1 grt®®®)? ANTWERPEN meer dan een is fonkelende pils alleen De mijn in in Valkenburg MOOI KENNEMERLAND FIETSEN DOOR Ml 1 i dl mi 12 3 K P Ji J door steeds NOORD WIJK. 3- ZAANDAM. op 1 ruïne van Brederode station Mi Cinder redactie van Udo J. Buys Het gaat goed met de rijwiel handel. Dit jaar wordt een afzet verwacht van ruim een miljoen fietsen. Vorig jaar waren het er 930.000. Ook steeds meer fiets routes worden aan de man ge bracht. De Haarlemse VVV doet mee en zette er enkele op papier. Onze verslaggeefster Inge Crul verkende er één van. luchtmuseum in Arnhem. Maar dat is een ander verhaal en een andere tocht. Bejaarden VLAKBIJ HET STEEN het vroegere rode licht district. De buurt wordt gesaneerd en de straten zijn afgesloten. Tussen de kasseien woekert het groen. Wie van klapperende vensters houdt en in spoken gelooft moet ’s avonds eens in de buurt van de Vleeschhuisstraat gaan kijken. Wie zich toch voorname- Winkelen kan het hele traject Keyserlei, Leystraat en Meir tus sen Centraal Station en de Boerento ren, het hoge torengebouw. AAN HET EINDE van de Kenne- merweg nemen we de eerste weg links voor de vijver (Laan van Boreel), die voert langs twee fraaie boerderijen, waarvan er een in restauratie is. Kun- OP DE FOTO’S: Rechts de Vogel tjesmarkt waar op zondagmorgen alles te koop is. Links museum „Steen" en boven een overzicht over de om geving van Grote Markt en Groen plaats (midden rechts). Op de voor- grond de achterzijde van het stadhuis. In het midden de kathedraal. EGMOND AAN ZEE. Draaiorgeldag op het Pomplein. Op 19 augustus. SCHAGEN. Kaasmuseum, Hoep 8 en 10. Overzicht van het kaas maken van toen en nu. Met authentiek kaaswin keltje van toen. Open van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur. onder bestellen DELFT. Taptoe Delft 1972. Van 19 tot en met 26 augustus op de Markt. 21 uur- linksaf, rechtsaf, de bordjes volgen Dt 3r EEN VOORPROEFJE van de vele bouwstijlen die Antwerpen herbergt geeft de Grote Markt: het brede re- naissance-stadhuis en, als je je om draait, de hoogoptornende gothische kathedraal. Die Grote Markt heeft nog een ander geheim waar al te hautaine Brusselaren mee om de oren worden geslagen. Boven op een van de gilde- huizen, op nummer 23, staat een „man neke pis”. Raymond Raes wijst er met enige trots naar en zegt: „Het is het zelfde mannetje als in Brussel, alleen is het onze groter”. Op de Grote Markt zijn ook al enkele van de tientallen lieve vrouwebeelden te vinden, waar van er nog tachtig in Antwerpen te zien zijn. HAARLEM. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79. Tentoonstelling devotie en bidprentjes uit 17e eeuw tot begin 20e eeuw- Dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 12.30 en 14 tot 17 uur. Zondag 14 tot 17 uur. Tot en met 3 december. Op het nog van nieuwigheid k de zadel volgen we de weg, ree bij de eerste stoplichten, tot de naar onder andere Overveen. We nade ren nu nog fris en monter de gemeente Bloemendaal, waar Overveen deel van uitmaakt. (Let op: de straatnamen in Bloemendaal staan tegenover de stra ten en niet op de hoeken). Links onder het viaduct doorgaan, dan langs het binnen- en buitenbad dat we rechts laten liggen. De weg volgen, volgende viaduct onderdoor, en daarna direkt rechtsaf. Aan het einde van de weg linksom, we zien een volkstuincomplex. We komen uit op de Bloemendaalse weg waar we rechtsaf gaan. VAN DE GROTE MARKT even naar de Suikerrui waar de groene paling met fritten op soms wat al te krachti ge wijze aan de man wordt gebracht. Er zijn tien restaurants. Voor de deur sleuren handige verkopers de passanten bijna naar binnen. In de volksmond