over AMELAND WERD SNEL GEHOLPEN na alarm op gang Meteorietverklikker gaat zondag omhoog Actie twee minuten Dayan is „hoopvol gestemd” kwestie-Suezkanaal Rogers: „Noord-Vietnam kan beter nü onderhandelen” BUDE FOTO’S Brandt ontkent iets te maken te hebben met Drees sr. ziet Belangrijke proef voor NASA Ontslagen na Apollovlucht Neef Togliatti gearresteerd Quick-affaire geen akkoord Waldheim in China Folder homofilie Van kinderroof verdachte vrouw doodgeslagen Amin kan Rippon nog niet ontvangen „BETER DAN NA HERVERKIEZING NIXON” mag worden verspreid 3 ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 WW i «4 rs 3 Geen commentaar 200.000 WW met een nieuw eigen i- d. werd >r n in ng iet is an ize tat KAAP KENNEDY (U P I). Zondag wordt op het eiland Wallops in Virginia een kunstmaan gelanceerd van 177 kg, die is uitgerust met schilden om de inslag van meteorieten vast te stellen. De NASA wil met deze satelliet ervaring opdoen voor de bouw van grote, bemande ruimteschepen, die enkele jaren in een baan rond de aarde draaien waarbij de kans zeer groot is, dat een stuk meteoor zich door de bepantsering boort. Met het schoepenvor mig kunstmaantje wil de NASA nagaan welke combinatie van schilden daartegen het beste bestand is. KAMPALA (Reuter) President Amin van Oeganda heeft vandaag men vaststellen of de veiligheidswand van aluminium-folie achter de buitenkant van de Skylab, die volgend jaar acht maanden om de aarde moet wentelen, de beman ning afdoende zal beschermen. In geval van nood kan men nog overschakelen op een reserve toevoer van zuurstof, die de astronauten juist voldoende tijd laat om hun ruimtepakken aan te trekken. TEL AVIV (UPI) Israels minister van Defensie, Mosje Dayan, heeft gisteren verklaard dat de uitwijzing van de Russi sche adviseurs uit Egypte vraagt om een revaluatie van Israels militaire positie aan het Suezkanaal en positie in het Midden oosten in het algemeen. dat Washington met Hanoi overeengeko men is geen enkel commentaar te geven op het geheime vredesoverleg. De Amerikaanse luchtmacht zo ging ed minister verder, zal echter Noord-Vietnam blijven bombarderen totdat Hanoi te ken nen geeft dat een regeling van het con flict door onderhandelingen mogelijk is. Met een verwijzing naar een „herameri- kanisering” van de oorlog in Vietnam heeft de Viet Cong in Parijs gisteren gereageerd op het bericht van het Ameri kaanse opperbevel in Saigon, dat het laat ste Amerikaanse, aan de strijd deelne mende bataljon in Zuid-Vietnam is terug getrokken. Een woordvoerder van de Viet Cong delegatie op het vredesoverleg in de Fran se hoofdstad zei: „In werkelijkheid beie Hanoi heeft dit donderdag formeel mee gedeeld aan de Indonesische zaakgelastig de. Indonesië, de Philippijnen, Maleisië, Thailand en Singapore hadden het plan opgesteld op een bijeenkomst in Manilla van de Zuidoost-Aziatische Verdragsorga- nisatie. ft >r :n sn ven we een heramerikanisering van d« oorlog”. in 1- let lis ;e- de ag lis le- ke in KAAP KENNEDY (UPI) Het Ameri kaanse ruimtevaartcentrum op Kaap Ken nedy zal na de lancering in december van de laatste Apollomaanvlucht ongeveer 550 arbeiders ontslaan die aan het maanschip hebben gewerkt, heeft de NASA gisteren meegedeeld. op g- er de s- let ti ll en >r- ng ise is rie ok ►e- it- tal de ng lit en ng f 1 >1- sze ?ht ijf ?t k :a- ;er en iao de ilk en ;a- op en en n- de lat >rt m. ou en ;en n- ek ;en an *re 5. is- >e- ian ijn en n. ;n :t. 0. m n ld :e Volgens het KNMI in de Bilt hield'de windhoos verband met een kleine storing in de koude bovenlucht, die van zuidwest naar noordoost trok. Boven zee ontstonden regenbuien, plaatselijk vergezeld van ha gel. De hoos die met inktzwarte lucht en een hagelbui ongelukkigerwijze juist over de camping bij Nes trok, kwam hieruit voort. Volgens