HEARING OP 16 AUGUSTUS Ceta Bever verhoogt veiligheid deservitor Kapelaan Alleman Eén priesterteam voor twee parochies Als ik het over zou mogen doen, zou ik misschien arts worden, de laatste magiër ter wereld Spelorado-feest Heemskerkse sporthal in Zoeken SUBSTITUUT-OFFICIER VAN JUSTITIE MR. LAGERWAARD ADVOCAAT-GENERAAL BIJ AMSTERDAMS GERECHTSHOF 7 GEWELD ZINVOL RECLASSERING TBR mm 1 i| Éll - IJMUIDER COURANT ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 6 99 99 B (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis, is niet in staat te voorzien in de vacatures in de parochie van de H. Lauren- tius, welke op 1 september ontstaan als zowel pastoor M. C. van Stijn als pater E. J. M. Hollink met emeritaat gaan. Na overleg met de pastoor en kapelaans van de parochie van de H. Maagd Maria, rector J. H. Willems van het St. Jozef ziekenhuis, pater M. den Bekker en kapelaan J. Alleman van de Laurentiusparochie, deken G. J. M. Groot van Beverwijk en de kerkbesturen van de beide Heemskerkse parochies is langzaam de ge dachte gegroeid, dat Heemskerk er het meeste mee gediend is als de zes overblijvende priesters vanaf 1 september als één team gaan samenwer ken. U i HAARLEM „Nog net voor zijn vijftigste naar Amsterdam. Begin het verhaal zó maar, en dan, als het nou eenmaal moet, eèn foto erbij, waarop ik de aandachtige lezers vanachter mijn bureau met de bril losjes en non chalant in de handen aanschouw. Iets in de tuin? Nee, alsjeblieft zeg, zeker in toga, met mijn 16 jar oude kat op mijn schouder, kom nou!” Mr. Lager waard, zichzelf steeds relativerend, maar toch ijdel genoeg („ik ben een Maagd”) om trots te zijn op zijn benoeming. Het gesprek verloopt in ge moedelijke sfeer aan een cafétafeltje. Het springt van de hak op de tak, hij maakt het ons soms moeilijk door met enige twijfel zijn uitspraken weer te matigen. „Ik frustreer je hè?”, zegt hij lachend. Kijkend naar de punten die we als geheugensteuntje voor het interview hebben opge schreven: „Mens, je haalt wel wat overhoop. Je denkt toch niet dat ik daar allemaal antwoord op kan geven, dat betreft de hele Nederlandse recht spraak in een notedop, dan zijn we vannacht nog niet klaar”. Dat over hoop halen zal achteraf, gezien alle reserves in zijn antwoorden nogal mee blijken te vallen. De uren vliegen wel voorbij, dat is waar. Als een rechtbank vroeger iemand rond had lopen die door zijn Z/ - W5 I’» f I ng ft we est N) :n- '-WZ irs 3). u. ’en lur lag de r De beide parochies blijven echter als organisatorische-administratieve eenheden parochies een soort hearing voor de paro- chiznen. Tijdens deze bijeenkomst is de nieuwe situatie het onderwerp van ge sprek. Tevens willen de zes priesters dan over leg met de aanwezigen plegen over voor steven betreffende onder andere de mis tijden, gespreksa vonden, gemeenschappe lijke doopvieringen en huisbezoek. De politierechter in Arnhem dacht een alternatief te vinden in het laten werken van drie jeugdige veroordeelden in een ziekenhuis of liefdadige instelling. Het Hof wees dit af, omdat het dit een taak voor de wetgever en niet voor de (politie- retcher vindt. Mr. Lagerwaard: „Misschien, moeten we inderdaad wel de kant van die straffen Dol enthousiaste jongens en meisjes hebben vrijdagmiddag van het slot feest van Speldorado een waar festijn gemaakt. In de sporthal van Heems kerk traden twee artiesten voor het Mr. Lagerwaard is donderdag beëdigd in zijn nieuwe