EDDY CONSTANTINE MET JOHNNY EN RIJK IN „GEEN PANIEK MERKWAARDIGE THEORIE VAN DE WESTERSE VEGETARISCHE YOGI OSCAR KISS MAERTH versnelde Kannibalistische de van mens bekroond der Zeeuw Edgar Cayce G. en van GETUIGENISSEN OVER HET RUFAY aap doodzieke evolutie Paul Biegel en Jan Terlouw Recepten bijKlopKlop Nederlanders erg huiselijk BUITENZINTUIGLIJK LEVEN I I micheun IFx-maai beter r r ij 5 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1972 10 STAPELSTEIGERS Jan Eshuis. 57 Jaar. Getrouwd. 5 Kinderen. uw bandenspecialist Helderziende in ruimte en tijd te Ltetóestraat 14-16 >656 - 375930 Welke kronkel? „Griffels” voor kinderboeken RTV-onderzoek: 32 Jaar geleden bij bandenspecialist Rufay gekomen. Heeft’t goed naar z’n zin. Logisch, want bij Rufay is *t niet effe gauw een bandje monteren. Nee, Rufay monteert veiligheid. Gebruikt daarvoor de modernste apparatuur. Bovendien verkoopt Rufay alleen de allerbeste merken. Michelin bijvoorbeeld. De radiaalband met de goede ’grip’. Gaat heel erg lang mee. Toegegeven, da’s nadelig voor Rufay. Hoewel... misschien dat daarom juist zo veel toevallige kopers klanten werden. Mensen die het voordeel dat ze van Rufay kregen belangrijk vonden. Maar bovenal eisten ze ook M0% veiligheid. Michelin stelt die automobilisten niet teleur. Vandaar dat Jan Eslwte en z’n 88 collega’s graag Michelin adviseren. ALS EEN opzienbarend boek wordt het aangediend: „Het begin waS het einde” van Oscar Kiss Maerth, vertaald door C. W. A. J. A. Walraven en uitstekend ge ïllustreerd uitgegeven door H. Meulenhoff in Baam. Waarom opzienbarend? Omdat de schrijver met één pennekras een streep haalt door alle theorieën over de ontwikkeling van de mens vanaf de primaten tot aan heden. Wij al len zijn afgedwaalden, over-intel- lectualistische dwazen, moordlus- tigen, seksueel geperverteerden, kortom wij zijn de grootste ver doemden op deze aarde. En dat al les omdat eens in de allervroegste schemering der mensheid een aan tal primaten (half menselijke apen) ontdekten dat kannibalisme de seksuele vermogens prikkelde en de verstandelijke vermogens ontwikkelde ten koste van intuïtie en bovenzinnelijke vermogens. Daarom zijn we uit het paradijs der primaten verdreven, daarom is pornografie een consumptie artikel en daarom hebben we de atoombom uitgevonden, die aan dat alles een einde zal maken. Os car Kiss Maerth heeft dat allemaal zelf ontdekt, tijdens een lang ver blijf als yogi en vegetariër in de afzondering van het Chinese boeddhistenklooster Tsin San in de provincie Kanton. „Den Haag vandaag” krijgt meer tijd F I ■L, 1 f ir OÈifl l CPNB ingestelde jury be- ADVERTENTIE HEIN STEEHOUWER HEIN STEEHOUWER HILVERSUM. Met ingang van het ■winterseizoen krijgt de rubriek Den Haag vandaag er per uitzending vijf minuten zendtijd bij. De uitbreiding van zendtijd wordt gemotiveerd met de opmerking dat door de langere duur van het programma de veelheid van informatie over het par lement en andere belangrijke organen en adviescolleges beter verwerkt zal kunnen worden. bijvoorbeeld chocolademoussè VOLGENS MAERTH was Adam een Aziatische mensaap, nog vegetarisch en onbedorven levend, tevreden met zijn natuurlijke staat. Eva daarentegen was een Afrikaanse hersenetende apin- Zij bood hem echt geen appel aan, maar wel een andere vrucht. De boom der kennis is de menselijke ruggegraat, be kroond door de schedel met hersens als de vrucht in een notebast. Zij lepelde die hersens daaruit en gaf ze te eten aan Adam. Maerth volgt dan de para dijsmythe op de voet en het klopt allemaal aardig. zet in een .Edgar Cayce Foundation”. Die stichting bestudeert de duizenden nagelaten recepten en geneeswijze en tracht daar een bepaalde lijn in te vin den om de geneeskunst er mee te kun nen dienen. Dr. 023 - caloriearm f. 1.27 per pakje I I leuk recept op elk zakje Verhuur Ugt 1 H Montage I TM Demontage Vraag onze conc. offerte