Strijd tussen sportgiganten Verenigde Staten 'I en Rusland loopt parallel aan ko ude oorlog I KEN PATERA: Welke zijn de beste steroïden de mijne of de Russische? KINDEREN VAN DE SPARTAKIADE Politieke vorming hoort hij de sportopleiding I olymnische spelen 72 wr I -«saagjgl I ■k ■BOK 20 Individueel Probleemloos Compleet Wt>AG 15 AUGUSTUS 1972 ti Verschil din L OSiSWK I I WF M I 1 1 1 W: I»»?. ■Br rife Kibe On vvvvyvvywyvvyvvyvvvyvyyvvvyvvyvvvwvvvvvvvyvvyyvvvvyvvvvvvvyvyvvyyvvvvvvyvvvvvvvyvvvyvvvv^ nwvwvwwww I I Bobby Seagren, troef voor de Verenigde Staten op polsstokhoog. I rvwwvwwvwvv Wereldrecordhoudsters (4x400 m) van de DDR: Helga Seidler, Monika Zehrt, Dagmar Kasling en Brigit Rohde. HANS VAN WISSEN. ‘^2 •7ri1 - hi 'i De door beide naties gehanteerde voorbereidingsmethoden lijken er niet meer in allereerste instantie op gericht uit München zoveel mogelijk politieke munt te slaan. Coach Stepanchenko Amerikaanse atleten genieten al ja- ren een strikt individuele benadering van de talrijke begeleiders. Wanneer zij daarvoor geldige redenen kunnen aanvoeren, kunnen zij afzien van het voorolympische trainingskamp in New Engeland, dat in verhouding tot de zee spiegel lager ligt dan München. Steeds is er ruimte voor overleg. Het Russi sche parool daarentegen is „discipline en gemeenschapszin," hoewel er ook in dat opzicht een kentering op handen schijnt te zijn. Te grote specialisatie kan er de oor zaak van zijn, dat Rusland nog steeds niet de achterstand op Amerika heeft ingelopen. Hoewel de USA geen mas sasport kent, worden de topatleten op een breed vlak getraind en gevormd. De Amerikaanse oefenmeesters, zonder uitzondering verbonden aan een uni- versiteit, doceren alle onderdelen van de atletiek. Die noodzaak is in Rusland afwezig. Daar hebben bijvoorbeeld de twee speerwerpers Janis Lusis en Janis Donins de beschikking over één speer- werptrainer: Valentin Mazzalitis, toe vallig een zeer bekwame, doch dat is bepaald niet steeds het geval. Van de eveneens zeer rijkelijk be dreven buitenschoolse sport zijn de Oostduitse Spartakiades het meest in drukwekkend. Eens in de twee jaar worden de finales van deze gigantische competitie tussen jonge sportlieden in de grote stadions van de DDR gehou den. De laatste maal gebeurde dat in Oost-Berlijn. In allerlei plaatsen was In geen enkele opleiding wordt de algemene en politieke vorming verge ten. Men eist van de sportman, dat hij een compleet mens is. Het blindstaren op de sport belemmert de prestaties. Het kind, dat op school slechte presta ties levert door de sport, mag zich niet eerder specialiseren dan wanneer het een voldoende leerniveau heeft bereikt. Tussen de trainingen van de Olympi sche kandidaten door worden verplich te politieke discussies ingelast. Kennis van de politiek en natuurlijk van „Het Kapitaal" (in een gepopulariseerde ver sie) is noodzakelijk. Europees kampioen bij het polsstokhoogspringen, Wolfgang Nordwig, zei onlangs verbaasd te zijn I I Wat eens, ook in het Oostblok, gold als een minderwaardige bezigheid, is daar geworden tot een geïntegreerd aspect van het maatschappelijk leven. De landen achter het ijzeren gordijn hebben veel sneller dan de Westelijke wereld ingezien, dat lichamelijke ontwikkeling zeker zo be langrijk is als geestelijke. Afgezien van de prestigekwesties, die reeds jarenlang meespelen in de topsportbeoefening, wordt de lichamelijke oefening in het Oostblok beschouwd als een onontbeerlijk onderdeel van de volksopvoeding. A E II 2 4i 8 1! 