Uitgedroogd koppie VAKBEWEGING GAAT IN TEGEN DE BRAUW McGovern nog Kinderen bestormen niet door burgemeestershuis Nixon Vergaderingen Wereldraad Stedeling reageert vaak panisch bij het zien van een onschuldig insekt i Papadopoulos benoemt zijn tweede broer zijn openbaar ingewijd .DS’70 en VVD maken akkoord ónmogelijk” op hoge post Bestaan van sexclubs aan zijden draadje Raadselachtige wateroverlast Partij van Ierse premier Lynch boekt grote PROTEST TEGEN GEBREK AAN SPEELPLAATS SCHADE TREEDT ALLEEN OP BIJ VERSTORING VAN MILIEU Leerstoel voor man overwinning parapsycholo gie wacht op een „kritisch” Mr I I 3 VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1972 Al eerder Grauw Door ,-iijagebrek” Dr. Carson Blake: Minister Van Veen: Paniekerig Milieuverstoring Rotterdam T ussentijdse verkiezingen I 1 11111 1.441: »vvvvvvwvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv (Van onze correspondent) De I I I t Na een uur wilde „spelletjes”, waarbij de n F Deze uitgedroogde ouwe vent is de oogappel van Alan Scharf, leraar aan de toneelschool in San Diego, Cali fornia, die als hobby heeft uit appels koppen te snijden. Vervolgens laat hij de gezichten ouder worden door het natuurlijke rottingsproces van de vrucht. i i i Het komt mij hypocriet voor dat de vakbeweging er van tevoren van wordt beschuldigd niet tot overeenstemming te Dan is het interessant om te weten hoe woningbouwonderwijs, defensie, en regio- naa- beleid ten opzichte van elkaar liggen. Volgens hem neemt De Brauw alles te absoluut. Hij brouwt voortdurend aan een conflict en ondergraaft de vertrouwens sfeer die nodig is om de inflatie eensgezind te lijf te gaan. Burger: „Insektenschade kan eigenlijk alleen optreden als er milleuverstorende invloeden zijn geweest. Het kappen van een bosperceel, het neerzetten van een- kampeerterrein, zomerhuisjes, zonder vol- gebarsten. De gemeente gaat nu proberen om een nood- riool aan te leggen waarna het ontstane lek, waardoor het rioolwater in de kelders dringt, hersteld zal kunnen wor den. Op de foto de brandweer, die te hulp is geschoten om het rioolwater uit de kelders te pompen. Voorbeeld. Op sommige plaatsen (in de buurt van onder andere duindoorns) is de 1 I 1 1 e n e n n e n n l- >r n ir i Volgens De Brauw zou minister Boers- ma (Sociale Zaken) vroeg of laat toch moeten ingrijpen in de lonen en prijzen. Ook zou de vakbeweging zich mét zaken bemoeien die haar niet aangaan. Als voor beelden noemde de heer De Brauw defen sie, belastingfaciliteiten en de oudedags voorziening voor zelfstandige bejaarden. De heer Ter Heide bevestigde dat er bij het NW ernstige bedenkingen bestaan tegen sommige bekendgeworden begro- doende verschillende begroeiing heel te laten. Wanneer er dan gespoten wordt met insecticiden is het helemaal mis. De natuurlijke vijand van het insekt, bijvoor beeld de vogel krijgt het vergiftigde in sekt binnen en dit gif heeft zijn weerslag op de voortplanting van de vogel. Het betekent minder natuurlijke vijanden in de volgende jaren en dus een nog heviger milieuverstoring. En dat betekent juist het omgekeerde van wat men wilde bereiken: meer kans voor het insekt.” DEN HAAG NVV-voorzitter drs. H. ter Heide, heeft gereageerd op uitspraken van ex-minister De Brauw, dat de vakbeweging bij voor baat niets zal accepteren van de re gering. De heer De Brauw zei dit woensdagavond in Haarlem op een vergadering van DS’70. Ter Heide vindt dat De Brauw en Wiegel nu al bezig zijn een sociaal contract on mogelijk te maken. bastaardsatijnvlinder een natuurlijke be woner. Hij Iaat wel eens wat brandbaren waarmee zijn lijf is overdekt los en mensen die daar allergisch voor zijn, krij gen dan dikke oogleden, opgezette slijm vliezen of andere verschijnselen. Moet daarom de bastaardsatijnvlinder verdwij nen? Of moeten allergische