Extra moeilijkheid voor McGovern: DEMOCRAAT CONNALLY VORMT COMITÉ OM NIXON TE STEUNEN Europese Commissie stelt voor: W est-Duitsland wil officieel onderhandelen met de DDR Amin tekent decreet tot uitwijzing van Aziaten Russen wachten op de dood van Mao Psychische test voor rijbewijs Turkije begint proces tegen „Marxisten” Massale arrestatie Drie maanden om Oeganda te verlaten Russen ontdekken nieuw element van politici in Pakistan Opnieuw onrust in Ulster Nieuw proces in T s j echoslo waki j e |M Staatsloterij 3 DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1972 Democraten pauzeren ff, 1 610e A tlas >t n MOSKOU. (UPI) De Sovjet-Unie hoopt dat pro-Russische krachten in China, die zich nu nog schuilhouden, tevoorschijn zullen komen na de dood van Mao Tse-Toeng en dan op een verzoening met het Kremlin zullen aansturen. Dit is de mening van een hooggeplaatste communist in de Russische hoofdstad. Vandaar dat Moskou onbeperkt geduld oefent tot Mao van het Chinese toneel verdwenen is. Nooit vergeven f ADVERTENTIE >r d (Van onze redacteur in Londen) situatie blijft WVWWWWWWWVWWWWWWVWWVWWVWWWVWWWMIAMMWWVWWmM 9 augustus 1972 Eerste klasse Een Democratisch klavertje-drie: presidentskandidaat George McGovern geflankeerd door zijn eerste en zijn huidige „running mate’’, respectievelijk Thomas Eagleton (links) en Sargent Shriver (rechts). Deze laatste werd dinsdagnacht officieel aanvaard als Democratische kandidaat voor het vice-presidentschap. De Keniase onderminister van Binnen landse Zaken Martin Shikuku heeft giste ren zijn volledige steun uitgesproken voor Volgens deze lezing heeft het Krem lin reden te geloven dat „niet onbete kenende krachten” binnen China ver zoening en samenwerking met de Sov- jet-Unie nastreven, zelfs boven goede betrekkingen met de Verenigde Staten. Deze krachten houden zich schuil met het oog op Mao’s krachtige anti-Russi- sche beleid en zijn vijandige houding tegenover en wantrouwen van de Rus sen. de en en MOSKOU (UPI). Russische natuur kundigen hebben een nieuw scheikundig element ontdekt, hei helium-8. Dit heeft partijblad Pravda gisteren meegedeeld. 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,— is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2-000,is gevallen op het nummer: In plaats daarvan schijnt de affaire- Lin Piao nieuwe hoop te hebben ge wekt, dat andere krachten in China die voor een regeling met Rusland zijn, mogelijk in de niet te verre toekomst naar de voorgrond kunnen treden. 003202 049878 014399 050312 006365* 059063 004160 016623 016623 034687 034687 Doden door regenval. Aardverschuivingen en overstromingen als gevolg van zware regenval hebben in de afgelopen weken in Nepal zeker 105 mensenlevens geëist. Dit heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Sjresjtra, gisteren meegedeeld. Hij vreesde dat het dodental nog zou stijgen nu de regen aanhoudt. Whitelaw be- met premier d n e 5 89 09 992 652 174 15* '08 d n :t n daan dat hij naar het republikeinse kamp zou overlopen. Hij is genoemd als moge lijke kandidaat voor het vice-president schap (maar dat zal naar alle waarschijn lijkheid toch weer Spiro Agnew worden) en voor de portefeuille van Buitenlandse Zaken. BRUSSEL. (Reuter) Een uitgebreid medisch onderzoek en een persoonlijk heidsonderzoek worden wellicht twee van de belangrijkste eisen waaraan inwoners van de EEG in de toekomst zullen moeten voldoen bij het behalen van hun rijbe wijs. Deze ideeën zijn vervat in Voorstel- De Chinezen die willen terugkeren naar een nauwere band met Rusland bevinden zich zowel in de communisti sche partij als, en dat voornamelijk, in het leger. De betrokken militairen schijnen te geloven dat vriendschappe lijke betrekkingen met Moskou niet alleen het gevaar van een gewapende confrontatie tussen de twee communis tische reuzen opheffen, maar dat ze tevens de weg openen voor aanzienlij ke Russische wapenleveranties en eco nomische bijstand. De