Droomreis van zeekadet Henk Zweeren uit IJmuiden In de Vishal Huiseigenaar binnen een week Veel gezelligheid op jaarmarkt Poppentheater boeide jeugd DRIE WEKEN NAAR CANADA r ■M 50 VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND i s 5 KRIJGSTUCHT ONTVANGSTEN r ---- fl I ~-5- 73 JW f WK ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1972 IJMUIDER COURANT V elsen-N oord V eisendJmuiden f I y -r igy,1 ,011 i' (Van een onzer verslaggevers) onder ADVERTENTIE SVENSKA RESTAURANGEN KENNEMERPLEIN 5 HAARLEM - TELEFOON 32 06 68 Henk Zweeren, terug uit Canada met zijn vele soevenirs. Ook de muts is geruild met een Canadese kadet. PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3, tel. 14576, IJmuiden-O. Begrafenissen en Transporten door het gehele land. MAANDAG 7 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 14.30-17.30 u. Deze korpsen onderhouden nauwe nati onale en internationale contacten, waar diverse zeereisjes en uitwisselingsbezoeken. het gevolg van zijn. Dit jaar stond een bezoek aan Canada op het programma, waarvoor uit Nederland, Zweden, België, West-Duitsland en Engeland telkens zes gesierd met een aardig gordijntje voor het venster en aan de buitenzijde heeft de eigenaar naast de deur een oranje-geverf- de kolenkit opgehangen die een bosje verwelkte bloemen bevat. Om ons een nog betere indruk van zijn onderkomen te geven zegt de enthousiaste knaap „dat er eigenlijk wel nieuwe bloemen in horen". Maar hijzelf fleurt al op als we vertellen dat het zo ook geweldig is. Een van de andere (zeven) hutten houdt rekening met verontruste ouders en belangstellenden getuige het opschrift „EHBO”. Speliade- medewerkers en een vrijwilliger uit een (echt) huis in de buurt houden er de hele dag een beetje toezicht en helpen zelf mee. Die vrijwilliger staat zelf wat ver- Een zonnig doorkijkje op een goed bezochte jaarmarkt. De zes Nederlanders, met de heer L. J. J. W. Schuier uit Haarlem als comman dant, vertrokken vrijdag 14 juli met een Canadees legervliegtuig uit Zestienhoven naar het Engelse Gatwick dat voor alle deelnemers als verzamelpunt was aange wezen. Nog dezelfde middag werd daarop de reis met een groter vliegtuig naar Toronto in Canada voortgezet. Het internationale gezelschap heeft hier ook nog een driedaagse overlevingstocht meegemaakt, waarvoor de kadetten met een krappe mondvoorraad letterlijk het bos worden ingestuurd. Het ontbrekende moeten zij zich in de rimboe dan maar zelf verschaffen. Ongetwijfeld bijzonder interessant om het eens mee te maken, maar voor de Nederlanders „hoefde dit allemaal niet zo”. Zjj gaven dan ook allen verre de voorkeur aan de korpsen in hun eigen woonplaatsen. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. „Daar kleuren we niet meer van hoor”, zegt de in traditio neel kostuum gestoken heer die de dame aan het spinnewiel gezelschap houdt. Hun stalletje is vrijdag op de Jaarmarkt in Santpoort een van de grote trekpleisters, zowel voor kijkers-zonder-meer als voor fotografen en filmers. Ook een leerbewerker, de speculaas- planlkensnijder, ’n jongeman die in sierlij ke letters naambordjes schildert. Kort en krachtig alle ambachtslieden hebben de volle aandacht van het langs slenterende publiek. Ook een aantal beeldende kun stenaars krijgen de interesse die zij ver dienen. Veel mannelijk volk is te vinden bij de pony- en paardenmarkt en heel wat van hen doen hun uiterste best om kameraden en vreemden onder de indruk te brengen van hun „deskundigheid”. Het zonnetje zorgt bij dit alles voor een vrolijke sfeer door dit keer geen verstek te laten gaan. Het wandelparcours tussen de dubbele rij kramen trekt daarom extra veel publiek en voor de kooplui is het te hopen dat er niet alleen geflaneerd