INSPRAAK IN VELSEN 1 SCHELFSMA MET PENSIOEN De heer Kruisman: „Geef ons een -COR OLY COR OLY bromfietsen Aantrekkelijk jubileumboekje van voetbalvereniging Velsen COR OLY Geen overeenstemming in raad over profiel van nieuwe burgemeester 1 man als burgemeester Bosman!” L^blwer^' s B Nieuw lid namens gemeente Velsen in Bestuursacademie Verkoop van grond in Velsen-Oost VIJFTIG JAAR VOETBAL IN KENNEMERLAND Zaterdagmiddag receptie in Driehuis geweest Samenvoeging was G.S. niet onwelkom 4 E COMMUNIST GRABBELTON AUTOMATISCHE BROMFIETSEN SUPER SPORT- RIJWIELEN DAMES- en HERENRIJWIELEN ANTWOORD PROFIEL V .VRWDAG 11 AUGUSTUS 1972 IJMUIDER COURANT '0 (Van een onzer verslaggevers) Successen Driehuis met extra verrassing Breestraat 108 Beverwijk VELSEN. „Velsen, hartelijk gefe liciteerd en vooral ook hartelijk be dankt. Jullie hebben met elkaar im mers een reuze stuk werk verzet en daardoor een heleboel mensen veel gezonde en gelukkige uren bezorgd. Door dit alles werden honderden in staat gesteld tot een sportieve bele venis, hetzij als actief speler, hetzij als supporter. Talloze anderen weer kregen de gelegenheid in besturen en commissies, of gewoon met een stuk gereedschap in de hand, bij te dragen aan waardevolle arbeid, ten dienste van onze sportgemeenschap. Ik hoop dan ook werkelijk dat „Vel sen” nog tot in lengte van jaren door mag gaan ons plaatselijk sportleven te dienen op een wijze, zoals de club dit nu al vijftig jaar doet. Velsen zal U er dankbaar voor zijn”. ZüNDAPP KREIDLER HONDA YAMAHA SPARTA PUCH (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Zoals onder de ge geven omstandigheden trouwens ook moeilijk anders kon worden ver wacht, is de gemeenteraad van Vel sen er donderdagavond niet in ge slaagd de commissaris der koningin, mr. F. J. Kranenburg, eensluidend te adviseren over de voor deze ge meente nieuw te benoemen burge meester. Zoals bekend komt deze be langrijke post in Velsen per 1 januari 1973 vrij, omdat de huidige burge meester, de heer W. M. B. Bosman, hiervoor slechts tijdelijk was aange wezen, in afwachting van de behan deling van het inmiddels door de Tweede Kainer verworpen wets ontwerp over de samenvoeging van de drie IJmondgemeenten. Als gevolg van een Koninklijk Besluit van 10 mei 1972 kan de benoeming van een nieuwe burgemeester nu voort aan in een enigszins opener vorm ge schieden dan voorheen, omdat een gemeenteraad zijn wensen over „het profiel” van deze functionaris in een speciale vergadering aan de commis saris der koningin mag kenbaar ma ken. Op zijn beurt kan deze hiermee dan eventueel rekening houden bij het advies aan de minister. SPARTA van 587,voor487, SPARTA met achtervering 595,— BATAVETTE van 595,voor475, en nog een extra verrassing Breestraat 108 Beverwijk le klas merk reeds voor 168, compleet Breestraat 108 Beverwijk uit voorraad leverbaar PEUGEOT GITANE i (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) i 99 van SVENSKA RESTAURANGEN I KENNEMERPLEIN 5 HAARLEM - TELEFOON 32 06 68 grootste aandacht besteed aan het jubile rende „Velsen” zelf. Tenslotte vroeg de heer Koopman of het niet mogelijk is deze raadsvergadering over enige tijd te vervolgen, teneinde de leden ook in de gelegenheid te stellen zich over de kandidaten uit te spreken. De heer Zuurbier (P.P.R.