HET EINDE VAN DE DUIM BIJ DE KLOKINDRUKKERS Elektronica dé man München van Ijzeren Willi Daume: vervangt keukentrapje WAT IS NU NOG 1 Computers TV-camera Rook f IS o®» 1If* MNSI DINSDAG 15 AUGUSTUS 1972 24 2000 stropdassen Super-marathon I in (Van onze sportredactie) pische Spelen van München gege ven. En dat moeten wij benutten.” lunch drinkt hij koffie zonder melk en suiker vanwege de corpulentie. Hij mist de tijd en de conditie om nog tennis te spelen of als linksbui ten in het elftal van het Olyrhpi- sche Comité langs de lijn te draven. MÜNCHEN. Je kunt natuur lijk niet bewijzen dat West-Duits- land deze Olympische Spelen niet zou hebben beleefd als Wiili Daume er niet was geweest. Dit land is nu eenmaal gezegend met een aantal succesfiguren die hun eerste triom fen vierden in de sport en snel warm lopen als er iets groots te verrichten valt. Dat geldt voor de vroegere waterpoloër Willi Weyer (minister in Noordrijnland-Westfa- len), voor ruiter Josef Neckermann en voor Willi Daume, fabrikant in Dortmund. Wel, op de top van de Olympus staat dan, naar de heilige overtui ging van alle Westduitsers, Willi Daume. Hij reisde persoonlijk naar In de tijdmeting voor München zit 7 miljoen mark geïnvesteerd Daarbij is niet inbegrepen het be drag dat tot dusver gestoken is in de research Alleen al het ontwer pen van startapparatuur heeft jaren onderzoek gekost Neem de reactie tijd op de sprint, waar een honderd ste seconde kan beslissen over een met-goud-gevulde en een lege hand Wat is reactietijd eigenlijk? Offici eel is uitgesproken: dat is de tijd tussen het startschot en het mo ment waarop de beenspieren begin nen een druk uit te oefenen op de startblokken. Nummer één is dan compleet met tijd bekend. Maar de overigen, vooral wanneer zij hun schroeiende adem in de nek van nummer één hebben uitgeblazen, wanneer zij zelfs zij-aan-zij met deze makker over de streep zijn gekomen? Hier treedt tijd meting nummer twee in: de foto-fi- nishcamera. Bij iedere finish is hij automatisch in werking. Achter zijn spleetsluiter loopt met nagenoeg de- delfde snelheid als de loper de film mee, steeds de finish en zijn directe omgeving in het oog houdend. Wie ook maar de eindlijn overschrijdt, wordt gefotografeerd; tegelijkertijd wordt on derin het beeld telkens een opname ge maakt van de indeling voor iedere tien de seconde. den, waarop de atleten met grotere tussenpozen binnenkomen. Dat is perfectionisten raden het al niet alles. Aan de eindstreep kan de hele meute deelnemers wel gelijk aan komen, zodat zij elkaar voor het came- ra-oog overlappen. Een of andere ca mera kan stroomloos komen te staan. De tijdmetingcabine kan instorten, wie weet. Voor dergelijke abnormaliteiten hangt aan een hoge zuil, pal boven de eindstreep, een tv-camera, die domweg het einde van alle races opneemt. Ook weer met tijdaanwijzing (juist zoals bij schaatskampioenschappen) en zó dat bij het herhalen iedere beeldseconde kan worden gesplitst in honderd part jes. In het algemeen blijken mannen daarvoor 0,16 seconde nodig te heb ben: vrouwen 0,17 seconde Opmer kelijk is dat de allereerste reactie niet het /oskomen van voel of hand is, maar een korte beweging in de 'toch al gespannen beenspieren Tussen startschot en loskomen van de achterste voet lig' in het alge meen 0,25 tot 0.35 seconde; de voor ste voet verheft zich iets later: tus sen 0,40en 0.50 seconden na het In de elektronische startblokken bevindt zich eer schakelaar, die bij de eerste druk een signaal doorgeeft aan het controlebord naast de star ter dat even tevoren al via het startpistool een