Eddy Constantine vindt het filmen hier leuk Nederlandse confectie heeft llige zaken in petto veel WO BLACK AND WHITE IN MICKERY Zwitsers enthousiast over Nederlands Jeugd Orkest ll Hilversum meer beluisterd Wereldpremières in Amsterdam „GEEN PANIEK" VOOR OUDE ROT Verzending zeepost I FESTIVAL VOOR JEUGDORKESTEN ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 Z. WL n (Van onze redactie in Amsterdam) Samen wet jou Boterham met kaas Dodelijk ernstig (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Het nieuwe sei zoen van het Mickerytheater aan de Rozengracht begint deze maand met twee opvallende voorstellingen. Op dinsdag 15 augustus brengt de Pip Simmons Theater Group uit Londen „The George Jackson Black and White Minstrel Show”. Op 22 augus tus begint La Mama Repertory Com pany uit New York aan een nieuwe serie (nacht-)voorstellingen van het grandioze „Medea”. ten zeerste bij zijn geïnteresseerd. Derhalve is het antwoord op de vraag wie tegenwoordig de mode bepaald, de haute couture of de confectie, niet meer zo moeilijk te geven. Hoe dan ook, breek uw hoofd er verder maar niet over, want uit deze mode-mallemolen komt er altijd wel iets van uw ga ding te voorschijn. AMSTERDAM Nee, laten we even eerlijk zijn: mooi is-ie niet, maar wel charmant en ontzettend aardig, Eddy Constantine. Met on afscheidelijke hoed zijn koppie wordt van voren en van boven een beetje kaal met zware bril, zijn goed geconserveerde lijf „iedere dag drie uur paardrijden, twee uur tennissen en een uurtje zwem men” met in zijn handen zijn handelsmerk: een glas whisky. I IEDER KAN OP zijn of haar beurt nu weer verlicht ademhalen. Het verlossende schouwspel is ach ter de rug. De grote meesters uit Rome en Parijs hebben in een ver moeiende week de wereld getoond hoe zij in het nieuwe seizoen ge kleed moet gaan. Was die halfjaar lijkse „verrassing” nu inderdaad i zo spectaculair? Laten wij daar voor eens gaan kijken wat de Nederlandse confectie voor de ko mende herfst en winter voor ons in petto heeft. En dan zien we dat I dit echt niet zoveel afwijkt van wat de Italiaanse en Franse jon gens ons voor ogen hebben ge toverd. Een conclusie die u beslist niet meer zo opmerkelijk zal voor komen als ik u vertel, dat onder andere onze Nederlandse coutu riers hun oogjes terdege de kost geven bij de presentatie van de Parijse Prêt-a-porter-collecties. Zo ook de Franse couturiers, die daar lil een maar Een scène uit de Black and White BÈ TER MAAT JWAIVVWWUUVVVWVWVWVVVSA/VWVVWVVWVVW/WVVVVWIA^^ En jawel, wie komt er aan. Voor de derde maal: het „zeilschip”. „Ga je mee vanavond een borrel drinken?”, zeurt ze. Eddy hoeft duidelijk niet zo nodig. Hij slaat, het aanbod vriendelijk doch beslist af en zegt: „Ik ga vanavond weer lekker vroeg naar bed. Alleen. Helemaal alleen”. Het zeilschip is weg - geen paniek, Eddy. Van het Duitse bedrijf KIO is dit leuke gedessineerd jurkje vervaardigd van Qiana-poly amide. Janos Sandor, zelf Hongaar, vond de uitvoering van Kodaly uitstekend van op- vat'ing en vrijwel onberispelijk uitge voerd, Walter Süsskind achtte het NJO- concert één van de hoogtepunten van het festival en de Muzikaal Directeur van het Festival Blyth Major die indertijd zelf als dirigent met Henkemans als solist Pijper in Engeland heeft geïntroduceerd uitte herhaaldelijk zijn bewondering voo' het enthousiasme en de perfectie van het Nederlands ensemble. Eveneens vervaardigde Bendien naar ontwerp van Holthaus herenkostuums van zuiVer wollen diagonaal weefsel met tweerij-knoopsluiting en grote re vers. Herenjack van Dacron-polyester met katoen. d e X) X X 1 r z ach, voor dt w al w di ZE al E v t€ g' V. 11 rr Zl o rr e