eerste „competitie-slachtoffers Sterker Sparta beloond te mager Optimisme Brand is groot n Ajax niet gedisponeerd FC Amsterdam alleen in de laatste gelijkwaardig aan Telstar minuten Daan Schrijvers en waren F 1 I Jnz, 1.0. 11 99 sr. ct. ct. ct. ct. ct. 125 139 lig E ST 18 50 en DE I 3142 ,25 ,25 ,58 Groei -'""Wt i la’s f.0.; TON THIE DAAN SCHRIJVERS (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) 13.013 31.971 26.212 16.607 Cruyff in de 15e minuut om te zetten in een goal. Lelieveld verzuimde uit zijn doel te komen ondanks het feit dat de bal vlak voor zijn honk neer daalde. Trainer Rab had in de tweede helft Jos Jonker laten opdraven voor Paul van Egmond. „Ik was vermoeid. Ik heb gevraagd of ik eruit mocht”, zou Van Egmond later zeggen. Rab: „Als een speler zelf vraagt of hij er uit mag, kan ik dat niet weigeren. Vooral omdat hij een goede eerste helft speelde”. Het ontlokte de falende spits Wytze Couperus de woorden: „Zo iets idioots heb ik nog nooit meegemaakt. Het is toch waanzinnig om meteen over de Driesen (8) en Van Kooten (20) belagen doelman Jongbloed. Hoewel zijn ploeg een verdienstelijke prestatie had geleverd, was PSV-trai- ner Kees Rijvers allerminst tevreden. „Als je met 1-0 komt voor te staan en je hebt de wedstrijd helemaal in han den, dan kan ik niet meer enthousiast worden als het 1-1 wordt. Tot het moment dat wij de leiding namen, hadden wij een duidelijk overwicht. Dan moet je proberen door te drukken en niet terugschakelen.” De Goede: „Ik was te eerlijk. Ik zag de goal voor me. Blankenburg duwde me over de bal heen. Als ik was gevallen had Korver er een penalty voor moéten geven”. Troost kregen de Haarlemmers van trainer Stefan Ko vacs. „Haarlem speelde leuk. Ik ver wacht dat deze ploeg vooral thuis veel punten zal pakken.” - verrichtingen. Met name De Goede had meer van de arbiter verwacht. Hij werd in de wedstrijd twee keer in het Ajax-strafschopgebied gevloerd. In de eerste helft door Krol en na de rust door Blankenburg. Vooral de laatste gebeurtenis liet wat vraagtekens ach ter. IJMOND. Zonder al teveel moeite heeft Telstar op Schoenenberg de eer ste competitiewedstrijd tegen FC Am sterdam in een 2-1 overwinnng kun nen omzetten. Slechts in het laatste kwartier van deze matige wedstrijd kon Amsterdam redelijk tegenspel bie den. Voor het overige liepen alle acties van de nieuwe Amsterdamse ploeg stuk op de onverbiddelijk door Telstar gehanteerde buitenspelval. Het moet echter wel worden gezegd, dat de Am sterdamse voorwaartsen vaak op kin derlijke wijze in de Telstar-val liepen. wedstrijd te gaan praten”. Pim van der Meent, duidelijk geagiteerd: „Je zorgt maar dat je er bent, meneer Coupe rus”. AMSTERDAM. Brands opti misme kent geen grenzen. In de rust van de wedstrijd AjaxHaar lem geloofden de spelers en de trai ner van Haarlem het grote Ajax nog eens 35 minuten in bedwang te kunnen houden. Op dat moment had Haarlem nog maar een achter stand van één doelpunt op de Eu ropese kampioen. Brand had bere kend dat een offensief in de laatste 10 minuten van de ontmoeting Haarlem wel eens een sensationeel gelijkspel zou kunnen opleveren. „Als het 10 was gebleven, dan hadden we 10 minuten voor het einde alle remmen losgegooid”. Brands lef werd niet beloond. Haarlem is nog niet zover als zijn trainer wenst. Brand, het is een oud verhaal, wil een doel hebben om voor te knokken. Het lands kampioenschap („Al is het van de armen”) is zo’n doel. Brand, een ambitieus man, weigert het leider schap van ploegen als Ajax en Feijenoord te accepteren voordat er om gevoetbald is. Toch is het Rijvers al enigszins ge lukt om de PSV-ers hetzelfde tactische concept op te leggen, waarmee hij vroeger bij Twente zo veel succes had. Met een numerieke meerderheid op het middenveld (Krijgh, Strik, Van der Kuylen en Mulders) slaagden de Eind hovenaren erin om de Groningse aan vallen al in de kiem te smoren. PSV leek recht op de zege af te stevenen toen Koeman in de tweede helft de bal knullig verspeelde aan Mulders, die meteen Schmidt-Hansen bediende: 0-1. Vijf