WETERING’S STAPELSTEIGERBOUWf^^ jj JAN HAR1NGSTRAAT 60 HAARLEM Telefoon 0 23 - 25 34 56 b.g.g. 32 87 92 Wat beweert deze Engelse staatsbur- ger-wereldreiziger? Vóór de mens wa ren de mensapen. Waarom werden apen mensapen? Eén, of meer, aten in de wouden een kruid, Saladjin geheten. Het wordt in Azië nog gevonden en geconsumeerd, want het is een afrodi- siacum, met andere woorden, het prik kelt de seksuele vermogens. Uit de verhoogde vermogens ontwikkelde zich veroveringsdrang en moordlust. Uit de moordlust ontstond de neiging tot kan nibalisme en daaruit weer de vondst om de hersens van verslagen mede- apen te eten. En toen ontstond het begin van het einde. De vegetarische apen bleven tot op vandaag trouw aan hun oorspronkelij ke status en evolueerden bijna niet IN OCCULTE KRINGEN is G. van der Zeeuw een bekende figuur als hel derziende. Van zijn „Wonderen en wet ten” is de derde druk in omloop en nu geeft N. Kluwer in Deventer zijn „Hel derziendheid in ruimte en tijd” opnieuw uit, nadat het reeds eerder als eigen uitgave van de schrijver is veschenen. Nu is het overigens een bewerking van de tekst door Wim Gijsen. Die bewer king heeft het boek wat „nuchterder” gemaakt en dat kon geen kwaad' Omdat het een tweede verschijning zij het gewijzigd is, kan ik er kort over zijn. G. van der Zeeuw is inder daad een helderziende van klasse. Bo vendien is hij een eerlijk en overtuigd mens, die hoge zedelijke normen stelt. Hij vertelt heel begrijpelijk alles over zijn vele gaven, zoals helder zien, uit treden, droomuitleggingen en wat niet al Hij tracht een wetenschappelijke be nadering te zoeken, ongeveer analoog aan de theorieën van velen voor hem, die werken met begrippen als astraliteit, magnetisme, etherische energieën e.d. Pure wetenschap in de formalistische zin wordt het natuurlijk nooit, aleer dit type gegevens via wijzerplaatjes en automatische schrijfstiften en afleesbaar kan worden gemaakt en in computers gestopt statistieken oplevert. Tot die tijd en de eerste hooggevoelige appa ratuur bestaat reeds in aanleg moe ten we het doen met de oude begrips bepalingen. die door Van der Zeeuw echter met veel gevoel voor nuancerin gen en volkomen eerlijk worden gehanteerd. Binnen zijn kader dus een goed boek. Denk niet, dat Maerth niet weet wat hij schrijft. Integendeel, hij beschikt over een enorme hoeveelheid kennis, die hij zorgvuldig rangschikt rond dat éne gegeven. Hij vertelt over gevonden prehistorische schedels met gaten erin, waardoor de hersens zijn opgegeten, noemt voorbeelden van afgelegen oor den, waar die praktijken nog worden toegepast. Hij wandelt met de lezer door alle evolutieverschijnselen met betrekking tot de mens, de godsdienst- fenomenologie, de beschavingsgeschie denis tot op de ontdekkingen van „De club van Rome toe.” Ziet hij redding? Ja, voor sommigen en met name de jeugd die de doelstel lingen van „de vaderen” aan het af zweren is. Vegetarisme, ban de bom- bewegingen, andere bewustzijnstoestan den en dergelijke kunnen de mensheid misschien nog redden, maar dan moe ten die jongeren er wel heel vlug bij zijn. Op het ogenblik is men bezig met op namen voor de film „Geen Paniek” met Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer. Eddie Constantine, in de rol van de Amerikaan „Bill Silkstocking” hierboven in een scène met Johnny en Rijk. Op de foto hiernaast Eddie met Trudy Labij, de laatste gezeten op een carrouselpaard. Deze filmkomedie zal in de winter in de Nederlandse bio scopen in première gaan. in zwang is geweest om een af wijkende groei van de schedel te veroorzaken. Volgens Maerth was het doel, om het snel toenemende hersenvolume méér ruimte in de schedel te bieden teneinde de druk op de groeiende hersens te doen afnemen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. „Gouden griffels,” de jaarlijkse prijs voor de beste kinderboe ken, ingesteld door de stichting