Rotterdam wil Bij explosie in Belfast drie doden WHITELAW WIL RONDE TAFELCONFERENTIE Vergadering Wereldraad start zondag met premier over rellen praten Congres komt op voor Indianen Meisje slaat dief met hamer NS-Vakantie- dagtochten Aziaten in Boulogne gestrand Wandelen met NS 14 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. I it I Nederlander dood overleeft hindernis VERKLARING VAN BRASILIA HET WEER Bestuurders van VVDM in arrest Kinderen dood na Militair in Suriname omgekomen PRINSES BEATRIX SPREEKT WELKOMSTWOORD Centrumregering van Italië aangetroffen aan Spaanse kust eten paddestoelen „Lin Piao stond in geheim contact met Malinovski” 2 voordelig uit met NS ■n voordelig uit met NS si SR W ZATERDAG 12 AUGUSTUS 19 72 LL F H Japanners verklaren: - Kwestie van tijd 1 Meehan 1 V alfa RT xxWÜ O r.-k. bevolking de naam gekregen van een i opge- o 33 i Nederland BELFAST (Reuter, DPA, UPI, AFP) William Whitelaw die namens de Britse regering het bewind voert in Noord-Ierland, heeft alle partijen die in het geschorste parlement van Ulster zijn vertegenwoordigd, uitge nodigd voor een rondetafelconferentie over de politieke toekomst van het gebied. Deze conferentie zou van 25 tot en met 27 september moeten wor den gehouden. uur. uur. uur. uur. uur. uur. gen tot oplossing te kunnen brengen. In deze „verklaring van Brasilia” wordt met nadruk gesteld dat de vooruitgang van de Amerikaanse landen ten nauwste verbon den is met de vooruitgang van hun bevol kingsgroepen, de Indiaanse stammen inbe grepen, wier integratie in de nationale gemeenschappen geleidelijk moet geschie den. Nelk behoorde tot de troepenmacht Su riname en was ongehuwd. Naar de doods oorzaak wordt volgens de Legervoorlich- tingsdienst een onderzoek ingesteld. DEN HAAG. Tijdens een mars in Suriname in de omgeving van het plaatsje Berlijn is gisteren de 20-jarige dienst plichtig soldaat J. R. A. Nelk uit Geleen onwel geworden en korte tijd later over leden. Belangrijke discussies tijdens de verga dering zijn te verwachten over een moge lijk lidmaatschap van de R.K. Kerk, de Zondagmiddag begint In het Jaarbeurs centrum in Utrecht de eigenlijke vergade ring van het centraal comité, die tot 23 augustus zal duren. Prinses Beatrix en dr. A. Kruyswijk, voorzitter van de Neder landse Raad van Kerken, spreken daar een welkomstwoord. Een dichte kolom witte rook die kilo meters ver te zien was, begon gisteroch tend uit de centrale krater van de vul kaan op te stijgen. Etna rookt. Rookwolken stijgen op bo ven de vulkaan de Etna op Sicilië, maar volgens deskundigen zijn er geen tekenen die erop wijzen dat de vulkaan zal uitbar sten. Keuze uit 30 mogelijkheden. bieden. Ten eerste wil men de wijziging in de logementsverordening reeds vanaf 1 september en niet vanaf 1 januari vol gend jaar van kracht doen worden. Deze wijziging houdt in, dat de norm van acht gasten per pension wordt verlaagd tot vijf gasten. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt half bew. .half bew. geh. bew. zw. bew. regen zw. bew. onbewolkt onbewolkt half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. half bew. licht bew. onbewolkt n ono w nrio n nw nw z no nnw nnw w.st. z no w zo wzw nnw zzo zzw ono wnw n zw zzo n nw n w.st. ono o o o o o 0.2 0 0 0 o 22 3 0 12 0 18 0 25 0 0 0 4 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o Hans Lilje van de Evangelische Kerk in West-Buitsland en dr. Bokeleale uit Kon go. C J 5 T i BOULOGNE (Reuter). —In een school gebouw in de Franse havenstad Boulogne verblijven 21 Aziaten uit Kenia en Oegan da die in het bezit zijn van een Brits paspoort maar drie weken geleden Enge land konden krjjgen. Enige tijd geleden zij geen inreisvisum hadden en ook niet konden aantonen dat zij werk in Enge land konden krijgen. Engie tijd geleden moesten zij Kenia en Oeganda verlaten omdat de regeringen van deze landen de Aziaten met een Brits paspoort weg wil den hebben. a S v i: t< b z d v <3 1 t li x r (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. De bijeenkomst van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken zal zondag 13 augustus om 10.00 uur beginnen met een kerkdienst