b f; e n a li in Tc in co ex ss; ds ra ge be m in U De show van Pip Simmons gaat over racisme en dan op een manier die indruk geeft de voorinformatie tenminste van Hadimassa in de rubriek „Weer zinwekkende gesprekken”. Een Black and White Minstrel Show (in Londen een theatertraditie; enige jaren geleden regel matig op de KRO-televisie) is afkomstig uit het zuiden van de Verenigde Staten. Blanke planters schminkten zich zwart en deden hun negerslaven na om zich ten koste van hen te amuseren. Pip Simmons legt een verbinding met de Zwarte Pan- ter-beweging, waalrvan George Jackson een der martelaren werd. De dans- en Vediesshow saat in tegen ..begripvolle” ook af. Een uur daarna in de kantine komt ze er ineens weer bij. Mét minnaar en mét kind. De whisky is in de smaak ge' allen, ze drinkt het nu uit waterglazen. En weer vlucht Eddy. Beneden staan we nog wat met hem te pralen. Over zijn paarden. Hij heeft er op het moment 25, meest renpaarden, enkele dressuur- en springpaarden. Ze staan in zijn ranch, even buiten Parijs. „Het is er verrukkelijk wonen. Even tegen de heu vels op, zonder stank van benzine. Ik heb een groot zwembad, mijn eigen tennisba nen In de paardenhandel wordt goed verdiend. In de filmerij soms trouwens ook als je de naam hebt en zakelijk bent. Puissant rijk is hij overigens niet. Geld interesseert ’m ook eigenlijk geen klap. HILVERSUM. Hilversum 3 blijkt in populariteit nog stees toe te nemen. De gemiddelde luisterdichtheid tussen 7.00 en 18.00 uur is voor Hilversum 3 gestegen van 8,7 procent in het eerste kwartaal tot 9,1 procent in het tweede kwartaal. In diezelfde periode daalde de luisterdicht heid voor Veronica van 3,9 naar 3,5 pro cent. De beluistering van Radio Nordsee bleef met 2,2 procent constant. Een en ander blijkt uit het rapport luisterdicht heid tweede kwartaal van de NOS, dat gis teren is verschenen. DAT ER BEHALVE zuiver wollen stoffen nog allerhande fijne kunstve zels bestaan laat Du Pont de Nemours uit Zwitserland ons beslist niet verge ten. De leuke jurkjes en blouses die van Qiana-polyamide worden vervaar digd zijn het aantrekken alleszins waard. Qiana ziet er uit als zuiver zijde en voelt ook zo aan, het is alleen veel eenvoudiger te wassen. Dacron- polyester en Orlon-acryl met wol wer den verwerkt tot leuke pakken met alleraardigste, kleurige dessins. het theater aan de Rozengracht. Het Por table Theater uit Londen brengt „Eng lands Ireland” (Het Ierland van Enge land), een politiek stuk, dat volgens Ten Cate geen enkel theater in Londen binnen zijn muren durft te nemen. Ook dat betekent een wereldpremière voor Am sterdam. gaf de slotuitvoering, waarbij onder meer de Symphonic Fantastique van Berlioz en de Variaties op een Thema van Weber van Rachmaninoff met Peter Katin als solist gespeeld werden en waarvoor maar liefst 35 Nederlanders, ondermeer voor enkele aanvoerdersplaatsen en het volledige slagwerk, geselecteerd waren. Ook in het o.l.v. Janos Sandor gevorm de Balletorkest, dat een volledig program ma met het Zuidafrikaans ballet uitvoer de, was ons land vertegenwoordigd, ter wijl aan het op 1 aurustus (onafhanke lijkheidsdag in Zwitserland) geformeerde massa-orkest he* gehele NJÓ deelnam. De uit NJO-leden geformeerde kamer- Fen kostelijk decor a la 1930 vol met burgermansfrutsels, enge franje-kleedjes, steLele palmen en, kijk daar: een figu rante in Volendams kostuum met stof doek. Dat is dan het roodpluchen huis van tante Toetje Kluif (Hetty Blok), die haar neef en zijn gabber (Johnny en Rijk), omdat hij wel goud in zijn vingers hééft maar helaas geen stuiver op zak, aan een tijdelijk onderkomen helpt in haar eigen, hoof st verdachte