EEN Pil voor rekening BIJZONDER STUK ziekenfonds niet TAFEL ZIL VER zonder probleem Lief zijn voor de buren „Een kruispunt is een plek waar VBOUW mensen worden begraven55 j B itj i.* jP I 4 i Kinderlogica onbruikbaar in verkeer k ÉS? 17 K Ww I - Erbij ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1972 1 Fiets Verkeersbegrippen (Van onze medische medewerker) Aparte regeling (Van een medewerkster) „IN 1971 ZIJN 226 kleuters tus sen drie en acht jaar in het ver keer omgekomen. Zoals de situatie nu ligt, is verkeer doodsoorzaak nummer één voor de kinderen en zal één op de vijf mensen in de loop van zijn leven in aanraking komen met dood of ernstig licha melijk letsel door een verkeers ongeluk”. BIJ HET WOORD tafelzilver denken we het eerst aan lepels, vorken en scheplepels; ook wel aan messen met zilveren heften. Bestek van echt zilver is ook in deze tijd een betrekkelijke luxe. Om maar niet te spreken van an dere stukken voor de gedekte tafel zoals broodmanden, suiker strooiers, schalen en terrienen, sauskommen, komforen, kande laars, stellen voor peper en zout, olie en azijn. SINDS 15 JULI kan de pil zoals bekend is voor zieken fondsrekening worden voorge schreven. Dit geldt echter niet voor de moming-after-pil, waar schuwt de Landelijke Huisartsen Vereniging haar leden. Tot nu toe was het mogelijk om de pil aan ziekenfondsleden „op medische gronden” voor te schrijven, zoals dit in een aantal gevallen voor komt. De artsen, die hiertegen bezwaar hebben, wordt geadvi seerd voortaan de betrokken ver zekerde desgewenst naar de spe cialist te verwijzen. cm IHk Overschatting I UI I' IZ L 1 X- X "1 WwM I U' WWWVWWVW1 wvvvwwvvvv’vyvvvvvvvvvvwvvywvwvvvi I - wwwwwww iflfWWIRRfW’Wlfl „ZO GAUW JE je neus buiten de deur steekt ben je in gevaar. Dat geldt tegenwoordig natuurlijk voor iedereen, ook voor de volwassene,” zegt de heer I I Van Leeuwen, zelf vader van een groot gezin. „Maar vergeten wordt, dat de kleuter daarbij nog egocentrisch, impul sief en argeloos is en veel kleiner van stuk, waardoor hij het verkeer anders ziet dan een volwassene.Bovendien is wetenschappelijk bewezen, dat kinde- DAN KWAM er het stadswapen op als aanduiding van de stad waar het stuk gekeurd was. Verder moest duide lijk zijn wie de keurmeester was ge weest. Dit werd aangegeven door de jaaraanduiding van het keurmeester- schap. Als dat nu maar was gebeurd door een jaartal! Maar men gebruikte voor de jaarmerken de letters van het alfabet. WAS DIT uitgeput, dan begon men opnieuw bij de A. Voor elk alfabet werd een ietwat afwijkend lettertype gebruikt. Maar de verschillen zijn vaak zo klein, dat men ze moeilijk zien kan. Bovendien is elk merk ook niet even duidelijk geslagen. Het heeft heel wat werk vereist, en soms moet dit nog. om de volgorde der alfabetten vast te stel len. Daar komt nog bij, dat men niet overal in hetzelfde jaar begonnen is en de alfabetten plaatselijk verschillen en ze bovendien niet steeds uit 26 letters hebben bestaan. rsiusaij,. Hoofdagent A. van Leeuwen, voor lichtingsambtenaar verkeer bij de Rot terdamse politie, specialist in verkeers- opvoeding in het algemeen en kleuter- opvoeding in het bijzonder, brengt deze aantallen ter sprake met de op merking dat hij eigenlijk niet zo graag met cijfers werkt in de verkeersvoor- lichting. Hij ziet meer in illustratieve voorbeelden en heeft daarvan dan ook een heel arsenaal achter de hand. Maar de harde cijfers zijn onontbeer lijk om aan te tonen dat het onder werp „kind in het verkeer” optimale aandacht blijft eisen. AL DIE PRACHT, een