Trompettist Charles Tolliver maakte Loosdrecht-dag goed Bintangs gaan toch door The Who in Oude RAI SOOSAGENDA Bewth’s schoonheid de PEN nog zonder spanning Duitsers geboeid door boeken over Amerika Fa. B. ENGELENBERG Pasop: Top de pop pop dertien If r® CONCOURS JAZZ-FESTIVAL BRACHT GEEN OPVALLENDE AMATEURS NAAR VOREN Bewegingsspel in Grote Kerk Shocking Blue Adviescommissie subsidieregelingen Kamervragen over kostwinnerschap kunstenares 1 herziening van I'S a 1 11 DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1972 10 den „VANDER” HANDCLEANING I in Door minister Engels ingesteld HISTORISCH WERK „WALLENSTEIN” ALS BEGEERD STATUSSYMBOOL HAARLEM De eerste voorstel ling van het bewegingstheater Bewth, gisteren in de Grote of St. Bavokerk, zat nog niet helemaal goed. Er ont brak een spanning, die het publiek het getoonde dwingt te accepteren zoals het is. Zonder spanning zit je je telkens af te vragen wat het ge speel met deze ballon of het gezeul met gene bamboestok wel mag be tekenen. De haast abstracte beelden die Bewth oproept, zouden derge lijke vragen overbodig moeten ma ken. Men zou zich door logica mee moeten kunnen laten voeren op de vleugels van de visuele schoonheid, die Bewth nastreeft. Maar dat was er gisteren althans voor mij niet bij. Ook de groep-zelf leek niet tevreden. Iemand van Bewth zei me dat het vanavond allemaal anders zal gaan en voerde als excuus aan dat men eigenlijk maar één keer in de Grote Kerk ongestoord heeft kunnen oefenen. Haarlem 9 augustus 1972: Heer maakt vreemde kuitenflikkers. Zich onbespied wanend, maakte een heer van onge veer 56 jaar één dezer dagen vreemde sprongen in de Haarlemmerhout. In zijn hand had hij ’n groene bus. Dit zonderlinge gedrag trok de aandacht van een parkwachter. Toen deze de man staande hield, bleek dat hij een bus Deocologne Extra Dry had gekocht. De nieuwe droge deodorant van 4711. En dat hij alleen uit louter vreugde probeerde een fraaie kuitenflikker te maken. (Een grote bus hebt u voor 5.50). Met popgroepen weet je het maar nooit. Meldden we enkele weken geleden op instignatie van manager John Drogtrop het defini tieve overlijden van de Bintangs, zaterdagavond kun je op de Grote Markt zelf aanschouwen dat de groep nog springlevend is. spaarde huidbacteriën Gebruik de goede deodorant! Charles Tolliver speelt trompet op een manier die een paar duizend men sen in dit land nog zo graag van Miles Davis zouden horen. Zijn toon doet denken aan die van Miles van jaren geleden, zijn frasering appelleert dui delijk aan die van Davis op de elpee „Sketches of Spain” en daarmee is voor de oude Miles-kenners alles ge zegd. Charles Tolliver is overigens geenszins een imitatie van Davis uit lijn vroegere tijd. De trompettist heeft een volledig eigen spelopvatting. Er zijn in zijn spel vage invloeden te her kennen van wijlen Clifford Brown, maar wie ben ik om hem dat in z’n schoenen te schuiven? LOOSDRECHT. Het Loosdrecht Jazz Concours kabbelt rustig voort naar de finale van zaterdagavond. Die finale, met het befaamde kwintet van bassist Charles Mingus en het kwin tet van Jimmy Owens en James Moo dy en Eddie Jefferson, moet wel het absolute hoogtepunt worden van het concours, dat op de programma’s zo schitterend wordt omschreven als In ternationaal Jazz Festival Loosdrecht. Overigens viel er gisteren ook al een hoogtepunt waar te nemen, namelijk het grandioze optreden van Charles Tolliver Music Inc. l gpail Trompettist Charles Tolliver Robbie Kruisman PIB Rob ten Bokum met JAC HEIJER BONN (AP). AFgaande op de boeken die zij kopen, worden de Duitsers gefasci neerd door Amerika, hun eigen moeilijke verleden, drugs, misdaad, sex, politiek en archeologische opgravingen. En, zoals in andere landen gebeurt, kopen zij soms boeken eerder als statussymbolen dan om „We’re gonna make it”, heet de laat ste Bintangs-single die ironisch genoeg drie weken na het „uiteenvallen” uit kwam Hopelijk gebeurt dat nu alsnog. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mejuffrouw Baren- dregt (PvdA) hebben de ministers Boers- ma (Sociale Zaken) en Biesheuvel (CRM- ad-interlm) meegedeeld dat de uitspraak van de Kroon spoedig komt. Van het boek dat handelt over de 17e eeuwse imperialistische generaal die later van landverraad werd beschuldigd en ver moord zijn in nog geen jaar 100.00Q exemplaren gedrukt. Terwijl hij de turf in zijn hand hield, merkte de bediende op: „Veel mensen kopen het, maar velen willen dat het alleen op de plank wordt gezien.” Twee boeken op de best-sellerlijst van de laatste paar weken handelen over Amerikaanse Indianen. Het zijn „The first American” van de Duitse archeoloog C.W. Ceram en een vertaling van het Ameri kaanse boek „Bury my heart at wounded knee” over de mishandeling van de Ame rikaanse Indianen door de blanke volks verhuizers. Nog twee reisverslagen uit Amerika staan op de lijst en op archeolo gisch gebied behoren tot de successen nieuwe uitgaven over de Romeinse tijd in Duitsland, de oude Grieken en de Vikin gen. Het boek van de Duitse actrice en zangeres Hildegard Knef „Een gegeven paard” dat handelt over het lijden van Berlijn tijdens en na de oorlog, behoort de volledig dooi de wol geverfde Max Roach, die we allemaal nog kennen van zijn prachtige sessions met Miles Davis en Charlie Parker in de vroege jaren vijftig. Het concours was gisteren maar matig. De New Orleans Wild Cats uit Baarn lieren verstek gaan en dat was (misschien) jammer. De overige toestanden konden mii niet zo erg bekoren, de allermodern- sten daaronder niet, noch de alleroudsten, zoals de Peppine’s Ragtime Session. Ditmaal was het concert het boeiendste gedeelte van de dag. Niet alleen Charles To’üver veroorzaakte, kippe vel (voor mij alt.iid nog een onvervalste indicatie van werkelijk muziekgebeuren), maar ook het sextet van Gijs Hendriks bracht dat ge voel teweeg. Gijs Hendriks is winnaar van de Wessel Ilckenprijs, maar dat behoeft nog geen predikaat van excellente kwaliteit in te ho den. Ik heb me wel eens dodelijk verveeld bij de muzikale escapades van Gijs Hendriks, maar gisteravónd was dat anders. Het was naar mijn gevoel alweer de begeleiding die de zaak naar een hoog tepunt voerde. Met pianist Rob van den Broeck, bassis i Wim Essed en drummer Het begon overigens gisteren adembene mend mooi. Iemand speelt een eenvoudige wijs op de saxofoon. Het licht concen treert zich op het koor, waar het publiek haast automatisch plaats neemt. Men ont steekt de lange rij kaarsen in het koor hek. In het wit geklede spelers beginnen zich langzaam te bewegen. Zij tooien zich met enorme witte cirkels, die haast vleu gels zijn. Dit engelachtige geheel wordt voortge zet in het tweede deel, waarbij het grote witte ballonnen zijn, die de lichamen der spelers surrealistische dimensies geven. In het middenschip daalt een geweldige bal lon neer, die fraai in allerlei kleuren belicht wordt. Eronder beweegt, dicht bij die grond, een der spelers. Zijn collega’s naderen met kleinere doch nog steeds zeer grote ballonnen, waaraan zij zich tenslotte ophangen. Eric Ineke (allen bepaald geen onbeken den op vele sessions bij de Haarlemse Jazz Club) en basgitarist Ab Montijn kan er in feite niets dan goeds geproduceerd wor den en dat was dan ook zeker het geval. Het