Bedrijfsleven: overleg sociaal contact moet doorgaan Toenemende bezorgdheid Confessionelen veroordelen DS’70 over overname Limburgs Dagblad van BEURS DEZE WEEK Meer politieke zekerheid geëist VAKBEWEGING AGRESSIEVER Vreemd geld KvanVEEL Staking zonder incidenten Wall Street I I 9 ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1972 Uiterste best Normale krant i Opwaartse druk Gevarieerd Onwerkelijk V erwonderlijk Partij kiezen Grotere eenheden Geldontwaarding k tot f 10 OOOTI ERSOONLIJKE I ENINGEN I EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK MAQK1EZEN/ZON KIESCWERMEN rouuiKew/LuxAPLcx jalouziegn WestHolland Bank Den Haag Kant. Heemstede Laan vaki Insulinde 1 l— Telefoon 023-284027 (Van onze parlementsredactie) (Van onze correspondent) uur de ADVERTENTIE (Van een medewerker) ADVERTENTIE Ook A.R.P.-leider Aantjes spaart DS’70 niet. Hij noemt de lijmpoging tijdverlies, omdat DS’70 er van het begin van de crisis af aan op uit is geweest de aan dacht af te leiden van het conflict over de bezuinigingen en de indruk te wekken dat het loon- en prijsbeleid het breekpunt De leider van de V.V.D., Wiegel, ver klaarde vrijdag „diep teleurgesteld” te gaat, is de grotere agressiviteit van die vakbonden, waarbinnen de leden het ver trouwen in centraal overleg gedeeltelijk zijn kwijtgeraakt. Dat leidt ofwel tot conflicten tussen bonden onderling (of liever: tussen generaties vakbondsleiders), ofwel tussen bonden en werkgevers. De machtspositie van de vakcentrales is klei ner geworden dan voorheen. Ze moeten hun bonden volgen, meer dan dat ze die kunnen dicteren. loonmatiging voor collectieve voorzienin gen. HOGERE WINST ABN De geconsolideerde winst voor reserve ring van Algemene Bank Nederland is in het eerste halfjaar 1972, vergeleken met dezelfde periode van 1971, gestegen 32% 31% _3 20% 36 23% 40% 115% 45 59% 50% 76% ex 47% 31% 39% 9 13% 16% 28% 45% 35% W% DEN HAAG. K.V.P.-fractieleider mr. Andriessen is bijzonder fel uitgevaren te gen DS’70 nu de lijmpoging van m r. Scholten is stukgelopen. „DS’70 neemt door deze mislukking een grote verantwoorde lijkheid op zich”, verklaarde de K.V.P.- voorman in een eerste commentaar. Hij stelde DS’70 voor de tweede keer verant woordelijk voor de kabinetscrisis. „Gebrek aan bereidheid tot medewer king aan noodzakeljjke bezuinigingen en nu een gebrek aan medewerking voor een redelijk overleg over Ionen en prijzen zijn daarvan de oorzaak”, aldus Andriessen, die meent dat de inflatie door dit gedrag van DS’70 meer bevorderd dan beperkt wordt. Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr □up de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors De opwaartse druk op het koerspeil van de obligatiemarkt bleef ook deze week aanhouden. Vanuit het buitenland werden flinke kooporders opgegeven, waardoor de beleggingsmarkt over de gehele linie nog al krachtig aantrok. De nieuwste lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten bleef hierdoor boven de 100 percent. Verschillende ande re emissies konden gemakkelijk slagen. Een ruime geldmarkt diende als steun voor deze ontwikkeling, die overigens nog altijd grotendeels bepaald wordt door de verboden beleggingsaarikopen voor buiten landers in Zwitserland en West-Duitsland. De obligatieguldën bleef rond 105 percent zweven. De beurs sloot in opgewekte stemming met opnieuw een vaste ondertoon. DEN HAAG. Binnen een jaar zijn twee soorten crises in de Nederlandse samenleving duidelijk aan de oppervlakte gekomen, die voor de sociale beleidsvor ming van groot belang zijn: de eerste was die in het georganiseerde overleg