privilege voor gegoeden nog altijd, is pas betrekkelijk laat op tafel gekomen, omstreeks 1700 en daarna. Voordien werd er, behalve misschien bij vorsten, maar met weinig gedekt. De officieren, die Frans Hals in 1616 en 1627 schilderde, zitten in hun mooiste kleren om een tafel met da masten kleed waarop schalen en bor den van tin, dat toen het algemeen gebruiksgoed was. Er liggen enkele messen, en maar één vork. En er staat een opvallend groot tinnen zoutvat. Op de schuttersmaaltijd van Van der Helst uit 1648 is nauwelijks méér te zien. En dit waren toch statiebanketten. Het eten met de handen heeft zich in brede kring gehandhaafd tot in de achttiende eeuw, hoewel de vork niét geheel on bekend was. Lepels waren natuurlijk noodzakelijk en soms werden die ook wel van zilver gemaakt, meestal echter van hout of tin. achttiende eeuws zilver staan vier te kens, het stadsmerk, het meesterteken, het jaarmerk en het gehaltemerk. Om het laatste was het begonnen. En toch is het gehaltemerk niet het oudste. Dit werd pas in 1663 ingesteld voor Hol land en Zeeland (voor Friesland en Utrecht nog later) en was daar het provinciewapen voor zilver van eerste gehalte. der kostbaar is dan zilver. Daarom was er een controle op de zilversmeden, die voor 1798 waren verenigd in een gilde. Het gilde stelde ieder jaar een keur meester aan, die het gehalte der vol tooide werken onderzocht. HET IS te verwachten dat méér vrouwen en meisjes voortaan de pil zullen gaan gebruiken. Tot nu toe moesten ze deze zelf betalen, hetgeen op ongeveer 50 per jaar kwam te staan, nog afgezien van de eventuele kosten van het controle) onderzoek door de arts. Deze laatste aangelegen heid is echter nog niet opgelost, want het „Pilconsult” onderzoek, advies en controle )is al jaren een twistpunt tussen de artsenorganisatie en de zie kenfondsen. ren onder de negen jaar nog niet als grote mensen kunnen kijken. Ze mis sen het stereoscopisch kijkvermogen en dat betekent dat ze nog niet goed snelheid en afstand kunnen schatten. En ten slotte ervaren ze ook de ver keersbegrippen nog anders dan wij.” DE ARTSEN mochten dit consult in de afgelopen jaren niet aan hun patiënten berekenen, maar moesten het noteren, terwijl het overleg over de eventuele betaling nog steeds voortduurt. In oktober wordt deze VITIAfVVirVWVVVVVWVWVWnnfVWVVVVVVVVVVVVVVWVV HOOFDAGENT Van Leeuwen, do cent in verkeerstechniek aan Rotter damse scholen, praat over die verkeers- opvoeding in een kamer van de chris telijke opleidingsschool voor kleuter leidsters, De Voorpost, in Rotterdam. Achter het bureau zit mej. A. J. Vreugdenhil, directrice van de school en eveneens specialiste in verkeersop- voeding. Diverse publikaties over de kleuter in het verkeer staan op haar naam. Op haar school neemt verkeers- kennis naar moderne inzichten al jaren een belangrijke plaats in. Beiden wil len verkeersvoorlichting tegen een zo breed mogelijke achtergrond zien, ge baseerd op de filosofie van „de zorg voor de medemens.” Dan is er nog dat meest kwetsbare figuurtje in het hedendaagse verkeer: de fietsende kleuter. Want verkeer of geen verkeer, in dit land moet het kind per traditie op zekere leeftijd op ons folkloristische vervoermiddel dat fiets heet. Verkeersspecialist G. van Leeuwen heeft niets tegen die fiets, wel tegen het feit dat het gros der kleine kinde ren niet echt kan fietsen, terwijl leren fietsen anno 1972 nodiger is dan vijftig jaar geleden. Mej. Vreugdenhil, die al zo’n goede veertig jaar in het onderwijs zit: „Naar mijn ervaring kan een kind vóór zijn negende