maar ook besteed wordt. Een van hen verkoopt barbecue’s en doet dat zeer levensecht. Hij braadt na melijk croquetten en tartaartjes en dat verspreidt een geur die menigeen het water in de mond doet lopen. Op de hoek bij de Hagelingerweg heeft men aan wa ter niet voldoende, daar stroomt voorna melijk bier. Aan de overzijde wordt in het andere deel van de Hoofdstraat in dc namiddag een handicaprace voor paarden en pony’s gehouden en gezign de belang stelling kunnen de organisatoren van de feestweek weer van een geslaagde dag spreken. Trotse vlaggen wapperen al op de doe- het-zelf-huizen van de jeugd die in Vel- sen-Noord op de hoek van de Wijker- straatweg en de Duinvlietstraat haar ei gen dorp bouwt. Materiaal is er voldoende voor handen want de huizen op dit terrein zijn allemaal gesloopt in verband met een mogelijk doortrekken van de Velser Tra verse. Zover is het echter nog lang niet en de gemeente is van plan na deze Speliade weken tijdelijke groenvoorzienin gen op dit terrein aan te brengen. Deze en volgende week hebben de jonge bouwvak kers er vrij spel en het resultaat is de moeite waard. „De Doodskop” is een van de fraaie hutten, zelfs compleet met zit bank en kapstok. Het interieur is op- Veel belangstelling voor deze dame aan het spinnewiel die er heel wat garen bij spon. steld van het bouwplezier: „Ze komen er zelfs voor uit Beverwijk en de eersten kan ik ’s ochtends om acht uur als ik nog in bed ben al horen zagen en timmeren”. In het Speliade-centrum in de buurt (De Mei) was gistermiddag poppentheater en bij de andere vakantiefeest-gebouwen deed men het „anders dan anders”. De medewerkers waren naar buiten gegaan en waren inderdaad anders dan anders. De één had bijvoorbeeld schaatsen om zijn hals en een ander trok een bezem aan een touwtje. De deelnemers moesten een bepaalde route volgen en proberen uit te vissen wie de Spéliade-mensen waren die op bovengenoemde wijze „herken baar” trachtten te zijn. Als de kin deren het heel correct speelden kwa men zij met een afgetekende kaart terug in het Speliade-middelpunt. (Van een medewerker) liMUIDEN De aan voer voor IJmui den werd vrijdag verzorgd door achten dertig schepen en bestond uit 3726 kisten en 5 kleine kisten vis, 191 stuks stijve kabeljauw en 19.850 kilogram tong. Bij dze aanvoer waren 88 kisten schelvis, 224 kisten wijting, 761 ksten kabeljauw, 24 kisten en 5 keine kisten makreel, 850 kisten haring, 1580 kisten schol, 60 kisten schar, 97 kisten tarbot en 42 kisten varia. PRIJZEN Per kilogram werd, in guldens betaald voor, tarbot 9,37-8,98; grote tong 8,28-7,84; grootmiddel tong 8,21-7,74, kleinmiddel tong 8,22-7,42, tong een 9,34-8,21; tong twee 9,49-8,10. Per vijftig kilogram: schelvis twee 100- 97, Schelvis drie 100-96, Schelvis vier 89- 70, Wijting een 71-66, Wijting twee 71-60, schar 84-21, kabeljauw een 107-88; kabel jauw twee 120-72, kabeljauw drie 95-75, kabeljauw vier 90-64, kabeljauw vijf 78- 60, schol een 81-70, schol twee 81-70, schol drie 81-61, schol vier 63-31, tarbot 360-180, griet 202-130, tongschar 91-56, haring 32,50- 22,50, makreel 32-20,50, haai 100-95, kleine kreeft 175-193, rode poon 108-70, poontjes 28, krab 28-21. BESOMMINGEN Vrijdag werden in IJmuiden de volgen de besommingen gemaakt: Kil 17.300, K 159 11.400, K4 11.300, MM 44 14.700, EH7 8170, UK 48 860, UK 60 13.700, UK 63 12.700, UK 70 2550. UK 115 3300. UK 148 5140, VD 128 12.600, VD 6 8160, VD 19 8840 WR 37 6850, Spanvissers: UK ,242 en UK 163 12.800, UK 23 en UK 107 2010, UK 142 en UK 236 1060. Scheveningen De aanvoer voor Scheveningen bestond vrijdag uit, 60 kisten wijting, 350 kisten kabeljauw, 250 kisten en 240 kleine kisten haring, 160 kisten makreel, 600 kisten schol, 100 kisten varia en 