worden ze al „de moordbrigade” ge noemd en vindt men dat het stadsbe stuur er tegen moet gaan optreden. Bij de Suikerrui ligt het nationaal scheep- buow van de vroegere burcht. Daar bouw van de vroegere vurcht. Daar ook beginnen de Flandria-boottochten over de Schelde. Voor wie wat langer het Scheldewater en de teer wil ruiken is er een lange Schelde-tocht, die per auto gereden kan worden. rijden we af, rechtdoor (Velserender- laan) tot aan een splitsing, waar we rechtsaanhouden, de Middenduinerweg opgaan, rechtdoor, en over de spoorweg overgang. Bij de wegkruising daarna gaan we weer rechtdoor. Rechts ligt dan het Burgemeester Rijkenspark en we karren door, de eerste weg bij een plantsoentje rechts in (Velserhooftlaan) die we langs het park uitrijden tot we op de Wüstelaan komen. We zijn dan links langs de oude molen De Santhaes gekomen. De Wüstelaan rijden we rechtsomgaand helemaal uit, gaan bij de voorrangskruising aan het eind schuin links en arriveren zo bij het station Santpoort Zuid, waar we de overweg overgaan. Links aanhouden, de Van Dalenlaan af, die via een klein stukje Bloemendaalse straatweg uit mondt in de Kennemerweg (bij het bordje Bloemendaal, die we oprijden. Deze weg voert langs het bejaardente huis Wildhoef (rechts), links zien we over de weilanden in de verte Haarlem met het honkbalstadion liggen. Boerderij ALS WE WEER BIJ onze fietsen staan doemt voor ons een hoge weg op, die wij veiligheidshalve niet hebben genomen. Maar gaat u gerust omhoog, we wachten wel tot u uw bezoek aan het Kopje van Bloemendaal heeft af gerond en naar beneden komt gesnord om met ons vanaf het Openluchtthea ter schuin links naar beneden te gaan, heuveltje op, heuveltje af, de prachtige Midden Duin en Daalseweg af, ander half kilometer lang natuurschoon tus sen villa’s. We passeren een plantsoen tje en bij een driehoekig pleintje met lantaarnpaal links houden we schuin rechts aan en rijden we door tot we niet verder kunnen. VOLGENS DE DIENST voor toeris me heeft Antwerpen overnachtmoge- lijkheid ten overvloede. Reserveren is niet noodzakelijk. Wie het goedkoop wil houden kan terecht in de jeugdte huizen die ook gezinnen of ouderen onderdak bieden aan de Volksstraat en de Haringrodestraat. Logies met ontbijt kost daar 90 frank. Antwerpen- bezoekers doen er goed aan bij aan komst even langs het paviljoen op het Koningin Astridplein bij het station te lopen. Daar ligt een kaart en verdere informatie klaar. Die service geeft ook de Dienst voor toerisme aan de Suikerrui 19. De eerste is ’s avonds tot tien uur open, de laatste alleen op kantoortijden. In Nederland geeft het Belgisch Verkeersbureau op het Leid- seplein in Amsterdam (020-251251) in lichtingen. De dienst voor toerisme organiseert volgende week dagelijks wandelingen door de oude stad. Die beginnen op de Grote Markt, onder het standbeeld van Brabo. Brabo is de hoofdfiguur uit de vijftiende eeuwse sage. Hij hakte de hand van de reus Druoon Antogoon af en wierp hem in de Schelde. Volgens de sage is uit die handeling, het „hand- werpen”, de naam van de stad afgeleid. Wie Brabo op de Grote Markt goed bekijkt zal het opvallen dat er nogal wat regiefoutjes gemaakt zijn. Eén daarvan is het gooien van de hand, die hij juist van de Schelde af werpt. WE ZIJN DAN OP het laatste deel van de sleehelling van het Kopje (Hoge Duin en Daalseweg) en gaan links naar beneden om door te rijden tot de tweesprong, waar we naar rechts gaan. We zitten dan op de Terhoffsteedeweg die ons n aar een kruising met een voorrangsweg voert, waar we de lin kerhand braaf uitsteken de Militairen weg op. Rechtdoor rijden, langs een grote