Boris Spasski boekte psychologisch succes op Fischer BAYERN GEFRUSTREERD DOOR SUPERIEUR AJAX Pakistani’s opnieuw sterker dan Nederland Volleybalteam, dat verloor van Polen gaat niet naar Olympische Spelen 3 Jan Mulder is hersteld Van Noorduyn bedankt voor de Spelen Duizenden kijkers onderbroken door ziekte van zeiler Nederland Zevenenveertig medailles voor „In München speelde derby ons parten” „Mijn spelers zijn even sterk als Ajax” Friesland-Holland te veel bij Ajax >W. WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1972 6 Agressieve inhoud Bewijs i Kortsluiting Voordeelt je Fransen d Fouten n r V erminking H KAP 1I tl U I 1 sir Sew* iJWVWWWMVVVVVVWVWVVWVVVWVWVWVVWWVWWtfVVWVVWVin (Van onze sportredactie) Jan is (Door Tim Krabbé) (Van onze sportredactie) team met: (Van onae sportredactie) (Van onze sportredactie) vol- Nederlands van De trainer van Bayern München Udo Lattek trachtte dinsdagavond het gezicht van zijn ploeg te redden. „Bayern”, zo zei hij, „heeft woensdag voor de wedstrijd tegen Ajax gespeeld tegen München 1860. Het was een bijna klassiek duel in het kader van de Beierse bekerstrijd. De der by werd door Bayern gewonnen met 3-1. Mijn spelers hebben in die ontmoeting té veel moeten geven. Zij hebben zich in de wedstrijd tegen Ajax niet meer voor de volle 100 procent kunnen inzetten. Zij hadden hun, na een week trainen og ge ringe reserves opgebruikt”. Aan het totaal van deze 47 plakken wordt er woensdag, de laatste dag van de spelen, zeker nog één toegevoegd, aan gezien Aria de Vries-Noordam, finaliste is in het damesenkelspel bij tafeltennis. sloeg aan, Kranenborg stopte en Kruize sloeg in (1-3). Grimbergen tobt nog met zijn opstel ling, dat is duidelijk. Sikking ten opzichte van Buij en Taminiau ten opzichte van Van Lid th de Jeude zijn verbeteringen; Thole tegenover Litjens is een duidelijke verzwakking. Leefers en Kaanders lijken voorlopig weinig voor elkaar onder te doen. De Pakistani hebben ook hun spe- lersprobleem. Het verschil is echter dat zij desondanks nu al een regelrechte kan didaat zijn voor Olympisch goud; Neder land is dat zeker niet. In deze vorm kan Nederland nog niet tippen aan Pakistan. Anderlecht wedstrijd In ruim 30 minuten werd het nu 9-15. Tot 8-8 liep de score zeer langzaam op. Daarna maakten de Roemenen het werk in enige minuten af. In de derde set mochten de Fransen opnieuw wat aan dringen, werkelijk gevaarlijk werden ze nooit. Daarvoor was hun spel té emotio neel, maakten ze té veel fouten. De Roe menen vonden dat uiteraard best; woens dagavond tegen de Polen wordt het voor hen pas belangrijk. Udo Lattek gebruikte bet duel, dat zich dinsdagavond in een afgeladen Ajax-sta- dion afspeelde, als bewijs. „Als mijn ploeg condititioneel sterker is, zijn mijn spelers gelijkwaardig aan Ajax*’, beweerde Lattek gladjes. Desalnietemin klasseerde hij Ajax als het sterkste team waartegen Bayern München ooit had gespeeld. Dat moet ook wel. In München had Ajax xonder al te veel moeite met 8-0 kunnen winnen in plaats van met 5-0. Niet alle kansen, die komen. Die uitslag zou een psychologisch succes voor Spasski zijn, omdat hij in deze partij lang met de rug tegen de muur heeft moeten verdedigen. Spasski zou dan, na uit acht voorgaande partijen slechts drie remises te hebben gehaald, achtereenvol gens een verpletterende overwinning en een geslaagde verdedigingsactie hebben uitgevoerd, met andere woorden: hij doet weer mee en verslagen is hij nog niet definitief. De stand blijft tot nader order zesenhalf tegen vierenhalf voor Fischer. Het doelpunt van Bayern haalde Ajax uit zijn ritme. De passing haperde, er ont stond kortsluiting tussen de linies,, die tot dan toe