affaire-Lin Piao, de officiële op- De kern van dit element bestaat uit twee protonen en zes neutronen. aDt is 4 neutronen meer als bij het normale helium. Aan het project hebben acht na tuurkundigen twaalf jaar gewertk. In westelijke wetenschappelijke kringen is naar aanleiding van deze ontdekking verklaard dat de betekenis van het nieu we element moeilijk is te bepalen. Heli um-8, d at een zeer complexe structuur heeft, zou een uitkomst voor de technolo gie kunnen betekenen als het gemakkelijk op grote schaal kan worden vervaardigd. Er bestaat namelijk in de gehele wereld een groot tekort aan het gewone helium. KARATSJI (Reuter). In de Pakis taanse provincie Sind zijn gisteren 50 politieke leiders gearresteerd, zo is in Karatsji bekendgemaakt. Volgens de be kendmaking is daartoe overgegaan omdat deze „elementen” erop uit waren door activiteiten tegen de staat en tegen de natie anarchie te scheppen in de provin cie. In een bepaalde fase van het Chi- nees-Russische conflict heeft Moskou premier Tsjoe En-Lai gerangschikt bij degenen met wie eventueel een verzoe ning tot stand zou kunnen worden gebracht. Maar Tsjoe’s toenadering tot de Verenigde Staten eerder dit jaar en zijn politiek in recente internationale kwesties hebben de hoopvolle verwach tingen in Moskou de bodem ingeslagen. De besprekingen tussen Bahr en Kohl moeten, aldus Ahlers, ten doel .hebben: 1) het bijeenhouden van de Duitse natie te bevorderen, 2) de hereniging niet te be moeilijken en 3) trachten een „maximum aan praktische samenwerking” te berei ken. De woordvoerder in Bonn zei dat d e regering niet van plan is de onderhande- lingen „in een overhaast tempo” te voe ren. Gedacht wordt aan één bijeenkomst in de veertien dagen. Connally voegde eraan toe: „Nu ik verklaringen van senator McGovern zijn woordvoerders heb aangehoord gezien heb hoe ze terugkrabbelen en met alle winden meedraaien, ben ik er meer dan ooit van overtuigd geraakt dat zij door het Amerikaanse volk volledig afge wezen moeten worden”. Connally verklaarde dat hij nog altijd Democraat is en niet van plan dit jaar naar de Republikeinen over te stappen. Persoonlijk hadden hij en de andere co- mité-leden niets tegen McGovern, maar ze meenden dat Nixon nu eenmaal de voor keur verdiende. „Wij stellen onze deuren open voor al die miljoenen Democraten die beseffen dat in deze presidentsverkiezin gen president Nixon simpelweg de betere keus is.” „Hij was het niet met alle beleidsaspec ten van de regering-Nixon eens maar zei: „Ik heb vertrouwen in president Nixon. Ik heb vertrouwen in zijn inzicht en be kwaamheid. Ik voel dat Amerika bij hem in veilige handen is.” Hij zei dat de Engelse Aziaten in Oe ganda geheel „Britse baby’s zijn en dat Engeland voor luiers moet zorgen”. De Britse regering heeft gisteren mee gedeeld dat zij plannen voor contingente- ring voorbereidt in verband met de uit wijzing van de 60.000 Aziaten. In het Lagerhuis werd meegedeeld dat de minister van Buitenlandse Zaken, sir Alec Douglas-Home inmiddels intensieve diplomatieke activiteit onderneemt om de onmenselijke behandeling van vele dui zenden Aziaten in Oeganda af te wenden. Het dagblad „The Renaissance” dat uit komt in Oost- en Centraal-Nigerië en staatseigendom is, heeft gisteren in een commentaar gezegd dat de uitwijzing de wereld toont dat Afrikanen „niet minder behept zijn met rassenvooroordelen dan Europeanen”. de uitwijzing. Shikuku zei aat de maatre gel van Amin op tijd genomen was en geheel gerechtvaardigd. In dit licht hebben de Russen con tact gezocht met Peking, zelfs tijdens de climax van hun conflict toen hun troepen ongeveer twee jaar geleden met elkaar slaags raakten, om een kanaal open te houden. Onderhandelin- gen over het Chinees-Russische grens geschil lopen nu al twee jaar en hoe wel ze tot op dit moment geen tastbaar resultaat hebben opgeleverd worden ze in stand gehouden, al is het enkel in naam. Eerder dit jaar stuurde