Hockeyers spelen gelijk tegen sterke Pakistanen SPASSKI STAAT NIET BEST IN BESLISSENDE DERTIENDE PARTIJ Geen revanche voor Friese regenbogen Ben Kusmic bedankt als trainer van KNAU voor de slanke lijn Bobby Fischer eiste ontruiming van negen rijen stoelen in speelzaal tijdelijk van 98 voor 4 E1O speciaal sinas Volleyballers, op derde plaats, sterkste Westeuropese team Joop Zoetemelk naar Gitane F aag Timman remise Den Hertog blijft eerste in Oost-Duitsland 12 13 Vrijdag u augustus 1972 (door Tim Krabbé) Blessure INE lagen (Van onze sportredactie) A3. dubbelpiotn Wester (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) SPECIAAL FWIMUVWWWIMWWVM'MM PARIJS. Joop Zoetemelk heeft een contract getekend bij het kleine Franse rijwielmerk Gitane. De resultaten van dit miniploegje in de Tour waarin het team in zijn geheel net boven de 2 mille aan verdiensten kwam, waren niet denderend. Desondanks heeft de directie besloten volgend jaar met een duurdere ploeg in zee te zullen gaan. Kopman daarin wordt de Nederlander, die bij Flandria werd bedreigd door de komst van Roger de Vlaeminck. Door de banen in te korten het was aanvankelijk een drijfpartij. maar later kwam er toch weer meer wind is het De Poolse reserves bleken echter ook te sterk voor Frankrijk. Met 15-5 en 15-6 werden de wel talentvolle maar veel te onevenwichtige Fransen naar de vierde plaats verwezen. Een grote teleurstelling natuurlijk voor de Fransen om voor eigen publiek (de zaal was drie avonden uitver kocht) niet verder te komen dan de laat ste plaats, terwijl ze, evenals Nederland, een ogenblik hebben gedroomd van die tweede plaats. manden Vooral i leef-, ;en. En het u, ee. Een toorais Neen witte Met 6 n. b rust, i. Stopt NE SNEEK. De Friese Regenboog-zeilers hebben op de laatste dag van de 37ste Sneekweek met bijna 1000 deelnemers het grootste zeilevenement in Europa geen revanche kunnen nemen voor de nederlaag tegen Holland kort geleden in de Kaagweek. De voorsprong die het Frie se team in het eerste treffen op het Sneekermeer had genomen (31.1 tegen 24 punten) is niet voldoende gebleken. 21. De8-d7. Min of meer gedwongen. Wit dreigde zeer sterk 22. PfB schaak, wat ook gevolgd zou zijn op 21. Td8. Wit wint dan een kwaliteit: 22. PfB schaak, ef6:, 23. efB:, Dd7, 24. fg7: enzo voort. Pakistan zet zijn oefencampagne voor de Olympische Spelen in Europa voort in Polen, Nederland bouwt verder aan zijn vorm in eigen land. De drié oefenwed strijden tegen de olympische- en wereld kampioenen hebben aangetoond, dat er nog verscheidene wensen zijn het plaatsen bijvoorbeeld viel over de gehele linie tegen maar ook, dat er mogelijk heden schuilen in deze formatie. lichtpunt te zien gegeven. Een paar-spe- lers, met name Johnny Groen en Jan Want hebben zich goed ingespeeld in de ploeg, zodat Van der Haar een wat ruime re keus van wisselen had. Vooral ook omdat Tinga en Aalbers konden worden ingezet. En met 10 spelers kunnen opere ren; dat is wel eens anders geweest. De beste speler aanwijzen is altijd een hachelijke zaak, maar in dit geval moet toch wel Hans Valkenburg worden ge noemd, die in alle wedstrijden zeer con stant heeft gespeeld. Hij scoorde aanval lend bijzonder veel, maar was ook verde digend zeer goed op dreef. Valkenburg was dan ook de enige Nederlandse speler die punten kreeg voor het klassement van de beste speler. AMSTELVEEN. De Pakistanen konden het maar moeilijk verwerken. Na de twee duidelijke overwinningen van zondag en dinsdag in hun oefenduels te gen Nederland op Papendal moesten zij donderdagavond in