Cees Stam stopt niet liever ploegmaten WERELDTITEL ZOU VOOR MIJ TIENDE PAR TIJ FISCHER-SPASSKI IS EEN JUWEEL GEHELE SEIZOEN GOEDMAKEN’’ in nationaal team Joop Zoetemelk had Feyenoord versloeg Borussia Hecht versloeg Pool Schmidt dB Ferrari houdt Ickx in dienst Paul Suikerbuik bronzen medaille Janssen won Van Baarle en Noorwegen won van Ijsland: 4-1 Spitz verbeterde record tweehonderd benefiet voor Wim Braveboer Verholt op kop schaak titelstrijd meter vlinderslag 2 13 VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1972 99 SCHAKEN o o o o o o o 4 F* Jfi ■UWUMMMMMVWMUUUVWMUMUWUWMUUUMIAJMVUUMMIAIWWUUMIAAAAJWUVUMUM'M^^ (Van onze sportredactie) (Door Tim Krabbé) •fl THEO KLEIN. ■i ook Spasski te laat taal Te2:, De stand in groep drie is nu: 8—0 0—0 GAP Joop Zoetemelk was donderdag lange tijd de eerste en enige coureur in het kille en verlaten Orcieres-Merlette, waar de meeste deelnemers aan de wereldtitel strijd op de weg zijn ondergebracht. De Franse Nederlander kwam samen met zijn vrouw. Dat wil zeggen het eerste stuk vanaf Parijs. De laatste 150 kilometer legde hij af op de fiets, met zjjn echtgenote als chauffeuse in de wagen achter hem. „Ik heb drie cols genomen, de eerste plaats in het bergklassement was voor mij”, grapte de Flandria-renner. Zondag is hij waarschijnlijk de Nederlander met de meeste kansen op het sterk geaccidenteerde traject rond Gap. Zoetemelk: „Er zitten toch enkele las tige klimmetjes in. De jongens die afvallen zullen niet zo gemakkelijk meer terug kunnen komen”. Donderdagavond of vrijdag zal hij met de overige negen Oranje mannen overleggen over de te volgen tactiek. Zoetemelk: „Het is mij wel wat waard om wereldkampioen te worden. Niet alleen om mijn seizoen goed af te kunnen slui ten. maar vooral omdat Ik nu in Frankrijk woon. Als ik hier de wereldtitel pak dan cal dat me veel geld opbrengen”. België Noorwegen Nederland Ijsland 2 1 0 0 3 4 2 0 0 samenwerking in het team bepaald niet ten goede komen. Zoetemelk: „Voor mij is het allemaal komedie van die Fransen. Ik heb afgelo pen maandag samen met hem een wed strijd van 110 kilometer gereden Hij zat 1. 2. 3. 4. 2 1 0 3 coureur Jacky Ickx (vice-wereldkampioen in 1969 en 1970) een nieuw contract getekend met Enzo Ferrari’ de grote baas van de renstal in Modena. Veel eenvoudiger liggen de zaken wat dat betreft voor Felice Gimondi. De Itali aan, die zo’n onverwacht sterke Tour achter de rug heeft, schijnt onvoorwaar delijk op zijn Italiaanse makkers te kun nen rekenen, wat hem te meer tot een geducht tegenstander maakt. De Fransen schermen nog steeds met Cyrille Gui mard, de ongelukkigste renner uit de Tour de France. De laatste twee weken is er een complete koude oorlog rond hem op gang gebracht. Er gaat geen dag voor bij of de Franse kranten meldden nieuws over zijn kapot-gereden knieën. Het sprookje dat hij misschien niet in Gap aan de start zal kunnen omen, werd tot en met donderdag levend gehouden. In werkelijkheid is het voor 99 procent zeker dat Guimard er wel bij zal zijn. Hij heeft zich net als alle anderen in criteria voor bereid. REYKJAVIK De schaakwereld, die verwachtte dat op 2 juli in Reykjavik de