in de Utrechtse Domkerk. Dr. W. A. Visser ’t Hooft, oud secretaris-generaal van de we reldraad houdt de predikatie, terwijl de huidige secretaris, dr. E. C. Blake liturg is. Verder werken mee aan deze kerkdienst, die in Eurovisieverband zal worden uitge zonden: de metropoliet Emilianos, vaste vertegenwoordiger van de Oosters-ortho- doxe kerken bij de Wereldraad, mevrouw dr. K. Cho uit Japan, emeritus bisschop Kort vóór de ontploffing was een auto met twee mannen en een meisje gestopt voor een winkel. Het meisje stapte uit en ging met een boodschappentas in de hand de winkel binnen. Het personeel dat haar niet vertrouwde, zei dat zij direct moest verdwijnen. Zij was nauwelijks weer in de auto gestapt, toen het voertuig door een zware explosie werd vernield. Alle inzittenden werden gedood en acht voor bijgangers werden gewond. Intussen werden in Londonderry bom aanslagen gepleegd op twee supermark ten. Er ontstond veel schade maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland B. en W. zullen aandringen op wettelij ke maatregelen, die kunnen voorkomen dat de belangen van de bevolking en de gastarbeiders verder worden geschaad. Het college beeft Inmiddels een dringend bercep gedaan op alle inwoners van de Maasstad, Nederlanders en buitenlanders, zich van vechtpartijen en vernielingen te onthouden. Men vertrouwt erop dat de moeilijkheden die in de Afrikaanderwijk zijn ontstaan, door overleg en wettelijke mat tregelen kunnen worden opgelost. Het college heeft besloten een werk groep van drie wethouders en vier raads leden in te stellen, die de vraagstukken rond de huisvesting van de buitenlandse werknemers regelmatig en nauwgezet zul len onderzoeken. Zon Maan op BENIDORM, SPANJE (AP) Het lijk van een man. die geïdentificeerd werd als de 38-jarige Nederlandse kunstschilder Bartold Jacob Willem Boisse, is gisteren aangetroffen onder een loopbrug die naar het strand bij Benidorm voert. BRASILIA (AFP) Op het zevende inter-Amerikaanse congres voor de be scherming van de rechten van de India nen, dat in Brasilia wordt gehouden en waaraan wordt deelgenomen door verte genwoordigers van zeventien Amerikaanse landen, is een verklaring aangenomen waarin gezegd wordt dat internationale samenwerking noodzakelijk is om het vraagstuk van de Amerikaanse inboorlin- Verder wil het college alle betrokken directeuren van gemeentelijke diensten opdracht geven de logementen en pen sions met spoed aan een scherp onderzoek te onderwerpen. Hierbij wordt niet alleen gedicht aan e Afrikaanderwijk, maar aan alle buurten waar sprake is van grotere concentraties van buitenlandse arbeiders. Wethouder Jettinghof van Volkshuis vee' rg heeft het college tijdens het be raad gisteren voorgesteld de panden aan de Farelstraat, die door de bevolking zijn gekraakt, te vorderen en te bestemmen voor woningzoekende gezinnen. Vraag op ’t station de brochure „NS- Vakantiedagtochten”. Sinds de Britse regering in maart het bewind in Ulster van de overwegend pro- testantse Unionistische regering in Belfast overnam, ijvert men in Londen al voor een dergelijke rondetafelconferentie. De grootste r.k. oppositiepartij in Ulster de Social Democratie and Labour Party (SDLP) waarmee Whitelaw giste ren voor de derde maal besprekingen voerde, liet bij die gelegenheid opnieuw weten dat de voorgestelde conferentie al leen kan doorgaan als er voor die tijd een einde is gemaakt aan de internering van personen die van IRA-activiteit worden verdacht. ’n Dagje naar Texel of naar ’t Teutoburgerwoud, naar ’t Evoluon in Eindhoven of naar Ouwehands Dierenpark, naar de Deltawerken of naar de Floriade. BELGRADO (AP) Negen kinderen zijn gestorven en 13 zijn in ziekenhuizen opgenomen na het eten van giftige padde stoelen in een dorp bij de stad Tuzla in Midden-Joegoslavië, zo heeft Radio Bel grado gisteren bericht. Whitelaw verklaarde tot de afgevaar- TOKIO (AFP). —Maarschalk Lin Piao onderhield geheime betrekkingen met de Soviet-Minister van Defensie maarschalk Maï’novski tot aan diens dood in 1967 en daarna met zijn omgeving, om zijn sa menzwering tegen Mao Tse Toeng op touw te zetten, aldus verklaarden gisteren in