het Wagenerstadion te Amstelveen genoegen nemen met een ge lijkspel: 2-2. Lang heeft het er zelfs naar uitgezien, dat’ de volle winst aan de Ne derlanders zou komen, doch drie minuten voor het einde scoorde rechtshalf Saeed Anwar uit een strafpush de gelijkmaker. Tevoren waren de Pakistanen wel veel vuldig dicht bij een tweede treffer ge weest totaal kregen zij niet minder dan elf strafcorners toegewezen maar de „scherpste schutter” Tanvir Dar kwam ditmaal tot geen enkele voltreffer. Verder dan de gelijkmaker kwam het echter niet, een mooi succesje voor de Nederlanders, die verdedigend en op het middenveld een sterke partij ten beste gaven. Het aanvalsspel haalde weliswaar dit niveau niet, doch met twee doelpunten (de eerste uit een strafpush van Ties Kruize, de tweede van Jeroen Zweerts na een prachtige combinatie met Wouter Leefers) wezen erop, dat de mogelijkhe den er zijn, vooral tegen zwakkere verde digingen dan die van de geroutineerde Pakistanen. Het eerste eveneens in de eerste helft gescoorde Pakistaanse doel punt kwam van de stick van Saeed An war uit een lange corner. Het lukte de Nederlandse ploeg dan ook niet, zeker niet toen in de tweede set Jan Constandse geblesseerd het veld moest verlaten en later bleek een vinger te hebben gebroken. Zes weken in het gips. Het is voor de Blokkeer-speler wel een zeer vervelend slot van dit toernooi. Met 3-0 wonnen de Roemenen de wedstrijd (15-9, 15-5 en 15-7) en kwalificeerden zich daarmee als twaalfde land voor München. Polen had uiteraard geen moeite met Frankrijk en illustreerde nog eens ten overvloede het verschil in kwaliteit tussen Oost- en Westeuropees volleybal. De Po len begonnen de wedstrijd wel met een redelijk sterke opstelling, maar toen de eerste set eenmaal binnen was met 15-12, kwamen alle Poolse reserves in het veld. Slechts spelverdeler Such, die later op de avond werd uitgeroepen tot de beste spe ler van het toernooi, bleef de gehele wedstrijd in het veld. zijn doel verdedigende Maarten Sikking (zijn huzarenstukje was het keren van een strafpush van Tanvir Dar een kwar tier na het begin) aan het hoofd. Dit prikkelde Pakistan dermate, dat het niet schroomde unfaire middelen aan te grij pen om toch maar tot winst te komen. Daarbij kreeg het bovendien nog de assis tentie van de Pakistaanse teammanager, die in het veld als scheidsrechter optrad. MONTPELLIER. Het pre-Olympisch volleybaltoernooi Is voorbij. Nederland heeft zich niet kunnen plaatsen, maar toch heerste er donderdagavond grote te vredenheid in de Nederlandse ploeg. De derde plaats is behaald en dat was toch eigenlijk de plek waar men vanuit was gegaan. Natuurlijk heeft men gehoopt op een slechte dag van een Oosteuropees team om op die manier München toch nog te halen, maar dat heeft niet zo mogen zijn. Om de doodeenvoudige reden* dat Oosteuropese landen best eens een slechte dag hebben, maar dan toch nog altijd beter zijn dan welk Westeuropees land ook. En welk Westeuropees land is er sterker dan Nederland op dit moment? De titel, die dit voorjaar door België werd behaald, hoort duidelijk aan Nederland toe. Hier gaf Spasski lijn 42e zet af. Het is verloren voor wit. Ik durf te voorspellen dat hij de partij zonder verder spelen op zal geven. Misschien zal hij een allerlaatste wanhoopspo ging ook een tweede time-out aanvragen, de veertiende partij zou dan pas dinsdag worden gespeeld. Zwart dreigt een toren op d8 te zetten en zo pion d7 te winnen. Daar is niets tegen de verzinnen en dan wint zwart, onge acht de kwaliteit minder, met zijn pionnenlawi