Auto thuislaten en dwars door de duinen naar zee wandelen medeschuld Zeilrace over Noordzee met IJmuiden als finish Schipper van VL 105 had in aanvaring vistuig, acht de raad die maatregel niet juist. ||b I Natuurschoon duinlandschap nu te bewonderen via wandelpaden VERENIGINGSNIEUWS IN DE IJMOND F fgS Havenberichten NIEUWE SLAG BIJNA KLAAR Voorzichtig manoeuvreren was beter Bloedproeven bij weggebruikers Bejaarden hadden fijn hengelfestijn ili i 5 IJMU1DER COURANT JULI MAANDAG 31 1972 Velsen-IJ muiden (Van een onzer verslaggevers) Beverwijk Voetgangers Heemskerk V elsen-N oord IJMUIDEN. Strandliefhebbers die niet tegen een overigens niet al te lange wandeling of fietstocht dwars door aantrekkelijk duinland schap opzien, zijn sinds kort in de gelegenheid de verkoeling vah de zee te bereiken via een nieuw pad door de duinen, dat vanaf Zeewijk tussen de duinen doorslingert. Al wandelend tussen de fraaie duinve- getatie, ontdekt de natuurliefhebber de uitzonderlijke schoonheid van het duingebied en dit pad door de duinen betekent zeker een aanwinst die het mogelijk maakt het strand op een der aantrekkelijkste manieren te berei ken. Kate" aan de grond 4 I ’Si’. 4E «sta ÜHHÜiüSwHHiH: (Van (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE SVENSKA RESTAURANGEN (Van een onzer verslaggevers) TELEFOON 32 06 68 Directie: C. H. EKMAN georganiseerd is KENNEMERPLEIN 5 HAARLEM Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 uur. Gebouw PTT, Lange Nieuwstraat (in gang Spaarnestraat) IJmuiden, van 19 u. tot 20 uur spreekuur Medisch Maatschap pelijk Consultatievureau voor Alcoholis me. Feestweek Santpoort, Ringrijderij in de Hoofdstraat, Santpoort-noord: 9 uur voor rijwielen; 11 uur voor losse paarden en pony’s; 14 uur voor paren met paard en tilbury of aangespannen voertuigen. Leger des Heils, Geijsendorfferlaan 4. 20 u. werkgroepavond AA. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14-17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 15-17.30 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 15.30-17.30 uur. Een ander voordeel, buiten het natuur schoon, is dat men via deze nieuwe toe gangsmogelijkheid het strand bereikt op een plaats waar nog volop de gelegenheid is tot zorgeloos vermaak, zonder dat kin deren in een al te wilde run de buik van buurman-zonaanbidder beroeren. De gemeentelijke Reinigings- en Plant soenendienst heeft ook een begin gemaakt met een nieuwe „slag” door de duinen, welke slechts toegankelijk is voor voet gangers, zoals het bord dat bij de ingang hiervan, aan het eind van de Reigerbos- senlaan (vlak bij de Orionweg in Zeewijk) ook duidelijk aangeeft. Dit nieuwe wan delpad, dat reeds voor een belangrijk deel voltooid is, voert eveneens door een ruw en onontgonnen duingebied met de meest Hoewel de raad niet de beschikking heeft over verklaringen van opvarenden van de ’’Galati”, houdt hij er rekening mee, dat de Romeen schuld heeft aan de aanvaring. Hoewel de raad begrip heeft voor de de maatregel die de schippei nam om wan neer nodig zo snel mogelijk achteruit te kunnen slaan zonder gevaar voor zijn Het eind van het fietspad, nu voet- gangersdomein geworden, biedt toe gang aan een der rustigste gedeelten van het IJmuider strand. (Van een onzer verslaggevers) kandi van MAANDAG 31 JULI Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. - Het spreekt vanzelf dat de auto vroeg tijdig aan zijn lot dient te worden overge laten. Verder dan de John F. Kennedy- school aan de Keetberglaan