Ploegleider Gerard Peters: „Ik weet niet wat ik hier eigenlijk moet doen SLECHTS JOOP ZOETEMELK WAS OP TIJD AANWEZIG IN GAP Nederlandse vinding wereldprimeur Bayern München kansloos DE METAMORFOSE VAN KURT LINDER PSV versloeg Lierse SK Het Spaarne i in finale tegen subliem Ajax (5-0) „DROOGKANO” EN SPONSORING REDDING VOOR DE KANOSPORT ]M Okker-Riessen te» 11 ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1972 Ongeregeldheden Geen invloed Sponsor Graag of niet Redding F Bondscoach Johan Venhorst in actie op de „droogkano". i 1 J r (Van onze sportredactie) De ,4 1 I l I l Waar de coureurs zelf geen invloed op hebben is de accommodatie voor de we reldtitelstrijd, en die is bedroevend slecht. Het team is ondergebracht in ’n hypermo dern dorpje dat in enkele jaren uit de berg is gestampt ten gerieve van de ski toeristen. Zomers is er dank zij een ze vental meertjes op de top van de berg ook voldoende vertier voor de toeristen, maar de wielrenners komen bepaald niet voor een vakantiereisje. Voor hen is het zondag in Gap bittere ernst en dan is het waanzinnig om een wielerploeg op ruim 1600 meter hoogte onder te brengen, ter wijl de wedstrijd waar alles om draait, meer dan 700 meter lager wordt verreden. Met deze maatregelen is de Nederlandse Kano Bond uiteraard zeer tevreden. De donkere wolken lijken hierdoor over te drijven. Iets, dat toch wel noodzakelijk is voor een land dat zoveel water rijk is. hij. H’ alleen t noord een gr CHESTNUT HILL. Tom Okker en zijn partner Marty Riessen (VS) zijn in de kwartfinales van het toernooi om de prof- kampioenschappen van de Verenigde Sta ten uitgeschakeld door het Amerikaanse duo Arthur Ashe-Bob Lutz. De setstanden waren 4-6 7-6 en 7-5. Het nu reeds versleten begrip sponsoren heeft ook de kanosport aangestoken. De heer Kos: „Er is een principe-overeen- komst tussen de kanobond en Transmark. Wij denken dan aan het bekostigen van trainingskampen en de verbetering van de accomodaties. Via coach en bond willen wij tegemoet komen aan de normale on kosten van de kanoërs”. middels Kees Pellenaars in Gap gearri veerd. Hij zal tijdens de koers op het 15 kilometer lange traject waarschijnlijk eerder in aanmerking komen voor de titel van ploegleider dan Gerard Peters. THEO KLEIN verzekerde dat iedereen op de berg zou slapen heeft de KNWU niet verder aange- drongen. Dat gebeurde ook niet toen een KNWU-delegatie deze week vanuit Mar seille naar Merlette trok om alles nog eens aan een onderzoek te onderwerpen. Ook die tweede maal geen protesten, on danks het feit dat de meeste andere ploegen al gewisseld hadden. i- p* 1 die waarschijnlijk verstoord zal worden als Olympique de eerste ronde in het Europese toernooi voor landskampioenen tegen het Italiaanse Juventus niet over leeft. De voortekenen zijn voor Linder niet onverdeeld gunstig. Verplichte melding op donderdag, vroeg in de avond had de KNWU de profs, die allemaal op eigen gelegenheid naar Orciè- res kwamen, opgedragen. Op het afge sproken tijdstip bevond zich echter welge teld één Nederlandse coureur in de appar tementen, Joop Zoetemelk. Peters: „Dat is tenminste een man die weet hoe hij zijn vak goed uit moet oefenen. Hij is op tijd vertrokken, heeft de laatste 150 kilometer hiér naartoe getraind, had voldoende tijd om zich te laten soigneren en was tevens de enige die vrijdagmorgen, zoals was afgesproken, om acht uur aan tafel zat om daarna te kunnen trainen.” Wagtmans: „Daar wordt je wel leip van. Hierboven krijg je in de ijle lucht een licht gevoel, maar er moet wel bene den gefietst worden. Bovendien moeten we om te kunnen trainen eerst twee ber gen over. Dat zal zondagmorgen wat wor den. De wedstrijd begint om tien uur. Dat betekent om negen uur aan de start staan en voor ons om voor achten vertrekken omdat het meer dan een uur rjjden is. Trek daar nog van af dat er