ne. Twee verbonden vrijpionnen op de dame- vleugel, het is een lust voor het oog. Voor dat van Fischer dan. Nee, de dertiende partij, de match, het wereldkampioenschap Is voor Spass ki verloren. Ook in de laatste wedstrijd tegen de Roemenen was Hans Valkenburg weer één van de besten. Met nieuwe knalgele shirtjes trad Nederland de Roemenen bij zonder onbevangen tegemoet. De opdracht om zo gedurfd mogelijk te serveren, werd redelijk goed uitgevoerd. Door de gevaar lijke services namelijk, die ook voor de Roemenen moeilijk waren te stoppen, konden de Oosteuropeanen niet zo tot de opbouw van hun gevaarlijke aanval ko men. Vooral in de eerste helft van de eerste set hield Nederland op die manier de Roemenen bij. Met 7-6 had Nederland nog een voorsprong, maar een aantal fouten achter elkaar bracht Roemenië met 11-7 voor. Hoewel Van der Haar een time-oui nam, was er toen al niets meer aan te doen. Nederland bleef nog wel schitterend partij geven* maar de set was toch vooi de Roemenen met 9-15. Toen al in hel begin van de tweede set Constandse ge blesseerd raakte en daardoor het gehel« team moest worden omgezet, was he duidelijk dat het Nederland niet zou luk ken Roemenië te verslaan. Daardoor bleef het bij een derde plaats en kan Nederland nog slechts hopen op het terugtrekken van Tunesië. Op het nu vrijwel spiegelgladde water na vijf dagen van harde wind was er nu nauwelijks een zuchtje gingen de Hollanders met Metzelaar, Bouw van Wijk en De Goederen uitstekend van start. De voorsprong die het drietal in deze volgorde nam is onaangetast gebleven. Wel probeer den Alberda en Jager van alles om een wig te drijven in de Hollandse formatie maar hun pogingen liepen op niets uit. De Hollanders handhaafden hun posities aan kop moeiteloos en werkten daardoor hun achterstand van de eerste dag geheel weg, om tenslotte met 57.1 tegen 52.1 te zege vieren. ARNHEM Ben Kusmic, een van de drie olympische atletiektrainers, zal zijn functie als bondstrainer van de KNAU neerleggen. „Tot aan 31 augus tus, de datum waarop onder anderen Berny Boxem en Ilja Keizer naar München vertrekken, blijf ik de atle tes begeleiden. Daarna is het voor mij definitief afgelopen, al zal ik regionaal nog wel voor de atletiek in touw blijven”, aldus de Limburger 3 De uitslagen van de zesde en laatste race van de Sneekweek zijn: OK-jollenRutgers, hoofd prijs: Rutgers 161 punten; SternklasseBulk: Hoofdprijs: Graafstra 153; Flying Junior-klasse Huisman, Hoofdprijs: Huisman 153; 12. Voets- jollenReijers, hoofdprijs: Reijers 175; Flits- klasse—De Vries, hoofdprijs: De Jong 149; vau- rienklasseKramer, hoofdprijs; Schrale 144; Clippers—Begeman, hoofdprijs: Wesseling 102; RandmeerklasseGerritsma, hoofdprijs: Gerrlts- ma 131; PampusklasseDonker, hoofdprijs: Paull 167; 470-klasseTimmer, hoofdprijs: Wes ter 300; FinnjollenBallon, hoofdprijs: Wiegen 129; Vrijheidsklasse—Paullch, hoofdprijs: Pau- lich 183; SpankerklasseHiemstra, hoofdprijs: Hlemstra 213; 22 m2-klasseDijkstra, hoofdprijs: Bonnema 99; Valkenklasse_Van der Zwaag, hoofdprijs: Zandstra 188; 30 m2-klasseGeveke, hoofdprijs: Van der Meer 109; Regenboogklasse: Bouw van Wijk, hoofdprijs: Bouw van Wijk 210; Schakelklasse A-lAmsterdam, hoofdprijs: Kruit 216; 16 m2 klasse A-lHelder, hoofdprijs: De Haan 183; 16 m2-klasse- A-2Graafsma, hoofdprijs: Zwart 156. COTTBUS. De Nederlandse amateur- wielrenner Fedor den Hertog is donderdag als tweede geëindigd in de derde etappe van de ronde van Oost-Duitsland. Winnaar van deze etappe, een tijdrit over veertig kilometer van Cottbus naar