Tokio twee Japanse parlementsleden die donderdag uit Peking terugkeerden. De afgevaardigden, Hisaki Koeroda en Sjitsjiro Hozoemi zeiden dat ze de infor matie gekregen hadden van Liao Tsjeng Tsjin voorzitter van het Chinees-Japanse ge.io' tschap van vrienden. Tsjeng Tsjin is hooggeplaatst ambtenaar in het ministerie van Buitenlandse Zaken geweest. V ógens hem heeft Lin Piao die op de vlucht naar Moskou bij een vliegtuig ongeluk om het leven kwam per helic ipter belangrijke stukken van de Chinese communistische partij naar Rus land willen laten overbrengen, maar het toestel werd door vliegtuigen van de Chi nese luchtmacht onderschept en de docu menten* veilig opgeborgen. K-'eroda bevestigde dat Lin Piao’s sa menzwering tegen Mao door zijn dochter verbaden werd toen ze premier Tsjoe en Lal ontmoette. Volgens hem heeft Liao Tsjeng Tsjin gezegd dat de voormalige chefstaf Hoeang Yo^ng Sjeng en het oud-lid van het politieke bureau Tsjen Po-Ta, nog steeds in China in leven zijn. Beiden zijn in de berichten die het wes'en over Lin Piao’s dood bereikten, als medeplichtigen aan de samenzwering ge noemd Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg onbewolkt Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Malorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv Tunis voortzetting van het anti-rascisme-pro- gramma - waarop nogal wat kritiek is geleverd - en over een voorstel aan kerken en regeringen om de investeringen in Zuidelijk Afrika terug te schroeven. In Utrecht zal het destijds in Uppsala geïn troduceerde begrip „conciliariteit” centraal staan. Met deze term - die het -meer vrijblijvende „dialoog” moet vervangen - wil men de ernst benadrukken om tot elkaar te komen met het doel te komen tot een wereldconcilie van kerken, dat bindende besluiten nemen kan. Inmiddels heeft de Nederlandse actie groep „Solzjenitsyn”, een groep Utrechtse Ontspoord. Door een verkeerde wissel- stand is gisteravond de trein uit Gro ningen op het station Meppel ontspoord. De achterste wagon, een motorpostwa- gen, kwam dwars op de rails te staan. De wagen werd beschadigd en ook een seinpaal werd uit de grond gerukt. Niemand werd gewond. Drugbestrijding Nederland heeft 370.000 gulden beschikbaar gesteld voor het Engelstalig maandblad „Drugdepen- dance” (de afhankelijkheid van drugs). In het blad zullen artikelen verschijnen over de strijd tegen het gebruik van verdovende middelen. Dit is meegedeeld aan mr. C. Schurmann, de persoonlijke vertegenwoordiger van de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties bij het VN fonds voor controle op het misbruik van verdovende middelen. Het maandblad wordt uitgegeven door de stichting „Excerpta Medica” in Am sterdam. Het eerste nummer zal in september verschijnen en over de gehe le wereld verspreid worden. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG. Enkele buien, later weer zonnige perioden, maar iets lagere temperaturen. Aantal uren zon: 3 tot 10; minimum tempera tuur: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; maximum temperatuur: van 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Normale temperaturen tot 18 augustus mini mum 14, maximum 20 graden. WEERRAPPORTEN n n nw nw nnw n nnw nnw no n Nieuw voor 1972: Bos- en beekwandeling Leuvenum (Hulshorst, Veluwe) en Bos- en heidewandeling- „De Ginkel” (Ede-Wolfheze). Vraag op ’t station naar de nieuwe kleurenbrochure „Wandelen met NS”. Whitelaw deelde de vertegenwoordi gers van de SDLP mee dat er nog weer 18 geïnterneerden zullen worden vrijgela ten. Er zitten er nu ongeveer 250 gevan gen in het kamp Long Kesh. Aanvanke lijk waren circa 700 mensen geïnterneerd. Gisteren verscheen de militante IRA- leider Martin Meehan, die woensdag bij een routine-onderzoek in Belfast was aan gehouden, voor de rechter. De 26-jarige voormalige havenarbeider weigerde de rechtbank te erkennen, zolang niet Ulster met de Ierse Republiek is verenigd. Door zijn vlucht in december uit een versterkte gevangenis in Belfast heeft Meehan bij de r.