veel slachtoffers RELLEN IN ROTTERDAM Trein botst op auto; LEIDEN TOT OVERLEG drie mensen dood OP REGERINGSNIVEAU In Amsterdam e juwelenroof t Bij oorlog Europese wouden ontbladeren Vietnam-onderhandelingen inzet bij verkiezingsrel weer Shriver: „Nixon liet kans op vrede liggen I „klassieke” Om je vingers op te eten sloot in Moskou akkoord over Westduitse politie slaags met Amerikaanse groep soldaten Rapport van Amerikaanse strategen: PSP voelt voor e □slo en Kopenhagen willen erkenning van Noord-Korea emigratie joden samenwerking met PvdA, D’66, CPN en PPR Waldheim: „Geef VN rol bij oplossing Vietnam-oorlog Zeer jong Evacuatie Positief Respijt Johnson T erugtrekking 1 In (Van ©nze redactie in Amsterdam) (Van onze redacteur in Washington) erkenning Ondanks het verzoek van hun consul om rustig te blijven, waren ze toch naar Van de overvaller is slechts een vaag signalement bekend: halflang, bruin haar, een wit truitje met bruine verticale stre pen. De buit bedraagt ongeveer drie ton. Rotterdam-Zuid getrokken. Ze wilden niet langer toekijken terwijl hun landgenoten gemolesteerd dreigden te worden Ook het wijkorgaan heeft het hele week einde geprobeerd olie op de golven te gooien door oproepen aan de bevolking. De evacuatie van buitenlanders uit de onrustige wijken ging het hele weekeinde door. Honderden Turken en Marokkanen hebben hun pensions verlaten, hierbij ge holpen door pendeldiensten van de stich ting Hulp aan Buitenlandse Werknemers. Ook een toenemend aantal Nederlandse gezinnen is zijn huizen ontvlucht. Direc teur Arling van de stichting heeft een oproep gedaan aan zijn collega-begelei- dingsfunctionarissen voor Marokkanen en Turken in het land om naar Rotterdam te komen voor assistentie bij de opvang van geëvacueerde groepen. „We kunnen dit niet meer alleen aan”, zei hij zondagavond. Ook loco-burgemeester G. Z. de Vos, die vrijwel het hele weekeinde in de wijk aanwezig was (burgemeester Thomassen is met vakantie in Zwitserland) en vertegen woordigers van andere fracties in de ge meenteraad hebben zich positief uitgela ten over de wensen uit de wijken. eiste zich teloord-Steenbergen tegen een boom reed, De bestuurder werd ernstig gewond. In APPELSCHA zijn in de afgelopen nacht twee 19-jarige jongens, Martin Hof- stra uit Appelscha en Andries Bloemsma uit Makkinga, op een bromfiets frontaal in botsing gekomen met een auto. Beiden waren op slag dood. ge iet an et m ie 53 ire »n ■id ir, ts a k at it at sr ■n ls ed P- is et ;n 1- ;n et ;n ed sië ile e- ag id an a ad an op an id Ie et lie e- iie et an af in id n- e n WASHINGTON. De ambassadeurs Averill Harriman en Cyrus Vance, die beiden onderhandelaars zijn geweest bij de vredesbesprekingen in Pa rijs, hebben bevestigd dat president Nixon in 1969 een kans heeft gehad om de oorlog te beëindigen, maar van die gelegenheid geen gebruik heeft ge maakt. Hun verklaring werd door het ministerie van Buitenlandse Zaken tegengesproken. AMSTERDAM (ANP) De PSP voelt wel voor samenwerking met de progres sieve concentratie in de vorm van PvdA, D ’66, CPN en PPR. Na een vergadering van de PSP-part\jraad zaterdag, heeft het bestuur een „discussiestuk” toegestuurd aan de voorzitters van deze „maatschap pijkritische partijen”. Bij Delft is op de rijksweg Den Haag- Rotterdam een auto van de weg geraakt en in een sloot gereden. De bestuurder, de 25-jarige G. L. Augustin uit Rotterdam is hierbij verdronken. Drie andere inzitten den werden ernstig gewond. De 80-jarige J. Beumer uit Nijbroek verleende met zijn bromfiets geen voor rang aan een bestelauto. Bij de botsing werd hij dodelijk gewond. De 80-jarige R. Beving uit Zuidhorn kwam om het leven doordat hij in zijn woonplaats op de fiets een voorrangweg wilde oversteken toen een auto