mensen voor zijn aanwezigheid gewaarschuwd worden? Burger: „Wij vervullen in de natuur met onze aanwezigheid geen nuttige functie. De insekten wel. De mensen moeten be seffen dat ze bezoekers zijn. Ze moeten niet net doen alsof die insekten bezoekers zijn.” Afgelopen maandag, tijdens een ingrij pende kabinetswijziging, heeft de Griekse premier zijn broer Konstantijn Papado- poelos al benoemd tot hoofd van het mi nisterie van Planning en Regeringspolitiek, gehaald. Van de touwen maakten de kinderen schommels en gingen er mee touwtje springen. Natte kranten werden tegen de ruiten gedrukt. Volgens hem vergeet DS’70 dat er twee jaar geleden al is ingegrepen. Dit heeft tot weerstanden geleid en de inflatie ver sterkt. DS’70, zo vervolgde de heer Ter Heide, heeft steeds getracht het kabinet te overtuigen van zijn gelijk om in te grij per. Tot nu toe zonder succes. „Ik heb de indruk dat we kunnen verwachten dat minister Boersma en een vrij groot aantal ministers niet bereid is afbreuk te doen aan de duidelijke uitspraak met het be drijfsleven dat er in een open en vrij overleg gelegenheid zal zijn tot overeen stemming te komen. NIJMEGEN. Het huis van burge meester mr. Th. de Graaf in Nijme gen ziet er sinds donderdagmiddag uit alsof er een orkaan gewoed heeft. De enorme ravage, die in de tuin en aan de woning is aangericht, is het werk geweest van zo’n 40 kinderen in de leeftijd van twee tot twaalf jaar, die een uurtje kwamen „ravotten” in de burgemeesterlijke tuin omdat ze zelf geen speelplaats hebben. De kinderen, afkomstig uit een wijk in Nijmegen, willen dat de gemeente hun een speelgelegenheid biedt op het terrein van de NS. De vernielende actie bij het huis van mr. De Graaf, waar niemand aanwe zig was, begon toen een kind van twee jaar in een vijver viel. Dat was min of meer het startsein voor de andere jeugdige demonstranten om los te barsten. Papier en oude kran ten werden in de vijver gegooid, de markiezen met geweld naar beneden DUBLIN (Reuter). De partij van de Ierse premier Jack Lynch, de Fianna Fail, heeft gisteren een belangrijke tussentijd se verkiezing in het district Mid-Cork gewonnen. Als de kandidaat van deze partij verslagen zou zijn, zouden algemene verkiezingen moeten worden gehouden. handelen, is hij wel bereid een visie te geven. Entomoloog H. C. Burger: „We hebben zeer onlangs aan plantsoenendien sten, hovenniersbedrijven en bloemisterijen weer stencils gestuurd waarin we uitleg gen wat volgens onze onderzoekingen het juiste is.” Hij geeft grif toe dat ook bij de Plantenziektenkundige Dienst de laatste tien jaar een verandering is opgetreden in de benadering van het insekt. „Vroeger was het: insekt gezien? Spuiten maar. Nu is het: laten we eerst eens overwegen welke mogelijkheden er zijn om via na tuurlijke middelen van het insekt af te komen, als het ons werkelijk in de weg zit.” Uitgangspunt voor de Wageningers is dat de natuur in de meeste gevallen zelf de zaak wel weer op zijn pootjes terecht doet komen. Te veel insekten geeft de natuurlijke vijand van de insekten meer te eten en maakt de overlevingskans van het insekt zelf (in zijn eigen miljoenenge meenschap) kleiner. Maar het optreden van moeder natuur gaat veel mensen te traag. De standpuntbepaling wil de minister in eerste instantie overlaten aan de beoefe naren van de wetenschap. Alleen als de minister ,-bij marginale toetsing” van hun gedachtengang en voorstellen hen niet zou kunnen volgen zou hij hier een eigen taak voor hem zien weggelegd. Die toet sing zal in elk geval ook gericht zijn op de vraag of de aanbevolen kandidaat een „algemeen erkende, kritisch ingestelde ge leerde i«”. De Wageningse deskundigen menen dat veel stedelingen weinig begrip hebben voor het normale natuurgebeuren en vaak op de meest paniekerige manier in het natuurproces