van Henri James goed verfilmd Marilyn van Brian Onderzoek naar subsidiëring beroepstoneel E.O. maakt tv- DUITSE POP IN DE PEN Amsterdamse filmfront zonder premières SOOSAGENDA opnamen op Noorderpier Top de pop pop dertien i I „The turn of the screw” V GRIEZELIG EROTISCH SPEL MET VERBEELDING EN WERKELIJKHEID TIENERSTUIF de ongrijpbare Mouth gaat varen aag I VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1972 9 Tekorten stijgen Popfilm Acteur Bernhard Droog uitgevallen JAN R irouwd ;rt»ek- ;n van g onze meu- nd ter rij ko- b.g.g- I RS larlem INE tanden lagen Al bijna twee maanden wonen er vijf Beach Boys in Nederland. De Amerikaanse popgroep heeft verschillende redenen om hier tot september maandelijks een kapi taal te verwonen. Niet alleen is Holland dit jaar weer het hippie land bij uitstek, maar de Beach Boys vinden er in de eerste plaats de rust die in Amerika ver is te zoeken. Hun telefoonnummers zijn geheim, alle contacten lopen via de Amsterdamse Boodschappen dienst. (Van onze correspondent) LONDEN Wat er gebeurt met een kikker als hij een sigaar rookt is te zien in de nieuwste film met Mar lon Brando: „The Nightcomers”. Hij ontploft. De 36-jarige Michael Win ner is de regisseur van deze film en hij maakte zowat tegelijkertijd „Cha- to’s Land”, dat kortgeleden in Lon den ook in première is gegaan. „Cha- to’s Land” is een harde western, maar eigenlijk slingert Winner de lasso door beide films, zoals we zien wanneer Marlon Brando liefde be drijft. Hij doet dat als Peter Quint, de Ierse stalknecht in „The Night- comers”, met de gouvernante Miss Jessel, gespeeld door de veelal in TV- films optredende Stephanie Bea cham. En Peter Quint vindt er niets aan als hij miss Jessel niet eerst aan handen en voeten heeft vastgebon den, haar van bed heeft sleurd en met haar over de slaapkamervloer solt. Spookwereld N achtvoorstellingen ■k' A I (Van onze correspondent) (Van onze kunstredactie) I Bernhard Droog speelde een rol in „Het testament van de hond”, dat tot 18 augus tus in het Amsterdamse De La Marthea- ter te zien is. Zijn rol is donderdagavond overgenomen door Eric van der Donk. De rol in „Bruid aan huis” van Lope de Vega, waarvan hij slechts een repetitie heeft bij gewoond, is overgenomen door Jerome Reehuis. De rol van Jerome Ree- huis zal nu worden gespeeld door Rene Lobo. Stephanie Beacham als de Victoriaan se miss Jessel. I I I 1 I I I I Marilyn, niet moeders mooiste, wel moeders aardigste, raakt niet uitge praat over American Spring en haar zusje, die voor een TROS-tv-special weer en wind, frisse neuzen te Wil Duijn is in zijn element. speciaal uit Amerika is gekomen. We hebben net zo lang aan de plaat ge werkt tot alles perfect was. We hebben samen tien jaar gezongen. En nu hopen we alleen maar dat het gevoel en de liefde die we in onze muziek hebben gestopt bij het publiek overkomen.” i I B 5 Zilver arlem 320431 1. Un canto a galicia Julio Iglesias; 2. Popcorn diverse uitvoeringen; 3. A whiter shade of pale Procol Harum; 4. Sing along Mac Katie Kissoon; ■5. Sealed with a kiss Bobby Vinton; 6. Oh babe, what would you say Hurri cane Smith; 7. Rock and roll part I Gary Glitter; 8. Smoke gets in your eyes Blue Haze; 9. Mario Hanny en de Rekels; 10. Zomerzon De Makkers; 11. The first time I ever saw your face Roberta Flack; 12. Child in time (part I) Deep Purple; 13. Michaela Bata Illic. Vooral i leef-, en. En het u. se. Een toornis Neem witte Met 6 a. rust. Stopt ME I I I I I K De Tienerstuif in een tent op het terrein van de ijsbaan aan de Delftlaan heeft een redelijk succesvolle