geweldscriminaliteit Bevertjesfeest op losse schroeven Speliade-kinderen leven de Mei eigen ideeën uit in Officier van justitie kritiseert straffen WAT TE DOEN IN 1973? Belangstelling van jeugd teleurstellend Stichting Kindervakantiewerk ziet toekomst niet optimistisch in Speedboot van WRB blijft in Wiik aan Zee Inbraak in boekhandel Beverwijk leent 3,5 miljoen rechtszaal C. Berghuis stelt congres in Amsterdam vragen over brandpreventie Ceta Bever Recordopbrengst Rode Kruis-collecte Hasjsmokkelaars in Haarlemse Polyester zeilboot a an gespoeld Raad Beverwijk in vergadering Ongeval in garage Getuigen naar FAMIUE-DRUKWERK 8 f r .1011 t wr BKw Voor moderne Straatroof COIFFURES dameskapsalon NOOY Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden O. - tel. 15020 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De tendens van de verminderde belangstelling bij de jeugd voor de georganiseerde vakantiespelen wordt ook in Beverwijk waargenomen. Het twee weken durende Bevertjesfeest voor leerlingen van de basisscholen is geen flop geworden, maar om nu te spreken, dat het organisatiecomité (Stichting Kindervakantiewerk Beverwijk) tevreden achterom kijkt, is ook te sterk uitgedrukt. VAN RIXEL zo’n drukker! Verwarm uw woning elektrisch met accumulerende nachtstroomkachels. ELEKTROTECHNISCH BUREAU BRANDENBURG IJMUIDER COURANT O J®* i - ■B Uitspraak 17 augustus. ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) "•••HWmWwiiwbnt (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE Oosterduinweg 29 IJMUIDEN - TELEFOON 1 47 68 Wie op deze golflengte doordenkt komt vanzelf bij het punt terecht: volgend BEVERWIJK. Tijdens werkzaamhe den in een garage aan de Maerten van Heemskerckstraat was een 27-jarige Be- verwijkse monteur bezig met het losdraai- van aan Zitten in de kring muziek maken is een bezigheid die de kinderen onvoorstelbaar veel ple zier bezorgt. gezet en waarvan de medewerkers (negen in De Mei) de onvermijdelijkheid wel inzien. eigenlijk bij zes jaar terecht moest ko men. (Van een onzer verslaggevers) GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK f (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Door de belangelo ze medewerking van de firma Kruk uit Heiloo is de Wijk aan Zeeër Reddingbri- gade uit de zorgen gekomen. Het zag er in eerste instantie naar uit, dat de WRB niet meer kon beschikken over de zeven jaar geleden door de bevolking van de bad plaats geschonken speedboot. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM De officier van justitie mr. Bredius heeft donderdag tegen twee hasjiesj-smokkelaars straffen geëist van vier maanden en van een jaar met aftrek van voorarrest. Een derde smokkelaar werd door de rechtbank onmiddellijk op vrije voeten gesteld, omdat smokkel niet bewezen werd geacht. Ze waren allen op Schiphol gepakt. VELSEN. Met simpele instrumentjes als trommeltjes, belletjes, bekkens en blo te handen kan het toch ontzettend fijn zijn om met een groep kinderen muziek te maken. In Speliade-centrum De Mei deen donderdagmidag twee groepen twintig kinderen vol overgave mee dit „creatieve spel met muziek” zoals het officieel heette. jaar een nieuw Bevertjesfeest? Het co mité is genegen om in eerste instantie nee te zeggen. De heer H. E. M. ter Horst van de Stichting Kindervakantie werk voegt e. echter aan toe, dat de ervaringen, in de recente Bevertjesfees- ten opgedaan gezamenlijk met de diver se buurthuisleiders (sters) zal worden doorgesproken om dan met een defini tief standpunt naar buiten te komen. ..Het is natuurlijk een lachertje als een stad in een der wijken wordt bezocht door slechts 10 of 15 kinderen. wetgever het hier toch over een ernstig delict heet. Hij wilde het gebeurde beslist niet als „kwajongensstreek” zien, zelfs niet als die „uit zijn buisje was gebar sten.” Volgens hem zag men dit delict beslist te licht. „Er mag dan drank in het spel zijn, dat doet er voor het slachtoffer weinig toe.” Mr. Van der Valk Bouman dubde over de straf. „Die moet zinvol zijn, maar tegenwoordig denkt men alleen in het belang van de verdachte. Ik geef toe dat je over het algemeen niet beter wordt van de gevangen, het is echtt niet ideaal, maar er moet toch iets