Collectie ve propaganda van het Nederlandse boek, zijn dit jaar toegekend aan Paul Biegel voor diens „De kleine kapitein” van uitge verij Holland „Koning van Lemniscaat. De door de oordeelt telkens de in het voorgaande jaar, in dit geval dus 1971 verschen boe ken. Ze bekroonde deze keer twee auteurs op grond van hun kwaliteiten. De keuze was dus kennelijk te moeilijk. Daarnaast zijn er acht goede jeugd- en kinderboeken bekroond met een Zilveren griffel. Op 14 oktober, de eerste dag van de Kinderboekenweek, die tot en met 25 oktober wordt gehouden, zullen de griffels worden uitgereikt. De Zilveren griffels zijn als volgt toege kend: „De avonturen van Sterke Wanja” Ot- fried Preussler Lemniscaat; (vert.: W.I.C. Royer-Bicker), „De Pozzebokken,” Bouke Jagt en Peter Vos, Van Holkema en Warendorf; „Pluk van de Petteflet,” An nie M. G. Schmidt, Arbeiderspers-Querido; „De twaalf rovers,” Paul Biegel, Holland; „De prins van Mexico,” Federica de Cesco Leopold; (vert.: Maurits Mok), „De fan tastische meneer Vos,” Ronald Dahl De Fontein; (vert.: Harriet Freezer), „Het huis tussen de bomen,” Irene Hunt Deltos- Elsevier; (vert.: L. Salden-Campfens), „Noodlanding,” Ivan Southall Van Holke ma en Warendorf (vert.: Alet Schouten). Over het boek van Jan Terlouw schreef onze medewerkster Miep Diekman on langs: „Terlouw, vorig jaar door Rotter damse en Haagse kinderjury’s bekroond voor zijn „Pjotr” is in „Katoren” pas goed losgekomen. Het is het messcherpe relaas over wat de mens van zijn leven aan het maken is maar verteld in een soepele aansprekende taal, voor iedereen ver staanbaar. En dat is wel de grootste verdienste, naast de zeer originele vond sten waarin Terlouw zijn waarschuwingen verpakt.” Ook Paul Biegels boeken staan bij Miep Diekman hoog genoteerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Als minister Engels het rapport volgt dat het bureau Intomarkt uitbracht na een in opdracht van de NOS uitgevoerd kijk- en luisteronderzoek, zal een oude omroepwens in vervulling kun nen gaan, namelijk om van zes uur ’s morgens af al uit te kunnen zenden. Op dat moment heeft 11 percent van het Nederlandse volk de radio namelijk al aanstaan. Daartegenover staat dat 75 per cent van de Nederlanders ’s avonds om half twaalf al op één oor ligt, terwijl Hilversum III tot 1 uur na middernacht binnenkort in de ether blijft. Op zaterdagen kijkt 40 percent ’savonds TV. Voor 17 percent is dat TV-kijken op die avond een „nevenbezigheid” naast an dere avondgeneugten. Zondagavond kijkt 47 percent van de Nederlanders bewust TV, 14 percent kijkt met een „half oog” en doet intussen wat anders. Om zeven uur ’s avonds zijn vier van de vijf Nederlanders thuis. Van hen kijkt 22 percent al TV, maar om acht uur stijgt dat percentage tot 42. Op zondag luistert om 11 uur ’s morgens 30 percent van de Nederlanders thuis naar de radio. Om twaalf uur is 71 percent van alle Neder landers thuis. Dan wordt er gegeten. We zijn en blijven: een huiselijk volk! en aan Jan Terlouw voor Katoren” van uitgeverij EDGAR CAYCE IS een van de merk waardigste bovenzinnelijke of paranor maal begaafden in het Amerika van deze eeuw geweest. Hjj was vermaard om zjjn diagnosen van duizenden patiënten, allen gegeven, terwijl hij in hypnotische trance was. Hij stelde de diagnose en noemde de geneesmiddelen en zonder enige twijfel genas hjj zeer veel opge geven zieken. Zjjn „geval” is uittentreu- te officieel onderzocht en niemand twij felt aan de bovenzinnelijke vermogens van deze bijzondere en toch typische Amerikaan, die leefde van 1877 tot 1945. Zijn levensbeschrijving is opnieuw uitgegeven door N. Kluwer in Deventer, naar de biografie van Joseph Millard en vertaald door Margaretha Ferguson. Het boek heet „Edgar Cayce”, met als ondertitel „Profeet in trance”. Vermeld is niet, dat het zelfde boek onder de titel „De werken mijner handen” eerder is uitgegeven door