elektrische impuls heeft gekregen om het precieze starttijdstip vast te leggen. Zo ziet de starter onmiddellijk of er een valse start is gemaakt en door wie. Bij het afschieten van de sprin ters wordt de apparatuur automa tisch opnieuw mgesteld. En dan de finish? Hier gelden van oudsher ermen als: neuslengte handbreedte en (bij wielrennen) banddikte Zaken waarbij zelfs hei uiterst geraffineerde uurwerk van een driekrings stopwatch tekort schiet. Neuslengte, handbreedte en banddikte zijn in tijdmeting ver taald perioden die in lengte va riëren van 0,002 tot 0,05 seconde Hier treedt de elektronisch-bestuur- de filmcamera aan, die geen moeite heeft met ‘t meten van honderdsten van seconden er> die zelfs duizend- sten met onverschrokkenheid te lijf gaat Daar liepen, 25 eeuweh en meer geleden, jongens als Polites, Leonidas en Ageos de stadionloop, zonder maar de verste notie van tijd in een helse hitte en onder de walmende stank van honderden smeulende en rottende offerdieren. Alleen om eerste te zijn wat zij ook werden. Hun namen zijn desondanks gebleven, en dat is wat die andere jongens, straks in München, voorlopig nog slechts mogen hopen Zwemmers en wielrenners krijgen die tv-recording ook. Zwemmen, dat lijkt alleen maar zeer eenvoudig, het is het niet. Aan de finish aantikken (op het elektronisch bord, dat contact maakt bij een druk van minstens 40 gram) is maar de helft van het ver haal. Boven de laatste twee meters van de baan hangen acht televisieogen, elk met ingeprinte tijd tot op een honderd ste seconde nauwkeurig. Laat het fi- nish-bord het in een blunderend ogen blik afweten: geen nood. Uit de hoogte hebben acht tijdogen meegekeken; alle maal precies gelijk knipperend, telkens bij het verstrijken van een honderdste seconde. Opnieuw: tijd-beeldruimte- tijd, de orde van het urgente raffine ment, de folklore van het 1972e Olym pia, zo heel ver van wat nu een verlaten schapeweitje is in het westen van Griekenland. Voor Willi Daume zelf betekent het dat hij, na een supermarathon van ruim vijf jaar, bek-af in München aankomt. Want hij heeft zich als voorzitter van het 500 kop pen tellende organisatiecomité ont wikkeld als de manager, de onbe twiste leider van het spektakel. Hij bracht zijn gezin vrouw en twee kinderen onder in een woning met 30 kamers, even buiten München, maar zette in een ka mertje naast zij. Olympische bu reau een veldbed neer en slaapt daar graag als hij tot diep in de nacht heeft gewerkt. Alleen ’s nachts wordt namelijk de man die de Olympische Spelen wilde organi seren met rust gelaten. Op die ambitie hoeft hij niet schamper te worden gewezen. Ten slotte valt er eer mee te behalen en in eigen land had Daume als voor zitter van de Duitse Sport Bond en president van het Nationale Olym pische Comité (om slechts twee van zijn vele functies te noemen) de top bereikt. Toen hij de komst van de DDR-atleten hier en daar nog moest verdedigen, placht hij met een handige schijnbeweging te zeg gen: „Ik vind dat Olympische Spe len eigenlijk iets buiten-territoriaals zijn. Ze hebben niet in Mexico City of in München plaats, maar in Olympia.” Dat is dan: tijd, overgezet in ruimte en vervolgens weer overgezet in tijd. En nu opnieuw de factor tijd, maar dan in een andere orde: in hoeveel tijd is die foto dan wel klaar voor de jury? Polaroid heeft het antwoord: in tien seconden. Weifelt de jury? Geen nood: hier heeft ook op dezelfde manier als bij de foto een film meegelopen, keurig met de honderdste-seconden on derin het beeld. Binnen 50 seconden loopt deze film ontwikkeld-en-al uit de camera, gereed