Mini-Olympische stad bij Kiel voor zeilers: tachtig miljoen DM EROS-CENTRUM IN CITY WÉÉ o** - P Toeschouwers Helikopters 1 DINSDAG 15 AUGUSTUS 19 72 S iii® *8 Eros-centrum - Zeeziekte-pillen - HX - r/ <?A^ FRED IMHOFF en SIMON KORVER (Van onze sportredactie) I KEES DOUZE 1 t een r t BEN STAARTJES EN KEES KURPERSHOEK Bij ernstiger ongelukken op het wa ter kunnen twee hefschroefvliegtuigen te hulp worden geroepen. Gewonden kunnen door middel van een korf on- s t v <s> MA «W si f - prestaties in de Beierse hoofdstad. Het is bijzonder aantrekkelijk allemaal en je zou straks zo naar Kiel willen snellen om aan boord van zo’n schip te stappen. Die moeite kan men zich be sparen. De plaatsen zijn uitverkocht. De schepen met de toeschouwers zullen voor het overige op een eerbie dige afstand van de wedstrijdboten moeten blijven teneinde deze niet te hinderen. Er zijn wat dit betreft strin gente bepalingen vastgesteld. Ook de normale scheepvaart zal zich in de Kielner Bocht moeten aanpassen aan de regels, die tijdens de Olympische wed strijden gelden. Grote stukken water zijn tot verboden gebied verklaard en voor de scheepvaart blijft er slechts een betrekkelijk smalle corridor over tussen het drukke Kieler Kanaal en de Oostzee. In scheepvaartkringen zijn er al wat boze woorden gevallen over het feit, dat bijvoorbeeld schepen van zoveel duizend ton hun koers moeten verleg gen voor bootjes als finnjollen, die nauwelijks een paar honderd pond we gen. Maar de Duitsers zijn onverbid delijk en reeds is bekendgemaakt het zware boetes zullen worden geheven van de lieden, die het wagen het do- domein van de Olympische zeilers bin nen te dringen. Ook aan de toeschouwers hebben de organisatoren gedacht. Van de wal af is het namelijk onmogelijk de wed strijden te volgen. Dagelijks kunnen 4000 belangstellenden aan boord van 14 grote passagiersschepen de strijd op het water volgen. Er is volop eten en drinken aan boord van de schepen en de toeschouwers wordt alle mogelij ke service verleend. Zjj krjjgen vak kundig commentaar over de wedstrij den te horen, zij kunnen verrekijkers huren, zich laten verwennen door ste wardessen en zich deskundig laten ver zorgen voor het geval zij zeeziek wor den. Zelfs de Olympische gebeurtenissen in München hoeven de toeschouwers in Kiel zich niet te laten ontgaan. Aan boord van elk schip zijn kleuren-tv’s opgesteld, die de toeschouwers op de hoogte houden van al die sportieve (Van onze sportredactie) KIEL Bij Kiel speelt zich van 27 augustus tot en met 6 september een betrekkelijk klein onderdeel van de Olympische Spelen af: de Olym pische zeilwedstrijden. De voorzieningen, die de Duitsers voor de 700 zei lers plus de begeleiders hebben getroffen, zijn haast verbijsterend. Bij het dorpje Schilksee, 14 km ten noorden van Kiel, zijn namelijk een kolossaal hoofdgebouw, een hotel, een paar flatgebouwen met appartementen, een complex bungalows en een jachthaven met honderden ligplaatsen ge komen. Samen vormen zij het Olympia-centrum, dat het lieve sommetje van zo’n 80 miljoen gulden heeft gekostBehalve die investering heb ben de Duitsers nog veel meer uitgaven gedaan om ook van dit onderdeel van de Spelen een groot succes te maken. Deze uitgaven betroffen dan allerlei nevenvoorzieningen, die voor de Olympische zeilwedstrijden nodig werden geacht of met het oog daarop versneld tot stand zijn ge bracht. Het gaat hier, om een paar voorbeelden te noemen, over een nieuwe, zeker 40 meter hoge brug over het Kieler Kanaal, een nieuwe weg van Kiel naar Schilksee, allerlei verbeteringen en verfraaiingen in de stad Kiel en een vervroegd gereedkomen van de Autobahn tussen Hamburg en Kiel. In het Olympisch centrum te Schilk see zal het de zeilers en de officials aan niets hoeven te ontbreken. Het bevat ondermeer een restaurant, een hotel, een overdekt zwembad met ver warmd water, een sauna, massageruim- ten en zelfs enkele gelegenheden om medische baden te nemen. Het cen trum, waarvan de 35.000 kubieke meter beton zoveel mogelijk wordt gecamou fleerd met pas-geplante, al vrij vol wassen bomen en fleurige, ’s avonds lichtende fonteinen, bestaat in grote lijnen uit drie delen. In de eerste plaats is er het hoofdge bouw, waarin het restaurant, winkels zwembad, bureauruimten voor de orga nisatoren, het perscentrum en apparte menten voor de journalisten zijn on dergebracht. In de tweede plaats