kom je er gelukkig niet mee. Fietsers verkeren in het voordeel dat zij wel toegang hebben tot de duinen en rustig voortpeddelend praktisch tot aan het strand kunnen ko men, waar een nog niet al te grote parkeerruimte voor deze tweewielers is aangelegd. Een week ontzegging kreeg de kapitein van de kustvaarder "Kate” toegemeten voor het aan de grond lopen van zijn schip op 10 februari van dit jaar. VELSEN. Meer dan zeventig dames en heren hebben zaterdagmiddag deelge nomen aan de hengelwedstrijd voor 65plussers die door de Federatie Bejaar denzorg Velsen in samenwerking met de hengelsportvereniging „Velsen” was geor ganiseerd in de „Tunnelput” bij de Vel- sertunnei. VELSEN. Vrijdagavond wist op de Hagelingerweg in Santpoort een automo bilist door zijn nogal vreemd gedrag de aandacht te trekken van de bemanning van een politie surveillance-auto. Het was een 21-jarige inwoner van Haarlem, bij wie het gebruik van alkohol werd gecon stateerd. Hij is daarop door de politie voo' een bloedproef meegenomen. Maar de schipper van de VL 105 heeft in elk geval medeschuld. Toen namelijk de ’’Galati” op een afstand van ongeveer drie mijl in een zo genoemde dichtbij - positie was gekomen, had de schipper voor zover de omstandigheden het toelie ten de machines tijdig moeten stoppen. Voor de VL 105 betekende dit dat, toen de echo van het andere vaartuig binnen de drie mijl was gekomen en nog steeds gevaar voor een aanvaring bestond, de vaart zodanig teruggenomen had moeten worden als met het oog op het uitstaande vistuig mogelijk was. MAANDAG 31 JULI Progres-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u.; Ruijsdael- straat 7: jeugd 19-21 u. DINSDAG 1 AUGUSTUS Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 uur (WWHAMM). Verenigde openbare bibliotheek. Ruijs- daelstraat 7- jeugd 15.30-17.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: volwassenen 19-21 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 19-21 uur. DINSDAG 1 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. DINSDAG 1 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 19-21.30 uur. Bordjes wijzen de strandgangers er op dat het belopen van de laatste duinenrij aan zee gevaar oplevert voor een veilige zeewering. De aanvaring had plaats om halfelf voormiddag, bij mist, zicht 200 tot 400 meter, terhoogte van het Terschellinger- bank-lichtschip. Van de zestig vissen die in twee uur werden gevangen nam de heer G. F. Schilling er veertien voor zijn rekening. Daarmee won hij, evenals vorig jaar, de J Lourens-wisselbeker. Bovendien kreeg hij een fraaie fruitmand mee naar huis. De heren A. Jongbloed en J. Pauw legden beslag op respectievelijk de tweede en derde plaats. De heer B. Timmermans verschalkte een vis van 32 cm. en had daarmee de grootste vangst van de mid dag. De deelnemers, de oudste was tachtig jaar. hadden tot slot van het plezierig festijn een hartelijk applaus over voor de organisatoren van wie de heer S. Heins namens de Federatie zijn dank betuigde aan de hengelsportvereniging. Maandag 31 juli Openbare Bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 19-21.30 u.; filiaal Wüste- laan 79, Santpoort-Noord, 19-21.30 uur. Toen de echo van het aan bakboord snel naderend andere vaartuig binnen de mijl was gekomen had dc vaart uit het schip gehaald moeten worden. De schipper van de VL 105 minderde echter geenszins vaart toen de echo op ongeveer een mijl was gekomen en veranderde bovendien in deze zeer gevaarlijke situatie nog. twintig