eerste week achter de rug. Per dag kwamen zo’n 100 voor het overgrote deel zeer jonge tieners een kijkje nemen, wat meer was dan de organisatoren hadden verwacht. Calypso houdt aan met de uitstekende muziekfilm „The Concert for Bangladesh” met de groten der popwerled bijeen. Op één van de schitterendste concerten na „Ubod-Stock”. Stanley Kubrick’s beangsti gende rolprent „A Clockwork Orange” die •en inzicht wil geven in het geprogram- Maar liefst zes weken duurt de tournee die Mouth MacNeal in okto ber door Amerika gaan maken. Het tweetal heeft deze trip verdiend dank zij de beleefde manier waarop zij met het Amerikaanse publiek hebben ken nisgemaakt: „How do you do?”. Op American Spring de LP die Marilyn samen met zusje Diane en echtgenoot Brian heeft opgenomen staat ook een stel nummers dat door de Beach Boys al eens eerder is opge nomen. Op de hoes bedanken de meis jes Rovell Brian voor zijn inspiratie, begeleiding en liefde. Marilyn: „We zijn er zo trots op. Het is moeilijk uit te leggen, maar deze plaat betekent voor ons allemaal zo veel.” DEN HAAG. In de jaren zestig is het door de overheid gesubsidieerde tekort van het beroepstoneel gestegen van 54 naar 70 percent van de totale uitgaven. Drs. J. D. Hilferink, als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het instituut voor onderzoek van overheidsuitgaven, heeft een analyse gemaakt van de stijgen de exploitatietekorten en deze gepubli ceerd in Openbare Uitgaven, een publika- tie van genoemd instituur. zijn en wat hun relatie tot de kinderen is. Henry James noemde het verhaal zelfs „in de eerste plaats een stuk om den brode, een jeu d’esprit”. Het ontleent zijn spanning echter aan het feit dat alles open blijft. En men mag aannemen dat Henry James met zijn overheersende be langstelling voor psychiatrische gevallen wel meer heeft willen bewerkstelligen dan een „jeu d’esprit”. De makers van „The Nightcomers” spe len dit spel en ze doen een suggestie voor wat aan de komst van de nieuwe gouver nante vooraf zou kunnen zijn gegaan. En in maar enkele scènes zoals de plotse linge starre verschijning van de Ierse stalknecht, van verre tussen de takken door gezien, starend in het niets wordt een enkele frase uit het boek overgeno men. En hoewel er in „The Nightcomers” geen spook te zien valt, is de atmosfeer van het eerste ogenblik af van een doel treffende onwerkelijkheid en ongemakke lijkheid. Wie „The turn of the screw” niet kent moet het boek lezen voordat of nadat hij „The Nightcomers” heeft gezien. Een aar dig „jeugd’esprit” en wellicht een reden om eens iets meer aan Henry James te gaan doen. Jammer genoeg kon de geplande filmmarathon niet doorgaan. Er is te veel licht in de tent. Men denkt er nu over de films in de Kennemer sporthal af te draaien. Ook voor volgende week ligt het weer in de bedoeling elke dag van 3 tot 4 uur een groep op te laten treden. Welke dat zullen zijn is echter nog niet bekend. Wel speelt de vaste Stuif-groep Tired Moon iedere dag even, maar de tijden verschillen. De Tienerstuif is van maandag tot vrijdag van 10 tot 4 uur geopend. De toegangsprijs is 1 gulden. Het blijkt, dat deze ontwikkeling in belangrijke mate veroorzaakt wordt door de sterke groei van het aantal medewer kers bij de gezelschappen. Een goed waartegenover echter geen toeneming van het aantal voorstellingen stond. Verder loopt ook het toneelbezoek terug, hetgeen mede bijdraagt tot de verliesstijging. Deze oorzaken zijn strijdig met de veel gehoorde opvatting dat de stijgende ver liezen het gevog zijn van het feit, dat bij het