-D’66), die ook namens de P.S-.P de katheder betrad, vergeleek de thans gevolgde procedure met een grabbelton, waarvan het verlei delijkst uitziend pakket meestal de groot ste teleurstelling verbergt. Hij achtte dit voorbeeld geheel op zijn plaats, omdat de raad van de namen der kandidaten volle dig onkundig wordt gelaten. De nieuwe vereniging bestond uitslui tend uit katholieke leden, zodat men zich aansloot bij de I.V.C.B., een grote organi satie welke in de twintiger jaren naast de Nederlandsche Voetbal Bond opereerde. De club begon met vijftig enthousiaste leden onder de naam „Santpoort” en werd voor haar eerste seizoen ingedeeld bij de derde klasse van de D.H.V.B.. een onder deel van de reeds genoemde I.V.C.B. Zo verneemt de lezer hieruit dat de vereniging 14 juli 1922 door enige jongelui in het Santpoortse café „De Tuinman” werd opgericht, waarop enkele maanden later het eerste „sportterrein” in gebruik kon worden genomen. Weliswaar beschik te men toen nog nauwelijks over enige accommodatie, maar dit feit werd toch belangrijk genoeg geacht om hiervoor de muzikale medewerking van de Santpoort se harmoniekapel „Soli Deo Gloria” bij in te roepen. Deze verheugende ontwikkelingen wor den in het jubileumsboekje uitvoerig om schreven en met tal van foto’s geïllus treerd. En het zijn mede deze oude af beeldingen .welke de uitgave zo aantrek kelijk maken. Zo is hierop het eerste elftal uit 1922 nog te zien, evenals de verschillende kampioenen uit de volgende jaren, hetgeen er velen zijn geweest. Van zijn directeur kreeg hij de zilveren speld van het Verenigde Touw concern, waar Stores deel van uitmaakt, aangebo- den alsmede een enveloppe met inhoud. Zijn collega’s schonken hem een fototoes tel s c t A I I A A I 1 d r S I 8 z k a v 1 I a Dit eerste seizoen leverde al direct het afdelingskampioenschap op, hetgeen te vens de promotie naar de tweede klasse betekende. En ook in deze afdeling kon onmiddellijk de eerste plaats worden ver overd, welk kunststukje in het seizoen 1927-’28 zowaar werd herhaald. Inmiddels had de vereniging ook de beschikking gekregen over een nieuw terrein aan de Terrasweg, dat na het eerste weiland een grote vooruitgang betekende. Enige jaren later kon dit weer worden verruild voor een complex aan de Kwekerslaan, dat met zijn drie speelvelden voor die tijd als een benijdenswaardig bezit kon gelden. Hierna bracht mr. Kranenburg de heer Koopman nog even onder het oog dat de instructies niet toelaten dat een nieuwe vergadering van de raad aan kandidaten kan worden gewijd. En tenslotte sprak de commissaris de wens uit dat hij voor Velsen een burgemeester zal kunnen voordragen, die aan het eind van zijn carrière eenzelfde afscheid wordt geboden, als men thans de heer Bosman denkt te bereiden. VELSEN. De oud-geméentesecretaris van Velsen, de heer J. Veenstra, heeft het gemeentebestuur verzocht hem met in gang van 1 september aanstaande te ont heffen van zijn functie van bestuurslid van de gemeenschappelijke regeling Noordhollandse Bestuursacademie. De ge meenteraad wordt nu voorgesteld secreta ris mr. A. P. van Uffelen als nieuw lid aan te wijzen. van mening was dat het profiel van de nieuwe burgemeester, aan dat van de heer Bosman zou moeten beantwoorden. „Doch waar vind je thans nog een dergelijke man”, vervolgde hij, om er daarna op te wijzen dat voor deze functie kwaliteiten belangrijker moeten worden geacht dan de kleur. Toch was spreker ervan over tuigd dat in de kringen van de P.v.d.A. stellig een bekwame figuur voor deze post kan worden gevonden, vooral omdat reeds vele socialistische wethouders hebben be wezen als loco-burgemeester aan de te stellen eisen te kunnen voldoen- Een ongewoon gezelschap achter de Velsense collegetafel: v.l.n.r.: wet houder Th. Witte, de chef de kabinet jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, de commissaris der koningin mr. F. J. Kranenburg, loco-burgemeester C. Ockeloen, gemeentesecretaris mr. A. P. van Uffelen en wethouder H. A. de Boer. Wethouder M. Roessingh was deze avond wegens ziekte afwezig. gegeven. Hij vroeg hem dan ook te willen bevorderen dat de minister opnieuw