op ingenieuze wijze sloten. Het doelpunt van Johan Cruyff in de 27e min. bracht de souplesse terug. De tweede goal, die door Huishoff werd aangetekend, na dat Sjaak Swart opnieuw een pass op maat had gegeven, bracht Bayern in de zelfde positie als waarin het was gestart. Die van underdog. Bayern kroop terug tot vlak voor zijn hok. De passes waren weer slecht verzorgd, de Pakistani speelden ook sneller. Met veel mankracht achter kan Nederland op een gelijkspel mikken en door middel van een uitval de onverdiende winst trach ten te grijpen, maar dat zit er voorlopig nog niet in. REYKJAVIK. De sensatie in Reyk javik heeft nog niet helemaal doorgezet, maar het begint ernaar uit te zien dat Boris Spasski de eerste schaker is die Fischer op zijn weg naar de wereldtitel Is tegengekomen, die een serie opeenvolgen de tegenslagen heeft weten te overwinnen. De twaalfde matchpartij is afgebroken na 40 zetten in een stelling, waarin Fischer weliswaar nog een minimaal voordeeltje heeft, maar waarin remise de enige rede lijke prognose is. Eerste doelpunt van Ajax door Johan Cruyff. 14, maar drie setpoints werden door de Polen niet verzilverd en het werd zelfs nog 13-14. Het derde setpoint bij deze stand werd echter door aanvoerder Scorek wel benut: 13-15. Het Nederlands team kwam individueel wel eens tot een aardig succesje en zo’n reeks achter elkaar leidde een herstel van de Nederlandse ploeg in. Van 5-11 kwam men terug tot 9-11. Een akelige stopfout van Constandse betekende 9-12 en zo’n zelfde fout van Groen (9-15) betekende na 23 minuten 2-0 voor Polen. In de derde set bleef Tinga in het veld en Veldhuis op de bank. Tussen het vreselijk irritante dweilen in (wanneer een speler naar de vloer is gegaan, ont staat daar van de natte shirt een plek, die wordt opgedweild, omdat anders valpar tijen ontstaan) werd ook nog gevolleybald. Met Johnny Groen als serveerder en Hans Valkenburg als „afmaker” zette het Nederlands team in „één beurt” een 2-6- achterstand om in een 8-6 voorsprong en dat gebeurde dan zonder De Vink, die was vervangen door Jan Warns. Ondanks uit stekend tegenspel nu kwamen de Polen toch weer gelijk: 8-8. De wil bij de Nederlandse spelers om er iets goeds van te maken, was wel aanwezig, maar de nacht ontbrak hun doodeenvoudig. de Amsterdammers via flitsende, de Duit sers volkomen verrassende aanvallen creëerden, werden benut. In Amsterdam had het beslist géén 8-0 kunnen worden, maar had Ajax wel met grotere cijfers dan 2-1 kunnen winnen. Lattek was duidelijk bang geweest voor een tweede afgang. Hij had, wijs gewor- In de eerste set begonnen de nerveuze Fransen met tweemaal fout te serveren, maar daarna kwamen ze toch met 5-3 vóór. Het was de enige keer in deze set, want in 16 minuten wonnen de Roemenen met 10-15. In de tweede set eenzelfde beeld, alleen bleken beide coaches de wedstrijd al te hebben getaxeerd, want de Roemenen speelden niet meer met hun sterkste opstelling en de Franse coach Roger Schmitt gaf sommige van zijn spe lers rust. De partij was het tweede door Fischer met wit gespeelde dame-gambiet Spasski koos ditmaal een andere verdediging dan die in de zesde partij, die hij verloren had. Fischer ontkrachtte vr(j snel de agres sieve inhoud van Spasski's opzet, kreeg het voordeel van het loperpaar, maar het lukte hem niet daar erg veel mee te beginnen. Hier blijkt weer een. voordeeltje voor wit van het inla&sen van h6 en Lh4: anders zou wit tot Pc3 gedwongen zijn, nu kan hij van de ge legenheid profiteren door zijn paard naar de dame-vleugel om te spelen. HEIDELBERG. Na afloop het zwemtoernool dinsdagmorgen op de Paralympics, de wereldspelen voor gehan dicapten, in Heidelberg kon de