boom op een kruising en dan iets verderop onder een viaduct door. We komen dan op het Adriaan stoopplein waar we schuin links langs het zwem bad gaan, bekend terrein, hier reden we op de heenweg al. Weer onder een viaduct door, dan stoplichten waar we rechtsaf gaan. We zijn dan op de weg die de fietsers rechtstreeks naar het WE TRAPPEN DE Bloemendaalse- weg een kilometer ongeveer af, en zien dan links een oude theekoepel, vóór een bejaardentehuis, van negen verdiepin gen, De Rijp. Op het terrein van deze stond vroeger een buiten met dezelfde naam. We slaan linksaf en zoeven het veelbezongen Bloemendaalse Bos door. Heerlijke frisse lucht, veel bomen die de zaak filteren en de ’’tuin van de randstad Holland” gezond houden. Hal verwege de heuvel zien we links een huisje op een verhoging met een deurtje erin, vroeger de ’’ijskast” van het buiten De Rijp. Even verderop links is het Pannekoekenhuisje waar zomers de pannekoeken weer op tafel komen, en links hiervan ligt achter een hek Thijsse’s Hof. Even afstappen doen hoor de fiets kan achter het hek in een rek, en dan even de lede maten strekken in deze verademing van de planten- en bloemenwereld- De natuurvorser Jac. P. Thijsse die in Bloemendaal leefde en stierf legde de ze tuin aan en men vindt er alles wat er groeit en bloeit in de duinstreek. Mét naambordjes. En gratis. NA DE RUST weer op het zadel, rechtdoor, richting van het bordje „Openluchttheater” volgen aan de lan taarnpaal bij het Pannekoekenhuisje. Even verderop ligt links de Herten kamp, leuk voor de kinderen ook. We rijden rechtdoor, ook na de rotonde, langs de sportvelden. U heeft links een prachtig uitzicht op de bebossing van de duinen. Rechts zien we al gauw na een wit losstaand huis met torentje een stenen bank, opgericht ter ere van de dichter De Genestet, van wie men zegt dat hij hier graag zat te dromen. Hiervanaf kijkt u uit over de weilan den, en ziet u een o ude boerderij behorend tot het gesloopte Huis te Bloe- rend tot het gesloopte Huis te Bloe mendaal van 1220. bank ter ere van dichter De Genestet U HEEFT BEZICHTIGD, u bent weer bij ons op de Bergweg, en die AALSMEER. Bibliotheek aan d* Stommeesweg 17a. Lederen wandkle den Viktor de Beyes, schilderijen en smeedkunst van Karei Niehorstra. Dins- jrafiek van Madeleine Leddy en edel- dag tot en met vrijdag 14 tot 17 en zaterdag van 10 tot 13 uur. ’’suikertaart”. Hier worden soms onze even rechts dan hebben we een door kijkje naar Haarlem, en zien we een vijver, een deel van een zögenaamde ’’overtuin” die vroeger bij het buiten hoorde dat zich bevond op de plaats waar nu het gemeentehuis staat. Vele grote buitens hadden vroeger dergelij ke overtuinen. Eind 1500 bevonden zich hier bleker!jen, waarvan er veertig in onze omgeving waren. De bekende ble- kerij van Gehrels stond ook op dit punt. Deze is nu te zien in het Open- zo ging het in de vorige eeuw, gedrielijk als de Groningse pio niers Bos, Tönies en Lelsz op een rond 1885 zeer populaire „triplet” Al met al circa twintig kilometer, echt wel te doen. Voor de bewoners bekende lanen en straten misschien, maar zeker de moeite tot herkenning waard om langs te fietsen. Voor de toerist een boeiende kennismaking met Haarlems omgeving. LINKS KOMT DAN een cafeetje met midgetgolf en daar gaan we links af en rijden het uad af dat langs de begraafplaats en een der ingangen van het Nationale Park de Kennemerdui- nen voert. Een kaart is te krijgen bij de VVV. U kunt als u wilt ons hier verlaten en een slingerend pad volgen dwars door de duinen naar het strand. U gaat verder met ons? Dan rijden we de ingang voorbij, en komen met een flauwe bocht