is er het 14 verdiepingen tellende Olympia Hotel, waarin men de mensen van de jury en organisatie vindt. Ten slotte is er dan het eigenlijke Olympische dorp, dat in dit geval uit twee flatgebouwen met samen 168 appartementen met één tot vier kamers en een complex van 32 bungalows bestaat. ”7 x Voor de persvertegenwoordigers zijn er tegen de 30 volgboten beschikbaar. Er komen ook snelvarende boten in de vaart, die heen en weer varen tussen deze persboten en het perscentrum. Deze boten zijn vooral van belang voor de fotografen en journalisten, die voor een bepaald tjjdstip hun foto’s of nieuws moeten afleveren. Zo’n boot kan zo nodig en als het niet te wild gaat ook de zeezieken onder de opva renden naar de wal brengen. Voor het overige: de organisatoren hebben ook aan dit punt gedacht: pillen tegen zeeziekte z<jn namelijk gratis beschik baar. De persmensen mogen dus dik tevre den zijn over de goede zorgen, waarmee zij straks in Kiel worden omringd, vopr de zeilers geldt dat in niet minde re mate. Per slot van rekening is het gehele spektakel daar gaat het wel wat op lijken althans in de eerste plaats om hen begonnen. Welnu, de organisatoren hebben letterlijk niets nagelaten om de deelnemers te gerie ven. Voor de ongeveer 210 wedstrijdbo ten circa 50 finnjollen, 40 flying Dutchmen, en 30 tempests, 30 stars, 30 solings en evenzovele draken zijn er zo’n 220 schepen beschikbaar voor de organisatie en begeleiding. Dit zijn schepen van de marine, de reddings- maatschappij, de waterpolitie en enkele rederijen. Voor de zeilers zijn er 30 sleepboten beschikbaar, die wedstrijdschepen des gewenst naar de start slepen en na de finish terug naar het Olympia-cen trum. De wedstrijdbanen liggen op een afstand van zo’n zes en twaalf kilome ter van Schilksee verwijderd. Verder zijn er op het water enige bij elke baan minstens één reddings- en bergingscentra aanwezig. Landingsbo- ten van de marine doen als zodanig dienst. Zodra een boot averij oploopt en niet verder kan varen of een over boord gevallen zeiler hulp nodig heeft, stuiven kikvorsmannen in snelle rubberboten naar „de plaats des on- heils”. Zij brengen in de eerste plaats de zeiler naar het landingsschip waar een arts en verplegers klaar staan om hulp te verlenen. Warme dekens en wat pittigs om te drinken zijn aan boord om de drenkeling weer wat op verhaal te brengen. Het is allemaal zó piekfijn geregeld, dat je haast voor je plezier zou kapseizen. De Olympische zeilers hebben uiteraard andere aspi raties. De stad Kiel heeft in verband met de Olympische wedstrijden ook een heleboel regelingen getroffen en fikse bedragen beschikbaar gesteld voor het treffen van verschillende voorzienin gen. Vele daarvan zijn uiteraard blij vend, net zoals het Olympisch Cen trum, dat na de spelen een recreatieve functie krijgt en waarvan de apparte menten worden verkocht. De stad staat straks volledig in wat men noemt het teken van de Spelen. Op talrijke plaatsen wapperen de azuurblauwe Olympische vlaggen, de parken zijn verfraaid en van nieuwe kunstwerken voorzien, er zijn nieuwe wegen gekomen en er is een program ma opgesteld van allerlei activiteiten, zoals een grote waterski-demonstratie, en een tentoonstelling over de mens en de zee. Zelfs de prostitutie is in Kiel mede met het oog op de Spelen in goede banen geleid. De dames mo gen hun beroep sinds kort niet meer uitoefenen op her en der verspreide adressen, maar zijn nu geconcentreerd in een spiksplinternieuw Eros-centrum. dat Innenhof heet en dat in het overi gens niet zo veelomvattende uitgaans centrum van Kiel te vinden is. Kort om, er zjjn nog nooit eerder zeilwed strijden gehouden, waarbij zoveel is georganiseerd én uitgegeven als de Olympische ontmoetingen van 1972. middellijk aan boord worden genomen en rechtstreeks naar het ziekenhuis in Kiel worden gevlogen. De betrokken boten worden door de schepen van de bergingsdienst naar de haven te Schilksee gesleept. Vóór de zeilers uitvaren naar hun wedstrijdbanen, ontvangen zij een schriftelijk acuteel weerbericht en een overzicht van de stromingen op hun baan. Deze stromingen, die als gevolg van de wind elke dag anders kunnen zijn, worden voor het begin van de wedstrijd gemeten met behulp van speciale boeien en radar. Bij het ronden van de boeien worden de boten met speciale camera’s gefoto grafeerd, waar bij elk beeld de tijd, de baan en het nummer van de boei wordt vastgelegd. De opnamen 120 per minuut kunnen later zo nodig gebruikt worden als de internationale jury protesten te behandelen krijgt. Ook wordt bij elke boei de stand aan de wedstrijdleiding en het perscentrum doorgegeven, zodat men desnoods aan de wal de strijd kan volgen. Er zal voorts een nieuwe methode worden toegepast om de resultaten vast te leggen. Ook hier komt de moderne techniek een handje helpen. De schepen worden tijdens de finish op een viedotape vastgelegd, terwijl de finish-geluidssignalen samen met het afroepen van de zeilnummers op een band worden opgenomen. Alle resulta ten worden via Schilksee naar München doorgegeven, waar in het elektronisch centrum alles in het goede rijtje wordt gezet. Reeds na enkele minuten heeft de centrale drukkerij in Kiel de resultaten ter beschikking om ze te verveelvoudigen. Tegelijkertijd krijgen de journalisten ook die in München via de computercentrale alle resultaten op papier en óp het tv- scherm te zien. Op deze wijze kan bijvoorbeeld een journalist, die in München verblijft, de zeilwedstrijden in Kiel verslaan, zo’n 900 km bij hem vandaan. A -'<7 r -- X, een reparatie-inrichting. En als die geen uitkomst biedt, kunnen de organi satoren fototoestellen in bruikleen ge ven. w In dit dorp zullen de zeilers en hun begeleiders worden ondergebracht. De chefs d’équipe hebben er hun eigen bureaus en verder zijn er enige ruim ten waar de deelnemers zich kunnen ontspannen na hun inspannende dag op het water. Voor de vertegenwoordigers van pers, radio en tv wordt in het Olym pisch centrum ook goed gezorgd. Voor de journalisten zijn er fraaie apparte menten met telefoon en tv be schikbaar en in het perscentrum heb ben zij de beschikking over alle voor zieningen, die zij voor hun werk nodig hebben. Via tv-schermen worden voortdurend de situaties op het water bekendgemaakt en er is een computer, die allerlei informaties kan geven. Elke journalist heeft een eigen kluis je voor het opbergen van eventue le waardevolle spullen als hij het water op wil. Dan zijn er uiteraard de telefooncellen, de telexkamers, foto- zenders en allerlei ruimtes voor de mensen van radio en tv. De persfoto grafen hebben allen een eigen donkere kamer tot hun beschikking. Voor het geval de eigen toestellen haperen, is er KIEL Nederland zal met vijf zeilers - de reserves niet meegere kend - vertegenwoordigd zijn bij de olympische zeilwedstrijden. Het zijn Fred Imhoff, Simon Korver, Ben Staartjes, Kees Kurpershoek en Kees Douze. Tot reserves zijn aan gewezen Guus Bierman en Bart Kraan. Fred Imhoff en Simon Korver varen respectievelijk als stuurman en bemanningslid in een Flying Dutchman. Imhoff is 30 jaar en heeft in Den Haag een geheel op de zeilwedstrijdsport gespecialiseerde zaak in watersportartikelen. Hij zeilt al sinds 1961 in een Flying Dutchman en voordien anderhalf jaar in een „Vrijheid”. Tot zijn zeilsuccessen behoren een nationaal kampioenschap in de Flying Dutch- man-klasse en een tweede plaats bij de pré-Olympics van verleden jaar te Kiel Zijn bemanningslid Korver is 31 jaar en van beroep technisch sys- teem-ontwerper. Hij woont in Am sterdam. Ben Staartjes en Kees Kurpers hoek komen in een Tempest op de Olympische zeilwedstrijden uit, de eerste als stuurman en de tweede als bemanningslid. Ben Staartjes is 43 jaar en heeft in Bussum zaak in automaterialen en instru menten. Hij zeilt al vanaf zijn twaalfde jaar. Vijftien jaar lang stuurde hij een Valk, waarin hij veel belangrijke successen boekte. Vorig jaar stapte hij over in een Tempest, waarmee htf verleden sei zoen te Kiel de hoofdprijs won. Dit jaar werd hij in de Kieler Woche als tweede geklas seerd. Zijn bemanningslid Kees Kurpershoek is 29 jaar en heeft in Bussum een zaak in scheeps- en jachtartikelen. Kees Douze doet in de Finnjollen- klasse aan de Olympische zeilwed strijden mee. Hij is 33 jaar en heeft in Breukelen een jachtbouwbedrijf, dat zich in de bouw van Finnjollen heeft gespecialiseerd. Hij is als zei ler in de Finn begonnen en is dit type steeds trouw gebleven. Hij werd in deze klasse nationaal kam pioen in 1971 en werd tweede in de pré-Olympics te Kiel in 1970. Dit jaar werd hij als zevende in de Kieler Woche geklasseerd. Bjj de Europese kampioenswedstrijden op het Ijsselmeer werd hij dit seizoen vijfde. -x> s M m P

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 18