15.000 kilogram tong IJMUIDEN Welke zeventienjarige jongeman zou niet onmiddellijk zijn handtekening zetten voor een drommreis van drie weken naar Canada. In ieder geval Henk Zweeren uit de Waterman- straat in IJmuiden, zelfs al is hij dan ook zojuist uit dit enorme land teruggekeerd. Henk Zweeren heeft hier zoveel gezien en beleefd dat nog maar nauwelijks toe is aan een enigzins geordend reisverslag. Wel heeft hij voorlopig van zijn vele indruk ken een verlangen overgehouden: „Nog eenmaal terug naar Canada!” Henk Zweeren had deze droomreis te danken aan zijn lidmaatschap van het zeekadettenkorps „IJmond”, dat commando van de heer Arie van der Veer in IJmuiden de „Pieter Florisz” als oefenschip gebruikt. Deze jongelieden voe len zich allemaal op de een of andere wijze tot het zilte nat aangetrokken, zodat de meesten daarvan de zee of het scheep vaartbedrijf voor hun verdere loopbaan hebben uitverkoren. En bij het zeekadet tenkorps wordt hun de mogelijkheid voor een gedegen en deskundige opleiding ge boden, welke juist door haar geheel vrij willige basis voor Nederlandse jongeren zo aantrekkelijk is. Op 31 juli 1932, 40 jaar geleden, werd het Restaurant Bolwerk geopend. Gedurende die jaren hebben wij alle stormen, die de Horeca-bedrijven bedreigd hebben, kunnen doorstaan Door de kwaliteit van onze gerechten, door de service en door de sfeer. Alleen aan de sfeer hebben wij door een interne verbouwing veranderingen kunnen aanbrengen, die ook U ongetwijfeld zullen verrassen. Als U nu of in de komende dagen bij ons komt dineren bieden wij U daarna gaarne een kopje koffie met een Zweedse punch aan, om nog even te kunnen nagenie ten van de kwaliteit, de service en de nieuwe sfeer. Directie C. H. Ekman De Commissie Vakantiewerk van de Velser Jeugd Centrale, die de organisatie in handen heeft van „de Speliade-weken” kan tevreden zijn over het verloop van de eerste week. Stafleden van buurtcentrum „De Mei” zijn er in hun nabesprekingen met de medewerkers van dit festijn toe gekomen een goed oordeel te geven over het verloop van deze vakantiewerkzaam- heden. De gistermiddag in de grote zaal gehou den voorstelling van het poppentheater Henk Abbink uit Amsterdam is wel een juist besluit geweest van de samenstellers van deze „kinder-vakantie-weken.” De op komst was maar liefst 126 kinderen. Lei ders van dit poppentheater hadden de gave kinderen door een enkele woord mee te krijgen op deze wijze ontstond een schitterend samenspel tussen pop en mens. Het karakteristieke van deze pop penkast was dat er met perspectief werd gewerkt. De kleurige kleding en het fijne uiterlijk van de poppen vervolmaakten het geheel. De diverse toneelachtige opvoe ringen bevatten een eigentijds onder werp. In de ochtenduren werden door de leerlingen van het basisonderwijs in „De Mei” gedrochten gemaakt; als materiaal hiervoor had een Velsen-Noordse kruide nier kisten en schuimplastic beschikbaar gesteld. De kleuters hadden hun handen vol aan het maken van een uitnodiging voor hun ouders voor de dans en spelmid- dag op dinsdag as., om 2 uur. In totaal kwamen deze dag 192 kinderen het huis binnen. De hele week waren er 855 kinde ren in huis, wat zeker hoopvol is voor de komende week: van 6-12 jaar film en 's middags een fietstocht en duinwande ling. Voor de kleuters is er ’s morgens weer creatief werken. Overigens waren alle deelnemers vol lof over de organisatie, met een afwisselend programma van excursies., bezoeken en officiële ontvangsten door burgemeesters en gouverneurs. „Allemaal hoge pieten”, herinnert Henk Zweeren zich nog. En behalve de Niagara-watervallen golden hun excursies de Rocky Mountains en steden als Ottawa, Vancouver en Victoria. Waarlijk een droomreis, waar hij