graden naar stuurboord van koers zonder dat hij iets van de koers en vaart of enige andere omstandigheid van het andere vaartuig afwist. Deze handeling was in strijd met het voorzichtig manoevreren tot het gevaar voor aanvaring was geweken. DELFT. Geslaagd voor het daatsexamen civiel ingenieur, H. Hulst, Haarlem. G. S. Huijboom, Heemste de. N.. A. D. van Boersen, Bennebroek. J. H. Wijbengh, Santpoort. Stichting Huishoudelijke en Gezins- voorlichting, spreekuur leidster van 9.30 u. tot 12 uur in Wiilebrordstraat 102, IJmui den; Tel. 02550-10715. Easy, Populierenlaan 41. Geopend voor hulpverlening van 20 tot 23 uur. door de North East Cruiser Racing Asso ciation, waarbij aangesloten zijn de vijf grote noordelijke Engelse jachtclubs in Amble, Cumberland, Blyth, Whitby en Hartlepool. De race wordt gesponsored door de BBC. Vanmorgen is vanuit IJmuiden het ms „Aquarius” uitgevaren teneinde zijn posi tie te kiezen als finishschip. Een aantal andere schepen zal als „stand by” funge ren.. Zij zullen het voornamelijk in de loop van dinsdag druk krijgen, dan namelijk wordt het grootste aantal deelnemende schepen in IJmuiden verwacht. Ook van het gemeentebestuur heeft men bij de organisatie alle medewerking verkregen. Bovendien zal de wethouder voor sportzaken de heer C. Ockeloen na mens het gemeentebestuur de deelnemers begroten tijdens een bijeenkomst in het clubhuis van de watersportvereniging „IJ mond”. Vanaf het eind van de Keetberg laan, bij de John F. Kennedyschool, kunnen fietsers en wandelaars via een fraaie duinwandeling het strand van IJmuiden bereiken. Openbare Bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 10-12.30 u. en 14.30-17.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen- Noord, 19-21.30 u.; filiaal Willemsbeek- weg, IJmuiden-oost, 15.30-17.30 u.; filiaal Zeewijkplein 27-29, IJmuiden. 19-21.30 uur. IJMUIDEN Bij een aanvaring op de Noordzee op 2 febr. van dit jaar werd de Vlaardinger zijtrawler ’’Elizabeth” VL 105 aangevaren door het Romeense motor schip ’’Galati”. De Vlaardinger werd ta melijk zwaar beschadigd, maar persoonlij ke ongelukken hadden niet plaats. De Raad voor de Scheepvaart is van oordeel dat de schipper van de VL 105 niet geheel vrlj-uit gaat en heeft hem berispt. Aan de haven van de watersportvereni ging „IJmond” was vanmorgen reeds aan allerlei activeiten merkbaar dat men de ontvangst zo perfect mogelijk heeft voor bereid. Verwacht wordt, dat de eerste schepen vannacht IJmuiden zullen bin nenlopen. Deze Noordzeerace IJMUIDEN. Zaterdagmiddag om half vier hebben 22 zeiljachten vanuit de En gelse haven Hartlepool aan de noord oostkust van Engeland het ruime sop gekozen voor een zeilrace over ongeveer 250 zeemijlen over de Noordzee, met als einddoel de haven van IJmuiden. De wa- terpostvereniging „IJmond” is daarbij de eer te beurt gevallen als ontvangende partij te fungeren en de finish te verzor gen. Een bewijs, dat IJmuiden zich, mede door de gunstige ligging uitstekend leent voor races van dit grote formaat. In de nacht van zondag op maandag is een 19-jarige inwoner van Velsen op de Lange Nieuwstraat met zijn bromfiets in gereden op een hier geparkeerde VW-bus. Hij werd door de ongevallendienst naar hel Zeewegziekenhuis overgebracht. Waarschijnlijk met een letsel en een her senschudding. Omdat door de politie ook hiei alkoholgebruik werd verondersteld, heeft men hem eveneens een bloedproef afgenomen. Speliade. IJmond-MTS, Roos en Beek- laan 4, Santpoort-noord, 9.30 