Wijk aan Zee wordt nog altijd met stof belast het meest Speliade feestelijk afgesloten Elfde Rode Kruis Rally Ramp op Jade-rivier was niet schuld van HAM 308 Kunstmarkt op Ms „Regina” ging verloren door bewegende lading PI’ Kwartaaloverzicht Zaanse Commissie voor de Hygiëne van het Milieu Marktplein IJmuiden Hoger gehalte zwaveldioxyde geconstateerd Zonnige kinderkermis in Velsen-Noord In de vishal Zeven finalisten in jazzconcours f ‘.1 o f I t1 f STOF ZUIGEN LUIKSE BOLLEN held Kluk-kluk Tijdelijke commissie voor gewest- erop los klassen Tanker Polycastle voer volle kracht Kapitein nam veel te groot risico Autopuzzelrit in verschillende vorming T oeschou we rt j e s enthousiast voor 5 IJMUIDER COURANT ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 4 t. (Van een onzer verslaggevers) ,t. VELSEN Honderden kinderen hebben vrijdagmiddag met een don derend gejuich de Speliade ’72 be sloten. Dat gejuich en applaus gold natuurlijk vooral Kluk-kluk, hoofd persoon van de bijna twee uur du rende voorstelling van ’t variété Coos van der Velde, die aan het slot door enthousiaste jongens en meisjes werd omgeven. Voor een aardig deel van de toeschouwers en leiding kwam het einde als een soort bevrijding, van de hitte namelijk die van Sporthal Zee wijk (de plaats van handeling) een broeikas maakte. IJMOND Ondanks alle berich ten over een vermindering van de luchtvervuiling, is er van minder verontreiniging op dit gebied in de IJmond geen sprake, eerder van een kleine toename. In het eerste kwar taalbericht van dit jaar constateert de Zaanse Commissie voor de Hygiëne van het Milieu dat de zwaveldioxyde (SO2)-gehaltes op bijna alle meetpun ten in het algemeen iets hoger waren dan het geval was in de overeen komstige kwartalen van 1970 en 1971. Hoge waarden werden in de IJmond niet bereikt, wel in Haarlem en Wor- merveer. De algemene oorzaak van de toename zal volgens het overzicht gezocht moeten worden in de weers omstandigheden vooral omdat ’s win ters de zwaveldioxydegehaltes wor den bepaald door lage verwarmings bronnen (huizen en kantoren). Van het zogenoemde aardgaseffect, het verminderen van zwavelvervuiling door de overgang op aardgas, valt ditmaal niets te merken. Uitde bruidskamers van modehuis A&K komen elke dag de mooiste witte bruidjes Bij de vijver met fv de witte zwanen poseerde Marjolein in een prachtig wit bruidstoilet - en de fotograaf zei: een plaatje ï- F. F' s ||J a<i d 4. >r (Van een onzer verslaggevers) t. ir r- (Van een medewerker) Prijzen MMAMM VWWH De bekende indiaan .gentje. Wat het aantal deelnemende kunste naars betreft, zal de markt ook dit jaar weer een succes zijn. Er waren veel meer aanmeldingen dan beschikbare plaatsen, waardoor de organisatoren waren genoopt een selectie toe te passen. Ook dit jaar is de markt vooral een demonstratie van scheppend vermogen uit eigen streek en provincie. Een eenvoudig programma van enkele andere in de creatieve en artistieke sfeer passende activiteiten zal de aantrekkelijk heid van de markt verhogen. i.pr.st. 36. Dr. ett no- r 28000. netallic wragen ir 1969. ig 14-8 -311550. merk ingkra- tafeltje ehaard Ook de standaardrookgehaltes zijn de eerste drie maanden van 1972 hoger ge weest dan in het eerste kwartaal van het vorig jaar. Een absolute top werd ge registreerd bjj de Veiser brandweerka- Hij was die dag niet de enige die dat opmerkte. Een bruid. Een witte bruidsjapon. Zo hoort het Zo is het mooi. Bruidjes die weten wat ze willen, kiezen daarom in de speciale bruidskamers van modehuis A en K. Waar trouwen-in-het-wit meer dan 400 variaties telt Inclusief rose en bleu en romantisch groen. En waar alles is wat bij bruidskleding hoort: van kousen tot hoofdtooi. En waar de service aan de bruidjes zo ver gaat, dat een paar uur voor ’t grote moment pasdames bij de bruid thuis komen om haar te kleden. Trouwen in het wit is een waardevolle traditie. Haarlem-centrum en winkelcentrum