Distel- MARIE-CECILE MOERDIJK LEERDE TIJDENS bloem EXPEDITIE IN ZUID-AMERIKA: Zorg voor geld-achter-de-hand in èn voor een blikopener sausje T SCHEREN BEVORDERT DE HAARGROEI NIET VROUWELIJKHEDEN 1* VROUW Die Zauberflöte verdiende ik Nederlands Tijdschrift voor voordeliger en zindelijker dan ontharingscreme Geneeskunde: Sneller, veiliger, KW'...: mijn beurzen” „Met aria’s uit 17 ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 Erbij (Van een medewerker) 8 50* Belerend Schutterig (Van onze medische medewerker) Crème Rose Stad en dorp DAT DE NEDERLANDSE huis artsen ook de kosmetische proble men van hun patiënten willen be hartigen, blijkt wel uit een vraag die aan de redactie van het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskun de werd gesteld en die prompt uit voerig werd beantwoord. „ZINGEN met Cecilia”, het volksliedprogramma van Marie- Cecile Moerdijk, tot nu toe weke lijks voor de NCRV te beluis teren. Ook in de zomermaanden, want ook al gaat de bekende zan geres, die in Zeist woont, met va kantie, er zijn zoveel verzoeken binnengekomen om dit of dat lied nog eens te draaien, dat de zomer maanden alleen al met het vol doen aan de wensen gemakkelijk door te komen zijn. Van de win ter wordt het programma, mede om de zendtijd die aan de EO moet worden afgestaan, door de NCRV teruggebracht tot één kwartier per veertien dagen. Dat vindt niet alleen Marie-Cecile Moerdijk jammer, de zangeres die dank zij indianen een broodwin ning vond. - IA/VVtfVVWVVVVVVVVVWWVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVIA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV^ ■i, de verandert niets aan jen, erte GASTON GOURMET. rVVVV5MHrVVWVVVVVVVtfV> /VVVVVteVVVVVVVVVWVWVVVVVVVVVVVWifVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVIMflfVWVVVVVVWVVVVV^ VOLGENS Woman’s Own verloopt fVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVtfVVVW^HfVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVV1 ^HHfVVirVVVVVVVVVWVWVVWWIfWIflMfWVVVVVVVWWVVVVVVVVVV^HH/VVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV EN •M. ts jen. .ar t. OVER HAAR beroemde zoons van wie alleen Edward nog in leven is: „We weten allemaal dat Ted misschien zou worden vermoord als hij zich kan didaat zou stellen voor het president schap. Maar we praten er nooit over.” grote staatslieden. Redevoeringen van De Gaulle en Malraux en uitvoeringen door de Comédie Fran^aise staan op haar favoriete grammofoonplaten. i0 k ’S- uik ;tig oor .en meestal sulfiden (zwavelprodukten) als werkzaam bestanddeel en in dit geval kun ie zo’n crème bij een dro gist, apotheek of een parfumerie ko pen. ik- JL- en em. 519. ied. het enkele weken geleden gestarte pro ject tot nu toe bemoedigend. Gezinnen uit betonnen nieuwbouwsteden hebben een dorp in Sussex bezocht, van alles over bossen en bomen geleerd en ont dekt dat onkruid diverse namen kan hebben. Plattelandsvrouwen hebben op hun beurt de nieuwe stad bezocht, Romeinse munten bewonderd die tij dens de afbraak van oude gebouwen te voorschijn kwamen, en supermarkten gezien die aanzienlijk groter waren dan hun dorpswinkel en hun dorps school. Of ze van dat laatste erg onder de indruk zijn geraakt, wordt niet vermeld. VIER VAN HAAR kinderen zijn nog in leven, ze heeft 28 kleinkinderen en deze zomer wordt ze 82 jaar: Rose Fitzgerald Kennedy. Ze is (volgens een WEET DE ENE helft van Engeland eigenlijk wel hoe de andere helft leeft? De nationale federatie van vrouwen verenigingen in Engeland betwijfelt het en is daarom met een landelijk project begonnen. Doel: mensen die in de stad en op het platteland wonen, te helpen bij het leren begrijpen van eikaars levenswijze en problemen. OOK MOGELIJK: een gewone Hol landse