drie uur van tevoren gegeten moet worden en je kan berekenen dat de Nederlanders om vier uur ’s nachts uit bed getrommeld moeten worden.” Gerard Peters: „Het is voor de renners natuurlijk waardeloos om hier te moeten slapen. Het is een blunder van de Franse bond. Als hier niet voldoende accommo datie is dan had men de kampioenschap pen aan een andere plaats toe moeten wij zen”. Het aanbod van het toeristencentrum Gap, dat grote sommen over heeft om de publiciteit in eigen huis te krjjgen, gaf ech ter ook hier de doorslag. Aanvankelijk wa ren alle ploegen eerst in Orcières-Merlette ondergebracht. Maar de één na de ander kwam met bezwaren en ging op eigen initiatief op zoek naar woonruimte op lager niveau. Zij slaagden allemaal, op twee na: de Belgen en de Nederlanders. Sportcommissielid Förster had tijdens zijn wintersportvakantie in Orcières-Mer lette al in eerste instantie geconstateerd dat het verblijf daar nauwelijks een vol doende verdiende. Er werd toen nog wel even bij de Franse organisatie naar alter natieven geïnformeerd. Maar toen men In de 14e minuut gaf Haan via een vrije trap de Amsterdamse ploeg de lei ding. Swart verhoogde de score twee mi nuten later reeds en vier minuten voor rust profiteerde Gerry Mühren van een dekkingsofut (03). In de tweede helft het behangersmateriaal, verving Kovacs Johan Cruyff door Arnold Mühren, die het genoegensmaakte in de 72e minuut doelman Sepp Maier te passe ren. Een kwartier daarvoor had Krol na een solo reeds het vierde doelpunt aange tekend. één begeleider mochten rekenen. Door deze bepaling zou de heer Venhorst, coach van dte dames, de boot missen, omdat er al een andere functionaris was aangewe zen. Het Nederlands Olympisch Comité heeft onvoldoende financiële middelen, hoe onbegrijpelijk ook, om twee topspor ters goed te laten begeleiden. Maar de NKB heeft een gaatje gevonden: Venhorst gaat mee als technisch begeleider. EINDHOVEN PSV heeft zich vrijdag avond vooral m de tweede helft van de vriendschappelijke wedstrijd tegen Lierse SK voortreffelijk geweerd. De Eindhoven- se ploeg versloeg de Belgen, die PSV in het vorige seizoen uit het toernooi om de UEFA-cup wipten, met 51 na een rust stand van 10. Voor PSV scoorden Hoe- kema. Krijgh, Schmidt Hansen en Van der Kuijlen (twee maal), voor Lierse SK Denul. „De heer Venhorst- de technische dienst van de universiteit van Amsterdam en Transmark kwamen op het idee van een droogkano. Een apparaat, dat het kanova ren natuurgetrouw moest kunnen naboot sen. Feitelijk heeft de universiteit de kano in elkaar gezet. Wij zorgden voor het technische gedeelte: de juiste overbren ging van de trek- en duwkracht, door middel van dempers. Deze overbrenging moest gelijk zijn aan de kracht, die door het peddelen wordt ontwikkeld. Uitgaande van de reacties van de kanoërs, geloof ik, dat wij uitstekend zijn geslaagd”. MÜNCHEN (ANP) Ajax heeft vrij dagavond de Westduitse kampioensploeg Bayern München met 50 de eerste thuisnederlaag in twee en een half jaar bezorgd. Tevens had Bayern in zijn gehele historie op eigen veld nimmer met derge lijke hoge cijfers verloren. Ajax gaf een sublieme demonstratie, waarbij men de De Belgen waren het helemaal niet eens met de toewijzing van de Franse bond. Eddy Merckx protesteerde al tijdens de Tour de France, toen de karavaan twee nachten in Orcières verbleef, tegen de reservering. De BWB weigerde in te grijpen, maar de renners hebben zelf alles gedaan om alsnog andere hotels in de naaste omgeving van Gap te vinden. Te vergeefs, want ze kwamen te laat en alle hotels zaten vol. Het resultaat was vrijdag een morrende Belgische equipe, die onder protest de intrek in het bergdorpje nam. Voor de Belgen hun kamp opsloegen, was er door de tien uitverkorenen overeen stemming bereikt over de te volgen tak- tiek. Wat dat zondag precies in zal hou den werd