NICO RIJNDERS WIL BELG WORDEN 1 Engelse zwemmers geschorst omdat zij van hasjies-gebruik worden verdacht MEDAILLE- KANDIDAAT TERRELL MIST MÜNCHEN SCHRIJVERS GEOPEREERD Protest Fischer Weer subsidie voor PEC 9 0 Veteraan Van Eysden in „vijf-setter” de baas Hollis won race in Contender Rus Boere zwemt Nederlandse tenniskampioenschappen Arbiters voor wereldbeker Timman op zevende plaats Europees record Ook Soedan dreigt met boycot O.S. F ZEILEN DINSDAG IS AUGUSTUS 1972 iunnuunHaauaMBaaBBHBHaBnn.nMiniuMMumiaaaaBBMRBaaBBBaHHaKmiauBniBaBiiiiMHBMHBajUMMauiu Geprikkeld Gemoedelijker Sponsoring Uitslagen I i 's Schorsing JU (Van onze sportredactie) sche klasse zal gaan vervangen. Dick Jobbins, de Engelsman die het NICO RIJNDERS sollicitatiebrieven i 1 Het Britse ochtendblad de Daily Mirror zegt dat Terrell het slachtoffer is gewor- H I demblik gewonnen. Dit drietal, tezamen met de Nederlander Dirk Jan Kann (6) zijn tevens de favorieten voor de wereld titel. Uit dertien landen zijn 46 Contender (74^ SCHAKEN. De heer Jean Drapeau, bur gemeester van Montreal, heeft verklaard, dat zijn stad zich kandidaat zal stellen voor de organisatie van het volgende we reldkampioenschap schaken. Dit jaar wa ren wij al in de markt, maar Reykjavik Wellicht zal Nico Rijnders na het komende seizoen zijn rentree kunnen vieren in de strijd om Europa Cup 1. Dank zij de forse sponsoring van zijn club („Dit seizoen gaan we voor het eerst met reclame op onze shirts spe len”) is de A-selectie van FC Brugge vooral aanvallend opzienbarend ver sterkt: Geels, Devrindt, Le Fevre. Rijn ders: „Anderlecht was vorig seizoen inderdaad de betere ploeg, maar toch hebben wij het kampioenschap ver speeld door eigen schuld. In sommige wedstrijden ontbrak de goede instelling en dat heeft ons punten gekost. Van Anderlecht verwacht ik het komende seizoen - ook op Europa-Cupniveau - niet zoveel. Ik geloof dat het flink verzwakt is door het vertrek van Jan Mulder”. HELSINKI. De Bulgaar Ivan Radu lov heeft het zone-schaaktoernooi, dat in Finland werd gehouden, gewonnen met een totaal van 11 punten. De Nederlandse vertegenwoordiger Jan Timman legde me 7,5 punt beslag op de zevende plaats. Timman verloor maandag zijn afgebroken partij uit de laatste ronde tegen de Noor Ogaard. De laatste ronden van het toer nooi dat in Forssa begon, werden in Helsinki gespeeld. De eindstand is; 1. Radulov (Bul) 11 pnt., 2. Gheorghiu (Roem) 10.5, 3. Hecht (W.DId.) 10, 4. Matanovic (J.sl.) en Ribli (Hong) 9.- 7. Timman (Ned) 7.5 GRONINGEN Nico Rijnders (25) is een zeer laconieke voetbalprof. Zoals hjj op het veld handelt, zo gedraagt hjj zich ook in een gesprek: doodkalm, op het on verschillige af. zonder evenwel zijn waakzaamheid ook maar een moment te laten verslappen. In de benadering van zijn beroep heeft Rijnders op drastische wijze alle sentimenten uitgebannen. H(j begint dan ook breed te grijnzen als hem ge vraagd wordt of hjj Ajax erg mist. Bij Ajax maakte hjj immers furore als de „brekende” middenvelder die gedurende twee seizoen een belangrijk aandeel had in de grote successen van de Amsterdammers? Met Ajax bewerkstelligde hij toch ook die eerste Europa-Cuptriomf in Londen? Terrell (19), Tyrone Tozer (22) en Row land Jones (19) werden afgelopen zaterdag op staande voet uit de