functie. Dinsdagmorgen om elf uur is de installatie in de straf- zaal van het Hof in het Amsterdamse Paleis van Justitie. de van els in- -17 u. lar se- le- ill- nd ?ht >rl. as- nd er- ro- u. :n- le- ige ste er- sr- itC. :x- rg, »n- an tte .0- en m Ti ler ia- ran iw. ei- ing id- n- en b- :et Mi ll” iw, Ing za. ge ri de g- e. in- iet 13 tde Ise Jg. n). id- ce- 11- m. 1. d- a- is, T. re in, Is, a- n- lat se n. de iet er c- iu sr, 1. ’m 1. X: :h, ne 2. X: s— 6- py 7. u— 8. >n, IS et, il- iis id- u r, er, ’t), er, 13- We hebben een keer meegemaakt, dat de officier een zaak na drie maanden voorarrest maar aanbracht, zonder dat er rapporten waren uitgebracht. De verdedi- De uren z(jn voorbtf gevlogen, het lüstje is summier afgewerkt. We hadden natuur lijk gehoopt nog meer zijpaden van het strafrecht te kunnen behandelen, stof ge noeg, maar hij kapt het af met een „dat stond niet op je lijstje.” Als hij weggaat, lopend, want hij verfoeit de auto, vragen „In theorie vind ik het utstekend. Het is in ieder geval een poging een mens niet in de gevangenis te doen belanden. Maar in de praktijk zie ik het niet zo zitten. De meeste verdachten zijn niet vermogend genoeg. Zit hij in de cel, dan gaat zijn gezin naar sociale zaken. Blijft hij buiten de muren van de gevangenis dan kan hij ook naar sociale zaken, om dat hij de boete niet op kan brengen”. Uw mening over tbr? De Schalkwijkse moordenaar kreeg onvoorwaardelijke tbr, maar moet eerst tien jaar gevangenis uit- ziten, vooradat een medische behandeling kan beginnen. Mr. Lagerwaard aarzelt. „Het is altijd weer het conflit met de maatschappij. Strafrecht is iets menselijks, maar wat prevaleert. Het belang vai die ene verdachte? Of dat van de maatschap pij? Is het menselijk iemand eerst op te sluiten, wordt de genezing dan niet ver traagd, zo niet onmogelijk? Ik geloof dat ik hier het belang van de maatschappij zou laten rpe valer en. Er zou, en dat gebeurt al, een combinatie van straf en behandeling mogelijk moeten zijn”, De balie. „Kan ik uitstekend mee óp schieten, met de meeste radaslieden ten minste. Ik heb bewondering voor het werk van de jonge balie, met hun wetswinkel, hun planen voor een piketdienst voor verdachten, onmiddellijk op het politiebu reau”. brandweerkazerne 10 tot 12 uur), een schaakwed strijd op 15 augustus van 14 tot 17 uur in de Zandkraai en een kinder- camping van 14 tot 18 augustus in het duin. De commissie vermogensstraffen onder voorziterschap van mr. W. C. van Binsber- gen, procureur-generaal aan het Hof in Leeuwarden, stelt althans voor de vermo gensdelicten voor, minder vrijheidsstraf fen en meer geldboetes toe te passen. Dat is een alternatief. Op woensdag 16 augustus beleggen de bestaan, De pastoor en kapelaans van de kerKbesturen van de twee Heemskerkse „Het is in de eerste plaats een kwestie van straftoemeting. Moeten het twee, drie maanden worden, of zeven acht. Ja, ik neig naar de lage kant. Er zijn gevallen waarin die zeven, acht maanden, een jaar misschien, noodzakelijk zijn, maar als het nou om een minder vergrijp gaat, dan vraag ik me wel eens af waarom vier, waarom vijf of zes maanden, wat maakt het uit. De hele zaak is in beweging hoor, er is een tendens naar lagere straffen.Ik vind het ontzettend belangrijk wat er na de straf komt.” voetlicht, die de kinderen twee uur nebben vermaakt. Ad Engel en Doek Engelbracht verzorgen al vele jaren ai htereen een showprogramma, waarin vooral