Nederland se ploeg de tussenbalans opmaken. Het resultaat was verbluffend: 17 gouden; 18 zilveren en 12 bronzen medailles werden er behaald. Poolse serveren. In precies een half uur wonnen de Polen met 6-15 de eerste set. De Polen gingen keihard door en na men meteen weer een 3-0-voorsprong. Meer door fouten van de Polen dan door goed eigen spel werd het 3-3, maar toen Nederland even hard ging knoeien, was het vrij snel 3-7. Bovendien werd nu oo duidelijk dat het in de Nederlandse ploeg nog lang niet klopte. Bij 3-8 kwam Aal- bers opnieuw In de ploeg en bij 5-9 verving Van der Haar voor het eerst Harry Veldhuis, die in dit toernooi nog geen moment heeft kunnen imponeren. Desondanks rafelden de Amsterdam mers de toch door een grootheid als Franz Beckenbauer georganiseerde defensie uit een. Cruyff verscheen twee keer voor doelman Maier. Beide malen plaatste hij over het doel. Trainer Stefan Kovacs verklaarde de onzorgvuldigheid van zijn PAPENDAL. De tweede in de serie van drie officieuze hookey-interlands Ne derlandPakistan la evenals de eerste met twee doelpunten verschil door Paki stan gewonnen. In deze wedstrijd die tien minuten voor tijd In verband met een losgebarsten wolkbreuk werd afgefloten zegevierden de Pakistani met 3-1. De ruststand was 0-0. Van 8-8 werd het 8-11, Van der Haar nam nóg maar eens een time-out. Het werd 8-12, 9-13. Met Jacques de Vink weer terug in de ploeg was er nog een laatste opleving: 12-13. Een technische fout van die zelfde De Vink betekende 12- beste heeft immers altijd het meeste ge luk. Het Nederlands volleybalteam hoeft zich niet te schamen voor het resultaat tegen de Polen. Er is gespeeld zo goed als men kon en die derde set was daarvan het bewijs. Er is de afgelopen maand door de spelers met volledige inzet getraind en vandaar ook dat zij na afloop doodmoe, slechts de handen konden opheffen, zoals de Fransen dat zo graag doen, voila, we konden niet beter. Het pre-Olympisch toernooi is voorbij voor het Nederlandse team, slechts het prestigeduel tegen Frankrijk staat nog op het programma. Een half uur later dan gepland, begon het op dat moment al doornatte Neder landse zestal, Veldhui®, De Vink, Valken burg, Constandse, Groen en Trompetter aan de belangrijkste wedstrijd van dit toernooi. Na wat wederzijds geknoei scoorden de Polen het eerste punt. Johnny Groen, tegen België ook al een van de beste spelers, zorgde voor 2-1. Jacques de Vink sloeg een „ace” en dat was 3-1. De Nederlanders speelden bijzonder agressief en de Polen hadden dan ook de grootste moeite om door het blok te komen. Tot 5- 5 ging het gelijk op. Eerder op de avond verloor Frankrijk met 3-0 van Roemenië. De Fransen gaven geen onverdienstelijk tegenspel, maar het was ook duidelijk dat de Roemenen niet voluit speelden. Slechts zo nu en dan lieten de pupillen van Nicolas Sotir, die een jaar of vijf geleden de Fransen train de, werkelijk zien wat ze waard waren. Dat gebeurde dan meestal ais de Fransen weer wat puntjes bij elkaar hadden ge grabbeld, tot groot enthousiasme van de ongeveer 3000 toeschouwers. Waren de Fransen dan tot op één of twee punten genaderd, dan sloegen de Roemenen plot seling keihard toe. SNEEK. Nadat Friesland maandag voor de zesde maai in successie met grote overmacht de teamwedstrijd in de 18 kwadraat klasse ai had gewonnen, aasde het dinsdag op het Snekermeer ook op de zege bij de regenbogen. De teamwedstrijd Friesland-Holland in deze 37-ste Sneek week kreeg echter een ontijdig einde. Doordat een lid van het Hollandse team, John Hofland plotseling onwel werd, werd de wedstrijd gestaakt. Hofland werd met spoed naar het ziekenhuis in Sneek overgebracht en zal ter observatie