minuten voor tijd gaf de ploeg de winst uit handen, toen Ab Gritter fraai langs Van Beveren kogelde: 1-1. Scheidsrechter Pijper, 14.000 toeschou wers. BREDA/DEN HAAG De eerste ronde van de competitie betaald voet bal heeft opmerkelijk veel slachtoffers geëist. De ongelukkigste was Daan Schrijvers, de robuuste centrale verdediger van NAC. Na nauwelijks een kwartier in de wedstrijd brak Schrijvers bij een botsing met Koenders zijn rechterscheenbeen. De ongelukkige Schrijvers werd in het Bredase Diaco nessenziekenhuis opgenomen. Hij is zeker voor vier maanden uitgescha keld. Voor ernstig letsel werd ook gevreesd in het geval van de Haagse doelman Ton Thie. Thie blesseerde zich bij een wilde charge tegen Heijer- man. Na een onderzoek in het ziekenhuis bleek zijn verwonding nogal mee te vallen. Het is zelfs niet uitgesloten dat Thie volgende week weer onder de Haagse lat staat, zodat zijn vervanger Ardesch weer naar zijn zeer ver trouwde plaats terug kan: de reservebank. Schrijvers en Thie waren niet de enigen. Ook de Hagenaar Advocaat en de Nijmegenaar Eggenkamp konden de anderhalf uur niet vol maken. Go Ahead Eagles is bij NAC fortuin lijk weggekomen. Ex-DES-er Niels Overweg leek nog niet geheel geaccli matiseerd, wat de rust in de Deventer defensie niet ten goede kwam. NAC kende een dosis pech bij een afstands schot van Brouwers tegen de lat. Bo vendien verknoeide Bish binnen korte tijd drie goede mogelijkheden. Arntz van Go Ahead Eagles kreeg een offi ciële waarschuwing. Scheidsrechter Vervoort, 8000 toeschouwers. Een tref fer van Vaessen (ex-Sparta ’25) na twintig minuten leverde FC Den Bosch het ruggesteuntje van de eerste volle winst van het seizoen op. MW verloor na die treffer op slag het overwicht, dat de ploeg tot dan toe gehad had. Na rust kwam FC Den Bosch onder zware druk, maar doelman Van der Pluijm bleek uitstekend op dreef. De Bossche naar Donkers en MW-er Colombain brachten een tegenstander ten val en gingen op de bon. Scheidsrechter Ber- revoets, 14.000 toeschouwers. Ajax versloeg Haarlem met 3-0. Haan (2x) en Mühren uit een straf schop zorgden voor de goals. Twente nam door treffers van Jeuring en Pahlplatz afstand van AZ. Telstar nam tegen FC Amsterdam door Van Eg mond en Bijl een 2-0 voorsprong. Kort voor tijd scoorde Fransz tegen. naar. Ik had hem opgesteld omdat ik geen typische rech- tervleugelspeler heb. Kramer is dat weliswaar wel, maar ik kan die jongen nog geen hele wedstrijd laten spelen. We zullen de wedstrijd nog eens goed doorpraten. Niet over één of twee da gen maar nu direct na de wedstrijd”. Verdediger Aad Mansveld was dan ook de gevaarlijkste Hagenaar, omdat ook Van Eeden niet imponeerde. De Haagse trainer Teunissen wilde zich over de Sparta-goal niet uitlaten. „Ik kon het niet beoordelen. Sparta was ere sterk en onenbaarde een fvsieke bleef het spel dicteren, al scoorde Van der Merkt, volgens Derks in buiten- spelpositie, voor Amsterdam tegen. Geen 1-1 dus. Vlak voor rust had Bischot bijna succes maar zag zijn inzet naast gaan. Ook Van Kooten had niet het succes, dat Klaas Bijl in de zeventiende mi nuut van de tweede helft wel had. Van ver knalde hij in, 2-0. Doelman Jong bloed, te ver voor zijn doel staande, ging hierbij niet vrijuit. Het moment waarop Beer Wentink, rechtsback van Haarlem, Ruud Krol ten val brengt, hetgeen aanleiding is voor scheidsrechter Corver Ajax een strafschop toe te kennen. Mühren scoort hieruit 30. kracht, die kennelijk naar het oordeel van de scheidsrechter, vaak binnen de perken bleef. De gelijkmaker van Bos veld was een fout van Kila, die dacht rugdekking te hebben van Mansveld.” Sparta-oefenmeester Steegman was na afloop met het resultaat dik voldaan, al keurde hij het tumult dat zijn spelers na de Haagse goal ontketenden niet goed. „Zij hadden zich moeten beheersen.” Er waren 16.000 toeschou wers. Een homogeen spelend FC Utrecht heeft bij het onsamenhangende Excel sior vooral de defensieve feilen bloot gelegd. Bij het schietgrage FC Utrecht was in de aanval de van Heracles gekomen Hulshorst door zijn