5 1 4 4 1 1 4 3 8 5 I 1 I 1 1 1 J 1 n< o 1) w E sj o: g tl maar supersnelle zwemmers en zwem sters. Vaak nog onmondige kinderen beulen hun lichaampjes af' ter meerde re eer en glorie van het vaderland. In Mexico veroverde de USA 23 gouden medailles in de snel evoluerende zwemsport, Rusland geen enkele. Met de 12 hoogste plaatsen in de atletiek is het totaal van 45 tijdens de gehele manifestatie reeds tot op tien bena derd. over het zeer beperkte scala onderwer pen, waarover hij met buitenlandse collega’s van gedachten kan wisselen: „Ik heb opgemerkt dat buitenlandse sportlieden niet geïnteresseerd zijn in politieke vraagstukken”. In zijn soms geforceerd lijkende po gingen om Rusland in het landenklass- ment af te troeven maakt Ameria (ruim 200 miljoen inwoners) nu al decennia lang gebruik van piepjonge, In andere takken van sport heeft de Russische massasport het Neder landse trim-idee is uit het Oostblok afkomstig en minstens al tien jaar oud wel degelijk topsporters van een gouden niveau opgeleverd. Voor een goede vulling van de nationale prijzen- kast heeft Rusland dan ook op de eerste plaats het turnen, worstelen, boksen, schermen en gewichtheffen nodig. Die vijf onderdelen leverden in Mexico alleen al 16 gouden plakken op. Was vooral Japan in verschillende opzichten niet zo’n lastige mededinger geweest, dan waren er nog eens zo’n tien bij gekomen. üFjy. -ua-uir ook de sportieve strijd minder op het prestige dan op de toenadering van beide naties toegespitst te worden. Sinds de Olympische Spelen van 1968 hebben Afri kaanse, Aziatische en Europese mogendheden steeds meer de kans aangegrepen zich te mengen in het van oudsher fascinerende duel tus sen Amerika en Rusland. In het begin van 1970 schreef de Amerikaanse atletiekkenner bij uitstek, Dick Bank, dat er „in de Verenigde Staten niet alleen een dalende presta- tiecurve te constateren viel, maar dat München zelfs wel eens een grote teleurstelling zou kunnen worden voor Uncle Sam.” Zijn verklaring werd al- lerwege aangevochten, maar al een jaar Ihter was het de atletiekcoach van de Oregon-universiteit, Bill Bo werman, aangewezen als chef-trainer voor München, die weloverwogen op merkte: „De tijden zijn voorbij, dat we bij wijze van spreken alleen al in het voorbijgaan 15 gouden medailles mee namen. Dat moeten de atleten zelf terdege beseffen, maar onze in aantal sterk toegenomen zwakke plekken zijn beslist niet meer in één handomdraai voor München te genezen.” (Van onze sportredactie) De traditionele Olympische gi- gantenstrijd tussen Amerika en Rusland heeft steeds opvallend parallel gelopen met zowel de be wapeningswedloop als de koude oorlog tussen die twee grootmach ten. Zodra evenwel de betrek kingen op politiek terrein enigs zins genormaliseerd raakten, leek Vrijwel hetzelfde geldt voor Rus land, waar het prestatiepeil relatief eerder gedaald dan gestegen lijkt. Het behoort bij de Russische tactiek om dergelijke constateringen nadrukkelijk te ontkennen, maar een blik op de sta tistieken zegt voldoende. Eigenaardig is die Russische terugval wel. In een land van 240 miljoen inwoners, waar de breedtesport een imposante omvang heeft aangenomen, zou men een onver slaanbare top verwachten. Voor de at letiek geldt dat zeker niet, al zegt coach Stepanchenko dan ook zeer nuk kig: „We krijgen een goede, zelfs zeer goede equipe van zo’n zeventig man.” „Niet minder goed dan vroeger?” „Nee, dat is niet waar, zij is nog steeds even sterk. Alleen is de concurrentie groter geworden dan vroeger”. daaraan een selectie voorafgegaan, waarbij 2,8 van de 3 miljoen jongeren van 11 tot 18 jaar waren betrokken. De selectiewedstrijden zelf trekken al een onvoorstelbare hoeveelheid toeschou wers. Vorig jaar zat het stadion van Leipzig in de beginfase van de Sparta- kiade 1972 vol met 100.000 belangstel lenden. De minachting, waarmee een klein standsbewust elitegroepje door de jaren heen neergezien heeft op het topsportbedrijf, is bepaald niet altijd een monopolie geweest van de kapitalistische