Gangmakers wereld je in rep en roer MEULEMAN. Belachelijke prestigestrijd Spasski Fischer eindigde tenslotte COLER Eerste Olympische deelnemer in remise „ORANJE DESNOODS ONRECHTVAARDIG” IS VAN ONS” „IK WIL WINNEN Stam denkt aan stoppen Hilversum Uitslagen Onderzoek naar amateur status van Bedford Oefenwedstrijden R Winst voor Karstens Top salaris voor Joe Namath 13 L ^9 I WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1972 - Contract 1 Analyse Wi (Van onze sportredactie) JOHN DRIESKENS van .Ik nu wegens LONDEN. De Engelse atleet David Bedford, Europees recordhouder op de 5000 en 10.000 meter en gouden medaille kandidaat voor de Olympische Spelen in München, loopt de kans dat zijn ama teurstatus zal worden onderzocht. De ge ruchten zijn ontstaan, nadat dinsdag het blad de „Sun” Bedfords naam en foto had gebruikt als blikvanger zowel op tv als op aanplakbiljetten. NEW YORK. Joe Namath is dinsdag door het tekenen van een contract met de New York Jets de best betaalde speler in het Amerikaanse voetbal geworden. Na math zal in twee jaar 500.000 dollar ontvangen, dat is 1 miljoen 700.000 gul den De camera’s: alles is toch weer in orde gekomen nadat Fischer vreselijk boos was geworden omdat hij er tijdens de achtste partij met huid en haar in was gestonken. Toen had men hem immers gefilmd zon der dat hij d'aar ook maar enige last van had ondervonden? Het deed denken aan een verhaal uit Argentinië, waar Fischer voor de match tegen Petros jan ook einde loos zou hebben gezeurd over het licht, tot hij tenslotte een opstelling van de lampen als perfect accepteerde, die 100 procent overeenkwam met de lampen opstelling waar alle ellende mee begonnen was. A.' DAVE BEDFORD PLESSALE. De Nederlander Gerben Karstens heeft in Plessala in Bretagne een koers over 150 km gewonnen. Kar stens ontsnapte vijf kilometer voor het einde in het gezelschap van de Fransman Delisle uit een kopgroep, nam 32 seconden voorsprong en klopte tenslotte Delisle ge makkelijk in de sprint. De uitslag is: 1. Gerben Karstens (Ned) 150 km in 3 uur 48 min., 2- Delisle (Fr) z.t., 3. Berland (Fr) op 32 sec., 4. Morten sen (Den) z.t., 5. Botherel (Fr) z.t. (door Tim Krabbé) REYKJAVIK. —Hoe het verder met de camera’s van Reykjavik is gegaan, ach. ik zou het niet precies weten. Ze mochten weer niet toekijken bij de negende partij van de match SpasskiFischer. Maar misschien bent u meer geïnteresseerd in de zijdelingse nieuwtjes die zo af en toe uit Reykjavik binnendruppelen en een van die nieuwtjes was dat de negende matchpartij na 29 zetten in remise is geëindigd, waardoor de stand nu 5’/«31/» voor Fischer is geworden. De Amerikaan se grootmeester heeft nu nog 7 punten uit de resterende 15 partijen nodig, om we reldkampioen te worden, Spasski moet 8*/« uit 15 halen om wereldkampioen te blij ven. aan de spelers te verkopen. De voorzitter betaald voetbal, Jos Coler, was wel over te halen zijn standpunt te geven: „Het is duidelijk dat het Neder lands elftal van de KNVB is en dat dus de inkomsten van het elftal de bond in de eerste plaats toebehoren, ik zeg in de eerste plaats. Dat wil niet zeggen dat wij niets willen afstaan aan de spelers.” ogen voor geloven. initiatief geen dankte Spasski hardnekkigheid partij zo knap vertoonde. Maar toch, het is een half punt. Spasski is ervoor bespaard gebleven voor de vier de achtereenvolgende partij binnen 20 zetten verloren te staan. Normaal gebeurt zoiets een grootmeester één keer per jaar, in deze match gebeurde het een wereld kampioen in drie achtereenvolgende par tijen (de no’s 6, 