Oeganda remt Waar een bil is, is een weg deviezen vlucht PARTIJMAN VAN NIXON BETROKKEN BIJ INBRAAK Drie landen verlaten in Georgetown conferentie Chipenda van Angolese bevrijdingsbeweging: IN PORTUGAL GROEIT VERZET EVENEENS MISSIE- JARRING MISLUKT Weer komplot in Pakistan Britse troepen m Belfast slaags met r.k. jongeren VREEMDE TOESTANDEN ROND VERKIEZINGEN IN VS Pakistan erkent Militair akkoord Pakistan-India Weer bomaanslagen in Londonderry Inbraken; buit dertig mille Vietnamoverleg in blijvende impasse Niet-gebonden landen laten VRR en regering-Sihanoek toe Veenbranden bij Moskou zijn bijna bedwongen Maandag uitspraak in Sabena-proces MS» Bangladesj niet 1 3 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1972 Wet C ompromitterend 99 99 Militairen met pensioen Goede contacten Ook fietsen - „Dubbele betekenis" (Van onze redacteur in Washington) )r k h l. 9 I 8 1 1 9 1 t I tl n P P Ie Is IU re in Het dagblad had de lijst van telefoon gesprekken gecontroleerd, die het vermoe delijke hoofd van de inbraakonderneming, Bernard Barker, had gevoerd en daaruit (Van onze redacteur in Jeruzalem) Hei probleem is echter, dat de bevrij dingsbeweging niet over onderhoudsmon teurs beschikt. Er bestaan nu plannen, om een Nederlandse monteur naar Angola te sturen. Die vrachtauto’s kunnen echter alleen buiten Angola gebruikt worden. Aange- zier, het Portugese leger regelmatig de wegen in de bevrijde gebieden bombar deert, geschiedt het transport daar per PARIJS, (Reuter). De Vietnamonder- handelingen in Parijs zijn ook gisteren volledig in het slop blijven zitten. De Noordvietnamese delegatie bleef het the ma van de opzettelijke bombardementen op dijken en dammen bespelen. g n n n X 5, i g. m ’n ‘n m 1- lt, sn m is ie ie ef „Ook voor de dekenactie die vorig jaar door de Mondlane Stichting gevoerd is zijn wij bijzonder dankbaar. De dekens die toen gestuurd zijn worden nu gebruikt en de mensen weten, dat ze uit Nederland komen.” Overigens heeft die dekenactie nog een staartje. Van het geld dat daarbij werd ingezameld, schonk de Mondlane Stichting vorig jaar 2 vrachtwagens aan de MPLA. BELFAST (Reuter). Bij het centrum van Belfast hebben Britse militairen gis teren een fel gevecht geleverd met rooms katholieke jongeren, terwijl in London derry leden van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) enige bomaanslagen pleegden. De ongeregeldheden in de Noordierse hoofdstad begonnen toen vanuit een me nigte bij een door rooms-katholieken be woond flatgebouw aan de rand van een protestantse wijk stenen naar de politie werden gegooid. Te hulp geroepen Britse militairen werden begroet met een hagel van stenen en flessen. Zij beantwoordden deze aanval met salvo’s rubber kogels. Na een half uur begon de menigte zich te verspreiden. Er is geen melding gemaakt van ernstige gewonden. GEORGETOWN (Reuter). De voorlo pige revolutionaire regering van Zuid- Vietnam en de Cambodjaanse regering in ballingschap van prins Norodom Sihanoek zijn gisteren als volwaardig lid toegelaten tot de conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken van de niet-gebonden landen die in Georgetown (Guyana) wordt gehouden. NIEUW DELHI, (Reuter). Hoge mili taire leiders van India en Pakistan hebben gisteren een akkoord bereikt over de te volgen procedure bij het trekken van een conftrolelijn langs de bestandslinie in het omstreden Kasjmir, aldus is gisteren van officiële zijde in Nieuw Delhi meegedeeld. Het akkoord is bereikt op de eerste dag van het overleg tussen militaire leiders in een Indisch grensdorp. De kwestie van de controlelijn was het enige moeilijke probleem op de agenda van het in het kader van het in juli bereikte vredesakkoord tussen India en Pakistan gehouden overleg. De Amerikaanse delegatieleider, Willi am Porter, verklaarde voor een bijeen komst dat de hele situatie een ommekeer zou beleven als de tegenpartij het Ameri kaanse plan voor een wapenstilstand en vrijlating der Amerikaanse krijgsgevange nen zou accepteren. Het is geen geheim dat Israel van de Jarring-missie af wil. Premier Golda Meir noemde de resolutie van de Vei ligheidsraad, waarop Jarrings missie is gebaseerd, dan