Rapport aan regering over selectie aan universiteiten Hongerstaking om Niet-begaafde student verwijderen verzekeringsgeld Gevlucht uit Kwang Tri Over Brits of Iers bestuur ULSTER KRIJGT NOG DIT JAAR REFERENDUM Vierdaagse eist tweede slachtoffer NW wil geen verder uitstel partiële leerplicht Soldaten klagen over straf Staf psychiatrisch voor weigeren van groet voor bestrijding alcoholgebruik Te weinig geld ziekenhuis wil weg OR 4 tl HAAGS GEZIN IN ACTIE TEGEN MAATSCHAPPIJ HET WEER Na conflict met geneesheer-directeur Zwitser na 15 dagen coma overleden MJj 2 B- V] VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1972 f9 ff (Van onze onderwijsredacteur) Verschillen Tussenpersoon Pillen Dit kleine Vietnamese de fel omstreden citadel van Kwang Tri. Commissie meent: Veldloop 31 Erfelijkheid rr I I V 1 1 (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) WF.FRRAPPnRTFN (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) van millibar 1018 hedenmorgen meisje dat met haar ouders uit zij de linies van de stad Kwang Tri is gevlucht, rust even uit nadat provincie hoofdstad. Het meisje woonde voor het uitbreken van de zware gevechten in de ommuurde regeringstroepen heeft bereikt aan de oostelijke rand van de LONDEN/BELFAST (UP1, AFP en Reuter) Nog dit jaar wordt in Noord-Ierland een volksstemming gehouden over de vraag of de inwoners deel van Engeland willen blijven uitmaken of zich willen aansluiten bij de republiek Ierland. Dit heeft de Britse regering gisteren in Londen bekendgemaakt. William Whitelaw, de Britse minister voor Noord-Ier- land, verklaarde dat een desbetreffend wetsontwerp dit najaar aanhangig zal worden gemaakt. jaar in Noord-Ierland is gesneuveld geste gen tot 75. wnw nnw mw wzw zw zzw wnw zw zo nw „Dat is het contract dat de werkende jongeren zich veroverd hebben en waar aan de vakbeweging bij het sluiten van een ander contract heel zwaar zal tillen”, waarschuwt het NW. Bontwinkel uitgekleed. Inbrekers hebben woensdagnacht 78 bontjassen ter waar de van ongeveer 185.000 gulden gestolen uit een bontwinkel in de P. C. Hooft- straat in Amsterdam. De politie heeft van de daders, die achterom de zaak binnendrongen, nog geen spoon komt, moet de garantie hebben dat hij ook de eindstreep haalt. Prof. De Groot spreekt in dit ver band van een contract: de student en de universiteit sluiten als het ware een contract met elkaar waarbij de instel ling op basis van het goede selectiere- sultaat aan de student garandeert dat hij het einddiploma zal halen. die elders al een functie zouden hebben aar genomen, zijn de overige 12 betrokke nen alleen dan bereid op Eemeroord te blijven werken als dr. Eggink het veld ruimt. Dr. Eggink heeft echter duidelijk laten meiken dat hij niet van plan is te wijken voor dit ultimatum. Hij ondervindt daar bij optimale steun van stichtingsbestuur en ouderraad, die pas woensdagavond van de situatie op de hoogte is gesteld. Toerist beroofd. Een 32-jarige toerist uit Tel Aviv is tijdens een tramrit door Amsterdam beroofd van ongeveer 5.700 gulden. Hij had het geld in mark- en dollarbiljetten open en bloot in zijn zakken zitten. werd de Hagenaar toen arbeidsgeschikt verklaard, aldus de N.E.N.-directie. 10 9 7 7 10 10 12 7 13 10 9 27 16 12 7 12 10 16 12 11 17 10 11 9 14 23 12 11 17 12 11 18 17 15 13 12 14 21 18 De heer Kames zegt echter invalide t« zijn verklaard. „Ik heb nog steeds veel last van hoofdpijn en duizelingen”. Enige tijd terug bood de verzekeringsmaatschap pij als afronding van de affaire de heer Kames een bedrag van 12000 gulden aan. Het geld werd door een tussenpersoon in ontvangst genomen, maar de Hagenaar zegt de 12000 gulden nooit te hebben gezien. Volgens de tussenpersoon is het geld aan de betonvlechter wel uitbetaald. Van die transactie bestaan echter geen bewijzen, omdat er geen kwitantie is ge tekend. Lissabon Loeamo Londen Luxemburg madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Tunis zzw zw zzw zzw zw z zzw zzw zw zzw zzo winst. n wnw zo wzw wzw zzo uur. uur. 17 18 17 20 18 17 17 17 18 17 16 25 24 20 23 26 21 25 18 23 