binnen het bedrijfsleven; de tweede die van het kabinet-Biesheuvel. Bij nader toezien blij ken ze met elkaar te maken te hebben. Sterker nog, gedeeltelijk zjjn ze terug te voeren tot gemeenschappelijke oorzaken: een algemene vertrouwenscrisis in Het Systeem en een ernstige toyallteitscrisis binnen de katholieke gemeenschap in Ne derland. Het hoofdbestuur van DS’70 heeft het beleid van Berger en zijn fractie inmid dels goedgekeurd. Berger bleef vrijdag middag hameren op bindende afspraken vooraf over de regeringsverantwoordelijk heid ten aanzien van lonen en prijzen. „Wij willen niet worden uitgemaakt als de Chamberlains van de inflatie”, zei Berger, die de houding van DS’70 en de V.V.D. vergeleek met Ajax en AC Milan bij het voetballen. „We zijn aanvallender en de V.V.D. is verdedigender.” IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell OU Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M. Dat eiste een confrontatie met regering en parlement als eerst verantwoordelij ken. In feite eiste het ook: partij kiezen in de politiek. Tussen ’67 en ’71 kreeg de vakbeweging te maken met een politieke meerderheid, die erop uit scheen de ene ruzie na de andere met haar te forceren. Men denke maar aan het gedoe rond de loonwetgeving van minister Roolvink. Na ’71 kwam er een regering die wel goede relaties en overleg wilde met het bedrijfsleven, inclusief de vakbeweging. Maar tegelijkertijd gaf ze voortdurend blijk van innerlijke zwakte en onenigheid, als het erop aankwam daaruit consequen ties te trekken voor het beleid. De vakbe weging ging nu aan den lijve ervaren wat het is geconfronteerd te worden met een politieke crisis, die broeders van zeer verschillende pluimage dwingt bij elkaar te gaan zitten in een kabinet. Het kabinet bleek tegen de beleidscon sequenties van een vakbeweging-nieuwe- stijl niet opgewassen. De aanleiding voor de crisis moge een andere zijn geweest, de inkomens- en prijspolitiek was in feite het conflictpunt. Daar is langzaam aan geen twijfel meer over mogelijk. Waarschijnlijk zou het, althans voorlo pig, nog met een sisser zijn afgelopen, als niet NKV en K.V.P. beide loten van een roomse en eens hechte stam niet zo uit elkaar waren gegroeid. De tijden van katholieke eenheid, die belangrijker werd geacht dan wat ook, zijn definitief voorbij. Daarmee is tevens- een belangrij ke stabilisatiefactor verdwenen. Eerder in dit jaar had het NKV al zijn twijfels uitgesproken over de kwaliteit van het vijf-partijenkabinet. Pal na de crisis zei het NKV er niets voor te voelen een sociaal contract af te sluiten in de labiele situatie van een minderheidskabi net. Daarmee doorkruiste het alle calcula ties van zijn eertijds bevriende K.V.P., die gehoopt had zich voor haar arbeiders- kiezers te kunnen rechtvaardigen door een akkoord met de werknemers. De oude teugels van loyaliteit in roomse kring waren los. De eisen van het NKV Slotlcoanen Eer gisteren Gisteren 415%ex< 416 32% 31% 52%ex< 53 20% 36 23% 41 114% 45% 50% 50% 76% 47 30%ex< 39% 9 13% 16% 28% 45 35% 66% 36 Het georganiseerde overleg, zoals het na 1945 in ons land vorm heeft gekregen, blijkt zijn beste tijd gehad te hebben. Vorig jaar drong een geïrriteerd geraakte Metaalbedrijfsbond van het NW aan de vakcentrales een strategieplan op, dat die centrale leiders liever niet zo openlijk „van onderop” hadden gekregen. Vervol gens knapte de samenwerking tussen Groenevelts Metaalbond en die van NKV en CNV af op de cao voor de grootmetaal. Waar de concrete verschillen lagen, is niet meer zo belangrijk. Waar het om Eer gisteren 31% 15% 31% 3% 47 28% 