Op aandrang van Rome: LANDELIJKE PASTORALE RAAD OPGESCHORT Rippon uit Oeganda zonder resultaat Weinig hoop op een spoedig toetreden van r.-k. kerk „Dubbele regering in Saigon Drie doden door familievete in Suriname Onrjist over situatie op President Amin heeft geen tijd i Minder geweld in Ulster Egypte verbiedt Blake tot Wereldraad Kerken: oprichten van politieke organisaties Volgens Time compromisvoorstel van Kissinger: Ds. Paisley glundert 11 if Eemeroord” ■j Ut Portugese politie arresteert Voorstel over strand voor naturisten in raad Schoorl Vrees voor moord HET WEER Mohammed Hatta Onderzoek tegen advocaten van op politici in Ver. Staten krijgt hoogste onderscheiding van Indonesië Boek van 70-jarige Mohammed Hatta Baader-groep journalist K- s MAANDAG 14 AUGUSTUS 1972 M.4 Rechtvaardigheid 1 Pessimistisch 55 3* W' I s te 01011 ik (Van onze redacteur in Utrecht) Vooruitzichten Plaatselijk maar een het WERKRAPPORTEN hedenmorgen 1017 millibar In de Domkerk bevonden zich onder meer prinses Beatrix en prins Claus, die hiervoor hun vakantie in Oostenrijk had den onderbroken. De prinses hield zon dagmiddag de welkomstrede tot de 120 gedelegeerden. De prinses zei dat in het algemeen meer belangstelling bestaat voor de daden van de oecumenische beweging dan voor de discussie die intern plaats vindt. De prinses noemde enkele tastbare 15 16 14 15 15 15 14 14 16 16 12 ie 13 16 17 14 10 14 17 15 19 13 12 13 21 20 16 23 12 16 22 19 10 18 16 19 20 21 16 26 uur. uur. Alle onmiddellijk bij de voorbereiding van de landelijke pastorale raad betrok ken personen en instanties zullen binnen kort een schrijven van de bisschoppen conferentie ontvangen. Bij het opstellen van de statuten van de Landelijke Pastorale Raad hebben de Ne derlandse bisschoppen er naar hun over tuiging voor gezorgd, dat hun eigen ver antwoordelijkheid onverlet gelaten wordt, zo zegt het communiqué. Deze c urie-instanties achten bovendien de tijd nog niet rijp voor de instelling van een pastorale raad op landelijk niveau. DEN HAAG (ANP) De Federatie van Ouderverenigingen heeft het bestuur van de inrichting voor geestelijk gehandicap ten „Eemeroord” te Baarn laten weten ernstig ongerust te zijn over de verzorging van de zwakzinnigen die in de inrichting zijn opgenomen. Twaalf medewerkers van „Eemeroord” hebben vorige week hun ontslag aangebo den, omdat zij zich niet met het beleid van de geneesheer-directeur konden vere nigen. Door dit compromis zouden de betrok ken partijen zelf de toekomst van het land moeten regelen. Volgens Time pro beert Washington met dit voorstel tege moet te komen aan de eis van Hanoi dat Thieu moet verdwijnen, zonder hieraan zelf de handen vuil te hoeven maken. Nog niet duidelijk is wat de betekenis zal worden van de rondetafelconferentie over de toekomst van Noord-Ierland, die op initiatief van de Britse staatssecretaris Whitelaw wordt gehouden. Drie van de zeven politieke partijen in het land heb ben met wegblijven gedreigd als geen einde wordt gemaakt aan de internering van leden van het IRA. De Katholieke Nationalisten en Republikeinse Socialisten hebben zich zaterdag aangesloten bij het desbetreffende standpunt van de Social Democratie and Labour Party, de grootste oppositiepartij in Noord-Ierland. Whitelaw heeft verklaard dat de conferentie in elk geval doorgaat. Die angst is zelfs zo groot dat men liever zou zien dat de kandidaten hun campagne per televisie voeren dan door middel van persoonlijke toespraken waar voor zij het land doorreizen. Bij het onderzoek bleek, aldus Time, dat meer dan de helft van de ondervraag den meent dat de kandidaten zich beter tot het televisiescherm kunnen beperken, gedeeltelijk uit veiligheidsoverwegingen. Het wetsontwerp verbiedt het oprich ten van alle politieke organisaties buiten de enige partij, de Arabische Socialistische Unie. Politieke partijen zijn al sinds 1953 verboden, maar het oprichten van nieuwe politieke organisaties was tot dusver geen misdrijf. President Soeharto zal de voormalige vice-president morgen onderscheiden met Indonesië’s hoogste decoratie, de ster van de republiek Indonesië. Dit zal in het presidentiële paleis gebeuren. be he bi, ju ■t< Hoog water Laag water nno n z z w n ono wzw nnw wzw zo n ozo n ono w.stil nw nw nnw n n nno w.stil nnw zzo zo n nw n zzw z n NEW YORK. (AP) Het Amerikaanse tijdschrift Time heeft gisteren de resulta ten gepubliceerd van een opinie-onderzoek die erop wijzen dat de meerderheid van het Amerikaanse volk bang is voor meer politieke moorden. D heu M. aan dar inri ro Tui das i 1 1 5 I het vai dei gei op me si ei P C ©m 20 24 17 28 26 23 30 28 22 32 21 22 30 25 26 20 34 34 31 31 20 22 33 34 24 29 29 24 16 26 35 33 ju bi ee va gl' jo: ze Wi si a< st la o o.i o o o o o o o 2 o 9 29 0.2 0 0.1 0 0.3 0.3 0 0 0.1 2 0 0 o o o o 3 0 0 0 0 3 0 o o o o NEW YORK/SAIGON (Reuter, AFP en UPI). Volgens het Ameri kaanse weekblad Time hebben de Verenigde Staten tijdens de geheime vredesbesprekingen van Kissinger in Parijs voorgesteld tijdens een over gangsfase een dubbele regering in Saigon te handhaven. President Thieu zou dan de niet-communistische gebieden in Zuid-Vietnam moeten bestu ren, terwijl een communistisch gezinde regering leiding zou moeten geven aan communistische streken in Zuid-Vietnam. Tot die gebieden zouden ge rekend kunnen worden het grootste deel van de provincies Kwang Tri en Binh Dinh en een strook langs de grens met Laos. ENTEBBE. (Reuter) Geoffrey Rippon die in opdracht van premier Heath van Engeland naar Oeganda is' gegaan om daar met president Idi Amin te praten over diens dreigement om 50.000 Aziaten binnen drie maanden uit Oeganda te wij zen, is gisteren uit dit land vertrokken zonder president Amin gesproken te heb ben. Voor zijn vertrek verklaarde Rippon nogmaals dat Engeland zich verantwoorde lijk acht voor de Aziaten, van wie velen een Brits paspoort hebben. DJAKARTA. (AFP) Dr. Mohammed Hatta, met wijlen president Soekarno op richter van de republiek Indonesië, is zaterdag 70 jaar geworden. Onder de gas ten op twee recepties bij die gelegenheid bevond zich de Nederlandse ambassadeur, de heer H. Scheltema. De vroegere Amerikaanse minister van Justitie, Ramsey Clark, die als lid van een internationale commissie van onderzoek een bezoek heeft gebracht aan Noord- Vietnam, is gisteren op weg naar huis Blake noemde zijn rede pessimistisch ten aanzien van de voortschrijding van de christelijke eenheid. Kerkleiders moeten volgens hem niet zo bang zijn voor anar chie. Maar dit werd hem niet in dank afgenomen door de Russisch-orthodoxe bisschip Nikodim. Deze wierp tegen dat de kerk in Rusland nog steeds zo levendig is, niet dank zij anarchie, maar dank zij een ijzersterke traditie. Blake zei in zijn jaarrede nog hoop te putten uit de houding van de jeugd, die vaak meer martelaren levert dan de ouderen. „Ze hebben de schijnheiligheid van het westerse materialisme en het oosterse socialisme verworpen. En tot ver rassing van alle establishments: Jezus heeft hen vaker direct in hun directe geestelijke honger gevoed dan wij, die theoretisch de staf van de Herder zwaai en.” Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Hel der Rotterdam Twente Vlissingen Zuld-Limburg Aberdeen Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Örtanboel Las Palmas Tunis Athene Barometerstand (762 mm). Verboden is verzet tegen het landsbeleid met geweld, dreigingen of andere illegale middelen. Wanneer dat gepaard gaat met het verspreiden van valse geruchten die de nationale eenheid schaden wordt ge vangenisstraf opgelegd en wanneer die geruchtenverspreiding gericht is op het leger of wordt verricht op instigatie van het buitenland is de straf gevangenisstraf met dwangarbeid. Wanneer dat gebeurt in dienst van een vijandelijke mogendheid voorziet de wet in een levenslange gevan genisstraf met dwangarbeid. Blake meldde ten slotte dat de dreigen de financiële crisis van de Wereldraad is afgewend, vooral dank zij een verhoogde bijdrage van de Russen en de Amerika nen. „Voor mjjn opvolger is er de finan ciële ruimte voor een creatief program ma”, zo zei Blake. KOBLENZ (DPA) Een Westduitse ad vocaat, Karl Heinz Homburg, heeft een geheime boodschap en een wasafdruk van een sleutel van een cel van de gevangenis van Koblenz naar buiten laten smokkelen. In deze cel zit een lid van de Baader Meinhofgroep, Holger Meins, in voorar rest. Maximum, en minimum temperaturen binnen- en buitenland LISSABON. (AFP) Eugenio Ferreira Alvez, een journalist die is verbonden aan het dagblad „Diario de Lisboa”, is zater dag in zijn huis door de veiligheidspolitie gearresteerd.'Dit is uit journalistenkringen in de Portugese hoofdstad vernomen. geh. bew. geh. bew. mist geh. bew. mist zw. bew. In zijn jaarrede de laatste, want hij gaat met pensioen heeft secretaris-ge- neraal Eugene Carson Blake gisteravond de hoop aanzienlijk verzwakt op een spoedig toetreden van de rooms-katholie- ke kerk tot de Wereldraad van Kerken. Hij deelde mee dat hij in juli een rustig en open gesprek heeft gehad met de paus. Deze bleek toen de relatie tussen Rome en de Wereldraad voorlopig nog slechts te zien in een versterking van de onderlinge samenwerking, onder meer door bij te dragen aan de organisatie van de komende Wereldraad-assemblée in 1975 in Djakar ta. PARAMARIBO. De uit Vleuten-De Meern afkomstige 49-jarige Bernardus Jongerius is in Suriname om het leven gebracht. De vermoedelijke dader heeft vervolgrens zijn buitenechtelijke vrouw gedood en tenslotte de hand aan zichzelf geslagen, zo heeft de politie in Paramari bo bekendgemaakt- gisteravond verklaard dat de Verenigde Staten opzettelijk dijken in Noord-Viet- nam bombarderen. De New York Times heeft dit weekein de gemeld dat mensen die om politieke redenen gevangen worden gehouden in Zuid-Vlemam op meedogenloze wijze worden gemarteld. Het nieuws is afkom stig van de correspondent van het blad in Saigon, Sidney Schanberg. Volgens hem zijn duizenden studenten, boeren, arbei ders^ vrouwen en kinderen na het begin van het jongste Noordvietnamese offensief gearresteerd en gemarteld in gevangenis sen, die door de regering „heropvoedings- centra” worden genoemd. Een woordvoer der van de Zuidvietnamese regering heeft het bericht van de New York Times te gengesproken. Een militaire woordvoerder in Saigon deelde gisteren mee dat dertien mensen om het leven kwamen toen een transport vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neerstortte in de Mekong-delta in Zuid- Vietnam. aangekomen in Rangoon, de hoofdstad vanBirma. Clark raadde de Amerikanen zaterdag aan zich geen zorgen te maken over de gezondheid van Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam. „Hun gezondheid is beter dan de mijne en die is goed”, aldus Clark in een toespraak die werd uitgezonden door radio-Hanoi. „De Amerikaanse vliegers krijgen onafgebro ken medische en tandheelkundige aan dacht”, aldus Clark. Twee Franse leden van de commissie waarvan Clark deel uitmaakte, hebben De Vleutenaar was naar Suriname ge reisd om te bemiddelen in een ruzie tussen z’n dochter en haar a.s. schoonvader ’n 60- jarige landbouwer, afstammeling van Ne derlandse kolonisten. De landbouwer zou zich met hand en tand verzet hebben tegen het huwelijk van zijn zoon met de dochter van de Vleutenaar. De jongeman had tijdens zijn verblijf in Nederland, waar hij ene vak opleiding voor slager volgde, de dochter van Jongerius ontmoet. Zij hadden zich verloofd en zij was met de jonge slager naar Suriname gereisd, waar hij met de financiële hulp van zijn vader aan de rand van Paramaribo een moderne slage rij opende- De heer Jongerius, een vader van tien kinderen, is kortgeleden naar Suriname gereisd, waar hij van de landbouwer hoorde dat het verloofde paar uit Surina me was vertrokken. Uit de reconstructie wordt afgeleid, dat de landbouwer don derdagavond Jongerius uit het hotel „Ri verview” in Paramaribo ophaalde en hem mee heeft genomen naar zijn varkensfok- kerij even buiten de stad. Daar werd namelijk vrijdag het stoffelijk overschot van de Vleutenaar aangetroffen met een kogelwond in de hals. Er waren geen sporen die wezen op een worsteling. Later op de avond moet de landbouwer met zijn vriendin, de 49-jarige Atinah Singotiko naar haar vakantiehuisje zijn gegaan. Hier zou hij terwijl zijn vriendin nog bezig was het brood te smeren haar eveneens met een schot in de hals hebben vermoord en vervolgens de hand aan zich zelf hebben geslagen. Ondanks het bestaande verschil van mening, vervolgt het secretariaat van de bisschoppenconferentie, over de wijze waarop het bisschoppelijk gezag in de kerk het best kan worden uitgeoefend willen de Nederlandse bisschoppen ernaar blijven streven, dat de eigen verantwoor delijkheid van alle gelovigen voor het leven van de kerk volgens het tweede Vaticaans concilie gestalte krijgt in een of andere vorm van landelijk overleg. 20 20 23 22 23 20 acties, de rol die de Wereldraad heeft gespeeld bij het beëindigen van de burger oorlog in Soedan en het programma voor de strijd tegen racisme. Zij merkte op dat dit programma bij velen in ons land op twijfel stuit. „Wij allen beseffen echter wel dat uw streven is gebaseerd op fundamentele hu manitaire beginselen en voortvloeit uit vredelievende bedoelingen. In elk geval heeft u ons gedwongen ons nog eens te bezinnen op de achtergronden van onze eigen vooroordelen en onze persoonlijke betrokkenheid bij het onrecht in onze samenleving opnieuw te bezien.” De belangrijkste rede van zondagmid dag was die van de voorzitter van het Centraal Comité, de Indiër dr. M. M. Thomas. Volgens Thomas komt het mede door de politieke positiekeuze van de Wereldraad in de rassenkwestie, dat de oecumenische beweging de gelegenheid kreeg succesvol te bemiddelen in Soedan. De Federatie vraagt het bestuur maat regelen te nemen om een optimale me dische verzorging, alsmede de nodige liefde en toewijding bij de begeleiding van de zwakzinnigen te waarborgen. DINSDAG 15 AUGUSTUS 7.08 uur en 19.31 3.00 uur en 15.08 De collega’s van Ferreira hebben in telegrammen aan de premier, minister van Binnenlandse Zaken en staatssecreta ris van Voorlichting de onmiddellijke vrijlating van de journalist geëist. Waarom Ferreira is aangehouden is niet bekend. Een glunderende dominee Paisley (rechts) heeft in Londonderry de „mars der leerjongens” geleid. De protestantse jongeren herdachten hiermee het feit, dat op 12 augustus 1689 de katholieke troepen van ko- ning Jacobus, na 105 dagen, het be leg van de stad ophieven. koopman goederen ter waarde van enkele duizenden guldens trachtten af te persen. Dit heeft president Amin zaterdag in een toespraak tot studenten in Kampala mee gedeeld. De president, die een week eerder aan- kondigde dat alle Aziaten met een Brits paspoort binnen drie maanden Oeganda moeten hebben verlaten, maakte duidelijk dat de autoriteiten niet zullen dulden dat er Aziaten worden beroofd. Het incident waar hij van sprak, speelde zich af in het stadje Masaka. „Ik wil niet dat dit weer gebeurt. Wij dienen alles van de Aziaten te k open en ons niet te gedragen als rovers”, aldus Amin. Dit heeft de officier van justitie in Koblenz gisteren meegedeeld. Volgens de officier zou Homburg hierdoor indirect zijn collega-advocaat Otto Schily hebben willen helpen, die ervan beschuldigd is dat hij een brief van een ander lid, Gudrun Ensslin, uit een andere gevange nis heeft gesmokkeld. Hornburg zou bij het smokkelen gehol pen zijn door zijn secretaresse en een andere gevangene. Tegen de advocaten is een gerechtelijk onderzoek ingesteld. CAÏRO. (UPI) Een commissie uit het Egyptische parlement heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd, waarin pogin gen tot het oprichten van nieuwe politie ke partyen en het verspreiden van ge ruchten die de nationale eenheid kunnen schaden, strafbaar worden gesteld. De wet zal morgen aan het parlement worden voorgelegd. Vooruitzichten: Plaatselijk een bui, maar ook opklaringen en ongeveer normale tempera turen. UTRECHT De vergadering van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken is gisteren in Utrecht geopend met een televisiekerkdienst in de Dom kerk. In de dienst was dr. Eugene Caron Blake, de secretaris-generaal van de We reldraad, de liturg. De preek werd gehou den door zijn voorganger in deze functie, de Nederlander dr. W. A. Visser ’t Hooft De „mars van de leerjongens” in Lon donderry is zaterdag zonder noemens- waardige incidenten verlopen. De prote stante organisatoren hadden de mars eigenlijk niet door willen laten gaan uit protest tegen versperring van de brug over de rivier de Foyle die toegang geeft tot de r.k. wijk Bogside. DEN HAAG. Zaterdag is mohammed hatta, oudvice-president van Indonesië van 1945-1956 en premier van de federale republiek van 1949-1950, zeventig jaar ge worden. Ter gelegenheid van deze dag verscheen een zeshonderd pagina’s tellend boek met artikelen en beschouwingen van zijn hand onder de titel „Portrait of a patriot, selected writings by Mohammad Hatta. Dit boek wordt ter gelegenheid van de Indoneslche onafhankelijkheidsdag op 17 augustus aan president Soeharto van Indonesië aangeboden. UTRECHT. (ANP) Op grond van de bezwaren die vanuit Rome zijn gemaakt tegen de Landelijke Pastorale raad van de Nederlandse r.k.-kerk- provincie hebben de bisschoppen besloten de eerste vergadering van de raad die op 6, 7 en 8 oktober zou plaats hebben, op te schorten. Dit heeft het secretariaat van de Nederlandse Bisschoppenconferentie gisteravond medegedeeld. De curie-instanties, aldus een communi qué van het secretariaat, bereiden een document voor over pastorale raden, dat binnenkort aan het wereldepiskopaat ter kennis gebracht zal worden. Zij zijn van mening, dat het gezag van de bisschoppen en hun eigen plaats in de kerk door de statuten van de Landelijke Pastorale Raad niet voldoende worden veilig ge steld. w wnw nnw zw n w geh. bew. verand 20 mist verand 24 geh. bew. mist zw. bew. zw. bew. regen mist half bew. zw. bew. licht bew. onbew. regen licht, bew. zw. bew. mist regen licht, bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. geh. bew. regen onbew. onbew. half. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. half bew. onbew. onbew. onbew. Dit gedeelte, beter bekend als kilo- meterpaal 31, is vrij rustig en volgens het college het meest geschikt voor textielloze strandrecreatie. Burgemeester A. W. Stronkhorst van Schoorl schat persoonlijk de haalbaar heid van dit voorstel op veertig pro cent. Hij verwacht dat het voorstel met zeven tegen vier stemmen zal worden verworpen. Dit raadsvoorstel volgt op een strijd tussen de Nederlandse Vereniging van Naturisten en plaatselijke overheden, die verleden jaar zijn hoogtepunt be reikte, toen enkele leden van deze vereniging zich op het strand van Cal- lantsoog lieten verbaliseren. De zaak kwam voor de kantonrechter, de Alk- maarse rechtbank en tenslotte voor het Amsterdamse gerechtshof, dat in het voordeel van de naturisten besliste. Het is niet de bedoeling dat het gehele strand van Schoorl voor naturisme zal worden vrijgegeven. Het probleem van de rechtvaardigheid in de wereld, dat was gekozen als onder werp van bespreking voor de eerste ver gadering van de Landelijke Pastorale Raad, wordt door de bisschoppen zo be langrijk gevonden dat ze deze thematiek in dat landelijk overleg aan de orde willen stellen. President Amin die had laten weten dat hij voor dinsdag geen tijd had om Rippon te ontvangen, sprak gisteren een confe rentie van r.-k. bisschoppen uit heel Afri ka toe. Hij deed een felle aanval op het „Britse imperialisme”. Voor Rippon naar Engeland terugkeert, zal hij eerst in Kenia en Tanzania overleg plegen over het probleem van de uitwij zing van Aziaten met Britse paspoorten uit Oeganda. Deze landen, die zelf een grote Aziatische bevolkingsgroep herber gen, hebben laten weten dat ze geen Aziaten uit Oeganda kunnen opvangen. President Amin van Oeganda heeft in zijn rede tot de Afrikaanse bisschoppen conferentie in Kampala Engeland verant woordelijk gesteld voor de godsdiensttwis ten die in het verleden in Oeganda heb- gen gewoed. Britse imperialisten hebben de strijd tussen katholieken en protestan ten in Oeganda aangewakkerd, aldus Amin, die zelf moslin is. Volgens hem zijn onder het Brits be wind alleen protestanten benoemd op be langrijke posten in Oeganda. In Oeganda hebben militairen twee po litiemannen gedood die een Aziatische SCHOORL Dinsdagavond 22 au gustus zal de gemeenteraad van Schoorl zich uitspreken over een voor stel van het college van B. en W. tot het aanwijzen van een stuk naturisten- strand. In het raadsvoorstel wordt ge sproken over een stuk strand ten noorden van de grens met de gemeente Bergen, van naar schatting 400 meter breed. BELFAST. (AP) Het Britse leger in Noord-Ierland heeft vandaag verklaard dat het aantal geweldplegingen is afgeno men sinds twee weken geleden werd be gonnen met grootscheepse acties tegen het IRA. Het aantal bomaanslagen is gehal veerd en het aantal schietpartijen terug gebracht tot eenderde. Volgens de leger- woordvoerders zijn grote aantallen gewe ren, patronen en meer dan 6000 kilo ontplofbare stof in beslag genomen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2