mooiste partjjenserie aller tijden zou beginnen, heeft tot gisteren, 3 augustus, moeten wachten voor in deze serie de eerste partij werd gespeeld die latere generaties duide lijk zal moeten maken waar al dat kabaal nou eigenlijk om was. De tiende match- partij tussen Fischer met wit en Spasski was een werkelijk juweel, een spannende strijd met kansen en tegenkansen, offers en tegenoffers, met alles wat schaken niet minder verslavend dan sommige drugs maakt. En niet alleen het hoge peil en de spanning van deze partij was verheugend, ook het feit dat wereldkampioen Spasski eindelijk zjjn gruwelijke onderdanigheid tegenover Fischer leek te hebben afgeschud. Hij begon de partij al prima door nu eindelijk ook eens te laat te komen, en nu wil ik niet meteen beweren dat hij ontdekt heeft dat daarin het geheim van Fischers succes ligt, maar hij speelde wel vele klassen beter dan hij in de laatste partijen heeft ge daan. In een gesloten Spanjaard (Breyer Variant) nam Spasski op de 17de zet een riskant initiatief, waardoor een hevige strijd ontbrandde, die uiteindelijk leidde tot een afgebroken stelling waarin Fischer een kwaliteit tegen een pion meer heeft. Maar twee van Spasski’s pionnen zijn verbonden vrijpionnen. Remise is het meest waar schijnlijke resultaat. Tot het zover is blijft de stand 5“/®3’/2- Ilja Keizer (op de foto op kop) heeft donderdag tijdens de internationale atletiek wedstrijden in Oslo de 1500 m dames gewonnen In 4 minuten 13.4 sec., 2.1 sec. boven haar beste tijd van vorige week, waarop zij werd aangewezen voor de Olympische Spelen van München. Tweede in de Noorse hoofdstad werd de Finse Sinikka Tyyne- lae in 4.14.5, een nieuw Noords record. Joke van Gerwen eindigde als vijfde in 4.16.8. De beste prestatie kwam donderdag op naam van de Fin Lasse Viren, die de 10.000 m won in 27 min. 52.4 sec., slechts weinig boven het Europees record van de Engelsman David Bedford, dat op 27.47.0 staat. De Fin verbeterde wel het nationale record van zjjn landgenoot Juha Vaatainen, die vorig jaar in Helsinki Europees kam- plioen werd in 27.52.8. Enkele weken geleden maakte Viren op de 5000 m een tijd van 13.19.0. waarmee hij achter Bedford (13.17.2) tweede op de wereldseizoenrang- lijst staat. Met zjjn 10.000 meter-tjjd is hij eerste. Viren kwam donderdag op de 112 5000 meter door in 14 minuten precies. ELECOM. De belangrijkste uitslagen uit de zesde ronde van het toernooi om het open schaakkampioenschap van Ne derland in Ellecom zijn: Iskov (Den) Verholt V»-1/», VogelHartoch Vt-Vs, Van BaarleDu Chattel 1-0, BöhmFridjans- son (IJsl) 1-0, SibbingDrygas (W-Dld) Va-Va, RiksenSchone (W-Dld) 1-0, Lauri- ne (Zwe)Tsjipev (Bul) 1-0. Na zes ronden luidt de stand: 1. Verholt en Van Baarle 5 pnt., 3. Böhm. Hartoch, Iskov en Vogel 4.5. ATLETIEK. Tijdens atletiekwedstrijden in Kyronkoski hebben twee Finse kogel- stoters meer dan twintig meter gehaald. Bo Grahn kwarii tot 20.09 en Matti Yrjo- lae tot 20.04. Het Finse record staat sinds enkele weken op naam van Seppo Simooa met 20.15 meter. 