Boa zat in wasmachine BRITS RIJNLEGER INGEZET OM BARRICADES OP TE RUIMEN Guerrilla’s T eheran m gedood complot Ook Tsjen Po Ta m Morgen begint proces in Jeruzalem tegen twee kaapsters Sabena-toe stel Veel ondervraagden voor handhaven van kandidatuur senator Eagleton Sadat wil praten met Israël Mijnramp Australië Zware voertuigen aangevoerd met oorlogsschepen in Moedjiboer geopereerd V alsemunters in arrest Mao’s voormalige particuliere secretaris V issterfte bij Venetië Sadat ontmoet Libische leiders Supervisie van Grote Vier Opinieonderzoeken van „Time” en Gallup-bureau: r Ml van handelaren in verdovende NEDERLANDER middelen IN OOSTENRIJK VERONGELUKT Executie in Iran 3 MAANDAG 31 JULI 1972 Besprekingen Ultimatum Concurrent Sensationeel Waldheim (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON Uit een dit weekeinde door Gallup gepubliceerd opinieonderzoek blijkt dat het merendeel van de ondervraagden (55 tegen 31 percent) vindt dat Eagleton moet aanblijven. Deze cijfers worden ook onderschreven door een onderzoek dat het tijdschrift „Time” instelde. De grootste tegenstand echter tegen een voortgezette kandidatuur van Eagle- ton komt juist uit het kamp van McGoverns eigen aanhangers, aldus meldt onze redacteur in Washington. Nu in totaal 150 mensen doodgeschoten Bij een explosie die zaterdag (Van onze redacteur in Jeruzalem) TSJEN PO TA waren Als geen van de opgesloten mensen kan worden gered, is de ramp de ergste in Australië sedert 35 jaar. Er moest een reparateur aan te pas komen om de Boa constrictor van het Amerikaanse jongetje Jack Mclvor uit de wasmachine te halen. Het dier was al een maand zoek. Tenslotte vond men een stukje van zijn staart uit de oude wasmachine steken. ROME. (AFP) De Romeinse politie heeft in een woning in een buitenwijk van de eeuwige stad valse travellers che ques met een gezamenlijke waarde van drie miljard lire gevonden. In het perceel waren ook twee drukpersen voor de ver valsing geïnstalleei d. De eigenaar ervan is gearresteerd. De inval hield verband met de arresta tie op 15 juni van een aantal valsemun ters die voor 200 miljard lire aan travel lers cheques hadden willen uitzenden. TEHERAN. (UPI) Bij een straatge vecht in de Perzische hoofdstad Teheran zijn zaterdag drie guerrillastrijders en een burger om het leven gekomen. De Iraanse politie die dit gisteren be kendmaakte, zei dat de guerrillastrijders het vuur hadden geopend op politieman nen die hun schuilplaats hadden omsin geld. De zogenoemde „no-go-wijken” zijn voor al voor de protestanten in Noord-Ierland een emotioneel onderwerp, omdat de pro testantse bevolking daarin het bewijs ziet van de onmacht van het Britse leger het IRA afdoende te bestrijden. diens medische verleden. De medewerkers van McGovern zeggen dat de senator geen bezwaren heeft tegen Eagletons medische voorgeschiedenis, maar wel tegen het feit dat hij er niet meteen mee voor de dag is gekomen voordat hij officieel door het partijcongres werd gekozen. McGoverns campagne is gebaseerd op meer openheid in de regring en Eagletons verlate onthul ling is volgens deze medewerkers daarmee in strijd. Egypte, Libië en Syrië zijn al lid van de federatie van Arabische Republieken. Sinds senator Eagletons bekendmaking verleden week dinsdag dat hij ruim zes jaar geleden drie keer wegens depressies psychiatrisch werd behandeld, is geen dag BRISBANE. (Reuter en AFP) In een kolenmijn in Opswich, ongeveer dertig kilometer van Brisbane, de hoofdstad van de Australische staat Queensland, hebben zich vandaag twee krachtige ondergrondse ontploffingen voorgedaan. Daarbij zijn drie arbeiders gedood en drie gewond. Veertien mijnwerkers zitten nog in de mijn opgesloten. Na de explosies zijn grote