32% 44% 18% 42% 44% 17% 28% 22% 33% 68% 24% 34% 169% 139% 64% 77% 29% 10% HEERLEN. Vannacht om drie was de staking van de redactie van het Limburgs Dagblad beëindigd. De krant voor zaterdag was toen al gemaakt door enkele redacteuren, die niet aan de sta king deelnamen. De verschijning van het zaterdagnummer was tevens mogelijk doordat de zaterdagbijlage al voor de 24- uursstaking gereed lag. De stakers hebben over belangstelling niet te klagen gehad. Vrijdagavond werd hun een brief bezorgd, ondertekend door een aantal Kamerleden, leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten, de voorzitter van de K.V.P. afd. Limburg, veel burgemeesters, raadsleden en andere prominenten. De oppositie liet bij monde van drs. Van Thijn, waarnemend fractieleider van de P.v.d.A., Van Mierlo (D’66) en Aarden (P.P.R.) weten dat men de lijmpoging alleen maar als tijdverlies op de weg van zeer spoedige verkiezingen beschouwde. „Waar de lijmkwast (overigens een onver kwikkelijke gebeurtenis) heeft gefaald, moet het rode potlood beslissen”, aldus Van Thijn. „De doorzichtigheid en onbetrouwbaar heid van deze zogenoemde lijmpoging is wel gebleken. Er moeten andere motieven achter zitten. Men probeert geloof ik de vervroegde verkiezingen te traineren”, al dus Van Mierlo. In deze brief zeggen zij als lezers van het Limburgs Dagblad zeer bezorgd te zijn over de koers die de krant zal gaan varen na overname door De Telegraaf. Bovendien spreken zij hun afkeuring uit over de wijze waarop de overname tot stand is gekomen, zonder enig overleg met het personeel en zonder voorlichting aan de lezers. De ondertekenaars menen, dat zijn door het mislukken van de lijmpo ging. „Ik heb mijn uiterste best gedaan de poging te doen slagen”. Hij meent dat een zo zuinig mogelijk overheidsbeleid en de bestrijding van de inflatie het best ge voerd kunnen worden d oor e en kabinet dat kan steunen op een meerderheid in het parlement. De V.V.D. zal zich volgens Wiegel opnieuw moeten beraden over het thans in te nemen standpunt. Fractieleider Berger van DS’70 ver klaarde vrijdag dat hij van het begin af al enige bedenkingen had tegen de „staatsrechtelijke figuur van mr. Schol ten”. Hij had liever willen spreken met een meer neutrale man. Zowel Berger als ex-minister Drees toonde zich veront waardigd over het feit dat mr. Scholten bij de lijmpoging was uitgegaan van de opvattingen die de overige ministers in het kabinet al hadden. Ruimte voor on- derhandelingen bestond daardoor volgens DS’70 niet. Als de lijmpoging gelukt zou zijn als men het eens had kunnen worden over lonen en prijzen, durfde Berger niet be vestigen. „In ieder geval had er geld uit de bus moeten komen”, verklaarde hij. Hij vroeg zich af hoe adviseur Scholten zich op dit punt optimistisch had kunnen tonen terwijl er over deze geschilpunten met hem nauwelijks was gesproken. Nu het overleg via mr. Scholten is mislukt, wil DS’70 zo snel mogelijk verkiezingen. Liefst al eind oktober of begin november. „De opstelling van DS’70 en met name die van de heer De Brauw is volmaakt buiten de werkelijkheid”. Lonen en prijzen zijn in de eerste plaats een zaak voor het parlement, zei de heer Mertens verder. „Maar het maatschappelijk leven is veel ingewikkelder dan een formele redene ring. Als men wil dat de maatschappelijke groeperingen hun steentje bijdragen tot de inflatiebestrijding moet men hen be trekken bij de te nemen maatregelen. Het overleg moet worden voortgezet, of het sociaal contract tot stand zal komen hangt volgens de NKV-voorzitter af van de politieke constellatie. Tweede voorzitter