Twintig percent misdaden opgelost Medewerker Dubcek krijgt zware straf Engeland vraagt maatregel tegen IJslandse viszone „ACTIE TEGEN WDM: GROETEN GESLAAGD” Volgens ministerie geen massale navolging Achterstelling van noorden motief voor hongerstaking Vacaturestop gezinshulp verlengd Pil kost ziekenfonds Protest tegen uitbreiding van 12 tot 50 mijl democratische partij ARP wil geen Christen- 4 Namibië krijgt VN-gezant 20 miljoen IN AMSTERDAM: ZES EN EEN HALF JAAR Werven vrezen HET WEER Post agentschap beroofd van Kiesgerechtigde leeftijd van 21 naar 18 Tentoonstelling van dode en 2.400 miljoenenschade gewonde dieven in Bangui 2 WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1972 Wetsontwerp ingediend „Coulant* Wuivend Jongeren van KVP en CHU: sis 82 1 - Ag f (Van onze parlementsredactie) WEERRAPPORTRN 1004 millibar hedenmorgen uur. Dat er verhoudingsgewijs weinig „dou wen” zijn uitgedeeld is volgens de VVDM voor een groot deel te danken aan de no zo zzo zzo zo 20 20 21 21 21 17 20 20 18 21 14 32 25 25 22 19 23 20 25 21 22 25 23 20 17 32 36 32 20 28 19 18 29 30 24 21 19 24 33 uur. uur. Een majoor in ’t Harde trad aanzienlijk minder vriendelijk op toen hij met enkele collega’s na de lunch naar de kazerne terugkeerde en daar werd ontvangen door ongeveer 150 minzaam wuivende dienst plichtigen. Hij nam van een tiental het militair paspoort in. Het was overigens bevelhebber generaal Het wetsontwerp maakt het mogelijk dat mensen die op de dag van de stem ming 18 jaar worden, kiesrecht hebben. Tot nu toe moest men zes weken voor de verkiezingen de stemgerechtigde leeftijd hebben bereikt. meer gevangen dan buitenlandse: gedu rende 12 van de afgelopen 21 jaar hebben de IJslanders meer gevangen dan de vis sers uit alle andere landen samen, aldus de Britse procureur-generaal. De Britse procureur-generaal, gehuld in de traditionele mantel en met pruik, liet niet na de vijftien rechters te wijzen op de populariteit van „fish and chips” in Engeland. Een groot deel van de vangst in de wateren rondom Ijsland vindt zijn weg naar de „fish and chips shops”, het Het hoogst genoteerde misdrijf is de eenvoudige diefstal dat ook het sterkst steeg, tot 10.148. De helft daarvan bestaat uit diefstallen door middel van inbraak. President Bokassa verklaarde dat de slachtoffers gevangenen waren die wegens diefstal waren veroordeeld. Hij had op dracht tot de ranselpartij en de „exposi tie” gegeven om de bevolking van zijn land van diefstal te weerhouden. Gister middag werden de doden en gewonden „den volke getoond” in een ander deel van de stad. Sommige slachtoffers hadden gapende wonden waarop zwermen vliegen zaten. Oostafrikaanse een bataljon o zzw zw z nw 12 13 11 12 13 12 13 12 15 13 10 24 17 15 11 13 14 12 15 11 17 15 12 14 12 17 18 19 8 16 12 13 20 18 15 15 12 18 24 0 4 4 0.2 4 14 5 3 4 4 3 0 1 0 6 3 0 0 0 18 0.1 0 26 9 6 0 0 0 1 o 2 28 1 0 48 3 2 0 0 AMSTERDAM. Bij ongeveer 22 per cent van het aantal in Amsterdam ge pleegde misdrijven heeft de politie één of meer verdachten aangehouden. Het totaal aantal bekend geworden misdaden in de hoofdstad over het eerste halfjaar van 1972 bedraagt 18.361, dat is 2.157 meer dan over dezelfde termijn van 1971. In 3.992 gevallen hield de politie dit jaar 4.761 verdachten aan, vorig jaar waren dat er 4.324 voor 3.594 misdrijven. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome SpUt Stockholm Wenen Zurich. Casablanca Tunis Verduisterd. De Rotterdamse politie heeft een 38-jarige boekhouder uit Vlaardin- gen gearresteerd op verdenking van verduistering van 36.000 gulden van zijn werkgever. Het bedrag was bestemd voor de belasting. Het is nog niet be kend, wat de man met het geld heeft gedaan. UTRECHT. De op juni door het ministerie van CRM opgelegde vacature stop voor gezinshelpsters, die voorlopig tot 1 augustus zou duren is met minstens een maand verlengd. Dit is meegedeeld door een woordvoer der van de centrale raad voor gezinsver zorging in Utrecht, het overkoepelend or gaan van de instellingen die zich met de gezinsverzorging bezig houden. Boudewijn Poelman: „Voor de comman danten was het dinsdag een moeilijke dag. Zij zaten tussen twee vuren. Het meren deel vindt de groetplicht flauwekul, maar zij waren gedwongen „douwen” uit te delen als er alternatief werd gegroet”. Het is volgens hem te wijten aan gene raal Van der Meer dat de actiedag hier en daar een wat grimmig verloop heeft ge had. „Want Van der Meer heeft de com mandanten door zijn brief tot ingrijpen gedwongen.” De demonstraties verliepen inderdaad niet overal zonder incidenten. In Amers foort, waar te elfder ure van het groeten een dienstbevel was gemaakt, werden tien „flinke douwen” aan weigeraars uitge deeld en in Schalkhaar wond het kader van de Westenbergkazeme zich op over het feit dat de soldaten na het commando „ingerukt mars” de benen namen zonder de hand naar de baret te brengen. In Utrecht ging het heel wat vriendelij ker. Soldaten die daar op het terrein van de Kromhoutkazerne hun superieuren groetten met een beleefd, „goede morgen, luitenant” werden, zo beweert althans de WDM, even hartelijk teruggegroet met een „ook goede morgen”. PRAAG (AFP) De rechtbank in Praag heeft gisteravond Milan Hiibl, oud-lid van het centrale comité en oud-hoofd van de kaderschool van de Communistische Partij, veroordeeld tot zeseneenhalf jaar gevangenisstraf. Het is de zwaarste straf tot nu toe in de reeks van zeven processen die in nauwelijks twee weken tegen vooraan staande liberale personen uit de periode Dubcek zijn gehouden. De voormalige tele visiecommentator Karei Kyncl kreeg twintig maanden gevangenisstraf en de histori cus Karei Bartosek werd tot een jaar voorwaardelijk veroordeeld. De verlenging van de vacaturestop door het ministerie is volgens deze woordvoer der gebaseerd op het ontbreken van vol doende gegevens over de kostenfactor van deze vorm van maatschappelijke hulpver lening, die de laatste jaren sterk is ge groeid. Bij het ministerie hoopt men nu, aldus de woordvoerder van de centrale raad, eind augustus wel een beslissing te kunnen nemen. aldus de verloop Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland nnw zw zzw zw zzw z o winst. ozo nnw no n zw nno onbewolkt windst. ono zw nnw n w zo n wnw wnw ozo w wzw het enige incident dat zich gisteren in de legerplaats ’t Harde voordeed. De in de Middelburgse Majoor Berg huiskazerne (opleidingscentrum Militaire Administratie) gelegerde militairen heb ben niet meegedaan aan de landelijke actie, die werd gehouden onder het parool „zeg maar dag met je handje”. Bij wijze van grap groette men wel zeer frequent. Mede omdat er via de officiële kanalen toch al overleg bestaat over afschaffing van de groetplicht voelden de dienstplich tigen er weinig voor risico’s te nemen. Volgens het hoofdbestuur van de WDM was de gehele actie eigenlijk door alle publiciteit al geslaagd voordat zij was begonnen. DEN HAAG Engeland heeft