het KNMI komen windho zen, vooral in de zomer regelmatig in ons land voor. Soms ontwikkelen ze zich tot cyclonen, zoals de beruchte cycloon die in de jaren twintig Borculo geheel verwoest te. In de Tweede Wereldoorlog ontwikkel de zich boven het Ijsselmeer een bui met maar liefst elf slurven. In één maand zijn zeker vier mensen op grond van geruchten over kinderroof gelyncht. Sinds onheugelijke tijden wor den in afgelegen streken van Nigerië kin deren geroofd, die dan als bediende wor den verkocht of in enkele gevallen bij offerplechtigheden worden gedood. Vorige maand werden in een Nigeriaans grens dorp twee mannen aangehouden die in een zak tien schedels meevoerden van mensen die kort tevoren moesten zijn gedood. Ten noorden van Lagos heeft de politie onlangs een klein slavenkamp ont dekt waarin zich ontvoerde kinderen be vonden. NES Aan het slot van de hulpverleningsactie voor de slachtoffers van 4)e windhoos op Ameland, was de algemene indruk van de leiding van de Koninklijke Luchtmacht dat de luchtmachtactie zeer vlot en soepel is verlopen. Gebleken is dat om achttien minuten over negen ’s morgens het eerste telefoontje over de windhoos op de vliegbasis Leeuwarden is ontvangen. Twee minuten later begon de alarmactie die als direct resultaat had dat de zogenoemde Vlieland-helikopter en de zogenoemde Terschelling- helikopter als eerste luchtvaartuigen op Ameland aankwamen. Idi geen gelegenheid om de Britse minister Geof frey Rippon te ontvangen. Rippon zou gisteravond uit Londen vertrekken voor besprekingen over de aangekondigde uit wijzing van Aziaten met de Britse natio naliteit uit Oeganda. Dinsdag heeft de Oegandese president wel tijd voor een gesprek met Rippon, aldus Radio Kampala. WASHINGTON (AFP, Reuter, DPA). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, heeft gisteren op een persconfe rentie in Washington te kennen gegeven dat Noord-Vietnam beter nü kan onderhandelen met de VS „dan na de herverkiezing van Nixon”, omdat het thans betere voorwaarden kan bedingen. vorm aan deelnemen. 50.000 aan Minister Van Agt van Justitie heeft dit gisteren geantwoord op vragen van het GPV-Kamerlid Jongeling. ARBATA (AP) De politie heeft gis teren de 36-jarige Vittorio Togliatti, neef van de vroegere leider van de Italiaanse Communistische Partij, op een camping bij Arbata op Sardinië gearresteerd. Tog liatti lag te slapen in zijn tent toen de politie hem verraste. Dayan verklaarde dat zelfs na het ver trek van de Russen aan het Suezkanaal nog 800.000 Egyptische troepen gelegerd zijn en dat Israel niet voorbij kan gaan aan het „acute gevaar” dat ze voor zijn veiligheid inhouden. De exodus van de Russen is volgens hem geen „ontsowjetisering” van Egypte, „maar een ontsowjetisering van de oor log”, die het vooruitzicht op een frontale botsing tussen Israëlische en Egyptische piloten in het geval van een nieuwe oorlog reduceert. Hij zei dat hij hoopvol gestemd was dat DEN HAAG Verspreiding van een folder over homoseksualiteit bij een aan tal middelbare scholen in Den Haag levert naar de mening van het Openbaar Minis terie geen strafbaar feit op. Rogers was ervan overtuigd dat de manier waarop president Nixon zijn poli tiek tegenover Vietnam heeft gevoerd, zal bijdragen tot diens herverkiezing. De mi nister toonde zich zeer tevreden over het feit dat het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden een poging om een datum vast te stellen voor de terugtrekking van alle Amerikaanse strijdkrachten uit Vietnam, de kop had ingedrukt. Daardoor, aldus Rogers, blijven de vooruitzichten op onderhandelingen gun stig. Het Huis van Afgevaardigden ver wierp donderdag een amendement op de wet inzake de hulp aan het buitenland, dat de terugtrekking van alle Amerikaan se strijdkrachten voor 1 oktober