jaar niet veilig fietsen. Pas met negen a tien jaar, op de leeftijd dus waarop ze met breuken kunnen leren rekenen, hebben kinderen het nodige overzicht, kunnen ze verkeers regels toepassen, zelfstandig handelen, situaties beoordelen. Zo’n kind op een fiets moet kunnen handelen als een schaker. Zich kunnen af vragen: wat gaat hij doen en hoe moet ik dan reageren? Zo’n instelling kun je van een kind beneden de negen jaar nog niet verwachten.” VRIJGEZELLEN die in apparte menten te midden van volledige ge zinnen wonen, klagen over het wan trouwen en de onvriendelijkheid van de buren als ze, bijvoorbeeld, hun diensten als boodschapper of babysit aanbieden. omdat men volslagen vreemd staat tegenover het begrip daadwerkelijke burenhulp. VL kwestie door de Hoge Raad behan deld en intussen is het niet zeker of deze hulp al-dan-niet onder het abon- nementshonorarium valt. Voorlopig zullen de artsen deze verrichtingen nog blijven noteren, teneinde daarop eventueel te kunen terugkomen na dat de Hoge Raad over deze strijd vraag heeft beslist, zo luidt het advies van de vereniging aan haar leden. ER ZIJN nog allerlei andere moei lijkheden: de aflevering van de pil geschiedt door apothekers en apo- theekhoudende artsen. Wanneer deze laatste de pil moet afleveren aan de patiënte van een andere arts, die echter weigert de pil voor te schrij ven op morele of medische gronden, zou die patiënte haar pil nu op een recept van een specialist of een con sultatiebureau gratis) bij de apo- theekhoudende dokter moeten kun nen halen. INTUSSEN ZIJN de particuliere huisartsentarieven sinds 1 juli met een kwartje per verrichting ver hoogd: een spreekuurconsult kost nu f 12,25 en een visite op de normale tijden) 18,25. Dit is door de minister van Economische Zaken goedgekeurd. VAAK KOMEN bij artsen morele bezwaren voor tegen het voorschrij ven van de pil en dit zou een zieken fondsverzekerde nu kunnen benade len. Daarom wordt geadviseerd om deze verzekerde attent te maken op het bestaan van de consultatiebureaus voor geboorteregeling. Hiervan heeft de Ziekenfondsraad al de bureaus van de Dr. J. Rutgerstichting, van de Protestantse Stichting ter Bevorde ring van Verantwoorde Gezinsvor ming en die van het Centrum Katho lieke Huwelijksbureaus in Utrecht officieel erkend. ven, nog altijd „erg slecht.” Steeds meer automobilisten rijden met hoge snelheid door rood licht. De zogenoem de rood-lichtcamera die deze overtre dingen signaleert, registreert e r soms meer dan 200 op een dag. De auto rijdende vader die i n gezelschap van zijn kinderen onparlementaire opmer kingen aan het adres van medewegge bruikers voor zich uit prevelt, is als slecht voorbeeld al bijna een cliché geworden, evenals de moeder die met haar kind naar het consultatiebureau rijdt, om het tegen allerlei aardse pla gen te laten inenten, maar het daarbij wel vervoert op de gevaarlijkste plaats voor een kind: de voorbank. ZILVER IS in zuivere toestand te zacht om te worden bewerkt. Daarom wordt het gelegeerd met koper. In ons land is de verhouding op 1000 gram legering 843 gram zilver en 66 gram koper voor het eerste gehalte; bij zil ver van het tweede gehalte ligt de verhouding op 833 gram zilver en 167 gram koper. NU WERD er wel eens met de legeringen geknoeid omdat koper min- Een bloemlezing uit de opgeteken de, voornamelijk schrijnende ervarin gen: invalide mensen blijven ’s win ters noodgedwongen in bed. omdat ze niemand hebben die regelmatig brandstof voor hun kachel uit de kelder wil halen. Alleenstaande wer kende vrouwen die ziek