arbeidsintensieve toneel de produkti- viteitsontwikkeling sterk achterblijft bij het landelijk gemiddelde. De voordelen van massa-produktie en arbeidsbesparende vernieuwingen gaan aan het toneel voor bij volgens deze opvatting en minister Engels zag in deze redenering voldoende aanleiding om de toeneming van de subsi die te rechtvaardigen. Volgens drs. Hilferink wordt de verlies stijging niet zo zeer veroorzaakt door het feit dat het toneel arbeidsintensief is> maar doordat de arbeidsintensiteit sterk toeneemt. Per toneelspeler wordt volgens hem minder gedagn met méér geld- Drs. Hilferink beschouwt het als een ernstige tekortkoming dat een bruikbare omschrij ving van het doel van de toneelsubsidies ontbreekt, zodat niet kan worden nage gaan bij welke omvang van de toneelpro- duktie het gestelde doel bereikt zou zijn. De door hem geschetste ontwikkeling is voor hem reden tot bezorgdheid over de doelmatigheid van de subsidies, te meer daar voortzetting van deze ontwikkeling zou betekenen dat in het jaar 2000 de overheid het toneel vrijwel volledig zou subsidiëren. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE- —De Evangelische Omroep maakt donderdagmidc van 2 tot 3 uur televisie-opnamen op de Noord erpier van de Engelse protestzanger Peter Canlan. De zuil komt de volgende dag, 11 augustus, terug om dan van 18 tot 20.30 uur opnamen te maken van een optreden van de groepen The Baming Candles en New Generation. Ook deze opnamen zijn op de Noorderpier. WWVVWWW» Beach Boys-oprichter Brian Wilson woont met zijn Marilyn en twee doch ters in Laren, in het huis van een schoonheidsspecialiste. Huur ongeveer 2500 gulden per maand. Beach Boy Carl Wilson, die het ’t eerst in zijn hoofd kreeg zich een tijdje in Holland te vestigen, woont met zijn Ann in Hilversum, waar hij maandelijks 1600 gulden voor een vrijstaand huis neer telt. Mike en Tamara Love betalen eenzelfde som voor een kanjer van een huis-in-een-rijtje in Bloemendaal. Ook de twee nieuwkomers bij de popforma- tie, slagwerker Ricky Fataar en basgi tarist Blondie Chaplin, hebben veel geld over voor een eersteklas onderko men. Ricky woont in een vrijstaande villa in Vreeland 2400) en Blondie kost het iedere maand ongeveer 1575 om heer en meester te zijn in een Hilversumse villa. Marilyn Wilson heet eigenlijk Rovell, maar sinds haar huwelijk met Beach Boys-oprichter Brian in 1964 heet ze Wilson. Er zijn twee dochtertjes, Car- nie van vier en Wendy, die tweeëneen half is. Ze woont met Brian die tijdens ons gesprek boven in de huurvilla in Laren een steeds groter wordend gat in de dag slaapt de twee kinderen en kindermeid Raquel tot september in Nederland. Waarom kon ze haar Spaanse huis met zwembad in Bel Air (bij Hollywood) zo makkelijk en zo lang in de steek laten? „Thuis gaat elke vijf minuten de telefoon. Er zijn altijd mensen in huis. Dat kwam om dat we de studio de laatste vier jaar in ons huis hadden. Maar daar heb ik een eind aan gemaakt. Je huis moet alleen je huis zijn en geen studio”, is Mari lyns opvatting. Wat haar in Nederland zo aanstaat? Ze zegt: „De vrede. Ik houd van dit land. Wie zou er niet van houden. We zijn hier zo gelukkig. Winkelen, in Amerika laad ik eens in de twee weken de auto vol. Hier ga ik elke dag, ik ben er gek op. En op de fiets. Het lijkt of er hier ook meer natuur is. In Amerika vind je dat ook wel, maar het is daar alleen meer verstopt.” Wat ze in dit land mist, zijn de restaurants die ook ’s nachts open zijn. „Als je om één uur ’s nachts een ijsje wilt kopen, kan dat niet eens.” „Muziek is niet werken, maar