snelheid en techniek een aanwinst van formaat. Ook op het middenveld heerste de Utrechtse formatie door Coté, Cabo en de veel opkomende Bonsink. Na acht tien minuten opende Cabo de score, waarna Van Veen een voorzet van Van Stijn met een prima kopbal afrondde. Twee minuten voor tijd bracht Hilde brand de stand op 3-0. Scheidsrechter Van Gemert, 7000 toeschouwers. Van Amsterdam-zijde was er tijdens en na de wedstrijd nogal wat kritiek op scheidsrechter Derks en zijn secon danten Lamerik en Seuren. Heethoof dige Amsterdammers namen het Derks hoogst kwalijk, dat hij meermalen aanvallen van FC Amsterdam afbrak voor vermeen^ buitenspel. Amsterdam-trainer Van der Meent later: „Ik heb geen kritiek, maar als Derks tien keer voor buitenspel fluit als zijn grensrechter niet vlagt en tien keer niet fluit als de man zijn vlag wel omhoog steekt, hoef ik verder niets meer te zeggen. Mijn enige ex- DEN HAAG. Wilde taferelen speelden zich af in het Haagse Zuider- park toen FC Den Haag halverwege de tweede helft geheel onverwacht en ook onverdiend de leiding nam tegen Spar ta. Aad Mansveld, voor de zoveelste maal naar voren opgerukt, kwam na een een-tweetje met Bregman alleen voor Doesburg en rolde de bal tegen het net. Het voltallige Sparta-elftal rende op arbiter Keizer af om hem duidelijk te maken dat zijn grensrech ter voor buitenspel gevlagd had. De chaos duurde vier volle minuten, waarin Keizer woedende Spartanen van zich af moest duwen maar deson danks bij zijn beslissing bleef. „Omdat ik er ideaal voor stond, heb ik het advies van mijn grensrechter naast mij neergelegd. Dat mag ik.” Sparta vocht furieus terug en twaalf minuten voor tijd kopte de goed spelende Bosveld de bal uit een vrije trap van Venneker achter Ardesch. In de zeer tumultueu ze slotfase gingen de zeer sterke Hejjer- man na een schermutseling met Korevaar en Bosveld, die Mansveld neerhaalde, ook nog op de bon. Het eindresultaat was voor Sparta teleurstellend. De Rotterdammers wa ren zeer duidelijk de betere ploeg, die tot het laatste ogenblik de beste kan sen op de zege behield. Zoals de kans, die de redelijk spelende aanwinst Kreuz twee minuten voor tijd door Van Staveren geboden werd. Kreuz maakte een betere indruk dan de Scandinavische versterkingen van FC Den Haag. De Noor Fuglset kwam er tegen Eijkenbroek en Ter Horst niet aan te pas en de Zweedse middenvel der Augustsson bleek fysiek niet tegen zijn opponenten opgewassen. Bregman stond daardoor wel erg eenzaam in de Haagse aanval. Het tweede doelpunt werd eveneens door Haan gescoord. Uit een één-twee- combinatie met Swart. De derde tref fer kwam voort uit een penalty. Wen tink, Haarlems rechts-back, maakte een overtreding tegen Krol in het strafschopgebied en werd prompt be straft. Mühren, Ajax’ strafschopspecia- list, passeerde Lelieveld. Daarmee is de rol van scheidsrechter Korver in deze wedstrijd aangestipt. De Haarlemmers waren allerminst tevreden over zijn Telstars’ Jan Rab, tevreden met de twee puntn: „Toen wij op 2-0 kwamn verloren we de greep op het middenveld. Amsterdam kreeg toen speelruimte. Dat was natuurlijk fout want we kregen het toch nog moeilijk. Opvallend vond ik de ongekende fel heid aan beide kanten”. Pim van der Meent wisselde in zijn ploeg even later Van Slooten voor Kra mer en stuurde Husers in het veld voor de tegenvallende Chris Dekker. Het bracht iets meer stootkracht in de Amsterdamse ploeg. Flinkevleugel kreeg op links een kans maar Fred André kopte de bal van de doellijn. sommige overwinningen zelfs free wheelend. In da eredivisie zal Haarlem moeten aanpakken. Het krijgt geen minuut rust. Ik geloof, dat de spelers dat zondagmiddag wel hebben ge merkt.” En toch was Ajax zondagmiddag al lerminst gedisponeerd. Het maakte een lusteloze indruk. Vooral Johan Cruyff speelde ongeïnteresseerd. Zoiets kan in Amsterdam niet. Het publiek floot de vedette in de tweede helft uit, toen hij twee opgelegde kansen miste. Zoals gezegd kwam het eerste doelpunt van Ajax in de eerste helft tot stand. Een blunder van Lelieveld, die later