L. C. van Dalen van het CNVzei: „De weg naar een sociaal contract blijft open nu de groep, die deze wantrouwend doorkruiste, is verdwenen. Het is in het belang van alle partijen, dat er snel duidelijkheid komt wat we voor 1973 kunnen bereiken. Als er pas in december een nieuwe regering is, waarop gewacht zou moeten worden dan is het wel erg laat. Een markant punt is nog wel de eventuele „deuk” in het regeerak koord. Gaat die door of niet? Eventuele wijzigingen zal het CVN eerst kritisch moeten bezien”, aldus de heer Van Dalen. De reacties uit kringen van werknemers en werkgevers op het mislukken van mr. Scholten’s lijmpoging zijn nogal gevarieerd. Op één punt stemmen zij geheel overeen: namelijk dat het overleg rege- ring-bedrijfsleven over het sluiten van een sociaal contract voort moet gaan. Een ingreep in Ionen en prijzen is onaan vaardbaar. Men beroept zich daarbij op de reeds gemaakte afspraken in de bespre king van 4 juli. Geconstateerd wordt dat er nu geen dwang op de sociale partners rust, omdat DS’70, dat een harde lijn bleek voor te staan, nu definitief uit het kabinet is verdwenen. De reactie van het Verbond van Neder- De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden heden: dollar 3.16-3.22, pond 7.75-7.95, Belg. fr. 7.28-7.43, DM 99.75-101.25, lire 52.50-55.00, escudo 11.70-12.30, Can dlr 3.20-3.27, Fran se fr. 66.75-68.75, Zwits. fr. 84.25-85.75, Zweedse kr. 66.25-68.25, Noorse kr 48.00- 50.00, Deense kr. 45.00-47.00, Oost, schill. 13.85-14.10, peseta 4.97-5.22, Fine mark 76.25-78.25, Joeg. din. 18.00-21.00, Griekse dr. 10.40-11.40. Het Limburgs Dagblad is zaterdagmor gen uitgekomen met in totaal 40 pagina’s, waarvan 20 pagina’s advertenties. In dit nummer wordt ook het nieuws gebracht over de stakende collega’s. De zes redac teuren, die deze krant hebben gemaakt verklaarden van mening te zijn, dat het ondanks alle moeilijkheden toch een pitti ge krant was geworden. Zij zeiden voorts, dat zij vrijdagmorgen door enkele tiental len collega’s uit het westen waren gebeld, die hun diensten aanboden, mocht de verschijning van de krant dubieus wor den. De niet-stakende redacteuren zijn ver ontwaardigd over het optreden van de NVJ. „We zijn het helemaal niet eens over de wijze, waarop de directie van het Limburgs Dagblad de zaak van de over name heeft gespeeld, maar het optreden van de NVJ gaat alle perken te buiten. In zo’n situatie als bij ons zou je eerst met de directie moeten overleggen, maar er werd meteen met de botte bijl van de staking gehakt. We zijn niet aan de in druk kunnen ontkomen, dat hier vooral de invloed van de rooie Amsterdamse pers sterk merkbaar was”, aldus een van hen. Enkele van de niet-stakende redac teuren overwegen het lidmaatschap van de NVJ op te zeggen. Wim Klinkenberg, vice-voorzitter van de NVJ, het doelwit van de verontwaardi ging van de niet-stakers, heeft op een persconferentie gezegd: „We zullen aan de krant van zaterdag zien, of deze collega’s zich ertoe hebben verlaagd besmet werk te verrichten. De NVJ keurt hun houding ten scherpste af. Ze hebben getuigd van een onderkruipersmentaliteit, die de ver achting verdient van alle collega’s,” Vanwaar die grotere agressie? Waarschijnlijk heeft dat twee belangrij ke oorzaken. Ten eerste: de geldontwaar ding maakt bijna elke loonstijging, vooral voor de lager betaalden, bij voorbaat tot een aanfluiting. Vooral de laatste jaren wordt de ontevredenheid daarover steeds groter. Ten tweede: steeds meer werkne mers worden ontevreden, omdat hun in vloed binnen de bedrijven nog steeds op geen stukken na beslissend is. Hun ver