enig* dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Er is nog geen beslissing genomen hoe het verdere wedstrijdverloop is. De zeilen hebben gevraagd alsnog drie wedstrijden te varen. Intussen zijn op de vierde wedstrijddag de eerste beslissingen reeds gevallen. In de 470 kwadraat klasse finishte Roelof Wester uit Grouw dinsdag voor de vierde maal als eerste. Ook S. Hiemstra uit Utrecht kwam in de Spanker klasse tot zijn vierde achtereenvolgende overwin ning evenals A. J. de Jong uit Opmeer in de topklasse. Met de drie overwinningen hebben zich ook Bouw van Wijk (Wou- brugge) bij de regenbogen, ir. A .Bonnema (Hardegarijp) in de 22 kwadraat-klasse en A. W. Reijers uit Oud-Loosdrecht bij da 12 voets-jollen goede vooruitzichten ver schaft op de eindoverwinning. MONNICKENDAM. De Nederlander Wiebe Beekhof heeft zich na drie wed strijden in het toernooi om het Europees kampioenschap Olympia jollen op de twee de plaats genesteld achter de Westduitser Uwe Woite Dinsdag werden twee wed strijden gevaren. SOUTHEND ON SEA. Aan de open Engelse Solingkampioenschappen te South end on Sea, van 6 tot 11 augustus, wordt deelgenomen door 18 Nederlandse Soling zeilers, onder wie twee dames. In de eerste wedstrijd werd verwoed gestre den door een kopgroep bestaande uit de Engelse zeilers Rocket, Conway Jones en de Nederlander Koster. In het laatste in- de-windse rak voegde Engelsman Lovett zich bij de eerste drie. Ofschoon de uitslag dat niet doet ver moeden was de wedstrijd een spiegelbeeld van die zondag door Nederland met 2-4 verloren strijd. De Nederlandse defensie trad ditmaal aanmerkelijk beter op, de aanval daarentegen was beduidend slech ter. Coach Grimbergen had, vergeleken met afgelopen zondag, een aantal wijzi gingen in de ploeg gebracht. Zo speelde Thole mee in plaats van Litjens en Tami niau voor Van Lidth de Jeude. Door het gladde en dus moeilijk be speelbare veld werd de techniek een doorslaggevende factor. En die is bij de Pakistani nog altijd in ruimere mate voorradig dan bij de Nederlanders. Voeg daarbij een matige middenvoor Kruize en een falende linksbuiten Thole, het volle dig gebrek aan stootkracht in de Oranje- voorhoede is verklaard. Defensief liep het allemaal beter. Tami niau en Nico Spits organiseerden de de fensie en achter hen stond nu doelman Sikking die in een uitstekende vorm ver keerde. Vele malen trad hij reddend op bij ingeslagen strafcorners wederom royaal door arbiter Rasui aan zijn landge noten uitgedeeld en hij kan zijn voor ganger van zondag, Buij, volledig doen vergeten. Leefers echter was de zwakke schakel. De in de plaats van Kaanders gekomen speler draaide aanvallend op een redelijk peil mee, aan de andere kant moest hij te vaak toezien hoe de gevrees de Pakistaanse linkervleugel hem voorbij snelde. Vier strafcorners troffen ten slotte doel; in de eerste minuut na rust direct door Islah, in de negentiende minuut via een doelworsteling en in buitenspelpositie we derom Islah, vijf minuten later was het vrijstaande Shanaz die na een korte cor ner inschoot (0-3). In de laatste minuut konden de 300 toeschouwers juichen. De Nederlandse ar biter Roef ga voor de eerste en laatste maal een straf corner aan Oranje. Leefers den door zijn ervaringen, een super-ver- dedigend systeem aanbevolen. In 75 van de 90 minuten voetbal stond topscorer Gerd Müller als enige Bayern-speler op de Ajax-helft. Soms bevond ook deze gedrongen kansenbenutter zich nog op eigen helft. Ajax had München in een houdgreep, maar het sprong wat noncha lant met de mogelijkheden die door deze gunstige situatie ontstonden, om. Zo kon het gebeuren dat Horst Blan kenburg, Ajax’ ausputzer, zijn landgenoot