beschavings- wereld. Tijdens de eerste moderne Olympische Spelen in 1896 moest de Hongaarse zwemmer Guttmann het pseudoniem Alfred Hajos kiezen om zijn familie niet onsterfelijk te schande te maken. Het lukte de voor onze begrippen ridicuul uitgedoste sportman niet. Integendeel: Zijn naam maakte historie door twee gouden medailles en meer nog door het ant woord, dat hij de Griekse koning verschafte, toen deze belangstellend informeerde, waar Guttmann toch zo snel had leren zwemmen. De Hon gaar antwoordde laconiek: „In het water, majesteit”. i HANS VAN WISSEN I I Ian— Janis Lusis Vorig jaar verliep het duel pro bleemloos en zelfs in een vriendschap pelijke atmosfeer. Voor de Amerikanen was er slechts de grote schrik, dat Va leri Borsov alle negersprinters te kijk zette met zijn zege. Op Olympisch nivau is dat sinds 1960 (de blonde Westduitser Armin Hary won toen de 100 en 200 meter) niet meer gebeurd. Bij de dames ligt de zaak anders. In Amerika is er geen belangstelling voor damesatletiek. Vrijwel zeker zal de Oostduitse wereldrecordhoudster Re- nate Stecher in München de sprintzege voor zich opeisen. Dat is mede een gevolg van de positie van de vrouw in de DDR. Een Womans Liberation Front is daar overbodige luxe. Niet voor niets is het juist Oost- Duitsland dat er met zijn IV/z miljoen inwoners en bijna evenveel sportlief hebbers in kan slagen definitief een einde te maken aan de opperheer schappij van Rusland en Amerika. De Olympische DDR-dames-equipe zal bij na zeker de sterkste ter wereld blijken, de heren zullen vooral verrassen door individuele uitschieters. zegt zelfs: „Sport is voor ons geen kwestie van medailles, maar het mid del om de mens beter tè laten leven.” De sportieve en politieke toenadering is nooit zo groot geweest als juist het laatste jaar en zelfs staat vlak voor München nog een atletiekinterland op het programma. Op 2 en 3 augustus zullen de grootmachten elkaar in Oslo bekampen zoals ze dat vorig jaar en in 1970 deden. Twee jaar geleden in Le ningrad had de ontmoeting nog een vrij grimmig karakter. Het regende Amerikaanse klachten over de verzor ging, die erop gericht scheen het kapi talisme een loer te draaien. VS-dokter Bomstein zei bij aankomsst in het hotel Spoetnik: „Bij God, drink dat water hier niet”, waarop de kogelslinge- raar George Frenn reageerde: „O, maar ik was net van plan het op te eten”. En hordenloper Ralph Mann nader hand over het eten: „Het grootste pro bleem was dat we elke dag hetzelfde vlees kregen, ’s middags en ’s avonds. Ik weet niet wat voor vlees het was, maar ik heb geen hond en geen kat in de buurt gezien.” Het feit, dat 35% van de Oostduitse jeugd actief sport bedrijft is volgens re geringsfunctionarissen een regelrecht gevolg van de marxistische-lenistische levensvisie. De DDR beschikt op het ogenblik over 2000 topatleten, die stuk voor stuk, voortreffelijk zijn geschoold. Voor hen is de medische zorg, zoals voor alle Oostduitsers, gratis. Vaak zijn zij al op hun vijfde jaar begonnen met uitgebalanceerde sportbeoefening. De kinderen van de Spartakiades (turn- kampioene Karin Janz, de wereldre- cordhoudsters Renate Stecher en Moni ka Zehrt 100 en 400 meter en vele, vele anderen) zullen in München meer eremetaal verzamelen dan ooit tevoren om de eenvoudige reden, dat nergens ter wereld de massasport zo ingeburgerd is als in Oost-Duitsland. leerstof als op de gewone scholen, waar overigens ook nog verplicht vier uren per week aan de meest uiteenlo pende vormen van sportbeoefening worden besteed. Zo is het haast onvermijdelijk, dat de DDR over een steeds groter aantal getalenteerde sportlieden gaat beschik ken. Het enthousiasme van de jeugd is hevig en van hoger hand wordt dat slechts gestimuleerd. Van alle grote sportlieden wordt een dossier