Ook na Engelse acties: OFFICIEEL IRA BLIJFT Kissinger BIJ WAPENSTILSTAND weer m Parijs V eel wapentuig gevonden Vliegtuigkaapsters schuiven schuld af dode mededaders op wapens Conferentie Rijnvervuiling in oktober Chinese leger blijft politieke factor Ernst Fischer overleden Cairo krijgt mogelijk Engelse Scholten ziet lijmkansen McGovern lijdt nederlaag over defensiebudget U krijgt tot 61% bij de postspaarbank altijd safe I1 Stammenonlusten in Transkei: 32 doden Voor geheim overleg WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1972 Om Russisch materieel te vervangen PEKING (AFP) Het Chinese Volksbevrijdingsleger, dat gisteren zijn 45ste verjaardag vierde, heeft ondanks de wijzigingen die zich het afgelopen jaar aan de top hebben voorgedaan nog steeds dezelfde leider: kameraad Mao Tse Toeng. Dit is de mening van diplomaten in Peking, voor wie het Chinese leger een macht blijft zonder gelijke in de wereld en een fundamentele peiler van het Chinese communistisch regime. ADVERTENTIE Op zoek T naar h°ge rente? WASHINGTON. (DPA) Met 59 tegen 83 stemmen heeft de Amerikaanse senaat gisteren een voorstel van de Democrati sche kandidaat voor het presidentschap George McGovern verworpen om de De fensiebegroting voor 1972 met vier miljard dollar te verminderen tot 77,6 miljard, een bedrag dat ook in 1971 aan Defensie is besteed. UMTATA. (AFP) Bij stammentwis ten in de Zuidafrikaanse staat Transkei zijn 32 mensen om het leven gekomen. De postspaarbank Is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht De pers heeft het sinds een jaar talloze malen herhaald: „De partij be veelt het geweer” en niet andersom- Zo Desondanks is het jaar 1972, zoals verscheidene provinciale radiostations hebben aangeduid „een jaar van inten sieve militaire training”. Op het gebied van de werkelijke defensie zijn belang- Bij iedere opmerking, die over haar of tegen haar in de rechtszaal wordt ge maakt, lijkt ze met haar melancholieke blik te willen zeggen: „O wat erg, hoe heb ik dat kunnen doen.” De conferentie zal worden voorgezeten door staatssecretaris Westerterp van Bui tenlandse Zaken. De Internationale Rijn commissie, die wordt gepresideerd door de vroegere „reizende ambassadeur” van Ne derland de heer M. F- Vigeveno, komt in september nogmaals bijeen ter voorberei ding van de Haagse conferentie. Het is nog niet bekend of de vier landen zullen zijn vertegenwoordigd door ministers van Buitenlandse zaken of d oor andere be windslieden. Rima maakt een labiele indruk. Dat blijkt ook als haar levensgeschiedenis aan de orde komt: Ze is in een klooster In Bethlehem opgegroeid zonder haar ouders en na de Zesdaagse Oorlog naar Amman gegaan. Daar werkte ze In een ziekenhuis. Ze verloofde zich en kwam in Fatach- kringen terecht. Dit heeft de politie in de hoofdstad Umta- ta gisteren bekendgemaakt. Er zijn 47 mensen gearresteerd. Volgens de opgave van de politie zijn sinds begin dit jaar meer dan 800 mensen omgekomen bij vechtpartijen tussen stammen in Transkei. Aangezien de politieke oriëntatie van de nationale defensie nauw verbonden is met die van de buitenlandse politiek geloven waarnemers dat de strategie van Lin Piao is opgegeven. De theorie ën van Lin waren gebaseerd op de bereidheid onmiddellijk in de revoluti onaire oorlog te duiken, rekening hou dend met het feit dat de agressor van alle kanten kan komen. Nu schijnt de defensie voornamelijk te zijn afgesteld op het risico van een confrontatie met de Russische buur in het noorden en niet meer op het Amerikaanse gevaar. De diplomatie van Tsjoe En Lai zou erin zijn geslaagd dat gevaar af te wenden. Dit hernieuwde accent