naar links op een prach tige weg, de Bergweg, waar de auto taboe is. Rechts liggen de uitgestrekte terreinen van de psychiatrische inrich ting Provinciaal Ziekenhuis. Helemaal aan het eind rechts weer een zwembad, het Natuurbad Velserend, met kanovij- ver, speeltuin, en restaurant Brederode, met minigolf. Voor ons een prachtig uitzicht op de Ruïne van Brederode, een overblijfsel van het slot bewoond door het geslacht Brederode, van 1205 tot 1679. Hij is te bezichtigen, en er worden ook manifestaties ’s avonds ge houden. HOORN. Oudhollandse markt met demonstraties. Iedere woensdag tot en met 16 augustus. Op het marktplein optreden van dansgroep- Vanaf de ha ven aan de Veermanskade botterboot- tochten. Vanaf 11 uur ieder half uur. Bustoertochten, vanaf 11 uur ieder uur. uitgangspunt, het Haarlemse voert, nu aan de achterkant. WAT NIET VERGETEN mag wor den bij een bezoek aan Zuidlimburg ii een wandeling door de Steenkolenmij» Valkenburg. Binnenkort is de mijn waar men zonder gidsen een rondwan deling kan maken de enige waaraan niet-mijnwerkers een bezoek kunnen brengen. Nu links en rechts mijnen gesloten worden, stelt men in Valken burg alles in het werk zoveel mogelijk mijnmateriaal ter beschikking te krij gen. In het ondergrondse gedeelte van de mijn een complete verdieping met schietplaats, pijler en alles wat daarbij hoort is een fossielenmuseum te vin den, waar interessante vondsten uit het earboon zijn ondergebracht en in de jnergelwanden gevonden fossielen. EEN BEZOEK AAN de steenkolen mijn begint in het bioscoopje aan de ingang waar een documentaire wordt gedraaid over de winning van steen kool. Een geschilderd panorama - van de Valkenburger Hans Coumans - toont het ontstaan van de steenkool en van de aarde. De mijn ligt in de Daelhemergroeve, midden in Valken burg. TOEN ïn. aLS JONGEN opgroeide n Zeeuws-Vlaanderen sloegen m’n dasgenoten me menig maandagochtend net wilde avonturen om de oren, die e een paar kilometer verder over ge trens in Antwerpen hadden meege naakt. Steevast het middelpunt in die verhalen waren min of meer duistere etablissementen in de oude stad, waar de tapkraan geen moment gezwegen zou hebben. Telkens als ik nu de Scheldestad weer aan doe moet ik aan die verhalen denken. En steeds weer realiseer ik me dat Antwerpen zo vre selijk veel meer is dan een goed glas bier alleen. Fietst u mee? We starten bij Stationsplein Haarlem. Even gehint door stoplichten voert de tocht ander het viaduct door naast VW, en daarna linksaf. Je hebt e wat moeite met de routebeechrijv het zijn drie gestencilde papiertjes, je op de letter moet volgen, en 1< sn fietsen tegelijk gaat wat moei zeker als het zo’n onhandig formaat Prestatiestrandloop >ver 4 en 8 kilometer. Start politie- strandpost om 19 uur. Op 10 en 17 augustus. lijk tot de pils en gastronomische ge neugten wil beperken vindt die terug in drie wijken: het statiekwartier, het gedeelte tussen Centraal Station en De Coninkplein; de Grote Marktbuurt, de markt zelf en de Groenplaats en omge ving. (Een druk jongerenontmoetings centrum is De Groene Michel, Grote Markt 40). Daar zijn de bruine cafés te vinden. Ten derde de Stadswaag en omliggende straten. U kunt uw fiets-mogelijkheden grenzeloos uitbreiden. Neem ’m mee op de auto (er is een fietsenrek in de handel waar er twee of drie op kun nen, een zogenaamde caddy ad 59,50) of in de trein. Dat laatste kan tot en met 21 augustus, in speciale fietsenwagens in goederentreinen van en naar 46 stations, (zie het spoor boekje). Het hele jaar door kan uw fiets met de gewone trein mee naar 83 stations die als zodanig zijn ver meld. Dit kan alleen