in deze richting handelt en denkt. VELSEN. Ten behoeve van de bouw van 127 eengezinswoningen en 43 afzon derlijke garageboxen gelegen in het uit breidingsplan Velsen-Oost heeft de Stich ting Eigen Woningbezit het gemeentebe stuur verzocht aan haar grond te verkopen met een totale oppervlakte van meer dan twintigduizend vierkante meter. De raads leden wordt voorgesteld hiermee in te stemmen en de verkoopprijs te stellen op f 1.123.710. Tevens wordt de raad ver zocht akkoord te gaan met de verkoop van grond in Velsen-Zuid aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland voor de bouw van een transformatorstati- on. In zijn antwoord moest commissaris Kranenburg in de eerste plaats vast stelen dat deze vergadering geen meerder heid voor een bepaalde kleur van de nieuwe burgemeester heeft opgeleverd. In ieder geval zou hij echter bij zijn advies aan de minister zoveel mogelijk met de wensen van de raad rekening houden, waarbij de commissaris reeds te kennen gaf een leeftijd tussen veertig en vijftig jaar inderdaad als de juiste te beschou wen. Ook was hij het met de raad eens dat een bepaalde politieke kleur niet als voornaamste eis moet worden gesteld. De commissaris der koningin bracht ook de afgewezen samenvoeging der drie IJ- mond-gemeenten nog even ter sprake, waarbij hij onthulde dat het verwezenlij ken daarvan Gedeputeerde Staten aller minst onwelkom zou zijn geweest. Nu dit dus niet het geval is geworden» verdient een gewestelijke samenwerking de meeste aandacht, al zal in de praktijk de juiste visie hierop duidelijk moeten worden. Tijdens een korte bijeenkomst in vriendschappelijke sfeer heeft IJmuiden Stores NV donderdagmiddag afscheid ge nomen van de heer J. Schelfsma (rechts op de foto) die na vijfentwintig jaar bij het bedrijf te hebben gewerkt met pensi oen gaat. Op zijn beurt wenste de heer Roo sendaal (Prot.-Chr.) even te herinneren aan de zo langzamerhand voor deze ge meente traditioneel geworden benoeming van een burgemeester van protestants- christelijke signatuur. En gelet op de stembusuitslagen achtte hij een dergelijk gebruik allerminst onredelijk, mede met het oog op een evenwicht in de regio. In de gehele streek tussen Haarlem en Alk maar worden immers vrijwel uitsluitend katholieke burgemeesters aangetroffen, terwijl in het oosten, zoals Amsterdam en de Zaanstreek, deze posten voornamelijk door socialisten worden bezet. Nu in dit geheel dus een prot.-chr.- figuur wordt gemist, zou het volgens de heer Roosendaal volkomen gerechtvaar digd in Velsen een dergelijke burgemees ter te benoemen. Mede doordat nergens in deze omgeving het percentage van deze kiezers zo hoog ligt als hier, namelijk twintig percent. Waarbij dan moet wor den voorop gesteld dat uit deze kringen een geschikte, dus goede kandidaat voor handen is. In plaats daarvan noemde hij het juis ter indien de mogelijkheden voor mede- beslissen worden uitgebreid, zodat de raad bijvoorbeeld in de gelegenheid wordt gesteld de minister een drietal kandidaten ter keuze voor te leggen, of omgekeerd. Overigens voelden de d oor hem vertegenwoordigde fracties niets voor een „neutrale, boven de partijen zwevende figuur”, zoadat de voorkeur moet worden gegeven aan een bekwaam politicus, wiens kleur in overeenstemming is met de meerderheid in Velsen. Geen confessioneel dus, maar iemand afkomstig uit de P.v.d.A. of andere progressieve kringen. Daarom had de heer Kruisman een alternatief. „Geef Velsen een burgemees ter en dan interesseert het ons niet welk etiketje hij heeft opgeplakt als de helaas binnenkort van ons scheidende heer Bosman. Hij bezit oe juiste hoedanig heden, welke wij onder de huidige om standigheden niet beter zouden kunnn ei