saus, waarvan j door verschil lende toevoegingen allerlei andere eveneens zeer smakelijke slasauzen kunt maken. U maakt een basis van 2 tot 3 eidooiers, loskloppen, daarbij voegen onder voortdurend kloppen wat vocht dat is samengesteld uit Vz kopje water, */i kopje azijn, theelepel ge kneusde peperkorrels. Tot de helft la ten inkoken en dit vocht bij de geklop te eidooiers gieten. Intussen 100 tot 200 gram boter smelten en deze tenslotte bij de geklopte eidooiers en het krui denmengsel gieten. De eidooiers mogen niet rechtstreeks met de warmtebron in aanraking komen. U neemt bijvoor beeld een pannetje dat u in een andere grotere pan met heet water houdt. cremeren zijn. Heb ik gezongen van: zing en dans, want straks is het te laat, dan ben je dood. Ze zaten allemaal heel ernstig te kijken. Ik zeg: Jullie zijn toch nog niet gecremeerd. Dat hielp. Later bleek ook dat ze zich kostelijk hadden geamuseerd”. „WAT OOK leuk is om te zien, vanaf het toneel dan bedoel ik, hoe schutterig de mensen zich soms ge dragen. Dan laat ik ze bijvoorbeeld eerst tegen mij lachen. Dat gaat, ik lach vriendelijk tegen hen en dan lachen ze terug. Maar dan zeg ik: Uw buurman is ook erg aardig, kijk nou allemaal eens naar je buurman en lach vriendelijk tegen hem of haar. Als je die mensen dan ziet stunte len maar tien minuten later is alles oké, dan loopt het prima”. Marie-Cecile Moerdijk, geboren in Zuiddorpe bij Terneuzen, is de doch ter van een Waalse moeder en een Zuidvlaamse vader. Ze liep een fran- stalig gymnasium af en studeerde zang bij Ruth Horna in Nederland en MAAR IN vergelijking met de gewo ne overtollige beharing op diverse plaatsen van het lichaam komen deze wee ziektebeelden zeer zeldzaam voor. ,'n verreweg de meeste gevallen gaat net om gezonde, verder normale vrou wen, antwoordde de tijdschriftredactie Jan ook heel geruststellend. Deze be- uaringsafwijking is dan een variant van de ontwikkeling van het haarsys- teem die alleen erg hinderlijk is. door dat ze niet strookt met het in de omgeving der betreffende vrouw heer sende schoonheidsideaal. Ze is boven der zo’n ding kun je in het oerwoud zo lastig bij je voedsel komen. Dat hebben we door schade en schande moeten leren”. dien dikwijls ergerlijk en er zijn be langrijke rasverschillen in dit opzicht. Wat in Zuid-Europa als normaal geldt, drijft bij ons niet zelden een vrouw voor dezelfde soort beharing naar een dokter' Deze zal naar eventu ele andere verschijnselen zoeken die op echte virilisatie kunnen wijzen. Ook zal hij nog naar afwijkingen in haar menstruatie vragen die op een hormo nale stoornis zouden berusten. Maar als dergelijke nevenverschijnselen ontbre ken en er uitsluitend sprake is van te sterke beharing (zoals dit bij het over grote aantal het geval is) hoeft er geen verder onderzoek te gebeuren. En dan is er ook geen reden om een hormoon- oehandeling toe te passen, die niet alleen misplaatst, maar ook nutteloos en hier zelfs beslist schadelijk is. IN TERNEUZEN kreeg ze onlangs twee medailles, van het aldaar geves tigde gilde De Vliegende Hollander, omdat ze op deze beroemde Neder lander een lied had gemaakt, dat ze in dien.: geboorteplaats Terneuzen ook heeft gezongen. Want compone ren doet Marie-Cecile Moerdijk ook. MAAR VOLKSLIEDEREN zijn en blijven haar fort. Het is zaak dat zij haar vondsten, haar bewerkingen en haar interpretaties, die een belangrijk onderdeel in onze cultuur vormen, kan blijven vastleggen, uitzenden en zingen. Vandaar dat het te betreuren is dat het programma „Zingen met Cecilia” wordt teruggebracht tot een frequentie van eens in de veertien dagen. ALS DIE overmatige beharing uit sluitend op de benen zit, vormt de ehandelinp rauwelijks een probleem