gemaakt, waar opvolgers van kunnen profiteren. Geen enkele ervarings- en trainingsge- geven gaat verloren. Aan de Deutsche Hochschule für Körperkultur, die sinds 1950 bestaat, worden trainers tol. professoren in de sport. Als Alfred Heil, de vice-president van de DTSB, de Deutsche Turn und Sport Bund die vergelijkbaar is met de Nederlandse Sportfederatie zegt: „In de DDR doen we niets voor het prestige, maar alles voor de mens”, klinkt dat overdreven. Vanzelfsprekend is Oost-Duitsland trots op wat het bereikt heeft. Het pronkt parmantig met alle prestaties, het heeft bewezen geheel op eigen benen te kunnen staan. In 23 jaar heeft de Oostduitse gemeen schapszin tot verbluffende resultaten geleid en dat eigenlijk alleen door de wijze, waarop de jeugd collectief is en wordt opgevoed. Het Oostduitse onderwijssysteem ver schilt hemelsbreed van wat het westen op dit gebied kent. Onderscheid tussen basisschool en middelbaar onderwijs bestaat niet. Er is sprake van een continue opleiding tot het achttiende jaar. De specialisatie verloopt op een natuurlijke wijze. Een belangrijke af splitsing kan plaatsvinden rond het twaalfde jaar van de schoolgaande jongeren. Is eenmaal ontdekt, dat bepaalde kinderen uitgesproken talent hebben voor sport, dan kunnen zij een van de vele Sportschule gaan bezoeken. Op die instellingen wordt de schooltijd gelijkelijk verdeeld tussen leerstof en sport. De sportkinderen doen er iets langer over, maar verwerken dezelfde burger die vandaag de dag actief en regelmatig sport bedrijft, handelt juist, handelt in zijn eigen belang, in het belang van zijn familie en van de gehele gemeenschap. Wie de tijd ervoor neemt om aan sport te doen, doet dat voor zijn gezondheid en welzijn, voor zijn geestelijke „elasticiteit” en voor zijn vorderingen op school, in de stu die, in zijn persoonlijke en soicale leven”. Vooral in de jonge staat Oost-Duits- land, die er sinds 1948 voor geijverd heeft zich als zelfstandige natie waar te maken ten opzichte van met name het westelijke buurland, is de sportbe oefening op rigoreuze wijze aangepakt. Het geboorteland van Karl Marx heeft onder meer deze artikelen in zijn grondwet staan: De lichaamscultuur en de sport zijn elementen van de cultuur van alle burgers en dragen bij tot hun lichame lijke en geestelijke vorming. De kunst, de cultuur, de sport en het toerisme maken een integrerend deel uit van de wetenschappelijke en technische ontwikkeling en hebben deel aan de ontwikkeling van de per soonlijkheid. Iedere burger heeft recht op fysieke ontwikkeling en volkssport. Dat deze wetsartikelen geen loos en vaag gebeuzel zijn, bevestigde Walter Ulbricht in 1970 als volgt: „Iedere Rusland en Amerika hebben steeds hun eigen specialismen gekozen om te kunnen schitteren in het licht van de Olympische vlam. Bepaalde takken van sport zijn in die landen dermate we tenschappelijk aangepakt en uitgediept, dat de voorsprong op derden nog wel enige tijd gehandhaafd zal blijven. En wanneer die in gevaar komt, is er, vooral voor wat de krachtsporten be treft, steeds de hormonale doping, die „bezoedeld” goud kan opleveren. Be kend is een uitspraak van de Ameri kaanse gewichtheffer Ken Patera, die in een voorbeschouwing op de Olympi sche Spelen opmerkte: „In München zullen we zien welke de beste zijn, mijn steroïden of de Russische” en tijdens de Amerikaanse selectiewed strijden in Eugene, de woonplaats van de 60-jarige Bill Bowerman, barstte een twintigtal atleten in echte tranen van medelijden uit, toen bleek dat kogelstoter Randy Matson de dupe was geworden van het keiharde selectiesy- steem. Van Matson is bekend, dat hij de enige VS-kogelstoter is, die zich niet met hormonen inlaat. A rtir’ï 'Z.'

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 20