de clownerieke toe standen centraal staan. Komische avonturen van de boef Bartje en veldwachter Flipsen (van Dik Trom) en de goochelshow haalden een vol doende in de kinderogen. Speldorado Heemskerk is hiermee beëindigd, al thans de vakantieweek. Nu staat nog op het programma het open huis in (vanmorgen Mgr. Zwartkruis spreekt tenslotte de wen? uit, dat de parochianen zullen mee denken en meewerken om te komen tot een meest optimale wijze van „samen- kerk-zijn” in I aldus de brief, zullen u en uw priesters dienen te bespreken of op de nu gekozen weg doorgegaan moet worden.” een foto, waarop ik de aandach tige lezers vanachter mijn bureau met de bril losjes en nonchalant in de handen aanschouw progressieve houding opviel, dan werd daar meestal met argusogen naar gekeken. Tegenwoordig is het zo, dat zo iemand als parade paardje kan worden opgevoerd, als men van enige behoudzucht wordt beticht: „Wij conservatief? Hoe kom je erbij, moet je eens kijken hoe vooruitstrevend die is”. De Haarlemse rechtbank staat niet in alle opzichten als de meest vooruitstrevende in den lande bekend. Bepaal de uitspraken in het verleden van de kant van zittende en staande magistratuur hebben daar dan ook wel aan meegewerkt. De toga der geheimzinnigheid blijft nog altijd als een sluier voor haar gelaat hangen. Er zijn echter ook binnen het Haarlemse justitiële apparaat wel degelijk mensen die hun toga willen afleggen. Zo iemand is substi- tuut-officier van Justitie mr. H. Lagerwaard. Wanneer je bijna m slaap valt door het ritueel, schrik je wakker door zijn requisitoir, waarin de gewone clichés ontbreken en humor en menselijk begrip doorklinken. Mr. Lagerwaard gaat Haarlem verlaten. Hij wordt advocaat-gene- raal bij het Amsterdamse gerechtshof, en dat mag wel een verlies voor het Haarlemse openbaar ministerie genoemd worden. Zijn ver trek was voor onze rechtbankverslaggeefster, Inge Crul, aanleiding tot een gesprek met hem. Het interview had wel wat voeten in aarde, gezien de gereserveerdheid van de rechterlijke macht ten opzichte van de pers. En dan nog klinkt steeds tijdens het interview het waar- We stellen voor, nu de avond nog jong is, dan maar eenvoudig te beginnen. Hoe word je officier van justitie? Mr. La gerwaard, Haarlemmer tot en met, door liep het Christelijk lyceum hier als gym nasiast. Daarna de Vrije Universiteit, met het doctoraal in 1947. Vervolgens werd hij „volontair ten parkette.” In 1956 werd hij geïnstalleerd als substituut-officier van justitie in Haarlem, waar hij tot op heden blast was met zaken de Zaanstreek be treffende, dus ook het kantongerecht in Zaandam. Van die zestien jaar bracht hij er twee door als substituut bij de Amster damse rechtbank. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Ceta Bever is druk bezig de veiligheid van het bedrijf te verbeteren en te vergroten. Per 31 januari 1973 wordt het gehele fabrieksgebouw aan de Grote Houtweg elektrostatisch bevei ligd. Momenteel is ongeveer driekwart van dit karwei achter de rug. rechtvaardigd, dat hetgeen zich in decem ber 1971 ten aanzien van de Hinderwet bij het bedrijf heeft voorgedaan, in het ver volg achterwege zal blijven. De verhoging van de veiligheid van het bedrijf heeft Ceta Bever onder meer be reikt door de aanwezige voorraad gerede produkten aan de Grote Houtweg te ver minderen tot een halve dag produktie. Vroeger was deze voorraad ter plaatse ongeveer gelijk aan wat in een