naderde. sadeurs, „was het mogelijk geweest om een politieke oplossing te vinden, maar president Nixon gaf er de voorkeur aan om dit signaal van Hanoi te negeren en in zee te gaan met zijn „Vietnamiseriings”- politiek (de oorlog overdragen aan Zuid- Vietnam). avond op een vergadering van het wijkco- mité geen enkele concrete toezegging wil de doen, die de getergde bevolking had kunnen kalmeren. Men heeft bovendien aan de gemeenteraad en het college van B. en W. gevraagd om een andere ge sprekspartner. „Met Jettinghoff willen we niet meer praten”, is het gedecideerde standpunt. De woordvoerster van de Vietminh in Parijs, mevrouw Binh, zei nog enkele dagen geleden in een vraaggesprek, dat het belangrijkste struikelblok ook in de huidige onderhandelingen de „Vietnamise- rings”-politiek van president Nixon is, omdat dit de instandhouding beoogt van het regime van president Thieu. Mevrouw Binh zei, dat Hanoi nog steeds vasthoudt aan vrije verkiezingen en aan een rege ring, die niet noodzakelijkerwijs commu nistisch hoeft te zijn. Het vorig jaar al opgerichte samenwer kingsverband van oude wijken met grote aantallen pensions voor gastarbeiders heeft het afgelopen weekeinde het aftre den geëist van de huns inziens falende wethouder H. W. Jetinghof. Zjj stellen hem verantwoordelijk voor de uitbreiding van de onlusten, omdat hij donderdag- De lifter, de 20-jarige B. P. Plath uit Dusseldorf deed op het moment dat de auto naderde op de rijbaan enkele passen naar voren. De autobestuurder kon de Duitser niet meer ontwijken. WASHINGTON (AFP). In een recent rapport van Amerikaanse militaire strate gen wordt het gebruik van ontbladerings- middelen en chemische bestrijdingsmidde len aanbevolen in geval van een conventi onele oorlogsvoering in West-Europa bij de guerrilla-bestrijding in verscheidene landen. Dit meldde gisteren het Ameri kaanse dagblad Washington Post. Opmerkelijk in dit verband is de publi- katie tijdens de afgelopen maanden in de Scandinavische pers van een serie artike len van premier Kim II Sung, waarin de positie van Noord-Korea in internationaal verband werd duidelijk gemaakt. In Oslo werd meegedeeld dat een vertegenwoordi ger van het Noorse ministerie van buiten landse zaken op 18 augustus naar Noord- Korea vertrekt. In het rapport wordt een positieve ba lans opgemaakt van het gebruik van ont- bladeringsmiddelen in Vietnam, „dat in enkele gevallen een nuttige bijdrage aan militaire operaties heeft geleverd”. Het gebruik van herbiciden zou vooral ge schikt zijn om infiltraties te vertragen, terwijl er tevens minder manschappen nodig zijn om de infiltraties te verhinde ren. De onlusten breidden zich vrijdag, za terdag en zondag uit als een olievlek over de oude buurten van Rotterdam-Zuid. De politie moest meermalen mobiele eenhe den, bewapend met schilden en wapen stokken, inzetten. De bevolking werd vele malen via geluidswagens gewaarschuwd, dat nog hardere acties zouden volgen. In totaal zijn 43 arrestaties verricht, onder wie 7 Turken. Volgens de politie voor het merendeel zeer jonge oproerkraaiers. „Er zaten”, al dus een woordvoerder, „achttien- en zes tienjarigen bij. Er was er zelfs eentje van dertien jaar.” Een tweetal agenten raakte licht gewond tijdens de charges. Een der de kreeg oogletsel bij het opbrengen van een arrestant. Het ziet er inmiddels naar uit, dat de gemeenteraad unaniem van plan is alle eisen van de wijkcomités in te willigen wanneer men donderdagavond bijeenkomt om orde op zaken te stellen. Het geweste lijk bestuur van de Partij van de Arbeid heeft via een verklaring vrijdagavond al bekendgemaakt dat het de eisen steunt. Fatale kabelbreuk. Een 5-jarig dochtertje van de landbouwer Hoekstra in Rijper- kerk (Fr.) is in de nek getroffen door een