Forst vice versa, werd de Oostduitser Dieter Gon- schorek met een tijd van 52.16 minuten. Den Hertog deed er twintig seconden langer over. Cees Priem legde beslag op de zevende plaats met 54.23 minuten. In het algemeen klassement staat Den Her tog nog steeds boven aan met een voor sprong van 1.33 minuut op Gonschorek- aanvoering van voorzitter Hes Grewer met de portefeuilles rammelde. Hoewel ik Jutte een aardige man vind, moet ik toch wel zeggen dat het een heel zwak standpunt van het hoofdbestuur is”, vertelt een diep teleurgestelde Ben Kusmic. „De aanwijzing van Kees Koppelaar was voor mij geen punt. Met Haico Scharn* Bram Wassenaar, Jos Hermens en Sjef Hensgens heeft hij een belang rijk deel van de ploeg onder zijn hoede. Maar de aanwijzing van Jaap Noordenbos zit mij hoog, omdat ik met de beste wil van de wereld niet zie waarom men aan hem de voorkeur geeft boven mij. Drie namen van atle tes zijn er genoemd die hij zal moeten begeleiden. Wilma van Gooi, die door haar enorme internationale ervaring het minst begeleiding nodig heeft, ver der hoogspringster Ria Ahlers, die ech ter pas 31 augustus vertrekt en al op 3 september moet springen. Voor begelei ding is dan ook nauwelijks tijd. En dan Trudy Ruth, die Jaap Noordenbos als persoonlijk trainer heeft, maar bij mij in de olympische selectie zat. De 400 meter Is een van mijn nummers.” „Ik heb zelfs nog voorgesteld dat ze Jaap Noordenbos de eerste week zou den sturen, want daarin spelen zijn nummers zich af, en mij de laatste week, waarin Berny Boxem en Ilja Keizer aan de start komen. Maar ik weet zelfs niet of dat ter sprake is gekomen”, vertelt Ben Kusmic. „Bovendien gaan er nu Nederlandse atletes zonder begeleiding naar München, juist op een nummer waar op we de meeste kansen hebben”, aldus de Limburger, hiermee doelend op de hoge klasseringen op de wereldranglijst van Berny Boxem en Ilja Keizer. >,Dat vind ik een heel gevaarlijke zaak.” In dit pre-Olympisch toernooi werden België en Frankrijk verslagen, terwijl men ook West-Duitsland de afgelopen we ken bedwong. Sterkste Westeuropese vol- leybalnatie, dat wel, maar wat zegt dat in een duel tegen een Oosteuropese tegen stander? Donderdagavond tegen Roemenië heeft het Nederlandse team nog eens alles op alles gezet. Mochten de Roemenen gedes illusioneerd zijn door het onverwachte verlies tegen de Polen, dan moest men daarvan kunnen profiteren. In de eerste set leek het erop, dat dat zou lukken. De Roemenen waren ongelofelijk nerveus en maakten ook fouten. Het Nederlandse te am, spelend op de toppen van hun kun nen en dat was bij vlagen zeer goed, maakten ook fouten. Het Nederlandse team, spelend op de toppen van zijn kun- waarbij op rij vijf, zes punten worden verspeeld en de droom is voorbij. Toen de Roemenen een 1-0-voorsprong hadden genomen, gingen ze met de mi nuut beter spelen en was er voor het Nederlandse team geen houden meer aan. De machine met spelverdeler Stamate als bestuurder was gaan draaien en dan is er veel voor nodig om het raderwerk te laten stoppen. Le5 22. DhB:, zwart FORSSA De Nederlandse schaker Jan Timman heeft donderdag in de 13e ronde van het zonetoemooi in Forssa (Finland) remise gemaakt tegen de Pool Schmidt. REYKJAVIK De dertiende partij van de tweekamp Spasski-Fischer is na 41 zetten afgebroken. Vanmiddag om half vier Nederlandse tijd wordt in Reykjavik verder gespeeld. Voorlopig blijft het 75 voor Fischer. Maar waarschijnlijk wordt het meer. Afgelopen nacht, na de partij, is in Reykjavik definitief over het lot van het wereldkampioenschap