niet bekend, maar aangenomen mag worden, dat de hele ploeg in dienst van Merckx zal rijden. Door de verlate aankomst van sommige Nederlandse renners kon het langzamer hand traditionele gesprek over de te voe ren taktiek ’s middags niet gehouden wor den. De voortekenen beloven overigens niet veel goeds. Rini Wagtmans liet duide lijk merken dat de zes Goudsmit-Hoff- coureurs (Prinsen, Duyndam, Wagtmans, Tabak, Krekels en Van Beers) zich niet zonder meer voor Zoetemelk in zullen zetten. Hij legt uit: „Zelfs al zal Zoete melk met een man of drie vooruit komen te zitten dan is het nog niet zeker of wij voor hem zullen werken, vooral niet na tuurlijk als er een renner van Goudsmit- Hoff mee is. Begint hij aan een goede solo dan zullen wij onze kansen misschien wél opofferen.” Een hoofdstuk apart is dan nog altijd Gerben Karstens. De Rokado-renner heeft zich tijdens de Tour de France de woede van Wagtmans op de hals gehaald door te verklaren dat zijn teamgenoot Schepers in plaats van de Willebrorder gekozen had moeten worden. Wagtmans heeft toen de oorlog aan hem verklaard en hij is nog steeds niet van plan om de vredespijp te gaan roken. Integendeel hij zegt: „Hij zal geen koers meer winnen waarin ik ook meerijd. Als ik hem niet bij kan houden, indruk kreeg, dat men niet eens tot het dan zal ik desnoods de banden van zin wielen trekken.” MILAAN De gestuurde twee van het Spaarne (Post, Swagermann en stuurman Povel) heeft zich vrijdag geplaatst voor de finale van het wereldkampioenschap roei en voor junioren. De regatta wordt ge houden op het meer van Idroscalo in de buurt van Milaan. Het Spaarne maakte in de halve-finales de snelste tijd van alle ploegen: 5.357I. De vier met stuurman van De Laak werd uitgeschakeld in de halve finales: 5e in 5.10.24. Hetzelfde lot overkwam skiffeur Jan Mantel (De Am stel), die in de halve eindstrijden zesde werd in 5.45.67.h. (Van onze sportredactie) BUSSUM. De Nederlandse Kano Bond maakt moeilijke tijden door. De da- mesploeg, die München heeft gehaald, bestaat slechts uit twee leden- te weten Mieke Jaapies en Maria van der Holst- Blijleven. Met de heren is het nog droevi ger gesteld. Zij zullen het Olympisch fes tijn helemaal niet actief mogen meema ken, omdat de Olympische limiet voor hen een te groot obstakel vormde (een zesde plaats op de wereldlijst was verplicht). Financieel gezien ziet het er voor de NKB ook niet al te rooskleurig uit. Het Internationaal Olympisch Comité bepaalde namelijk dat twee sportlieden maar op De zege van Ajax was volledig verdiend en had zelfs nog hoger kunnen uitvallen. Doelpunten jager Gerd Muller kreeg slechts één kans, die hij echter verprutste. - i.« Bij Ajax blonken uit: Hors- Blankenburg, 6t W Barry Hulshoff (die Muller geheel in bedwang had), Johan Cruyff en Piet Kei zer. Dinsdag spelen beide clubs weer te gen elkaar, maar dan in Amsterdam. Voor de gedeeltelijke bouw van de droogkano zorgde Transmark (een insti tuut dat zich hoofdzakelijk bezighoudt met auto-elektriciteit, beremming en die- selspuit), dat tevens het sponsoren van de kanoërs ter hand zal nemen. De heer Kos, produkt-manager van Transmark, over de bijzondere kano: „De bedoeling was om voor de kanoërs een compensatie te vin den voor de winterperiode, wanneer zij hun verplichte kilometers niet kunnen varen”. Die preparatie zal Ottenbros helemaal moeten missen. Hij vertrok vrijdag pas uit Nederland. Peters: „De KNWU zou de mannen die dat doen niet aan de strat moeten laten komen. Het is graag of helemaal niet. Ik kan niet begrijpen waarom die coureurs niet zelf voor hun zaken zorgen. Een wereldkampioenschap is toch een uitstekende gelegenheid om je naam te vestigen. Als wij vroeger naar zo’n titelwedstrijd gingen dan hielden we ons vaak niet aan de adviezen van de band, maar gingen veel eerder weg. De renners die hier zo laat