branden uitgebroken. Een woordvoerder van de mijnonderne ming verklaarde dat er geen reddingspo gingen kunnen worden ondernomen voor- da het vuur is geblust. Dit zou pas over enige dagen of zelfs weken het geval kunnen zijn. Men is bezig de mijn in ver band met het vuur af te sluiten. JERUZALEM. Morgen begint in het militaire kamp Sarazand nabij Lod, het zelfde kamp waar de Japanse terrorist Okamoto werd berecht, het proces tegen de twee overlevende kaapsters van het Sahena-vliegtuig dat op 8 mei op weg naar Lod werd gekaapt. De twee mannelijke kapers werden toen bij het overmeesteren van het vliegtuig gedood. LONDEN. (Reuter) Sjeik Moedjiboer Rahman, premier van Bangladesj, is giste ren in een Londens ziekenhuis aan zijn blindedarm geopereerd. ter heeft men. Ook een galsteen ter grootte van een olijf is weggenomen. Een woordvoerder van het ziekenhuis noemde Moed jibs toe stand bevredigend. Van de overigen waren er maar 23 die een voortgezette kandidatuur steunden. Deze gedelegeerden zijn allen aanhangers van McGovern. Een van de redenen van het verzet is dat het voor McGovern al moeilijk genoeg zal zijn om de verkiezingen te winnen zonder de extra handicap van de negatie ve reacties op Eagletons onthullingen over Aangespoord door de gewelddadigheden van de afgelopen tien dagen (inclusief de bloedige vrijdag) is de Britse regering vast besloten een eind te maken aan de kenne lijk nog vrij grote macht van het IRA. De Britse minister voor Noord-Ierland, William Whitelaw, maakte gisteravond be kend, dat de troepen in Noord-Ierland begonnen zijn aan wat hij omschreef als „gerichte veiligheidsoperaties tegen actieve terroristen.” De militaire situatie verhin- PEKING. (AFP) Ook Tsjen Po Ta, de vroegere particulier secretaris van de Chinese partijleider Mao Tse Toeng, zou betrokken zijn geweest bij de samenzwe ring van Mao’s naaste medewerker maar schalk Lin Piao. Aldus informatie die buitenlandse ingezetenen van Peking van Chinese kaderkringen hebben gekregen. voorwaarde voor een oplossing, Israël zich uit de bezette gebieden moet terugtrek ken. Waldheims uitspraak zou betekenen dat hij vóór een Israëlische terugtrekking uit alle bezette gebieden is. Op het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken wilde men niet officieel reageren, omdat men eerst de oorspronkelijke tekst wil bestu deren. Aan Israëls ambassadeur bij de Verenigde Naties, Josef Tekoa, is gevraagd opheldering te vragen bij de secretaris generaal. Bezoek aan Suriname. Emijah Moedenda, de minister van Buitenlandse Zaken van Zambia, zal op uitnodiging van de Surinaamse regering van 3 tot 5 au gustus een bezoek aan Suriname bren gen. Het is de eerste keer dat een Afri kaanse minister een bezoek aan Suri name brengt. Wat begonnen was met voor senator Eagleton moeilijke en pijnlijke persoonlij ke onthullingen, ontwikkelde zich binnen enkele dagen tot een weinig of niets ontziende media-hetze, die zijn hoogtepunt bereikte met de „onthulling” van de ge ruchtmakende journalist Jack Anderson dat Eagleton verschillende malen gearres teerd zou zijn geweest wegens het chauf feren onder invloed van alcohol en dat Eagleton de reputatie had een zware drin ker te zijn. De onthullingen waren volle- VENETIË. (AFP) Aan de oevers van de lagune van de Italiaanse stad Venetië, in het bijzonder bij Murano en het bassin van San Marco, drijven grote hoeveelhe den dode vissen. (Vervolg van pagina 1) LONDEN In het diepste geheim is het Britse leger het afgelopen week einde in Noord-Ierland begonnen aan de meest omvangrijke militaire ope ratie, die ooit in vredestijd is onder nomen. Hoewel gisteravond details nog ontbraken, mocht al worden aan genomen dat de Britse troepen zou den proberen