ook niet in de rede waarin zij twee weken geleden op het vertrek van de Russen uit Egypte rea geerde. KAMPALA, (AP). De regering van Oeganda heeft gisteren de deviezenvoor schriften verscherpt om een massale vlucht van buitenlandse valuta te voorko men na haar besluit naar schatting 60.000 Aziaten uit te wijzen. Toen de handelsbanken gisteren na een sluiting van drie dagen weer opengingen, kregen zij de instructie dat alle aanvragen voor reisdeviezen naar de Bank van Oe ganda verwezen moeten worden. Hetzelf de geldt voor buitenlandse deviezen, wel ke door vertrekkende inwoners worden aangevraagd. De komende maanden zal de Mondlane Stichting op verzoek van Chipenda een inzamelingsactie houden om voedsel naar Angola te kunnen zenden. Chipenda: „Zon actie heeft voor ons een dubbele betekenis. Allereerst wordt de hongersnood WASHINGTON Op 17 juni werden vijf mannen door een nachtwaker op heter daad betrapt terwijl zij bezig waren in te breken in het hoofd kwartier van de Democratische Partij in het luxueuze Watergate-flatge- bouw. Dat het geen gewone inbraak was, bleek uit de gereedschappen en instrumenten die zij bij zich hadden: elektronische afluisterapparatuur, fotokopieercamera’s en een grote hoeveelheid dollarbiljetten. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. De V.N.-bemiddelaar Jarring zal het eind van deze week of begin volgende week uit New York terugkeren naar Moskou om daar zijn post als Zweedse ambassadeur te her vatten. Dit betekent dat het nieuwe initiatief van de VN-secrtaris-g?neraal Waldheim om de missie uit de impasse te halen, is mislukt. Oorzaak van de mislukking is dat Israel de Jarring- missie heeft getorpedeerd. Verscheidene leger-, marine- en lucht machtofficieren zijn gepensioneerd kort nadat Bhoetto op 20 december van het vorig jaar generaal Jahja Chan opvolgde als president van Pakistan. Eerder dit jaar werden de opperbevel hebbers van het leger en de luchtmacht tot aftreden gedwongen. Zij zijn op het ogenblik als ambassadeur werkzaam in Europa. In Portugal zelf groeit het verzet even eens. Deze week zijn er nog enkele elek triciteitscentrales opgeblazen. Wij hebben goede contacten met de Portugese verzets bewegingen, die uiteindelijk voor dezelfde zaak strijden als wjj.” MOSKOU, (UPI). Koeien, geiten en ander vee zijn omgekomen bij de veen branden die twintig dagen lang ten oosten van Moskou hebben gewoed, maar inmid dels bijna bedwongen zijn, aldus krante- berichten gisteren in de Sovjet-hoofdstad. dat de zetel van Cambodja, waarop ook de huidige regering in Pnompenh aan spraak maakte, evenals op de conferentie in Loesaka en Dar-Es-Salaam, vacant zou blijven. De vertegenwoordigers van Indonesië, Maleisië en Laos legden er later op een persconferentie de nadruk op dat hun vertrek niet betekent dat hun landen zich ook terugtrekken uit de groep niet-gebon den landen. „Wij zijn ook erg dankbaar voor de koffie-actie die het Angola Comité hier gevoerd heeft. Die betekende een gevoeli ge klap voor de Portugezen. De Afrikaan se arbeiders op de plantages zullen onder die koffieboycot niet lijden. Het zijn meest dwangarbeiders, die veel beter af zijn wanneer ze weer hun eigen grond kunnen bewerken.” OQSTERHOUT. Bij twee inbraken in Oosterhout zijn in de nacht van woens dag op donderdag goederen ter waarde van 30.000 buit gemaakt. Bij Vroom en Dreesmann werden horloges en sigaretten weggehaald voor een totale waarde van 10.000 gulden. Bij een fotohandel namen, vermoedelijk dezelfde inbrekers voor 20.000 gulden aan fotoapparatuur mee. In de.ze zaak lieten zij een grote ravage achter. Noord-Vietnam wijst het plan af als een plan dat de politieke kwestie scheidt van de ilitaire. Hanoi wil dat onderscheid niet. Daniël Chipenda was deze week in ons land om een beroep te doen op de solida riteit van de Nederlandse bevolking. In Angola worden duizenden mensen door de hongerdood bedreigd omdat, zoals Chipen da eerder deze week op een persconferen tie zei, het Portugese leger grote gebieden van het land met chemische middelen heeft ontbladerd. Enkele maanden geleden stuurde Chi penda namens de MPLA een brief aan de Mondlane Stichting in Haarlem, waarin hij om voedsel vroeg. Deze stichting, ge noemd naar de vermoorde leider van de Mozambiquaanse bevrijdingsbeweging Frelimo, geeft materiële steun aan de ve”zetsbewegingen in de Portugese kolo niën. Gisteren is Chipenda naar Angola te ruggekeerd. Vol goede hoop op de toe komst, ondanks de moeilijkheden waar mee de MPLA momenteel te kampen heeft.