als er laadruim te is en men zelf voor laden, lossen en eventueel overladen zorgt. Ga zo dicht mogelijk bij de laadruimte zit ten; tijd kost geld bij de NS. Ze hebben trouwens een speciale folder hierover voor u. Het adres van de Stichting Flets is: Europaplein 2, Amsterdam. Er is een lijst beschikbaar met allerlei voorlichtingsstukken, boeken, brochu res e.d. „Eerst kiezen dan kopen”, handig voor de aanschaf van een fiets, kost ƒ2,25. De „Fietstochten in Noord-Holiand” onder nummer NH 4,50. Alles te bestellen per giro, 234567. U ZIET DAN LINKS het gemeente huis van Bloemendaal, door minder aardige mensen wel eens betiteld als een - -- - exposities gehouden, (raadpleeg dagelijkse agenda). Kijken we naar i- HILVERSUM. Harddraverijen. Ge meentelijke sportpark aan de Soestdij- kerstraatweg. 8, 15, 22 en 29 agusutus om 18 uur. AMERSFOORT- Internationale ten toonstelling van sieraden. „Sieraad 199- 1972”. In tentoonstellingsgebouw Zon nehof aan de Zonnehof. Hele week van 10 tot 5. Op woensdag ook ’s avond* tot 9 uur. Zondag enkel *s middags van 1 tot 5. Tot 1 oktober. DE SCHELDESTAD meer Nederlanders ontdekt en heront dekt - is door de nieuwe autoweg Breda-Antwerpen aanmerkelijk dich terbij gekomen. Vanaf de Randstad is twee uur achter het stuur ruimschoots genoeg om het hartje van de stad van de sinj oren te bereiken. Van die echte sinjoren zijn er overigens nog maar een paar. Aanvankelijk gold deze bij naam voor de Antwerpenaren die on der de kathedraal geboren werden en dan uit sinj orenouders. Raymond Raes van de dienst voor toerisme: „Nu zijn tiet pagadders”. En dat woord wordt weer gebruikt voor mensen die hun belasting ontduiken. De Haarlemse VW heeft vier routes klaarliggen voor ƒ1,50. Adres: Stationsplein 1, Haarlem. Tel. 319059. Bij de VVV zijn gratis Toer-in kranten te krijgen met routes door heel Noord-Holland plus agenda. De ze routes zijn meestal te groot voor de eenvoudige fietser, maar u kunt altijd een deel nader bekijken. Han dig is een fiets te huren bijvoorbeeld in bepaalde plaatsen (verhuurlljst ad 2,60 bij de Stichting Fiets). Bepaalde fietsroutes van de ANWB en de Stichting liggen trouwens binnen de Toer-in-routes. Folkloredag op de Zaanse Schans. Zaterdag 19 agusutus van 10 tot 5 uur. ze zijn er dan allemaal: palingrokers, speculaasplan kensnijders, zadelmakers, hoefsmeden en zo meer. Op de Zaan vaart een oud stoomradarbootje; in het dorp loopt een ouderwetse omroeper. nen we niet verder dan gaan we vóór het water rechtsaf tot voorbij station Bloemendaal. Na een bocht in de weg gaan we rechtsaf de Zuider Stations weg in. Die rijden we uit tot het einde en gaan dan rechtsaf de Harten- lustlaan in, voorbij een hotel en een vijver. Als u goed kijkt kunt u tussen het groen aan onze linkerhand een oud kerkje zien, met ervoor een monument voor de gevallenen. We nemen de weg vóór de koepel langs. Dit korte weggetje komt uit bij het Kerkplein waar we rechtsaf en meteen vóór het hek van Wildhoef linksaf gaan, de Donkere laan op. Laat u niet in verwarring brengen, inder daad die weilanden die u ziet kwamen we al eerder tegen. De route slaat geen detail over en nu ziet u het eens van een andere kant. We slaan daar linksaf en gaan bij de rotonde rechtsaf. Dan rechtdoor, iets verder een heuvel op, tot aan de ingang van het Openlucht theater. Hier kunnen we afstappen voor een frisse dronk (pils zakt in de benen, dat hebben we wel ondervon den) in het theehuis. De trap rechts bij het theehuis leidt naar een prachtig duin wandelgebied. U kunt hier heerlijk wandelen, in het Landgoed Caprera. V 4

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13