en van veel half-blote jufft-n voorziene manicuur- en pedicuur- salonhetje annex sauna. Eddy Constantine speelt er de rol in van een sluwe, glibberige Amerikaan die tan'es salonnetje wil kopen. Dat lekkere louche koppie met de brede „smile”, nou, dat doet het nog uitstekend. OM U ENIG INZICHT te geven betreffende de nieuwe collecties zal ik u vandaag eerst uit de doeken dóén wat onze Nederlandse confectioneurs aan zuiver wollen stoffen verwerkten. Voor pakjes is dat flannel, shetland, sportieve tweed en jersey in uni en jacquards. Favoriet voor pantalons is eveneens flannel in uni en krijtstreep- jes, geruite tweed en kamgaren. Bij de jasjes zien we veelvuldig velours, la ken, flannel, camel, jersey, cashmere en arrache verwerkt. IN DE COLLECTIES treft men Uiter aard ook de namen aan van Max Heymans en Dick Holthaus. Plaza kon Heymans aan zich verbinden en uit zijn Diffusion Collection zag ik een klassiek mantelpak van grijze wollen flannel met een wit krijtstreepje. Het jasje is enigszins getailleerd en voor zien van grote opgestikte zakken; de rok is rondom geplooid. Voor zijn Twenty-Seven collectie (vervaardigd door het Almelose bedrijf Bendien) ontwierp Dick Holthaus on der meer een zuiver scheerwollen shet land mantelpakje. Het rode pakje heeft een tweerij-knoopsluiting, grote revers en plooien in het voorpand van de rok. Van veel dames zie ik nu al in gedach ten de verheugde gezichten, constate rende dat deze pakken gelukkig weer terug zijn van een tijdje weggeweest. TEN AANZIEN VAN de lijn zien we in de confectie, dat de rokken van de deux-pièces en mantelpakken van plooien werden voorzien: vóór- achter of rondom. De jasjes zijn enigszins gérend, hebben een één- of tweerij knoopsluiting en voorts grote revers. De lengte reikt tot over de heup, hoewel er op plooirokken ook vaak battle dresses worden gedragen. De aankoop van een kort jasje zal u overigens het komende seizoen niet al te veel proble men geven. Alle mogelijke variaties zijn voorhanden: van zeer kort en' wijd tot 7/8 lengte en iets aangesloten, met knoopsluiting of bindceintuur. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de coriespondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Australië: ms „Flinders Bay” (15.8) ; Argentinië en Brazilië: ms „Hugo Kollataj” (15.8): Canada: ms „Lyaon” verer” (16.8): Indonesië: ms „Lycaón” (18.8) ; Japan: ms „Kamakura Maru” (18.8); Ned. Antillen en Suriname: ms „Mercurius” (14.8); Verenigde Staten: ms „SL 180” (16.8) en ms „American Accord” (17 8) Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika: ms „Swellendam” (16.8). AMSTERDAM. Het Nationaal Jeugd Orkest van Jeu’d en Muziek is terugge keerd uit Zwitserland, waar het heeft deelgenomen aan het vierde Internationa le Festival voor Jeugdorkesten te Lausan ne Aan dit festival hebben behalve negen jeugdorkesten uit vijf continenten ook twee jeugdballetgroepen uit Kaapstad en Bo-ton deelgenomen en koren uit Tokyo en Genève. E’ke groep verzorgde tijdens het festi val een eigen optreden en tenminste één uitvoering buiten Lausanne. Het na proef spel van de kandidaten gevormde Interna tionaal Jeugdorkest o.l.v. Walter Süsskind Uit de confectie collectie van Dick Holthaus, links een roodwollen shetland mantelpakje. Rechts een heren kostuum uitgevoerd in wollen diagonaal weefsel. Het is een va-et-vient in en buiten de studio. Kijk, daar hebben we Simon van Coi'em. Het kan uiteraard niet missen. Doe' wat moeilijk praat dodelijk ernstig met Constantine die kennelijk daarvoor nie*' helemaal „in the mood” is, en gaat tot slot zachtjes af door een zijdeur. Daar komt Leo Fuld aan. Hij speelt de makker van Eddy. Hij is oud