-Hij zegt: .Tot nog toe is de MPLA vooral in het noorden van Angola actief geweest. Kort geleden is echter ook in het zuiden de strijd losgebroken. Ook in Mozambique maken de bevrij dingsbewegingen belangrijke vorderingen In Guinee, waar onlangs een delegatie van de Verenigde Naties een bezoek bracht aan de bevrijde gebieden, is bijna he1: hele platteland veroverd. Hoewel zij valse namen opgaven, kon de volgende dag worden vastgesteld dat het evenmin gewone inbrekers waren. De leider van de ploeg was James W. McCord, niet alleen een voormalige agent van de Amerikaanse buitenlandse inlich tingendienst (CIA), maar bovendien hoofd van de veiligheidsdienst voor de Republi keinse Partij en voorzitter van een cam- pagne-commissie voor de herverkiezing van president Nixon. vrijheid zou laten stellen. Onder hen zou den zich ongeveer 50 militante IRA-leden bevinden, die wellicht direct weer da strijd zouden gaan aanbinden met de Britse militairen. John Mitchell, de voormalige minister van Justitie, die was afgetreden om de leiding op zich te nemen van Nixons herverkiezingscampagne, zei dat zijn orga nisatie er niets mee te maken had, dat het zuiver toeval was dat er personen bij waren betrokken die iets met de Nixon- campagne te maken hadden. Maar een paar dagen later rapporteerde het dagblad The Washington Post een paar feiten die het „toeval” steeds minder toevallig maakten. In Londonderry, de tweede stad van Noord-Ierland, werden voor het eerst sinds de bezetting van de r.-k. wijken Bogside en Creggan door Britse militairen 10 dagen geleden weer bomaanslagen ge pleegd. Twee jongelui plaatsten in bruin papier verpakte bommen in een winkel, een autobusgarage en een gewone garage. Het personeel kon de gebouwen verlaten voordat de bommen ontploften. Israel weigert verder te onderhandelen zolang Jarring niet terugkomt op zijn memorandum van 8 februari 1971, waarin hij van Israel eiste bij voorbaat zich bereid te verklaren zich op de oude grenzen terug te trekken in het kader van een vredesregeling. Israel heeft dat geweigerd, daar het in ieder geval in het kader van een vredesrege ling nieuwe, veilige grenzen wil vast stellen. Nog een paar dagen later werd vastge- Bteld dat twee anderen van de inbraak- ploeg adresboeken en papieren in hun bezit hadden, waarop de naam voorkwam van Howard E. Hunt, een van president Nixons tijdelijke Witte-Huisadviseurs. Verder kwam vast te staan dat zowel Hunt als de inbrekers allen iets te maken hadden gehad met de CIA, dat ze betrok ken waren geweest bij de fatale Varkens- baai-invasie en dat vier van hen in Miami woonden. RAWALPINDI (AFP-Reuter). Presi dent Bhoetto van Pakistan heeft gisteren in een regeringsverklaring laten weten dat er op 18 december van het vorig jaar een komplot is ontdekt, dat Pakistan in een burgeroorlog had kunnen storten. JERUZALEM. De openbare aankla ger heeft in zijn requisitoir in het Sabe na-proces schuldigverklaring van de beide kaapsters Therese Halasseh en Rima Tan- nous geëist. De beide verdedigers Karmi en Hennignan concludeerden in hun plei dooi tot vrijspraak, aangezien naar hun mening de meisjes onder dwang hadden gehandeld. Waren de feiten al compromitterend genoeg in het verkiezingsjaar, de Republi keinen dachten d at het rollen van de koppen van Liddy en Mitchell voldoende zou zijn om verder onheil te bezweren en de zaak te sussen. Het eind van de affaire was echter nog niet in zicht. Want korte tijd later lekte uit dat een cheque van 75.000 gulden, uitgeschreven door een Nixon-financier in het Midden westen aan de herverkiezingscommissie als het resultaat van een inzameling voor (Van onze speciale medewerker) „Vorige maand is in Brussel een handelsakkoord tussen Portugal en de de EEG gesloten. Daardoor krijgt Portugal veel ruimere exportmogelijk heden. Dat