PARIJS 1924 PIQUE München Q291972 Vil Olyp ,cn 1 mW it i 17 I DINSDAG 15 AUGUSTUS 1972 Harde protest-acties? Kanker-percentage hoog i .{‘'A i Jaar Plaats I Sfö7' 1896 1900 1904 1908 1912 1916 1920 1924 1928 1932 1936 1940 1944 1948 1952 1956 1960 1964 1968 1972 59 69 73 84 94 119 120 •V 26 45 46 39 51 s»y- Athene Parijs St. Louis Londen Stockholm Berlijn (door oorlog verv.) Antwerpen Parijs Amsterdam Los Angeles Berlijn door oorlog vervallen door oorlog vervallen Londen Helsinki Melbourne Rome Tokio Mexico City München 1 Aantal W landen di 13 16 7 22 27 6005 5867 5050 5393 7500 .7230 10.000 285 1505 1609 2666 4742 2741 3385 3905 2403 4069 I I MISSCHIEN WORDT MUKCHEN (Van onze sportredactie) zien, om fWWWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWli vwwwvvvvvvwwvvvwwvwvvwwvwvvvvvvvvvvvvvv>r ViSSSi» i MWMMAMM VUMiUWWWWWIMWWUVUU ik o München Münchner percentage Olympische iAfVVWVWVlirWVWVVVVVVWV^ ,,PKSELIJXER In het Olympische dorp is een ziekenhuis met 22 hedden. Uit de 1000 artsen, die zich vrijwillig heb ben gemeld om te assisteren zijn er 300 uitgekozen. Wanneer dat nodig mocht zijn krijgen de Olym pische deelnemers medische be handeling in een Münchens zie kenhuis. Ze komen daar op de eerste klas-afdeling te liggen. verkeersregeling gekomen o.a. door de aanleg van een ondergrondse en de stad houdt miljoenen over aan de publiciteit. Men werpt tegen: München kent de ergste grondspe- culatie van alle grote Duitse steden (vierkante meter-prijzen met een top tot 31.800 mark). Een kleine groep van grondbezitters haalt vele En men rekent verder voor: München heeft door zijn grote wereldstad. Dat is op zich een leuk idee. Het gaat er alleen om: moest het allemaal zoveel geld kosten? De kwestie is nu geworden: je bent niet vóór of tegen de Olympische Spelen, maar je bent vóór of tegen het Olympische dak 165 miljoen). Daarbij redeneer je dan maar weer: beter zo’n dak van goud dan 155 neerstortende Star- fighters. Dan ben je je belas tinggeld ook kwijt en heb je niets”. Denkt Ralf Dantscher, dat er har de acties tegen de Spelen zullen worden ondernomen? „Ik zou het niet kunnen zeggen op dit moment” (de Baader-Meinhoff-groep was toen nog niet gegrepen, red.), „maar het zou me niet verbazen. Hier in Duitsland wordt alles veel radicaler gedaan, veel zwart-witter. Psycholo gische, zachte acties, zoals bij jullie in Nederland, waar actiegroepen met de mensen gaan praten en vaak ludiek voor de dag komen waardoor een doel ook bereikt kan worden, zijn hier moeilijk te realiseren. We zijn er druk mee bezig om de mentaliteit op dat punt om te bui gen. Ik ben soms wel eens bang moet ik zeggen. Gelukkig zijn er af en toe ook nog wel eens lichtpuntjes, zoals de uiteindelijke toestemming aan de kluizenaar Timofej om op het Olympische terrein te mogen blij ven wonen. Misschien is dat als een vijgeblad, dat aankondigt, dat de zomer in aantocht is. Misschien wordt alles toch menselijker.”. HANS ROMBOUTS MÜNCHEN. Zijn de Münche- naren (en andere Duitsers) blij met de Olympische Spelen? Vinden zij het allemaal wel zo hoognodig dat er een bedrag van ruim twee miljard mark wordt neergeteld voor twee we ken topsport? Er zijn natuurlijk nogal wat mensen, die zich ver heugen op het Olympische festijn en die bly zjjn dat het wereldcircus juist in hun stad wordt georganiseerd. Het me rendeel van de bevolking legt zich bij het gegeven neer en wordt er warm noch koud van. Het beziet de extra drukte in het verkeer met argusogen. Het heeft ook in de gaten, dat de prijzen in München op veel ge bieden schrikbarend omhoog ge vlogen zijn. Men probeert er zelf zo veel mogelijk van mee te profiteren, maar winst uit de Olympische zaak halen is voor niet al te veel lieden weggelegd. Hun mening over de Spelen is wellicht het best getypeerd door een Münchener, die ons zei: „Ach, die Spelen zijn wel aar dig. Ze maken München tot een 9 .A hoeveelheid uitlaatgassen en indus trie driehonderd zonne-uren minder dan de directe omgeving. In de binnenstad van München werd vorig jaar de toelaatbaarheidsgrens van giftige lucht overschreden. München heeft het grootste percen tage kankersterfgevallen in de Bondsrepubliek (der Spiegel). De cijfers: in Duitsland is kanker in 18.4 