eiste mits Hanoi de Amerikaanse krijgsgevangenen vrijlaat. Minister Rogers legde er de nadruk op NEW YORK (Reuter) VN-secretaris- generaal Kurt Waldheim is gisteren in Sja. .Phai aangekomen voor een officieel bezoek van vijf dagen aan de Chinese Volksrepubliek. Met een Chinees lijnvliegtuig reisde Waidheim door raar Peking. Daar wacht te hem ccn koele ontvangst. Hij werd verwelkomd door de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsji Peng-Fei, en diens plaatsvervanger Tsjiao Koean-Hoea. In de tijd tot half elf kwamen zestien andere helikopters van de bases Deelen en Soesterberg en acht hefschroefvliegtuigen van de marinevliegkamp Valkenburg en De Kooy op Leeuwarden aan. De helikopters van Deelen en van Soes terberg brachten op hun vlucht naar de basis Leeuwarden vier dokters en twintig ziekenverzorgers mee. Op die basis ston den toen al vier dokters en acht zieken verzorgers van de luchtmacht gereed. De hefschroefvliegtuigen haalden van de basis Leeuwarden uit de gewonden van Ameland. Twee piper „super cub” - vlieg tuigen van deze basis brachten verkeers leiders, brandweer en radio-apparatuur voor het op Ameland geïmproviseerde noodvliegveld over. Een Neptune van de Marineluchtvaart- dienst deed van de lucht uit gedurende enige uren dienst als vliegend verkeerslei- dingsstation voor de verbinding tussen Ameland en Leeuwarden. Een Beechcraft vliegtuig van de MLD vloog tussen het marinevliegkamp Valkenburg en Leeuw arden heen en weer voor het overbren gen van onderdelen. De helikopters hebben van Ameland af circa twintig gewonden rechtstreeks naar de ziekenhuizen in Leeuwarden^ gebracht. Ook maakten de hefschroefvliegtuigen 44 vluchten naar de vliegbasis Leeuwarden waarbij vijftig gewonden daar werden binnengebracht. Op de basis Leeuwarden had men de officiers-mess ingericht als nood-hospitaal voor tweehonderd gewonden. Israel en Egypte in de „niet te verre toekomst” tot een tussentijdse of partiële overeenkomst over de heropening van het Suezkanaal zouden komen. Waaraan hij zijn optimisme ontleende zei hij niet. De minister verklaarde dat hij niet goed zag hoe met de regering van Jordanië tot een overeenkomst over de complexe kwesties tussen beide landen kon worden gekomen. Het gaat hier niet, zoals in de verhouding met Egypte, om het vaststel len van veilige gemeenschappelijke gren zen, zei hij. Men zal het voorlopig moeten doen met de stilzwijgende akkoorden over het klei ne grensverkeer van mensen en goederen tussen Israël en Jordanië. B<’NN (AP) Kanselier Willy Brandt heeft gisteren verzekerd dat zijn regering niet verantwoordelijk is geweest voor de huiszoekingen in de bureaus van Quick Magazine, die in Wegt-Duitsland hebben gele’d tot een geruchtmakende rel met als inzet de vrijheid van de pers. LAGOS (Reuter) In een voorstad van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos heeft een woedende menigte een vrouw doodge slagen die van kinderroof werd verdacht. In een ander deel van de stad slaagde de politie er in een jongeman die op grond van een zelfde verdenking werd aangeval len, bijtijds te ontzetten. Het slachtoffer - naar verluidt een buitenlander naar een ziekenhuis overgebracht. TILBURG. Dr. W. Drees sr. acht het onwaarschijnlijk dat de confessionele par tyen nog vóór de verkiezingen zullen kunnen komen tot een akkoord met de progressieve drie. „Voor de confessionele coalitie is het moeilijk bjj voorbaat uit te spreken dat zij niet langer met de VVD wil regeren, nu zij nog met de liberalen in het kabinet zit,” zei de oud-premier gisteravond in een interview in een van uit Tilburg uitgezon den „Brandpunt”-programma Wanneer volgend jaar het „Skylab”- project begint, zal het personeel met nog eens tweeduizend monteurs en technici worden verminderd, zei de woordvoerder. Momenteel