ingrijpen. Wanneer we aan Burger het voorbeeld van de geslipte bromfietsers in de lieveheersbeestjes noe men, begint hij akelig cynisch te grijnzen: „In één weekeind raken op de weg tien tallen mensen gewond en sterven. Dan is het probleem van een paar geslipte brom fietsers dacht ik niet zo omvang rijk. Ik kijk dan eerst van: hoelang zitten die beestjes daar, doen ze werkelijk scha de, kunnen we maatregelen nemen zonder een van beide partijen schade toe te brengen.” „Nou dat 'kan in zo’n geval. Sluit tijde lijk die weg af. Net als bij opdooi. Of een wegopbreking. Maar ga niet onmiddellijk spuiten. En wat in zo’n geval in het groot voor een gemeente geldt, moet in het klein ook van kracht worden voor ieder van ons. Sta niet meteen met de flitspuit vol gif klaar als er een onschuldig insekt door het huis of door de tent kruipt of vliegt. Zet hem dan heel eenvoudig buiten de deur.” tinesplannen. Zo tilt het NVV zwaar aan een aanzienlijke stijging van de BTW en het toch doorgaan van de inflatiecorrectie. Volgens de NVV-voorzitter is het onmo gelijk de inflatie effectief te bestrijden tegen de wil van de vakbeweging en haar leden in. De beschuldiging dat minister Boersma vroeg of laat toch moet ingrij pen ligt in het verlengde hiervan, zo meende hij. De minister heeft dit verklaard in ant woord op vragen van de Kamerleden Schuijt (K.V.P.) Van Dijk (V.V.D.) en Tilanvw (C.H.U.). De Kamerleden stelden dat er internationaal gekwalificeerde we tenschapsmensen zijn die onmiddellijk voor benoeming tot hoogleraar in Utrecht in aanmerking kunnen komen. Minister Van Veen legt in zijn ant woord uit dat het vervullen van de leer stoel op bijzondere moeilijkheden stuit en dat hij slechts in het uiterste geval zelf actief zal optreden- De moeilijkheden zijn dat er geen een stemmig standpunt is over de weten schappelijke aanpak en de positie van de parapsychologie en over de eisen te stel len aan de te benoemen hoogleraar. Het resultaat wordt gezien als een per soonlijke overwinning voor premier Lynch en diens politiek. Het aantal stem men in het kiesdistrict steeg met zeven percent in vergelijking met de vorige algemene verkiezing in dit district. De uitspraak van ex-minister De Brauw dat de vakbeweging bij voorbaat niets zal accepteren van de regering ontlokte Van Daalen de volgende reactie: „Het geeft bli k dat De Brauw geen vertrouwen wil hebben in de uitgesproken intentie van de I vakbeweging om open en reëel te overleg- f gen. I Of vreest De Brauw onvoldoende rede- lijke argumenten op tafel te kunnen leg ger en moet de vakbeweging maar de kwade pier zijn? „Het is alles grauw met De Brauw”, zo besloot hij. Wat betreft natuurlijke gebieden als bossen, duinen en heide zegt de Planten ziektenkundige Dienst duidelijk: afblijven. Wat parken, laanbeplantingen en tuinen betreft, stelt men: hoe groter het aantal soorten planten, heesters en bomen, des te groter stabiliteit. Zo min mogelijk werken met onkruidbestrijdingsmiddelen en insec ticiden. Burger: „Je ziet wel eens dat in een bepaald jaar de bladeren van sommi ge bomen worden opgegeten door de in sekten. De meeste struiken en bomen kunnen die kaalvraat zeer goed verdra gen. Een opmerking die je dan hoort is dat het zo’n raar en zelfs vies gezicht is. Dat is een verkeerde mentaliteit. Een plant of boom die goed groeit, heeft een groot aantal insektensoorten die ervan leven. Zo’n jaartje kaalvraat komt hij vanzelf weer te boven.” Hij noemt het een afwegen van belan gen. Maar bij dat afwegen spelen soms onredelijke argumenten mee. Want het image van insekten is slecht. En wie doet er wat aan om ons een betere indruk te geven van geheide „griezels” als spin, oorwurm en mier, waarvoor we gillend op de vlucht slaan? We zijn echter vaak te zeer met ons eigen lot begaan om de belangen van de