40 kilometer alleen vooruit, pas vlak voor het einde konden wij hem inhalen. Van zijn blessures heb ik niets kunnen mer ken. De Fransen spelen een spel, Guimard zal er zondag wel bij zijn”. Het ruim 15 kilometer lange rondje is niet zo zwaar dat de klimmers er erg veel voordeel uit zullen kunnen halen. Zoete melk: „Voor de Nederlanders is het niet ongunstig. Iedereen zal zijn werk kunnen doen als hij dat wil”. Desondanks blijft het feit dat een wereldkampioenschap zo als dat nu nog steeds op één dag beslist wordt geen juiste verhouding van de krachten in het internationale wielerwe- reldje weergeeft. Zoetemelk zou ook veel liever zien dat er een competitie zoals bijvoorbeeld de „Super Prestige Pernod”, als wereldkampioenschap aangemerkt zou worden. Zoetemelk: „Als een renner als Merckx wereldkampioen wordt dan heeft natuur lijk de sterkste gezegevierd. Maar hoe vaak is het al niet voorgekomen dat het niet zo was. Dat er een coureur wereld kampioen werd $ie niet op die plaats thuis hoorde. Men zou een competitie in moeten stellen zoals bijvoorbeeld bij de autocoureurs, dan zouden de beste renners veel beter tot hun recht komen”. Daarvoor is het echter noodzakelijk dat hij eerst diep in de buidel tast teneinde de diensten van de Nederlanders op te kun nen kopen. Gezien het feit dat Goudsmit- Hoff niet minder dan 50 procent van de renners levert, zal er heel wat gepraat moeten worden. Zoetemelk: „Ik had na tuurlijk veel liever gehad dat ik een eigen Flandria-man naast me had gekregen. Janssen of Dolman bijvoorbeeld. Die ken ik veel beter en zij weten precies wat ik wil. Maar ook met deze Nederlandse ploeg Bijn er mogelijkheden. Dit team behoort zeker tot de middenmoot. Tabak en Kar stens zijn goede knechten. Het is jammer dat Vianen niet mee kan doen, daar had ik veel aan kunnen hebben Voor Joop Zoetemelk zondag op de fiets klimt voor de 272 ilometer zal hij mis schien eerst wat andere gewichtige zaken afwerken. Zijn onderhandelingen met Flandria en twee andere merken, waar van hij de namen niet wil noemen („het is niet BIC of Goudsmit-Hoff”) zijn in een beslissend stadium gekomen en zullen zo goed als zeker voor maandag afge werkt worden. Wat dat betreft is de wereldtitelstrijd voor Zoetemelk ook van uitzonderlijk groot belang. MÖNCHENGLADBACH Feyenoord heeft donderdagavond voor 20.000 toe schouwers in Mönchengladbach Borussia MG verslagen met 3-2. De ruststand in dit vriendschappelijke duel was 2-1 in het voordeel van de Rotterdammers. Het sco- reverloop was: 15de minuut Bonhof 1-0, 37. Ladinski 1-1, 39. Schneider 1-2, 61. Hasil 1-3, 82. Rupp 2-3. In de slotfase kwam Feyenoord in ademnood, maar al leen Rupp wist Reitsma te passeren. CHICAGO. Mark Spitz- tegenwoordig student in de tandheelkunde aan de uni- versiteit van Indiana verbeterde woensdag op de eerste dag van de Amerikaanse Olympische selectiewedstrijden in Chicago tweemaal het wereldrecord op de 200 meter vlinderslag. In de series kwam hij uit op 2.01.87 (afgerond 2.01.9) en in de finale op 2.01.53 (afgerond 2.01.50). Het oude wereldrecord stond op naam van de Westduitser Hans Fassnacht met 2.03.3. De 22-jarige Spitz verklaarde na de race dat hij dacht in München nog sneller te kunnen- „Deze tijden zeggen nog niets.” Hij zal proberen zich ook op andere