de meeste vrouwen die een ontha- -ingscièmt gebruiken zijn daar volko men mee tevreden. In zo’n crème zit- EIGENLIJK hadden we allang bezig moeten zijn met het bedenken van snelle, zomerse hapjes voor die dagen waarop we onbekommerd aan het strand zouden liggen, om dan bjj het ondergaan van de zon huiswaarts ke rend, die vooraf bereide gerechtjes uit de koelkast te halen en ze de hongeri ge familieleden voor te kunnen zetten. Nu de echte zomer nog is uitgeble ven kunnen we gewoon wat meer tijd in de keuken doorbrengen. Heerlijke sausjes bereidend bijvoorbeeld voor de artisjokken, die door sommige groot winkelbedrijven al tegen zeer redelijke prijzen worden verkocht. „STORENDE been- en dijbeharing bij jonge vrouwen vormen soms voor een arts een lastig probleem. Moet hij de patiënte teleurstellen, doorsturen naar een schoonheidsspecialiste, een Kuur met vrouwelijke hormonen voor schrijven? Ik heb eigenlijk het meeste behoefte aan een goede ontharings- crème. Weet u een recept?” Zo luidde de vraag van een huisarts. Nu zijn het zeker niet alleen een -terke been- en dijbeenbeharing die onge en ook oudere vrouwen zo stoort, dat zij er. ten einde raad voor naar hun dokter of naar een huidspe- •ialist gaan. Die overtollige of té zware neharing kan ook op het gelaat, de armen,, schouders en/of zelfs op en rond haar borsten zitten. Deze „hyper- „MAAR GOED. Wij zijn gegaan zonder kralen met hoge laarzen en kapmessen, want anders kom je daar niet levend uit. Driehonderd dollar borg gestort, dan kreeg je een zen dertje op zak, dan kon je altijd een helikopter bestellen om je uit de nesten te halen. Tijdens die trip dan heb ik een groot aantal melodietjes van de indianen genoteerd, en enige daarvan heb ik als toegift gezongen later op mijn concerten in Caracas”. „TOEN SCHREVEN de kranten: dat een buitenlandse zangeres ons nou onze eigen liedjes moet komen leren. Het had klaarblijkelijk succes. Die reis heeft me twee dingen ge leerd: zorg ervoor geld achter de hand te hebben om je te redden en zorg voor een blikopener, want zon- HAAR WERK brengt de zangeres overt! in ons land. „Ik heb vier begeleiders: mijn broer Carlos, hoofd leraar aan het conservatorium te Til burg, Thom Bollen, Rob van Krefeld en Nel van Buiten. Eén van hen is altijd wel beschikbaar”. Met hen brengt ze overal meest vrolijke pro gramma’s. „Laatst trad ik op voor een vereniging van mensen die voor ER IS echter wel een „maar” aan deze chemische ontharingsmiddelen 'erbonden Zij verwijderen alleen het haar boven het huidoppervlak en deze behandeling noet dus telkens herhaald worden zodra de haren weer zijn aan gegroeid. Soms veroorzaakt dat irritatie en pukkels van d<= huid ter plaatse, die er niet zo fraai uitzien. Het eenvoudig alternatief gewoon wegscheren, al dan niet elektrisch Daarmee wordt precies netzelfde resultaat bereikt als door het insmeren met een ontharingscrème. Bovendien is scheren veel sneller, vei- tger. voordeliger en ook nog zindelij- ker, zo meent de redactie van het tijdschrift. En je hoeft heus niet bang te zijn dat scheren de haargroei zou tevorderen want dat is een (zeer ver breid) vo'komer ongefundeerd idee. Terwijl vrouwen net heel gewoon vin den om hun benen te scheren, hebben zij een zekere aversie om de overtolli ge haren in het gelaat weg te scheren omdat dit icherer nu ’enmaal tot de typisch mannelijk» gewoonten behoort. In onze tijd past deze aversie nauwe lijks meer. EEN EIGEN gemaakte mayonaise, een zelfde saus met wat knoflook erin uitgeknepen, een mayonaise met tuin kruiden. Maar hoe lekker ook: deze eler-olie-saus maakt dik, een ravigote- saus, tartaarsaus, of een geraffineerde vinaigrette-saus. Om met de laatste te beginnen: u kunt