Müller, nota bene Europa’s gevaarlijkste spits alleen liet staan. De dieptepass, die Müller van Breitner ontving, plaatse de middenvoor voor doelman Stuy. De kee per liep Müller tegemoet, maar voor een zó geroutineerd speler als de spits van Bayern München was het een eenvoudig karwei om de doelman te passeren. Het Nederlands team is eervol ten on der gegaan. Er is keihard gewerkt in het team, men was zeer fel en agressief, maar dat is nu eenmaal niet voldoende om zelfs maar een land als Polen te kunnen be dreigen. Duidelijk werd echter ook, dat Nederland technisch nog heel wat te leren heeft. Vooral in de eerste en de tweede set was het aantal stopfouten legio en daardoor konden de Polen, die echt ook wel nerveus waren voor dit duel, gemak kelijk aan de punten, komen; de Neder landers gaven ze gewoon weg. Het tweede duidelijke punt, waarom deze wedstrijd werd verloren, was het teamverband. Bijna elke Nederlandse ba sisspeler scoorde een aantal punten, maar het waren duidelijk individuele succesje#, die toevallig samenvloeiden waardoor dan plotseling een achterstand werd terugge bracht of een kleine voorsprong werd opgebouwd. Bijna nooit echter waren de gescoorde punten het gevolg van een feil loos opgezette aanval. Om tot zo’n aanval te komen namelijk is het een eerste vereiste dat er goed wordt gestopt. En dat was zeker niet het geval. In de derde set kxjamen de Nederlan ders tot het beste spel. Maar dat is natuurlijk gemakkelijk te verklaren. Met 2-0 achter valt er een druk weg, wordt er va-banque gespeeld en lukt er soms veel. Met een beetje geluk had men misschien deze set wel kunnen winnen, maar wat is pech of geluk in keiharde topsport. De AMSTERDAM. Jan Mulder hersteld. Gisteravond woonde de door I Ajax van Anderlecht overgenomen I spits de wedstrijd AjaxBayern München bij. „Mijn knie is weer goed”, zei Mulder. Hij verwachtte nog niet zondag tegen Haarlem te worden ingezet. „Dat kan nog niet, ik heb wekenlang niet getraind”. IWWVWWMMWWWVWVWWWVMWMMMMMMM Dit te het punt waarop het witte voordeeltje tn iets tastbaars wordt vastgelegd. Spasski moest kiezen tusen een verminking van zijn koningsvleugel en het opgeven van het Loper paar Hi1 kiest voor het laatste. Ook de eerste mogelijkheid had zeker goede kansen op te- genspel geboden. 19. Le4, 20. Pe4:, g5 (niet Le7 wegens Pc6), 21. Pf6: schaak, Pf6:, 32. I»g3, Pe4, enzovoort. Niet goed is 19. Lc3:, 20. Lb7:, Lb2:, 21. Tbl, Tb8 of Ta7, 22. Pc6 en wit wint. Ook niet goed is de andere manier om de noodzaak te vervullen die penning op te heffen: 19. Dc7 wegens 20. Pd5. 20 Lh4-g3 Db8-a7; 21. Pd4-c6 Lb7xc6- H. Le4xc6 Ta8-c8; 23. Pc3-a4 Tf8-d8: 24. Lc6-f3. Wits laatste zet is zeer opvallend: kan zwart niet profiteren van het mogelijke aftrek van Pd7? Nee, dat kan niet: a) 24. Pe5? (om wit weer van het loper paar te beroven). 25. Le5:, Tdl:, 26. Tc6: schaak, Kh7, 27, Tdl: en zwart is van een loper be roofd. a b) 24. Pc5, 25. Dc2, Pd3, (Td2, Dc4), M. Dc8: schaak, Td8:, 27. Tc8: schaak, Kh7, 28. Tc7 en wit staat duidelijk beter. 24. a6-a5: 25. Tcl-c6 Tc8xc6; 26. Lf3xc« Td8-cfr 27. Lc6-f3 Da7-a6: 28. h2-h3 Da6-b6; 29. Lf3-e2 Db5-c6; 30. Le2-f3 Dc6-b5; 31. b2-b3. Na zijn tegenstander voor de zoveelste maal geplaagd te heben door hem zijn machteloosheid te doen voelen, gaat Fischer weer verder met zijn winstplan. Maar het lijkt alsof Spasski’» beslissing het loperpaar op te geven de juiste is geweest: er zit niet veel in voor Fischer. 31 Lb4-e7; 32. Lf3-e2 Db5-b4; 33. Le2-a« Te8-c6; 34. La6-d3 Pd7-c5; 36. Ddl-f3 Tc6-c8; 36. Pa4xc5 Le7xc5; 37. Tfl-cl Tc8-d«; 38. Ld3-c4 Db4-d2; 39. Tcl-fl. Het blijft wat doelloos heen en weer ge schuif. Fischer is ongetwijfeld van plan de stand me naar huis te nemen, om daar te kijken of er misschien nog wat inzit, maar dat ia wal heel onwaarschijnlijk. 