percent de doosoorzaak, in München 22.2 percent. Alles in München is schrikbarend duurder geworden. De gemeentelij ke afdeling statistiek van München heeft becijferd dat de prijzen in de Beierse hoofdstad 22,2 percent hoger liggen dan bijvoorbeeld in Essen. Dat geldt niet alleen voor consump tieve goederen, maar ook voor za ken als huur van woningen en ap partementen. De prijzen zijn tot krankzinnige hoogten opgelopen. Men zal tijdens de Olympische Spe len als er al nog iets te krijgen is zeer veel geld moeten neerleg gen. De ontevredenheid over de gang van zaken in München betreffende de milieuvoorzieningen leidde al tot demonstraties. Het ging nog niet direct tegen de Olympische Spelen, maar wel tegen de geest die het mogelijk maakt, dat de asfalt jungle zich verder en verder uitstrekt in München en tegelijkertijd alle aan dacht zich richt op het wereldsport- festijn. De zorg om de leefbaarheid in München is groot bij actiegroe pen. We hebben daarover een gesprek gehad me4 de jonge kapelaan Ralf Dantscher van de St. Ludwigskerk bij de befaamde Münchener wijk Schwabing. „Ik heb meegedaan aan die demonstratie. Het gaat er om München te redden van de stenen Er is nogal wat verschil tussen het Olympische Dorp van 1924 (Parijs) en dat van 1972 (München). Het houten dorpje, dat er uitzag als een decor voor wildwestfilms, maar beslist wel gezellig zal zijn geweest, heeft plaats gemaakt voor een stad van betonnen flats. Aardig om te weten, dat Willie Daume, de baas van de Olympische Spelen 1972, vijf jaar geleden aankondigde dat de Spelen van München de Spelen van de eenvoud zouden worden. Het achterste gedeelte van het „dorp” is bestemd voor de deelnemers, het voorste voor de deelneemsters. Men heeft berekend, dat er zo’n tienduizend atleten komen plus nog eens tweeduizend verzorgers enz. De bewoners van het Olympisch Dorp beschikken over tien sauna’s, een artsencentrum, drie overdekte zwembaden, een informatiecentrum, trainings centra, reisagentschappen, een bank, een postkantoor, een winkelcentrum, waar men sportkleding, souvenirs, fotobenodigdheden, bloemen, boeken, kranten en banket kan kopen, kapperszaken, een wasserij, een vermaaks centrum met theater, bioscoop, danszaal en een internationale club. Er is een kerkelijk centrum, waar gelovigen van allerlei richtingen tezamen kun nen komen. In drie eetzalen met in totaal 2600 zitplaatsen kunnen in 2f’/a uur 12.000 personen van eten voorzien worden. In een café-restaurant of interview- ruimten kunnen de deelnemers journalisten of bekenden ontvangen. miljoenen (belastinggeld) binnen. München heeft de grootste verkeers intensiteit van de Duitse steden. Als je nu nog meer verkeer aan trekt door de vele publiciteit wordt het helemaal hopeloos. Kapelaan Dantscher uit München wil een leefbare stad. Collega’s van het in verschijnende dagblad Merkur schatten het voorstanders van de Spelen (met die hoge kosten) in de stad op ruim zestig percent. Tegen standers zijn er in ieder geval, vooral jongeren, die niet inzien, waarom er zoveel geld gestopt moet worden in een project, dat zij van twijfelachtige betekenis vinden (sterke nationale tendensen) en dat zo kort van duur is. Nog los van acties als die van het anti-Olym- pisch-comité (dat zijn kern in Frankfort heeft zitten) met bedrei gingen van bomaanslagen op de Olympische stadions en hallen, is er stevig gemor over de grootste sportshow ter wereld. Men laat zich niet meer zoet in slaap wiegen met leuzen als: München spint alleen maar zijde bij deze Spelen, want de infrastruc tuur wordt verbeterd, de binnenstad wondt verfraaid, er is een betere verstikkingsdood. Op de eerste plaats moeten de mensen staan, die in deze stad moeten leven en wer ken. Ik heb de demonstranten toege sproken en gezegd, dat we een stad, waarin we kunnen leven, niet ca deau krijgen, maar dat we er voor moeten vechten.” „Of ik tegen de Olympische Spe len ben? Wat zal ik zeggen. Niet direct vierkant tegen, maar ik vind het wel beangstigend om .e zien, hoe mensen elkaar in die Olympi sche beweging ophemelen. En dan die kosten. Ook al iets om een vraagteken bij te zetten.” ■af' ffaK -a, f 'rl 1 f i 5 5 j-.iF F „,p

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17