u. handenar beid; 14 u. houtfiguren maken. Don Bos- coschool, Willemsbeekweg, IJmuiden- oost, 9.30 u. handenarbeid; 14 u. kinder- volksdans. Buurthuis De Brulboei, Ka naalstraat 228, Sluiswijk, 9.30 u. kinder- volksdans; 14 u. handenarbeid. Hervormd Wijkgebouw, Radarstraat 5, IJmuiden- west, 9.30 u. film „Fietsduivels”, teken films met Woody en Popeye; 14 u. straat- tekenen. Zeewijkschool, Orionweg 286, achter 12-hoge flat, 9.30 u. film „De gestolen straatjager”, tekenfilms met Plu to. Buurtcentrum De Mei, Geelvinckstraat 28, Velsen-noord, 9.30 u. film „Het vlie gend oog”, lach- en tekenfilms; 14 uur zoektocht. De ingang aan het eind van de Rei- gebossenlaan van het gedeeltelijk voltooide nieuwe voetgangerspad door de duinen. van IJmuiden: Diogenes, Ham- DINSDAG 1 AUGUSTUS fA/A/AIf lATTINTT’X’ Openluchtbad Heerenduinen. Heeren- /U/V /lx I I J I t~L |\l duinweg, IJmuiden-oost, geopend van 6.30 u. tot een half uur voor zonsondergang. uiteenlopende fleurige plantengroei. De nieuwe slag loopt nog niet geheel door tot aan zee, dus wilt u echt naar het strand, dan kunt u voorlopig nog beter het fiets pad, dat aan het einde van de Keetberg laan begint gebruiken. Pas aan het eind moet dan een klein stukje te voet worden afgelegd en dat laatste stukje van het pad is aan weerskanten zorgvuldig afgezet met een hekwerkje. Want terecht is men bo venal zuinig op de duinrand die het dichtst aan zee ligt. Om het publiek de reden van de afrastering nog eens duide lijk te maken staat dat nog eens aangege ven op keurige bordjes met de tekst: „Duinbelopen is Zeewering slopen,” en onder dit rijmpje: „Verboden toegang, art. 3 Rijkszeeweringreglement.” Op 31 juli 1932, 40 jaar geleden, werd het Restaurant Bolwerk geopend. Gedurende die jaren hebben wij alle stormen, die de Horeca bedrijven bedreigd hebben, kunnen doorstaan. Door de kwaliteit van onze gerechten, door de service en door de sfeer Alleen aan de sfeer hebben wij door een interne verbouwing veranderingen kunnen aanbrengen, die ook u ongetwijfeld zullen verrassen. Als u nu of in de komende dagen bij ons komt dineren, bieden wij u daarna gaarne een kopje koffie met een Zweedse punch aan om nog even te kunnen nagenieten van de kwaliteit de service en de nieuwe sfeer. De stranding gebeurde bij het binnenlo pen van Malmö. Het schip moest een noodreparatie ondergaan. Toen betrokkene in de aanloop naar de haven bemerkte dat verschillende tonnen opgenomen waren, nam hij een niet te onderschatten risico door zonder loods door te varen. De lichtsectoren van diver se havenlichten geven zodanige geleiding, dat men ook zonder goed boeienzicht binnen het betonde vaarwater kan blijven en het was onder de omstandigheden dan ook geboden aan deze sectoren goede aandacht te besteden. Hij heeft het niet gedaan. Toen hij met een moeilijke situatie werd geconfronteerd, doordat een bagger molen in de trechtervormige aanloop naar de industriehaven haar werkzaamheden verrichtte, werd hij zich te laat bewust dat een door hem verkend lichtboeitje de lichtboei was die de zuidelijke kant van het vaarwater naar genoemde haven mar keerde. Er ontstond een gevaarlijke situatie toen betrokkene over bakboord ging draaien om buiten het betonde gedeelte van het vaarwater naar de lichtenlijn van de haven te draaien. Een loods had hem deze handelwijze zeker afgeraden. De onverantwoorde handelwijze van de ze kapitein had de stranding tot gevolg. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Exe- lyn, New Castle; Magda Wegener, Selby; Emsland, Karkham, Velsen: Holland, Pointe Noire; Laodice, Santos; Star Mal manger, Rotterdam, IJmuiden; Martha Frieseke, Londen, IJmuiden; Theodora AS, Vigo; Lizard, Leixoes, Zaandam; Mercan- tor, Saint Malo, IJmuiden; Hoegh Beaver, Rotterdam; Anita, Riga; Ashington, Lon den, IJmuiden Christian Matheisen, Flix- borough; Monda, Archangel; Haithabu, Flixborough; Foxtongate, Leith; Balder, Ayr, IJmuiden; Rewi, Kotka. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Jo hannes Fritzen, Luleange Fiedler, Selby, Baltic 2, Strahlsund, Nordkyn, Flixbo rough; Triton, Colchester; Emsland, Kurs- hamn, Velsen; Waalborg, Karslham; Sa xen, Delfzijl; Baltique, Oslo; Glesenkerk, Antwerpen; Henriette-R.Stettin; Borru- sia, Hamburg; Este Boyen, Borea; Magda Wegener, Selby Holland Sleepboot, Ter schelling; Helga-S. Londen; Eiderhoeft, Vestervik; Abbenfleth, Helsingborg; Worth Shore, Cont Plat; Polar Paraguai, Cristobal. Zaterdag aangekomen in IJmuiden: Rindo, Stanlow Achilles, Antwerpen; Hanne-S., Boulogne, IJmuiden; Pullbo rough, Flixborough; Asperity, Londen; Gabbro, Flixborough; Saint Paul, Vlissin- gen; Oltul, Lulea, IJmuiden; Rustringen, Poole, IJmuiden; Signal Service, Cont Plat; Berliner, Cont. Plat; Jan, Rotters dam Jomsborg, Leith; Agneta, Canada, Velsen; Tor Hollandia, Immingham; Cita del, Ipswich; Enez Sun, Brest, Lycaon, Swansea, Transit, Teignemouth, Maren Skou, Bremen, Karba, Abidjan, Gunneri, Antwerpen, Basalt, Flixborough; Merwe- borg, Vestervik, Aliakmon, Antwerpen, Marus, Charlestown, Walter Funk, Ka- lundborg; Westerdok, Dublin; Tor Anglia, Gothenborg; Ivy, Monrovia. Gazelle, Bos ton. Scoll Progress, Skutskaer. Oil Sup plier, Cont. Plat. Byron, Wismar. Zaterdag vertrokken van IJmuidem: Baltisky 40, Tallin; Presto, Barumi; Mar kus, Helsinky, Zaandam; Helena Olden- dorff, Lulea, IJmuiden; Nata, Irish Bay; Agios Nikolaos 3, Narvik, Neptunus, Cu racao; Praha, Norfolk; Lido, Hull; Pent Hievre 2, Antwerpen; Essex Shore, Great Yamouth; Signal Service, Cont. Plat; Berliner Tor, Cont. plat. Tor Hollandia, Gothenburg, Balder, Ayr; Hanne S. Hol ding; Oltul, Lulea; Jan, Bremen, Stat Malmanger, Esbjerg; Martha Friesecke, Londen; Weserstein, Bilbao; Holland, Bre men Piotrkow Tribunalski, Bilbao; Pul borough, Londen; Cielo Azurro, Malmo; Tor Anglia. Immingham; Mercanton, Vaesteras. Zondag aangekomen in IJmuiden: Ula- dorte, Antwerpen; Rijnborg, Mantyluoto; Hamlet, Fiborgvangen; Steyning, Dover; Bab T Ala; Ekenis, Flixborough Gisela Flint, Scuk; Noordborg, Halmstad. Holst Nordia, Lands End; Bamse, Iggestund; Tor Parisia, Kopenhagen. Darrah, Antwerpen; Pamir, Londen, Leda, Bergen; Tolstaum, Rotterdam; Sophia Colocotroni, Casa blanca, Thea K. Kotha; Karin Winkler, Flixborough; Boy Mathiessen, Flixbo rough; Oemberg, Par; Clarebrook, Bristol, Doris, Hamina. Zondag vertrokken van IJmuiden: Chi ron, Bremen; Theoroa A.S. Vigo; Mara thon, Bremen; Oil Supplier, Cont. Plat; Oldekerk, Antwerpen, Asperity, New Castle; Leda, Kristiansand. Maandag aangekomen in IJmuiden: Gas- selte, Abbeville; Gapem, Somaess; Baltic Mantyluoto, Hermes. Antwerpen; Falken- berg, Skoghall; Prins der Nederlanden, Southampton; Nordkyn, Flixborough; Herman Helene, Kopenhage; Stoller Grund, Rotterdam. Maandag vertrokken Solstraum, Rotterdam; burg: Rindo, Narvik. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). een onzer verslaggevers) V' - - L i.~“; ..i Ss*'- S&kiiür.jiür:-.— v. 'MM

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5