onderdelen te kwalificeren. Alleen zondag heeft hij geen wedstrijden op het pro gramma staan. „Dan ga ik weer flink trainen.” De eerste drie op elk nummer kwalifi ceren zich voor de Olympische Spelen van München. Op de 200meter vlinderslag zijn dat naast Mark Spitz, Robin Backhaus en wisselslagzwemmer Gary Hall. Op de 100 meter vrije slag dames kwam een zeventienjarig schoolmeisje uit Cin cinnati dicht bij het wereldrecord. Het was Jennifer Kemp van de Regina High school, die de toptijd van de Australische Shane Gould miste met een verschil van slechts 0.13 seconden. Met 58.63 (afgerond 58.6) verbeterde het Amerikaanse meisje, dat een jaar geleden van de rugslag naar de vrije slag overging, het Amerikaanse record. Nu dit voorlopig nog niet het geval is verzoend Rijpweteringse Jopie zich met het feit dat hij door Oranje omringd zal worden. Zoetemelk: ,Ik kan hier kampi oen worden. Waarom niet? Ottenbros kon het drie jaar geleden toch ook. Ik ben dan wel geen ééndags-renner, maar als ik zondag een goeie dag heb kan ik me toch flink van voren laten zien. In feite is dit kampioenschap een soort klassieker, maar dan wel met het verschil, dat hij later in het seizoen verreden wordt en dat is voor mij een groot voordeel. In het voorseizoen ben ik nooit zo goed in vorm. Daarom waren mijn voorjaarsklassiekers ook niet zo goed. Maar nu heb ik de Tour nog in de benen. De conditie is er”. Joop Zoetemelk, die tussen de Tour de France en het wereldkampioenschap acht criteria reed, ziet Gimondi, Guimard en natuurlijk Merckx als de grote kansheb bers. De titelverdediger gaf zijn Belgische ploegmaats donderdag bevel tot verzame ling in het Belgische Bergen, vanwaar de tien sterkste Belgen bij wijze van training afwisselend per auto en op de fiets rich ting Gap gingen. In zijn equipe vindt Merckx een flink aantal coureurs die zichzelf tot de kanhebbers mogen reke nen, zoals bijvoorbeeld Roger de Vlae- minek en Walter Godefroot. Dat zal de In deze stelling is de partij afgebroken. Remise is misschien geen slechte voorspelling. Het is moeilijk te zien wat meer waard is: de witte plusplon op de koningsvleugels en de kwaliteit meer enerzijds of het vervaarlijke vrije pionnenduo van zwart anderzijds. De partij wordt vanmiddag 17 uur Nederlandse tijd in Reykjavik verder cesneeld. (Van onze sportredactie) I KOOG AAN DE ZAAN Cees Stam, woensdagavond nog tweede in het wereldkampioenschap voor profstayers in Marseille, is beslist niet van plan aan het einde van dit seizoen te stoppen met wielrennen. „Mijn uitlatingen over eventueel overgaan naar Rokado zijn verkeerd begrepen. Men krijgt nu de indruk, dat ik niet voor Rokado zou willen rijden. Nou dat is toch al te gek. Als Rokado mij morgen een contract aanbiedt, teken ik direct. Waar schijnlijk mag Ketting mij in het komend seizoen in verband met UCI-be- palingen geen nieuw contract aanbieden. Als er dan echter een firma komt die mij wil hebben, teken ik. Ook voor Rokado”. „Wel is het natuurlijk zo, dat het stayeren dan nog minder interessant wordt, maar dat is uiteraard mijn zaak niet. Ik ben getrouwd en heb twee kinderen, daarom moet ik sociale zekerheid