worden moe ien lijdzaam wachten tot er hulp komt mdagen. KLEUTER in het verkeer: kort gele den is er weer eens een forumdiscussie over het onderwerp gehouden. Daarbij is aan de hand van enquêtes op Neder landse kleuterscholen onder meer ge steld dat veel ouders nog altijd onvol doende inzicht schijnen te hebben in de gevaren die kinderen op straat lo pen. Nog altijd zijn er kleuters, die zonder enige begeleiding naar school komen. Het rooster waarop flacons en zoutbus staan kan in zijn geheel uit de houder worden genomen, die dan kan dienen als brood- mand. Een prachtig stuk tafel zilver uit 1777. Haas). Deze tekens stonden afgedrukt op een koperen gildeplaat met de bijbe horende namen. Helaas zijn de meeste platen bij het opheffen der gilden beschadigd of vernietigd, het geen de speurders naar zilvermerken heeft belast met een hoop archiefwerk. BAANBREKEND werk is in het be gin van deze eeuw verricht door de zilversmid Elias Voet jr., die voor Friesland, Haarlem, Den Haag en Am sterdam meestertekens en jaarletter» heeft geïdentificeerd. Sindsdien is er nog veel werk verricht, waarvan het einde nog niet in zicht is. HET ONDERHAVIGE stuk heeft de merken Holland, Amsterdam, de initia len F. M. van Frederik Manicus, en de jaarletter S, staande voor 1777. Stylistisch draagt het werk de ken merken van die tijd, of eigenlijk van twee tijden. De toen heersende stijl was Lodewijk XVI, hier kenbaar onder andere aan de guirlandeornamenten. Nog op de voorgaande stijlperiode van de rococo wijzen het gegolfde lijnen spel van de mand e n de wat grillig gevormde pootjes en kuifstukjes. Uit dit samenspel van stijlen is onder de handen van de zilversmid een voor werp van nobele harmonie ontstaan. Het werd gezien bij Premsala en Ham burger te Amsterdam. PETRA WASSENBERGH-CLARIJS. DIE KINDERLIJKE interpretatie van verkeersbegrippen vormt in zijn lezingen op ouderavonden vaak een humoristische noot, zij het dan met een wrang bijsmaakje. In een Zweeds onderzoek werd aan kleine kinderen de vraag gesteld wat een kruispunt is. Associaties met de kruisen op een kerkhof speelden kennelijk een grote rol bij een der genoteerde antwoorden: „Een kruispunt is een plek waar men sen begraven worden.” EEN ANDER, graag door de heer Van Leeuwen gehanteerd praktijkvoor beeld: het kind dat voor een op dat moment volkomen verlaten verkeers weg blijft wachten, omdat hem thuis is ingeprent pas over te steken als de laatste auto voorbij is. En aangezien er geen auto te bekennen is, wacht hij netjes tot er eerst weer een paar zijn gepasseerd. HET ZIJN maar een paar voorbeel den om duidelijk te maken hoe kleu ters ten aanzien van verkeersbegrippen hun eigen ijzersterke, maar in de prak tijk helaas onbruikbare kinderlogica hanteren. Ze maken ook duidelijk hoe zwaar de „verkeerstechnische” capaci teiten van kleine kinderen nog vaak worden overschat. Toch is mej. Vreugdenhil niet pessi mistisch over de resultaten van ver- keersopvoeding en voorlichting: „Een jaar of twaalf geleden kreeg ik elke keer een hartverschuiving van ellende, als ik zo’n kleuterklas je zag overste ken. Op dat punt bijvoorbeeld is er veel verbeterd.” Hoofdagent Van Leeu wen zegt twijfelend: „Er is wel enige kentering, maar men zoekt de negatie ve dingen in het verkeer nog altijd buiten zichzelf. Men roept om meer verkeersagenten, meer beveiligingen, stelt ongenuanceerde eisen in plaats van de eigen verkeersmentaliteit eens op de helling te zetten.” HIJ VINDT het voorbeeld, dat ou ders in het verkeer aan kinderen ge- INTERESSEERT de moderne men* zich