optreden van het duo Marion Bruwn en Steve McCall is een happening geweest waarvan de essentie mij volledig ontging. Marion Brown verrichtte enige bezigheden op altsax en hanteerde in het voorbijgaan nog een paar fluiten, die hier en daar lagen verzameld. Dat is wel het be engrijkste wat ik van dit optreden heb over gehouden DEN HAAG Op korte termijn is de beslissing te verwachten van de Kroon in een door de kunstenares G. J. M. van Oudheusden-Huizenga te Oosterlittens (ge meente Baarderadeel) aanhangig gemaak te zaak. Zij meent namelijk aanspraak te maken op een vergoeding krachtens de beeldende-kunstenaarsregeling. Haar echtgenoot doet het huishouden en de kunstenares zag haar aanvrage om een vergoeding in eerste instantie afgewezen omdat haar man beste de kost zou kunnen verdienen. Vanwege de afwijzing ging zij in beroep bij de Kroon. Lid van de commissie is voorts de secretaris-generaal van het departement van CRM. Zijn plaatsvervangers zijn het hoofd van de Centrale Directie Wetgeving en Juridische Zaken van dit departement, alsmede de plaatsvervangde hoofden van deze directie. De overige leden worden benoemd en ontslagen door de minister, uit de kring van personen in het particu lier initiatief, die als zodanig gezien kun nen worden als vertrouwensman. Even aandacht voor de hernieuwde komst naar Nederland van een forma tie die ongetwijfeld een groot stempel op de hedendaags popmuziek heeft ge drukt: The Who. Volgende week don derdag 17 augustus staan ze in de Amsterdamse Oude Rai voor een non- stop-show van anderhalf uur zonder voorprogramma. Naast de roemruchte rock-opera „Tommy”, zal The Who ook vele nieuwe nummers spelen. Orga nisator is Mojo. te lezen. Een bediende van een grote boekwinkel in Bonn gaf dit als verklaring voor het huidige fenomenale succes van „Wallenstein”. Dit is een geschiedkundig boek van 1200 pagina’s, waarvan de ver koop in sommige kringen werd gestimu leerd nadat bekend was geworden dat bondskanselier Brandt het had gelezen. De schrijver, de historicus, Golo Mann, is een vriend van Brandt en de zoon van Nobel prijswinnaar Thomas Mann. Met Rob van Donselaar, Ronald Krom, Aad Hooft en Charles van der Steeg is er de afgelopen weken behalve vakantie gehouden, ook hard gerepe teerd. Zaterdagavond aanstaande zullen de nieuwe Bintangs zich presenteren op de Grote Markt tijdens een CJP- avond met Perspekt en de Animal Crackers. na veel maanden nog altijd tot de top tien. Tot de populairste schrijvers behoren Johannes Mario Simmel, Günther Gras, Alexander Soltzjenitsyn (Kankerpavil- joen en de Amerikaan John Updike (Pa ren). Met het oog op de op handen zijnde verkiezingen lezen veel Duitsers een boek van de hand van de politicus Norbert Blüm over de toekomst van zijn CDU, dat als titel draagt: „Reactie of hervor ming”. Bij de avant garde en jonge volwasse nen zijn populair boeken over drugs, de anarchistische geschriften van Ulrike Meinhof, een vertaling „Head Comix” van de Amerikaanse cartoonist R. Crumb en een vertaling van liedjesteksten van de Amerikaan Leonard Cohen in een boek waarvan de titel wel belangstelling in dit land moet trekken „Flowers for Hitler.” Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Een ietwat morbide slot dat de over- gang betekent naar meer aardse uitrustin gen: kragen van meterslange sprieten, die de spelers het aanzien van kemphanen geven, en enorme bamboestokken die er al evenzeer agressief uitzien. Juten schub ben en bivakmutsen hebben de engelach tige kledij inmiddels vervangen. Tot zover is de ontwikkeling in het getoonde wel te bevatten: van hemels zweven naar aard- gebonden agressie. Maar wat dat warrige sprookje, dat een der spelers in een in tiem hoekje bij waxinelicht vertelt, nu in het geheel moest doen, ontging me. En zo mooi was het vertelsel nu ook weer niet dat ik zou kunnen vergeten naar een betekenis te zoeken. Shocking Blue, de Haagse poptopfor- matie, die het tegenwoordig zo druk heeft met wereldtoernee’s dat zij aan nuiswerk niet meer toekomt, staat za terdagavond erg dicht bij huis: in de 1 Jmuidense PEN-centrale. Mariska Veres en haar kornuiten zijn net terug van een toernee door het Verre Oosten. Donkey-shot, A. Verherentstraat 1. Heemskerk, vrijdag en zondag: disco. Can Can, Stoofsteeg 1 iedere avond bar-dancing-disco. Jeugdcafé, Eemstraat 6, vrijdag: soos. Arnoldushoeve, Hoofddorp, donder dag: film, zaterdag: disco. De Huif, Gen. de la Reijstraat 4, dinsdag: de Bond, donderdag: Love Inn. Voom-Voom, Spaarnwouderstraat 61, vrijdag, zaterdag en zondag: drive-in- show. Riverside, Spaarne 91, woensdag: soos, vrijdag en zaterdag: disco. PEN-centrale, Kanaalstraat 257, IJ- muiden, vrijdag: „Pied Piper”, zater dag: „Shocking Blue”, zondag: „Graf ton Street Band”, Er it iets aan de hand met de deo dorant. Steeds meer publicaties waarschuwen. En hoe! De meeste deodorants bevatten namelijk een bacteriedodende stof. Waarmee de huidbacteriën vernietigd worden. Rigoureus. En waarmee - dat is waar - óók de transpiratiegeur ver dwijnt. Even rigoureus. Maar on gevaarlijk? Huidbacteriën (huidflora’) hebben een taak. Ze regelen het evenwicht op onze huid. Ze beschermen ons tegen het binnendringen van ziek teverwekkende kiemen. Zeer accu raat. Vandaar dat zoveel deodorants met een bacteriedodende stof huid- irritatie kunnen veroorzaken. Be scherm het milieu. Kan het anders? Natuurlijk. Dat bewijst Therme. Een heerlijk ge parfumeerde, veilige deodorant. Met ’sinodor’. Een Franse stof, die de huidbacteriën ongemoeid laat, maar de geur - zeer snel - afbreekt. Oók rigoureus. Maar veilig. Zon der het milieu te verstoren. Zonder huidirritatie te veroorzaken. Denk aan uw huid. Ga over op Therme - de veilige ’alternatieve’ deodorant.Verfijnd geparfumeerd. In elegant gedecoreerde spuitbus van 110 gram netto, 5.75. Ver krijgbaar bij ’de Bijenkorf, bij apo theek en parfumeriezaak, bij par- fumerie-afdelingen van de grote warenhuizen en natuurlijk bij uw drogist Therme is een produkt van N.V. Import Unie, Arendstraat 5, Hil versum. Tel.: 02150-50547. Ver koopadressen op aanvraag. I 1. Popcorn - diverse uitvoeringen. 2. Un canto a galicia - Julio Iglesias. 3. Sealed with a kiss - Bobby Vinton. 4. Sing along - Mac Katie Kissoon. 5. Mario - Hanny en de Rekels. 6. A whiter shade of pale - Procol Harum. 7. Rock and roll part 1 - Gary Glitter. 8. Michaela - Bata Illic. 9. The first time I ever saw your face - Roberta Flack. 10. Mandolinen in Nicosia - Zangeres zonder Naam. 11. I Oh babe, what would you say - Hurricane Smith. 12. Wait for the sun - Bolland I Bolland. 13. Smoke gets in your eyes - Blue Haze. wv,jmnnnnjwinnjw,nnruwwwwwuviir Er is natuurlijk wel wat gebeurd. Jan Wijte en Gus Pleines (gitaar en zang) hebben de groep verlaten en twee zeer oude en geliefde Haarlemse popvogels kwamen de leegte vullen: Rob ten Bokum, befaamd sologitarist, eerst bij Modesty Blaise, later bij Pan da en Robbie Kruisman, berucht saxo fonist en zanger, eerst Ekseption, later ook Panda. In ieder geval was het concert van Charles Tolliver Music Inc. een hoogte- purt. Pianist John Hicks is als begeleider grandioos, geen wonder dat John Coltrai- ne hem vroeger in z’n backing-group koos. Bassist Reggie Workman is ook al zo’n mu'ti-stilistisch'. jongen, die met