7 en 8), kunt u nagaan hoe ziek hij moet zijn geweest. Tussen de 24ste en 29ste zet (toen werd remise gegeven) speelde zich een verma kelijke toestand af: de stelling was zo ontzettend remise dat u en ik het tegen Spasski en zelfs tegen Fischer met beide kleuren makelijk remise hadden kunnen maken, maar de twee grootmeesters speelden door, in een belachelijke presti gestrijd omdat geen van beiden remise wilde aanbieden. Volgens de Engelse schaakmeester Harry Golombek niet omdat hij bang was verdere psychische schade te lijden als Fischer zou weigeren. Spasski zal na deze match, en niet alleen door de uitslag, wel als een oude grijze man naar huis terug keren. Hij heeft, dat is duidelijk, genoeg van (maar geen verweer tegen) het on hebbelijke gedrag van Fischer, die partij na partij te laat komt. Heeft Spasski nu nog kansen? Misschien wel de enige op de hele wereld die gelooft dat Spasski gaat winnen is meteen ook een zeer deskundig iemand: De Deen Bent Larsen die het voorrecht had in de kwartfinale met 60 van Fischer te ver liezen. Om de spanning er in te houden kunnen we misschien maar het beste de VEGHEL. Ajax heeft in Veghel een oefenwedstrijd tegen de derdeklasser Blauw-Geel’38 met 14-2 gewonnen. De doelpunten werden gemaakt door Gerrie Mühren (3), Keizer (2), Haan (2), Swart. Cruyff (2) en Neeskens (4). FC Den Haag won in Sittard met 2-0 van FSC. In Norg won het Belgische FC Br igge met 11-0 van de amateurclub Gomos. Lefevre was met vier doelpunten topscorer. twee jaar geleden in Dortmund. Daar konden wij ons door toedoen van Meule man nog maar net op de fiets houden. Waren wij gevallen, dan zouden er toch minstens gewonden te betreuren zijn ge weest. Maar denk je dat het publiek dat erg gevonden zou hebben- Natuurlijk niet! De mensen wachten juist op zulke onge wone voorvallen”. De UCI heeft, geschrokken door de voorvallen in Leicester waar het hele rennersveld tegen het koppel Meuleman- Verschuere samenspande (en het zelfs on zeker werd of de gangmaker niet tegen zijn eigen coureur reed), twee jaar gele den strenge maatregelen genoemen om praktijken a la Meuleman te voorko men. In Varese was de gunstige uitwer king daarvan duidelijk merkbaar. Het sta- yerstoemooi verliep zonder een enkele wanklank. Het incident-Meuleman-Oude- kerk voorkwam dat Marseille ook met een blanco strafblad af zou sluiten. Een pikant detail hierbij is dat Meule man zelf adviseerde op het UCI-congres in Casablanca, waar de wielerfunctiona- rissen de nieuwe strenge straffen vaststel den. Hij werd daar zelf een van de eerste slachtoffers van. „Ik heb zaterdagavond mijn hoofd verloren, dat was fout, ik geef het vooral naar te vinden omdat hij als Oudkerk toch niet bij. Ik heb de jury mijn excuses aangeboden en gevraagd of mijn schorsing voorwaardelijk zou kun nen worden”, aldus Meuleman, die zegt het vooral naar te vinden omdat hiu als oudste gangmaker het „goede voorbeid” zou moeten geven. De UCI kan hem daarbij helpen door zijn straf te handha ven. Elke verzachting zou de wereldtitel strijd nog meer tot een lachertje maken. THEO KLEIN „Ja, Boom-Ruigrok (de Haarlemse drukkerij die volgens de spelersraad het alleenrecht moet krijgen het Nederlands elftal te verkopen) speelt nog steeds mee. Maar er zijn ook andere gegadigden.” In de tweede serie reed hij Jaap Oud kerk en Bertus de Graaf meerdere malen bijna tegen de balustrade in zijn poging de tweede plaats met de Italiaan De Lillo te behouden. Na afloop vielen er rake klappen. Meuleman moest incasseren. Zelf maakte hij zich nauwelijks druk. Derge