voor projectie op een vast-aanwezig projectiescherm. De füm is 40 meter lang en wie de moeite wil nemen, kan er acht minuten heel zorg vuldig op zitten loeren. De film is vooral bedoeld voor de langere afstan- (Van onze sportredactie) MÜNCHEN Bij de Spelen in München tussen 27 augustus en 10 sep tember zal één stukje sportfolklore teruggeschoven zijn in de voltooid- verleden tijd. Dat is het luxe keukentrapje aan de finish, met boven en achter elkaar een aantal ernstig kijkende mannen, net in de blazers en zwaar geconcentreerd op de duim van hun rechterhand. In die hand het teken van hun waardigheid en ambt: de stopwatch. Geen stopwatch meer in München, geen keukentrapje. Wél tachtig meter van de sprintfinish en hoog boven het publiek een cabine met zoemende apparatuur: met een razend-snel verspringende digitale klok, een finishfotocamera en een foto-elektrische cel. En hoog erboven ean beeldbandrecorder, in reserve weliswaar, maar toch goed voor honderd beeldjes per seconde. De nieuwe folklore, opgebloeid in de bermen van de prestatiesporten. Tijdmeting met een precisie en met middelen die de trouwe koekoeksklok van weleer tot een aandoénlijk reliek maken van een tijd die het allemaal zo nauw niet nam. Dat woord koekoeksklok moge hier terecht vallen, want de firma Junghans, die (met Franse tegenvoeter Longines) in München en Kiel het monopolie heeft van alle tijd, is ooit eens in de koekoeksklokken begonnen, in het Zwarte Woud maar dat was vèr voor Pierre baron de Coubertin, die, men zij eraan herinnerd, in 1896 de Spelen van Olym pia in moderne vorm liet herleven in Athene. Zijn verleden als sportman en zijn optreden als jonge, sportieve fabrikant hij bezit een warte Merced :s, een rode Porsche en een gele Ferrari maakten Daume de aangewezen man voor het presi dentschap van de sportvereniging Eintracht Dortmund. Hij werd het op 32-jarige leeftijd, en daarmee begon het werk dat hem lag. Hel groeide uit tot de Spelen, waarvoor hij de prominenten in de Bondsre publiek wist te winnen, en tot een positie waarin iedere Duitser Daume kent als de baas van de Spelen en waarin het best mogelijk lijkt dat de Bondsrepubliek zonder Daume ook geen Olympische Spelen zou hebben gehad. Willi Daume (58 jaar) was echter in elk geval de man die als eerste verkondigde dat de Bondsrepubliek nu moest laten blijken waartoe ze in staat was, toen royaal vóór „Mexico” bleek dat de tijd van de gemeenschappelijke Duitse ploegen voorbij was. Hij had als voorzitter van het nationale comité nog een mannetje naar Mexico gestuurd om te protesteren tegen het hijsen van de (zogenoemde) vlag van de (zoge noemde) DDR, maar wist van tevo ren dat die afgezant met de kous op de kop thuis zou komen. In die tijd heeft Daume eens gezegd: „We konden twee dingen doen, namelijk laten weten dat we niet meededen of juist onze kans grijpen.” Dat laatste gebeurde. Het kost een kapitaal (twee miljard mark) en zal riskant blijven tot in september het eindsignaal is gege ven, maar Willi Daume heeft zijn eerste doel bereikt: „Het is niet gemakkelijk geweest om het ver trouwen van Oost en West voor Duitsland te winnen. Nu hebben ze ons het vertrouwen door de Olym- WVVWWWWVMinAMWWWWWWVVVWVVVHIAnnMnWMWVWM scheiden oj een atleet, met voortreffelijke reactietijd niet tikkeltje te vroeg is weggegaan, dat wil zeggen het schot niet heeft af gewacht. De elektronische controle moet het hem vertellen. Deze con trole legt di grens automatisch bij 0,10 (een tiende) seconde tussen schot en eerste voetdruk in de start blokken. schot Deze perioden zijn zo kort en de concentratie ervoor bij de atleet is zo hevig, dat niemand in staat is een start twee- tot driemaal over te doen zonder zijn kansen tijdens de eigelijke race volstrekt te verspelen Dit c(jfer, tussen haakjes, is wat de computers voor de 5000 meter in München hebben voorspeld en compu ters weten véél. Mexico-1968 kwam op deze afstand nog niet verder dan 14.05,00 (de Tunesiër Gammoudi, met op twee tiende seconde achter zich Kipchoge Keino uit Kenia men ga maar na.). De man die straks in een nieuwe Olympische recordtijd In München op deze afstand over de eindstreep komt, kan zich de inspan ning sparen een finish-lint te doorbre ken dat is er niet. Wat hij wel doorbreekt is een ijle straal licht, die over de finish naar de foto-elektrische cel in de tijdmeting-cabine loopt) deze cel zet de dlgitaalklok stil. Wereldkampioenschappen, Olympi sche Spelen de klokkenmakers zijn er wild op. Nooit doet zich zo’n kans voor om via het TV-scherm de eigen merknaam en het eigen merkembleem gratis in zoveel honderden miljoenen huiskamers te brengen. Trouwens, Sie mens, die in München de hele elek- triek en elektroniek in handen heeft, wordt daar ook maar nauwelijks voor betaald en zit er toch voor zijn eigen centen uitgebreid te glunderen om dezelfde reden. Waarmee maar gezegd wil zijn: Junghans en Longines (en in mindere mate ook Zeiss, voor het film en fotowerk) hebben hun Olympische apparatuur grotendeels zelf betaald; met miljoenen Duitse marken. Tot voor kort was dergelijke tijdme ting inderdaad een zaak van het keu kentrapje met alles erop en eraan. De tijdwaarnemer hield het oog ferm ge richt op het startpistool in de verte en drukte de stopwatch in zodra hij rook zag (niet wanneer hij het schot hoorde, want dan was hij op de 100 meter al een derde seconde te laat, zo wijs was hij nu ook wel weer.). Hij drukte de chronometer opnieuw in, wanneer hij „zijn” man de finishlijn zag overschrij den en dat was dat. Wat is vals wanneer het om de start op atletieknummers gaat? Nog maar enkele laren geleden gold uitsluitend de uitspraak van de starter als we. En deze beklagens- waardige figuur had alleen zijn zeer menselijke ogen om zich te laten raden. Menselijke ogen: falende ogen. In München kunnen de star ters bij wijze van spreken hun ogen gesloten houden wanneer zij het pistool heffen. In München is voor het eerst alle tijdmeting elektra nisch En alle systemen voor tijd meting zijn dubbel uitgevoerd, zodat er altijd ook nog eens een mag uitvallen E-c zeer precies is vastge steld wat een valse start is. Dat is een start waarbij de atleet in min der dan 0,10 seconde de elektroni sche startblokken begint te verlaten Een dat is wat de starter te zien krijgt op een controlekastje aan zijn zijde Zijn Dortmundse telegramadres luidt „Eisen Daume”. Die naam is allerminst symbolisch l.Jzeren Willi had hij wellicht van professie kun nen zijn, maar bij Daume heeft de nevenbezigheid het beroep al lang ingehaald. Hij moest op 25-jarige leeftijd de plaats innemen van zijn overleden vader als directeur en eigenaar van eer ijzergieterij. In middels is hij bovendien mede-eige- naar van een machinefabriek en president-commissaris van een Münchense bank. Dat wordt er echter met de linkerhand bijgedaan. Nu en dan wordt Daume per heli kopter afgehaald bij zijn Olympi sche bureau voor een belangrijke aandeelhoudersvergadering. ’s A- vonds is hij echter weer terug en 's ochtends bakt hij zijn ei in het zijkamertje na een korte nachtrust op het veldbed. Moskou toen er moeilijkheden dreigden te ontstaan. Hij trok door Afrika, om er tegelijk zijn Spelen en