op de supre matie van de partij is in de loop van dit jaar gepaard gegaan van een aan zienlijke teruggang in de zichtbare aanwezigheid van uniformen in het dagelijks leven. Aan de top constateert men dat de leiders die altijd in uni form liepen, zoals de minister voor de Buitenlandse Handel Paj Siang Kwo of de burgemeester van Peking Woe Teh, tegenwoordig in burgerkostuum ver schijnen. Aan de basis ziet men mili tairen die lid zijn van revolutionaire comité’s in de fabrieken veel minder in het openbaar. Volgens waarnemers is er al contact tussen Cairo en Londen over deze kwestie geweest. Van officiële zijde wordt in Lon den opgemerkt, dat Engeland al enige tijd aan Egypte en andere landen in het Midden-Oosten wapens levert. Wel waakt het ervoor, dat het militaire evenwicht niet wordt verstoord. Van gezaghebbende zijde wordt in Lon den vernomen dat Egypte geen zwaar materieel van Engeland heeft ontvangen. Men acht het mogelijk, dat Egypte kleine onderzeeboten van Engeland krijgt, van het soort dat Israel daar ook heeft be steld. rijke veranderingen aangebracht. Met de blijvende nadruk op het belang van het politieke werk, dat dit jaar in het bijzonder de vorm heeft aangenomen van een Marxistisch-Leninistische stu die, heeft de centrale pers verscheidene artikelen gepubliceerd waarin wordt beklemtoond dat de militaire oefening niet moet worden verwaarloosd. De strategie van de „volksoorlog” blijft regel, want „de mens is de belangrijk ste faktor”, maar, zoals op 19 juni opnieuw in een hoofdcommentaar van het volksdagblad werd gesteld, „wij moeten ons inspannen de moderne hoogontwikkelde militaire technieken te beheersen”. LONDEN. (AFP) Engeland is bereid een Egyptisch verzoek om wapens ter vervanging van Russisch oorlogsmaterieel te bestuderen, zo wordt van gezaghebben de zijde In Londen vernomen. „Er kan geen sprake zijn van terugkeer naar de oude politieke structuren in Ul ster die aanleiding werden tot zoveel misère. Op korte termijn moeten tussen alle betrokken partijen besprekingen be ginnen”, aldus de Ierse premier. Hij zegde toe dat hij op alle mogelijke manieren aan het tot stand komen van een politieke oplossing zou meewerken. Lynch ontkende dat gewapende mannen uit het noorden vrij in de republiek rondliepen. Hij wees op de oprichting van speciale rechtbanken ter behandeling van zaken die uit de activiteit van het IRA voortkomen en herhaalde zijn belofte van zijn regering dat tegen de beweging opge treden zou worden. Het Britse leger maakte gisteren bekend dat bij huiszoekingen in katholieke en protestantse buurten één van de grootste wapenvondsten van de afgelopen drie jaar is gedaan. In de IRA-bolwerken waren on der meer antitankgeschut, 26 geweren, 3.000 magazijnen munitie, meer dan 250 kilo explosieven en 23 bommen gevon den. Invallen in huizen van de protestante Ulster Defense Association leverden enkele machinegeweren, een geweer en verschei dene honderden magazijnen munitie op. Even ontstaat er beroering als de poli- tiegetuige uit het proces-verbaal voorleest dat Rima „van hand tot hand ging”. Thérèse protesteert en wil weten of dat ook op haar slaat. Nee, dat sloeg niet op haar, is het voor haar geruststellende antwoord. Anders dan bij het Okamoto- proces levert de vertaling geen problemen De meisjes zullen proberen alle schuld op de twee gedode kapers te schuiven. Zijzelf waren slechts entourage, die voor de passagiers moesten zorgen. Getuig* Mizrachi bevestigt dat de meisjes bijzon der behulpzaam waren, maar toch niet zo onschuldig, omdat zij beiden om beurten de draden vasthielden van het ontste kingsmechanisme, waar de lading