aankomen hebben nauwelijks kans om het parcours goed te verkennen. Een man als Ottenbros weet nu nog niet wel verzet hij zondag zal moeten steken.” Eenheid zal in de Nederlandse ploeg zondag dan ook wel een vreemd woord blijven. Welke dwaze situaties er allemaal kunnen ontstaatn als een nationale bond een team van tien man moet formeren uit broodrijders, die onder normale omstan digheden allemaal voor hun eigen merk fietsen, blijkt wel uit het feit dat Goud- smit-Hoff-mechanicien Huub Harings zich halverwege de berg bezig houdt met de preparatie van L_. -- terwijl op enkele kilometers afstand de officieel door de KNWU aangewezen me- chaniciens Johnny Krijnen en Jan Le grand ook het materiaal voor de Neder landers in orde maken. Bovendien is in- Een man die nog veel meer baat heeft bij een goed succes van de „superkano”, is uit: „Dit ontwerp is de redding voor onze kanosport. Maar het is de bedoeling, dat voor de volgende winterperiode elke top- kanoër zo’n ding In huis heeft. Dan levert hij het meeste rendement op”. Op de vraag of de aanschaf van deze kano’s niet de financiële doodsteek is voor de bond antwoordt hij: „Nee. Voorheen waren wij in de winter genoodzaakt gym nastieklokalen te huren. Deze verliesreke ning kan nu worden besteed aan de home-kano!s”. Over de kosten van de droogkano kan men nog niets definitiefs zeggen. In ieder geval zal de verkoopprijs boven de 400,- komen te liggen. De heer Venhorst: „Het lijkt veel. Maar een topsporter zal het er onherroepelijk voor over hebben. Als we de kano’s in de toekomst in series willen verkopen dan zal er zo goedkoop mogelijk moeten worden gebouwd. Een redelijke prijs maakt het artikel gewild bij het publiek”. (Van onze sportredactie) ORCIèRES-MERLETTE Gerard Peters liep vrydag wat verloren rond in Orciè res-Merlette. De Haarlemmer zag niet zo duidelijk meer zitten waarom hy eigenlijk, in gezelschap van het overige Cabaliero-kader, naar de Franse wintersportplaats was gestuurd. „Wat ik hier eigenlijk doe? Zondag rij ik in een auto mee achter de renners, dat is het enige wat zeker is”, aldus de oud-wereldkampioen, die door de wielerbond als ploegleider van de hele Nederlandse equipe naar Frankrijk werd gestuurd. Tot vrydag had hij zich alleen verdienstelijk kunnen maken als begeleider by de training van de dames. De overige programma-onderdelen, zoals de training en de tactische be spreking, moesten worden uitgesteld omdat de hele ploeg nog steeds niet compleet was. renner en ik weet wat het beste voor mij is. Wat dat betreft kunnen ze ook die vergoeding laten vervallen en me verder helemaal vrijlaten. Van de 250 gulden zijn we trouwens toch al niet zeker, want als de KNWU na afloop van de wedstrijd bepaalt dat je je kansen niet goed verde digd hebt, dan wordt dat geld alsnog ingetrokken.” >vwv«vwwwvv«HH>VMnmwinniwww«wwww«wwvwwv Wagtmans ontevreden In de korte tijd dat hij in Marseille vertoeft, zijn de ontwikkelingen binnen de Franse kampioensclub allesbehalve in zijn voordeel geweest. Voorzitter Leclerc, de sterke man die de vereniging uit de twee de divisie haalde en tweemaal naar het Franse kampioenschap en de nationale beker leidde, werd (waarschijnlijk in ver band met zijn eigen optreden bij de afgeketste transfer van Wim van Hane- gem) door zijn medebestuursleden gewipt. Kurt Linder verloor daarmee de krachtige figuur die hem in moeilijke tijden rugge steun hadden kunnen bieden. Linder: „Ik heb voor mijn overgang naar Marseille alleen contact met Leclerc gehad. Het is een erg trieste zaak dat die man zijn functie heeft verloren. Ook voor mij zou het veel beter geweest zijn als hij gebleven was. Het is altijd veel gemakke lijker om met één man te overleggen dan met vijf mensen (zoals dat nu gaat) te moeten werken. Bovendien had Leclerc nauwe banden met de meeste spelers, die hij allemaal zelf aangetrokken