staaldraad van ene transportband welke afknapte. Het kind was op slag dood. DE 68-jarige mevrouw H. van der Lin den uit Abbenbroek is zondagmiddag op haar bromfiets door een auto aangereden, en om het leven gekomen. Zij begon plotseling met haar bromfiets te slingeren, waardoor de bestuurder van de auto haar niet meer kon ontwijken. In Vietnam is tussen 1967 en mei 1971 op grote schaal gebruik gemaakt van chemische bestrijdingsmiddelen. Volgens het rapport worden ze nu alleen nog gebruikt om de vegetatie in de onmiddel lijke omgeving van bases en militaire posten te vernietigen. Het punt van de Joodse emigratie heeft een belangrijke plaats ingenomen op de agenda van Nixons besprekingen in Mos kou, aldus Rockefeller. De gouverneur heeft een bezoek van vier dagen aan Israel gebracht. In de „Strategische studies van de ge nie” wordt de conclusie getrokken dat ontbladering van Europese wouden de NAVO-strijdkrachten zou kunnen helpen bij het vertragen van de opmars van de troepen van het Warschau Pact. Ook lan den als Korea, Cuba, Ethiopië en Venezu ela lenen zich volgens het Amerikaanse rapport goed voor het gebfuik van herbi ciden bij conventionele oorlogsvoering of bestrijding van binnenlandse opstanden. Het Amerikaanse rapport gaat bijvoor beeld uit van de veronderstelling dat de troepen van het Warschau Pact een NA- VO-strijdmacht in West-Duitsland zouden aanvallen om vervolgens Frankrijk, Bel gië en Nederland binnen te kunnen val len, daarbij gebruik makend van een corridor Bonn—Kassei en Luik-Mainz. De knokploegen uit de wijken, waarvan er één geheel bestaat uit oud-commando- troepen, alle gewapend met helmen en stokken, richtten hun activiteiten zondag avond in eerste instantie evenwel tot het beschermen van pensions, die bedreigd werden door aan hen onbekende oproer kraaiers. Sommige straten werden geheel afgezet. De politie zag dit alles met lede ogen aan. „Als er wat gebeurt”, was het commentaar van die zijde, „kunnen wij toch niet uitmaken wie aan onze kant staat. Het is beter dat de mensen vrijwil lig van de straat gaan.” Daarin wordt een voorlopig overzicht gegeven van de punten voor een links regeringsprogramma zoals de PSP zich dat voorstelt. In oktober zal de PSP op een buitengewone vergadering het defini tieve standpunt voor de verkiezingen be palen en haar kandidaten voor de Tweede Kamer aan wij zen. JERUZALEM (AP). Gouverneur Nelson Rockefeller van New York heeft gisteren in Jeruzalem verklaard dat presi dent Nixon tijdens de topconferentie in Moskou van de leiders van de Sovjet-Unie de toezegging heeft verkregen dat jaar lijks 35.000 joden de Sovjet-Unie zullen mogen verlaten. Rockefeller zei dit verno men te hebben van Nixon en diens advi seur dr. Henri Kissinger. Shrivers uitspraak bracht een boze mi nister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, in het geweer. Rogers noemde de verklaring „een politieke fantasie” en „dwaasheid”. Hij zei dat hij Shrivers rap porten uit diens ambtsperiode in Parijs had doorgenomen en daarin niets had gevonden wat diens aanklacht bevestigde. Harriman en Vance verstrekten een ge detailleerde verklaring, waarin vermeld werd dat Hanoi zijn bereidheid had ge toond om het geweld te beëindigen door terugtrekking van bijna 90 percent van ziin troepen (22 van de 25 regimenten) uit Harriman en Vance vielen met hun verklaring Sargent Shriver bij, de Demo cratische kandidaat voor het vice-presi- dentschap, die verleden week vertelde, dat h(j als ambassadeur in Parjjs er getuige van was geweest dat president Nixon een „ongeëvenaarde kans had om de orlog in Vietnam te beëindigen”, maar die voorbij liet gaan. In een particulier gesprek met verslaggevers zei Shriver nog dat de pre sident de vredesmogelijkheid praktisch „in zijn schoot geworpen kreeg”, maar er geen gebruik van maakte. VARSSEVELD. In Varsseveld (Gld) is in de afgelopen nacht om kwart over twaalf op een onbeveiligde overweg een personenauto met vier inzittenden door een trein aangereden. De 67-jarige Th. J. Giesen en zijn vrouw, J. G. M. J. Giesen- Lucassen, waren op slag dood. Zij woon den in Gendringen. De heer H. A. M. Giesen uit Zeddam, wethouder van die gemeente, eveneens 67 jaar, overleed later. Zijn vrouw werd ernstig gewond. (Van onze redacteur in Rotterdam) ROTTERDAM. Knokploegen van de bewoners van de oude wijk rond het Afrikaanderplein in Rotterdam hebben zich gisteravond aan de zijde van de politie geschaard om die te helpen op te treden tegen rustverstoor ders uit andere delen van Rotterdam, die volgens hen verantwoordelijk zijn geweest voor de nieuwe onlusten, die het hele weekeinde duurden. Later op de avond is er op regeringsniveau overleg gepleegd over de op dat mo ment weer zeer explosieve situatie in Rotterdam. r Dat gebeurde tussen de ministers Bies heuvel en Boersma op instigatie van A. M. Arling, directeur van de stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers in Rotter dam, die zondagavond vertwjfeld de hulp inriep van enkele Kamerleden. Op dat moment werden groepen van honderden Turken in de wijken gesignaleerd. Hier en daar was het al tot gevechten gekomen. De 31-jarige J. Kok uit Bergen op Zoom is om het leven gekomen toen de auto waarin hij meereed op de weg Din- Partij voorzitter Burggraaf verklaarde zaterdagavond op een persconferentie in Amsterdam dat de missive aan de pro gressieve partijen geen lijst van „tot-hier- toe-en-niet-verder-voorwaarden” behelst De PSP denkt wel over samenwerking met of steun a an progressieve partners, maar niet over een stembusakkoord of een gezamenlijke lijst, aldus de partij voorzitter. STUTTGART(DPA en Reuter). Stuttgart hebben rond 100 Amerikaanse negersoldaten zaterdagavond en -nacht met de politie gevochten. Tien politiemannen en een onbekend aantal soldaten raakten gewond. Een politieman moest naar het ziekenhuis gebracht worden. Twaalf sol daten zijn gearresteerd. In zijn tegenaanval zei minister Rogers dat de verklaring van Harriman en Vance verwees naar ontwikkelingen in het na jaar van 1968 toen president Johnson nog aan het bewind was. Hij vroeg zich af waarom Johnson dan geen gebruik had Die komen neer op onmiddellijke be perking van het aantal pensions per straat, uitbreiding van de vorderingsmoge- lijkheden van woningen door de gemeen te, wijziging van de logementsverordening, die het de gemeente mogelijk maakt om ook tegen de kleinste pensionvorming op te treden, het invoeren van een meldings plicht voor verkoop van woningen en een streng toelatingsbeeleid voor buitenlanders van regeringswege. De 22-jarige mevrouw A.F. M. de Jong- Van der Coeveringe uit Waddinxveen is zondagavond bij een autobotsing om het leven gekomen. Haar man, die de auto waarin zij zat bestuurde, werd ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een auto uit tegenovergestelde richting met grote snelheid uit een bocht vloog en op de andere weghelft tegen de auto van de heer De Jong botste. De bestuurder van de auto die het ongeluk veroorzaakte kwam er vrijwel ongedeerd af. Hij had volgens de politie vermoedelijk een glaas je op. Gratis mosselen eten tijdens de Oosterscheldedag Om je vingers bij af te likkenGeen wonder dat velen, jong en oud en uit alle delen van het land, zich het Zeeuwse zee banket goed lieten smaken. De 53-jarige mevrouw Prins-Klein En- tink uit Amsterdam is zaterdagmiddag in Beemster om het leven gekomen bij een frontale botsing tussen de door haar echt genoot bestuurde auto en een tegenligger. De 61-jarige W. Prins die op de tegenlig ger inreed werd ernstig gewond. De 70-jarige mevrouw E. M. Jaarsveld - van den Akker uit Ede is zondagavond om het leven gekomen toen de auto waarin zij zat in IJsselstein na een bot sing met een andere wagen kantelde en in brand vloog. De auto werd bestuurd door haar zoon. Hij bleef ongedeerd. Zijn vrouw, zijn dochtertje en zijn vader lie pen brandwonden op. De 24-jarige employé van de Neder landse Aardolie Maagschappij J. A. S. Tobi uit Veendam kwam om het leven en zijn echtgenote, mevrouw J. S. Tobi-Prins werd levensgevaarlijk gewond bij een au tobotsing in Buinen. Hun auto slipte en botste tegen twee andere wagens en sloeg om. In het St. Josephziekenhuis in Veghel is de 66-jarige K. Troost uit Castricum over leden aan de gevolgen van ene verkeers ongeluk Hij was vrijdag op ene kruising in Wanroy met zijn auto frontaal in botsing gekomen 'met een andere personen auto. AMSTERDAM Een tot nog toe on bekende jongeman van ongeveer 22 jaar heeft zaterdag op klaarlichte dag een bijna klassieke overval gepleegd op een juwelierszaak aan de Staalstraat in Am sterdam In dat geval, aldus de strategen, zou ontbladering van de wouden in deze cor ridor de NAVO-troepen enkele dagen res pijt geven om hun stellingen te verster ken, terwijl ze intussen opgespoorde troe penconcentraties van de tegenstander kunnen aanvallen. Schietpartij in kerk. Gisteren zijn in de stad Muncie, in de Amerikaanse staat India, twee mensen gewond geraakt toen een man de voordeur van een volle kerk openmaakte en onder de kreet ,1k ben de Mafia” met een semi- automatisch wapen de kerk begon in te schieten, zo meldt de plaatselijke poli tie. De dominee werd in zijn preekstoel geraakt. Hij kreeg een kogel in zijn hand. Een van de toehoorders, een vrouw, werd in de linkerkant van de IN RODEN zijn zaterdagnacht twee au to’s tegen elkaar gebotst, toen een van hen geen voorrang verleende. De echtgenote van de bestuurder van deze auto, de 57- Jarige mevrouw A. van Steenbergen- Bruins Slot uit Hoogeveen, kwam om het leven. Op de afrit van de Ketelbrug tussen Oostelijk-Flevoland en de Noordoostpol- der is zondagavond de 24-jarige monteur Lambertus Oosterven uit Steenwijk met rijn auto door slaap overmand van de weg geraakt en uit de auto geslingerd. Cen medeinzittende, de 21-jarige beroeps militair E. Vermeulen, eveneens uit Steen- vijk, die zat te slapen tijdens de rif, werd icht gewond. Beide jongemannen werkten s avonds en ’s nachts in een bar in Giethoorn. Een Duitse jongeman die zaterdagavond laat bij de afslag bij het viaduct in Ouderamstel aan de rijksweg Amsterdam- Utrecht stond te liften, is onder m passerende auto gekomen. Hij was op slag dood. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. Volgens regerings woordvoerders in Oslo en Kopenhagen voeren Noorwegen en Denemarken be sprekingen met Noord-Korea over een eventuele diplomatieke erkenning. Beide landen worden in dit geval de eerste NAVO-landen die tot erkenning van Noord-Korea overgaan. De politie was een wijk binnengetrok ken waar de negersoldaten cafés plegen te bezoeken. Zij wilde daar de klachten onderzoeken over het onbehoorlijke ge drag waaraan de soldaten zich schuldig zouden hebben gemaakt. Na de arrestatie van een paar militairen, begonnen de andere soldaten de politie met messen, ijzeren staven en gebroken flessen aan te vallen. De 19-jarige mevrouw M. H. M. uit Enkhuizen is zondagmiddag bij een ver keersongeluk in het Zuidhollandse Ter Aar om het leven gekomen. Bij dit onge luk waarbij drie auto’s betroken waren, werden twee personen ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een door een Hagenaar bestuurde auto bij een in haalmanoeuvre slipte en met de andere auto’s in botsing kwam. Een officiële diplomatieke erkenning van Noord-Korea wordt dan ook in Noor wegen binnenkort verwacht. Ook in de Deense hoofdstad werd door zegslieden De juwelier, de heer J. G. Kars, toonde juist op het moment dat de onbekende binnen kwam rennen, aan twee klanten een kistje met geslepen diamanten van variabele waarde en twee plateaus met gladde gouden en platina ringen. De jongeman griste zonder één woord te zeggen en zonder geweld of vertoon van wapens diamanten en ringen mee en sprong ep de hoek, op de Groenburgwal, achter op een motor die daar bemand stond te draaien. De motor had een buiten lands kenteken: het nummerbord was tenminste wit. NEW YORK (AP). Secretaris-gene- raal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties zegt dat afspraken tussen de grote mogendheden onvoldoende zijn en uit de tijd. Volgens hem moeten de Verenigde Naties ’n rol spelen bij de oplossing van het conflict in Vietnam. Hij noemt „de huidige stroming in bepaalde delen van de wereld de Verenigde Naties omlaag te drukken” veroordelenswaardig. In de inleiding tot zijn eerste jaarover zicht zegt Waldheim ook dat „de spiraal van de bewapeningswedloop een niveau heeft bereikt dat hoger ligt dan ooit tevoren.” Hij roept op tot een moratorium op alle kernproeven, ondergrondse zowel als bo vengrondse. De secretaris-generaal wijst pp moedge vende ontwikkelingen in de betrekkingen tussen India en Pakistan en de situatie op Cyprus, maar voegt hieraan toe dat hij geen vergelijkbare vooruitgang in het Midden Oosten kan melden. Het jaaroverzicht, een 11 pagina’s tel lend document, werd gisteren in New beleid, dat iedere politieke regeling van de oorlog onmogelijk maakte. Rogers’ ongekend heftige uitbarsting (hij staat bekend als een kalme patriciër) tekent de verkiezingssfeer in deze eerste weken van de campagne. Het Witte Huis laat geen gelegenheid voorbijgaan, om top-Republikeinen salvo’s te laten afvuren op senator McGovern en andere Democra ten. Al eerder werd minister van Defen sie, Melvin Laird, op McGovern losgelaten om diens voorgestelde besnoeiing van de defensiebegroting met enkele miljarden guldens belachelijk te maken. Ook de voormalige minister van Justi tie, John Mitchell, die president Nixons herverkiezingscampagne leidde, maar zich na een ultimatum van zijn vrouw Martha terugtrok, kwam in het nieuws door een aanval te lanceren op Ramsey Clark, minister van Justitie onder president Johnson. Clark brengt momenteel een bezoek aan Noord-Vietnam, waar hij in radio-uitzen- dingen heeft gezegd, dat de berichten over bombardementen van dijken en burger doelen juist zijn en dat de Amerikaanse krijgsgevangenen zeer goed worden be handeld. Mitchell eiste dat senator George McGovern zich tegen Clark, één van MsGoverns adviseurs, zou uitspreken. In plaats daarvan gaf McGovern een verkla ring uit, waarin hij zei dat president Nixon blijkbaar van het voorbeeld van zijn voorgangers was afgeweken om top- regeringsfunctionarissen bij een verkie zingscampagne te betrekken. „Het is dui delijk”, zei McGovern, „dat de minsters Laird en Rogers gebruikt worden om gemaakt van de vredesmogelijkheid. Ro gers ging echter niet in op het belangrij- kere punt van Nixons „Vietnamiserings”- borst geraakt. Ze is in een ziekenhuis opgenomen en maakt het redelijk goed. De schutter is gearresteerd. van buitenlandse zaken bevestigd dat een Deense delegatie binnenkort gaat onder handelen met Noord-Korea. York gepubliceerd. Waldheim is momen teel in Peking voor besprekingen met de Chinese leiders. angst te zaaien, en dat Nixons adviseur dr. Henry Kissinger is aangesteld om geld in te zamelen.” de twee noordelijkste provincies van Zuid-Vietnam, waar het hevigst gevochten werd. „Op dat ogenblik”, aldus de ambas-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3