trouwen in de bekwaamheid en sociale gezindheid van de bedrijfsleiders wordt zienderogen kleiner. De bonden hebben volgens deze werknemers te lang de eis tot medezeggenschap alleen met woorden beleden en te vaak hebben ze die „afge kocht” met hoger loondat toch infla toir bleek. In de vakbeweging zelf groeide onder invloed daarvan het besef, dat het ouder wetse systeem van overleg de ontevreden heid In de hand werkte, dat niet langer alleen voor „loonfabriek” kon worden ge speeld en dat de nieuwe eisen harder en de oude eisen anders moesten worden geformuleerd. Dat betekende echter dat haar mogelij ke tegenspeler niet alleen de werkgever was, maar evenzeer de overheid. Dat bete kende dus tevens: politieke activiteit. Naar het voorbeeld van het plan van de Metaalbond leidde dat tot eisen aan de regering: wetgeving op het terrein van de besluitvorming binnen de bedrijven; een grotere greep op de inkomens in de vrije beroepen; leiding geven aan de hele in vesteringsactiviteit. Matiging en centrale afspraken hebben immers geen zin als de produktiviteit in het land zo ongelijk verdeeld is. Tenslotte: het gebruik van landse Ondernemingen (VNO), dat zich de afgelopen weken buiten de discussies heeft gehouden, was e r een van grote verbazing. Vice-voorzitter mr. P. van Meeteren sprak van „een betreurenswaar- dige gang van zaken”. Naar zijn mening zijn op 4 juli tussen regering, werknemers en werkgevers zeer duidelijke afspraken gemaakt. „Ik kan nauwelijks volgen wat nu de werkelijke motieven van DS’70 zijn.” „Onder de vijf ministers met wie de afspraken zijn vastgelegd om half oktober te beslissen over het sociaal contract was ook de heer Drees. Voor mij gaat het hier om een akkoord met de vijf regerings partners, allen in de regeringsdelegatie vertegenwoordigd. Minister Drees heeft niet aan de discussie deelgenomen. Als hij het er niet mee eens was. waarom heeft hij dat dan niet gezegd? Of waarom heeft DS’70 niet al op 5 juli verklaard een ander standpunt te hebben?” aldus de heer Van Meeteren. De vice-voorzitter van het VNO had juist deze week de notulen van de bespre king op 4 juli ontvangen, met de toevoe ging, dat de betrokken ministers deze geheel onderschrijven. „Er kan geen mis verstand bestaan over de opvattingen, die minister Boersma daar heeft gepresen teerd namens het kabinet”, zei de heer Van Meeteren, „en over de afspraken, die zijn gemaakt, het is allemaal nauwkeurig vastgelegd.” In ieder geval, het VNO houdt zich aan die afspraken, als de regering tot andere opvattingen over lo nen en prijzen was gekomen zou dit onaanvaardbaar zijn geweest Ook het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) staat op dit stand punt. „Voor h et bedrijfsleven zou het onverteerbaar zijn een dictaat opgelegd te krijgen over lonen en prijzen, terwijl de gesprekken over een sociaal contract niet zijn afgerond”, aldus een woordvoerder. Wel verlangt het NCW als niet-politieke partner in het sociaal-economisch spel van regering en vakcentrales zich niet los te maken van de afspraken over de pro cedures voor een sociaal contract, althans niet zonder overleg met alle partners. Bij het NCW maakt men zich zorgen over de loop van het politieke spel, waarin zoveel vertraging door manoeuvres ontstaat, dat het doel vermindering van de inflatie in 1973 weer dreigt te worden gemist. Dan dreigt opnieuw e en jaar onbenut voorbij te gaan. Een woordvoerder van het NVV ver wees naar de verklaring, die de verbonds- raad vorige week heeft uitgegeven en waaraan kan worden vastgehouden. Daar in wordt op spoedige verkiezingen aange drongen, opdat