BLIJE BEELDEN OP NOORDER PIER Zes raadsleden stemden tegen Blok als secretaris beëdigd Slappe handel in industriegrond Beverwijk G.S. van Mits Noordelijke Randweg niet in gevaar komt Caegpoortweg betalen Zaterdag vuurwerk Westertuinen Plan Kagerweg na heftige discussie toch aangenomen negeert verzoek goedgekeurd Hoogovens wil aanleg van Met fiets onder auto jntrale verwarming... BURGEMEESTER BRUINSMA BRAK OPPOSITIE Rechtszekerheid betrokkenen verzekerd TÓCH NIEUWE AMBULANCE Krediet voor filmapparatuur Stads schou wbu r g Maar er liggen nog 20 ha vrij in de De Pijp... SUCCESSEN DRIEHUIS FAMILIE-DRUKWERK 1 |H|1| t 5 IJMUIDER COURANT VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1972 W oningbouw Voor moderne COIFFURES dameskapsalon NOOY Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden O. - tel. 15020 VAN RIXEL zo’n drukker! a n !t n e n •t NOORDHOLLANDSE VERWARMINGS UNIE GWM KONINGSTRAAT 14 - BEVERWIJK TEL. 0 2510-26059 Verwarm uw woning elektrisch met accumulerende nachtstroom- kachels. ELEKTROTECHNISCH BUREAU BRANDENBURG (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Met de verkoop van gronden in het industriegebied De Pijp vlot het niet al te best. Er liggen nog 20 ha gereed voor bebouwing, maar de directeuren lopen de deur van het Stadskantoor geenszins plat om inlichtingen te krijgen omtrent een eventuele industrievestiging in De Pijp. Dit beeld is niet alleen op De Pijp van toepassing, want in vele ge- Industrie r meenten elders in het land (zie Amsterdam) is de situatie eender. ML WW - K J. BLOK ADVERTENTIE (van een onzer verslaggevers) la (Van een onzer verslaggevers) ir (Van een onzer verslaggeefsters) n ADVERTENTIE ADVERTENTIE 4 Oosterduinweg 29 IJMUIDEN - TELEFOON 1 47 88 n n e Vele standaardmndellen in mon sterboek thuis te bekijken. Ook naar eigen ontwerp e n g GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK :s) in fi l er ie or '.e. in en e- ts li jn n, o- d. s- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Met 17 stemmen voor en 6 tegen is de raad donderdag avond akkoord gegaan met het bestemmingsplan „Kagerweg”. Tegen stemde mevrouw B. de Hen-Brand en de heer J. C. van Dijk van de PvdA, mevrouw’ T. G. van Oostveen-Van Meegen van de PPR, de heer J. W. G. Reijkers van D’66 en de heren C. Berghuis en N. Dudink van de CPN. De fractievoorzitter van de PvdA, de heer F. R. W. Kaebisch, die om stem ming had gevraagd, gaf een stemverklaring, waarin hij zei zich achter de voordracht te kunnen scharen na de rustige en duidelijke uiteenzetting van de raadsvoorzitter, burgemeester J. G. S. Bruinsma. De behandeling van de betreffende raadsvoordracht heeft de tongen wel in beweging gebracht, waarbij vooral de heren Kaebisch (PvdA) en Berghuis (CPN) in de oppo sitie waren. De heer C. L. Jansen sr. van de S.C.P. zei onder meer dit voorstel met gemengde gevoelens te bekijken. Hij vond het voor stel nogal diep ingrijpen in de samenle ving en in het bezit van verscheidene mensen. Tevens noemde hij de betreffen de grond onvervangbaar en was hij van oordeel, dat hiermee zuinig moet worden In tweede instantie, waarin met name de heer H. M. Jansen jr. van de P.v.d.A. nog eens aandrong op een betere voor lichting, zegde wethouder Klomp een nota toe over de Westelijke Randweg en de aansluiting naar Heemskerk. Voorzitter J. G. S. Bruinsma zei in een slotopmerking, dat bij de voorbereiding veelvuldig overleg is geweest via onder andere organisaties en een hearing en dat er aan de kwestie veel publiciteit was besteed. Iedere bewoner was volgens bur gemeester Bruinsma ingelicht, terwijl ook de ingediende