werkelijk niet meer voor zijn buren? Is de angst voor geroddel en wrijvingen groter dan de vrees dat men bij ziekte of ongevallen van hulp verstoken blijft? Mede naar aanleiding van het bericht dat in een Duitse stad een bejaarde man acht maanden dood in zijn huis heeft gelegen omdat niemand hem miste, hield het blad Jasmin gesprekken met mannen en vrouwen die, al dan niet vrijwillig, als kluizenaars in snelgroeiende steden en voorsteden wonen HET MEESTERTEKEN werd door de zilversmid zelf opgebracht. Hetzij zijn initialen, hetzij een sprekend teken bijvoorbeeld een haas voor J. de DAAROM wordt voor deze gecom pliceerde gevallen een aparte regeling getroffen, waarbij de apotheekhou- dende arts aan de niet bij hem inge schreven patiënte de „particuliere prijs” zal mogen berekenen voor pil en consult, die dan door het zieken fonds betaald worden. Vakantiegan gers en de mobiele groepen zoals binnenvaartpersoneel) vallen ook voor de pil onder de bestaande regels, zodat dit geen problemen oplevert. OOK DE anticonceptie-pessaria kunnen nu voor ziekenfondsrekening worden voorgeschreven. Maar in te genstelling tot de pil kunnen deze middelen ook door alle huisartsen zonder eigen apotheek worden afgele verd, zoals dit ook door specialisten, universiteitspoliklinieken en de con sultatiebureaus voor geboorteregeling kan gebeuren. Zij moeten die pessaria dus eerst zelf kopen en zullen ze dan voorlopig aan de ziekenfondsen in rekening mogen brengen tegen de normale publieksprijs in afwachting van een definitieve regeling. Het zal voornamelijk het spiraaltje en het schildje betreffen, die voor anticon- ceptica bij de vrouw gebruikt wor den. IN DE achttiende eeuw komen de meer verfijnde tafelmanieren en als de zeventiende onze Gouden Eeuw wordt genoemd, dan mag de daarop volgende wel de zilveren eeuw heten vanwege het vele en prachtige gebruikszilver dat toen alom is gemaakt en gekocht. Voor die tijd heeft men natuurlijk wel iets gehad, maar dan meer monumen tale stukken, die eerder sier- dan ge bruiksvoorwerpen waren of een repre sentatieve rol vervulden: Monumentale lampetstellen voor het ceremonieel van het reinigen der handen; grote zoutva ten, sierbekers en drinkkroezen. HET WAREN eigenlijk allemaal nieuwigheden, die in de huishoudens hun intree deden en kostbaarheden tevens, toenmaals omdat het iets nieuws was en tegenwoordig omdat ze antiek zijn. Olie- en azijnstellen vindt men onder het antiek zilver (waaron der hier verstaan wordt zilver van voor 1800) vrij weinig. Misschien was het gebruik nog niet zo algemeen, mis schien ook braken de flessen vaak en raakten de houders dan in het ongere de. Ook in tin komen ze wel voor. MEESTAL ZIJN er twee karaffen; een stel van vier is waarschijnlijk voor grote tafels. Het hier afgebeelde heeft bovendien nog een zilveren zoutstrooi- er. Maar het meest bijzondere ervan is, dat het rooster waarop flacons en zoutbus staan in zijn geheel uit de houder kan worden genomen die dan kan dienen als broodmand. Zo’n dub bele functie is bij zilveren voorwerpen uiterst zeldzaam. Op een ander terrein kent de achttiende eeuw dit wel; er zijn bijvoorbeeld heel wat combinatie- meubels gemaakt. Maar het is nie' waarschijnlijk dat de zilversmid zich hierdoor heeft laten inspireren. WIE WAS deze zilversmid? Hij it werkzaam geweest in Amsterdam. Di blijkt uit het feit dat het stuk dc Amsterdamse keur draagt. Elk zilver werk heeft een merk of keur. Op F! rinnnnnnnnnAnnnnrMWinnnnnnrMV^ l - i KV. JK «i .vX - OW

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17