er een regering komt, die garant staat voor een doeltreffend beleid in 1973. Het NW spreekt ook van „een geslonken vertrouwen” in het kabinet- Biesheuvel. Betwijfeld wordt of met een kabinet van deze samenstelling een basis kan worden gevonden voor het afsluiten van een sociaal contract. Intussen vereist het belang van de zaak dat het overleg in de Stichting van de Arbeid doorgaat, al dus het NW. Deze week nog had de vakcentrale gesteld dat het voorgestelde belastingprogramma van de regering het voor haar onmogelijk maakt op de zoge noemde nullijn (geen reële inkomensver betering in 1973) te gaan zitten. Nederlandse Vereniging van Journalisten in een ver klaring zelf een vraagteken gezet achter een besluit van de NVJ-ledenraad een contract van samenwerking aan te gaan met het overlegorgaan van de drie vak centrales. In de verklaring wordt opge merkt, dat de vakbonden de NVJ in de zaak van het Limburgs Dagblad de meest elementaire steun hebben onthouden. „De positie van de redactie als houdster van de identiteit wordt hierdoor onmiskenbaar verzwakt”, aldus de NVJ. Tevens wordt door de NVJ afkeuring uitgesproken aan het adres van de enkele redacteuren, die aan het werk zijn gebleven. Ook het publiek in Heerlen heeft zich niet onbetuigd gelaten. Overal waar de redacteuren demonstreerden, ontsponnen zich onder het publiek discussies, waarna de redactie steun werd toegezegd. Er circuleren in Heerlen en omgeving al lijsten, waarop handtekeningen ten gunste van de redactie worden verzameld. Zater dag wordt de door de stakende redactie samengestelde alternatieve krant i n een oplaag van 50.000 exemplaren verspreid. De kop van deze krant: „De laatste Da gen” is gezet in de stijl van de kop van het Limburgs Dagblad. In de door de NVJ en stakende redac teuren betaalde uitgave wordt een analyse gegeven over de situatie van het probleem bij het Limburgs Dagblad, geeft de redac tie de mening over onafhakelijkheid en identiteit en worden brieven van vrienden gepubliceerd. Op de laatste pagina prijkt een scherpe cartoon met De Telegraaf als onderwerp. In de krant is een bon opge nomen, waarmee men aan het streven van de redactie om inspraak bij al of niet overdoen van de krant, adhesie kan betui gen. Wat de Britse politicoloog Samuel Finer de „Anonymous Empire” (vrij vertaald: de ongeziene macht) noemt, komt niet langer binnenskamers voor zijn zaak op, maar openlijk en midden in het centrum van de politiek zelf. Dat dit Empire daarmee op de stoelen der politici gaat zitten, zonder hun verantwoordingsplicht, weet het wel, maar het vindt dat het niet anders kan. In democratisch opzicht een ongezonde ontwikkeling, maar wel te begrijpen. Het is de taak van de politici alsnog voor waarden te scheppen voor een doordacht en slagvaardig beleid en voor een stabiele en samenhangende regeringsmeerderheid. Duidelijk is, dat de vakbeweging een re gering wil van andere samenstelling om de politieke crisis door te komen zonder al te grote brokken in het beleid. Een regering die sterk staat en die, door afspraken vóór de verkiezingen, zich ver zekert van de loyaliteit der Kamermeer derheid. Onder die voorwaarde komt de loyali teit van de „anonymous empire” wel weer terug. Ze zal zich weer thuis voelen op de plaats in de politiek waar ze, naar demo cratische maatstaven, ook thuishoort. helft van 1972 behaald en de verwachting in geheel 1972 rond een kwart meer te kunnen verdienen. Dit leverde het aandeel een sprong van 10 op. Het bod van de NDU op de drukkerij Senefelder, waardoor de platgebrande Henkes niet meer behoeft te worden op