liefde. Zo is het album ook ontstaan. We hebben er lang naar verlangd en dan opeens is het zo ver. Diane en ik hebben al acht singletjes gemaakt, maar een album is altijd onze grote wens geweest. Brian trok het zich een beetje aan dat we nog steeds geen hit hadden. Hij had evenveel zin en plezier in de lp als wij. Sinds „Pet Sounds” had hij niet zo veel lol tijdens de opnamen gehad.” De weg naar de lp is op zijn minst „lang” te noemen. Mis schien wel een soort lijdensweg. Op haar elfde begon Marilyn al met zin gen, met haar zusje en haar moeder (piano). De Amerikanen zijn en bloc voor de bijl gegaan met als resultaat een acht- I ste plaats op de VS-hitlijsten van deze I week. Mouth MacNeal zullen op I deze reis afrekenen met het image van I zich snel per vliegtuig verplaatsende popsterren. Niet omdat zij dat een vervelend image vinden, maar simpel en alleen omdat Haarlemse Mouth Wil Duijn als de dood is voor vliegen. Wil heeft de ruimte nodig en vindt het I zeer belangrijk af en toe eens een I frisse neus te kunnen halen. Vandaar dat Wil en Sjoukje nu per boot zullen afreizen. Vijf dagen in weer en wind, frisse neuzen te over. Geadviseerde films tijdens deze week „Verscheurd leven”, van Kenneth Loach en Tony Garnett, handelend over een meisje dat in een psychiatrische kliniek wordt opgenomen; en „Ciao! Manhattan” over het leven van Edie Sedgwick, een van de filmsterretjes in de schaduw van pop art man Andy Warhol. Respectievelijk in Kriterion en het duo Cinetol en Leidse- pleintheater- Marlon Brando blijft de meester van de weinige gebaren en in deze scènes gaat er een griezelige kracht van hem uit. Miss. Jessel speelt overtuigend de vreemde hartstocht mee en ze heeft daarbij opval lend mooie borsten. De kinderen die ze onder haar vleugelen heeft het jonge tje Miles en het meisje Flora zijn helemaal onder de ban van stalknecht Quint en alles wat hij zegt en doet nemen ze als de onomstotelijke waarheid aan. Als Miles dan ook door het sleutelgat de curieuze verrichtingen van zajn held met miss Jessel gadeslaat, begrijpt hij dat het zo hoort en hij probeert de „act” later met zijn zusje Flora uit. Miles en Flora leven ouderloos op het grote landgoed van hun oom en voogd, die een afkeer van kinderen heeft en hun opvoeding overlaat aan de gouvernante en de huishoudster, mrs. Grose. In „The Nightcomers” wordt in veelal filmisch niet al te opwindende, maar gorgelend mooie opnamen, uiteengezet hoe miss Jes sel zich helemaal overgeeft aan de bruine transpirerende huid, de lange haren en de striemende touwen van stalknecht Quint. Maar terwijl de Victoriaans opgevoede miss Jessel in deze Victoriaanse enscène- ring met zijn frustraties en geheime erup ties de weliswaar ontmaagde engel zonder vrees of blaam blijft, is Quint de incarna tie van het boze. Het gaat tenslotte slecht tussen hem en de miss en als hij de kinderen vertelt dat de ware geliefden elkaar soms pas in de dood voorgoed ontmoeten, nemen Flora en Mlles deze mededeling letterlijk: ze zorgen dat het voor elkaar komt. Hoe dit in zijn werk gaat moet de verrassing blijven voor wie deze zo vol luxe en verse bloemen gestopte kleurenfilm gaat zien. „The Nightcomers” is zoals dat heet „gebaseerd” op iets anders, en wel op een van de best geslaagde spookverhalen ooit geschreven, namelijk op „The turn of the screw” van Henry James. Daargelaten de vraag of het in „The turn of the screw” nu werkelijk om „spoken” handelt dan wel om de hallucinaties van een gefrus treerde ziel met name de opvolgster van miss Jessel als gouvernante voor Flora