het internationaal gerechtshof gisteren verzocht tussentijdse maatregelen uit te vaardigen ten behoeve van En gelse vissers, die het slachtoffer dreigen te worden van het IJslandse be sluit de visserijzone per 1 september uit te breiden van 12 tot 50 mijl. Van daag zal het hof een soortgelijk verzoek van West-Duitsland behandelen. Ijsland, dat de bevoegdheid van het hof in deze kwestie niet erkent, was niet vertegenwoordigd. De Britse procureur-generaal, sir Peter Rawlinson, verklaarde dat de IJslandse maatregel betekende dat voor ongeveer 150 miljoen gulden minder aan vis wordt aangevoerd. Ijsland maakt zich zorgen over mogelijke overbevissing door ultra moderne buitenlandse vloten. Maar de jaarlijkse vangst heeft tot nu toe weinig variatie getoond: Zij heeft geschommeld tussen 616.000 ton in 1950 (het laagste cijfer) en 881.000 ton in 1954, het hoogste. IJslandse vissers hebben voortdurend DEN HAAG. De regering heeft giste ren het wetsontwerp ingediend dat beoogt de kiesgerechtigde leeftijd te verlagen van 21 tot 18 jaar. Het wetsontwerp, een wijziging van de kieswet, is mogelijk na de grondwetsherziening van dit jaar. HEERLEN. Twee mannen van onge- veei twintig jaar hebben gistermiddag bij een overval op het postagentschap Mee- zenbroek in Heerlen een bedrag van naar schatting 2400 buit gemaakt. Bus verongelukt in Bulgarije. In Bulgarije zijn enkele dagen geleden 39 busreizi- gers om het leven gekomen toen hun bus in de rivier de Karagac stortte. Negen in zittenden moesten met verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Dit bericht het Joegoslavische persbu reau Tanjug. De plaats van het ongeluk ligt een 50 km ten zuiden van de Bulgaarse Zwarte-Zeehaven Burgas. zoons al in een eerder proces werden veroordeeld) zijn weigering met de ver klaring dat de beschuldigingen tegen de drie beklaagden „totaal verzonnen” waren. Jaroslaw Sabata zal, vermoedelijk samen met zijn dochter, begin volgende week terecht moeten staan. Zon Maan op De drie veroordeelden hadden volgens de aanklacht gepoogd „het socialistische stelsel in de republiek Tsjechië te ver zwakken” door het verspreiden van pam fletten. In die pamfletten werd opgeroe pen tot het boycotten van de algemene verkiezingen die vorig jaar zijn gehouden. Zoals bij alle recente processen zijn westerse journalisten niet tot de rechts zaal toegelaten. Alleen enkele familiele den mochten het proces bij wonen. Dit leidde in dit geval tot een ruzie op de gangen van het gebouw toen de politie ongeveer 30 vrienden en familieleden ver wijderde die protesteerden tegen het feit dat het proces niet openbaar was en die zeiden gekomen te zijn om „goede com munisten te zien die ten onrechte worden vervolgd.” Een andere vooraanstaande liberaal, Ja roslaw Sabata, oud-partijsecretaris van Bmo, die door de Tsjechoslowaakse justi tie wordt beschouwd als een van de voornaamste leiders van het verzet tegen de „normalisatie” in Moravië, heeft giste ren geweigerd in het proces tegen Milan Hübl te getuigen. Volgens welingelichte personen motiveerde Sabata (wiens twee Engelse equivalent van de Nederlandse patates-frites kramen. De IJslandse viswateren hebben jaren lang de helft van de opbrengst van de Engelse verre-visserij opgeleverd en onge veer eenvijfde van de totale vangst, aldus Sir Peter. Indien de huidige 12 mijls-zone zou worden gehandhaafd, was Engeland be reid de vangst te beperken tot het gemid delde van de afgelopen jaren: 185.000 ton (hoewel vorig jaar 207.700 ton werd ge vangen). De Britse regering is zich bewust dat de visstand in de wateren rondom Ijsland moet worden beschermd en dat Ijsland recht heeft op een voorkeursbehandeling. Maar Ijsland heeft niet het recht eenzij dig maatregelen te treffen, die voor vis sers uit andere landen rampzalige gevol gen hebben, aldus de Britse procureur- generaal. „coulante houding van lagere legercom mandanten, die aanzienlijk meer begrip voor de situatie hadden dan hun chef, de plaatsvervangend bevelhebber van de landstrijdkrachten, generaal Van der Meer.” GRONINGEN- De Italiaan Bruno Santanera - die zich de marmerkoning noemt - is in de directiekeet van zijn marmerbedrijf in het Noordgroningse plaatsje Godlinze in hongerstaking gegaan uit protest tegen „de discriminatie van het noorden”. Hij zegt dat zakenmensen in het westen veel gemakkelijker een hypo theek kunnen krijgen. Een verzoek aan het ministerie van Economische Zaken om garanties te geven voor hypotheken is volgens de heer San tanera afgewezen. De Italiaan heeft sinds gisterochtend alleen wat water gebruikt en wil zijn hongerstaking voortzetten „tot de dood er op volgt”. Zijn vrouw en vijf kinderen heeft hij naar Amsterdam laten gaan, waar hij ook een bedrijf heeft. Santanera zegt dat hij miljonair is. Hij zou voor enkele miljoenen hebben geïn vesteerd in roerend en onroerend goed in Godlinze. Het ontwerp voorziet ook in de toeken ning van actief kiesrecht bij het bereiken van de kiesgerechtigde leeftijd in de peri ode tussen kandidaatstelling en verkiezing. Drs. Westerterp naar Australië. Staatsse cretaris Westerterp van Buitenlandse Zaken, vertrekt op 10 augustus voor een werkbezoek van omstreeks twee weken aan Australië. Hij zal in Can berra besprekingen voeren met de Au stralische regering over de betrekkingen tussen Australië en de uitgebreide Eu ropese Economische Gemeenschap, die op 1 januari een feit wordt. Mogelijk zal de staatssecretaris tijdens een tus senlanding in Djakarta Indonesissche functionarissen ontmoeten. Applaus klonk gisteren op voor drie officieren in legerplaats ’t Harde toen zij het kazernehek passeerden. Dienst plichtige militairen gaven daarmee een spontane aanvulling op de „groet- weigeractie” van de VVDM. Volgens de vereniging was de actie een suc ces. Het ministerie van Defensie sprak dit tegen. DEN HAAG.— Drie scheepswerven in het oosten van het land hebben een kort geding aangespannen tegen de „Stichting Waalbrug bij Tiel” en de Staat der Neder landen. Zij willen dat de vice-president van de rechtbank in Den Haag, voor wie het geding op woensdag 16 augustus zal dier en, gelast dat de bouw van de ver- keersbrug over de Waal bij Tiel wordt stopgezet Volgens de werven, „De Hoop” in Lo- bi+h „Bodewes” in Millingen aan de Rijn en ,.Gebr. Van der Werf” in Deest. is de doorvaarthoogte van de nieuwe brug voor vee' op de werven gebouwde zeeschepen te laag. De brug krijgt ook geen beweeg baar gedeelte. dommige schepen zullen er helemaal niet onderdoor kunnen en voor het overi ge zal de passage gevaarlijk en/of kost baar zijn. NEW YORK. (AFP en DPA) De Veiligheidsraad heeft gisteren een voorstel van Argentinië aangenomen om een ver tegenwoordiger van VN-secretaris-gene- raal Waldheim voor Namibië (Z.W.