olympische ploeg ontslagen, omdat ze werden verdacht van het roken van hasjies in een trainings kamp in Coventry. De politie vond tijdens een inval op een feestje hoeveelheden verdovende middelen. Zonder een officiële beschuldiging van de politie af te wachten reageerde de Britse zwembond met de onmiddellijk schorsing van drie van de steunpilaren van de olympische zwem ploeg. Ook Igor Grivennikov bleef in de finale van de 100 meter vrije slag heren onder het oude Europese record van Michel Rousseau met zijn tijd van 52.55 seconden. Reeds in de halve finales hadden Boere en Grivennikov blijk gegeven van hun uitstekende vorm met tijden van 52.9 en 52.8. Grivennikov had eerder indruk gemaakt met zijn nieuwe nationale record op de 200 meter vrije slag van 1.56.1, slechts 0.9 seconden boven het Europese record van Hans Fassnacht. veel meer vrijheid dan in mijn tijd. Toen was je als speler doorgaans ge bonden aan strikte opdrachten. Ik moest bijvoorbeeld vaak de spelmaker van de tegenpartij uitschakelen. Bij Brugge heb ik nu ook meer de vrije hand”. „Ik heb nooit geloofd dat Ajax ach teruit zou gaan door het vertrek van Vasovic en mij. Voor Vasovic hadden ze een geweldige vervanger in Blan kenburg en voor een klasseploeg als Ajax is het nooit een probleem als een middenvelder vertrekt- Kovacs heeft geboft. Zonder Michels waren de hui dige successen niet mogelijk geweest- Kovacs is een coördinator die ervoor moet zorgen, dat er zo min mogelijk strubbelingen zijn.” In tegenstelling tot veel Ajacieden neemt Rijnders zijn vroegere coach Michels in bescherming: „Het is onzin nig om te denken dat die man een soort concentratiekampbeul is geweest. Ik heb altijd goed met hem kunnen opschieten. Goed, hij had moeite om contact te maken met anderen, maar dat heeft hij ook zelf toegegeven. Nee, voor mij was hij beslist geen boeman”. MOSKOU. De Rus Vladimir Boere heeft maandag tijdens de Russische kam pioenschappen het Europese record op de 100 meter vrije slag verbeterd en gebracht op 52,51 seconden. Het oude record stond met 52,6 op naam van de Fransman Rousseau. SCHEVENINGEN. In de betreurens- waardige situatie dat de „oude garde” bij de Nederlandse tenniskampioenschappen zorgt voor het zout in de pap lijkt ook dit jaar geen verandering te komen. Drong vorig jaar Piet Veentjer door tot de halve finales, ditmaal moet ernstig rekening worden gehouden met de naarstig aan een come-back werkende Jan Hajer. En maandag, op de openingsdag van de natio nale titelstrijd op de Metsbanen in Sche- veningen strooide de Hiiversumse vete raan Piet van Eijsden wat kruiden in het enigszins taaie voorgerecht (de kwalifica tie ronde in zowel het heren als damesen- kelspel), door leraar Hans Hartog in een vijf-seter van oed, beleid en vooral trouw de pas af te snijden: 9-7, 6-2, 3-6, 2-6, 7-5. ZWOLLE. Het college van B. en W. van Zwolle heeft de gemeenteraad voor gesteld de principiële bereidheid uit te spreken de eerste divisieclub PEC Zwolle te blijven subsidiëren op basis van een subsidie van 100.000 per voetbalseizoen. Als de raad met de plannen van het college instemt, krijgt PEC Zwolle na zijn al verleende subsidie van 75.000 over het seizoen 1970-71 nog eens 25.000, een bijdrage van 5.000 ter gedeeltelijke del ging van het tekort over de