dyna miet mee verbonden was, die zij het vliegtuig binnen hadden gesmokkeld. Het proces zal mogelijk drie weken duren. De openbare aanklager heeft 23 getuigen gedagvaard en de getuigen van de verdediging zijn nog niet bekend. Het- proces werd gistermiddag verdaagd, aan gezien een van de advocaten zich niet wel voelde. DUBLIN/BELFAST (AFP en Reuter) De „officiële” vleugel van het Ierse republikeinse leger (IRA) handhaaft het bestand ook na de invasie van de Britse troepen in de katholieke enclaves van Belfast en London derry. Het „officiële IRA” kondigde op 29 mei een bestand aan, dat inhield dat voortaan alleen „defensieve operaties” zouden worden uitgevoerd in geval van „agressie van het Britse leger”. Het hoofdkwartier van het offi ciële IRA in Dublin kondigde gisteren aan dat het een psychologische cam pagne van meningsbeïnvloeding gaat voeren om het Britse leger van de Noordierse bevolking te isoleren. ook voorzitter Mao die na de verdwij ning van zijn oude wapenbroeder een andere nieuwe richtlijn uitgaf: „De politieke en Ideologische lijn is bepa lend”, een dagorder die voor de mili taire leiders betekent, en met name voor die in de provincie, dat de centra le macht, ongeacht hoe hun houding was ten opzichte van Lin Piao, niet poogt hun van hun macht te beroven zolang zij op hun beurt de richtlijnen van de centrale partijleiding eerbiedi gen en toepassen. In Belfast en Londonderry bleef het gisteren betrekkelijk rustig. In de voor malige IRA-bolwerken Bogside en Creg- gan Estate in Londonderry waren de Brit se militairen alom tegenwoordig: op de daken, in de deuropeningen en bij weg versperringen. Boven het stadsdeel vlogen ook helikopters. De Britse opperbevelhebber in Noord- lerland, generaal Harry Tuzo, werd door jeugdige bewoners van de Bogside met boegeroep en stenen begroet toen hij de Britse troepen in de wijk bezocht. De tniltairen kwamen niet tussenbeiden. Premier Jack Lynch van Ierland heeft dinsdag herhaald dat zijn regering zich heeft verplicht om het illegale Ierse Re publikeinse Leger in de Ierse republiek uit te roeien. Lynch waarschuwde dat gewapende mannen die uit het noorden naar Ierland zouden vluchten, aangehou den zouden worden als ze een vergrijp op hun geweten hadden. De premier sprak met journalisten na spoedberaad van het kabinet dat twee en een half uur duurde en dat ging over het jongste Britse optreden in Noord-Ierland. Hij zei dat zijn kabinet het Britse optre den goedkeurde als er levens door zouden worden gespaard. die zou hebben getracht „een militaire dictatuur” te vestigen, heeft Mao Tse Toeng een nieuwe richtlijn uitgevaar digd: „Het is noodzakelijk dat het leger van het volk leert”, een leuze die op de grote rode aanplakborden in het gehele land de plaats heeft ingenomen van de slagzin die onder Lin Piao van kracht was: „Het is noodzakelijk dat het volk van het leger leert”. De Chinese soldaten hebben zich te vens k unnen afvragen waarom vorig jaar herfst aan de vooravond van Lins verdwijning, duizenden burgers luidkeels een uit 1947 daterend lied inzetten, met de „drie disciplinaire re gels en de acht regels waar je op moet letten”, dat de militairen aanbeveelt de burgers te respecteren en met name de regels te gehoorzamen, „beleefd te spreken” en „zich geen vrijheden met de vrouwen te veroorloven”. Het vuurwerk in het proces wordt ver wacht als de list ter sprake komt waar mee de Israëliërs onder leiding van minis ter van Defensie Dayan het vliegtuig overmeesterd hebben. Mogelijk zal Dayan als getuige worden gedagvaard. Het is ook niet uitgesloten, dat gedelegeerden van het Rode Kruis, die tussen de kapers en de Israëliërs hebben bemiddeld, gedag vaard zullen worden. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. De eerste dag van het proces tegen Thérèse Halasse en Rima Tanous, de twee overlevende kaapsters van het Sabenavliegtuig, dat op acht mei naar Lod werd gekaapt, heeft weinig verrassends opgeleverd. Het proces heeft plaats voor een militaire rechtbank in het kamp Sarafand, nabij Lod, waar onlangs ook het proces tegen de Japanse terrorist Kozo Okamoto plaatsvond. (Vervolg van voorpagina) Wiegel grondde zijn optimisme over de lijmpogingen onder meer op uitlatingen van Drees, die minder dan ex-minister De Brauw de nadruk legt op de controverse over de te voeren loon- en prijspolitiek. De liberaal zei voor de verdeling van de plotseling boven water gekomen 70 mil joen geen claims op tafel te hebben gelegd, al zou het hem redelijk lijken als die aan Drees en De Brauw werden toebedeeld. Nogmaals liet hij weten niet te willen tornen aan gemaakte afspraken, ook niet aan die over het defensiebudget voor 1973. Zelfs wekte hij de indruk niet moeilijk te willen doen over de budgetten voor 1974 en '75, waarvan hij aanvanke lijk de garantie wilde dat ze zouden oplopen. De enige zekerheid die Wiegel wil, is dat er niet spoedig op één van deze punten wéér een crisis uitbreekt. De libe rale fractieleider verklaarde zijn voorstel tot lijmen te hebben gedaan uit vrees dat de liberalen anders straks uit de boot zullen vallen. Hij vreest namelijk dat de confessionelen na de verkiezingen zullen sankoersen op samenwerking met de P.v.d.A. „Dat zou forse belastingverzwa- ringen betekenen, waar noch de kiezers van de V.V.D. noch die van DS’70 erg gelukkig mee kunnen zijn”, aldus Wiegel. Naar zijn verwachting zullen de drie confessionele partijen bij snelle verkiezin gen alleen maar verlies lijden, hetgeen de kans op een kabinet-Den Uyl alleen maar vergroot. „In deze situatie ben ik van mening dat het in het belang van het land is, dat er opnieuw een vijf-partijen- kabinet komt.” Aantjes zei hierop dinsdagavond angst voor verkiezingen geen motief te vinden om aan de lijmpoging mee te werken. „Wiegel komt nu met nieuwe motieven. Dat bevordert de sfeer om tot een ge daagde reconstructie van het vijf-partij- enkabinet te komen niet.” De A.R.-frac- tieleider meende dat het voor het kabinet- Biesheuvel moeilijk zal zijn het vertrou wen, ook naar buiten, te herstellen. WENEN. (DPA) De Oostenrijks* marxistischefilosoof Ernst Fischer is gis teren op 74-jarige leeftijd gestorven. DEN HAAG. De regeringen van Zwitserland, Frankrijk, West-Duitsiand en Luxemburg zijn akkoord gegaan met een Nederlands voorstel om op 25 en 26 oktober in Den Haag een conferentie te houden over gezemenlijke maatregelen om de vervuiling van de Rijn een halt toe te roepen en terug te dringen. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. McGovern heeft tijdens de verkiezings campagne gezegd dat hij als president de defensie-uitgaven in drie jaar tijd met 30 miljard dollar zou verminderen. Hij acht de oorlog in Vietnam en de bewapening verantwoordelijk voor de inflatie en voor spelt een „ruïneuze inflatie” als de begro ting van Nixon het Congres onveranderd passeert. McGovern heeft gisteren een televisie toespraak moeten uitstellen omdat de om- roepmaatschappij hem geen gratis zend tijd ter beschikking wilde stellen voor politieke propaganda. De maatschappij wil hem alleen het woerd geven als hij wat nieuws te vertel len heeft. Dat zai over enkele dagen het geval zijn, heeft de senator laten weten, wanneer hij een running mate heeft ge kozen in plaats van Thoma* Eagleton die zien