is een zeer ernstige zaak”, zegt Daniël Chipenda, lid van het uitvoerend comité van de Angolese bevrijdingsbeweging MPLA. bleek dat e r talrijke gesprekken waren geweest met het kantoor- en huisnummer van Gordon Liddy, een 42-jarige advocaat die ook werkte voor de officiële herver kiezingscommissie van president Nixon. Op 28 juni werd Liddy ontslagen, na geweigerd te hebben vragen te beant woorden van agenten van de binnenlandse veiligheidsdienst (FBI). Op 1 juli diende John Mitchell zelf zijn ontslag in, welis waar omdat zijn vrouw Martha een „ulti matum” had gesteld, maar Democraten herinnerden zich ook dat Martha Mitchell in een van haar geruchtmakende telefo nades had gezegd dat de politiek maar een vuil zaakje was. President Nixon liet bekendmaken dat hij zijn staf opdracht had gegeven volle dige medewerking te verlenen aan het onderzoek naar de achtergronden van de inbraak, maar stelde niettemin zijn eigen ministerie van Justitie aan om dat onder zoek te leiden. Terecht eisten de Demo craten de benoeming van een onpartijdige officier van Justitie een verzoek dat tot nog toe niet is ingewilligd. „De MPLA betreurt dat handelsakkoord. Niet omdat het Portugese volk door dat akkoord betere ontwikkelingskansen zou kunnen krijgen. De MPLA voert geen oor log tegen het Portugese volk, dat net als w(j onderdrukt wordt. Wij betreuren het akkoord echter, omdat vooral de Portu gese machthebbers er voordeel van zullen hebben. En iedere steun aan het Portugese regime betekent steun aan de koloniale oorlogen die dat land in Angola, Mozam bique en Guinee-Bissau voert. Zonder die steun zou Portugal niet in staat zijn de oorlog voort te zetten”. Nixons campagne, op miraculeuze manier terecht was gekomen op de bankrekening van Bernard Barker, het hoofd van de overvalploeg. Nog vier andere cheques, met een totale waarde van ruim een kwart miljoen gulden, werden omstreeks dezelfde tijd op Barkers bankrekening gedeponeerd. Maurice Stans, de voormalige minister van handel en nu hoofd van de organisa tie die voor Nixons campagne fondsen inzameit, weigerde eerst alle commentaar. Maar verleden week gaf h ij dan zijn versié: hij herinnerde zich die cheque inderdaad gekregen te hebben en had hem doorgegeven aan iemand anders en deze had de cheque aan niemand anders gege ven dan de advocaat Liddy. Daarmee, hoopte Stans kennelijk, zou de zaak afge daan kunnen worden, want Liddy was al ontslagen omdat hij zijn mond had ge houden. j Karmi verklaarde dat de tegenspraak van zijn cliënte Rima in de verklaringen tegenover de politie en op de rechtzitting te wijten was aan een opzettelijke ver draaiing van feiten door de politie. Hennignan betoogde dat zijn cliënte Therese een aantrekkelijke prooi was ge weest voor de Fatah, aangezien zij He breeuws spreekt, maar dat zij verder onder dwang had gehandeld. De openbare aanklager, luitenant-kolonel David Israëli, betoogde daarentegen uitvoerig dat het uitgesloten was dat de Fatah twee meis jes, die van toeten noch blazen zouden weten, op zo’n belangrijke en gevaarlijke expeditie zou sturen. De rechtbank zal maandag het schuldig of onschuldig uitspreken. Daarna kunnen zowel verdediging als aanklager nog ge tuigen oproepen voor het bepalen van de strafmaat. Het vonnis zal waarschijnlijk later op de dag worden uitgesproken. erdoor bestreden. Maar ook het feit, dat het Nederlandse volk iets voor ons wil doen is erg belangrijk. Die solidariteit doet ons erg veel goed. We weten, dat Portugal gesteund wordt door de meeste Westeuropese regeringen. Maar zo’n actie toont aan, dat niet alle Europeanen het daarmee eens zijn.” In Londen bracht de Britse staatssecre taris voor Noord-Ierland, William White law, aan premier Heath verslag uit over zijn besprekingen met de „Social Demo cratie and Labour Party” (SDLP), de voornaamste r.