had. Wat de uitwerking van zijn vertrek op hen is zullen we in de competitie nog maar af moeten wachten.” Met Leclerc verdween ook de enige sterke persoonlijkheid binnen de vereni ging die een einde had kunnen maken aan de heersende pre-historische toestanden in de club. Hij was al vorig jaar begonnen met de aanleg van een tweede veld. De Franse kampioensploeg, vorig jaar een van de tegenstanders van Ajax in het Europacup-seizoen, beschikt namelijk over slechts één veld in het stadion, waar alle trainingen en wedstrijden op plaats vin den. Linden: „Deze week werden in ons stadi on de wereld kampioenschappen wielren nen gehouden. Daardoor konden wij niet trainen. Ik heb dagenlang zelf door Mar seille gereden om een tweede veldje te ontdekken. Ik vond tenslotte iets wat er op leek. Maar daar zouden ze in Neder land zelfs de koeien niet op sturen met de kans dat ze hun poten zouden breken. Leclerc had de opdracht gegeven voor de aanleg van een trainingsveld met een synthetische toplaag, een project van twee miljoen gulden. Nu hij niet meer in de club zit is de aanleg stil gezet. Er komt een proces over de gemaakte kosten. Het trainingsveld kunnen we voorlopig wel afschrijven.” Maar niet alleen op organisatorisch ge- ORCIèRES-MERLETTE. Goudsmit-Hoff-renners hebben na de I Ronde van Frankrijk niet zoveel crite- ria kunnen rijden als zij gewend zijn. Oorzaak is de starre houding van ploegleider Kees Pellenaars die voor zijn hele team een startverbod uitvaar- digt als de organisatoren het door hem geëiste startgeld voor zijn hele ploeg niet aanvaarden. Rini Wagtmans, door zijn etappe-overwinning in de Tour de France weer redelijk goed in de markt, heeft dat bijvoorbeeld in twee weken I tijd in Nederland alleen al vier koer- I sen gekost:. Wagtmans: „Ik ben van plan om bij I Goudsmit-Hoff te blijven als men ten- I minste doorgaat. Als Pellenaars op de- I ze manier te werk blijft gaan zou er I echter wel eens een kink in de kabel I kunnen komen. Ik mis zo veel te veel I geld. Ik kan persoonlijk wel de kans krijgen die ik vraag, maar daar is de Pel het niet mee eens. Hij wil contrac- ten voor de hele ploeg afsluiten of anders helemaal niet. Daar zijn vooral Tabak, Duyndam en ik de dupe van”- Aanstaande woensdag zal definitief be- kend worden of de behangselfabriek, I waarbij Wagtmans nog voor een jaar I onder contract staat, door zal gaan in de wielersport. Op Karstens, die nog een koers in Frankrijk reed, en Harm Ottenbros, die donderdagavond nog aan een profwed strijd in Klaaswaal deelnam, na waren de overige renners op dat moment wel gear riveerd, maar zij kwamen na een lange autorit zo laat aan, dat zij er de voorkeur aan gaven uit te slapen. Rini Wagtmans: „Ik heb me op de afstand verkeken. Ik vertrok ’s morgens om zes uur en kwam hier pas om elf uur ’s avonds aan. Zonder eten ben ik naar bed gegaan. Eigenlijk heb ik daar nu wel spijt van, want voor zo’n wereldkampi oenschap is toch een goede voorbereiding nodig. Je hebt minstens enkele dagen nodig om bij te komen van de reis”. Olympique heeft nog steeds een straf staan van de thuiswedstrijd tegen Ajax, toen het publiek de spelers met bierblik jes bekogelde. Eén thuiswedstrijd op vreemd terrein en een eenmalige schor sing van Skoblar hield de Marseillaanse club aan die ontmoeting over. Dat bete kent dat de Franse kampioen de thuis wedstrijd tegen Juventus noodgedwongen in Lyon af zal moeten werken. Kurt Linder zal bij zijn Europese avontuur zeker niet voorbij kunnen gaan aan de invloed van het Marseillaanse legioen dat zich de laatste jaren een kwalijke reputa tie heeft opgebouwd. Linder: „Daar heb ik de afschuwelijkste verhalen over gehoord. Na een verloren wedstrijd zijn hier in het stadion meerde re malen alle ruiten ingegooid. De suppor ters vielen de trainer aan en sneden de banden van de auto’s van de