afgelopen jaren, een subsidie van 100.000 voor het seizoen 1971-72 en een subsidie van Bovendien kan PEC Zwolle nog eens rekenen op 50.000 als bijdrage in de tekorten, hetgeen afhankelijk wordt ge steld van de financiële ontwikkeling van het betaalde voetbal in de Overijsselse hoofdstad. Maar Rijnders haalt zijn schouders op. „Die tijd ligt al weer ver achter me”, zegt hij. „Toen ik vorig jaar van Ajax naar FC Brugge overstapte, wist ik heus wel wat ik deed- Ik had mooie successen beleefd, maar het werd tijd om aan de materiële aspecten te gaan denken. Ik was al rond met Ajax over een nieuw contract t oen FC Brugge me een schitterend aanbod deed- Geen enkele club In Nederland had me zo veel kunnen bieden”. Een dus maakte de zakelijk ingestel de voetbalnomade Nico Rijnders (NAC, Go Ahead, Ajax) een vierde opzienba rende sprong in zijn carrière: naar België. Opnieuw liet zijn aanpassings vermogen hem niet in de steek, want ook van die laatste overgang heeft hij geen moment spijt gehad. Sterker nog: Rijnders voelt zich in België zo volko men thuis dat hij serieus overweegt om de Belgische nationaliteit aan te vragen. Rijnders over zijn genegenheid voor België. „Het fiscale klimaat is gunsti ger, maar dat is het zeker niet alleen. Er is ook een groot verschil in huisves- tingsmogelijkheden. Vorig jaar zat ik nog op een flatje, zevenhoog in de Bijlmer, nu heb ik een heerlijk huis in Knokke”. den van een misplaatste grap van een jaloerse vriendin, die de hasjies in de kleedkamers van de zwemploeg zou heb ben aangebracht. Tyrone Tozer daarente- O Piet van Eijsden (36), voor het laats Nederlands kampioen in 1961, een titelkans toe te dichten is vanzelfsprekend irreëel, maar vast staat dat de gezette Noordhollander, die de partij van match- punt ophaalde en in de vijfde set van 0-5 doorstoomde naar 7-5. over een aantal slagen beschikt waar vele jonge spelers nog een punt aan kunnen zuigen. Een vlakke forehand wordt heden ten dage onder de nationale toppers immers nog maar zelden Waargenomen. Een „rechtlijnige” speler is overigens wel Louk Sanders, Dinsdag van Eijsdens te sterke tegenstander in de eerste ronde. paald geen overdreven groot aantal plaat sen is toegemeten, handhaafde zich in de personen van Martin Koek (een moeilijke winst op Frans de Kort) en Klaas Vis- scher die Hans Wolff soepel terzijde schoof. Lex Constandse, Jaap van Mourik, Bing Sie en Wouter Fok, dit jaar de Nederlandse vertegenwoordiger in het Wimbledon-jeugdtoemooi, verdwenen ge ruisloos van het toneel. De Nederlandse kampioen bij de tennis leraren, Stanley Franker, had blijkbaar de zondag gespeelde finale der „lesgevers” nog in de benen, want de Surinamer viel in de vijfde set tegen de noest voortarbei dende Sipco de Boer volkomen stil: 0-6. Bij de dames verliep de voorronde ge heel volgens plan, al zijn de cijfers waar mee Nellemieke Brouwer van Dorien Fal- kenburg won (6-0, 6-3) verrassend. „Het Belgische elftal is als geheel sterk. Er zijn weinig zwakke plekken. Middenvelder Van Moer is beslist van Europese klasse. Een vechtertje type Wim Jansen, maar aanvallender inge steld- Dan heb je nog Van Himst van schrijven, zoals sommige spelers in in terviews wel doen- Ik wacht rustig af of Fadrhonc me vraagt”. „Toen we deze week bij NAC speel den, opperde