hebben. Ploegen als Wybert, Goudsmit-Hoff en Rokado kunnen mij die bieden. Daarom ben ik beslist niet van plan te stop pen. In de komende wintermaanden rijd ik zeker zes zesdaagsen en door mijn tweede plaats in Marseille ben ik vrij zeker present bij alle Europese stayer en demiewedstrijden. Stoppen zou dus wel erg dom zijn”. ZWEMMEN. Gary Hall heeft don derdagavond in Chicago tijdens de Ameri kaanse selectiewedstrijden zwemmen zijn eigen wereldrecord 400 meter wisselslag persoonlijk gebracht op 4 minuten en 30,8 seconden. Het oude record stond op 4.31.0. KLAASWAAL. Oud-wereldkampioen en Tour de France-winnaar Jan Janssen heeft donderdagavond in Klaaswaal een wedstrijd voor beroepsrenners en ama teurs gewonnen. De baten van de koers (7500 gulden) komen ten goede aan Wim Bravenboer, die door een ernstige val in de zesdaagse van Groningen deze winter zijn loopbaan voortijdig heeft moeten beëindigen. Janssen versloeg in de eindsprint van een kopgroep van vijf man de Amster dammer Cor Schuuring. De uitslag is: 1. Jan Janssen (Putte), 80 km in 1 uur 55 minuten 16 seconden, 2. Cor Schuuring (Amsterdam) z.t-, 3. Jos van der Vleuten (Helmond) z.t., 4. Matthijs de Koning (Scherpenzeel) z.t., 5. Wim van Steenis (Rotterdam, amateur). HEIDELBERG Op de eerste dag van de Olympische Spelen voor gehandicapten (de „Paralympics”), die donderdag door de Westduitse bondspresident Heinemann in Heidelberg zijn geopend, is de Nederland se ploeg uitstekend voor de dag gekomen. Nadat de president de spelen een voor beeld voor de gehele wereld had genoemd en duizenden oranje ballonnen waren op gelaten, met daarop de namen van de deelnemers, begonnen de wedstrijden voor de zwaarst gehandicapten. In deze categorie veroverde Paul Sui kerbuik in het herenenikelspel tafeltennis een bronzen medaille. Dezelfde onder scheiding viel hem in het dubbelspel met zijn partner Pimmelaar ten deel. Bij de dames veroverde Aria de Vries-Noordam een finaleplaats in het damesenkelspel. Deze finale wordt evenwel pas volgende week woensdag gespeeld. De Nederlander Popkema kwam op de eerste dag van het onderdeel boogschieten, dat vier dagen in beslag neemt, 500 pun ten en heeft daarmee de leiding in het klassement. Vrijdag worden de spelen, die tot en met 10 augustus duren, voortgezet met onder meer basketbal en gewichtheffen. B*AAMAARAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAZJUAAAAAAAAAAA*AAAAAAJMVt^^ 1. e2-e4 Verrassing nr. 1. m de zesde en achtste matchpartij heeft Fischer met 1. c4 geopend, nadat zijn 1. e4 in de vierde partij beantwoord was door Spasski met een zeer sterk voorberei de variant van het Sicillaans. Terwijl Spasski, die zich voornamelijk op 1. e4 zal hebben voorbereid, waarschijnlijk een „c4-stoomcursus” van zijn secondanten heeft gekregen (maar wel beide partijen tegen 1. c4 verloor), heeft Fi scher zijn 1. e4 thuis zover opgekalefaterd, dat hij een hernieuwde confrontatie met Spasski’s 1....C5 aandurft. l. e7-e5. Verrassing nr. 2. Spasski speelt geen Sicill aans. maar l....e5, wat tussen grootmeesters vrijwel altijd op Spaans neerkomt. Die keus kan betekenen dat Spasski Fischer „vertrouwt” m. a.w. dat hij nu