spelers kapot.” Het is een bekend verhaal dat Marcel Domerque, voorganger van de eind vorig seizoen vertrokken trainer Lucienne Le- duc, bij elke thuiswedstrijd met een gela den revolver op zak het veld opkwam omdat men hem, zolang de club op de laatste plaats stond, herhaaldelijk met de dood had bedreigd. Marseille heet niet voor niets het centrum van het Zuideuro- pese gangsterdom te zijn. Linder: „Ik heb daar zelf nog niet veel van gemerkt, maar ik ven wel van ver schillende kanten gewaarschuwd. Er is hier op de tribunes een speciaal vak gereserveerd voor alle zware jongens. De spelers hebben mij verteld dat het vaak voorkomt dat zij hun rekeningen in be- UlTg^6SCliaiv6JLCI paalde bars niet zelf mogen betalen. Die komen voor rekening van een of andere grote baas. Laatst werden zij getrakteerd door een voor hen onbekende man. De volgende dag herkenden zij hem van een foto in de krant. Hij werd gezocht voor een bankoverval in Aix en Provence. THEO KLEIN Gerard Peters neemt voorlopig een pas sieve houding aan. Hij weigert de profs als kleine jongens achterna te lopen. Peters: „Het zijn allemaal renners met jarenlange ervaring. Het is hun vak, ze moeten nu langzamerhand toch zelf weten hoe ze dat het beste uit kunnen oefenen.” De vervelendste ervaring hadden Tino Tabak en Jan Krekels in de nacht van donderdag op vrijdag. Na een rit van ruim 1200 kilometer arriveerden zij pas om twee uur ’s nachts op de top van de Merlette waar de KNWU de tenten heeft opgeslagen. Zij konden in het verduisterde stadje echter met geen mogelijkheid hun appartement vinden en zijn toen maar bergafwaarts richting Gap teruggereden, waar zij uiteindelijk nog een slaapplaats vonden. Rini Wagtmans, aan de vooravond van zijn achtste kampioenschap, is het met Peters eens dat een dergelijke voorberei ding nergens op slaat. Hij zegt: „Als het aan mij had gelegen waren wij met de hele groep gedeeltelijk fietsend naar Gap gegaan. Maar kom daar maar eens mee aan bij je Nederlandse collega’s. Zoiets lijkt bij ons niet mogelijk te zijn”. Een taak voor de KNWU? Wagtmans: „Nee, waarom? Ik vind het al genoeg, dat de bond ons verplichtingen op kan leggen tegen een reisvergoeding van 250 gulden. Voor die prijs moet je op bepaalde uren aan tafel komen en al die dingen meer. Voor mij hoeft dat niet. Ik ben beroeps- A1 deze ellende vraagt natuurlijk om een oplossing. De NKB lijkt hierin ge slaagd. Dank zij een „droog”-kano - een wereldprimeur - en sponsoring, z ijn de mogelijkheden voor onze kanosport voor de toekomst aanzienlijk verbeterd. bied lopen de Fransen jaren achter (Lin der: „Als er niets gebeurt halen ze de Europese top nooit meer”), ook het tech nisch en taktisch niveau is ten hemel schreiend. Linder: „Er wordt hier nog steeds op één lijn verdedigd. Men houdt hele discussies over taktieken die men in Nederland al jaren vergeten is. Er moet nog heel wat gebeuren wil Marseille uit het derde Europese garnituur komen.” Aan Linder de taak om het kritische supporterslegioen tevreden te stellen. Dat zal niet gemakkelijk gaan. De Marseilla- nen zijn al uitgekeken op de Franse competitie en de nationale beker wedstrij den. Men wijzigt resultaten in de conti nentale competities. Het materiaal daar voor is echter niet aanwezig. Linder be schikt over een selectiegroep van 16 man, waarvan er niet minder dan 7 (onder wie topscorer Skoblar) de 30 jaar al ruim gepasseerd zijn. Linder „Wij zitten met Magnusson en Skoblar aan een maximum aantal buiten landers. Als we nieuwe spelers van ande re Franse clubs kopen dan maakt dat erg weinig uit, want ook die lopen ver achter. De enige mogelijkheid is eigen kweek. Er zal een scouting systeem opgezet moeten worden om de jonge talentvolle spelertjes te ontdekken. Het enige voordeel is dat men dat in het bestuur ook door heeft. Ik krijg fantastische premies voor elke