een einde te maken aan het bestaan van de gebarrica deerde wijken in de Noordierse ste den. Explosie. grote schade aanrichtte in les Galeries Algeriennes, het grootste warenhuis van Algiers, zijn zeven personen om het le ven gekomen en 173 gewond. Van Egyptische zijde is niet officieel commentaar op het bezoek geleverd, hoe wel het dagblad Al Achram schreef dat Sadat naar Tobroek zou worden verge zeld door een delegatie van hoge ambte naren. Ontstemming bestaat verder in Jeruza lem over een vraaggesprek dat secretaris generaal van de Verenigde Naties, Wald heim, aan de Westduitse televisie heeft gegeven. Hierin zei Waldheim dat als Zoals bekend drongen als technici ver klede soldaten het vliegtuig binnen. Het Rode Kruis heeft naar aanleiding daarvan bij Israel geprotesteerd wegens misbruik Eén van de rechters? die opperbevelheb ber Elazar heeft benoemd, is een vrouw, majoor Zippora Neriya. Er zijn 23 getui gen gedagvaard en het proces zal naar schatting tien dagen duren. Er wordt verwacht dat er veel details zullen wor den onthuld over de wijze waarop de militaire autoriteiten en de geheime dienst door middel van een list de kapers heb ben overmeesterd. derde hem „in details te treden”. Deze opmerking volgt op het „absolute ultima tum”, dat Whitelaw vorige week vrijdag aan het IRA heeft gesteld. Alle barricades in Noord-Ierland moeten binnen enkele da gen zijn verdwenen of het Britse leger zal deze taak op zich nemen. De New York Times, de Washington Post, de Boston Globe, de Los Angeles Times en andere invloedrijke kranten hebben in hoofdartikelen aangedrongen op Eagletons terugtrekking. James Reston van de New York Times, schreef over Eagleton dat als hij van tevoren was onderzocht door een objectieve commissie van artsen en psychiaters, hij ongeschikt zou zijn bevonden. een poging van Whitelaw de protestantse bevolking te overtuigen van zijn oprecht heid om, naar hij zegt, voor eens en voor altijd te zullen afrekenen met het IRA- terrorisme. KLAGENFURT. (AP) Een Oosten rijkse reddingsploeg heeft gisteren op het Ra^ec-sneeuwveld op de hellingen van het Ankoegebergte nabij de wintersportplaats Madnitz in de piovincie Salzburg het lijk gevonden van de 24-jarige Nederlandse tof'ist Freek Voeken. De reddingsploeg zei dat de Nederlander zaterdagavond om het leven moet zijn ge komen door een val of door de plotseling scherp gedaalde temperatuur en sneeuw val Uit West-Duitsland werden in de afge lopen dagen meer dan vierduizend militai ren overgevlogen om de in Noord-Ierland gelegerde troepenmacht van 17.000 man tot recordhoogte op te voeren. Het Britse leger in Noord-Ierland is nu numeriek sterker dan het Rijnleger, maar de meest opzienbarende militaire actie van het af gelopen weekeinde was de aanvoer van Centuriontanks, voorzien van een installa tie die vergeleken kan worden met een bulldozer. Deze zware voertuigen werden aange voerd door twee Britse oorlogsschepen, de kruiser „Intripid” en haar zusterschip de „Fearless”, die vrijdag aankwamen in de haven van Belfast. De „Intripid” verliet daarna onmiddellijk de haven weer op weg naar Londonderry, waar ook Centurion tanks werden gelost. In Londonderry kwamen ook de meeste van de 4000 extra militairen aan, een duidelijke aanwijzing voor een mogelijke opruiming van de barricades in die stad. De Britse legerleiding weigerde commen taar te geven op het vermoeden dat de tot bulldozers omgebouwde Centuriontanks zouden worden gebruikt om een weg te banen door de afgesloten wijken van Belfast en Londonderry. Deze wijken, die door het IRA worden geregeerd, zijn in sommige gevallen al meer dan twee jaar- niet door Britse troepen of door de Noordierse politie betreden, voornamelijk omdat dat tot