Schalkwijk, Hoorn, Beverwijk. (Van onze correspondent) LOOSDRECHT. De laatste voorronde zit erop. Naarmate het einde van het jazz concours naderde, steeg de kwaliteit, maar dat was dan ook op het nippertje. Zater dagmiddag is de finale en het heeft de jury behaagd maar liefst zeven groepen en artiesten daaraan te laten deelnemen. Grote uitschieters zijn daar niet bij. De groep Wave uit Nijmegen, die vrij dagmiddag als laatste groep optrad, maakt een goede kans in die finale. Ook pianobeul Jan Rietman uiit Doetincheem. Voorts zijn uitverkoren Moduul ’72 uit Veenendaal, Friends of jazz uit Amsterdam, Strange Power uit Zwolle, Scarab uit Badhoevedorp en gelukkig ook de Freetime old Dixie Jazz Band uit Bovenkarspel. De laatste band trad in blauw-geruite kiel op en was een ware verademing tussen ai het gefrunnik, gepeuter en geploeter dat voor free jazz of avant-garde moest doorgaan. Het was de enige band die muziek in oude stijl speelde. Een jeugdkermis op de speelplaats bij Dè~ Mei in Velsen-Noord was daar de officiële afsluiting. De leiding had gezorgd voor een twaalftal stands die bijzonder veel belangstelling genoten. Een gewelda- dig zonnetje was dit evenement erg gun stig gezind en dat droeg aardig bij aan het bezoekersaantal van ongeveer twee honderd. Een van de vele evenementen op de kinderkermis in Velsen-Noord: bal lon prikken. IJMUIDEN. De aanvoer voor IJmui den bestond vrijdag uit 134 kisten en 116 premiekisten schelvis, 358 kisten en 75 premiekisten wijting, 816 kisten kabel jauw, 4235 kisten en 2084 premiekisten haring, 383 kisten en 263 premiekisten makreel, 773 kisten schol, 35 kisten schar, 57 kisten tarbot, 72 kisten varia, 191 stuks stijve kabeljauw en 14.750 kilogram tong. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN- Het College van Burge meester en Wethouders van Velsen wil een tijdelijke commissie van advies instel len welke nauw betrokken zal worden bij de voorbereidingen rond de gewestvor- ming. Er is bepaald dat alle fracties met een lid in de commissie vertegenwoordigd zijn, behalve de P.v.d-A., die als grootste fractie twee leden mag aanwijzen. Per hoop: rog 122-114. Per stuk: kreeft 21,60. Besommingen I kleur 10 ver- B staat e keu- f 2850,- pijker- >panta-1 ,90, 152 .2 aug. jemstr. Vrijdag werden in IJmuiden de volgen de besommingen gemaakt: KW 3-29,200; KW 4-12,470; SCH 10-3,200; VL 16-720; VL 103-2,000; VL 112-5,700; VL 115-25,200; IJM 7-540; IJM 23-2,630; IJM 44-15.000; IJM 1-3,280; UK 60-16,100; UK 115-1,120; VS 15-1,960; VD 19-11,350; VD 75-630; VD 89-1,430; WR 47-14,500; YE 25-935; ZL 6- 1,500. Spanvissers: KW 42 en KW 135-46,200; EB 28 en UK 78-330; UK 142 en UK 236- 360; UK 196 en UK 234-310; IJM 205 en IJM 221-28,000. Voorts werden door twin tig schepen uit Texel besommingen ge maakt van 4,300 tot 19,450. soort. 1, van-1 ilandse I Kal-1 10543. Int Ti- I f 3,95, kleu-1 'sloten. I IJm. :enhou- 02. 'g r; k n 9 5 (6 Op Kluk-kluk na hadden de artiesten veel moeite om de jeugd in het gareel te houden, zoals dat moet als kinderen al meer dan een uur achter elkaar op de vloer hebben gezeten. Veel gedraaf om te plassen, broertjes te zoeken etc., zorgde voor een onrust die de variétébaas maar matig kon waarderen. Maar zitten blijven is vanzelfsprekend nauwelijks op te bren gen als er geen pauze is. Wellicht ook dat sommige onderdelen van het programma teveel uitgesponnen waren; aan het slot Per kilogram, werd in guldens betaald voor: tarbot 10,20-9,24; grote tong 9-8,62; middel tong 8,80-8,40; kleinmiddel tong 10,13-8,07; tong een 11,45-8,79; tong twee 11,38-8,80; zalm 7,58-7,17; heilbot 9,37. Per vijftig kilogram: schelvis twee 75- 67; schelvis drie 50-48; schelvis vier 67-50; wijting een 75; wijting twee 68; schar 52- 34; kabeljauw een 108; kabeljauw 2 132- 100; kabeljauw drie 125-60; kabeljauw vier 74-47; schol een 88-83; kabeljauw vijf 64-38; schol twee 90-70; schol drie 94- 76; schol vier 75-58; tarbot 391-227; griet 