zelf ook weet hoe Fischer tegen die Siciliaanse variant moet optreden, en dat hij Fischers l.e4 heeft opgevat als voorstel die variant even op het bord te brengen. In de openingen hebben grootmeesterpartijen vaak iets van bridge, waar men elkaar tijdens het tie tracht toe te spelen. Bij Flandria heeft hij zijn wensen voor het nieuwe seizoen al duidelijk gemaakt. Hij zegt: „Ik heb gevraagd of Flandria de renners die bij Peugeot weggaan aan willen trekken. Dat zijn Godefroot, David, De Witte en misschien Houbrechts, die van Salvarani komt. Ik zou ook graag Tabak of misschien Pustjens bij me genomen hébben, maar zij staan allebei nog een jaar onder contract”. Beide Nederlanders maken zondag wel deel uit van de equipe die Zoetemelk wellicht aan de regenboogtrui kan helpen. Wat Zoetemelk betreft zou het wereld kampioenschap met merkenploegen gere den moeten worden. „Dat is toch veel reëler”, legt hij uit, „die jongens werken het hele jaar met elkaar. En er zou in de ploegen heel wat meer discipline zijn, omdat iedereen precies weet waar hij voor rijdt”. FORS SA. Donderdag zijn in Forssa de afgebroken partijen uit de zevende en achtste ronde van het zoneschaaktoernooi uitgespeeld. Jan Timman kwam daarbij niet in actie. Koploper Hecht (W-Dld) versloeg de Pool Schmidt in 75 zetten en heeft nu zes punten. De Bulgaar Radoe- Jov, die de Deen Jakobsen bedwong, is tweede met een half punt achterstand. Timman, die 4,5 punten heeft, is met de Roemeen Gheorghiu en de Joegoslaaf Matanovic vijfde. STAVANGER Het natonale voetbal elftal van Noorwegen heeft donderdag avond in Stavanger een wedstrijd voor groep drie van de voorronden voor het toernooi om het wereldkampioenschap te gen Ijsland met 41 gewonnen. De rust stand was nog 00. Het scoreverloop was: 55. Jan Fuglset 10, 57. Turmlund 20, 83. Harry Hestad (ex-FC Den Haag) 30, 87. Johansson 40. 89. Ostensson 41. Er ■waren 8000 toeschouwers. Spaans. Een van de oudste (meer en ook een van de meest geanalyseerde openingen. Sommige vertakkin gen van de „gesloten variant” die de spelers hier op het bord gaan brengen, zijn tot ver na MILAAN. De mogelijkheid bestaat dat Ferrari komend seizoen zal inschrij ven voor races in de formule-l-klasse. Donderdag namelijk heeft de Belgische deze opening weer speelbaar. Vandaar het rustige 11. Pbd2 dat Fischer, die vier maal 11. Ph4 en éénmaal 11. c4 speelde, nu kiest. 11Lc8-b7 Zwart kan nu zijn normale plan uitvoeren op e4 drukken. 12. Lb3-c2 Tf8-e8 13. b2-b4 Spasski had deze stelling zelf tweemaal met wit gehad, en speelde beide malen de variant 13. Pfl,Lf8, 14. Pg3, g6, waar echter niet veel inzit voor wit. De zet die Fischer nu speelt is een nieuwtje van de laatste jaren. 13Le7-f8 14. a2-a4 Pd7-b6 Nadat de grootmeesters hoe langer hoe klei nere laantjes zijn ingeslagen, is het hier tens lotte Spasski die Fischer het wilde bos mee inlokt. Er was op dit punt nog een partij Balasov—Podgajetz bekend, waarin zwart n» 14.. ..c5 de overhand kreeg. Spasski wil om de damevleugel enigszins te sluiten, a5 af dwingen, daar ab5: voor wit door zijn kleine ontwikkelingsachterstand niet in aanmerking komt. 15. a4-a5 Pb6-d7 Niet 15....Pc4?, 16. Pc4:, bc4:, 17. d5 en pion c4 gaat op den duur verloren. 