bezwaarschriften goed on derzocht waren. Het heeft lang geduurd, alvorens de cameramensen van de NOS defini tieve beelden naar de reportagetrein konden sturen. Diverse microfoons moesten worden aangesleept om het juiste volume te krijgen en de strand- bezoekers kregen de instructie op welke wijze mee te klappen met het ritme van de liederen van Peter Can- lan. Efin, voor heel wat mensen een fascinerende gebeurtenis, die ook door een paar enthousiaste amateur- filmers werd vereeuwigd. Wie een televisie-opname nu eens van dichtbij wil meemaken kan nog op de Noorderpier terecht, want van avond (vrijdag) maakt de Evangeli sche Omroep beelden van een op treden van de Engelse groepen The Barning Candles en The New Gene ration. Dit alles van 18 tot 20.30 uur, mét zonsondergang. BEVERWIJK. Ter gelegenheid van de kermis laat het Beverwijkse gemeente bestuur zaterdagavond omstreeks half tien een vuurwerk afsteken op een terrein dat van de kermis af goed te zien is. Waar schijnlijk wordt het vuurwerk opgesteld achter het postkantoor. omgegaan. Bovendien meende hij, dat er aan de voorlichting in deze nogal wat geschort had, omdat zoals hij zei gehoord te hebben, verschillende mensen niet we ten, dat zij er-ook bij betrokken zijn. De fractievoorzitter van de S.C.P., de heer D. Koger, wilde graag van het colle ge weten hoe zij deze urgente zaak denkt te financieren. Hij vroeg of het juist was, dat Hoogovens het gedeelte van de Caeg- poort tot aan de Westelijke Randweg financiert uit het fonds voor de Noorde lijke Randweg. Ook de heer J. P. Logger van de V.V.D. stelde enkele vragen over de financiëring van dit plan. BEVERWIJK Onder voorzitterschap van burgemeester J. G. S. Bruinsma is de raad donderdagavond akkoord gegaan met een voorstel tot voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening van een aantal percelen in het goedgekeurde bestem mingsplan „Westertuinen”. De verwerving van deze gronden is onder meer noodzake- Itfk, aangezien de aanleg van de Verlengde Plesmanweg zeer urgent is. Voordat het echter zover was. zijn er door enkele raadsleden wel de nodige op- en aanmerkingen gemaakt. De heer C. Berghuis, fractievoorziter van de C.P.N., probeerde een lans te breken voor de woningbouw in het betreffende gebied. Voorzitter Bruinsma riep de heer Berghuis echter tot de orde en verzocht hem zich tot de inhoud van het voorliggende voorstel te willen beper ken. Hoewel de heer Berghuis meende aan de hand van een passage in het voorstel niet buiten de orde te gaan, wilde hij zich toch wel „als gedisciplineerd raadslid” zoals hij het noemde aan het verzoek van de voorzitter houden. Hij kon echter niet verhelen het een vreemde zaak te vinden en op een later tijdstip Geen schoorsteen of afvoer nodig, kunnen dus overal staan. ■M- U profiteert van goedkope nacht- stroom. -M- Door eenvoudige en oerdegelijke konstruktie zeer lange levens duur. •M- Elektriciteit zal er altijd zijn. -M- Vraagt vrijblijvend inlichtingen en dokumentatie. Voor al uw elektrawerk, Oosterduinweg 20, telef. 1 34 05. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De filmprojectie-appara- tuur van de Velsense Stadsschouwburg is na een gebruik van 37 jaar aan vervan ging toe. De raad wordt voorgesteld een krediet van bflna vijfentwintigduizend gul den beschikbaar te stellen voor het aan schaffen van nieuwe apparatuur. Burgemeester. J. G. S. Bruinsma deed in een samenvatting van de discussies een dringend beroep op de raad om het be stemmingsplan vast te willen stellen in het belang van de rechtszekerheid van alle hierbij betrokkenen en om te voorkomen, dat het gebied