197-162; tongschar 81-48; rode poon 80-56; haai 100-63; krab 42; bot 7,50; poontjes 14, koolvis vier 25; makreel 63,60-22,20; ha ring 37.20-23,80. De lengte van de rit bedraagt circa 100 km en de rit wordt verreden volgens het systeem routebeschrijving. De eerste deel nemer start te 12.01 uur, waarna all* deelnemers 3 per minuut worden gestart. Bij voorinschrijving bedraagt het in schrijfgeld 20 per equipe. Na deze da tum wordt het inschrijfgeld verhoogd tot 25. Als eerste prijs in elke klasse wordt een vouwfiets per equipe beschikbaar gesteld. Verder is er een groot aantal luxe en huishoudelijke voorwerpen en auto-acces- soires beschikbaar. Men verwacht dit jaar meer deelnemers dan vorig jaar, toen 238 equipes zijn gestart. Als extra prijs worden 3 rondvluchten boven Amsterdam verloot onder alle deel nemers. Nadere inlichtingen en inschrijfformu lieren kunnen worden verkregen bij de heer Th. B. van Kleef, Herculesstraat 61 te IJmuiden, telefoon 02550-14112. (ooitjes witte ƒ15. s goed 10. den. IJMUIDEN. Op zaterdag 16 septem ber houdt de automobielvereniging De Rijnmonders in IJmuiden voor de elfde achtereenvolgende maal een autopuzzelrit, waarvan het batig saldo ten goede komt aan de afdeling IJmuiden van het Rode Kruis. verge- kopen. :er aan 'elke u casion: B auto eerste blauw gedaan pe 1969 iw van w van 2750. pe 1967 ran de kleur genaar I ad met B staat blauw I ’66 van v. nw. an 1ste :e eend dnieuw ƒ3250. ett, b.j. 2100. suits R 3250. eigen. c grijs W 1600 kleur 000 b.j. blauw, ur wit en 1969 2750. 4 in ƒ750 i. 1967, en R10 i an 1965 1400. lichte erkeert e 1969, kleur riumph deding, ■j. 1965 (50 GT kunt u eigen :ns alle obielen ftelijke n. Alle I s mor- bedrijf. i en 29 r.a. de ziet u I 02200- I In het kwartaaloverzicht worden verder de gegevens bekendgemaakt van de on derzoekingen naar stof die men verricht heeft met behulp van de zogenoemde High Volume Sampler, een veredelde stof zuiger. Het apparaat heeft men gebruikt in Zaandam en Uitgeest, alsmede in IJ- mu'den (Sluiseiland) en in Wijk aan Zee (afwisselend nabij het Rollandsduin en langs de weg van Tussenwijk en Wijk aan Zee>. Naast de totale hoeveelheid stof zijn ook de elementen ijzer, mangaan, lood, alsr ede de hoeveelheid zeezout berekend. Uit de metingen die sinds oktober 1971 worden verricht, blijkt dat Wijk aan Zee het sterkst belast is, daarna het Sluis eiland in IJmuiden. In het algemeen komi naar voren dat de hoge waarden in Wijk aan Zee vooral gemeten worden als de wind over het Hoogovencomplex in de richting Wijk aan Zee strijkt. Men blijft deze metingen verrichten, vooral omdat Hoogovens bezig is met maatregelen ten einde de stofemissie te beperken. IJMUIDEN-AMSTERDAM De kapi tein van de kustvaarder Regina is door de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam „gale warning’ van kracht was, hetgeen schuldig bevonden aan het slagzij krijgen en vervolgens verloren gaan van zijn schip. De raad heeft hem gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen te ontnemen voor de tijd van twee weken. bleek echter veel leed vergeten toen Kluk zomaar de zaal inkwam. Rond de zandbak bij De Mei was het zo druk dat het er de schijn van had dat de nabijgelegen school al weer was begon nen. De kermisattracties die tegen de betaling van een klein bedrag konden worden bezocht liepen uiteen van ballon prikken, het rad van avontuur tot hoepels gooien en touwtje trekken. De actieve me dewerkers van De Mei en vrijwilligers hadden de handen vol, tot hun genoegen uiteraard. Dit enige Speliade-centrum in Noord heeft trouwens met in totaal bijna 1900 bezoekers een geslaagde veertien daagse achter de rug. Voor de kinderen was het feest ’s mid dags ten einde maar voor alle 75 Spelia- de-medewerkers en -sters kwam ’s avonds de welverdiende afsluiting. Alomaanwezi- ge hoofdleidster mevr. Lammersen, die een apart compliment verdient zonder iemand tekort te doen, heeft toen met hen allemaal