maand werd geproduceerd. Voorts zijn cellulose- lakken niet meer in opslag. De vülputten van de opslagtanks zijn gecentraliseerd. Overigens is het tot produktieruimte om gebouwde magazijn van Ceta Bever nog niet als zodanig in bedrijf. „Nog wel, maar lang niet meer zo in die mate als vroeger. Toen kon je wel van een bepaalde neerbuigendheid spreken. Nu isi n sommige gevallen sprak evan een werkelijke dialoog, althans de aanzet daar toe en daar moet het volgens mij ook naar toe. Trouwens de verdachte zit zelf óók niet meer in die nederige positie van vroeger, waarin hij als het ware gecondi tioneerd een „gezagsdrager” benaderde. Ik kan je wel twee voorbeelden geven van dat soort gevallen uit het verleden. Ik heb een keer meegemaakt bij een voorge- leidng hoe de man een knieval voor me maakte. Ik heb me daar ontzettend aan geërgerd. En bij het kantongerecht heb ik ook een keer die onderdanigheid meege maakt. Ik had een zaak afgehandeld, was allang bezig met de volgende en opnees zie ik vanuit mijn ooghoeken langzaam iets door de zaal bewegen. Ik kijk, en zie hoe de vorige verdachte heel voorzichtig, en met een blik vol heiig ontzag naar ons, bezig is achterwaarts de zaal uit te loden, zo nu en dan stiekem achterom kijkend of-ie al bij de deur was”. Dit heeft de bisschop schriftelijk mee gedeeld aan het kerkbestuur van de Lau- renlius-parochie met het verzoek deze brief aan de parochianen te willen voorle zen. In zijn herderlijk schrijven zegt mgr. Zwartkruis onder meer, dat hij niet in de vacatures kan voorzien doordat er steeds minder priesters voor het bisdom Haarlem beschikbaar zijn „Veel oude priesters gaan rusten, veel priesters vragen ontslag uit de bediening en nieuwe priesters ko men er nagenoeg niet meer bij”, aldus de biss hop in zijn brief aan hef kerkbestuur en de parochianen. Dat blijkt dan ook uit zijn activiteiten buiten het werk van het Dpenbaar Minis terie om. Hij is achttien jaar lid van de Reclasseringsraad geweest, zit bij de Pro testants Christelijke Reclasseringsvereni- ging, en bij de Raad voor de Kinderbe scherming. „Het gaat, zoals dat dan altijd zo mooi heet, „om de mens in mood”. Je moet niet volstaan met ze in de bak te stoppen. Daarbij komt, dat ik vind dat ik er iets bij móét doen, om het probleem ook eens van een andere kant te kunnen bezien. Reclassering het is een onmis baar iets.” Voor nazorg, maar ook voor de rappor ten met name van de preventief gedeti neerden, zeggen wij. Mr. Lagerwaard: „Van ieder geval waarin de kans bestaat op onvoorwaarde lijke gevangenisstraf, of de verdachte nou in voorlopige hechtenis zit of niet, zou je een rapport moeten maken, dat zijn ach tergronden belicht. En het is ontzettend jammer, dat de reclassering nu kampt met geld- en personeelstekort door over heidsmaatregelen, waardoor de rapporten wel eens in de knel komen.” Is gevangenisstraf zinvol? „Zolang we geen alternatieven hebben, ja. In die zin, dat dan de maatschappij beschermd is en de dader wordt afge schrikt naar ik hoop”. Zijn er gevallen waarvoor u zich bij zonder interesseert? „Mmmm, nee, ik ge loof het niet. Er zijn wel dingen waar ik een bezondere hekel aan heb. Ik heb de pest aan geweld, dat kan me ziek maken. Ach, je hebt wel eens zo’n zaak meege maakt.” Over geweldsdelicten gesproken, uw confrère, mr. Van der Valk Bouman merkte onlangs nog op dat hij vond dat de straffen voor geweldsdelicten in geen verhouding staan tot die van