rijp gemaakt wordt voor ongeremde ontwikkelingen in het nadeel van de gebruikers. Mevrouw J. H. Vos-Muller van de SCP zei in eerste instantie bestemmingsplannen zeer moeilijke legpuzzels te vinden. Na de kwestie goed bestudeerd te hebben, zei zij tot de ontdekking gekomen te zijn, dat de betrokkenen door de wet voldoende be schermd werden. Daarnaast was zij van mening, dat de commissie van landgebrui- kers in de Wijkermeerpolder bij het over leg betrokken hadden moeten worden en dat de termijn voor het beleggen van een hoorzitting te kort geweestwas. De heer D. Koger, fractievoorzitter van de SCP, vroeg om een duidelijke beschrij ving, dat in het bertrokken gebied geen detailhandel mag worden gevoerd. Burge meester J. G. S. Bruinsma zegde dit toe. In het bestemmingsplan De Kagerweg, dat de gemeenteraad donderdagavond kreeg te behandelen, is in eerste instantie o.a. een brok grond voor industrievestigin gen gereserveerd. Hoe de raad daar over dacht kan men elders op deze pagina vinden. Nauw verweven met deze zaak was de herziene exploitatieberekening van het in- dustrieplan De Pijp over 1970. Daarin werd onder andere vermeld, dat de ge raamde opbrengst van nog te verkopen terreinen in De Pijp op ruim 19 miljoen moet worden gesteld. Iets, waarmee de heer F. R. W. Kaebisch het in het gehele niet eens was. „U biedt nu grond aan voor 50 per m2. Als wij de berekening van 1970 70/m2) volgen, onstaat er een mogelijk gat van 1 miljoen gulden. „Hij werd door burgemeester Bruinsma fel af gehamerd. „Dit voorstel heeft niets te maken met hetgeen in 1972 kan gebeuren. De herzie ning geldt voor 1970. Of de prijs hoger moet worden gesteld blijkt wel in 1971. De PvdA-fractie-voorzitter was het daar helemaal niet mee eens en er ont spon zich een vurig debat(je), dat door burgmeester Bruinsma werd afgesloten met: „Als wij ons niet aan de orde houden komen er ongelukken- Dat hebben wij een poosje geleden wel gezien.” Burgemeester Bruinsma deelde later op de avond wel mede, dat eerst de nog resterende grond in De Pijp zal worden uitgegeven aan eventuele gegadigden en dat pas daarna het industrieterrein in het plan De Kagerweg aan de orde komt. Hij zei voorts, dat Beverwijk moet gaan tem poriseren met het klaarstomen van gron den voor de industrieën. Het gemeentebestuur acht het noodza kelijk dat de schouwburg uitgerust blijft met dergelijke projectieapparatuur, hoe wel het gebruik van dit theater voor film voorstellingen beperkt is. Wanneer in de toekomst de exploitatie als bioscoop even tueel beëindigd zal worden, kan de Stads schouwburg, gelet op de capaciteit, van belang zijn voor filmvoorstellingen ten behoeve van het onderwijs. Bovendien zal incidenteel ook kunnen voldaan worden aan de vraag van verenigingen om de Stadsschouwburg voor een filmvoorstel ling te mogen gebruiken. Tientallen strandbezoekers vorm den donderdagmiddag op de Noorder pier in Wijk aan Zee het decor van televisie-opnamen, die de Evangeli sche Omroep van de Engelse zanger Peter Canlan maakte. Vier camera’s, waarvan er één op een servicewagen van een garage was geplaatst, registreerden het zonnige gebeuren, dat in oktober door de EO wordt uitgezonden. De titel van de dertig minuten durende uitzending was nog niet bekend. Canlan, op tournee door Nederland, begon vijf jaar geleden met zijn gi taar door de wereld te trekken, toen, zoals hij zelf zegt, „de vrijheid van Christus begon te ontdekken”. In zijn liedjes legt hij de boodschap van Christus en verhaalt over jongeren, die doelloos op deze aardkloot leven en zwerven en zich te buiten gaan aan verdovende middelen. nogal