bloedvergieten onder de burgerbevolking zou leiden in een uitbars ting van openlijke strijd tussen de Britse troepen en het IRA. Leden van het voormalige Stormont de vier maanden geleden door Whitelaw afgeschafte autonome regering van Noord-Ierland waren betrokken bij de besprekingen. Ook dat wordt uitgelegd als TEHERAN. (Reuter) In Mesjed in het noordoosten van Iran zijn vier smok kelaars in verdovende middelen die door militaire rechtbanken ter dood veroor deeld waren, door vuurpelotons terechtge- ste’d. Dit is gisteren in Teheran bekendge maakt. Het aantal drugsmokkelaars in Iran dat nu sinds 1970 krachtens een wet ter bestrijding van verdovende middelen ter dood is gebrach’ is gekomen op 150. De wet bepaalt dat personen die in het bezit zijn van meer dan twee kilo gesmokkelde opium of tien gram heroïne, morfine of cocaïne worden aangetroffen, de doodstraf krijgen. Anderson, die als één van drie journa listen Eagleton zondag voor een tv-pro- gramma interviewde, bood zijn veront schuldigingen aan, maar zó kort volgend op Eagletons eigen onthullingen deze foutieve berichten van Anderson duidelijk meer dan waar zijn verkiezings campagne zich van kon herstellen. De woordvoerder zei dat de tweede ontploffing instortingen veroorzaakte, waardoor de veertien mijnwerkers bedol ven werden. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. President Sadat van Egypte heeft aan een Franse parlementai re delegatie die vorige week een bezoek aan Cairo heeft gebracht, verteld, dat hij bereid is rechtstreeks met Israël te onder handelen, mits dat onder supervisie van de Grote Vier zou gebeuren. Volgens Sa dat zouden de Grote Vier niet louter de positie van waarnemer moeten hebben, maar actief aan de onderhandelingen moeten deelnemen. President Sadat deelde verder mee, dat hij bereid is Israël te erkennen binnen de oude grenzen van 1967, maar dat Egypte geen centimeter grond zou opgeven van de door Israël bezette gebieden. In Israëlische politieke kringen ziet men niets in de suggestie van Sadat. Israel heeft zich altijd heftig verzet tegen het Grote Vier-overleg, uit vrees dat dit over leg tot een gedwongen oplossing zou lei den. Het voorste] van president Sadat wordt In Jeruzalem gezien als een poging van Egypte om Israël door de Grote Vier te laten dwingen zich uit de bezette gebieden terug te trekken, zonder de door Israël gewenste veilige grenzen. Een door de New York Times ingesteld onderzoek naar de meningen van afge vaardigden uit New York, New Jersey en Connecticut, die het democratische partij congres in Miami bijwoonden, wees uit dat 49 van de 103 ondervraagden van mening waren dat Eagleton zich terug diende te trekken. Tsjen Po Ta, die de vierde plaats in de partijhiërarchie in Peking bekleedde toen de culturele revolutie begon, wordt sinds augustus 1970 vermist. Toen hij voor het laatst in het openbaar gezien werd, droeg hij een militair uniform en nam deel aan de plechtigheden ter gelegenheid van de 43ste verjaardag van de oprichting van het volksleger op 1 augustus 1970. Met Lin Piao behoorde Tsjen Po Ta tot de intiemste medewerkers van Mao Tse Toeng. Intussen wordt in Peking de benoeming verwacht van maarschalk Yeh Tsjien Ying tot minister van Defensie, in de plaats van Lin Piao. Tsjien Ying behoort tot de oude garde. Hij is op het ogenblik 73 jaar. Zijn handtekening zal waarschijnlijk staan on der de bedanktelegrammen die China zal verzenden naar de regeringen die hun felicitaties sturen bij gelegenheid van de Na haar gevangenneming heeft Therese verklaard dat zij joods wil worden en dat eigenlijk altijd al heeft gewild. Met haar in Akko wonende familie heeft zij zich verzoend nadat de familie aanvankelijk niet van haar wilde weten. Haar