hij tegenover mij de mo gelijkheid om me weer bij de selectie te halen- Fadrhonc komt ook nog naai- Hoogeveen (Rijnders verblijft daar mo menteel met FC Brugge in een trai ningskamp -red.) om de zaak met trai ner Canjels en de club te bespreken. Bij FC Brugge stelt men zich positief op tegenover een selectie voor Oranje, alzullen de clubbelangen natuurlijk altijd voorgaan”. Toch zal achtvoudig international Rijnders niet voor lange tijd behouden blijven voor het Nederlands elftal. „Als het Nederlands elftal Duitsland niet haalt, word ik zeker Belg, indien mijn club dat althans op prijs stelt: ze kunnen dan immers weer een buiten lander contracteren. Bereiken we Duitsland wél, dan zal ik me daarna laten naturaliseren. Een grote stap? Waarom? Het maakt voor mij geen enkel verschil of er Belg of Nederlan der in mijn paspoort staat”. ge internationale eenmansklasse, die in de BERN. De Europese voetbalunie heeft vijf scheidsrechters voorgedragen voor het leiden van de wedstrijd Indepen- diente-Ajax (wereldbeker clubs) op 6 sep tember in Buenos Aires. De Zuidameri- kaanse federatie zal een keus maken uit Bachramov (Sowjet-Unie), Gonella (Ita lië), Linemayr (Oostenrijk), Mackas (Grie kenland) en Taylor (Engeland). Drie van deze vijf zullen het arbitrale trio vormen. Wie van hen scheidsrechter zal zijn, wordt op de datum van de wedstrijd door (Van onze sportredactie) LONDEN. Ray Terrell, Engelands meest talentvolle zwemmer, heeft maandagmiddag het beroep tegen zijn schorsing door de Britse zwembond verloren. Terrell en twee andere jonge Britse zwemmers zullen niet wor den uitgezonden naar de Olympische Spelen in München. Een verrassende rel, die zich het afgelopen weekeinde ontspon binnen de Britse Olympische zwemploeg, is daarmee voor de drie jonge zwemmers op bittere wijze ten einde gekomen. heeft. Laat ik het zo stellen: als Ne derland met zoveel talent niet wint van België, moeten ze zich eigenlijk schamen. Indien Nederland inderdaad de eindronde bereikt, ben ik ervan overtuigd dat op zijn minst een halve finaleplaats bereikbaar is”. Als toeschouwer heeft Rijnders zijn vroegere teamgenoten van Ajax het afgelopen seizoen een keer of drie „in levende lijve” zien spelen. Voelde hij toen toch niet enige weemoed? Rijn ders: „Ach, dat gevoel verwatert heel snel. Wanneer je je intensief gaat be zighouden met je nieuwe club ben je het allemaal zo vergeten. Ik heb nog wel regelmatig contact met Barry REYKJAVIK. Bobby Fischer heeft zijn secondant Fred Cramer opdracht ge geven een officieel protest in te dienen bij scheidsrechter Lothar Schmid tegen het niet verschijnen van wereldkampioen Bo ris Spasski voor de veertiende partij. Spasski kon wegens ziekte niet spelen, volgens een medische verklaring, die ech ter door Fischer niet is geaccepteerd. In het schrijven staat, dat Fischer geen foto- copie heeft ontvangen van de doktersver klaring waarin werd gesteld, dat het beter was dat Spasski niet zou spelen en dat hij de verklaring te vaag en onvolkomen vindt. CHARTOEM. Soedan zal de Olympi sche Spelen in München boycotten als de Rhodesische ploeg wordt toegestaan aan de wedstrijden deel te nemen. De heer Salah Abdelal, minister van jeugd- en sportzaken, heeft dit in Chartoem ver klaard. Hij voegde eraan toe dat de Soeda- nese