Moskou ver se „vredesapostelen” naar Peking, maar het nieuwe initiatief werd genegeerd. Toen Peking in mei een nieuwe onder handelaar benoemde steeg de hoop in Attentie: op een met een gemerkt nummer is ook nog een van de lagere prijzen gevallen. Prijzen van f LONDEN-NAIROBI. (AFP, Reuter en UPI) President Amin van Oeganda heeft gisteren zijn besluit om ongeveer 60.000 Aziaten met een Brits paspoort binnen drie maanden uit te wijzen beves tigd. Hij deed dit na een onderhoud met de Britse hoge commissaris, Richard Sla ter. Het uitwijzingsbevel geldt voor alle Aziaten die een Brits, Indiaas, Pakistaans en Bangladesj-paspoort hebben, met uit zondering van artsen, tandartsen, juristen, eigenaars van industriële en landbouwon dernemingen en dergelijke. LONDEN. Noord-Ierland is gisteren de gehele dag zeer onrustig geweest, toen rooms-katholieken in de steden en dorpen van het land luidruchtig protesteerden tegen het één jaar oude interneringsstel- sel. Ernstige ongeregeldheden hebben zich niet voorgedaan, maar de zeer gespannen. Verscheidene Russen hebben in privé- gesprekken duidelijk voorop gesteld dat ze de hoop niet hebben opgegeven op een eventuele verzoening met Chi na, ondanks de diepe kloof die de twee communistische mogendheden nu scheidt. In de ideologische sfeer wordt een dergelijke verzoening niet goed mogelijk geacht. Maar op politiek ge bied lijkt het de Russen niet alleen mogelijk, maar zelfs waarschijnlijk. BONN (DPA). De Westduitse rege ring wil officieel met de Duitse Democra tische Republiek onderhandelen over een beginselregeling voor de betrekkingen tus sen beide Duitse staten. Dit heeft de regeringswoordvoerder Conrad Ahlers gis teren na een kabinetszitteng meegedeeld. De regering heeft staatssecretaris Egon Bahr opdracht gegeven zijn op 31 mei begonnen oriënterende besprekingen met de Oostduitse staatssecretaris Michael Kohl in het stadium van officiële onder- handelingen te brengen. Bahr en Kohl zullen elkaar volgende week woensdag in Oost-Berlijn weer ontmoeten. het Kremlin, maar de besprekingen raakten volledig in een impasse. Ze gingen voort het taalconflict aan te wakkeren terwille van hun eigen politieke ambities, aldus de verklaring. „Daardoor brachten ze de solidariteit en integriteit van het land in gevaar”. minister van Marine onder John Kennedy en later gouverneur van Texas, verweet George McGovern dat hij de partij in „een ideologisch apparaat” veranderde. „Zolang McGoverns mensen de democrati sche partij beheersen kan zij maar één kant opgaan omlaag en achteruit”, zei hij. In Sind zijn de vorige maand rellen uitgebroken nadat het provinciaal bestuur een wet had uitgevaardigd waardoor het Sindhi de enige officiële taal in de pro vincie zou worden. De Oerdoe-sprekende bevolking van Sind heeft zich hier fel tegen verzet. Onder de gearresteerde politici zijn Oesmaini, van de Moskougezinde nationa le Awamipartij, Syed, voorzitter van een beweging in Sind „Jeay Sind Mahaz” en enkele oppositieleden van het parlement van Sind. President Amin zei voorts navraag te hebben gedaan naar de geldigheid van aanspraken van 23.000 andere Aziaten op het Oegandese staatsburgerschap. Hij zei dat zijn besluiten waren ingegeven door economische noodzaak en niet moesten Worden uitgelegd als racisme. Het decreet tot intrekking van de in reis- en verblijfsvergunningen is gisteren door generaal Amin getekend. De presi dent zei dat het aan de betrokkenen is, zelf regelingen te treffen om het land ie verlaten voordat de termijn van negentig dagen is afgelopen. „Ik moet er de nadruk op leggen, dat ieder die na het aflopen van de termijn nog in Oeganda is, de gevolgen daarvan zal moeten dragen. Zij zullen op vuur zitten en zij zullen niet gemakkelijk zit ten.” Op grond van de voorstellen van de commissie, die nu ter beoordeling naar d« Europese ministerraad gaan, zal de leer- ling-chauffeur in de toekomst een prakti sche en een theoretische proef