gebouwd, trok nieuwe kopers voor het fonds in de markt met een rijzing van 250 percent tot 280 percent. Scherp in reactie waren de laatste tijd nogal opgedreven Reineveld en betonfa- briek Meteoor door ongunstige mededelin gen over de bedrijfsontwikkeling. Voorts stond de lokale markt grotendeels nog in het teken van de hausse. Forse koerswin sten bleven daarbij over het algemeen uit, maar verliezen van enige omvang kwa men ook nauwelijks voor. Aandelen in de Fries-Groningse hypo theekbank konden met 100 tot mrca 900 stijgen. Buitenlandse beleggings maatschappijen kochten Albert Heijn, Verenigde Bredero, Gist-Brocades en OGEM. Ook de uitgevers Elsevier, Kluwer en Wegener lagen vast in de markt. IB Slotkoersen Gisteren 31% 16% 31'% 3% 47% 28% 32% 44 18% 42 44% ex 17% 29 22% ex 33% 69% 24% 38% 172% 139% 65% 78% 29% 10% de overname door De Telegraaf een grote inbreuk op de identiteit van het Limburgs Dagblad zal betekenen. De briefschrijvers kondigen aan de uiterste consequentie te trekken uit hun stellingname en al het mogelijke te zullen doen hun mening kenbaar te maken. Vrijdagavond heeft G - Voorzitter P. J. J. Mertens van het NKV toonde zich niet verbaasd over het mislukken van mr. Scholtens opdracht, en uiteraard van het met de oppositie bevriende NVV luidden glashard: houd maar zo gauw mogelijk verkiezingen; zet V.V.D. en DS’70 aan de kant en haal de P.v.d.A. binnen; over sociale contracten kom je maar praten als er een stevige regeringsmeerderheid is. Geïmporteerde inflatie is voor ons land eigenlijk wel het laatste wat er te wensen valt, want wij blazen het inflatievuurtje uit eigen kracht al voldoende aan. Dat het hierdoor stijgende prijzenniveau kennelijk toch geen nadelige invloed heeft op onze export, is in feite al even verwonderlijk als de aanhoudende exportoverschotten van Japan na de revaluatie vorig jaar van bijna 5 percent. Hoe dan ook, de ondernemingen die op buitenlandse markten verkopen, zitten dus goed en dat zal binnenkort uit de te verwachten halfjaarcijfers wel blijken. De internationale concerns hebben nu bijna alle de dag bekendgemaakt waarop het grote nieuws te verwachten valt. Volgende week zal Koninklijke Petro leum de stoet openen. Deze week is ons hoofdfonds krachtig gestegen door groten deels aanzienlijke vraag vanuit Amerika. De Shell-bedrijven op het Noordameri- kaanse vasteland hebben in de eerste zes maanden van 1972 krachtige winststijgin gen geboekt en dat heeft nogal indruk gemaakt. Te meer daar de Amerikaanse olie-industrie in haar geheel in die periode niet al te best heeft gewerkt. Ruim 5 meer werd er deze week in Amsterdam voor de Koninklijke betaald en dat is niet gering. Ook Unilever werd uit zijn dommeling gewekt en wist onge veer ƒ4 aan te trekken. Zelfs de AKZO kwam in beweging door een opvallend bedrijfscontract met de Sovjet-Unie. Meer dan 3 kon dit fonds niet aantrekken. Heineken daarentegen boekte een winst van 15 door de overname van een Fran se brouwerij tegen contanten. Krachtige, vooral Engelse vraag bleef bestaan voor de ABN, die als bankaandeel het meest gezocht is. Na de betaling van een stock- dividend deze week herstelde het fonds zich weer geheel, waardoor er een winst van 15 ontstond. Uit het bedrijfsleven kwam het meeste nieuws uit de krantensector. In de strijd om een Limburgse krant meldde De Tele graaf een flinke winststijging, in de eerste is geweest. Ds’70 zou de tussenfase alleen gebruikt hebben om die indruk te verster ken. Ook de grote animator van de lijmpo ging, C.H.U.