beslist. De huis-analyse zal moeten uitmaken of Spasski, die zijn 42ste zet heeft afgegeven, nog mogelijkheden van verdediging heeft. Het lijkt van niet. Spasski staat in de afgebroken stelling twee pionnen achter, kan ieder moment een kwaliteit terugnemen, maar verliest dan een derde pion. Dan zijn de verwikkelingen voorbij, en staat zwart volgens telling van Euwe anderhalve pion voor. Dat zal wel genoeg zijn. protesten van Fischer. Nu mogen van hem de eerste negen rijen van het audito rium niet meer worden bezet, omdat daar naar zijn mening te veel kinderen zaten die te veel snoepjes aten. „Hij moet zelf maar eens kinderen krijgen”, zei Spasski’s secondant Krogius. Vroeger heeft Fischer al eers geëist dat de eerste twee rijen zou den worden ontruimd, misschien zal hij in de toekonst eisen dat de eerste 200 rijen niet mogen worden bezet. De partij had het volgende verloop: Spasski speelde met wit; Fischer speelde met zwart. 1. e2-e4, Pg8-f6. Eerder een bekentenis dan een zet. Men moet niet te licht denken over het gezichtsverlies dat het voor Fischer bete kent dat hij niet zijn variant van het Siclliaans durft te spelen waar hij in de elfde partij zo vreselijk mee verloren heeft. Overigens is de Aljechin-verdediglng niets nieuws voor hem: hij speelt hem hier voor de zesde maal in zijn carrière. Zijn score ermee is tot nu toe voor voor zijn doen wat onder de maat: drie remises en twee winstpartijen. 3. d2-d4, d7-d6. A3. d2-d4, d7-d6. 4. g7-g6. Wordt de laatste jaren ongeveer en die variant wordt ook nu nog veel gespeeld, trachtte men de Aljechin te weerleggen door een breed pionnencentrum te vormen: 4. c4, PbB, 5. f4. 4. g7-g6. Worde de laatste jarenongeer even vaak gespeeld als het meer voor de hand liggende 4. Lg4. 5. Lfl-c4. Browne speelde hier tegen Fischer 5. Le2. Dit is agressiever en ongetwijfeld door Spasski voor de match voorbereiid. 15. Pd5-b6. 16. Lc4-b3. In het toernooi in Amsterdam 1950 verbaasde O’Kelly de schaakwereld door hier tegen Golombek met succes de loper te offe ren: 6. Lf7: schaak, Kf7:, 7. Pg5 schaak. Maar dat offer Is, zoals later duidelijk werd, niet correct. 16. LI8-g7. Op het eerste gezicht lijkt hier 21. minder goed te zijn wegens de variant Ld4:?, 23. Pg5 en zwart gaat mat. Maar heeft, op het tweede gezicht, sterker; 21._ TdS.’of na 23. D<?3, Pd5 in moeilijkheden. Maar dan is er het derde gezicht, en dat is het fraaiste: op 21. Le5: speelt wit namelijk 22. Pf6 schaak. Enkele varianten: a) 22. Lf6:, 23. Lf6:, Pd5, 24. Te7:, Pe7:, 25. Dh6: en mat. b) 22. efB, 23. Lf6:, Pd7, 24. Te5, Dc8 (Pe5, Dh6 en weer mat), 25. Pf5, gf5:, 26. Dh6:, PfB:, 27. Dg5 schaak, Kh7, 28. DfB: of 28. Tf5: en wit heeft minstens remise. In deze belde varianten zijn ongetwijfeld nog verbeteringen te vinden, maar ze illustreren goed wits aanvalsmogelijkheden. In elk geval is het duidelijk dat zwart met zijn dame uit de lijn van Tel moest gaan. Ook dekking van f6 hielp op de 21ste zet niet: 21. Pd7, 22. PfB schaak, PfB:, 23. efB:, LfB:, 24. LfB: en wit heeft een stuk gewonnen. 22. Tal-dl, Tf8-e8. Dekt de e-lijn, wat belangrijk is in verband met wits voorgenomen doorstoot e4-e5. Zwart gata e6 spelen, en heeft dan na eöxfö een extra stuk dat op eö gericht staat. Om het al dan niet e5 gaat het in het komende De vrouw van Spasski is op weg naar haar man. Zij werd gefotografeerd op de luchthaven van Kopenhagen. Het was een dramatische partij, waarin Sp.isski zoals bekend vocht voor de laatste kans om wereldkampioen te blijven. Hij moest dan deze partij met wit winnen, eventueel remise spelen en dan de volgen de partij met zwart ook remise spelen om het dan nog eens in de vijftiende partij te proberen. Maar verliezen mocht hij in geen geval. Al op de eerste zet bleek dat Fischer in zekere moeilijkheden was: hij koos niet zijn geliefde Siciliaans met aangenomen pionoffer op b2, maar speelde de Alje- chir.