moeten afleggen voordat hij zijn rijbewijs ont vangt. Ook is een medisch onderzoek vereist, samen met een zogenoemd psy chotechnisch onderzoek om te kunnen vaststellen of zijn persoonlijkheid geschikt is voor het plaatsnemen achter het stuur. Als men de proeven en het onderzoek achter de rug heeft moet de chauffeur die het eerste jaar een auto bestuurt zich beperken tot een snelheid van 70 km op normale verkeerswegen en tot 100 km op autowegen. De commissie stelt ook voor dat alle chauffeurs tot de leeftijd van 50 jaar elke vijf jaar een medisch onderzoek moeten ondergaan, tussen de 50 en de 65 jaar elke twee jaar en na de 65 elk jaar. Een chauffeur die langer dan een week in een ziekenhuis heeft doorgebracht na een ongeluk moet opnieuw een medisch onderzoek ondergaan voordat hij toestem ming krijgt te gaan rijden. De minimumleeftijden voor de verschil lende voertuigen zouden moeten worden: 16 jaar voor motors, 18 voor voertuigen met een gewicht tot 3500 kg en 21 voor andere voertuigen. Tenslotte wil de com missie nog uniforme regels voor het tech nische onderzoek van voertuigen die begin 1975 van kracht zouden moeten worden. PRAAG (AFP, Reuter en DPA) In de Tsjechoslowaakse stad Brno is gisteren een nieuw proces wegens ondermijnende activiteit begonnen. Dit meldt „Rovnos”, het orgaan van de Communistische Partij voor Zuid-Moravië. Het is het negende van de reeks politieke processen die drie weken geleden in Tsjechoslowakije begon. Terecht staan dit keer Vlastimila Tesa- rova en verscheidene „medeplichtigen” wier indentiteit niet is onthuld. Onder hen zou zich Han Sabatova bevinden, de doch ter van Jaroslav Sabeta die dinsdag tot 6V2 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Tesarova en haar „medeplichtigen” zijn beschuldigd van „ondermijning van de republiek”. Volgens de aanklacht hebben zij van begin 1970 tot 1971 „deelgenomen aan staatsvijandige activiteit” en „oprui ende pamfletten samengesteld en ver spreid”. Tijdens de acht processen die kort gele den in Praag en Brno zijn gevoerd, zijn in totaal 38 mensen veroordeeld. De Italiaanse Communistische Partij heeft woensdag de huidige reeks politieke processen in Tsjechoslowakije als „gerech telijke onderdrukking” bestempeld. Tegelijkertijd is William gonnen aan besprekingen Heath van Groot-Brittannië en Lord Car rington, de Britse minister van Defensie, over een mogelijke afschaffing van de interneringskampen, waarin nog steeds vele honderden Noordieren vastzitten op verdenking van illegale activiteiten. Dinsdag heeft Whitelaw vrij verrassend een groot aantal geïnterneerden vrijgela ten, kennelijk met de bedoeling sympathie te kweken bij de rooms-katholieke bevol king, die sinds het uitroeien van de „no- go”-gebieden op gespannen voet leeft met de nu druk patrouillerende Britse solda ten. De Britse marine heeft dinsdagavond een Duitse kustvaarder in het zeegebied rondom Noord-Ierland aangehouden en onder dreiging van mitrailleurs opge bracht. De Britten verdachten het schip en de bemanning van wapensmokkel. Er zijn echter geen wapens aan boord gevon den en de kapitein van het schip wil fel protest aantekenen bij de Britse regering. 10,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: volger van Mao Tse-Toeng die eind vorig jaar werd weggezuiverd wegens een „samenzwering met de Russen te gen Mao”, wordt gezien als een bewijs van een pro-Russische beweging in China. Voor de val van Lin Piao was Mao’s wrok gericht tegen president Li- oe Sjao-Tsji, die gekenschetst werd als de aartsvijand van het regime in Pe king met felle pro-Russische neigingen. Mao, die blijkbaar Stalin nooit heeft vertrouwd, keerde zich aan het eind van de jaren vijftig volledig tegen Rusland toen het Chinees-Russsische conflict in de openbaarheid kwam met de terugtrekking van duizenden Russi sche deskundigen, waardoor honderden belangrijke industriële projecten in China onvoltooid bleven. Mao heeft vooral