vader zal proberen toestemming te krijgen het pro ces te mogen bijwonen. De maximumstraf, die kan worden uit gesproken is de doodstraf, maar het feit dat er een vrouw in het militaire tribu naal is benoemd kan een aanwijzing zijn dat het mogelijk niet de bedoeling is al te zware straffen op te leggen, mede gezien hei feit dat beide meisjes spijt hebben betuigd. Politieke waarnemers in Cairo hebben verklaard dat Sadat met de fusie zal instemmen en dat deze een aanvulling op de federatie tussen beide landen en Syrië zal zijn. Arafat, leider van de guerrilla-organisatie Al Fatah, moet wegens „plotselinge uit putting” het bed nouden in zijn zomerver- verblijf in Alexandrië, aldus het semi- officiële dagblad Al Achram. 45ste verjaardag van de stichting van het volksleger. Tsjien Ying was gisteravond aanwezig op een banket dat premier Tsjoe En Lai aanbood aan prins Norodom Sihanouk van Cambodja, die in Peking is terugge keerd van een buitenlandse reis. Ook de echtgenote van Mao, Tsjiang Tsjing, was er. voorbijgegaan zonder speciale tv-reporta ges en sensationeel opgemaakte dagblad artikelen, waarin alles haarfijn werd uitgesponnen tot en met vraaggesprekken met psychiaters die gevraagd werden een analyse te geven van Eagletons stabiliteit. van vertrouwen, hoewel het nooit tot een officieel protest is gekomen. Eén van de belangrijkste getuigen zal de gezagvoerder van het gekaapte vliegtuig zijn, kapitein Levy. Wellicht zal uit de doeken worden ge daan wat zijn aandeel is geweest in de bevrijding van het toestel. Dat is tot nu toe door een waas van geheimzinnigheid omhuld. Eón van de twee kaapsters, Rina Issa Tannous, zal een gedeeltelijke beken tenis aflegger.. Zij heeft gezegd lid te zijn geweest van El Fatah maar ontkent deel te herben genomen aan de uitvoering van de kaping. Rina, die afkomstig is uit Jorda nië, heeft haar verdediger Eliezer Karnt verteld dat zij door El Fatah gedwongen is z’ch bij hen aan te sluiten aangezien zij aan morfine verslaafd was en op El Fatah-mensen zoor bevoorrading was aan gewezen. Het tweede meisje, Therese Halasseh, is afkomstig uit Akko. Zij heeft in een zie kenhuis in Nazareth gewerkt voor zij naar Libanon ging om zich bij El Fatah aai> te sluiten dig uit de lucht gegrepen en berustten op vage geruchten uit de verkiezingscampag ne van 1968, toen Eagleton kandidaat stond voor de senaat in Missouri. Ook aan het politieke front gaan de gebeurtenissen nu over in een hogere versnelling. William Whitelaw heeft lang durig besprekingen gevoerd in de afgelo pen 24 uur met vertegenwoordigers van Noord-Ierlands politieke organisaties. Door grote toeneming van het aantal algen of micro-organismen is het zuur stofgehalte in het water dermate afgeno men dat de vissen stikken. Het lagunewa- een roodbruine kleur aangeno- Andersons „bron” bleek de voormalige V.S.-ambassadeur in Zwitserland te zijn, True Davis, die in die campagne door Eagleton werd verslagen. De ex-ambassa- deur, nu een bankier in Washington, zei dat hij Anderson in die campagne verteld had dat hij bij geruchten iets vernomen had over Eagletons strafblad, maar dat hij er zelf geen gebruik van had gemaakt en dat hij er geen idee van had dat Anderson deze geruchten vier jaar later zou publiceren zonder ze te verifiëren. CAïRO (Reuter) President Sadat van Egypfe ontmoet vandaag in Tobroek Libische leiders als gevolg van pleidooien van deze laatsten om de twee landen volledig te laten fuseren. De verzetsstrijders hadden eerst een voorbijganger doodgeschoten, die zijn mo torfiets niet had willen afgeven. Libische kranten noemen het bezoek van Sadat „beslissend voor de belangen van de Arabische eenheid”.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3