die maken van olie en azijn in een verhouding 4 eetlepels olie op 1 eetle pel azijn. Daarbij peper en zout naar smaak, een paar druppeltjes Worces* tershiresaus en vee] verse tuinkruiden peterselie, selderie, bislook, kervel, dragon) en wat kappertjes (de laatste naar keuze, beslist niet noodzakelijk). Alles goed kloppen in een schaal met de garde. DE ARTISJOK koopt u op de markt, of in de winkel, liefst zo groen moge lijk. U snijdt er de dikke steel af, knipt de puntjes van de bladeren, legt ze in licht gezouten, kokend water en laat ze in een half uur tot drie kwar tier gaar worden. (Een geëmailleerde pan gebruiken om ze ook groen te houden. Hebt u ‘alleen aluminium pan nen dan worden ze wat donkerder, BEZIG IS Marie-Cecile ook voor haar negenjarig dochtertje, voor wie ze - haar man is overleden - vader en moeder tegelijk moet zijn. Mari- Lotte mag een lief meisje zijn, men sen van wie ze denkt dat ze haar moeder, niet gunstig gezind zijn, krij gen de wind van voren. En wel met een keiharde stem, die qua volume voor die van haar moeder beslist niet onder doet. Voor Mari-Lotte heeft Marie-Cecile veel belangrijke toer- nees moeten afzeggen en ook willen afzeggen in haar leven. Rusland, Ja pan onder meer. „Ik zou wel willen, maar ik laat mijn dochtertje niet drie maanden alleen”. DIE PRACHTIGE groene vruchten, bloemen eigenlijk, zijn tegenwoordig voorzien van een licht oranje papie ren sierrandje waarop het merk „Prin ce de Bretagne.” Keert u ze maar eens om. U vindt aan de achterzijde op die oranje ver siering een gebruiksaanwijzing in drie talen. Daarbij ontvangt u nog eens een losse folder, waarop met grappige te keningetjes staat aangegeven hoe deze vorstelijke bloem klaar te maken en te genieten. En ik zeg maar steeds „bloem,” maar het is in feite de bloem van een distel. Onkruid. In Frankrijk en België heel gewoon, hier als (jammer genoeg) nog zeer exclusief geldend. Gek hè? Die paar honderd kilometer verschil. De hierboven genoemde soort, ook wel „Cannes de Bretagne" genoemd, heeft een grote bloemknop en een brede, dikke bodem. Een ook daarom gaat het. Want het is niet een voor een de blaadjes aftrekken en het kleine vlezige stukje eetbaars in een sausje dopen, maar vooral de bodem is het waar de liefhebbers naar uitzien. <4 .Vs,* medewerkster van Ladies’ Home Jour nal) een goed uitziende slanke vrouw die er modieus uitziet in een broekpak met gemakkelijke moccassins en zelfs vroeg in de morgen, zonder make-up, een fris en stevig gezicht heeft. Ze woont in een groot huis in Spaanse stijl aan de Atlantische Oceaan, zwemt elke morgen in zee, speelt iedere mid dag haar partij golf in een club waar ze al bijna 20 jaar lid van is. Weet niets van effecten, leest nooit de beursberichten maar wel boeken over in Venezuela aan het conservatorium in Caracas bij de daar woonachtige Weense professor Hollander. In We nen rondde ze haar studie af bij professor Grossman. Ze is de echtge note geweest van een Russische man, ze zingt in vijftig talen, ze schrijft boekjes en boeken en is directrice van de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang, enzovoort, enzovoort. OOK MOGELIJK: 1 eetlepel fijne en Franse met wat water of witte wijn aangemaakte mosterd en 1 hard gekookte eidooier fijnwrijven, wat zout en peper erbij en 1 eetlepel azijn: goed roeren en dan langzaam zoveel olie toevoegen onder goed kloppen dat een mooie gladde saus ontstaat. Een eetle pel fijngehakte tuinkruiden toevoegen. „MAAR DAAR KOMT u natuurlijk niet voor, voor dat soort verhalen. U komt voor mij als zangeres en niet om te horen dat ik bang ben van kakkerlakken. In Turkije zat er een keer een op mijn bed. Eén, en ik was als de dood. Als je er in