39. Lc5-b4; 40. Lg3-e7 Td8-d7. Fischer heeft hier zijn 41e zet af| partij wordt vandaag om vier uur tijd verder gespeeld. Als Fischer niet vreselijk trots iemand was. zou dt waarschijnlijk zonder verder spelen remise den gegeven: wit staat nog wol oon f. beter,maar beginnen kan hij niets. Maar Fischer kennende, zal de partij misschien nog lang verder worden gespeeld. De gevaarlijke service van Bosek bracht Nederland in grote moeilijkheden: 5-8. Van der Haar verbruikte zijn eerste time out, maar de Polen hadden het initiatief nu duidelijk naar zich toe getrokken, 6-10. Het stoppen bleek in deze periode toch wel te wensen over te laten. Bij 6-12 nam Van der Haar opnieuw een time-out. Bo vendien zette hij Aalbers in voor Trom petter om wat meer leng»? voor het net te krijgen. Dat hielp even, maar de Polen zetten nu door. Warns kwam Constandse vervangen, maar die maakte meteen kennis met het Een kleine nederlaag dus. Eerder op de dag had Fischer er al een geleden. Op het tennisveld, tegen de 20 jaar oudere Joe goslavische grootmeester Gligoric. Als hij er nu nog eentje lijdt, op het schaakbord tegen Spasski, dan is de match weer geheel spannend. Maar na de partij van gisteren is één ding al zeker: Spasski is niet de verschrikkelijke weg gegaan die Taimanov (0-6), Larsen (0-6) en Petrosjan (2,5-6,5) zijn gegaan. De partij had het volgende verloop: 1. c2-c4. Dit te Fischers vijfde wit-partij in de match. De vorige keer speelde hij 1. e4 en won. Daarom nu maar weer eens 1. c4. Deze zet speelde hij eerder in de zesde en de achtste matchpartij. Beide partijen won hij. Wilt u nog weten hoeveel minuten Fischer te laat kwam, of zullen we dat dit keer maar overslaan? Interessant is misschien dat Spasski op tijd kwam - daarmee lijkt hij te zijn afge stapt van zijn in de laatste partijen toegepaste psychologische truc om ook te laat te I. e7-e8; 2. Pgl-f3 d7-dS; 3. d2-d4 Pg8-f6; 4. Pbl-c3 Lf8-e7; 5. Lcl-g5 h7-h«; 8. LgS-h4 0-0: 7. e2-e3 Pb8-d7. Er is, net als in de zesde partij, een gewei gerd dame-gambiet ontstaan. In die partij ging Spasski met 7. b« in op de Tartakower variant. 8. Tal-cl c7-c#; 9. Lfl-d3 d5xc4; 10. Ld3xc4 b7-bC. Hiermee wijkt Spasski, zoals ook al aan zijn vijfde zet te zien was, af van de meer gebruike lijke speelwijze (het Capablanca-systeem, met PdS) en kiest hij voor het vrij scherpe, ortho doxe Fianchetto, dat niet helemaal voor vol wordt aangezien, althans niet vaak door groot meesters wordt toegepst. Spasski speelde dat soort systemen overigens al in het jeugdkam pioenschap van Leningrad in 1950 II. Lc4-d3 a7-a6: 12. a2-a4 Nu blijkt de pointe van 5. h6 pas: 12. e4 zou hier minder goed zijn wegens 12. Pe4:. Met de loper op gfi kost dat gewoon een stuk. 12. b5xa4. Op het eerste gezicht anti-positioneel, maar zeer interessant is 12. b4. Portisch won er met zwart eens een schitterende partij mee tegen Barcza. 13. Pc3xa4. Minder goed is 13. Da4:, ook al omdat wit na 13. TbS niet op pionwinst mag spelen: 14. Dc6:, Tb2:, 16. La6:?, Pc5, 16. Dc3:, Ld7 en wit verliest de dame (variant van Taimanov). 