16. Lcl-b2 Dd8-b8 Richt zich naar e5 en b4 17. Tal-bl Wit moest zijn plan, c3-c4, nog voorbereiden. Het principe van die zet werkt volgens deze twee varianten: a) 17. c4, bc4:, 18. De5:, De5:, 19. Pc4: en wit staat beter, en b) 17. c4, ed4:, 18. cb5, ab5, 19. Pd4:, en wit staat door zijn gedekte vrijpion op b5 beter. Dit Idee wordt echter weerlegd doordat zwart in variant a; 19.. ..Lb4: kan spelen daarom bereidt wit Lb2-al voor, maar Tbl blijkt ook nog een andere functie te hebben. 17.... c7-c5 Zeer gewaagd, komt neer op een pionoffer. De strijd wordt nu zeer scherp en levendig: de volgende zettenreeks is vrijwel gedwongen. 18. b4xc5 d6xc5 19. D4xe5 Pd7xe5 20. Pf3xe5 Db8xe5 21. c3-c4 De5-f4 En niet bijvoorbeeld: 21....Dh5, 22.Lf6:, Ddl:, 23. Tedl:, gf6:, 24. cb5: en wit wint een pion. Zwart moet zo weg gaan met de dame dat hij op f6 terug kan slaan met dat stuk, en toch met bang hoeft te zijn voor de opmars e4-e5. 22. .Lb2xf6 Merkwaardigerwijs heeft wit niet beter. 22. g3,Dh6, en wegens de dubbele dreiging Td8 en Dh3 heeft zwart een tempo gewonnen. Of 22. e5,Tad8, en nu: a)23.Te2,b4, 24.ef6:, 25.De2:, Td2:, of b;23. Te2:, 24. De2, Td2. Ook 22.ab5:,Tad8 is niet goed voor wit. Door de dubbele dreiging b4 en Tad8 is hij gedwon gen zijn loperpaar op te geven en in te gaan op een dubieuze plonwinst. 22Df4xf6 23. c4xb5 Te8-d8 24. Ddl-cl Df6-c3 25. Pd2-f3 Na 25. ba6:,La6: zou zwart zeer goed staan, ook vanwege de mogelijkheid c4, en 25.Te2 haalt weinig uit wegens de variant ab5:, 28. Tb5:?,La6. 25Dc3xa5 25. Pd2-f3 Na 25. ba6:,La6: zou zwart zeer goed staan, ook vanwege de mogelijkheid c4, en 25.Te2 haalt weinig uit wegens de variant ab5:, 26. Tb5:?,La6. 25 Dc3xa5 26. Lc2-b3 Gaat over tot de aanval. Wit slaat niet tussendoór op a6 om niet onmiddellijk door c4 lastig gevallen te worden. Men zie: 26. ba6:,La6, 27. Lb3,c4, 28. Lc4:,Tac8, 29. Pd2,Lb4. 26 a6xb5 27. Dcl-f4 Nu heeft Fischer er zelf een pionoffer van gemaakt om in de aanval te kunnen gaan. 27. Pe5 direct was slechts: c4, 28. Lc4:,bc4:, 29. Tb7:,De5:. 27 Td8-d7 Nu niet c4 omdat er geen Pe5 is om uiteindelijk te slaan. Listen en tegenlisten: deze nog steeds geliikopgaande en prachtige partij nadert een hoogtepunt. 28. Pf3-e5 Da5-c7 De enige verdediging. 29. Tbl-dl 29 Td7e7 Andere mogelijkheden: a) 29....Tdl?, 30. Lf7: schaak, Kh8, 31. Pg« schaak, hg6:, 32. Dh4 mat. b) 29 Ld6?, 30. Td6: en wit wint. c) 29....Tad8, 30. Td7:, Td7:, 31. Lf7: schaak en verder als in de partij. 30. Lb3xf7 schaak Wikkelt af naar een hoogst belangwekkend eindspel waarvan het niet meteen duidelijk is wie er beter staat. 30 Te7xf7 31. Df4xf7 schaak Dc7xf7 32. Pe5xf7 Lb7xe4 Zonder die pion gaat het niet. Op 32....Kf7: had wit het stuk met 33. Td7 schaak terugge wonnen en een winststelling gehad. 33. Telxe4 Wit heeft liever het tempo dan de vermin king van de zwarte pionstelling die na de desperado 33. Ph6 schaak op zou treden. 33Kg8xf7 34. Tdl-d7 schaak Kf7-f6 35. Td7-b7 Ta8-al schaak. 