teruggetrokken heeft In tegenstelling tot de Japanner zijn de twee meisjes wel bereid met hun advoca ten samen te werken. Ze bekennen beiden lid te zijn geweest van El Fatach, maar Rima zegt dat ze dat niet uit vrije wil heeft gedaan. Beiden ontkennen schuld aan de overige punten van de tenlasteleg ging en willen alle schuld kennelijk op de twee gedode mannelijke kapers schuiven. De communistische partij-ideoloog baarde in augustus 1968 opzien door zijn felle kritiek op de inval van de troepen van het Warschau-pact in Tsjecho-Slowa- kije. Hij werd naar aanleiding daarvan in de herfst van 1969 uit de partij gestoten. Na de Tweede Wereldoorlog maakte hij als minister van Onderwijs deel uit van de eerste voorlopige regering van de nieu we Oostenrijkse republiek. Een militaire rechtbank in Israel be gon gisteren het proces tegen twee vliegtuigkaapsters. Thérèse Halasse (links) en Rima Tanous namen deel aan de kaping van een Sabenavlieg tuig naar de luchthaven Lod. Het toe stel kon worden overmeesterd door Israëlische commando’s, die zich voor deden als technici. Twee mannelijke kapers kwamen daarbij om het leven. Het proces heeft plaats in het kamp Sarafand, waar ook de Japanse terro rist Okamoto terecht stond. Op de foto ziet u Thérèse en Rima luisterend naar de aanklacht. op: de tolk vertaalt alles vlot in het Arabisch. Een eerste getuige, een Israëlische dia mantair, Jitzchak Mizrachi, vertelt het hele verhaal van de kaping. Hij was passagier en heeft alles van het begin tot het eind meegemaakt. Rima, gekleed in geel bloesje en blauwe rok, en Thérèse, gekleed in witte bloes en gele rok, kijken gelaten toe, terwijl hij zijn relaas doet. WASHINGTON. (Reuter en AFP) Henry Kissinger, president Nixons voor naamste adviseur, heeft gisteren in Parijs weer geheim overleg gepleegd met verte genwoordigers van de Noordvietnames* regering. riet Witte Huis dat dit bekendmaakte, He’, weten dat Kissinger heeft gesproken met Le Doec Tho, lid van het politieke bureau van de Noordvietnamese commu nistische partij en Xoen Thoel, de leider van de Noordvietnamese afvaardiging naar de vredesbesprekingen in Parijs. Het overleg van Kissinger, aldus het Witte Huis, heeft ten doel de impase t* doorbreken bij de pogingen om tot een regeling van het conflict in Vietnam t* komen. Verwacht wordt dat Kissinger gistera vond naar Washington zal terugkeren. Het is het tweede geheime gesprek tus sen Kissinger en de Noordvietnamezen na de hervatting van de Parijse conferentie over Vietnam op 13 juli. Kissinger heeft nu 15 keer in het ge heim overleg gepleegd met vertegenwoor digers van Noord-Vietnam. Men is algemeen van mening dat de verwijdering van Lin Piao, die gedu rende twaalf jaar op originele wijze het gezicht van de Chinese nationale defensie heeft kunnen bepalen, niet betekent dat het leger zonder meer terugkeert naar zijn kazernes en vol doening poogt te vinden in het poetsen van zijn wapens met de bitterheid van een slecht geëindigd uitstapje naar het politieke leven van het land. Zelfs al gedragen ze zich veel meer bescheiden dan een jaar geleden, de 3,5 miljoen linnen uniformen (groen voor de landmacht, grijs voor de marine en groen en blauw voor de luchtmacht), onder het regiem van Lin Piao ontdaan van alle onderscheidingstekenen, blij ven een belangrijke politieke macht binnen de Chinese bevolking en de militairen blijven deelnemen aan de arbeid in de fabriek en op het land. Maar sinds een jaar is er uitgebreid orde op zaken gesteld, zowel op poli tiek als op militair gebied. Sinds de verdwijning van maarschalk Lin Piao

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3