Bigot en Van Rossum in de vertaling van L. M. A. Vuerhard. Die uitgave is echter sinds lang uitver kocht en Edgar Cayce is wel waard op nieuw onder de aandacht te worden ge bracht. Eigenlijk lopen we in ons land achter, want in Amerika is een complete Cayce-literatuur ontstaan. Cayce, stammend uit een zeer christe lijk milieu werd fotograaf van beroep. Hij bleek een onhandig zakenman te zijn, min of meer gekweld door zijn reeds vroeg optredende bovennatuurlij ke gave- Zijn zaken mislukten steeds, deels door een grote naïviteit. Die mis lukkingen dwongen hem in de richting van zijn eigenlijke levensterrein, het onder hypnose stellen van de juiste oor zaken van zieektegevallen en de genees methoden. In het nogal kinderlijk geschreven boek komt de schrijver niet toe aan ver klaringen omtrent het merkwaardige verschijnsel. Cayce had ook geen andere verklaring dan dat hij „met het onbe wuste” in hecht contact leefde en dat hij zijn gave van God had. Hij bleef een doodeenvoudig man, ondanks zijn zegenrijk werk, dat nu wordt voortge- meer. De herseneters zagen twee ver mogens abnormaal snel toenemen: hun vermogen tot paren buiten de daartoe bestemde vruchtbare dagen, waarbij de menstruatie als vruchtbare periode omkeerde in het tegendeel, en het toenemen van het hersenvolume van circa 400 kubieke centimeters tot 1400 en daardoor dus het toenemen van de intelligentie. Door het herseneten verloor de mens zijn harige vacht, hij ging rechtop lopen, kortom hij evolueerde veel snel ler dan alle andere vegetatieve of dier lijke evolutiestammen tot wat hij nu is, de verdoemde. Een van de illustraties boek, tonende een schedel met z.g. „schedelpers”zoals bij vele volken veiligheids vakman WAT IS DE KRONKEL in een rede nering als die van Maerth. Zijn inder daad grootse conceptie vloeit niet voort uit feitenkennis alleen, maar uit zijn ingeboren allergie voor sex en geweld- Die allergie, die gevoeligheid en afkeer drijven hem voort op de weg van het éénpuntig gerichte denken. Om een beeld te gebruiken: Denkers als Maerth krijgen een herkenbaar stukje legpuzzel in handen als centrale intuïtieve inval. Ze behoeven dan niets meer te doen, want hun grote feiten kennis, ondergebracht in de andere stukjes legpuzzle doet de prent als het ware automatisch ineenschuiven. Zo, kant en klaar beschrijfbaar, ligt dan de theorie voor hen. Ze vergeten één ding. Wat zij voor de werkelijkheid houden- is geen twee dimensionale legpuzzle. Nog minder overzien zij alle feiten, al weten ze nog zo veel. Laten we de werkelijkheid zien als een driedimensionale legpuzzle, een blokkendoos dus met een prentje op alle zes zijden, samen een boerderij met dieren voorstellende. Goed, de ene denker vindt als bij oogopslag het prentje van de boerderij, maar de an dere prentjes onttrekken zich aan zijn oog, dat wil zeggen de andere zijden van de werkelijkheid. Die vindt een ander. De koe staat op de achterkant van alle blokjes en geeft zich pas bloot, als een ander de bovenste prent omkeert en zo vervolgens de andere dieren. Niemand kan de zes prenten tegelijk zien en beschrijven en de in druk geloofwaardig overbrengen. Ieder van de puzzelaars ziet zijn prent voor de werkelijkheid en de waarheid aan. Alleen een bovenmenselijk inzicht zou het anders kunnen. Als dat inzicht in de loop der evolutie algemeen men selijk is geworden, zal er wellicht ie mand opstaan om ons te vertellen, dat alle prenten slechts gebrekkige blauw drukken zijn, plantekeningen, de voor schouw van het grote gebouw, dat menselijke evolutie heet, waarvan het waararhH<r<> meerdimensionale beeld door nu nog niet kan worden begrepei aat staan door een eenpun- tig gerichte intelligentie zoals van Maerth kan worden omschreven. Niettemin, het boek is zeer boeiend en een avontuur om te lezen, ook voor sceptici, zoals ik. F" uit het F 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11