talrijke souvenirs van heeft overgehouden. Als een echte Hollander was Henk Zweeren alleen over het eten minder te spreken, vooral de vele zoete eieren lagen hem dikwijls zwaar op de maag. Hetgeen niet wegnèemt dat deze zeekadet eerste klasse zijn Canadese reis beschouwt als een mooie aflsluiting van zijn schooltijd, waarvoor hij onlangs de l.t.s. met het einddiploma elektro-technicus heeft verla ten. „Kortom, deze jongen heeft nu mooi Canada gezien”, besloot Henk Zweeren zijn enthousiast reisverhaal, waarvan hem inmiddels ongetwijfels nog talrijke verge ten feiten te binnen zijn geschoten. Maar voor het overige hebben zij zo ongeveer heel Canada doorkruist. Met het vliegtuig uiteraard, want van de grote afstanden in dit enorme land kan men zich bij ons nauwelijks een voorstelling vormen. Een eenvoudige excursie bijvoor beeld naar de Niagara-watervallen bij voorbeeld en terug waar de zeekadet- ten ook allen zijn geweest vraagt al leen reeds twee volle dagen met het vliegtuig. zeekadetten werden geïnviteerd. En laat nu Henk Zweeren uit IJmuiden tot de zes uitverkorenen behoren die Nederland bij dit evenement mochten vertegenwoor digen! En hier begon in feite voor Henk Zwee ren en zijn makkers het grote avontuur eerst goed. Zij werden ondergebracht in een opleidingskamp voor Canadese zeeka detten, waar men wat de regels betreft meer van wanten weet dan in Nederland. De kadetten krijgen hier namelijk een complete militaire opleiding, dus met vlagsaluut, parades excerceren en de stormbaan. Hiervoor- wordt de krijgstucht streng gehandhaafd en volgens Henk Zweeren is het „Dag met je handje!” er in Canada niet bij. ’s Morgens om zes uur is het reveille, een keer wekken en dan verder geen geleuter, maar „gewoon een puts water over je bast”. ZONDAG 6 AUGUSTUS Openluchtbad Heerenduinen, geopend van 10 u. tot 17 uur. MAANDAG 7 AUGUSTUS Openluchtbad Heerenduinen, Heeren- duinweg, IJmuiden-oost> geopend van halfzeven ’s morgens tot een halfuur voor zonsondergang. Openbare Bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 14.30-17.30 uur en 19-21.30 u-; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen- noord, 14.30-17.30 u.; filiaal Willemsbeek- weg, IJmuiden-oost, 15.30-17.30 u.; filiaal Zeewijkplein 27-29, IJmuiden, 14.30-17.30 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-noord, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 uur- Speliade. Santpoort-noord, in IJmond- MTS, Roos- en Beeklaan (4) 9.30 u. han denarbeid met diverse materialen en om 14 u. straattekenen; IJmuiden-oost, Don Boscoschool, Willemsbeekweg, 9.30 u. wer ken met klei en 14 u. een echte dieren show; Sluiswijk, IJmuiden. in Buurthuis De Brulboei, Kanaalstraat (228) 9.30 u. handenarbeid met diverse fijne nieuwe materialen en om 14 u. naar het strand (op de fiets) zandfiguren maken en kaste len bouwen; IJmuiden-west, in Hervormd Jeugdgebouw, Radarstraat (5) 9.30 u. film Het vliegend oog, lach- en tekenfilms en om 14 u. hindernisraces; Zeewijk, in Zee- wijkschool, Orionweg 286 (achter 12-hoge flat) 9.30 u. film Fietsenduivels, teken films met Woody en Popeye en om 14 u. hindernisraces-, Velsen-Noord, in Buurt huis De Mei, Geelvinckstraat (28) 9.30 u. film Laurel en Hardy in 'n koude nacht, tekenfilms met Donald en om 14 u. fiets tocht en duinwandeling. De kleuterspeliade wordt gehouden in: Santpoort-noord, Kleuterschool De Kruid- berg, Dreefplantsoen 4; IJmuiden-oost, Don Boscoschool, Willemsbeekweg; IJ- muiden-west, dependance Kleuterschool De Duinkrekels, Radarstraat; Zeewijk, Duin- en ÖenneschooL Dennekoplaan; Velsen-noord, Buurtcentrum De Mei, Geelvinckstraat 28. iS*SS< - - fris 1 .-’1 - ?- *’SiF O 1 - i 1 ‘5'

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5