evenveel gemak met de jeugdige, zeer talentvolle dn mmer Alvin Queen opereert, als met Advertentie Intussen is de Grote Kerk een prachtige ruimte voor dit werk van Bewth, vooral als men zich verbeeldt een cameraman te zijn die de opdracht heeft zo mooi moge lijke plaatjes te filmen. Men kan dan niet genoeg krijgen van de wisselwerking tus sen de duistere ruimte van de hoge kerk, de spelers met hun vreemde attributen en de geraffineerde belichting die hun' spel van geheimzinnige schaduwen voorziet. Pas wanneer de groep de ruimten van de kerk volledig kent, is men in staat een spanning op te bouwen die van begin tot einde volgehouden wordt. Die was er zoals gezegd gisteren nauwelijks. Maar je kon al zien dat een ideale uitvoering onvergetelijk zal zijn. Misschien vana vond, anders morgenavond is dat hope lijk het geval. Gaat het zien. Aanvang 9 uur. DEN HAAG. Minister P. J. Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk heeft met ingang van 1 oktober 1972 een adviescommissie inzake de herzie ning van beschikkingen ter uitvoering van subsidieregelingen ingesteld. Reeds enige tijd bestaat behoefte aan een regeling, op grond waarvan een zeke re herziening mogelijk wordt gemaakt bij de uitvoering van subsidieregelingen op het terrein van genoemd ministerie. De omvang van dit terrein, de veelvuldigheid van genomen beslissingen, de omstandig heid dat deze regelingen (en de uitvoering ervan) van groot belang zijn voor de belanghebbende instellingen en de in hun dienst werkzame personen, en last but not least de omstandigheid dat op grond van de Wet beroep administratieve beschik kingen de uitvoering van de meeste subsi dieregelingen juist buiten de werking van deze wet ligt, deden de noodzaak gevoelen een herzieningsmogelijkheid te scheppen, die aan belanghebbenden een bepaalde mate van rechtszekerheid zou kunnen bie den. Daarbij zou een evenwichtig samen gestelde en zoveel mogelijk deskundige commissie een belangrijke rol spelen. Straks kunnen belanghebbenden binnen drie maanden na de verzending van een subsidiebeschikking „in beroep gaan”. De ze mogelijkheid ontstaat voor nagenoeg alle subsidieregelingen op het terrein van CRM, te weten het maatschappelijk werk, het maatschappelijk opbouwwerk, het jeugd- en jongerenwerk, de amateuristi sche kunstbeoefening, de sport, het biblio theekwerk en de bosbijdragen. De datum van inwerkingtreding is op 1 oktober 1972 gesteld, omdat enkele leden van de com missie nog moeten worden aangezocht en omdat de commissie zelf een reglement omtrent haar werkwijze moet vaststellen. Dr. S. O. van Poelje, directeur van het Instituut voor Bestuurswetenschappen in Rijswijk (Z.-H.) is bereid gevonden het voorzitterschap van de commissie te ver vullen. Plaatsvervangende voorzitters zijn dr. E. H. A. Koeken en drs. J. H. Boohe, medewerkers van genoemd instituut. JACHTHAVEN Van Dijk is weer een week lang het jord van echte jazz. Een oorn van muziek waarvoor de jury soms min of meer de neus ophaalt en waarbij he publiek in een stormachtig applaus losbarst en ook het oord van muziek die de jury tot „himmelhoch jauchzen” aanzet, maar waarvan net publiek bepaald niet waxker ligt. Zo zal het altijd we] blijven. Feit is wel dat het sfeertje in jachtha ven Van Dijk als vanouds zeer tof is, ondanks de accommodatie. NOS-perschef Leo Gele zei me nog dat hij de accommodatie voor het publiek in derdaad zeer gebrekkig vindt, maar de sfet-.r maakt volgens hem zeer veel goed. En zo moet het ook in Loosdrécht, want jazz hoort niet thuis in ruimten pluchen stoelen en banken. ROB HOEKE

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11