-k. bevolking de naam gekregen van een volksheld. theologie-studenten, een ontmoeting be werkstelligd met secretaris-generaal Car- son Blake. De actiegroep wil dat het centraal comité de Russische schrijver steunt in zijn streven naar meer gods dienstvrijheid in Rusland zoals Solzjenit syn dat onder meer in zijn vastenbrief van Pasen heeft gevraagd. Carson Blake had eerder te kennen gegeven niets voor zo’n gesprek te voelen, omdat - zo zei hij - de Wereldraad zich niet mengt in dis cussies binnen de aangesloten kerken. Het gesprek, dat maandag 14 augustus gehou den wordt, zal een besloten karakter dra gen. Bij een grootscheepse actie in Dundalk, een van de bases van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) op enkele kilo meters ten zuiden van de grens met Ulster, werden de chemicaliën in beslag genomen Met name werden apotheken, opslagplaatsen en landbouwcoöperaties die kunstmest en bestrijdingsmiddelen verko pen, doorzocht. Donderdag had de regering in Dublin onder premier Lynch besloten intensiever op te treden tegen de IRA. Maar, aldus de verklaring, bij dit inte gratieproces moet rekening worden ge houden met de cultuur en de zeden van de diverse stammen en de persoonlijkheid van de Indiaan. Bij de opstelling van de nationale ont wikkelingsplannen moeten de belangen van de Indianen in het oog worden ge houden en bij de uitvoering van deze plannen moeten de Indianen worden inge schakeld. Zij moeten ook dat onderwijs krijgen dat hun in staat zal stellen hun economische, politieke en sociale bevrijding waar te maken. In de verklaring wordt voorts het recht erkend van de indiaanse bevolking om in haar moedertaal onderwezen te worden - althans in de eerste schooljaren - terwijl zij daarna in een geleidelijk tempo de nationale taal kan leren. De gebieden waaop de Indiaanse stammen wonen, mogen hun niet worden afgenomen, aldus de verklaring, en de natuurlijke hulp bronnen van deze gebieden moeten volle dig ten goede komen van de stammen. De Indianen moet voorts geleerd wor den hoe zij deze hulpbronnen optimaal kunnen gebruiken. Elke staat, zo gaat de verklaring verder, moet ervoor zorgen dat de Indianen de produkten die zij nodig hebben, tegen billijke prijzen kunnen krijgen en dat de vruchten van hun arbeid niet ten goede komen aan tussen personen. digden van de SDLP dat het beëindigen van de interneringsmaatregelen een kwes tie was van tijd en dat de Britse regering deze kwestie voortdurend in het oog houdt. Naar verluidt wil Whitelaw zelf alle geïnterneerden vrijlaten, met uitzon dering van ongeveer 50 militante IRA- leden die naar men vreest na hun eventu ele vrijlating direct weer tot guerrilla- acties zouden overgaan. De r.k.politici in Noord-Ierland staan echter onder druk van hun kiezers, die alle geïnterneerden vrij willen hebben. ROME (Reuter). De zes weken oude centrumregering van Italië heeft vrijdag haar eerste grote parlementarie hindernis genomen toen de senaat dure amende menten die hij eerder aan een belangrijke overheidspensioenwet had gehecht, in tweede lezing afstemde. Door de indiening van de amendemen ten op 3 augustus kwam de wet de regering op zoveel geld méér te staan dat ze waarschuwde dit door het grote tekort op de begroting niet te kunnen opbrengen. De vrees ontstond dat ze tot aftreden zou worden gedwongen. De wet werd opnieuw voorgelegd aan de Kamer van Afgevaardigden, die deze week de amendementen van de senaat verwierp. Gisteren deed dit in tweede lezing ook de senaat, mede door in krachtige be woordingen gestelde brieven van voorzit ter Giovanni Spagnolli aan een 26-tal senatoren die door hun afwezigheid bij de stemming in eerste lezing de aanneming van de amendementen goeddeels uit communistische koker mogelijk hadden gemaakt. 