formule MENS EN TECHNIEK GEWEREN WORDEN AANGEPAST AAN DE OLYMPISCHE MUNITIE voordeel een I" voor succes in de sport Thuis Spelen is ANDERE LIGGENDE DISCUS (V oi rÉ fl Glijmiddel H I w I •I 1J «F* - 26 E N 1 ji 1 Xr-1 DINSDAG 15 AUGUSTUS 1972 I £2 -W 'S k ’t mor r A f de I IK De Zweed Isaksson is met de Amerikaan Seagren de grote favoriet voor het co Eerst in Antwerpen (1920) werd De Engelsen stelden in ‘48 wa teleur op eigen grond. Al eerdei hadden ze duidelijk meer medailles in de wacht gesleept dan de 23 plakken die ze in Londen verover den. Maar in Helsinki (’52) sloea het deze als het ware doet glijden door het water. het maximum te halen houdt de sport beoefening levendig, interessant, maar houdt wel degelijk ook gevaren in. Juist omdat de techniek in de sport arbeid bevordert in plaats van be spaart. Daarom, juist in dit olympische jaar, waarin al tal van sportlieden vanwege ernstige blessures vroegtijdig zijn uitgeschakeld, een waarschuwing. Veel topsporters overschreden, mede omdat nieuwe technieken meer van hun lichaam gingen leisen, de grenzen van hun kunnen. Hun lichaam ging protesteren. :ht .35,'—. 99,—. aarde met riNo maar LLEN laden itrale :00,— 17,50. Integendeel, juist deze nieuwe tech nieken, die er inderdaad voor verant woordelijk zijn dat de plafonds aan zienlijk hoger komen te liggen, bespa ren de atleet geen werken, maar vra gen van hem steeds meer, wil hij volledig profijt hebben van die techni sche vooruitgang. Neem de jonge Zweed Kjell Isaksson, die toch regel matig hoogten van 5.50 meter of meer bedwingt. Voor hem is de fiberglasstok geen wonderstok, die hem en zijn col lega’s trainingsuren bespaart. Onlangs zei de Zweed het nog: „Naast het feit, dat ik eigenlijk te klein (1.70 meter) ben, heb ik het nadeel dat ik niet snel genoeg ben. Voor de honderd meter heb ik zeker elf seconden nodig, terwijl veel van mijn collega's 10,6 seconden achter hun naam hebben”. Voor de zoveelste keer heeft de techniek in de sport een overwinning behaald. De discusrecords lijken te wankelen nu de techniek een nieuwe formule heeft gevonden om de grenzen weer wat verder te verleggen. De tech niek vond in die sportwereld een prachtig afzetgebied. Die pure techniek dus, want we willen nu voorbijgaan aan die verschil lende bewegingstechnieken, die telkens opnieuw opduiken. Nieuwe bewegings technieken als bij het zwemmen de vlinderslag, die in de dertiger jaren plotseling een grote aanhang kreeg on der de schoolslagzwemmers. Internatio naal bestonden er geen regels inzake de armbeweging en deze lacune in de reglementen werd spoedig uitgebuit, dit alles ten slotte resulterend in een ge heel nieuwe zwemslag, de vlinderslag. Maar daarop doelen we nu niet, wanneer we het over het thema tech niek en sport hebben. Zoals we even min doelen op de zwemtechnieken bij de keerpunten of op de wetenschappe lijke studies in de proefstations, waar minutieus nagegaan kan worden, wat er nog schort aan de zwemtechniek, de bewegingstechniek dus. Diezelfde bewegingstechniek, die met name bij het hoogspringen zoveel in vloed heeft gehad. Via de „Fosbury- flop” zijn met name voor de brede laag hoogspringers en hoogspringsters de grenzen aanzienlijk verlegd. Maar of de „flop” - het ruggelings springen over de lat - het einde is? Het is nauwelijks aan te nemen. Inmiddels wordt er al weer ijverig gezocht naar een nieuwe techniek, die de som moet zijn van de voordelen van de flop en de straddle, de buikrol dus. polsstokhoogspringen. Op de foto betast hij koesterend de glasfiberstok, waar mee hij de hoogte in gezwiept wordt om triomfen te vieren (rechts). (Van onze sportredactie) Hij heet Christian Gehrmann en de man woont in het Westduitse Inning. Vergeefs zoeken we op de internationale atletiekranglijsten naar zijn naam. De 35-jarige Gehrmann zal die ranglijsten nooit halen, want de afstand, die hij met de discus overbrugt, is daarvoor te gering. In de regel slaat de schijf al na zo’n vijftig meter tegen de grasmat. Toch is Gehrmann sinds kort geen onbekende meer in de internationale atletiekwereld. Hij is namelijk de uit vinder van het „geheime wapen”, waarmee verschei dene Westduitse discuswerpers regelmatig hun per soonlijke records één A twee meter scherper stellen. Twee jaar lang heeft Gehrmann aan deze wonder- schijf gedokterd. Heel lang zonder succes, totdat hij plotseling op het idee kwam het zwaartepunt van de discus te verschuiven. Het totale gewicht ervan moet twee kilogram bedragen: 1250 gram voor de zich aan gaat overschrijden, wanneer we geloof moeten hechten aan de woorden van de Westduitse oud-topzwemmer Ger hard Hetz. Hij zegt te weten, dat er in verschillende laboratoria gewerkt wordt aan een substantie, die, aange bracht op de huid van de zwemmer, De techniek beperkt zich tot de sportattributen, waarmee de sportman of sportvrouw moet werken. Eigenlijk moeten we dan alweer een onderscheid maken om het terrein van deze pure techniek nog enigszins overzichtelijk te houden: een onderscheid tussen de techniek, die zich bezighoudt met de accommodaties en de techniek, die zich beperkt tot de sportattributen „op de man”. Het materiaal, waarmee hij of zij dus direct wwkt. Dit alles is overigens nogal betrekke lijk. Natuurlijk is zo’n fiberglas-pols- stok een sportattribuut „op de man”, maar ligt het voor bijvoorbeeld een schoonspringster zoveel anders? Zij heeft niets in handen. