INGRID DUSSELDORP EEN KLASSE AP AR T SPEER WERPRECORD BROER DIRKX WAS OPNIEUW VOOR LIDA KUYS IJZERSTERK IN DE ZIJSPAN Zieke Spasski vroeg om twee Herman Ponsteen en Nanno Bakker niet dagen uitstel de Olympische achtervolgings ploeg m Nederlandse roeiploeg succesvol bij Europese kampioenschappen I I kt a BOKSER OVERLEDEN Filmrol voor Bobby Fischer Wereldtitel voor gebr. Vollebregt i Zegg Denemarken in jeugdtoemooi rj 11 i I n w if ■I 1 i jiijl F o, HANDAG 14 AUGUSTUS 1972 y SB - SW'- sa I - Èk - H 'W h ff W' r •t Ingrid Dusseldorp UITSLAGEN iW IBW BBBBBBBBB1 BJOR.IE JANSSON. II heeft Harm Ottenbros en Rini Wagtmans op kop in Ronde van Valkenswaard. IB VAUDREUIL. De Nederlanders Jan Er ik en Sjoerd Vollebregt zijn in Vaudreuil (Canada) wereldkampioen zeilen in de 470 klasse geworden. In de laatste race, die werd gewonnen door Tom en Wouter vap Essen (Ned), legden zij beslag op de tweede plaats. De laatste wedstrijd werd een compleet Nederlands succes want de combinatie V.d. Vlugt-v. Oeveren ging als derde over de finishlijn. (Van lonze sportredactie) HEILOO. Lida Kuys van de Bever- wijkse atletiekvereniging DEM heeft gis teren tijdens wedstrijden in Heiioo het Nederlands record speerwerpen gebracht op 49.96 meter. Zij verbeterde het oude record van Greet Versterre, die in 1967 nog voor Atmodess uitkwam, met 38 cen- timer. Lida Kuys, die deze zomer reeds eerder liet blijken aanzienlijke vooruit gang te hebben geboekt, wil nog dit jaar boven de 50 meter zien te komen. Reeds in 1970 veroverde Ingrid Dussel dorp in de Hongaarse plaats Tata zilver. Het seizoen daarop werd een tegenvaller Toch sprong de Hoofddorper Ruud Wie- lart 2 meter hoog. Cees van der Rhee werd laatste bij het speerwerpen (57.89). Bij de meisjes liep Mieke van Doorn (De Spartaan) een sterke 100 meter horden in 14.6. München-gangster Ria Ahlers span de zich niet hevig in en sprong slechts 1.73 meter. Ludmilla Bragina, de 29-jarige Russi sche, die onlangs het wereldrecord op de 1500 meter terugbracht tot 4.06.9, heeft nu ook af gerekend met de beste tijd, die ooit op de incourante afstand van 3000 meter werd verwezenlijkt. Zij bleef in Moskou met 8.53,0 meer dan 16 seconden onder het oude wereldrecord van de Italiaanse Paola Cacchi. TENNIS. De Zwitserse kampioen Tim Sturdza en de Nederlandse Betty Stöve zijn ongeslagen gebleven bij het clubtoer- nooi van Leimonias, dat op Klein Zwitser land is gehouden. gebroeders Van Heugten en Ten Thije en legde beslag op de derde plaats. Titelver dediger Lubbers, die in de tweede manche niet meer was gestart, behield de tweede plaats in het kampioenschap. Broer Dirkx, die in het verleden in de soloklasse al triomfeerde, was eerder in 1969 Neder lands kampioen. Skif: 1. en Europees kampioene Ingrid Dusseldorp (Ned. 3.59,02. 2. Anthonie (Fr.) 4.01,78. 3. Kuhlke (Od) 4.05,25, 4. Adam (WD) 4.06.94. 5. Antonova (Rusl) 4.08,62). 20 Jïl -3 jn w In het Belgische Torhout bond de Ne derlandse dames- en herenjeugd de strijd aan met de zuiderburen. Bij de jongens ging de zege naar Nederland (9188), doch bij de vrouwelijke jeugd waren de rollen omgekeerd (5866). De AAC-ers Frank Nusse en Sammy Monsels behaal den dubbele overwinningen: Nusse op de 100 en 400 meter horden (14.9 en 53.6) en Monsels op de twee sprintafstafstanden (10,5 en 21.5). De slechte baan in Torhout maakte goede verrichtingen onmogelijk. REYKJAVIK Omdat titelhouder Boris Spasski zich ziek heeft gemeld zal de 14e partij uit de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken, die voor gisteren op het programma stond niet doorgaan. Klassement: 1 Elvström 45.7 pnt, 2 Oa- kely (GB) 47,4, 3 Spilling, 4 Piehl (Zwe) 62.7, 5 Miller 63,7, 19 Bakker 123,0, 24 Blok 141,0, 36 Klein 193.0. DORTMUND. Eddy Merckx zondag met een voorsprong van 2*/i mi nuut de Grote Unionprijs te Dortmund gewonnen. De uitslag 1. Merckx (Be) 150 kilometer in 3.47.25, 2 op 2,/eminuut W. Peffgen (WD), 3. Gerben Karstens, 4. Van Springel (Be), 5. Berckmans (Be), 6. Ver beek (Be) 7. Swerts (Be) 8. Schepers, 9. Van Linden (Be) 10. Wolfshohl (Wdld) AMSTERDAM. De achtervolgings- ploeg voor de Olympische baanwedstrjj- den zal zo goed als zeker bestaan uit Peter Nieuwenhuis, Gerard Kamper, Ad Dekkers en Roy Schuiten. Dit is de con clusie van baancoach Frans Mahn na een tweedaagse wedstrijd in Leipzig, waar hij ook de andere kandidaten - Herman Pon steen en Nanno Bakker -testte. Officiële eindstand: 1 Vollebregt-Volle- bregt 30,7 pnt, 2 Follenfant-Follenfant (Fra) 43,7, 3 Van Essen-Van Essen (Ned) 45, 4 Demartial-Demartial (Fra) 46, 5 Scott-Loeb (VS) 53,7, 9 V.d. Vlugt-V. Oe veren 82,7. en het scheelde weinig of de lange noord- erlinge was met de wedstrijdsport gestopt. Maar zij kwam op haar besluit terug. Afwisselend varend in verschillende boot types, maar met het accent op het skif- nummer, hield zij de ambitie levend. Ge- coached door Reinoud Stigter werd Bran denburg het hoogtepunt voor Ingrid Dus- seeldorp, die het alleen maar kan betreu ren, dat de dames (nog) niet werden toegelaten tot de Olympische.Spelen. Ook voor de Delftse dames Truus Bauer en Toos van Akkeren-v. d. Ende was er voldoening. Zij herhaalden hun prestatie van 1968> toen zij het zilver in de dub- beltwee veroverden. De prestatie van de DDR-roeisters verdient des te meer be wondering, daar zij zich drie jaar geleden uit de wedstrijdsport terugtrokken. Het duo moest alleen de Russinnen Soeslina en Kondrasjiina voor laten gaanu, die 3.42,42 noteerden tegen 3.44,08 voor DDS. De Frangaises Barnie.r en Camu waren dichtbij met 3.44,18. De ploeg van Nereus-De Amstel be vocht in de slotfase van de vier met stuurvrouw de bronzen medaille in 3.46,50. Frankrijk kwam slechts driehonderdste van een seconde te kort. Rusland en Oost- Duitsland waren voor Nederland onbe reikbaar. Bij de achten, die direct een finale roeiden, zat er voor Njord niet veel meer in dan de vijfde plaats. Rusland behaalde op dit nummer de derde titel van het toernooi en zegevierde ook ruim in het klassement om de Zilveren Molen met 36,5 punten. Oost-Duitsland, dat enkele teleurstellingen moest verwerken, werd met 24 punten tweede voor Roemenië (22) en Nederland (21). De Belg Sjaak van Velthoven is giste ren op Yamaha winnaar geworden van de in Ettelbruck gehouden Grote Prijs van Luxemburg motorcross in de 500 cc-klas- se, de laatste wedstrijd voor het wereld kampioenschap. Hij eindigde in beide manches, die respectievelijk werden ge wonnen door de Zweed Ake Jonsson op Maico en de Westduitser Weill (eveneens op Maico), op de tweede plaats. De Neder lander Gerrit Wolsink op Husqvarna be zette in de eerste manche de vierde plaats en in de tweede omloop de twaalfde, waardoor hij in het eindklassement zesde werd. De Belg Roger de Qoster, die reeds zeker van de wereldtitel was, moest in de eerste manche wegens motorpech de strijd staken. De Zweedse motorcrosser Haakan An dersson op Yamaha heeft gisteren de Grote Prijs van Zweden in de 250-co klasse gewonnen, die werd gehouden in Husqvarna. Zijn landgenoot Arne Kring hield de eer van Husqvarna hoog door op Husqvarna tweede te worden. Derde werd de Rus Roelev op KTM. IR n Ingrid Dusseldorp, die een bijzonder sterk toernooi roeide, werd de eerste Ne derlandse, die zich Europese skifkampioe ne mag noemen. De resultaten van de roeister van Gyas, in dit seizoen wezen haar als een van de favorieten aan. Op de Koninklijke passeerde zij reeds de sterke viervoudige Europese kampioene Kuhlke en alleen de Russische Antonova zou nog een gevaarlijke concurrente kunnen zijn. KAMERIK. De in Frankrijk wonen de Joop Zoetemelk heeft zaterdag de ron de van Kamerik gewonnen. Zoetemelk ontsnapte twee ronden voor het einde uit het veld en behield tot op de meet een kleine voorsprong. Hij legde de 100 km af in 2.28.41. De uitslag is verder: 2. Jan van Katwijk (Ned), 3. Herman van Springel (Belg) 4 Eef Dolman (Ned) 5. Staf van Roosbroeck (Belg) 6 Ben Janbroers (Ned) 7. Mario Polanski (Lux) 8. Gerard Vianen (Ned) 9. Rini Wagtmans (Ned), 10. Jan Serpenti (Ned). KUCHING. Een Aziatische bokser, Bujang Mohamed Nor, 26 jaar oud, over leed :n hei te .hing. Hij was hierin opgenomen nadat hij tijdens de kampioenschappen van Sarawak, knock out was geslagen. De bokser stierf aan een hersenbloeding. Achten: 1. Rusland 3.18,53, 2. Roemenië 3.20,67. 3. Oost-Duitsland 3.21,17, 4. Honga rije 3.29,07, 5. Nederland 3.28,51, 6. Tsje- choslowakije 3.38,40. HEERENVEEN. Dank zij betere doelcijfers dan Nederland heeft Denemar ken in Heerenveen het vierlanden UEFA- jeugdtoernooi gewonnen. De Denen speel den in de laatste wedstrijd gelijk tegen Nederland: 0-0. Noorwegen versloeg Zwit serland met 1-0. ANLOO Het duo Broer Dirkx-Dick de Wolf is gisteren tjjdens de beslissende wedstrijd in het Drentse Anloo voor de nationale titel motorcross in de zqspan- klasse, kampioen geworden. Op zijn Nor- ton-Wasp-combinatie werd Dirkx in de eerste manche tweede achter Ton van Heugten met Jacques Wery uit Amersfoort. Dirkx leidde tot in de vijfde ronde. Hij kwam daarna buiten de baan terecht, waardoor zijn motor afsloeg en hij pas als vijfde verder kon gaan. Derde werd in de eerste manche senior- rijder Wil van der Laan uit Ter Aar, vóór Cor den Biggelaar uit Made. Zowel Jan ten Thije als Fons van Heugten, alsmede titelverdediger Rikus Lubbers, moesten door pech de eerste manche voortijdig beëindigen. Ten Thije bleek zijn tank gescheurd hebben, terwijl van de andere pechvogels de motor was vastgelopen. In de tweede manche nam Den Bigge laar voor anderhalve ronde de leiding. Daarna was het tot twee ronden voor het einde Ten Thije die het veld aan voerde. Dirkx nam de leiding over en won deze manche. Ten Thije eindigde op de tweede plaats voor Den Biggelaar, die door het grote aantal uitvallers in een van beide manches aan zijn vierde en derde plaats voldoende bleek te hebben voor de tweede plaats in de eindrangschikking. Hij pas seerde op de kampioensrangfijst de beide BRANDENBURG. Met skif- kampioene Ingrid Dusseldorp als vlaggedraagster heeft de Nederlandse vertegenwoordiging dit weekeinde tijdens de strijd om de Europese roei- titels op de Beetzsee bij de Oostduitse plaats Brandenburg uitstekende re sultaten behaald. Naast het toch wel min of meer verwachte goud van de 24-jarige Groningse werden nog zil ver (dubbeltwee van DDS) en brons (vier met stuurvrouw van Nereus-De Amstel) binnengehaald. Voorts reik te de acht van Njord in de finale tot de vijfde plaats en zegevierde de dubbel twee van DDS in de kleine finale, hetgeen de zevende plaats inhield. Boris Spasski verzocht zondagmorgen dokter Uivar Thordarson, de toernooi- arts, naar Hotel Aesja waar de wereld kampioen logeert, te komen. Hordar^on zei na zijn bezoek niet precies wat Spasski mankeerde. Het is de tweede maal dat Spasski om uitstel van een partij vraagt. Vol gens de reglementen kan hij in totaal drie keer om uitstel vragen maar dan moet wel een medische verklaring worden overlegd. De eerste keer dat Spasski om uitstel vroeg was op zon dag 30 juli toen de 9e partij niet doorging omdat de titelhouder kou had gevat. Dokter Thordarson overhandigde na zijn bezoek aan Spasski hoofdscheids rechter Lothar Schmidt de volgende brief: „Ondergetekende heeft vandaag Boris Spasski die zich niet gezond voelt, onderzocht op medische gronden heb ik hem geadviseerd de wedstrijd die voor vandaag op het programma staat, niet te spelen”. Na 13 partijen heeft uitdager Bobby Fischer (VS) met 85 de leiding in de tweekamp. Bobby Fischer zal op korte termijn moeten beslissen of hij wil ingaan op een aantal hoge financiële aanbiedin gen uit de wereld van film en televisie. De New Yorkse advocaat Paul Marshall kwam zaterdag in Reykjavik aan om met Fischer over deze zaken te spre ken. Wat dig aanbiedingen precies in houden wilde Marshall niet zeggen. Wel, dat in vergelijking tot deze aan biedingen het prijzengeld van Fischer in de tweekamp (waarschijnlijk tussen vier- en vijfhonderd duizend gulden) maar een bescheiden som is. Intussen heeft Barry Frederick, ad vocaat van de filmmaatschappij, die de rechten had om in Reykjavik opnamen te maken, aangekondigd, dat hij op dracht heeft een vervolging tegen Fi scher te beginnen als die in zijn hou ding ten opzichte van de maatschappij en directeur Chester Fox blijft volhar den. In Oost-Berlijn heeft Annelie Erhardt haar eigen wereldrecoord op de 10C meter horden gisteren in een tijdsbestek van twee uur twee maal geëvenaard: 12,5 seconde. Eerder dit jaar kwam de Austra lische Pamela Ryan tot dezelfde tijd. Maar in de eindstrijd bleek daar niets van. Ingrid Dusseldorp roeide in feite van het begin een gewonnen race. De verras sende Francaise Anthonie eindigde als tweede op bijna drie seconden, nog voor Anita Kuhlke, de Westduitse Regine Adam (dochter van de „roeiprofessor”) en Antonowa. Dubbel twee: 1. Galina Soesliia en Jele- na Kondrasjina (Rus) 3.43,42. 2. Truus Bauer en Toos van Akkeren (Ned) 3.44,08, 3. Marie-Claire Barnier en Renee Camu (Fr) 3.44,18. 4. Astrid Hohl en Edith Bau mann (WD) 3.45.86. 5. Svetlana Ozetova en Vera Eleksijeva (Buig). 6. Gisela Jager en Rita Schmidt (OD) 3.49,30. Hans van Enkhuyzen is er niet in geslaagd alsnog aan de NOC-limiet voor München te voldoen. Evenals Willy Davenport had hjj in het Italiaanse Via reggio last van zijn maag. Vrijdagavond om half twaalf liep hij toch nog 14,0 op de 110 meter horden. De afstand werd gewonnen door Rod Milburn, die 13.5 seconde realiseerde. De Amerikaan werd gevolgd door zijn landgenoten White en Hill. KOPENHAGEN. De Zweed Stig Wen- nerström zegevierde zondag in de zesde race van het Europees kampioenschap in de Solingklasse voor de Deense leider in het algemeen klassement Paul Elvström en de Canadees Dave Miller. De beste Nederlander was ditmaal Heike Blok, die als vijftiende finishte. In het algemeen klassement is Bakker negentiende. De uitslag van de zesde race is: 1 Wennerström (Zwe), 2 Elvström (Den), 3 Miller (Can), 4 Balcalls (Spanje), 5. Spil ling (Noor), 15 Blok (Ned), 19 Klein (Ned) 23 Bakker (Ned). NEURENBERG. De Nederlandse amateurstayer Gaby Minneboo is zondag in Neurenberg derde geworden in een revanchewedstrijd voor het wereldkampi oenschap. Winnaar werd de titelhouder de Westduitser Horst Gnas, met 14 punten voor zijn landgenoot Jean Breuer (12 punten). Minneboo behaalde 10 punten. LANGENAU. Fedor den Hertog heeft de Ronde van Oost-Duitsland ge wonnen. De Nederlander, die sinds de tweede etappe de gele leiderstrui droeg, werd zesde in de laatste rit waarin, op een lastig parkoers in de buurt van Lan- genau, 152 kilometer moest worden afge legd. De Nederlandse ploeg, die in het klassement voor equipes een onaantastba re voorsprong had opgebouwd, behield zondag zijn eerste plaats. De zesde en laatste etappe werd gewon nen door de Oostduitser Karl Heinz Ober- franz. De uitslag van de zesde etappe is: 1. Oberfranz (Odld 152 km in 3 uur 37 minuten en 2 seconden met tijdsvergoe- ding 3.36.32. 2. Sutter (Zwi) 3.37.2 met tijdsvergoeding 3.36.42. 3. Kuiper (Ned) 3.37.2 met tijdsvergoeding 3.36.52. 4. Kay (Odld) 3.37.2. 5. Müller (Odld) 3.37.20, 6. Den Hertog (Ned) 3.37.45. Het eindklassement is: 1. Den Hertog 19 uur 17 minuten en 52 seconden. 2. Kuiper 19.21.57, 3. Gonschorek (Odld) 19.22.28, 4. Kummich (Odld) 19.24.00. 5. Fiedler (Odld) 19.24.04 6-Poslusny (Tsj) 19.25.34., 7 Priem (Ned) 19.28.22, 8. Sutter 19.29.19. 9. Milde (Odld) 19.29.43, 10 Thalmann (Zwi) 19.30.02. De uitslag van de zesde en laatste wedstrijd is: 1 Van Essen-Van Essen (Ned), 2 Vollebregt-Vollebregt (Ned), 3 V.d. Vlugt-V. Oeveren (Ned), 4 Ullman- Thompson (VS), 5 Hubner-Feldman (O Did), 8 Molenaar-Leenaars (Ned). J Vier met stuurvrouw: 1. en Europese kampioene Rusland 3.41,32, 2. Oost-Duits land 3.44,69, 3. Nederland 3.46,50, 4. Frankrijk 3.46,53. „Die vier zullen het echter wel worden. Zij vormen zonder twijfel de beste ploeg op dit moment. Ponsteen komt er vrij dicht bij, Bakker is wel de minste van de zes”, aldus Mahn, dié maandag, woensdag en donderdag op de nieuwe houten wie lerbaan in Sloten bij Amsterdam de for matie gaat bijslijpen. Bij de wedstrijden in Leipzig werden de oranjeploegen op beide dagen tweede achter de bijzonder sterke Oostduitsers. Het verschil was ech ter gering: twee en drie seconden. De beste Nederlandse tijd werd vrijdag geno teerd met 4.36. Zaterdag, toen er meer wind stond en de temperatuur zeer druk kend was, kwam geen van de deelnemen de ploegen onder de 4.40. Een dubbel succes boekte de Neder landse afvaardiging in de persoonlijke achtervolging. Vrijdag zegevierde Roy Schuiten in de voor deze niet zo snelle baan zeer goede tijd van 4.57,3. Zaterdag werd Herman Ponsteen eerste in 5.03,2. Uitstekend was ook de prestatie van de Nederlandse tandem Van Doorn -Balk. Vrijdag verloren zij in de beslissende rit van de Oostduitse wereldkampioen Otto- Geschke met banddikte. De volgende dag werden opnieuw Tsjechoslowakije en de Oostduitse B-ploeg geklopt maar liep de finale op een teleurstelling uit. Toen de Nederlanders door Otto-Geschke tegen de balustrade werden gedrukt stak Balk uit protest de hand op. Het baatte hem niet. Oost-Duitsland werd winnaar verklaard. VALKENSWAARD. Harm Ottenbros, die vrijdag reeds een ronde in Scheveningen op zijn naam bracht, zegevierde zondag in de wielerronde van Valkenswaard. Hij legde de 100 kilometer af in 2 uur, 16 minuten en 18 seconden. Rini Wagtmans, die tien kilometer voor de finish met Ottenbros aan de haal ging, eindigde als tweede. De uitslag is: 1. Harm Ottenbros (Hoo- geheide) de 100 km in 2.16.18, 2. Rini Wagtmans (St. Willebrord) zt, 3. Mathijs de Koning (Scherpenzeel) op 30 seconden, 4. Jan Krekels (Born) zt, 5. Jan Ronsmans (België), 6. Jos v. Beers (Vosselaere) zt, 7. Gerard Vianen (Kockengen) zt, 8. Ger Harings (Sibbe) zt, 9. Joop Zoetemelk (Parijs) zt, 10. Georges Claes (België) zt. De Zweed Bjorje Jansson was de grot» winnaar van de gisteren gehouden motor- weg races op de Luttenbergring bij Raal- te. Hij won de 125 cc internationaal op zijn Maico door Kent Andersson, met wi» hij de hele wedstrijd strijd had geleverd, in de laatste bocht voor de finish t» passeren. In de 250 cc klasse internatio naal leidde Kent Andersson op Yamaha lange tijd comfortabel. In de dertiend» ronde viel hij echter uit met motorpech. Winnaar werd wederom Bjorje Jansson voor Marcel Ancone. Jan de Vries won onbedreigd de internationale 50 cc klasse. De Indonesische motorcoureur Jahn Saksono is zaterdag verongelukt tijden» de training voor een internationale wed strijd in Prievidza (Tsjechoslowakije). Saksono stierf terwijl hij werd vervoerd werd naar een ziekenhuis. Dubbel vier: 1. Roemenië 3.31.82, 2. Rusland 3 32,68, 3. West-Duitsland 3.36,70, 4. Oost-Duitsland 3.38,14.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11