-Afri- ka) te benoemen. Pretoria heeft zich na langdurige be sprekingen met Waldheim bereid ver klaard met zo iemand, die direct aan Wald heim verantwoording schuldig is, samen te werken. Bromfietsen stelen is nog steeds zeker driemaal zo populair als auto’s stelen. Deze gegevens staan, met vele andere over de gemeente Amsterdam, vermeld in het maandbericht van het bureau van statistiek van de gemeente. Uit de gegevens blijkt dat tussen mei 1971 en mei 1972 de Amsterdamse bevol king is geslonken met 14.555 zielen, van SlTSoï vorig jaar tot 802.802 dit jaar. De belangrijkste oorzaak daarvoor is verhui zing In de eerste vijf maanden van dit jaai vertrokken er 17.510 Amsterdammers, waartegenover 12.379 anderen in de stad kwamen wonen. De musea en tentoonstellingsgebouwen in de hoofdstad worden dit jaar bijna allemaal drukker bezocht dan vorig jaar. Het Rijksmuseum noteerde over het eer ste halfjaar van 1972 618.546 bezoekers tegen 607.092 in 1971, het Stedelijk Mu seum 222.408 tegen 204.830. De Stads schouwburg zag evenwel de recette tot eind mei met ruim twintig mille zakken omdat het 2519 bezoekers minder kreeg. In de Amsterdamse haven werden in het eerste kwartaal 50 schepen minder gelost. Er gingen wel meer schepen in en uit die echter een kleiner tonnage vertegenwoor digt" en dan vorig jaar. Uit voorlopige cijfers in het rapport blijkt dat het aantal ernstige verkeerson gevallen in de hoofdstad over het eerste halfjaar steeg met 336 van 3096 naar 3420. Daarbij kwamen 60 mensen om (1971: 51) en raakten er 1302 ernstig gewond (1332). Op het moment van de overval was alleen de kantoorhoudster aanwezig. De mannen bedreigden haar met iets dat op een vuurwapen leek. Zij verdwenen na een snelle greep in de kassa. UTRECHT. Het opnemen van de pil en andere anticonceptionele middelen in het ziekenfondspakket zal de uitgaven van de ziekenfondsen waarschijnlijk met bijna 20 miljoen gulden doen stijgen. Dit staat in een advies dat de Ziekenfondsraad heeft uitgebracht aan minister Stuyt van Volksgezondheid en staatssecretaris Riet kerk van Sociale Zaken over de wetstech nische maatregelen die nodig zijn om de verstrekking van anticonceptionele midde len aan ziekenfondsverzekerden te verwe- zen’ijken. Bij zijn raming heeft de raad zich gebaseerd op de aantallen gebruiksters in 1971 vermeerderd met 20 percent: 10 per cent normale stijging plus 10 percent varwege het stimulerend effect van het opnemen van de middelen in het zieken fondspakket. De raad komt dan (voor de categorie van de bevolking die verplicht of vrijwillig is verzekerd) op 400.000 pil- gebruiksters (kosten bijna 17,7 miljoen). Voor het spiraaltje en de pessaria zijn deze aantallen respectievelijk 29.000 557.000) en 18.000 176.000), terwijl de kosten voor het plaatsen ervan door de arts op ruim f 1,2 miljoen worden geschat. In de raming is een bedrag van 100.000 opgenomen voor hormoonprepa- raten die via een injectie worden toege diend, alsmede voor dalconschildjes en portiokapjes. DONDERDAG 3 AUGUSTUS Hoog water 9.10 uur en 21.42 Laag water 4.45 uur en 17.07 DONDERDAG 3 AUGUSTUS op 5.05 uur onder 20.27 23.26 uur onder 15.51 uur. zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. windst. zw. bew. zw. bew. geh. bew. regen regen onbewolkt windst. regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. half bew. onbewolkt licht bew. regenbui onbewolkt onweer regen zw. bew. geh. bew. onbewolkt licht bew. zw. bew. zw. bew. regen half bew. zw. bew. mist zw. bew. zw. bew. geh. bew. half bew. Barometerstand (752 mm). VOORUITZICHTEN Plaatselijk een bui, maar ook opklaringen. Tamelijk koel. VRIJDAG: Aantal uren zon 3 