een heerlijk etentje bij een Chi nees restaurant gehad. Volgend jaar weer? Mevr. Lammersen: „Dat weet ik nog niet. Veel hangt af van de vraag of je goede medewerkers kunt krijgen. Dat was deze keer in ieder geval wel zo”. slagzij is veroorzaakt doordat water in het schip is gekomen. Veeleer ligt voor de hand dat de lading, die veel ruimte had om te bewegen, onder invloed van de zware zeegang is overgegaan. De zee benoorden Ierland de Regina was op reis naar Loch Carnan op de Hebriden staat bekend als een gevaar lijk gebied. Voorts was de tijd van het jaar voor wat het weer betreft ongunstig. Nu voor dit gebied een zogenoemde gehalte in het stof in IJmuiden hoger was dan elders. Zowel in Zaandam als in Velsen zijn dit eerste kwartaal metingen verricht naar stikstofdioxyde. Een voorname bron voo de verontreiniging van de buiten lucht met stikstofdioxyde is het gemotori seerde verkeer. Dat in Zaandam de scores hoger waren, wijt de dienst aan de on gunstige weersomstandigheden. Uit onderzoekingen naar de kwaliteit van het zeewater in IJmuiden is gebleken dat de hoeveelheid zuurstof in het water binnen de pieren enigszins lager ligt dan in het zeewater erbuiten. Verder voldoet het zeewater buiten de pieren aan de vrij strenge richtlijn van het TNO (namelijk minder dan 1 coli-bacterie per milliliter monster) terwijl het water binnen de pie.*n hieraan niet voldoet, aldus het kwartaaloverzicht. en kinder vriend Kluk-kluk stal gistermiddag de show. Hier wordt hij door enthou siaste bewonderaartjes omringd. hopperzuiger kwam aanvaren, aldus de inspecteur voor de Scheepvaart. Door de enorme kracht wordt de HAM 308 rondgedrukt. Er ontstaat een groot gat in het voorschip. De HAM 308 zinkt snel naar de bodem. Van de 26 opvarenden konden 19 wor den gered, hetzij doordat zij op de Poly- castie konden overspringen, hetzij door uit het water opgepikt te worden door te hulp gesnelde vaartuigen. De raad is het eens met de inspecteur voor de Scheepvaart, dat de scheepsleiding van de HAM 308 geen schuld kan worden verweten aan deze aanvaring. De kapitein heeft, voorzover dat nodig en mogelijk was. ingegrepen. Hem treft geen blaam. Niet eens met de inspecteur is de raad, dat het beleid van de stuurman laakbaar zou zijn geweest. De stuurman was, door dat hij zelf het roer bediende, genood zaakt zijn oplettendheid over verschillen de taken te verdelen. De raad meent dat met betrekking tot een en ander een zodanige onzekerheid bestaat, dat het niet juist zou zijn ■jan de stuurman (mede-) schuld aan de ramp te verwijten. De raad gaat niet mee met de inspecteur, die had voorgesteld de stuurman te straffen door hem de bevoegdheid ontleend aan het dip.oma stuurman sleephopperzuigers, voor de duur van een week in te houden. De raad spreekt zijn medeleven uit met de nabestaanden van de zeven opvarenden van de HAM 308, die bij deze ramp het leven hebben verloren: W. J. Adriaansen, J. Bakker, J. Gruber, R. Hartog, G. van Holï, B. W. W. de Jong en R. Seffelaa». Op de Jade komt die ongeluksdag de gedeeltelijk beladen Polycastle van meer dan 26.000 brutoregisterton op volle kracht aanvaren. In een minuut legt deze reus ongeveer 370 meter af. Geen enkele „last minute manoeuvre” van de HAM 308 kan nog enige invloed hebben op pogingen om de aanvaring te voorkomen. Deze aanvring, die om 8.41 plaats vindt, moet geweten worden aan de Polycastle, die een onverwachte manoeuvre maakte, waardoor dit schip met een grote, niet verminderde, snelheid recht op de sleep- zerne, waarbij men aantekent dat daar de wegwerkzaamheden vermoedelijk de oor zaak kunnen zijn. Het onderzoek naar het loodgehalte in hei opgevangen stof is gedurende het eerste kwartaal voortgezet. Hierbij heeft men dagelijks de hoeveelheid lood be- paa’d. De punten waar 'de hoogste waar den gemeten werden, lagen in het alge meen daar waar in de omgeving de inten siteit van het gemotoriseerde verkeer het grootst was. Dergelijke