-k. oppositiegroepering in Ulster. Bij dit overleg vroeg de SDLP de nog ongeveer 250 van IRA-activiteit verdachte geïnterneerden vrij te laten en de protes tanten die nu wapens mogen dragen, te ontwapenen. Vrijlating van de geïnter neerden zou het begin kunnen bespoedi gen van een rondetafelconferentie van alle betrokken partijen over de toekomst van Noord-Ierland. Waarnemers in Belfast zijn echter van oordeel dat Whitelaw een groot risico loopt wanneer hij alle geïnterneerden in Op aandringen van de Democratische senator William Proxmire wordt nu door een onlangs opgericht federaal accoun tantsbureau een onderzoek ingesteld naar de verkiezingsfondsen voor president Nixons campagne. Het bureau stuit echter op de moeilijkheid dat ongeveer 30 mil joen gulden van deze Republikeinse fond sen vóór 7 april werd gestort, de datum waarop de wet in werking trad waarbij kandidaten voor het presidentschap ver plicht worden om volledige opgave te doen van campagnegiften en ook de na men van de donors te vermelden. Deze juffrouw draagt op het onderste deel van haar bikini de nationaliteits- plaatjes van West-Duitsland en de Verenigde Staten. Haar verschijning op een autoweg zou heel wat verwar ring veroorzaken, misschien ook wel zonder kentekenplaten. Direct nadat bekend was gemaakt dat de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam was toegelaten, verlieten de vertegenwoordigers van Indonesië, Malei sië en Laos de vergaderzaal. Zij verklaar den dat het besluit doof intimidatie was afgedwongen. Door hun vertrek kwam de weg vrij voor toelating van de regering van prins Norodom Sihanoek. Hoang Bitsj Son, onderminister van Buitenlandse Zaken van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam, zei dat uit het optreden van Indonesië, Maleisië en Laos duidelijk is gebleken dat deze landen „wel gebonden” zijn. De Zuidvietnamese afvaardiging n aar het vredesoverleg in Parijs noemde de toelating van de VRR „een ontoelaatbare inmenging” in de aangelegenheden van Zuid-Vietnam. De VRR is slechts toegelaten als vol waardig lid van de conferentie in George town. De Cambodjaanse regering in bal lingschap echter is permanent lid gewor den van de groep niet-gebonden landen en kan nu als volwaardig lid alle confe renties van de niet-gebonden landen bij wonen. India, Nepal en Singapore waren gekant tegen het lidmaatschap van de Cambod jaanse regering in ballingschap en wilden Of de branden ook aan mensen het leven hebben gekost of schade aan boer derijen hebben toegebracht meldden de berichten niet. De branden die zich over 3.600 hec tare uitstrekten zijn bestreden door meer dan vierduizend soldaten, brand weermannen en arbeiders. Ook gisteren hing boven Moskou een door de wind aangevoerde vaalgrijze rook en kwam roet neer. Moskou heeft hier al vier dagen last van. RAWALPINDI (Reuter). President Bhoetto van Pakistan heeft gisteren uitge sloten dat zijn land Bangladesj erkent. Het staatshoofd van Bangladesj, Sjeik Moedjiboer Rachman, zal volgens hem ook de deur van de Verenigde Naties gesloten vinden. Alle pogingen om met Rachman tot een dialoog te komen zijn op niets uitgelopen, aldus Bhoetto op een persconferentie in Rawalpindi. Het vasthouden van de regering van Bangladesj aan diplomatieke erkenning alvorens men aan een dialoog begint, aldus Bhoetto, heeft de zaken gecompli ceerd. Er is geen vooruitgang geboekt. fiets. De Mondlane Stichting zal dan ook niet alleen een actie voeren om voedsel nav de bevrijde gebieden te kunnen stu ren maar ook om fietsen te kunnen kopen. Chipenda maakte van zijn verblijf in Nederland tevens gebruik, om een gesprek met de Kamerleden Scholten (A.R.), Cor nelissen en Ze’issen (beiden K.V.P.) te voeren. Daarbij werd onder meer gespro ker. over de eventuele medefinanciering var een school die de MPLA in Zambia wil bouwen. Ir E. Voet, secretaris van de Mondlane Stichting, vertelt over dat project: „Er staat al een dergelijke school in Kongo Brazzaville. Die is opgezet met steun van de Deense regering. Dat project verloopt bijzonder succesvol. We willen nu bekij ken of het niet mogelijk is dat de Neder landse regering in het kader van het medefinancieringsprogramma de bouw van een tweede school financieel steunt. Daarmee is een bedrag van circa één miljoen gulden gemoeid.” In verband hiermee, aldus de verkla ring, zijn zes hoge officieren, één gene raal-majoor, twee brigade-generaals en drie kolonels, met pensioen gestuurd.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3