gebeuren. Hij vond dat in dit geval een straf van negen maanden voor elke der verdachten niet misplaatst zou zijn. De drie raadslieden bleken daar danig van onder de indruk. Mr. Lans, die de 20- jarige verdedigde meende dat de angst in het algemeen voor dit soort gewelddelic- ten op straat wel gerechtvaardigd is, maar dat je toch naar het geval op zich moet kijken. Ze ontkende het gebeurde bepaald niet, maar dacht dat haar cliënt in een kwade agressieve toestand had gehandeld. De waarheid lag volgens haar in het midden: tussen de straatroof en het optre den van een „kwajongen.” Toen ze pleitte voor een kortere straf maakte de vice- president van de rechtbank, mr. J. Pj. Mullemeister, haar er minzaam op attent, dat als ze de gulden middenweg bij een maximumstraf van twaalf jaar zoekt ze gingen maken op de maat van de muziek Een ondeugend kijkend knulletje vond dat de meisjes, die eerst aan de beurt waren, het te lang uithielden en glipte (toen de spelleider het niet zag) achter het doek. Met glunderende ogen kwam hij even later vertellen dat hij stiekum toch geweest was en dat hij het straks weer zou doen. Dat op de maat bewegen lukte niet zo best, zeker niet bij de jongens die bij de snelle muziek woest heen en weer bewogen zodat er van een mooie projectie op het doek weinig t erecht kwam. Ook beneden bij het musiceren probeerden de belhamels de Speliade-medewerker uit. Doorgaan met lawaai maken, weglopen, plagen zijn een paar van de mogelijkhe den om een janboel te organiseren. Maar dat is natuurlijk een deel van het spelple- zier waarvoor zo’n Speliade op poten is Hij deed dit met behulp van een kruiss- sleutel. Plotseling schoot de sleutel los en viel de monteur met het gezicht tegen de velg, waardoor hij bewusteloos raakte. Per ambulance is de man naar het Rode Kruisziekenhuis vervoerd. Ook in de diverse buurthuizen en andere lokaliteiten, waar Bevertjesfeest gehou den is, komt de noodzaak van vakan- „Dat is toch een vingerwijziging dat de tiespelen voor de jeugd in discussie. Beverwijk staat in deze materie niet alleen. Ook in Heemskerk was de be langstelling voor de programma-onder- delen van Speldorado bedroefend. De heer Ter Horst wijst voorts op Velsen- Noord, waar de opkomst voor de spelen niet denderend is geweest. „Een gesprek met iedereen in IJmond-Noord, die zich bij deze zaak betrokken voelt, kan mis schien tot een oplossing van het pro bleem wat vogend jaar? leiden.” De knaap die meteen vrijkwam, was een 22-jarige Engelse student die op 22 juni uit Afghanistan was aangekomen met tien kilo hasj in de dubbele bodems van zijn twee koffers. Hij vertelde dat zijn eigen koffers hem ontstolen waren en dat hij van het hotel in Afghanistan twee andere had gekocht. De jongen dacht dat men hem een hak had willen zetten, maar de officier geloofde het verhaal niet en eis)e zeven maanden. Zijn raadsvrouwe beschikte echter over gegevens uit Enge land dat hij daar niet als handelaar bekend staat en de rechtbank stelde hem meteen in vrijheid. Tegen een Goudse vertegenwoordiger eiste de officier wegesn smokkel van drie kilo hasj een jaar met aftrek. Volgens mr. Bredius was de man van plan zich met gezin in Nederland te vestigen en had hij in totaal drie reizen gemaakt, met 21 kilo, met 8 kilo en de laatste keer met 3 kilo. De officier schatte de totale waarde op 120.000 gulden. Vier maanden bedroeg de eis tegen een 25-jarige student uit Hamburg, die op 27 mei op Schiphol met vijf kilo in twee koffers gegrepen werd. De raadsman vroeg de rechtbank slechts drie maanden te vonnissen, zodat de student op tijd terug zou kunnen gaan naar de universi- teit. Uitspraken op 17 augustus. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Door verbreking van een ruit aan de achterzijde van een boek handel aan de Wijkerbaan slaagden inbre ker erin binnen te dringen in het kan toor van de winkel. De ruimte werd grondig doorzocht, een bureau opengebro ken. Daarin vond men de inhoud van de kassa, zijnde 700,- welk bedrag werd meegenomen, alsmede de opbrengst van de postzegelverkoop ten bedrage van on geveer 50,- Ook de winkel is bezocht, doch men kon niet nagaan of daaruit iets is meegenomen. BEVERWIJK. —De heer C- Berghuis, lid van de CPN-fractie in de gemeente raad, heeft het college schriftelijke vragen gesteld over een verslag in deze krant van een openbare bijeenkomst van de Bever- wijkse brandweer op 27 juni. Burgemees ter J. G. S. Bruinsma deelde toen een en ander mee over de brandpreventie van de Ceta Bever aan de Grote Houtweg. De heer Berghuis is gebleken, dat een bepaald gedeelte uit de redevoering van de burgemeester niet is gepubliceerd, „dit, naar men mij meedeelde, op verzoek van brandweerautoriteiten”. De vragen van de heer Berghuis luiden: Kunt u mij meedelen wat de juiste tekst was van de brugemeester? Waarom heb ben brandweerautoriteiten gepoogd, en met succes, bepaalde gedeelten uit de hier aangehaalde rede uit de pers te houden? Kunt u mij meedelen, hoeveel maal per maand er door de brandweer controle wordt uitgeoefend bij Ceta Bever, een naar mijn inziens brandgevoelig bedrijf. Wilt u in de toekomst op de meest openlijke wijze eventuele tekortkomingen, die ernstige gevolgen kunnen hebben voor personeel en omwonenden, direct laten verbeteren, en wanneer me niet genegen is om een en ander uit te voeren, omid- dellijk ingrijpen? (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeenteraad komt donderdag 10 augustus om 19.30 uur in het Stadskantoor bijeen. Op de agenda voor deze vergadering staan onder andere de vaststelling van het bestemmingsplan Kagerweg en de herziene exploitatiebere- kening van het industrieplan „De Pijp”. Mr. Van der Valk Bouman ergerde zich bijzonder aan dit optreden. Het was vol gens hem gewoon een geval van straat roof waarbij gewelds- en vermogensdelict hand in hand gingen De maximum straf voor een geweldsdelict is twaalf jaar. IJMUIDEN De politie in Noord- wijk meldde de Velsense politie dat er aan het strand van Noordwijk een polyes ter zeilbootje met twee roeiriemen en een klein geel zwemvest is aangespoeld. De politie vermoedt dat het bootje is afge dreven. Vele standaardmodellen in mon sterboek thuis te bekijken. Ook naar eigen ontwerp BEVERWIJK. De campagne 1972 van het Nederlandse Rode Kruis van de afdeling Beverwijk en Heemskerk heeft het recordbedrag van 16.302,14 opge bracht. Via de lijstcollecte in Beverwijk kwam er 8052,59 binnen, in Heemskerk 6706,67, in Wijk aan Zee 506,06 en bedrijven schonken 1036,82. (Van een onzer verslaggevers) Het ging om een zaak waarin drie verdachten voor het hekje moesten ver schijnen. Alle drie uit Velsen: een fa brieksarbeider van 20, een 22-jarige voor man en een 29-jarige classificeerder. Met z’n drieën hadden ze op 22 mei een Duitse jongen af gerost op straat, voor een café. Het plan kwam in het café in hen op. Eerst zou een oudere man, van een jaar of 30, waarmee één van hen al eerder troubles had gehad, het doelwit zijn, maar de man had het geluk buiten in een taxi te stappen. Vrij willekeurig viel toen de keuze op een tel Duitsers waarvan ze er één beetgrepen z’n arm omdraaiden en een klap in zijn gezicht gave. Dat kwam zo hard aan dat zijn gebit scheurde. Ze rolden ook nog zijn zakken: dat kwam hen op een batig saldo van dertien piek plus wat marken te staan. Geen schoorsteen of afvoer nodig, kunnen dus overal staan. U profiteert van goedkope nacht- stroom. Door eenvoudige en oerdegelijke konstruktie zeer lange levensduur. Elektriciteit zal er altijd zijn. Vraagt vrijblijvend inlichtingen en dokumentatie voor al uw electra- werk Oosterduinweg 20, telefoon 1 34 05. Een andere raadsman, mr. Bos, ging hier even serieus op in. Hij vond dat je het gebeurde zeker niet mocht bagatellise ren maar dat je bij de maxiumstraf zeker moest overwegen wat er minder zwaar woog. Hetgeen zich op die bewuste 22-ste mei afspeelde kwam volgens hem noch qua intentie, noch qua gevolgen voor een dergelijke straf, maar ook niet voor negen maanden in aanmerking. Mer. Douma tenslotte zette uiteen dat volgens hem de straf moet berusten op het evenwicht tussen het belang van de maatschappij en dat van de verdachte. De laatste zou er met gevangenschap niet beter op worden: volgens hem zou de kans op herhaling met gevangenisstraf alleen maar groter worden; dat zou bo vendien dan weer niet in het belang van de maatschappij zijn. En het uitstapje naar