sen”, aldus spreker, die er tenslotte aan herinnerde dat de commissaris der konin gin Velsen deze figuur destijds zelf heeft Voorts betoogde de heer Meijer met klem dat deze post in Velsen te belangrijk is om te dienen als sluitpost voor een ministers- of parlementscarrière, terwijl hij verder van mening was dat deze gemeente, waar de kiezers voor eenderde op de P.v.d.A. hebben gestemd, toch wel voor een socialistische burgemeester in aanmerking mag komen. „Daarbij zal hij de taal van de gewone mart dienen te spreken, omdat het grootste deel van Velsen bij de industrie is betrokken”, besloot de heer Meijer. Vervolgens sprak de heer Koopman (K.V.P.), waarbij deze te kennen gaf het niet onjuist te achten, wanneer hier een burgemeester uit confessionele kringen zou worden benoemd. Desondanks wilde zijn fractie zich toch niet tegen een even tuele P.v.d.A.-kandidatuur verzetten. Mits de nieuwe burgemeester zich zou confor meren aan de raadsbesluiten, zoals over het Spaarnwouderbos en de voorhsargn en hij niet te veel nevenfuncties bekleedt. Met bovenstaande regels karakteriseer de wethouder C. Ockeloen ongetwijfeld precies de activiteiten en de daaruit voortvloeiende resultaten, waar de voet balvereniging „Velsen” gedurende de hal ve eeuw van haar bestaan op kan bogen. Deze uitspraak is ontleend aan de inlei ding van het aantrekkelijk uitgevoerd ge denkboekje dat ter gelegenheid van het gouden jubileum van deze vereniging is verschenen. Dit boekje is niet alleen inte ressant voor het bestuur en de leden, maar ook voor hen die op de een of andere manier belangstelling hebben voor vijftig jaar historie van de plaatselijke voetbalsport. Al is hierbij uiteraard de Wethouder C. Ockeloen, die deze avond bij afwezigheid van burgemeester Bosman als loco-burgemeester op de voorzittersze- tel had plaatsgenomen, gaf eerst nog een uitvoerige profielschets van de gemeente, waarin zowel de historie, als het heden en de te verwachten toekomst werd om schreven. Hij herinnerde aldus onder meer aan de reeds bereikte voorzieningen, plus aan die welke nog in ontwikkeling zijn, zoals het recreatieplan Spaamwoude, het plan-Zeebad en de instandhouding van het duingebied. Ook besteedde spre ker de nodige aandacht aan de vele be- stuursproblemen, vooral op het gebied van de volkshuisvesting, om er tenslotte op te wijzen dat Velsen al herhaaldelijk heeft bewezen open te staan voor alle vormen van intergemeentelijke samenwerking. Hierop werd door hem het woord ver leend aan de heer M e ij e r (P.v.d.A.), die Onderwijl had de vereniging nog een naamsverandering ondergaan, zodat men als de v.v. „Velsen” in 1967 het huidige fraaie sportcomplex in Driehuis kon be trekken, waar de club steeds geduchte tegenstander is gebleven. Ook kwantitatief en kwalitatief is hier sprake van een voortdurende vooruitgang, zodat „Velsen” thans beschikt over zevenhonderdvijftig leden, verdeeld over tien senioren- en drie zaterdagmiddagelftallen, terwijl de jeugd leden zijn ondergebracht in niet minder dan dertig junioren- en pupillenelftallen. Een voetbalclub met een dergelijk suc cesvol heden en verleden kan hieraan al het recht ontlenen het vijftigjarig bestaan op feestelijke wijze te herdenken. Het reeds gesignaleerde jubileumboekje is een der facetten hiervan, terwijl de verdere festiviteiten zaterdag 12 augustus worden ingezet met een receptie, welke van 16 tot 18 uur in de kantine van het sportcom plex aan de Wolff- en Dekenlaan in Driehuis wordt gehouden. Directeur G. van der Toorn (links) dankte de zilveren jubilaris voor zijn inzet op alle afdelingen van de onderne ming waar hij heeft gewerkt. Magazijn- meseter Schelfsma Was in. de loop der ja^en een allround vakman geworden