vermogens delicten. Mr. Lagerwaard: „Ik ben het helemaal met hem eens. Ik vind ook dat sommige vermogensdelicten te hoog ge straft worden.” „Deze nieuwe wijze van werken”, zo vervolgt de bisschop in zijn brief „zal het karakter van een experiment dragen, dat wil zeggen dat de betrokken priesters san>> n met u zoekend op weg gaan naar een uiteindelijk meest gewenste vorm van ziel; org en structuur voor Heemskerk.” We herinneren ons wat de president van de Haarlemse rechtbank, mr. Bloe- marts, eens volgens Parool-rechtbankver- slaggever Jacques van Veen in diens boekje „De rechten van de mens, de men sen van het recht” gezegd moet hebben: hij zou in de Grote Houtstraat geen croquet uit een automaat uit het vuistje kunnen eten, maar zich dit wel in Den Haag kunnen veroorloven. Mr. Lagerwaard heeft noch met cro- quetten, noch met het café waar zitten, problemen. Hij is zeer betrokken bij het Haarlemse leven met name het kunstzinnige. Hij verzameld beeldende kunst, met een duidelijke voorkeur voor Cobra en Magisch Realisme, en is geen onbekende in het Haarlemse galerieleven. „Zet er maar bij dat mijn grief is dat de Zaanstreek zijn kunstzonen en -dochters niet eert, er is daar geen galerie te bekennen.” Andere interesses: moderne Engelse litteratuur, theater, concerten „alleen kom je er te weinig toe”. Zoals bekend had de heer C. Berghuis, lid van de raadsfractie van de C.P.N., tijdens de behandeling van de begroting op 8 en 9 december vorig jaar het college gewezen op werkzaamheden in het bedrijf Heemskerk. „Regelmatig van Ceta Bever om een magazijn om te bouwen tot produktieruimte en de geva ren, die dit bedrijf voor de omwonenden oplevert- Ceta Bever had hiervoor geen hinderwetvergunning bij de gemeente aangevraagd. Het gemeentebestuur is nu van mening, dat de verwachting is ge- Mr. Lagerwaard: „Hij had natuurlijk gelijk. Anders kreeg hij weer te horen dat het voorarrest te lang duurde. Gelukkig zijn die gevallen maar incidenteel. Je hebt gewoon een aantal gevallen waarin voorlo pige hechtenis gerechtvaardigd is, en waarin juist de tijd benut kan worden voor het maken van een rapport. Die menssn krijgen waarschijnlijk toch meer dan die drie maanden voorarrest, en die tijd wordt dan zinvol gebruikt.” Maria-parochie, de rector van het zieken huis en de twee kapelaans van de Lau- re.it’us-parochie zullen zich voortaan voor de twee parochies inzetten en beschikbaar zijn Pastoor C. J. A. Schoonderwoerd bluft belast met organisatorische en fi nanciële zaken in de Maria-parochie. Ka pelaan J. P. M. Alleman, die reeds zes jaar in de Laurentius-parochie werkt, is door -de bisschop voor een periode van twee jaar tot deservitor in de parochie benoemd. Stó. lijkheden dan moeten worden uitgebreid.” 14 21 Zijn houding tegenover de verdachten is altijd bijzonder menselijk. Hoe vertaalt hij, als officier, de wet die hij hanteert?? personeelsgebrek in de vakantietijd kon de reclassering gewoon niet genoeg tijd vinden voor de rapporten en dat vond de officier te lang duren. „Het is een aantrekkelijk beroep, maar ik weet niet of ik het over zou willen doen. Misschien zou ik voor arts kiezen, de laatste magiër in deze wereld.” is, hij zal dit zelf ook zeggen, niet alleen een persoon, hij maakt deel uit van een staatsapparaat, het Openbaar Ministerie. Vindt u dat er een afstand bestaat tussen rechterlijke macht en verdachte?

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7