bijvoorbeeld Artis, met twee bussen met kinderen gemaakt kan worden. De kosten van zo’n dag naai je er op die manier nooit uit. En mag je volgend jaar weer opnieuw beschikken over duizenden guldens, af komstig van de Beverwijkse bevolking, als je zeker weet, dat het succes met een lampje te zoeken is”, zeg de heer Ter Horst, ietwat teleurstellend. De acht steden in de wijken werden in de afgelopen dagen bijzonder slecht be zocht en de Stichting stuurde, door de omstandigheden gedwongen, vele leiders en leidsters naar huis met de medede ling, dat er voor hen geen werk aan de winkel was. Een teleurstellende gang van zaken, niet veroorzaakt door het Bevertjesfeest als zodanig, maar, zo meent men, door de gewijzigde vakan- tiebesteding der kinderen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeente Bever wijk heeft van de Bank voor Nederland- sche Gemeenten in Den Haag twee aan biedingen voor vaste geldleningen ontvan gen. Een lening ter groote van 3.373.000 gulden is bestemd voor de consolidatie van de vlottende schuld (3.300.000 gulden) en de aankoop van grond in Wijk aan Zee De andere lening is er een van 300.000 gulden en is ten behoeve van routine-investeringen voor het gasbedrijf. Het college van B. en W. stelt voor beide aanbiedingen (looptijd 25 jaar met een rente van 7 5/8 percent) te aanvaar den Deze boot, ingezet bij spoedgevallen op zee, moet met een landrover naar de vloedlijn worden gereden. Maar de land rover van de WRB was niet meer te gebruiken wegens de slechte motorische toestand van de wagen. De Brigade be schikt niet over voldoende geldmiddelen een nieuw' landrover aan te schaffen en het bestuur zag geen andere oplossing, dan de speedboot (waarde f 10.000) voor een appel en een ei te verkopen- Maar via bemiddeling van de heer Bolhuis stemde de heer Kruk, in Wijk aan Zee een bekend persoon, er in toe de kosten van het vervoer van de speedboot door perso neel van garage Frank op zich te nemen, De boot blijft dus staan in de WRB-loods aan de Burg. Rohéstraat om in noodgeval len te kunnen worden ingezet. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De Haarlemse subsi- tuutofficier van justitie, mr. Van der Valk Bouman heeft gisteren de verheuging tus sen de straffen voor vermogensdelichten en geweldscriminaliteit sterk gekritiseerd. Volgens hem bestaat er een wanverhou ding tussen beide, en worden de gewelds delicten te licht gestraft. Speliade-middelpunt Velsen-Noord: buurtcentrum De Mei. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Onder het motto •.Goddellijke heerschappij” belegt het Wachttorengenootschap van 10 tot 13 au gustus een districtsvergadering in de nieu we RAI te Amsterdam. Uit Beverwijk en Heemskerk gaan 120 getuigen naar de hoofdstad om te luisteren naar een uniek onderwijzingsprogramma, waarin voorna melijk de nadruk wordt gelegd op het leven, dat christenen thans dienen te lei den. Naar men verwacht wordt het con gres, het laatste in een reeks van drie, door ongeveer 14.000 bezoekers bezocht. Afwisselend waren de groepen bezig in de Kleine Zaal en de Woestijn. De kleu ters waren in alle „rust” in andere ruim ten van het royale clubhuis bezig. De groteren hielden zich met het muziekspel bezig of voerden boven een schimmenspel en van een -wielmoer van een vrachtauto, op, dat was tenminste de bedoeling. In het midden van de donkere ruimte hing een groot wit laken. Aan de ene kant daarvan gloeiden een rode en een groene lamp en aan de andere zijde zaten de ongeduldig wachtende deelnemers. Steeds zo’n man of zes mocht dan achter het scherm bewe- Op het sportpark Adrichem streden tachtig jongens en meisjes om de eerste prijs van het grote sporttoer nooi, dat donderdag is gehouden. Na een enerverende middag kon de heer Geurts, hoofd van de dienst Lichame lijke Opvoeding en Sport van de ge meente Beverwijk, de eerste prijs uitreiken aan het team van Jongens stad, die achter de Kinderboerderij de hutten beheert. De foto’s geven een indruk, wat er zoal op Adrichem was te zien: Verspringen, kogelstoten en trefbdl. dat soms uitmondde in een partijtje rugby. - sL. tj&lB i- en dan samen liras. M&WiaSiawiw nulïïLn-.,..-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4