die de gang van zaken in de groothandel voor scheepsbenodïgdheden zeer goed kende. Ruim 40 jaar geleden, werd het Restaurant Bolwerk geopend. Gedurende die jaren hebben wij alle stormen, die de Horeca-bedrijven bedreigd hebben, kunnen doorstaan Door de kwaliteit van onze gerechten, door de service en door de sfeer. Alleen aan de sfeer hebben wij door een interne verbouwing veranderingen kunnen aanbrengen, die ook U ongetwijfeld zullen verrassen. Als U nu of in de komende dagen bij ons komt dineren, bieden wij U daarna gaarne een kopje koffie met een Zweedse punch aan, om nog even te kunnen nagenie ten van de kwaliteit, de service en de nieuwe sfeer. Directie C. H. Ekman Volgens Ir. Schoonkind (V.V.D.) zijn het in deze gevallen voornamelijk de kwaliteiten, welke de doorslag moeten geven bij een keuze van de man óf de vrouw, die straks in Velsen de burge- meestersstoel zal mogen bezetten. Zijn fractie had daarom enige punten op een rijtje gezet van de eigenschappen, welke bij een definitieve keuze in aanmerking dienen te worden genomen. Hiervan noemde spreker onder meer dynamisch, tactisch en diplomatiek (even als de heer Bosman), een goed teamleider, managerskwaliteiten, het onderhouden van goede contacten speciaal met Den Haag eèn frisse kijk op de specifieke IJmond-problemen en een leeftijd van ongeveer veertig jaar- Daarbij zou het volgens de heer Schotman aanbeveling verdienen indien de nieuwe burgemeester afkomstig was uit een plaats of regio met anologe problemen, zodat een forensenge meente moet worden uitgesloten. De poli tieke kleur werd hierbij door spreker het minst belangrijk geacht, ofschoon hij hier glimlachend aan toevoegde dat zijn fractie geen enkel bezwaar heeft tegen een libe raal, wellicht het juiste midden tussen de P.v.d.A. en de confessionelen. Deze procedure werd donderdagavond ook in Velsen gevolgd, zodat mr. F. J. Kranenburg hiervoor in gezelschap zijn chef de kabinet jhr. F. W. A. Bee- laerts van Blokland aan de collegetafel had plaatsgenomen. Hij heeft hier de verschillende sprekers met de grootste aandacht beluisterd, waarbij de commis saris onder meer vernam dat de wensen van de P.v.d.A.-fractie uitgaan naar een partijgenoot als burgemeester, terwijl de voorkeur van de Prot.-Chr.-fractie tot een functionaris uit de confessionele kringen bleef beperkt. De K V.P. gaf te kennen in Velsen een katholieke burgemeester niet misplaatst te achten, howel men zich toch niet tegen een eventuele benoeming van een lid van de P.v.d.A. zou verzetten. De fracties van de P.P.R., D’66 en P.S.P. bepleitten daarop bij monde van één spre ker nog meer inspraak voor de raad, waarop de V.V.D. geen uitgesproken voor keur kenbaar maakte. Tenslotte vertolkte de woordvoerder van de C.P.N. ongetwij feld de mening van talrijke leden door zijn wens: „Geef ons een burgemeester als de heei- Bosman!”. Aan het slot van deze vergadering, wel ke werd bijgewoond door een bijna geheel met belangstellende burgers gevulde pu blieke tribune, gaf de commissaris der koning te kennen bij zijn advies aan de minister stellig met de zojuist beluisterde verlangens rekening te zullen houden. De heer Kruisman (C.P.N.) was van oordeel dat de mogelijkheid tot inspraak nog steeds onvoldoende is gebleven, omdat er noch namen van kandidaten, noch die van sollicitanten in het geding mogen worden gebracht. Toch verlangt men van de raad een beeld van de gewenste burge meester, in welk geval spreker alleen maar voor een communist zou kunnen pleiten. Hij liet dit echter na, omdat „de commissaris een dergelijk verzoek toch niet ondersteunt, evenmin als Juliana Geertsema hem zou benoemen.” s r,'S SB t

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4