29 24 20 16 19 28 28 18 25 23 19 26 26 19 18 16 24 31 29 1 2 7 1 0 1 1 2t 0J 7 3 0 0 0.1 0.3 2 0.4 6 5 3 0 0 0 1 0 o o 6 0 4 0 0 0 28 10 7 0 o o Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Botterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlfjn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck NIJMEGEN. De Nijmeegse vierdaag se heeft twee weken na de intocht, op nieuw een dode geëist. Het is de 35-jarig« Zwitser Guy Badoux die, na 15 dagen in coma te hebben gelegen, donderdag in het St. Radboudziekenhuis in Nijmegen is overleden. De Zwitser was het slachtoffer van de destijds heersende tropische hitte. Totaal uitgeput moest hij na afloop van de eerste marsdag in een ziekenhuis wor den opgenomen, waar een direct medisch ingrijpen niet heeft mogen baten. Het gezin Kames begon gisterochtend met de actie. Niet alleen had men bij de zitstaking als achtergrond een Volkswa- genbus geparkeerd, waarop leuzen te zien waren als: „N.E.N. dupeert gezin. Schade 170.000”, en „Van onderaannemer tot be delaar”. maar ook stalde mevrouw Ka mes flesjes met pillen op een tafeltje uit. Zij zegt per dag 36 pillen te slikken om de situatie rond haar man aan te kunnen. De Groots conclusie dat het universi taire onderwijs niet almaar uitgebreid moet worden, omdat toch niet veel méér begaafdheid te „vangen” is, stoelt met name op zijn overtuiging dat in telligentie voor een groot deel een kwestie van erfelijkheid is. Volgens hem moet dit feit nu maar eens geac cepteerd worden. VOORUITZICTTEN: Zonnige perioden, op de meeste plaatsen droog en stijging van temperatuur. ZONDAG: Aantal uren zon 5 tot 12; mln. temp, van onge veer normaal tot 2 graden onder normaal; max. temp, van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur 95 pet; kans op een geheel droog etmaal 80 pet. Mestmtun- en minimum temperaturen binnen, ea buitenland wnw n ozo zzw wzw o geh. bew. windst. onbewolkt windst. zw. bew. onbewolkt half bew. licht bew. onbewolkt windst. half bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. windst. onbewolkt licht bew. Een groep van 79 leerling-verplegenden heeft het bestuur inmiddels schriftelijk laten weten dat zij het volste vertrouwen heeft in de groep die ontslag heeft geno men en dat zij een verder beleid zonder deze mensen onaanvaardbaar vindt. Zij eisten binnen 24 uur maatregelen die leioen tot het aanblijven c.q. terugkeren van de groep. Mocht dit niet gebeuren, dan weigeren zij nieuwe leiding op de paviljoens. Een groep van 24 man gediplomeerd personeel heeft in reactie daarop een verklaring uitgegeven waarin meegedeeld wordt dat men onder deze omstandighe den een eventueel aangeboden functie op Eemeroord zal weigeren. RIJSWIJK. De 50-jarige Haagse ex- betonvlechter L. W. Kames heeft met zijn gezin gistermorgen postgevat voor het ge bouw van de verzekeringsmaatschappij N.E.N. te Den Haag. De Hagenaar is een hongerstaking begonnen omdat hij meent dat de verzekeringsmaatschappij een uit kering van 170.000 gulden heeft achterge- houden. Hij zegt na een bedrijfsongeval in 1964 waarbij hij een staaf ijzer tegen zijn hoofd kreeg vrijwel geheel arbeids- onggeschikt te zijn. Bij de N.E.N. had hij een ongevallen-, ziekte-, en invaliditeits verzekering afgesloten. Daarvoor in de plaats moet de ge dachte ingang vinden dat een studie- loopbaan een soort expeditie is. Wie voor een expeditie wordt uitgezocht op basis van zijn kwaliteiten, mag daaruit afleiden dat hij het doel kan bereiken- In principe kan een expeditie geen uitvallers verdragen. De verantwoorde lijkheid daarvoor ligt bij de instantie die haar op pad stuurt. Tijdens de veldloop die nu nog aan de universiteiten wordt gehouden, valt meer dan de h elft van d e studenten onderweg af, maar bij de expedities, die prof. De Groot zich voorstelt, ver plicht de universiteit zich ten opzichte van de geringere aantallen studenten die mee mogen doen, dat zij aan het eind hun diploma inderdaad zullen ha len. Een echte democratie moet niet pro beren de reële verschillen in capaciteit tussen de burgers te verdoezelen door ze allemaal