lawaaierige discussie over het feit, dat al in 1967 was besloten het industrie gebied met 45 hectare uit te breiden. De heer Kaebisch vroeg verder of de grond niet geheel of gedeeltelijk voor woning bouw bestemd kon worden, omdat er voorlopig toch nog geen industrie is. Te vens stelde hij voor deze gehele materie nog eens goed te o verdenken en door deskundigen te laten bekijken. BEVERWIJK De gemeente gaat een nieuwe ambulance a raison van 30.000 aanschaffen. Dit ondanks het verzoek van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land om, alvorens tot de aankoop over te gaan advies in te winnen van de onlangs door de vijf gemeenten (Castricum, Uit geest, Beverwijk, Heemskerk en Velsen) ingestelde technische commissie. Wethou der P. J. Schipperus toonde zich over deze gang van zaken hoogst verbaasd. Hij stel de de raad voor, ondanks het negatieve geluid vanuit het provinciale bestuurscol lege, de koop toch te laten doorgaan. Wat is er gebeurd, dat wethouder Schipperus zo boos maakte. De gemeente raad van Beverwijk besloot begin dit jaar een krediet goed te keuren om één van de ambulances te vervangen en een nieuwe wagen aan te schaffen. Niemand h ad bezwaar, want de technische staat van het te vervangen voertuig was verre van ide aal. De vijf gemeenten besloten later een technische commissie in te stellen, die, met het oog op de in de t oekomst op te richten regionale ambulancedienst toezicht moest houden op de technische staat van ter beschikking staande voertuigenpark. Daar had Beverwjk geen bezwaar tegen. G.S- echter stuurde de gemeente Bever wijk een brief, waarin men verzocht eerst advies in te winnen van de technische commissie alvorens een ambulance te ko pen. De door Beverwijk gewenste ambu lance (merk Peugeot) is reeds in gebruik bij de werf Wilton Feyenoord te Rotter dam, de luchthaven Schiphol, bij de ge meente Den Haag en Leiden. „Staatsrech terlijk is het niet juist, dat G.S. eerst een advies wil van een technische commissie, die op het moment, dat het raadsbesluit viel, niet eens bestond. Mijn bezwaar is,” aldus wethouder Schipperus, „dat G.S. de autonomie van de gemeente om zelf te bepalen welke wagen men wenst aan te schaffen, aantast.” De Beverwijkse wethouder toog direct naar Haarlem, waar men dit bezwaar van Beverwijk wel zag. G.S. adviseerde toen om de begrotingswijzigng (nodig om die f 30.000 te kijgen) maar in te trekken en met een nieuw voorstel te komen. Dat weigerde wethouder Schipperus, want die procedure zou vijf maanden gaan duren. Men had direct een nieuwe ambulance no dig. Vandaar het besluit van de raad om niet aan het verzoek van Gedeputeerde Staten te voldoen- Ook de heer C. Berghuis (CPN) zag het echt niet zitten, dat deze „vruchtbare grond op een of andere manier voor industriële doeleinden bestemd wordt”. Hij vond de voordracht onvolledig en was eveneens van mening, dat de zaak nog eens van alle kanten dient te worden bekeken. Bij de beantwoording in eerste instantie zei wethouder A. Klomp onder meer, dat er aan de voorlichting in deze kwestie het nodige gedaan was, maar dat de termijn voor het beeleggen van de hearing inder daad wél wat kort geweest was. Op een brief aan de secretaris van de commissie van landgebruikers in de Wijkermeerpol der was volgens de wethouder geen reac tie binnengekomen. De woordvoerster van de SCP. me vrouw J. H. Vos-Muller, meende dat de grond een bestemming moet krijgen om ongewenste ontwikkelingen te voorkomen en voor het verkrijgen van de benodigde uniformiteit. Zij drong er op aan niet te onteigenen als het niet strikt nodig was. Ook fractievoorzitter