lijke taferelen zijn voor hem vertrouwd. Er zijn nog geen twee jaar verstreken sinds de Duitse coryfee Dieter Kemper hem in Dortmund naar het leven stond. Meuleman had hem bij die gelegenheid zodanig afgesneden, dat er voor de Duit ser niets anders meer op zat dan middels een staaltje steile-wand-rijden tegen de verticale balustrade het vege lijf te red den. Hij bleef in het zadel en beëindigde de wedstrijd om de Europese titel op één ronde achterstand. Wat daarna gebeurde leek erg veel op een poging tot moord. Kemper: „Ik wist niet beter of hij had dat expres gedaan- Na afloop ben ik door het dolle heen op het afgestormd. Ik heb in het wilde weg geslagen, waar ik hem raakte weet ik niet meer precies”. Nu, nog geen twee seizoe nen later, staat Kemper aan de vooravond van de finale om de wereldtitel stayeren, die hij zal rijden achter.Meuleman. Niemand verwondert zich daar eigenlijk meer over. Dergelijke ommezwaaien van 180 graden horen thuis in het nog steeds slinkende stayersgroepje, dat van oudsher wordt omgeven door een ongewassen slui er. Dieter Kemper legt uit: „Na dat voor val in Dortmund hebben we een half jaar niet meer tegen elkaar gesproken. Daarna is Gust naar me toegekomen en heeft me alles uitgelegd. Hij moest in Dortmund naar boven toe rijden, omdat De Graaf hem daartoe dwong en hij raakte mij, omdat Koch hem zo scherp afsneed, dat hij mij vast moest grijpen om niet te vallen”. Een dubieuze verklaring, die de Duitser vlot, zonder blikken of blozen, over de lippen komt. Meuleman is de eerste om dat te bevestigen. Een onwaarheidje meer of minder mag de Belgische Duitser niet hinderen. De leugens vliegen al over de tafel, als zijn leeftijd en nationaliteit ter sprake komen. Tijdens een gesprek is Gust Meulemans volgens zijn eigen in lichtingen achtereenvolgens, 58, 60 en 62 jaar- De waarheid is dat hij tussen de 63 en 67 jaar geleden in Gent werd geboren. Hij heeft bovendien een Duits paspoort, maar zelf houdt hij nog steeds vol Belg te zijn. Zeker is in ieder geval dat hij tegen woordig zijn tijd verdeelt tussen Parijs en het Zwitserse Chiasso, eveneens woon plaats van zijn vaste coureur en vriend Dominico de Lillo. Vandaaruit onder neemt hij dit jaar al voor de 20ste keer zijn zwerftochten langs de Europese ba nen. Tochten die inmiddels ingekrompen zijn tot kleine tripjes. Meuleman, tot in de jaren 60 gewend aan 3, 4 wedstrijden per week, heeft het laatste winterseizoen met moeite tien en deze zomer 15 wed strijden bij elkaar gekregen. De schorsing van 15 dagen die hij naar aanleiding van zijn gedrag in de series kreeg, betekent voor hem dan ook nauwelijks een finan cieel verlies. Gust Meuleman, zelf drievoudig stayer- kampioen van België en bronzen medail lewinnaar op de wereldtitelstrijd in Am sterdam (1948), lijdt evenals alle anderen onder de teruggang in de beroepsbaan- sport. Hij zegt: „Ik heb nu een contract met Rokado. Daar kan ik goed van rond komen. Bovendien rij ik voor Italiaanse stayers en heb ik een inkomen uit bepaal de bezittingen. Maar voor veel anderen is het pure armoede. Zij moeten er ’s win ters bijwerken om aan een behoorlijk salaris te komen”- De Belg verklaart daarmee de felle strijd tussen de gangmakers. Hij vervolgt: „Als je zes leeuwen loslaat in een kooi met één stukje vlees, dan zullen zij er hard om vechten. Wordt het voedsel steeds minder, dan gaan zij er ook feller tegenaan. Zo is het bij de gangmakers in feite ook”. De Belg gaat in zijn jacht op het geld door tot het bittere einde. „Als het niet rechtvaardig kan, dan moet het maar