Zuid- Amerika honderd bij elkaar ziet, dan doet het je niets”. Marie-Cecile Moerdijk die soms wat moeilijk tot het punt komt waarover ze wil praten, woont in een zeer groot huis, dat toch overal een knusse indruk maakt, en dat daarom al met lof in maandbladen betreffen de de kunst van het wonen, gefigu reerd heeft. Je kunt er struikelen over en tegelijkertijd je hoofd stoten aan alle mogelijke soorten muziekin strumenten uit de hele wereld, zon der de idee te hebben op bezoek te zijn bij een zangeres. Het voorbereiden van haar pro gramma „Zingen met Cecilia” houdt meer in dan alleen het instuderen van de volksliederen en liedjes. De zangeres zoekt alle liederen zelf op. Of ze noteert ze, of ze doet een keuze uit haar immens grote verzameling die ze zelf heeft aangelegd. Deze is zonder enige twijfel uniek in Neder land. En ze schrijft voor dit pro gramma tevens de verbindende tek sten. OVER DE veranderde rol van de vrouw: „Toen ik opgroeide, hadden vrouwen nog niet eens kiesrecht. Ik heb nooit politieke aspiraties gehad. Ik was altijd gelukkig dat ik erbij kon zijn, als ambassadeursvrouw, als moe der van de president. Maar ik weet niet wat er zou gebeuren als ik van daag pas zou beginnen.” Rose Kennedy is er wel van overtuigd dat een of meer van haar kleindochters in de toekomst zeker in de politiek zullen gaan. trichose” zoals het in geneeskundig Grieks heet, kan volkomen onschuldig zijn, maar er komen gevallen voor waarin zij één der verschijnselen vormt van enkele bekende ziektebeel den, waaronder ook ernstige aandoe ningen. Zo is ei een bepaald gezwel van de eierstok bekend waarbij „man lijke” beharing éen der symptomen is, waardoor dit soort gezwel als virilise- lend, dat wil zeggen vermannelijkend bekendstaat. Ook bij een andere inge wikkelde aandoening, die verschillende hormonale oorzaken kan hebben en die het .Cushing-syndroom” wordt ge noemd, vormt hirsutismus (een sterk mannelijk type beharing) één der op vallende en hinderlijke verschijnselen die de vrouw naar de arts en deze op het spoor brengt van het bij haar aanwezige „Cushing-syndroom.” „DIE TEKSTEN zijn belangrijk voor me, hoor! Mijn moeder zei een keer na een liedje: „Kind, wat heb je dat mooi gezongen”. Waarop ik zei: Hou nou je mond, je praat door mijn verbindende tekst heen. Weet u, ei genlijk ben ik heel erg belerend. Ik wil altijd opvoeden. De mensen iets meegeven. Dat wil ik me zelf overigens ook. Ik kom er daar om ook zo moeilijk toe om romans te lezen. Het klinkt natuurlijk ontzet tend egocentrisch, maar ik vind mijn eigen leven veel belangrijker dan het leven van gefingeerde personen. Maar leg dat nou niet verkeerd uit. Ik bedoel - het leven is toch al zo kort - ik wil graag steeds nuttig bezig zijn”. ZIJ VERTELT: „Met de aria’s van de „koningin van de nacht” uit Mo zarts Zauberflöte heb ik vroeger al tijd mijn beurzen verdiend. Ik was, en ben nog, coloratuursopraan. Maar om uitsluitend met klassieke muziek een wereldnaam te krijgen, dat kost ontzettend veel tijd en studie. Voor mij lagen er ook duidelijk andere mogelijkheden. Ik ben mee geweest op een antropologische expeditie in Zuid-Amerika. Ik woonde toen in Caracas. Naar zo’n gebied waar ze een paar jaar geleden nog dominees opaten. Ja ik maak geen grapje. Het was toen nog geen twee jaar tevoren, in 1959, dat een dominee zich liet droppen, ten zuiden van Caracas, compleet met een mand klassieke spiegeltjes en kralen. Maar ze aten hem mooi op”. maar het smaak). Na de kooktijd even laten uitlekken. Opdienen op een groot plat bord. Elke disgenoot krijgt een kommetje saus daarbij. En om die sauzen gaat het juist. MOOIE V I MELOEN 1 r 1 TipCVjjK e r

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17