D. Koger van de SCP gaf als zijn mening te kennen, dat de raad niet anders dan ,-ja” kon zeggen omdat het bestemmingsplan voor 10 sep tember moet zijn vastgesteld. (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM Een 9-jarige jongen uit Castricum is donderdagmiddag om streeks twee uur gewond geraakt bij een verkeersongeval op de splitsing Oranje- laan-Jan Willem Frisostraat- De knaap heeft naar het oordeel van de behande lende arts in ieder geval een zware her senschudding, terwijl een schedelbasis- fractuur niet uitgesloten wordt geacht. De jongen is opgenomen in het St. Jozefzie- kenhuis in Heemekerk. De jongen reed met zijn fiets over de Jan Willem Frisostraat. Hij sloeg eerst rechts af en keerde toen plotseling zonder op of om te kijken op de rijbaan. Een automobilist uit Limmen kon de jeugdige fietser niet meer ontwijken. Tussen de fractievoorzitter van de PvdA, de heer F. R. W. Kaebisch, en wethouder A. Klomp, ontstond hierna een naar aanleiding van een a nder voorstel weer op woningbouw te zullen terugkomen. In zijn antwoord zei wethouder A. Klomp dat met Hoogovens overeenstem ming is bereikt over financiëring uit het fonds van de Noordelijke Randweg mits de aanleg hiervan niet vertraagd wordt. Tevens liet hij weten, dat het onderhoud van de Verlengde Plesmanweg ten laste komt van het meerjarenplan 1973. Boven dien zei hij er naar te streven de krediet aanvraag zo spoedig mogelijk aan de raad voor te leggen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De heer J. Blok Is donderdagavond aan het begin van de raadsvergadering door burgemeester J. G. S. Bruinsma als gemeentesecretaris van Beverwijk beëdigd en geïnstalleerd. Bur gemeester Bruinsma deed dit in het bij zijn van mevrouw Blok, vele vrienden en kennissen, ambtenaren en gepensioneerde ambtenaren van de gemeente, de oud- wethouders Vessies en Gerritee en colle- ga-secretaris mr. Hofstraten van Heems kerk. De secretaris van Velsen was niet aanwezig, omdat hij een raadsvergadering van zijn gemeente moest bijwonen. Burgemeester Bruinsma bracht in zijn speech de vele taken van een gemeentese cretaris naar voren. „Hij is het hart, de spil en de spin van de secretarie. Tevens de vraagbaak van alle raadsleden voor alle mogelijke informatie op velerlei gebied. Deel uitmakend van het college van Bur gemeester en Wethouders bezit hij een adviserende stem. Hij zit niet op de stoel van de burgemeester, maar iedereen weet dat de zaken via de secretarie geleid worden”, aldus burgemeester Bruinsma, die voorts wees op de veranderde visie ten aanzien van de taak van een secretaris. De raad van gemeente-secretarissen zou de functie wat meer willen onderstrepen, door een secretaris het college van Burge meester en Wethouders én de raad bij te staan, inplaats van behulpzaam te zijn- .„Dat is een stapje verder”, zo zei de burgemeester. De heer Blok, die volgend jaar zijn veertigjarig jubleum als gemeente-ambte- naar hoopt te vieren (hij begon zijn loopbaan op de gemeente-secretarie van Beverwijk en blééf daar ook) werd ver volgens toegesproken door de nestor van de raad, de heer D. Koger. Het raadslid noemde de secretarisfunc tie geen eenvoudige taak. „Maar u mag de functie zien als de kroon op uw ambtelij ke loopbaan.” Gemeentesecretaris Blok zag zijn benoeming als een waardering voor liet werk van de gehéle secretarie. „Ik constateer overal een ruime wil tot samenwerking en dat verheugt mij.” Hij hoopte dat hij de kracht en de wijsheid zou mogen bezitten om zijn nieuwe taak tot ieders tevredenheid te kunnen uitoefe nen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5