geworden. Hij loopt nog onzekerder dan hij zijn hele leven al heeft gedaan. Hij logeert in het Ok ra-hotel. Zijn nachtclub in Amster dam is een mislukking geworden. Hij zit al weer een paar jaar nu in Amerika. Hij sch lift er voor CBS-televisie. Eddy en Leo Fuld omhelzen elkaar innig. Leo: „Dat is nog een heel ouwe gabber van me. Ik herinner me nog dat ik, pakweg 20 jaar geleden in het ABC- ONZE MANNEN KUNNEN sportief gekleed gaan in een jack van Dacron met katoen. Het jack heeft een Acryl voering, dat overigens veel weg heeft van een pels en zeker zo warm is. De praktische zakken die manlief op zijn mouw, zijn borst en net boven zijn riem aantreft zullen hem zeker de benodigde ruimte geven om zijn dage lijkse hebben en houden in op te bergen. Een tevreden man is ook wat waard. muziekensembles hebben bij de plaatselij ke bevolking veel goodwill gekweekt en zijl in ziekenhuizen, bejaardenoorden, blindeninstituten, warenhuizen, parken, enz te beluisteren geweest, een vorm van „sociaal musiceren”, die noch in Zwitser land noch bij de deelnemende groepen gebruikelijk is. Het eigen concert van het NJO op 26 juli in het Palais de Beaulieu met als gas'dirigent Zdenek Kosler uit Oost-Ber- lijn in de Canzona van Gabrieli en Mar jan Bon als soliste in het Pianoconcert van Pijper heeft zeer veel waardering geoogst en na de uitvoering van de Hary Janossuite van Kodaly zijn de enige staande ovaties zeer ongewoon in Zwitserland van het Festival uitge bracht. ‘s Ochtends half elf. We zitten in de Civetone-studio’s in Duivendrecht. Op de kleedkamers vlak bij de „set” zitten stuk ken papier geplakt: Hetty Blok, Eddy Constantine, Rijk de Gooyer, Johnny Kraaykamp, Leo Fuld, Trudy Labij, Hans Boskamp, hoe haal je de mensen zo bij elkaar. In een ijltempo (want vóór eind augustus moet alles geschoten zijn) wordt de nieuwste Nederlandse speelfilm „Geen paniek” opgenomen. Effetjes een scènetje rep< teren en dan hups, stilte, opname. Klap zegt het bord en de camera’s begin nen te lopen. Fddy amuseert zich kostelijk. Al heeft hij een paar uur lang geen klap te doen, hij gaat niet sjiek zitten doen in zijn kleedkamer, nee, hij zit lekker breed uit en ongegeneerd in de kantine een bruine boterham met kaas te eten, vergezeld van een pilsje tegen de nadorst. „Ik vind het hier hardstikke gezellig”, zegt hij met onvervalst Amerikaans ac cent waarin ondanks 20 jaren Frankrijk geen woord Frans zit. „Toen ze me opbel de., dacht ik eerst: Nee, Eddy, niet doen, dat wordt toch niks. Tot ik hoorde dat hei een echte, originele komedie zou moe ten worden, en toen heb ik meteen ja gezegd. Weet je, lachfilms, hè, dat zijn de enigs films die nog toekomst hebben. Al dat bloederige gedoe, die depressieve el lende, en ’s avonds als toetje op de televisie nog een brokje Vietnam of Bang ladesh. De mensen lusten het gewoon niet meer ze hebben er de buik van vol. Waar komt anders die hernieuwde belangstel ling vandaan voor Laurel en Hardy, en voor een man als Chaplin vandaag?” „Laat de mensen alsjeblieft eens beel e lachen. En volgens mij lukt dat geweldig met deze film. Wat die tekst schrijver van jullie maakt, is fantastisch. En neem nou biivoorbeeld zo’n Koedijk, de regisseur, oelangrijker nog dan zijn filmervaring vind ik dat-ie reclamespots maakt. Want daar pas leer je hoe je in een paar seconden iets moet zeggen. Want, om terug te komen op „Geen paniek”, als je de pakweg 100 grappen uit deze film te lang gaat rekken, dan stort de hele boel als ren pudding in elkaar”. „Overigens: wat een zalig stel mensen hebben jullie hier. Hetty: da’s duidelijk een ras-comédienne. Kraaykamp: als ze deze man bijvoorbeeld in Amerika zouden