onrechtvaardig”, aldus Meuleman. Die niet duidelijker aan had kunnen geven dat het hem eigenlijk niet zoveel kan schelen of hij zijn tegenstanders in levensgevaar brengt. De Nederlandse amateurstayer Fred Niemeyer zat dan ook het dichtst bij de waarheid toen hij opmerkte: „Je kan het beste zelf achter Meuleman zitten. Dan weet je tenminste dat hij niet jou, maar een ander zal proberen dood te rijden”. Het is typerend voor de mentali teit in de stayersploeg dat men, op de emotionele reacties direct na de overtre dingen na, nooit iets gedaan heeft om mannen als Meuleman voorgoed van de baan te weren. De hang naar kapitaal wint het in dit geval glansrijk van de sportiviteit en veiligheid. De Nederlandse stayerscoach Martin Wierstra: „Zo’n figuur als Meuleman doet natuurlijk niet veel goed aan onze sport. Aan de andere kant zal het ook niet bevorderlijk zijn om hem van de piste te verbannen- Kemper en Polesch zijn twee sterke renners die niet naar Marseille gekomen zouden zijn als zij niet achter Meuleman mochten rijden. Dat zou toch ook een verzwakking geweest zijn”. En de bijna 35-jarige Kemper, bezig aan zijn laatste wereldkampioenschap: „Meuleman behoort met Walrave en Koch tot de beste gangmakers van de wereld. Achter Meuleman heb je toch altijd 95 procent kans dat je de finale haalt. Bo vendien is hij voor mij een betrouwbare figuur. Ik hoef als zijn vaste renner niet bang te zijn dat hij me zonder medeweten verkoopt. Of dat voor alle anderen, die zo af en toe achter hem rijden het geval is, zou ik niet durven beweren. Maar dat geldt voor alle gangmakers”. (Van onze sportredactie) MARSEILLE. In navolging van Jaap Oudkerk zal ook Cees Stam wellicht be sluiten om na afloop van dit seizoen te stoppen met de wedstrijdsport. De Zaan- kanter zal volgend jaar geen contract meer kunnen krijgen bij zijn huidige werkgever Ketting. Met ingang van 1 januari wordt namelijk de nieuwe regel van kracht waardoor het onmogelijk wordt voor een sponsor een renner afzon derlijk te steunen. Er resteren hem dan nog twee mogelijkheden, of Ketting be gint een profploeg of hij stapt, indien mogelijk, over naar Rokado. De eerste mogelijkheid kan verwaarloosd worden, en om bij de Duitsers te gaan rijden, daar voelt Stam weinig voor. „Dan ga ik liever weer werken”, vertelde hij. MARSEILLE Laat achteloos de naam Gust Meuleman vallen en iedereen in het Marseillaanse wielerkamp is direct op zjjn hoede. Zelfs in het, als louche bekend staande, stayerswereldje spant hij nog de kroon. Waar Meuleman verschijnt, dreigen moeilijkheden. De in Gent geboren, later naar Duitsland uitgeweken en tegenwoordig afwisselend in Zwitserland en Frankrijk wonende gangmaker, is hard op weg de belichaming te worden van al het slechte in de stayerjj. Zaterdagavond nog deed hij opnieuw een serieuze poging zijn titel ais „gangster der gangsters” te bevestigen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Achter de schermen wordt er bij de KNVB op het ogenblik keihard onderhandeld. De inkomsten van het Nederlands elftal zijn de inzet. De spelers (althans de spelersraad Cruyff, Keizer, Israel en Van Hanegem) huldigen het standpunt dat de inkomsten van het Nederlandse team voortvloeiend uit de reclame, de spelers toebehoren. De KNVB, of beter de sectie betaald voetbal gaat er uit dat het Nederlands elftal het eigendom is van de sectie en dat dus alle inkomsten in de kas van de KNVB moe ten worden gedeponeerd. Dieter Kemper tilt niet zo zwaar aan het feit dat Meuleman de stayerij met zijn escapades nog verder in het moeras duwt. Hij zegt: „Neem nu zo’n avond als HILVERSUM. De uitslagen van de draverij en die gisteravond zijn gehouden op de ren baan van Hilversum zijn: Zandzee-prijs (afstand 2000 meter). 