zonder selectie tot het hoogste onderwijs toe te laten, maar ze moet de mensen leren leven met de realiteit dat de verschillen in aangebo ren intelligentie en andere intellectuele vermogens zeer groot zijn. Reeds tijdens de vierdaagse was de 49- jarige Deense luitenant D. B. I. R. K. Andersen overleden. Hij werd getroffen door een hartaanval. Eén wandelaar ligt nu nog in het ziekenhuis. Het is de 23- jarige Zwitser Albert Meili, die evenals zijn inmiddels overleden landgenoot, slachtoffer werd van de hitte. Zijn toe stand wordt door de behandelende artsen kritiek genoemd. Hij is nog steeds buiten kennis. De heer Kames heeft al aangekondigd dat hij met een advocaat bij de N.E.N.- directie zal aankloppen om het uitkeren van de 170.000 gulden in orde te maken. De directie verklaarde zich een voorstan der van dit voorstel. „Dan kunnen we tenminste praten met iemand die er ver stand van heeft”, aldus een woordvoerder van de verzekeringsmaatschappij. „Het is nu maar een rare zaak”. uur. 19.52 uur. Zeer strenge selectie aan het begin van de universitaire studie (propedeu se) is volgens prof. De Groot dan ook dringend noodzakelijk. Die selectie moet vooruitgrijpen op alle eisen die in de verdere studie aan de student ge steld gaan worden. Wie erdoorheen Wat in het overleg uiteindelijk uit de bus is gekomen, is een minimum dat tenminste een geleidelijke, enigszins syste matische uitbouw van het partiële onder wijs garandeerde. Aan dat minimum kan niet meer worden getornd, aldus het NW. Hetzelfde geldt onverkort voor de verlaging van de leerlingschalen, een es- senriële maatregel in het toch al minimale pakket voorzieningen dat de weg moet effenen voor de onderwijsvernieuwing waardoor het probleem van de werkende jongeren in de kern kan worden aange pakt Hoe de zaak verder zal lopen is nog een vraag. In ieder geval maakt de ex-beton- vlechter weinig kansen eventuele uitke ring in handen te krijgen. „Vanmorgen is hij binnen geweest. Na lang praten zei hij ook genoegen te nemen met een bedrag van 35.000 gulden. De belastingdienst heeft echter inmiddels al beslag gelegd op een eventuele uitkering in verband met schulden”, aldus een woordvoerder van de N.E.N. „Die 35.000 gulden zal precies het totale bedrag zijn waarvaar hij bij diverse mensen in het krijt staat”, zo veronder stelt de directie van de verzekeringsmaat schappij. De voertuigen, die worden teruggezon den staan bekend als „pigs” (varkens). Ze zullen in snel tempo worden vervangen door „Saracens”, die wel bestand zijn tegen deze kogels. Sommige van deze pantserwagens zullen moeten worden ont trokken aan de Britse NAVO-troepen in West-Duitsland, waar ook de 4000 man versterkingen vorige maand vandaan zijn gekomen. Een bomopruimingsdeskundige van het Britse leger in Noord-Ierland is gistermid dag doodgeschoten. Eerder op de dag kwam een Britse soldaat om het leven toen een „booby trap” ontplofte. Daarmee Volgens de directie van N.E.N. was er in ’64 inderdaad sprake van een ongeval. „Wij hebben de heer Kames enige tijd geld uitgekeerd volgens de ongevallen verzekering. Enige maanden later was hij weer bij een bedrijfsongeluk betrokken”. Volgens Whitelaw zal het referendum co snel mogelijk worden gehouden na goedkeuring van het wetsvoorstel door het Britse parlement. De universitaire studie heeft tot nu toe te veel op een veldloop geleken, aldus prof. De Groot. Idereen die dacht de finish te kunnen halen, kon meelo pen, maar onderweg bleek dat de meesten moesten afvallen. De overheid moet zeker niet probe ren haar universiteiten uit te breiden in hetzelfde tempo als waarin zich jaar na jaar steeds meer nieuwe studenten aandienen. Op dit moment bestaat er al bijna geen intelligentiereserve meer, dat wil zeggen: bijna iedereen die echt in staat is een opleiding te volgen gericht op wetenschappelijk speurwerk, krijgt die feitelijk al-” Als de overheid wil komen tot mas sale deelname aan het hoger onderwijs, dan moet zij uitbreiding zoeken in de richting van lichtere studies, met name bij hoger beroepsonderwijs.” Dat zijn enkele conclusies uit