kennen, dan was hij op één slag één van de groten op de hele wereld. Iets onge looflijks, zó clownesk, zó internationaal, zó fascinerend. Rijk de Gooyer: da’s ook zo’n unieke figuur. Die man is werkelijk geeztig en niet bedacht-geestig. Dat bor relt zo maar in ’m op. Ik heb gehoord dat hij hier eigenlijk een beetje onderschat wordt. Hoe is het in ’s hemelsnaam moge lijk” opvattingen van progressieve blanken de onmogelijkheid van de revolutionaire ideeën van de Panters. De show zou eigenlijk in Londen in wereldpremière gaan, maar een der spe lers werd ziek. Omdat de groep toch naar Mickery zou korden, kon directeur Rit- saert ten Cate Simmons zover krijgen de eerste voorstelling in Amsterdam te ge ven. De groep reist door naar München, waar ze net als vele andere theatergroe pen (o.a. het Werktheater uit Amsterdam) op straat zullen spelen. Pip Simmons bracht in Nederland eerder „Do it”, naar ideeën van de hippierevolutionair Jerry Rubin, en „Alee in Wonderland” naar het boek van Lewis Carroll. Een week na de première van Pip Simmons brengt La Mama van 11 uur af ’s avonds „Medea”, de haast magische voorstelling van een bewerking van de Griekse en Romeinse tragedie van Medea, de vrouw die haar kinderen doodde, om zich op de ontrouw van haar man Jasoon te wreken. De reprise van dit zeer succes volle stuk (elke avond uitverkocht) komt wat later door oververmoeidheid van de spelers, die half Europa en het Nabije Oosten afgereisd hebben. Op 29 augustus brengt de groep van Mario Ricci uit Rome „Moby Dick”. Deze groep bracht eerder hier een bewerking van Koning Lear, met veelvuldig gebruik van filmische en grafische middelen. Ook deze groep doet München aan. Mickery staat nog meer bijzondere produkties te wachten. De Japanse groep Tenjo Senjiki maakt een stuk, dat speci aal gebruik maakt van alle ruimten in theater in Parijs samen met Edith Piaf een programma had. Eddy was nog maar beti^kkelijk kort in Frankrijk en had geen barst te doen. Hij schuimde zo maar wat langs de theaters, zat bij mij vaak eën slokkie in de kleedkamer te drinken. Toen ik ziek werd, na zeven weken, zei ik tegen de manager van de show: neem die Eddy maar als invaller mij, want hij kan best wel aardig zingen. Drie dagen later kwam ik weer terug - Eddy de pest in. Zei hij; Kan je niet wat langer weg blijven, want ik heb de centen nodig. Een jaar later was hij een be roemdheid. Centen genoeg maar toch al tijd dezelfde eenvoudige jongen gebleven”. Er komt een vrouw binnenstappen. Op getuigd als een zeilschip. Geen mens kent ’r. Na enige navraag blijkt ze een kos tuum gemaakt te hebben. In erbarmelijk Engels zegt ze tegen Eddy: „Dat wil ik nou al een hele tijd, samen met jou een whz.ky’tje drinken”. En ze zit meteen aan ’m. „Jij bent een schorpioen, hè? Dat zie ik helemaal aan je. Ik ben er ook een. Intelligente mensen, weet je dat? Aan de buitenkant wat hard, maar dat is allemaal schijn Met wat voor sterrenbeeld ben je getrouwd? Met een kreeft? Dat kan hele maal niet”. Eddy kijkt lichtelijk verbaasd bli.ft heer. Hij zegt maar ’s dat ze mooi haar heeft, ofschoon hij ziet dat het een pruik is. En hij vertelt maar wat, dat hij na 30 jaar huwelijk toch binnenkort gaat scheiden van Simone Signoret, de vrouw van Yves Montand. Jammer voor de kin deren - hij heeft er drie - maar die juffrouw leeft geheel op. „Ik heb een minnaar en een kind. En als ik het kind mee mag nemen, wil ik best met je trouwen”. Eddv’s enthousiasme is niet overweldigend. Hij laat zich even telefo nisch wegroepen en de juffrouw druipt ,-rj Ei hl: een wit. krijtstreepje uit de confectie collectie van

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 8