1. Julius Caesar (J. Leeuwenkamp) 2.48,1 1.24,1. 2. Inneke Pluto, 3. James Buiten zorg. Toto wlnn 2.90 pl 1.50 6.50 1.50 kopp 19.50 trio 581.80. Aardjesberg-prljs, eerste afdeling (afstand 1500 meter) 1. Leonards (P. Koppejan), 2.11,1 1.27,4. 2. Loeki Dartel, 3. Larens Trots. Toto wlnn 1.90 pl 1.20 1.60 1.60 kopp 2.60. Flevorama-prljs (afstand 2040 meter). 1. Jaguar Gregor (J. Kroon) 2.57,1 1.26,8. 2. James Hagh- weyde, 3. Judlt Buitenzorg. Toto wlnn 7.20 pl 3.20 3.40 2.- kopp 8.80. Franse kamp-prijs, tweede afdeling (2040 m): 1. Inn Sprookjeshof W. Hauber) 2.52,0 1.23,5. 2. Indus Thar, 3. Impie Hanover. Tot wlnn 18.50, pl 4.70 3.60 2.40, kopp 67.10. Almere-prljs (2440 m): 1. Urlosis P (D. Bol wijn) 3.21,8 1.22,0. 2. Illya Kuryakln, 3. Eros Kinley. Tot wlnn 5.10, pl 1.80, 1.50, 2.90, kopp 8.80, trio 200,70. Criterium der driejarigen (2000 m): 1. Kees (L. Schoonhoven jr.) 2.46.8 1.23.4. 2. King Westlandia a, 3. Kstara Woelwater. Tot winn 2.00, pl 1.40, 1.80, 3.20 kopp 4.40. Einde Gooi-prijs (afstand 1600 meter): 1. Just In Time (L. Schoonhoven jr.) 2.10,1 1.21,3. 2. Jacob R, 3. Hannie Judson W, Toto wlnn 6.20 pl 1.20 1.10 1.30 kopp 9.40 trio 46.50. etanzimml iron de Rcctie 1—ptsinlH vApfhsl Gooiersgracht-prijs (afstand 2040 meter): 1. standpunt van de sectie oetaaia voetoai Kaptein Norton (J. Hof) 2.57,8 1.27,2 2. Koek Buitenzorg, 3. Karei Volann, Toto winn 3.50 pl 1.20 1.30 1.20 kopp 4.90. Franse kamp-prijs eerste afdeling (afstand 2040 meter): 1. Izmir (B. vanOs)2.52,81.24,7.2. Isi’s Juweel, 3. Igor M. Toto winn 13,- pl 4.40 3.60 2.70 kopp 6.10 trio 2736.40. Aardjesberg-prijs tweede afdeling (afstand 1500 meter(: 1. Letino Quick (J. Wagenaar jr.) 2.12,3 1.28,2. 2. Lento H, 3. Lexy Hollandia, Toto winn 2.20 pl 1.60 2.30 4,- kopp 5.90. Totalisatoromzet 376.719,-. De 22-jarige student uit Twickenham, die zich momenteel in Font Romeu (Pyre- neëen) voorbereidt op München, kan hierdoor in moeilijkheden komen. Zo staat er in artikel 26 van de reglementen van het Internationaal Olympisch Comité „Een atleet mag niet toestaan dat zijn naam, foto of prestatie direct of indirect wordt gebruikt voor reclamedoeleinden.” Regel 53 van de Internationale Amateur Atletiek Federatie luidt: „Een atleet mag niet deelnemen aan internationale evene menten als hij zijn naam of (actie)foto laat gebruiken voor reclamedoeleinden of om daar financieel voordeel door te beha len.” De toelatingscommissie van het IOC ziet momenteel volgens John Holt van de IAAF „bijzonder scherp toe op naleving van de regels”. Arthur Gold, secretaris van de Britse atletiekbond. sprak de me ning uit, dat Bedford van de gehele cam pagne onkundig was. De Olympische dorpen in München en Kiel zijn dinsdag open gegaan en hebben meteen al bewoners gekregen. In München, waar 12.000 atleten en officials uit 123 landen verwacht worden, behoorden de Oostenrijkse kanovaarders Teindl en Müllneritsch tot de eerste inwoners. In Kiel zullen zeilers uit 48 landen hun intrek nemen. De eerste was de Spanjaard Gerardo Seeliger (op foto verwelkomd door enkele Olympische gastvrouwen. kaans toernooi in 1963. Om een indruk van d» opening te geven: daar volgde: 9. Ld2. Ld2:f; 10. Dd2: 0-0; 11. Ld3,b6; 12. 0-0, Lb7; 13. Tfdl. Pc6; 14. Db2, Df6. 15. Tacl, TfdB; 16. Lb5, TacS en pas doordat wit de mindere zet 17. PeS speelde (Fischer ruilde dat paard af en wit had geen compensatie voor zijn slechte pionnenstel ling) kwam zwart in het voordeel. 