19 20 20 21 21 17 18 20 18 22 By een zware bomexplosie in de r.k. wijk Falls Road in Belfast zijn gisteren drie personen om het leven gekomen en acht gewond. Van de gewonden zijn er verscheidene ernstig aan toe. Een meisje dat met een grote tas in Belfast in Noord-Ierland een winkel binnenging werd direct door de eige naar de zaak uitgestuurd, omdat de man vermoedde dat in de tas wel eens een bom zou kunnen zitten. Na dat het meisje de zaak verlaten had ging zij in de auto zitten, waarmee zij gekomen was. De tas hield zij bij zich. In de wagen zaten nog twee personen. Enkele ogenblikken later ontplofte de tas. De drie inzittenden waren op slag dood. Verder zijn en W. van plan tijdens de j.emeenteraadsvergadering van volgen de week donderdag, die voor een groot dee. aan de onlusten in de oude Rotter damse wijk zal worden gewijd, twee maatregelen voor ie stellen, die aan de ontstane situatie het hoofd kunnen UTRECHT Twee afdelingsbestuur ders van de Vereniging Van Dienstplichti ge Militairen uit de Willem de Zwijgerka- zerne in Wezep, zijn gisteren na een verhoor door de marechaussee in voorlo pig arrest gesteld. Volgens een woordvoer der van de VVDM is dat gebeurd wegens het verspreiden van pamfletten die naar de mening van de kazerne-commandant overste Felix „onkrijgstuchtelijk” zijn. In één van de pamfletten werd roepen tot het massaal indienen van ver zoekschriften om te worden vrijgesteld van de parade die op 21 augustus wordt gehouden ter gelegenheid van het afscheid van de heer Felix. In het tweede pamflet stond een reactie op het onderzoek dat enkele weken gele den is ingesteld in verband met mogelijk onkrijgstuchtelijke passages in „Stomp” het WDM-afdelingsblad van de Willem de Zwijgerkazerne. De 21 Aziaten gingen direct naar India, maar moesten ook uit dit land vertrekken omdat zij geen werkvergunning hadden. Daarop vlogen zij naar Parijs en probeer den Engeland binnen te komen. Toen zij in Dover werden teruggestuurd, besloot het gemeentebestuur van Boulogne hen in een school onder te brengen. Sinds 23 juli leven zij daar van de liefdadigheid.. In middels is er in deze stad een organisatie van vrijwilligers opgericht die geld voor de vluchtelingen bijeen wil brengen en voor hen wil zorgen totdat er over hun lot is beslist. Ierse politiemannen en militairen heb ben gistermiddag in Dublin een grote hoeveelheid materiaal gevonden dat kan dienen voor het maken van explosieven en bommen. Het stoffelijk overschot toonde sporen van geweld, zo heeft het persbureau Europa Press gemeld. Boisse werd geheel gekleed aangetrof fen. Hij zou donderdagavond in een aantal café’s zijn geweest tot de normale slui tingstijd. De politie weigerde alle com mentaar. ROTTERDAM. Het Rotterdamse col lege van Burgemeester en Wethouders heeft gisteren naar aanleiding van de gebeurtenissen in de Afrikaanderwijk, waai over wij berechtten, premier Biesheu vel in een telegram gevraagd om een on derhoud op de kortst mogelijke termijn alsmede met de betrokken ministers. In dit gesprek willen B. en W. de problema tiek rond de huisvesting van buitenlandse werknemers aan de orde stellen. AMSTERDAM. —Dankzij het kordate en krachtdadige optreden van het 17-jarige Amsterdamse winkelmeisje Ria Knobbe, is een poging van twee mannen, vermoedelijk Marokkanen, om geld uit een boekhandel in de hoofdstad te stelen, mislukt. Het meisje gaf een der twee dieven, die uit een doos in het kantoortje 25 biljetten van 100 gulden had geno men, een behoorlijke tik met een hamer op zijn hoofd. De man liet de bankbiljetten vallen en verdween ijlings met zijn maat. Omstreeks één uur was het tweetal, toen er geen andere klanten in de winkel waren, de zaak binnengeko men. De jongste der twee sprak Ria eerst in het Frans aan en vroeg daarna of zij Engels kende. De man vroeg naar een niet bestaand Engels boek. Hij bleef aan de binnenzijde van de etalage voor in de winkel staan terwijl de andere man ongemerkt kans zag naar het kantoortje te gaan. Toen degeen met wie Ria in gesprek was achterom keek zag zij dat de tweede man geld uit een doos had gepakt. Zij greep onvervaard een bij de kassa voor eventualiteiten gereed liggende hamer en sloeg de rover op zijn hoofd. 25 26 22 23 31 19 33 17 23 30 21 23 33 29 33 30 30 19 24 32 33 20 31 27 24 25 29 31 ZONDAG 13 AUGUSTUS Hoog water 6.02 uur en 18.25 Laag water 1.57 uur en 14.09 MAANDAG 14 AUGUSTUS Hoog water 6.35 uur en 18.56 Laag water 2.29 uur en 14.40 ZONDAG 13 AUGUSTUS op 5.21 uur onder 20.08 10.29 uur onder 21.03 MAANDAG 14 AUGUSTUS Zon op 5.22 uur onder 20.06 Maan op 11.41 uur onder 21.18 1 uur. uur. .s ■Ml 'x

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2