tot 11; min. temp, van 0 tot 4 graden onder normaal; max. temp, van 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 pet.; kana op een geheel droog etmaal 60 pet. BANGUI. (AFP) Op een speciaal op gericht podium in het centrum van Ban gui, de hoofdstad van de Centraal-Afri- kaanse Republiek, kon men gisteren drie joden en 42 gewonden zien, allen slacht offers van een ranselpartij in de gevan genis van Bangui, waaraan was deelgeno men door president Jean Bedel Bokassa. (Van onze correspondent) DEN HAAG Volgens woordvoerder Boudewijn Poelman van de Ver eniging voor Dienstplichtige Militairen is de nationale „weiger de militaire groet en doe maar gewoon-actie” van gisteren voor 100 percent een succes geworden. Hij is er van overtuigd dat een groot deel van de ongeveer 45.000 dienstplichtigen in ons land hebben meegedaan. Deze woorden staan lijnrecht tegenover een verklaring van het ministerie van Defensie in Den Haag. Een woordvoerder van dit departement stelde dat gisteren over het algemeen van afwijking van de normale dagelijkse gang van zaken nauwe lijks gesproken kon worden. Volgens het ministerie zijn tien proces- sen-verbaal uitgeschreven, voornamelijk voor het verspreiden van pamfletten. On geveer 6000 pamfletten en posters zijn in beslag genomen. Het ministerie meldt voorts dat een gering aantal rapporten is opgemaakt wegens het „niet op voorge schreven wijze groeten van meerderen”, wat een krijgstuchtelijke overtreding is. Het hoofdbestuur van de WDM, dat schat dat er minstens 16 processen-ver- baal en 30 krijgstuchtelijke straffen zijn uitgedeeld, ziet in de verklaring van het ministerie een duidelijk bewijs van het welslagen van de actie. „Wij hebben immers nooit via deze actie het goed-functioneren van de krijgs macht willen aantasten. Wij hebben er herhaaldelijk op gewezen dat het niet opvolgen van de groetplicht het functione ren van de krijgsmacht niet schaadt. Was dat wel het geval, dan zou er inderdaad sprake kunnen zijn van onkrijgstuchtelij- ke handelingen.” DEN HAAG- De christen-democratl- sche jongerenorganisaties CHJO en KVPJG zijn van mening dat de anti revolutionaire partij niet bereid is om een christen-democratische volkspartij tot stand te laten komen. Zij leiden dit af uit enkele uitspraken van ARP-voorzitter Veerman. Deze politieke jongerenorganisaties vin den dat in dat geval KVP en CHU zich spoedig moeten gaan bezinnen op de sa menwerking tussen de KVP, CHU en ARP. Een nieuwe democratische volks partij, gevormd uit KVP, CHU en mede standers buiten deze partijen biedt dan volgens hen beslist betere perspectieven dan een voortgezette gebrekkige samen werking met de ARP. 9.10 uur en 4.45 uur en „Wij zitten hier erg mee”, woordvoerder, door het grote onder de helpsters beginnen zich hier en daar al problemen voor te doen met de dienstverlening”. De nationale raad gaat nu zelf bij alle aangesloten instellingen informeren wat de gevolgen zijn van de verlengde vacatu restop. Men wil exacte cijfers hebben over het verloop en over de vermindering van dienstverlening die ontstaat. Verdubbeld. De kleine staat Malawi krijgt er infanterie bij waardoor de strijdkrach ten worden verdubbeld. Dit is mogelijk geworden na een gift van Groot-Brit- tannië van 12 miljoen gulden om een kazerne te bouwen voor het nieuwe bataljon Malawi zal nu ook van Groot- Brittannië oorlogsmateriaal kopen voor ongeveer hetzelfde bedrag.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2