punten vond men onder meer in Haarlem aan de Jan van Krimpenweg, in Beverwijk aan de Wes- terhoutlaan en in Hoofddorp aan de Bur gemeester Pabstlaan. De hoogst gemeten waarden lagen daar rond de tweemiljoen- ste gram per kubieke meter (2 ug/m3). In vergelijking met Europese steden als We nen. Düsseldorf, Duisburg en Wuppertal zijn deze waarden niet hoog te noemen. Een sportief evenement, waaraan zowel ervaren rally-rijders als beginnelingen kunnen deelnemen, omdat de deelnemers in verschillende klassen worden ingedeeld. Voor de klassen A (ervaren) en B (minder ervaren) wordt gereden terwijl voor de C-klasse een eenvoudig, speciaal voor deze rit samengesteld reglement geldt. VELSEN. De Kunstmarkt Velsen, het tot een traditie uitgegroeide nazomer- evenement, zal ook dit jaar weer worden gehouden. Op zaterdag 2 september zal het Marktplein in IJmuiden worden her schapen in de gezellige en sfeervolle openluchttentoonstelling, die de afgelopen jaren steeds zo’n grote belangstelling heeft getrokken. Ook met behulp van Luikse bollen heeft de Zaanse commissie de hoeveelheid stof gemeten, waarbij evenals bij de High Vo ume Sampler bleek dat Wijk aan Zee het meest stof te verwerken krijgt. Op de Lu;kse bollen buiten de IJmond kwam aanzienlijk minder stof voor dan in de IJmond. Het gehalte aan ijzer en man gaan in het stof was ook in de IJmond weer hoger dan in de rest van het meet- geb’ed. Verder bleek dat het calcium- Etelijks Vaux- PL ’69, I Morris 1 70 enz. N. Tel. aan de kapitein bekend was, was het gevaarlijk en derhalve onjuist dat de kapitein het risico nam en de reis aan vaardde- Onder de gegeven omstandigheden was een reis naar Loch Carnan van 15 tot 16 uur voor een klein schip als de Regina met deze ongunstige belading een riskante onderneming. De kapitein had een betere weersver wachting moeten afwachten. Hij heeft schuld aan het slagzij krijgen en vervol gens verloren gaan van zijn schip. De ramp met de Regina speelde zich af op 13 november van het vorig jaar. De bemanning bestond inclusief de kapitein, uit vijf personen en voorts waren er twee passagiers aan boord. De wind was noord west, kracht 7. Op het Mayday-bericht kwam twee uur later om 23.45 uur, het Engelse motor schip C. P. Ambassador ter plaatse. De Engelsman schoot drie lijnen over die alle isten; hiermee had hij alle beschikbare lijnen verspeeld. De zee stond te hoog om de eigen boten van de Regina te gebrui ken. De C. P. Ambassador gooide uiteinde lijk een vlot overboord en toen het vlot bij de zware slagzij makende Regina was, konden de zeven van de Regina er zo instappen. Later kwam de reddingboot waarin werd overgestapt. Het was toen half vier in de ochtend- Een verzoek aan de kapitein van de reddingboot om tot daglicht in de buurt van de Regina te blijven werd geweigerd, daar het weer verslechterde en omdat de reddingboot nog zes uur moest varen om de kust te bereiken. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN-AMSTERDAM. Bijna een jaar geleden, op de 19de augustus had iop de Jade (West-Duitsland) een aava- ring plaats tussen de Nederlandse sleep hopperzuiger HAM 308 en de Noorse „Polycastle”, een 215 meter lange tanker van 26.376 br. De HAM 308 zonk. Bij de ramp kwamen vijf Nederlandse opvaren den en twee Duitse aan boord geplaatste beambten om het leven. De Raad voor de Scneepvaart heeft de kapitein van de HAM 308 en de dienstdoende tweede stuurman niet schuldig verklaard aan de aanvaring. De Regina was in Portrush (Noord- lerland) beladen met 361 longton bakste nen. De belading was niet homogeen en was „weinig gunstig”. Op zee werd het ruim niet geïnspec teerd; wat door de raad „vreemd genoeg” wordt genoemd is, dat peilen op het ruim, volgens de kapitein, niet nodig was. Hier door beschikt de raad slechts over be perkte gegevens. De raad acht onvoldoende gegevens aanwezig voor de veronderstelling dat de

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5