de Bondsrepubliek te propageren. Hij heeft als een moeder voor alle Duitse sportlui getobd over de juiste kleding Daume is een heer die een collectie van 2000 stropdassen bezit en dan ook al eens tot de „Kravattenmann” van het jaar is uitgeroepen. Hij is nogal mollig en lijkt daar om misschien wel kleiner dan hij werkelijk is. Tenslotte stond Daüme in 1936 bij de Olympische Spelen van Berlijn in het Duitse basket balteam, doorgaans bemand met palen van kerels. Hij sprong in die tijd ook 1.83 meter hoog over de lat, maar dat kan natuurlijk vooral vanwege een buitengewone veer kracht zijn geweest. Duidelijk is echter dat Daume een man is wiens formaat niet van zijn postuur afstraalt. Uit iets kleins met zoveel energie is een Napoleon te vormen. Ook dat gaat echter bij Daume allerminst op. Hij is een altijd vriendelijke man, die bereid is uit te leggen waarom hij het in München allemaal luchtig en vro lijk wil hebben (hij heeft in Berlijn het tegenovergestelde beleefd), maar dat wel aarzelend doet alsof hij zich eigenlijk afvraagt waarom hij het allemaal zou vertellen. Hij verschijnt te laat op een af gesproken lunch en excuseert zich zoals hij het vermoedelijk dagelijks moet doen, want Daume is al jaren lang altijd onderweg voor Olympia Tegenwoordig gebeurt dat rustig zittend achter een chauffeur. Jour nalisten die hem langer kennen le zen de vermoeidheid van zijn ver schijning af: een wat te rood ge zicht, de rechterschouder hangt wat meer dan de linker en hij trekke been' aan de linkerkant Tijdens de Waarna vaak het kabaal losbarstte. Want a. had hij het rookwolkje wel precies gelijk met zijn collega’s gezien, b. was hij niet een fractie van een oogwenk uit zijn concentratie geweest, c. had hij wel geheel onbevooroor deeld en zonder gegrepen te zijn door de spanning de finish geklokt, d. was zijn duim na 30, 40 maal indruk ken nog wel in optimale conditie ge weest? allemaal vragen die teleur gestelde en boze chefs d’équipe na een race met verwonderlijke vlotheid pleegden te bedenken. München zal de nieuwe traditie in tijdmeting doorontwikkelen en tot een tot nog toe ongekende graad van perfectie opvoeren. Verschil lende, van elkaar losstaande sy stemen staan daarvoor garant. Er komt, nadat de starter de trekker van zijn startpistool heeft ingedrukt, geen mensenhand meer aan te pas. Uitslui tend nog de starter dus, maar ook hij is maar een hulpstuk van de tijdfa- briek, want eigenlijk legt niet hij het nauwkeurige startmoment vast: dat doet de gasdruk in zijn pistool, die een microschakelaartje in werking stelt. Reactietijden van 0,14 tot 0,18 se conde gelden nu reeds als middel matig 0.11 tot 0,14 seconde is uit stekend Maar het is buiten kwestie dat een starter (die ook. maar een mens is' helemaal niet kan onder een een Dit schakelaartje zet aan de finishlijn de digitaalklok in beweging, die ra zendsnel begint te flitsen, met cijfers van 00.00,00 tot (bijvoorbeeld op de 5000 meter) 13.48,74 - minuten, secon den en honderste-seconden. Over de beeldstrook krijgt men der halve de finishende atleten in volgorde, met onder hun manhaftige eindspurt- pose ook hun tijd, verdeeld in tiende seconden. Op korte afstanden zit er op de film bovendien nog een streepjes- indeling voor iedere tiende seconden: tien streepjes, tien honderdste seconde derhalve. De jury heeft maar een line- aal langs de borst van de aankomende atleet op de foto te leggen om exact te kunnen afmeten inwelke tijd hij is gearriveerd, zonodig tussen de streepjes zelfs tot in duizendste seconden.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 24