nooit premier Nikita Chroests- jev kunnen vergeven dat deze zijn belofte niet nakwam China de gege vens over een atoombom te bezorgen. Een nieuwe atlas die kortgeleden in Peking werd gepubliceerd bevatte kaarten waarop een gebied van meer dan anderhalf miljoen vierkante kilo meter als Chinees grondgebied staat aangegeven. Onder deze Chinese aan spraken vallen Mongolië, het grootste deel van Kazakhstan, een deel van Siberië en andere grote gebieden in Aziatisch-Rusland. De Russen zijn hierover in woede ontstoken en hebben gewaarschuwd voor de ernstige gevol gen van een dergelijke politiek. ANKARA (AFP). Het militair gezag in Istanboel heeft gisteren bekendgemaakt dat „een organisatie van marxistisch-leni- nistische maoïstische bandieten” verant woordelijk is voor de brandstichting in de Opera in 1970 en de schipbreuken van de vrachtboot „Marmaris” en de veerboot „Eminonu”, respectievelijk in maart en juni van dit jaar. De verdachten zijn volgens de bekend making vakbondsmensen, arbeiders en studenten. Verscheidenen van hen zouden het werk tegen beloning hebben verricht. Een prijs van f f f f De prijs van: 5.000,is gevallen op het nummer: f 25.000,is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 50.000,is gevallen in de serie F op het nummer: en een troostprijs van 1.000,op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van 50.000,is gevallen in de serie V op het nummer: en een troostprijs van f 1.000,— op nummer: van elk van de andere series. len van de Europese Commissie die be doeld zijn om begin 1974 in alle EEG- landen een uniforme regeling te krijgen inzake rijproeven en normen voor rijbe wijzen. Dit is in welingelichte kringen in Brussel vernomen. WASHINGTON (Reuter) De verkiezingscampagne van de Democra tische senator McGovern zal wellicht door twee feiten extra bemoeilijkt worden. In de eerste plaats onthouden verscheidene rijke democraten hem hun steun of geven zelfs de Republikeinse campagne financiële injecties. In de tweede plaats heeft de democratische oud-minister van financiën Connally een speciaal comité gevormd dat Nixon gaat steunen. John Connally, die als enige democraat deel heeft uitgemaakt van president Nixons kabinet, heeft een democratisch comité gevormd dat campagne gaat voe ren voor Nixon. Tot de 40 vice-voorzitters van dit comité behoren enkele grote figu ren uit de showbusiness: Sammy Davis jr„ Frank Sinatra en Charlton Heston. Het comité zal optreden onder de naam „Democraten voor Nixon”. Connolly, eens De conservatieve democraat deelde mee dat zijn comité in diverse staten democra tische groeperingen zal trachten te orga niseren, die Nixon wensen te steunen. Volgens hem was uit een recente opinie peiling gebleken dat 20 miljoen Democra ten al hadden besloten hun stem aan Nixon te geven. Connally legde in mei jl. zijn mlnisters- functie neer en Nixon zei toen dat hij enkele presidentiële taken zou krijgen. Er hebben sindsdien geruchten de ronde ge- Gif uit auto gestolen. Uit een niet-afge sloten auto van een farmaceutische groothandel is in Groningen een flesje dodelijk gif verdwenen. De politie neemt aan dat kinderen het hebben gestolen. Het flesje bevat slechts één gram rood cianocabaleum, maar is bij inwendig gebruik dodelijk. Verder is de New York Times uit telefonische navraag onder 35 rijken die de campagnes van de senatoren Humph rey en Muskie in de voorverkiezingen met in totaal 1,2 miljoen dollar steunden, ge bleken dat 15 van hen MeGovem niets of slechts een symbolisch bedrag zullen schenken. Van deze 15 zullen er zlefs 13 Nions campagne helpen financieren en stemmen voor zijn herverkiezing. Van de resterende 20 verklaarden er 17 dat ze nog geen besluit hadden genomen maar overhelden naar McGovern of al eerder zulke campagnebedragen beschik baar hadden gesteld, dat ze het zich niet konden veroorloven McGovern zoveel te geven als ze wel wilden.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3