36. Kgl-h2 Lf8-d6 schaak 37. g2-g3 b5-b4 38. Khf2-g2 h7-h5 39. Tb7-b6 Tal-dl 40. Kg2-f3 Kf6-f7 Afgelopen zondag maakte Ferrari be kend dat het zich zou terugtrekken van de circuits. Wel schijnt het inderdaad juist te zijn dat Clay Regazzoni (Zwitser land) en Arturo Merzario (Italië), beiden f-l-coureurs, naar een andere werkgever zullen moeten omkijken- De Amerikaan Mario Andretti zal zich niet zo veel zorgen maken. Hij heeft altijd als „free lance” voor Ferrari gereden. De Zweed Ronnie Petersson, die dit seizoen met Tim Schenken twee races om het wereldkam pioenschap merken heeft gewonnen, gaat zeer waarschijnlijk naar Lotus. Peter ^Schetty, directeur-sportief van Ferrari, vertrekt ook uit Modena, maar wegens familie-omstandigheden. bieden in een soort geheimtaal allerlei informa tie tracht toe te spelen. Verrassing nr. 3 was hier overigens dat niet alleen Fischer, maar nu ook Spasski te laat kwam. 2. Pgl-f3 Pb8-c6 3. Lfl-b5 Inderdaad, St dan 400 jaar) g gen van de „gesloten variant” die de spelers Li- de twintigste zet geanalyseerd. Soms komt het zelfs voor dat men pas na de dertigste zet afwijkt van het bekende voorbeeld dat men tot dan toe heeft gevolgd. Voorlopig wandelen Fischer en Spasski nog door de hoofdstraat. Beiden horen tot de grootste kenners van het Spaans. 3 a7-a6 Spasski heeft hier ook vaak de variant met 3..Ic5 gespeeld. 4. Lb5-a4 Een paar jaar geleden heeft Fischer paniek onder de Spaanse spelers gezaeid door vier maal de ruilvariant (4. Ic6:) te spelen volgens een systeem dat door de Nederlandse meester Ba- rendregt voor het eerst is gespeeld, en alle vier partijen te winnen. Sindsdien heeft hij die variant niet meer gespeeld, men vermoedt dat hij hem achter de hand heeft gehouden voor gelegenheden als deze. Maar de heren vertonen een zo uitgebreid openingsrepertoire, dat Fi scher misschien de kans niet meer krijgt. 4 Pg8-f6 5. 0-0 Lf8-e7 Minder gebruikelijk is de aanname van het voorlopige pionoffer met 5....Pe4:, wat tot de „open” variant leidt. Larsen, en vroeger ook Spasski, zijn belangrijke grootmeesters die die variant toepassen. 6. Tfl-el b7-b5 7. La4-b3 d7-d6 Spasski „dreigt” niet met de Marshall-variant, die zou kunnen ontstaan na: 6....b5. 7. Lb3, 0-0, 8. c3, d5, 9. ed5:, pd5:. 10. Pe5:, Pe5:, 11. Te5: Zwart heeft dan goede compensatie voor de pion, zoals alweer Spasski vaak heeft aange toond, o.a. in een partij tegen Fischer In 1966 die remise werd. 8. c2-c3 0-0 9. h2-h3 Pc6-b8 De hoofdvariant gaat verder met 9....Pa5, 10. Lc2, c5. Rond 1955 was het Spasski die ontdekte dat het logischer was deze zeer onlogisch uitziende zet te doen, daar het er om gaat de punten c5 en e5 te dekken, en het paard met dat doel beter kan worden omgespeeld via b8 naar c6. De zet, overigens een 40 jaar oud theoretisch voorstel van de Hongaar Breyer, werd door de praktische successen van Spasski en anderen populair. 10. d2-d4 Pb8-d7 11. Pbl-d2. De „Breyer-variant” is onderhevig geweest aan een voor zoveel openingen kenmerkende golfbeweging. Jarenlang achtte men hem weer legd door 11. c4, men vond een verbetering, daarna weer de scherpe zet 11. Ph4 waardoor men weer een paar jaar de Breyer niet durfde te spelen, maar een hernieuwde revisie maakte

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13