-verdediging, die het laatst in een match om het wereldkampioenschap door Euwe was toegepast (tegen Aljechin). Dat was een prestige-overwinning van de Rus, maar verder kwam hij deze keer niet. Hij speelde de eerste tien zetten te tam, moest Fischer het initiatief toestaan, en verloor zelfs een pion. Hij kreeg daar wel aan- valskansen voor, maar liet die door enkele onnauwkeurigheden door de vingers glipppen. Op de 29ste zet kon Fischer met een schijn-dameoffer definitief overgaan tot een zeer gunstig eindspel. Merkwaardig, die 29ste zet. In de eerste partij, weet u nog wel, speelde Fischer die merkwaardi ge Kamikaze-zet 29... Lh2: En hier besliste hij de partij die over de match beslist in zijn voordeel met 29. Dd6: Te uwer informatie, hij is 29 jaar. Als Spasski verliest is de spanning voorbij. Dan moeten we ons weer gaan bezighouden met de opnieuw opborrelende Mede door herhaald uitstekend ingrij- Le5:,’22.rDh6:, Lg7, en nu komt wit na 23. Dd2, pen van de verdedigers met de bekwaam Tdfl of na 23. De3. Pd5 in moeiliikheden. -- Daarvoor echter was het nodig een Oosteuropees land te verslaan en dat nu zal voorlopig voor zowel Nederland als Frankrijk een utopie blijven. Het verschil is nog steeds erg groot, vooral als men bedenkt dat landen als Polen en Roeme nië op hun beurt weer door Rusland met 3-0 worden verslagen. Daarom ook kunnen de Nederlandse spelers terugkijken op een geslaagd toer nooi. Er is soms zeer goed gespeeld, de conditie was uitstekend; de verhouding in het veld ook. Natuurlijk werd er wel eens wat gezegd, maar de spelers hebben voortdurend geprobeerd er het beste van te maken. En die derde plaats was op die manier niet voor verbetering vatbaar. Dit toernooi heeft ook nog een ander op de laatste dag toch niet te laat gewor den. De beste prestaties leverden Roelof (470 kl), Siebout Heimstra (Span ker) en A. J. de Jong (Top klasse) die in deze zesdaagse zeilwedstrijd ongeslagen zijn gebleven. In de Randmeer-klasse ver drong Gerritsma uit Heeg de Uithoorner Van Dulleman enigszins verrassend van de eerste plaats in het eindklassement. In de overige klassen handhaafden de koplo pers hun posities. De aanleiding voor het neerlegen van zijn functie is het feit dat Kusmic voor München, zoals dat vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Hel sinki ook al gebeurde, is gepasseerd. Omdat het Nederlandse Olympische Comité niet akkoord ging met de uit zending van drie atletiekcoaches, liet het KNAU-bestuur op aandringen van de nationaal technische commissie Ben Kusmic vallen. Jaap Noordenbos en Kees Koppelaar zullen dus in München de Nederlandse atletiekploeg begeleiden. ,,Het is niet zozeer het feit dat ik gepasseerd ben, dat mij deed besluiten er nu mee te stoppen, maar vooral de wijze waarop dit alles is gebeurd. Ik heb het vermoeden, nee, de zekerheid, dat er een vreemd spelletje is gespeeld. Op sportieve gronden alleen is deze beslissing zeker niet genomen”, aldus Kusmic, die woensdagmiddag door de voorzitter van de KNAU, Frans Jutte, werd ingelicht. „Met een grafstem deelde hij mij de beslissing mee, daaraan toevoegend dat het bestuur er niet gelukkig mee was. Maar dat bestuur kón moeilijk een andere beslissing nemen omdat de na tionaal technische commissie onder Ontneemt weliswaar een belangrijk veld aan de witte stukken (voornamelijk aan de paar den), maar is toch een verzwakking. Voor dat soort beslissingen moet je grootmeester zijn: een zwakkere speler probeert te berekenen wat beter is, een grootmeester doet zoiets op z’n gevoel. 