het met spanning tegemoet geziene „selec- tierapport” van prof. dr. A. D. de Groot aan ex-minister De Brauw (We tenschappen). De bewindsman had eind vorig jaar aan de Commissie Ontwik keling Wetenschappelijk Onderwijs (commissie-De Moor) gevraagd hem te rapporteren over maatstaven, die aan gelegd moeten worden bij het weg- BAARN. Op Eemeroord, de inrich ting voor geestelijk gehandicapten in Baarn, waar ruim 350 patiënten zijn on dergebracht, heerst sinds enkele dagen een kritieke situatie. Een groep van 13 mensen, onder wie de verpleegkundig ad- junct-directeur, een arts en vijf pavil- joenshoofden, heeft ontslag ingediend, omdat men zich niet langer kon verenigen mei het beleid van geneesheer-directeur dr. A. A. Eggink. Alle 550 pantserwagens, die het Britse leger in Noord-Ierland in gebruik heeft, zullen binnenkort naar Engeland terugke ren om te worden uitgerust met extra pantserplaten. Deze maatregel volgt op de ontdekking, dat de IRA al enige tijd beschikt over speciale kogels, die in staat zijn bijna 2,5 centimeter staal te doorbo ren. De kogels, van Oosteuropese origine, zijn voorzien van een punt van wolfram, - een zeer hard metaal. is het totale aantal Britse soldaten dat dit DEN HAAG „De niet werkelijk begaafde studenten aan de uni versiteiten moeten door een strenge selectie na de eerste studiefase (propedeuse) verwij derd worden. Er ontstaat dan weer zoveel ruimte dat stu dentenstops niet langer nodig zullen zijn”. Zeker twee Britse soldaten zijn in de afgelopen wéken om het leven gekomen, terwijl ze in alle rust in hun gepantserde voertuigen zaten. Dergelijke kogels heb ben een zeer demoraliserende uitwerking op de Britse troepen en de actie van de commandant in Noord-Ierland werd dan ook algemeen als onvermijdelijk gezien. De commissie kreeg vorig jaar op een totaal aan uitgaven van ƒ180.000 een rijkssubsidie van 46.500. Het nadelig sal do bedroeg ruim 27 mille- In het jaarver slag wordt de behoefte gesignaleerd aan meer professionele krachten. ïw. bew. geh. bew, zw. bew. zw. bew. half bew zw. bew zw. bew geh. bew. half bew. half bew. regen onbewolkt mist zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew geh. bew. regen windst. Kopenhagen licht bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. zw. bew. licht bew. UTRECHT. Het NW is vierkant te gen het voorgenomen uitstel van de uit breiding van de gedeeltelijke leerplicht voor werkende jongeren. In zijn officieel orgaan „de Vakbeweging” heeft het NW gisteren de boze reactie van de organisaties van werkende jongeren op het voorstel van kabinetsformateur Biesheuvel, waarop de regeringspartijen inmiddels in meer derheid „ja” hebben gezegd, volledig on derschreven. Bestuursleden van de stichting Neder lands Hervormde Inrichtingen voor Gees telijk Hulpbehoevenden, waaronder Eemer oord valt, zijn al dagen koortsachtig bezig zich over de ontstane situatie te beraden. Een poging van die zijde het onfhet de wereld uit te helpen met de toezegging zo spoedig mogelijk een functi onaris te benoemen die als directeur naast dr. Eggink werkzaam zou moeten zijn, is inmiddels mislukt. Deze toezegging volgde na een uitvoerig onderzoek van het be stuur naar de achtergronden van de affai re. Het conflict heeft zich daardoor volle dig toegespitst op de persoon van de geneesheer-directeur. Als voornaamste be- zw< ren tegen hem worden aangevoerd onvoldoende aandacht voor de intermen selijke contacten binnen de inrichting en een dictatoriaal beleid waarin geen plaats zou zijn voor redelijk overleg. Behalve verpleegkundig adjunct-directeur W. Quax en hoofd-fysiotherapie H. J. Smith, M 4 selecteren van studenten in geval van een studentenstop. Daarop stelde de commissie voor de opdracht tot het schrijven van een rapport te geven aan haar medelid prof. De Groot, directeur van het Re search Instituut voor Toegepaste Psy chologie van de Universiteit van Am sterdam, die zich al jarenlang in selec tieproblemen verdiept heeft. Als dat niet gebeurt, wordt de „zwarte Piet” doorgespeeld naar het bedrijfsleven. Daar zal dan toch onder scheid