9. Lfl-c4 b7-b5. Er is maar een partij bekend waarin zwart zoals Fischer hier in plaats van Lb4t, Pc6 speelde, en dat is een partij van (u mag drie, nee, tien maal raden) een van Spasski’s secon danten in Reykjavik, grootmeester Krogius. Iets dergelijks gebeurde al in de zesde partij, je vraagt je af of die Russische secondanten niet per ongeluk de verkeerde hebben voorbe reid. In de betreffende partij PlatonovKrogius (1971) volgde: 9. Lb4t, 10. Ld2, Da5. 11 D5 en in dat geval vormde de witte eentrumpion een beslissend voordeel: Krogius verloor. 10. Lc4-d3 Lf8-b4T. Wit kon niet op b5 slaan wegens Da5 met loper verlies, en nu kan zwart niet op d4 slaan wegens 10Pd4; 11. Pd4, dd4:. 12. Lb5t met dameverlies. Deze laatste wending blijft er enkele zetten inzitten. 11. Lcl-d2 Lb4xd2t. 12. Ddlxd2 a7-a6. 13. a2-a4. Leidt tot isolatie van de zwarte b-pion, maar Fischer heeft heel goed gezien dat de witte d- pion, al is die dan niet geïsoleerd, eigenlijk even zwak is. 13 0-0. 14. Dd2-c3. Wit kon geen pion winnen met 14. ab5:, Pd4:, 15. ba6:, want dan zit Pb3 er in en, als wit eerst op d4 ruilt, hangt de toren op al. Door de gelijktijdige aanval op c6 en b5 lijkt het alsof wit nu wel een pion wint. 14 Lc8-b7. 15. a4xb5 a6xb5. 16. 0-0. Neemt de pion niet. Fischer heeft Inderdaad een volkomen correct pion-offer gepleegd. En kele varianten: a) 16. Lb5:, Tal:, 17. Dal:, Db6, 18. Lc6: (anders Db4t), DMt. 19. Pd2. Lc6 (dreigt Le4:), 20. f3 (wit kan niet rokeren omdat het paard hangt), Ta8, 21. Dbl. Dd4:, en zwart wint. b). 16. Ta8:, DaB:, 17. Lb5:, Pe7, en de beide dreigingen Le4: en Tc8 geven zwart op zijn minst gelijk spel. 16. Dd8-b6. 17. Tal-bl. Nu de b-pion voldoende gedekt is en Spasski inziet dat zijn opening (voor de zoveelste maal in deze match) gefaald heeft, stuurt hij op een snelle remise aan. 17. b5-b4. 18. Dc3-d2. 18. d5 is een grapje dat zwart het makkelijkst kan weerleggen met 18... ed5:, 19. ed5:, bc3:, 20. Tb6:, Pa5 en zwart staat beter. 18. Db2 om de pion te dekken was ook minder goed geweest wegens Tfd8 en alle kansen zijn bij zwart. 18. Pc6xd4. Gaat in op de remise-afwikkeling. Maar niet goed geweest v.-— Td5:?, 21. Lh7:f en wit Remise. Herstel voor Spasski dus? Wel, als dat al zo is, dan is het maar een zeer gedeeltelijk herstel geweest. Spasski had wit, men mocht dus een winstpoging van hem verwachten, maar al na zo’n 20 zetten was ieder initiatief hem alweer uit handen geslagen. Zoiets is tergenr, maar het moet extra tergend zijn geweest om dat Fischer dit presteerde met een ope ning, de Tarrasch-verdediging van het da- megambiet, die Spasski zelf veel en graag met zwart speelt. Dat dat verlies van alle verdere gevolgen had, eerder aan het type stel ling (volkomen vervlakking) dan aan de die hij in de zevende was 18Tfd8 niêi 19. d6, ed5:, 20. ed5:, wint. 19. Pf3xd4 Db6xd4. 20. Tblxb4 Dd4xd7. Hier zouden zeer velen het met recht remisi» hebben gegeven, maar zoals men weet zijn er in deze match vele factoren werkzaam dl» buiten de strikte techniek van het schaken liggen. 21. Dd2-e3 Tf8-d8. 22. Tfl-bl Dd7xd3. 23. De3xd3 Td8xd3. 24. Tb4xb7 g7-g5. „Ik wil mijn geld terug”, riep hier d» bekende Amerikaanse miljonair en schaker Tu- rover. Vreemd, want het volgende eindspel zal men waarschijnlijk nooit meer vijf zetten lang tussen twee grootmeester van wereldklasse zien doorspelen. 25. Tb7-b8t, Ta8xb8. 26. TblxbSt. Kg8-g7. 27. f2-f3 Td3-d2. 28. h2-h4 h7-h6. 