atleten wel naar München zouden vertrekken, maar onmeddellijk de terug reis zouden aanvaarden als het congres van het Internationaal Olympisch Comité op 19 augustus ten gunste van Rhodesie beslist. Eerder hebben Tanzania en Sierra Leo ne al aangekondigd niet aan de Spelen deel te nemen vanwege de toelating van Rhodesië. De organisatie van Afrikaanse eenheid, waarbij 41 landen zijn aangeslo ten, deed vorige week een beroep op haar leden om de Spelen te boycotten in geval van deelneming van de Rhodesiërs. concludeert hij toch: „Nederland heeft meer pure klassespelers. Helaas heeft dat in het verleden niet altijd garant gestaan voor goede resultaten. Maar de omstandigheden zijn nu gewijzigd. Door de sponsors en de reclame is het financieel veel aantrekkelijker voor de spelers en bovendien is Fadrhonc een co-ach waar iedereen veel voor over Daan Schrijvers, de aanvoerder van NAC die zondag in de wedstrijd tegen Go Ahead zijn been brak, is geopereerd. Hij ligt in het Bredase Diaconessen ziekenhuis. Aan zijn bed zijn vrouw. „Bovendien: de manier van leven bevalt me in België. Het is allemaal veel gemoedelijker dan in Nederland, je hebt niet overal vergunningen voor nodig. Ik heb het er werkelijk fantas tisch naar mijn zin. Er zal al een heel aantrekkelijke aanbieding moeten ko men als ik hier nog weg wil gaan. Voltooi ik in België mijn voetbalcar rière, dan blijf ik er naderhand ook zeker wonen”. Of Rijnders zich al op korte termijn tot Belg zal laten naturaliseren, hangt helemaal af van de Nederlandse bonds coach Fadrhonc. „Als het Nederlands elftal de eindronde haalt van het wereldkampioenschap, zou ik er graag bij willen zijn. Voor elke voetballer betekent het iets om straks in Duits land te kunnen spelen. Maar ik zal er geen open sollicitatiebrieven voor Overigens staat het voor Rijnders nog lang niet vast dat Nederland zich - onder andere ten koste van België - zal kwalificeren voor de eindronde. Na een jaar ervaring in de Belgische com petitie (waarin FC Bnigge de titel op de valreep zag afgekaapt door Ander lecht) zegt Rijnders: „Er wordt in Ne derland neergekeken op het Belgisch voetbal. De Belgische voetballers weten dat en worden erdoor geprikkeld. In Nederland wordt te veel naar Ajax gekeken dat nu eenmaal op wereldni veau voetbalt. Maar In de breedte doet het Belgische voetbal niets onder voor het Nederlandse. Met FC Brugge heb ben we bijvoorbeeld toch maar even gewennen van Sparta, FC Twente en NAC”. Damesenkelspel, voorronde: Lidy Bielefeld-Patricia Went 6-2 6-2, Annelies Schothorst-Annemieke Blom 6-3, 6-1, Elly Sie- mons-Lisette Boshouwers 6-1, 6-1, Nellemieke Brouwer-Do-rien Falkenburg 6-0. 6-3, Elly Ap- pel-Hilda van Min 7-5, 6-3. Herenenkelspel, voorronde: Visscher-Wolff 6-4, 6-4, 6-4, Simek-Sie 6-3, 6-2. 6-2, Welschen-De Koning, Welschen wo, Pufkus- Fok 2-6, 6-4, 6-4, 6-4, De Boer-Franker 2-6, 2-6 6- 4, 7-5, 6-0, Haks-Bosch 6-3, 6-3, 9-7, Blaas- Stradmeijer, Blaas wo, Koek-De Kort 2-6, 7-5, 3- 6, 8-6, 6-2, Vaarties-Constandse 7-5, 6-3, 6-4, Van Eijsden-Hartog 9-7, 6-2, 3-6, 2-6, 7-5, Knol-Van De 100 meter schoolslag leverde zowel bij de dames als de heren een verrassende kampioen(e) op. Wereldrecordhouder Ni kolai Pankin eindigde achter Vladimir Stoelikov (1.06.4) als tweede in 1.06.6, terwijl bij de dames de Europese record- houdster Galina Stepanova niet verder kwam dan de vierde plaats In de weinig verheffende tijd van 1.17.2. Winnares Ljoedmilla Poroebalko noteerde 1.16.9. wie ook ik vroeger dacht dat hij ge makkelijk is uit te schakelen. Maar dat valt je erg tegen: ik heb er van staan te kijken wat die jongen nog allemaal kan- En dan is er misschien nog.. Henk Houwaart, want theoretisch schijnt het mogelijk te zijn dat hij al in november met de Belgen mag mee spelen. Als linksback misschien". Hoewel Rijnders België als een zeer zware kluif beschouwt voor „Oranje”, gekomen om zijn titel te verdedigen. Op eigen water is Jobbins inmiddels voorbij gestreefd door de Engels kampioen David Pitman. Hollis, die erg tevreden was over het zeilwater voor Medemblik, vreest het meest de tegenstand van Pit man en Moffet. Van de Nederlandse titel kandidaat Dirk Jan Kann heeft Hollis veel gehoord. „Ze hebben mij verteld dat hij erg hard gaat, maar ik heb hem vandaag niet gezien”. Kann werd bij de sfart ernstig gehinderd .door een landgenoot, die een. overtreding beging en later de strijd ver liet. Pe „gabber vier” raakte hierdoor dadelijk ver achterop, maar tijdens de race haalde Kann veel van het verloren terrein in. Dicht achter Kann finishte Bob Gimbel op een verrassende zevende plaats. Door het lichte weer waren de onderlinge verschillen in het veld enorm. Ook blijkt na een race dat slechts een handvol zeilers, niet meer dan tien, een redelijk nieveau hebben. De rest is gedoemd een fi gurantenrol te spelen. De strijd om het wereldkampioenschap duurt tot en met zaterdag. Er wordt iedere dag een race gezeild. I om het wereldkampioenschap in de Con- tenderklasse op het Ijsselmeer bij Me- 1 zeilers naar Medemblik gereisd voor het tweede wereldkampioenschap in deze jon- wei AC&CllirctUlS VUHiaw xxixsp j-xs-1_-LI Jl- 1- /l» Hulshoff. Het huidige Ajax speelt met - toekomst mogelijk de Finnjol als Olympi sche klasse zal gaan vervangen. I Lick aooums, ue nugciomau eerste wereldkampioenschap won, is niet - Van Russische zijde is tot nu geen reactie gekomen op het protest van Fi scher. Secondanten van de wereldkampi oen verklaarden, dat Spasski vanavond in Vooral Raymond Terrell werd be schouwd als een van de belangrijkste Britse kanshebbers op een medaille. In totaal zou hij aan vier olympische afstan den deelnemen. Zijn schorsing zal onge twijfeld demoraliserend werken op de ge hele Britse olympische afvaardiging. Ter rell beweert volstrekt onschuldig te zijn aan het incident. gen heeft toegegeven in het verleden wel eens hasjies te hebben gerookt. De span ning van de opbouw naar de Olympisch» Spelen is voor topsporters zo groot, dat een enkele hasjiessigaret een welkome ontspanning kan betekenen, zei hij. De beslissing van de Britse zwembond wordt algemeen beschouwd als erg hard, omdat ze vrijwel zeker het einde van de sportieve -carrière van de drie jonge zwemmers zal betekenen. Eerder deze maand werd een jonge Schotse bokser uit de olympische ploeg gestoten omdat hij was veroordeeld wegens diefstal van goederen uit een geparkeerde auto. i Is 'i 'i i -“Y MEDEMBLIK De Australiër Peter Hollis heeft maandag na een langdurig gevecht met de Ier Graig Moffet (2) en de

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13