18. Lg5-h4, Lc8-f5. Weer zoiets. Zwart lokt g4 uit. Maar is dat nu een versterking van de aanval of in de eerste plaats een verzwakking van de koningsstelling (diagonaal a8-hl)? 19. g2-g4. Lf5-eö. 20. Pf3-d4, Le6-c4. Natuurlijk niet 20. Le5:, wegens 21. Pe6:, fe6:, 22 .Pc5, en wit heeft voldoende compensa tie voor beide pionnen. 21. De2-d2. Na 21. De3 verliest wit nog een pion: 21. Pd5, 22. Dd2, Le5:, 23. Dh6:, Le5:, 24. Pg5 en nu kan zwart het mat met Pf6 dekken. doorzetten van partjgedeelte. 23. f2-f4, Lc4-d5. 24. Pe4-c5, Dd7-e8. 25. Dd2-c3, Om bij het spelen van e5 niet gehinderd te worden door Pb6-c4-e5. Maar het is bijna nooit verstandig voor dames om in de slagschaduw van lopers (hier Lg7) te gaan staan, beter was daarom, met dezelfde bedoelingen, misschien Dh2. 25. e7-e6. 26. Kgl-h2. Om in de toekomst, na f5 de g-lijn te kunnen benutten. Maar zover komt het niet meer. Misschien was Pd3 meteen sterker. 26. Pb6-d7. 27. Pc5-d3, C7-C5. 28. Pd4-b5. Het is niet te geloven dat Spasski de komen de manoeuvre niet gezien zou hebben, maar nu gaat het mis. 28. Pe2 was beter. 28. Dc8-c6. 29. Pb5-d6. 29. Pa3 is niet goed: 29. b5. 29. Dc6xd6. Nu blijft wit met nog een erbij ook, gewoon een pion achter. 30. e5xd6, Lg7xc3. 31. b2xc3, f7-f6. 32. g4-g5, h6xg5. 33. f4xg5, f6xg5. 34. Lh4-g3, Kg8-f7. 35. Pd3-e5 (schaak) Pd7xe5. 36. Lg3xe5. De ongelijke lopers bieden wit remisekansen. Bovendien zou omdat h8 bestreken is, de h-lijn gevaarlijk voor zwart kunnen worden. 36. b7-b5. 37. Tel-fl, Te8-h8. Demonstratief. Als wit zijn loper tegen de toren geeft, verliest hij ook pion d6, en moet hij met 2 pionnen minder tegen de kwaliteit een hopeloze strijd voeren. 38. Le5-f6, a4-a3. 39. Tfl-f4, a3-a2. 40. C3-C4. Om dan tenminste nog al te dekken. 40. Ld5xc4. 41. d6-d7, Lc4-d5. 17. Pbl-d2, 0-0. 18. h2-h3. De beide laatste zetten van wit zijn in combinatie met elkaar twijfelachtig. Nu wit zijn paard op f3 met een ander paard gedekt heeft, had hij op Lg4 kunnen wachten om pas dan h3 te spelen. Zwart neemt ogenblikkelijk het initiatief. 8. a7-a5. 9. a2-a4. Misschien was 9. a3 beter, alhoewel zwart dan altijd de mogelijkheid houdt om met a5-a4 een ruimte-overwicht op de damevleugel te schep pen. 9. d6xe5. 10. d4xe5, Pb8-a6. 11. 0-0. Om de nu volgende zettenreeks te ontgaan kwam c3 al niet meer in aanmerking: 11. c3,l Pc5, 12. Lc2, Pd3 schaak. 11. Pa6-c5. 12. Ddl-e2. Het is duidelijk dat de witte openingsstrategie is mislukt, als zwart, zonder zwaktes in zijn stelling te hebben, al na 12 zetten het loperpaar kan veroveren. 12. Dd8-e8. 12. Dd8-e8. Vervoert ook het loperpaar via een geforceer de (als wit tenminste geen pion wil verliezen) zettenreeks. 13. Pd2-e4. Pb6xa4. 14. Lb3xa4, Pc5xa4. 15. Tfl-el. Verrassend. Wit laat toch de pion varen, die hij met 15. Dc4, b5, 16. Dc7: had kunnen terug veroveren, waarschijnlijk omdat hij vond dat hij dan na 16. Lf5 niet goed zou staann Spasski heeft nu een definitief pionoffer ge pleegd, een werpt zich (noodgedwongen) op de aanval. 15. Pa4-b6. 16. Lcl-d2. Verbreekt, op een moment dat zwart geen b6 kan spelen, in ieder geval nog het verband op zwarts meerderheidsvleugel. 16. a5-a4. 17. Ld2-g5, h7-h6. s f"*

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13