insekten op volle waarde te schatten. DEN HAAG. Minister Van Veen (Onderwijs en Wetenschappen) vindt een bezetting van de sinds 1965 leegstaande leerstoel voor parapsychologie aan de rijksuniversiteit in Utrecht alleen maar verantwoord als er een algemeen erkende, kritisch ingestelde geleerde op dit terrein beschikbaar is. UTRECHT. De plenaire vergaderin gen van het centrale comité van de We reldraad van Kerken, van 13 tot 23 au gustus in het Jaarbeurs Congrescentrum in Utrecht, zijn open voor het publiek. „Ik nodig de Nederlanders uit om deze bijeenkomsten mee te maken”, zo schrijft de secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. E. C. Blake, in een speciale krant: ,-De Wereldraad in Nederland”, die in een oplage van 300.000 exemplaren in de Ne derlandse protestantse en katholieke ker ken wordt verspreid. Belangstellenden kunnen kaarten voor de plenaire verga deringen aanvragen bij de Raad van Ker ken, Maliebaan 88 Utrecht. Ook de ope- ningskerkdienst in de Domkerk op 13 augustus, waar prinses Beatrix een woord van welkom zal spreken, is open voor het publiek. (Van onze correspondent) WAGENINGEN Steeds minder mensen wonen er op het pure platte land. Steeds meer in stedelijke gebieden. Een gegeven waar we allerminst van wakker liggen in ons uit steen, beton en glas opgetrokken huis. Toch brengt die vervreemding van het buitenleven een aantal mentaliteitsver anderingen voort die zo nu en dan aan het licht komen. Eén ervan: Onze soms panische angst voor het kleine gedierte, dat we dan ook prompt on gedierte noemen. We hebben het niet op onze insekten, hoe onschuldig ze soms ook zijn. Neem het vorig jaar. Eind augustus werd de Plantenziektenkundige Dienst in Wageningen overstroomd met vragen van door insekten geteisterde burgers die wil den weten hoe ze van hun plaag af moesten komen. De specialisten van de dienst maakten zich ernstige zorgen over het ondeskundig gebruik van giftige be strijdingsmiddelen. In die maand hebben zich in delen van het land invasies van rauwvliegen, lieveheersbeestjes en zweef vliegen voorgedaan. Soms waren de stran den van de Noord- en Zuidhollandse kus ten niet alleen zwart van de mensen, maar ook van de vliegen. In Zeeland slipten enkele bromfietsers op een dikke laag lieveheersbeestjes. De meeste klachten echter komen bin nen van.... campings. Stadsbewoners die hun heil in de natuur zoeken, worden daar opeens geconfronteerd met het klei ne gedierte des velds. Terwijl ze thuis gewend zijn de laatste vlieg met de spuit bus insecticide achterna te rennen en niet te fusten voordat de vlieg rust, blijkt zo’n optreden in tent of caravan weinig indruk te maken. De collega’s van de overleden vlieg laten zich niet zo maar uit het veld slaan. Hoewel de Plantenziektenkundige Dienst slechts in grote lijnen adviezen geeft en het zeker niet aankan om elke klacht uit Nederland individueel af te De winkeliers aan de Broers-Vest in Schiedam zijn de wanhoop nabij. Terwijl zij al enkele dagen overlast heb ben van stinkend water van onbekende oorsprong in hun kelders is gisteravond onder de kelders van twee van hun tot overmaat van ramp door tot nog toe onbekende oorzaak een persleiding van het gemeentelijk hoofdriool I de bloemperken onherkenbaar waren I I geworden, verscheen zeven man I sterk de politie ten tonele die erg I laat was gewaarschuwd. De agenten arresteerden een 21-jarige man die zijn adres niet wilde opgeven en als aanstichter wordt beschouwd. Na de arrestatie verdwenen de kinderen I weer. De politie heeft de afgelopen I nacht het huis van mr. De Graaf I goed in de gaten gehouden om her- I haling te voorkomen. %AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJUUVAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJ WASHINGTON, (DPA) De Democra tische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap senator George McGovern, is tot nu toe nog niet in de geheimen van de regering van president Nixon ingewijd. Volgens het Witte Huis hebben presi dent Nixons adviseur dr. Henry Kissinger en McGovern elkaar nog niet ontmoet. De perschef van het Witte Huis, Ronald Zieg ler, weet dit donderdag aan een „kwestie van tijdgebrek”. In de Verenigde Staten wordt een presi dentskandidaat traditiegetrouw door de zittende regering in vertrouwen genomen. Hij moet echter persoonlijk verschijnen on mag geen plaatsvervanger aanwijzen. willen komen”, aldus de heer Ter Heide in de radio-uitzending „Hier en Nu”. „Als men van ons toepassing wil van de zogenoemde „nullijn” dan willen wij in ernstige overweging nemen hoe de priori teiten liggen en deze tegenover elkaar afwegen” zo reageerde de tweede voorzit ter van het CNV, de heer Van Daalen, in „Hier en Nu” op de uitlatingen van de heer De Brauw. Vorige week hielden een dertigtal kin- deren voor hetzelfde doel een de- monstratie in de hal van het ge- meentehuis. Ze troffen de burge- meester toen echter niet aan. Onder aanvoering van vier volwassenen, I wijkbewoners en leden van de bond I voor huurders en woningzoekenden, gingen de kinderen naar het huis I van de burgemeester, vergezeld van een spandoek „Wij willen spelen”. ;l Men had zich daarvoor stilletjes ver- zameld op een plein waar een busje gereed stond om de jeugd in groep- jes aan te voeren. ATHENE (AFP) De Griekse premier Georges Papadopoelos heeft donderdag zijn broer Karalambos Papadopoelos be noemd tot secretaris-generaal van het mi nisterie van Openbare Orde. De nieuwe secretaris-generaal behoudt ook zijn func tie als vice-voorzitter van de Raad voor de Openbare Diensten. Gene Fitzgerald, partijgenoot van Lynch, had bij de eerste telling 19.959 stemmen. Ingevolge het kiesreglement werden de stemmen van de kandidaat die de minste steun kreeg, verdeeld onder de andere kandidaten, waardoor Fitzgerald met 20.214 stemmen een absolute meer derheid behaalde. De buren, de Zusters van Liefde, moes- ten het ook ontgelden. Uit de kloos- tertuin werden onrijpe appels gesto- I len, die met venijn tegen de ramen en muren van het huis werden ge knald. Groene vlekken waren na de ze aanslag stille getuigen. Maar dat was nog niet genoeg. Een emmer met witkalk werd gestolen bij een huis in aanbouw en daarmee werden de muren besmeurd. Van de schuur f en garage sneuvelden enkele ruiten. In de schuur werd de waterkraan stevig opengezet en met een tuin slang het geheel blank gezet. Een jongetje klom rap op het balkon en liet zich daar tot genoegen van an deren natspuiten. ROTTERDAM. Onder de exploitan- ;n van Rotterdamse sexclubs is hevige igerustheid ontstaan over een nieuwe ^leidslijn van de gemeente Rotterdam :n aanzien van s exclubs. De gemeente eeft de sexclubeigenaren aangezegd dat s voortaan in het bezit moeten zijn van >n Bioscoopwetvergunning. De exploitan- ■n vrezen dat het bestaan van hun on- srnemingen hierdoor aan een zijden raadje komt te hangen- Een dergelijke vergunning wordt slechts (gegeven wanneer de films ter keuring ordeh aangeboden aan de Centrale ilmkeuringscommissie. Volgens de club- xploitanten maken hun pornografische Ims uiteraard geen schijn van kans bij ;ze commissie. Zij menen dat de ge- Leente op grond van een wet die niet oor dat doel gemaakt is, probeert de itiviteiten van de sexclubs te beteugelen, niet onmogelijk te maken. clubexploitanten zijn de vorige id schriftelijk op de hoogte gebracht de maatregel door de afdeling alge mene zaken van de gemeente. De heer W. Schapelhouman van deze afdeling te- vens secretaris van de commissie bioscoop s toezicht ontkent dat de gemeente de sexclubs wil aanpakken op grond van de zedelijkheidswetgeving. - - i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3