en Miles in ieder geval heeft de scenarioschrijver van „The Nightcomers” een aardig spel gespeeld. De film eindigt namelijk waar het boek van James begint: bij het binnentreden van de nieuwe gouvernante, als miss Jes sel en Peter Quint van het toneel verdwe nen zijn. In „The turn of the screw” zijn beide kinderen in de macht van de gees ten van Jessel en Quint, die zich ook heifcaaldelijk op dreigende manier aan de nieuwe gouvernante manifesteren. Niet alleen Quint, maar ook miss Jessel, zijn in James’ versie „slecht”. Wie het verhaal echter met het kippe- vel op zijn rug heeft uitgelezen, weet nog steeds niet wat er nu eigenlijk achter al die griezeligheid steekt. En ook niet hoe Quint en Jessel aan hun eind gekomen Donkey-Shot, A. Verherentstraat 1, Heemskerk, vrijdag en zondag: disco. Can Can, Stoofsteeg 1, iedere avond bar-dancing-disco. Jeugdcafé, Eemstraat 6, vrijdag: soos. Arnoldushoeve, Hoofddorp, donder dag: film, zaterdag: disco. De Huif, Gen. de la Reij straat 4, dinsdag: De Bond, donderdag: Love Inn. Voom-Voom, Spaarnwouderstraat 61. vrijdag, zaterdag en zondag: drive-in- show. Riverside, Spaarne 91, woensdag: soos, vrijdag en zaterdag disco. AMSTERDAM De bioscopen in de hoofdstad stellen het deze week met een programma van louter prolongaties en reprises. Van het Amsterdamse filmfront dus weinig nieuws. Wellicht wordt de adem even in gehouden om straks, als iedereen goed en wel van vakantie naar huis terug is gekeerd, met des te groter première-geweld te komen. Wie reeds op vakantie is geweest, heeft nu mooi de gelegenheid „bij” te raken. meerde gedrag van een misdadiger, gaat in Nöggerath zijn 16e week in. Nog langer, nu 22 weken, draait „Klute” en wel in Roxy, met Jane Fonda en Donald Sutherland. The Movies brengt een Hitchcock-week. In de vroege avond eerst „Psycho”, later gevolgd door „The Birds”. Een klassieke moordzaak staat centraal in een derde film van Afred Hitchcock: Frenzy (in Tuschinsky). Met Son Finch en Barry Foster. Nog minder nieuws is er in de nacht- programma’s te bespeuren. Anthony Quinn excelleert in „Zorba de Griek”, eigenlijk meer een film voor sirtaki-lief- hebbers, want het verhaaltjes heeft wei nig om het lijf. In Bio. „Morgan, a suittable case for treat ment”, met Vanessa Redgrave, wordt in De Uitkijk vertoond in het kader van „Lachen in de nacht”. Het Leidsepleinthe- ater brengt „The Yellow Submarine”, een fantastische impressie met de (getekende Beatles in de voornaamste rollen. „Little Big man” tenslotte, blijft in Calypso. In Arthur Penn’s moorddadige western spe len Dustin Hoffman en Faye Dunaway. Voor de liefhebbers van films met Ma rilyn Monroe, die 10 jaar na haar dood steeds minder worden gedraaid, brengt Kriterion „River of no return” waarin ze tegenspel krijgt van Robert Mitchum. Het PEN-jeugdcentrum aan de Kanaalstraat in IJmuiden vergast de komers vrijdagavond op een stukje Duitse pop van de hier af geheelde groep „Saneti” uit München. Zaterdag komt de Engelse groep „Trapeze" en volgende week dinsdag kun je geheel gratis en voor nop kijken en luisteren naar de Ameri kaanse groep „The Group” (uitstekende vondst!). ARNHEM. Bernhard Droog, acteur en lid van de gekozen leiding van de Toneelgroep Theater te Arnhem, zal de komende weken niet op ’t Nederlandse to- neel te zien zijn. Na de eerste repetitiedag van dit nieuwe seizoen, voelde hij zich niet goed Volgens zijn specialist is er iets I met zijn hart niet in orde en zal hij I tenminste vier weken rust moeten hou- I den. ’"K, r 1 V

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9