-leider Tilanus, is erg resoluut in zijn veroordeling van DS’70, die „om volstrekt onbegrijpelijke redenen thans een alleszins redelijk voorstel daartoe van de heer Scholten heeft afgewzen. Daaruit blijkt dat de basis van vertrouwen ont breekt. Maar die ontbrak toen ook al toen de adviezen aan de koningin moesten worden uitgebracht en daardoor wordt het advies van DS’70, dat voor lijmen was, wel bijzonder ongeloofwaardig”, meent de C.H.U.-leider. Ook Tilanus meent dat de inflatie nu juist wel zal doorgaan. „Onbegrijpelijk en bedroevend”, zo schetst Tilanus de toe stand. (Van een onzer beursmedewerkers) AMSTERDAM. Alle onoverzichte lijkheid op het politieke front ten spijt heeft de Amsterdamse effectenbeurs zich deze week weer uitstekend gehouden. Niet alleen bereikte de index voor de lokale industrie nieuwe hoogtepunten, maar ook de internationals scoorden hogere niveaus dan ooit in dit jaar, terwijl hierdoor ook het algemene beurscijfer op een nieuwe recordstand terechtkwam. De handel bleef beperkt met uitzonde ring van enige hoofdfondsen uit de inter nationale sector. Ook Wall Street was aan de vaste kant, waardoor er een flink herstel optrad na de koersinzinking van de vorige week. Steun werd daarginds ontleend aan goede winstcijfers over de eerste helft van het lopende jaar, de sterke aanwas van het nationale inkomen en de afzwakking van de inflatie. Hoop op een betere afwikkeling van de Vietna mese problemen gaven eveneens een stoot tot het herstel. Inflatie is daarentegen in ons land nog steeds inzet nummer één op het sociaal- politieke vlak. Uit handelscijfers blijkt dat ons land in de eerste helft van 1972 meer heeft uitgevoerd dan ingevoerd, wat een opvallende gebeurtenis is daac wij, wat onze betrekkingen met het buitenland betreft, traditioneel gekenmerkt zijn door een negatieve handelsbalans. Door de nog altijd krachtige aanwas van ons exportvolume en de dalende in voer van velerlei investeringsgoederen was het resultaat nu precies omgekeerd. Hiermede volgen wij de Duitse Bondsre publiek, die nog altijd druk doende is via zijn grote hand elsoverschotten de inflatie te importeren. De omzet in Wall Street was 15,7 miljoen aandelen. Dow Jonescijfers: Industrie 951.76 4.06), Sporen 233.94 0.46), Nutsbedrijven 106.99 0.07). Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoers van giste ren): AKZO 78 (78.40), Hoog ovens (78.10), Kon. Olie 129.70 (129.90), Philips 57.60 gb-57.70 grl (57.60), Unilever 132-132.10 Dat eisenpakket betekent echter nog iets anders. Nauwelijks verholen zeggen NKV en NVV: „Het is welletjes geweest met de onzekerheid in de politiek; met de versnippering en de polarisatie; met het onduidelijke gemanoeuvreer van de con fessionele partijen; met de steun van een vrijelijk opererende oppositie aan allerlei radicale eisen binnen de eigen kring van de vakbeweging. Maar vóór alles: met het gebrek aan doordacht en slagvaardig poli tiek beleid, dat van de crisis in de politiek het gevolg is. Als wij naar grotere eenhe den toe kunnen, dan moet dat in de politiek net zo goed kunnen.” van 36,7 tot 37,8 miljoen, zo blijkt uit de door de bank uitgegeven half jaarcijfers. De winst over het tweede halfjaar 1971 bedroeg 36,2 miljoen. De totale baten namen in de eerste zes maanden toe van 328,2 tot f 375,6 miljoen en de totale kosten van f 245,6 tot f 281,7 miljoen, waarna als bruto winst resteerde 93,9 miljoen tegen f 82,6 miljoen over de eerste helft van 1971. Na toevoeging van f 12,5 miljoen (v.j. f 14,0 mln) aan de voorziening tegen algemene risico’s kwam de winst voor belastingen uit op 81,4 miljoen 68,6 miljoen).

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9