zijn fout op voorbeeldige wijze goedmaakte, gaf Arie Haan de kans een corner van als rechtsbuiten „Ik wil me niet neerleggen bij de hegemonie van de grote teams. Het wordt een dooie boel als dat zou ge beuren. Voor de spelers, voor het pu bliek en zeker voor mezelf. De compe titie moet zolang mogelijk interessant blijven. Daarom begrijp ik de KNVB niet. De bond had de favoriet in het begin van de competitie best wat zwaarder mogen belast n dan nu is gebeurd.” Voor Haarlem was Ajax een te grote kluif. Zelfs een optimistische Brand wist dat. Een brutaler elftal dan Haar lem had de landskampioen wellicht in grotere moeilijkheden kunnen brengen dan de debutant in de eredivisie deed. Zondag maakte Haarlem toch een zeer goede indruk in Amsterdam. Vooral in de eerste helft kwam het op een voor beeldige wijze uit de verdediging. Maar met een beetje meer doorzettingsver mogen was uit minstens één van de vijf kansen een doelpunt gecreëerd. Drieëndertigste minuut: een kop bal van middenvelder Piet van den Berg is te zacht om Stuy te veront rusten. 36ste minuüt: een verrassend schot van de uitstekend spelende René van Breevoort wist diezelfde Stuy met moeite tot corner te verwerken. 37ste minuut: Gerrie de Goede kopt onzuiver in. 40ste minuut: De Goede loopt met achter zich Ruud Krol op doelman Stuy af. Hij wordt onder verdachte omstandigheden ten val gebracht. 43ste minuut: Piet van de Berg schopt In tweede instantie een vrije schop net naast het Ajax-doel. Brand heeft het gebrek aan brutali teit in zijn team uiteraard opgemerkt. „Er is een verschil met vorig jaar. Toen speelden we een oefenwedstrijd tegen Ajax. We kregen in dat duel slechts drie kansen, maar alle drie hingen ze. We hadden Kees Bregman voorin staan. Kees moesten we laten gaan. Hij was te duur voor ons." Pépé Fernandez, de vervanger van de naar FC Den Haag verhuisde Breg man, heeft die brutaliteit nog niet. Hij liet zich zondagmiddag wat al te gemakkelijk van de bal zetten. Brand: „Dat is te begrijpen. Hij speelde twee jaar geleden nog in de tweede divisie. Het vorig jaar, draaide hij een deel van het seizoen in de eerste divisie mee. Daarna raakte hij geblesseerd. Fernandez moet nog groeien”. Pim van der Meent: „Wij raken niet in paniek. Ons team moet nog hele maal inspelen. Chris Dekker haalde ik eruit omdat hij duidelijk faalde. Ik begrijp die knaap niet. Tijdens oefen wedstrijden is hij verreweg de beste en nu gooide hij er duidelijk met de pet Bang om de groei van de aangekoch te amateurs te stagneren, bracht Brand tegen Ajax slechts de geroutineerde kern van Haarlem op het veld in de Meer. „Moet ik jongens als Marijt en Vosmaer voor de leeuwen gooien? Dat kan toch niet..” Brand was niet teleurgesteld door de nederlaag. Hij onderkende zelfs positie ve punten. „Haarlem is door Ajax wakker geschud. Dat hadden we nodig. De ploeg is op een bijzonder gemak- kelijke wijze kampioen van de eerste- divisis geworden. Het elftal behaalde Zes minuten voor het einde werd het toch nog benauwd voor Telstar. De 35- jarige veteraan Jan Franz scoorde be heerst 2-1 en toen rook Amsterdam nog kansen op de gelijkmaker. Het bleef echter bij 2-1 al was Frank Kramer erg dicht bij de gelijkmaker toen hij in buitenspelpositie mocht doorspelen. Kramer mikte de bal ech ter over het doel In plaats van erin. cuus voor onze nederlaag is, dat het zuivere doelpunt van Van der Merkt werd afgekeurd. Het werd daarna 2-0 voor Telstar inplaats van 1-1. Dat gaf ons de genadeklap”. Voor negenduizend toeschouwers be gon Telstar voortreffelijk tegen het rommelig spelende FC Amsterdam. Vooral Driesen en de middenvelders Bijl, Fens en Van Egmond staken in een uitstekende vorm en maakten het FC Amsterdam erg lastig. Vooral om dat de Amsterdam-achterhoede erg on zeker ingreep. Na kansjes voor Van Kooten en Stout opende Paul van Eg mond in de 28e minuut de score. Van grote afstand knalde hij, na een com binatie met Driesen, Bond en Van Koo ten, hand en onhoudbaar in. Telstar MlaM* ■HLsS, a s S.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9