werken er voor de NASA op het ruimtevaartcentrum 15.600 mensen. Hij wordt verdacht van smokkel van wapens en explosieven en samenzwering tot het plegen van bomaanslagen en ande re ondermijnende activiteiten. Drie personen, onder wie Togliatti’s vrouw - van wie hij gescheiden leefde - waren reeds sinds woensdag aangehouden. Zij zouden met een tiental andere perso nen hebben behoord tot een links extre mistische groep die in 1969 in Genua actief is geweest. HIERNAAST: Van alle kanten kwam hulp opdagen, die o.a. werd ingescha keld bij het wegdra gen van de gewon den. HIERONDER: Een beeld van de enorme ravage op de camping Duinoord. ONDER LINKS: Een tragi-komisch plaat je: een meisje vindt haar pruik terug tus sen de puinhopen Noord-Vietnam heeft het vredesplan voor Vietnam, dat een maand geleden door vijf Zuidoostaziatische landen was ingediend, verworpen omdat het de V.S. en de regering in Saigon begunstigt, zo heeft Hanoi gisteren meegedeeld. Het is voorzien van 12 schilden in combinaties van 2 ?\uks, waarvan de voorste een veertigste en de achterste een twintigste mm dik is, die op 13 mm van elkaar zijn geplaatst. Onder elk schild bevinden zich 8 cellen met gas onder druk. Slaat een meteroïde door beide platen, dan wordt het verminderen of wegvallen van de gasdruk naar de aarde geseind. Proeven in het laboratorium hebben de NASA bewezen, dat twee afzonderlijke platen meer weerstand bieden tegen deeltjes, die met 20.000 km per uur in slaan dan een enkele plaat, die twee keer zo dik is. De mini-satelliet moet nu aan tonen of dit ook in de ruimte het geval is. Aan de hand van deze ervaringen wil Brandt stelde echter wel duidelijk dat zijn regering het recht heeft zich te beschermen tegen het uitlekken van staatsgeheimen. Het Openbaar Ministerie in Bonn heeft verklaard dat de actie op initiatief van he ministerie was ondernomen nadat vetmoedens van belastingontduiking, om koperij en misbruik van officiële docu menten tegen Quick waren gerezen. D? actie had echter tot gevolg dat da regering ervan werd beschuldigd onder het mom van een onderzoek naar be lastingontduiking op het spoor te willen komen van de bron waaraan Quick gehei me documenten ontleende. Verleden maand heeft het blad de ver trouwelijke ontslagbrief van minister van Economie en Financiën Karl Schiller ge publiceerd. Deze publicatie heeft de rege ring in verlegenheid gebracht. Ook technisch achtte dr. Drees een akkoord tussen beide blokken erg moei lijk, in verband met de datum van kandi daatstelling (veertig dagen voor de verkie zingsdatum). Bovendien moeten de pro gressieve drie nog met een nieuw eigen program komen. Dr. Drees is geen tegenstander van een stembusakkoord tussen partijen die zich nauw verwant voelen. Maar als twee grote combinaties vooruit tot overeen stemming komen, weet de kiezer: „Het is afgelopen en dat zou hem er toe kunnen brengen maar niet naar de stembus te gaan,” aldus dr. Drees. Als géén van beide blokken by de verkiezingen een meerderheid krijgt kan de toestand na de verkiezingen naar de mening van de 86-jarige oud-premier ern stig worden. Hij was ervan overtuigd dat de leiding van de PvdA ernstig bedoelt regeringsverantwoordelijkheid op zich te nemen, zelfs als zij daarbij moet hopen op wisselende meerderheden in het parle ment. Overigens zal volgens hem de PvdA niet alles kunnen waarmaken wat zij als opposite heeft beloofd. Hij wees erop dat meer dan 200.000 Amerikaanse soldaten in een of andere de oorlog in Zuid-Vietnam Daarvan bevinden zich er boord van schepen van de zevende vloot, 45.000 op steunpunten in Thailand, 45.000 op Okinawa, 25.000 op Hawaii, 10.000 op het eiland Goeam, 6.000 in Taiwan (Formosa) en 43.000 in Zuid- Vietnam zelf. ■C

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3