29. h4xg5 h6xg5. Remise. De tiende partij begint, verkoudheden en moeilijkheden met camera’s dienende, donder dag om 6 uur ’s middags. De partij had het volgende verloop Spasski (Wit)—Fischer (zwart) 1. d2-d4 De Slciliaanse variant waarin Spasski het bekende pion-offer op b2 pleegde zevende partij) heeft blijkbaar een veel langere herstel periode nodig dan Spasski zelf. Pg8-f6 2. C2-C4 e7-e6. Daarmee is vast een interessante opening geëlimineerd: het Gruenfeld-Indisch. Fischer mag dan in deze strijd om het wereldkampi oenschap met allerlei voor hem nieuwe zetten experimenteren, gokken doet hij toch niet. Anders zou hij zeker de „Gruenfeld” (2.g6, 3. Pc3, d5) proberen. Fischer heeft een voorkeur voor die opening, maar hij heeft er in zijn carrière drie belangrijke prestige-nederlagen mee geleden: tweemaal tegen Spasski (het laatst in 1970) en ook in de halve finale-match tegen Petrosjan. 3. Pgl-f3 d7-d5. Dus ook geen Ben-Oni. Het is de vraag of we Fischer ooit nog de dubieuze variant (u weet nog wel, met 11.Ph5), zullen zien spelen, waarmee hij de derde partij van deze match won. 4 Pbl-c3 c7-c5 Eindelijk alleen. In de eerste matchpartij speelde Fischer hier 4 Lb4, en verloop op merkwaardige wijze. Nu zitten we in een damegamblet, en wel in de Tarrasch-verdedi ging daarvan. Dat betekent dat Fischer zich van een in het schaken niet onbekende psycho logische truc bedient: hij bestrijdt Spasski met diens eigen wapens. Spasski is namelijk vanaf het begin van zijn carrière een van de groot meesters die deze, tientallen jaren dubieus geachte verdediging hebben gerehabiliteerd. Het is altijd moeilijk je eigen zetten te moeten weerleggen, maar opgemerkt moet worden dat ook Fischer de Tarrasch-verdedi ging al weer eerder heeft toegepast, onder andere in de match tegen Petrosjan. 5. c4xd5 Pf6xd5 6. e2-e4. In hun match in 1969 speelde Petrosjan met wit tegen Spasski voortdurend varianten met g3. In de vijf partijen waarin dat gebeurde, won Spasski er één, terwijl de andere vier remise werden. Na dit (voor wit) minder gunstige resultaat is men voor wit gaan zoeken naar meer agressieve methoden, en zo kwam men terug bij dit zeer oude systeem. Het schema ligt na 6.e4 al vrij vast: wit krijgt een centrum-meerderheid, vaak een vrije d-plon, zwart een meerderheid op de dame-vleugel, die in het eindspel meestal een voordeel betekent. 6Pd5xC3 7. b2xc3 c5xd4. 8. c3xd4 Pb8-c6. Terwijl Spasski braaf de openingstheorle volgt, komt Fischer weer eens met een afwij king. Gebruikelijk is hier 8 .Lb4 plus, wat Fischer trouwens zelf eens gespeeld heeft, met zwart tegen Berliner, in een regionaal Ameri- Maandag vergaderden de kopstukken van de sectie (onder andere mr. Tripels, die voorzitter is van de commissie-recla- me, mr. Hoogenwoning, mr. Kernkamp en Jos Coler) tot diep in de nacht. Tot een besluit hoe de zaak aan te vatten zonder het risico te lopen dat de stervoet ballers nog voor dat de eerste stap is gezet op de weg naar München uit de boot stappen kwam men nog niet. KNVB-bestuurslid Henk Zon, die speciale aandacht schenkt aan Oranje: „Ik ben er maandagavond niet bij geweest. Ik moest naar een begrafenis. Maar er zal wel niets bijzonders aan de hand zijn, want anders hadden ze mij beslist gebeld.” Op de vraag of er een meningsverschil bestaat tussen het bestuur en de spelers zei Zon: „Er is geen geschil. Nee, ik kan u nog niets zeggen, op 17 augustus wel.” Op die datum komt de Nederlands elftal- groep in Zeist bijeen. Een KNVB-afvaar- diging zal daar dan aanwezig zijn om het de realiteit sluiten en hem

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13