jonge speler die ik in de ploeg breng. Ook de huidige toppers hebben door gekregen dat er wat veranderen moet. Hun ogen zijn open gegaan in de wedstrijden tegen Ajax. Mijn eerste zorg hier geldt echter de competitiewedstrijden. Halen wij re sultaten dan kan ik mijn handen mis schien wat vrijmaken om de opleiding van de jeugd te organiseren.” Een tegenvaller voor de Duitser was de weigering van Wim van Hanegem om naar Marseille te komen. Linder: „Ik heb in Holland nog een gesprek met Willem gehad. Daarin gaf hij de indruk serieus naar Frankrijk te willen komen. Dat heb ik de voorzitter ook overgebracht. Toen alles in '—de was tussen de clubs weigerde ’t Olympique waarschijnlijk kt om zijn positie bij Feye- tevigen. Dat was voor mij 'eurstelling. Ik had hem hier op het Jdenveld natuurlijk uitstekend kunnen gebruiken.” Van Hanegem had Linder wellicht kunnen helpen bij het handhaven van do Marseillaanse vrede, uiterste ging. Daarbij moet wel aangete kend worden, dat de Duitsers pas vrij laat in training zijn gegaan, namelijk vanaf tnaandag. Dat was duidelijk te merken., Alleen Beckenbauer en Breitner speelden in hun normale vorm. De droogkano zal de reis naar München ook meemaken. Coach Ven horst: >,Ja op het imperiaal van mijn wagen. Dan worden andere landen er ook mee in contact gebracht. De Ieren en Engelsen hebben reeds belangstelling ge toond voor het apparaat, dat de kracht training vervangt. In Nederland bestond al een droogkano. Maar met dat instru ment kon men alleen maar b, wegingen maken. Met onze uitvindingen kan je in dezelfde houding varen als op het water”. (Van onze sportredactie) MARSEILLE. Stuur een kritische voetbaltrainer voor enkele maanden naar een Zuideuropees land, geef hem daar één van de topclubs onder zijn beheer en constateer na korte tijd welk een onge looflijke metamorfose de man heeft on dergaan. De figuur verandert binnen de korste keren gegarandeerd in een aimabel persoon, gemakkelijk in de omgang, een zegen voor de sportjournalisten en zeer gezien bij alle andere mensen die hem in de club omringen. Vorig jaar deed Rinus Michels het Ne derlandse thuisfront versteld staan met zijn wedergeboorte bij Barcelona en deze keer is het Kurt Linder. In Nederland deed hij in nors heid niet onder voor de Amsterdam mer, die aan zes weken Marseille genoeg had om in te zien welk een bruin leven je je hoe goed het in Nederland is. Ik heb hier nog slechts oefenwedstrijden meege maakt. Maar nu kan ik al vaststellen dat de scheidsrechters bijvoorbeeld hier niet kunnen tippen aan de Nederlandse. Die zijn werkelijk van absolute wereldklasse. Dat verschil is in voetbal-taktisch opzicht en op organisatorisch gebied minstens even groot. Problemen awar ik me bij PSV druk over maakte lijken hier klei nigheden. De Franse mentaliteit is heel praat nu zonder enig voorbehoud. Hij stelt: „Pas als je weg bent, realiseer anders. Men leeft hier van de ene dag in hij in de lage landen heeft gehad. Linder, de andere. Dat heeft bepaald geen gunsti ge invloed op het voetbal." Hij besluit zijn betoog direct met de verzekering dat hij ondanks dit alles geen spijt heeft van zijn overgang naar de Zuidfranse topclub. Nederland is voor mij nu verleden tijd. Misschien kom ik er nog eens terug, maar daar zie ik voorlopig niets van komen. Ik ben naar Marseille gekomen voor het geld en omdat ik ervaring met latijnse voetballers op wilde doen. Ik wist dat het hier allemaal niet zo goed zou zijn als bij PSV. Daar maak ik echter geen probleem van. Ik kwam naar Marseille om hard te werken. Als hier alles in orde was geweest, dan zou het bestuur geen reden hebben gehad om een andere trainer aan te trekken,” aldus de Duitser, die in totaal 6 jaar (twee seizoe nen bij Xerxes-DHC en vier jaar bij PSV) in ons land doorbracht. A

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11