gemaakt worden tussen de afge studeerden die werkelijk iets voorstel len en de anderen, die hun diploma eigenlijk niet verdienen. De teleurstel ling voor de laatsten zal dan des te groter zijn. „Honderd jaar na het kinderwetje van Van Houten hebben de werkende jonge ren recht op tastbare onderwijsvoorzie ningen in plaats van loze beloften. Die zijn de afgelopen jaren meer dan genoeg gedaan sinds zij in 1969 massaal demon strerend hun eisen stelden”, aldus het NW. Barometerstand (167 mm). UTRECHT. De nationale commissie tegen het alcoholisme vindt, dat de bedra gen die voor de preventieve drankbestrij ding beschikbaar worden gesteld in geen verhouding staan tot de bedragen die de regering ontvangt via de alcoholconsump- tie. „We vragen ons telkens weer af of daarin geen verandering kan worden ge bracht,” aldus het jaarverslag van de nationale commissie, waarin ruim tien nationale drankbestrijdersorganisaties sa menwerken. Zon op Maan op ZATERDAG 5 AUGUSTUS Hoog water 11.50 uur en Laag water 7.09 uur en AMERSFOORT. Zes militairen uit de Bernhardkazerne in Amersfoort heb ben een beklag ingediend tegen het feit, dat zij gestraft zijn voor het niet brengen van de militaire groet tijdens de „weiger- de-militaire-groet- en doe-dus-maar-ge- woon-dag”, uitgeroepen door de Vereni ging van Dienstplichtige Militairen (VW). „Er is ons een arrest opgelegd wegens het herhaaldelijk weigeren van de militai re groet”, vertellen zij. „Dat wil niet zeggen dat ook niet meer dan zes militai ren de groet geweigerd hebben. Tegen de gebieken willekeur, alle regels van de uniformiteit in het leger ten spijt, hebben wij beklag ingediend bij onze comman dant”. Het socialistische Tweede-Kamerlid Wit'draaijer heeft aan minister De Koster van Defensie vragen gesteld naar aanlei ding van de verklaring van de bewinds man het overleg met de Vereniging voor Dienstplichtige Militairen na de afgelopen dinsdag gehouden „anti-groetdag” te sta ken. Het Kamerlid wil weten wat de mir.ister met zijn besluit wil bereiken en welke gevolgen het staken van het over leg zal hebben. De heer Wieldraaijer vraagt zich af of het niet mogelijk was geweest na 7 juli, toen in het georganiseerd overleg door vrijwel alle belangenverenigingen een al gemeen verdwijnen van de groetplicht weid bepleit, zo snel mogelijk tot een besluit te komen dat een „anti-groetdag” overbodig was. Het lijvige rapport, dat alweer enige weken geleden aan de bewindsman werd aangeboden, zal voorlopig wel niet gepubliceerd kunnen worden. Daarvoor is namelijk de goedkeuring nodig van de ministerraad, maar het ziet er niet naar uit dat deze zich daar in de huidige politieke impasse mee bezig zal houden. De grote belangstelling in de univer sitaire wereld voor de bevindingen van prof. De Groot wordt intussen door het ministerie en de commissie-De Moor met de uiterste geheimhouding beant woord. Het rapport geeft geen direct ant woord op de vraag die de minister had voorgelegd, met andere woorden: er worden geen criteria aangereikt voor de selectie van studenten bij een stu dentenstop. Nieuw onderzoek heeft prof. De Groot voor dit rapport niet verricht. Hij baseert zijn conclusies op een uit gebreide literatuurstudie en op al eer der door hem opgedane inzichten. Weer betaalde de verzekering, tot de be tonvlechter weer aan het werk ging. Een derde maal ging de N.E.N. over tot uitbe taling dit keer volgens de ziektewet toen de heer Kames klaagde over hoofd pijn en duizelingen als gevolg van de ongevallen. Dit duurde bijna twaalf maanden. Door onafhankelijke artsen De nationale commissie is blij, dat de regering heeft ingezien dat het werk van de consultatiebureaus er recht op heeft vrijwel volledig door de overheid te wor den gefinancierd. Dat er echter een wan verhouding bestaat tussen hetgeen voor het curatieve werk beschikbaar is en hetgeen voor de preventie beschikbaar wordt gesteld, is een zaak die de nationale commissie rn.'êw niet kan begrijpen. ZATERDAG 5 AUGUSTUS 5.08 uur onder 20.23 0.17 uur onder 18.07 j

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2