13. Dd8-a5 (schaak); 14. Pf3-d2. DEN HAAG. Atlete Els van Noor duyn gaat niet naar München. De Neder landse kogelstootster die bij de national* kampioenschappen in Kerkrade nogal te leurstelde, acht haar conditie onvoldoende om op de Spelen haar kansen naar behoren te verdedigen. Zij heeft de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie gevraagd haar aanwijzing voor München ongedaan te maken. De KNAU, die volledig begrip heeft voor de situatie, heeft het verzoek overgebracht aan het NOC. „Gisteren heb ik twee zeer zware trainingen gegeven. Dat deed ik opzettelijk. Als experiment. Het heeft mij veel geleerd”. Wat precies wilde hij niet zeggen. Wél liet de Roemeense oefen meester nog los, dat hij zijn team in de rust had gezegd dat het in de eerste helft te veel had geprobeerd de Duitsers door het centrum te verrassen. Dat dat een ietwat dolle tactiek was omdat daar im mers Franz Beckenbauer (als ausputzer) stond, werd begrepen. Donderdag ontmoet Bayern Feyenoord in Valencia. AMSTERDAM. De eerste thuiswed strijd van Ajax bij kunstlicht in het nieuwe seizoen heeft een chaos opgele verd. Aangetrokken door de 5-0 zege van de Amsterdammers vorige week uit tegen Bayern München kwamen duizenden hoofdstedelingen te veel dinsdag avond naar de Watergraafsmeer. Velen moesten teleurgesteld worden. Zij namen het niet, doorbraken de hekken maar vonden toen de deuren tot de tribunes afgesloten. Slachtoffer daarvan werden ook de bezitters van dure zitplaatsen, die pas bij de rust naar binnen konden. Hun troost was dat alle doelpunten in de tweede helft vielen. MONTPELIER. Het Nederlands leybalteam gaat niet naar München. In een anderhalf uur durende wedstrijd heeft Polen elke Nederlandse illusie om mee te kunnen doen op de Olympische Spelen de grond ingeslagen. Met 5-0 (15-9, 15-6, 15-13) werd het duidelijk dat ook een redelijk getraind Nederlands team nog altijd niet is opgewassen tegen de Oosteuropese volleyballanden. 14. Le7-b4. Dreigt stukwinst. 15. Pa4-e3 cö-c6. Lost de geïsoleerde pion op. 16. Fd2-b3. Pas hier wijkt men van de bekende voor beelden af: een partij Fina-Belawenete (Mos kou 1937) ging verder met 1«. Pc4. 16. Dao-d8; 17. 0-0 c5xd4; 18. Pb3xd4. Na 18. ed4: staat het gelijk: nu kan wit proberen voordeel te behalen met zijn betere ontwikkeling. Opvallend la dat Fischer hier SS tegen Spasski slechte 37 minuten had nage dacht. Zoiets te in de match zelden voorgeko men. Dat wil niet zeggen dat Ftecher hier in moeilijkheden te, maar wel dat de stelling hem niet, zoals veel andere stellingen, makkeluk af gaat. Het heeft toch zijn nadelen om, zoals Fischer hier in het tweede dame-gambiet van zijn leven doet, geheel nieuwe openingen te spelen. Na 18. ed4:, Lb7, is 19. Le4 minder goed wegens Lc3:, 20. Lb7:. Lb2:, 21. Tbl, Ta7, 22. Df3 en wit heeft ondanks de pion achterstand nog net gelijk spel. Maar dat te natuurlijk niet de bedoeling. Dank zij de positie van het paard op d4 gaat de mogelijkheid Le4 nu wel een grote rol spelen. 18. Lc8-b7; 19. Ld3-e4. Verleidelijk was 19. Db3. Het voor de hand liggenden 19. De 7 faalt dan op de volgende variant: 20. Le4. Lc3: (Pc5?, Db4:), 21. Lb7:, Pc5, 22. Dc3:, Pb7:, 23. PcB en wit wint min stens een pion. Zwart antwoordt (op Db3) echter sterk met a5. 19. Db8-b8. AMSTERDAM. In de kolommen van de Westduitse kranten werden de twee oefenwedstrijden van Ajax en Bayern München aangekondigd als een alterna tieve Europa-cupfinale. Bayern, zo werd algemeen verwacht in Duitsland en zeker In Beieren zou Ajax beter partij geven dan de Europa-cupfinalist Interna- zionale Milan. Wat een triomf had moeten worden van het Duitse voetbal werd een debiele. Thuis werd Bayern München met 5-0 volledig van het Grünwald-stadl- on geveegd en in Amsterdam wisten de Duitsers het verlie# weliswaar te beperken tot 2-1, maar de manier waarop die kleine nederlaag werd bewerkstelligd, was alles behalve Imponerend. Met andere woorden: Bayern München begint gefrustreerd aan de Duitse competitie. (gegeven. De Nederlandse r niet zo’n de partij hoogst- .1Lï wor- wel een fractie IJ I1ACW». misschit

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17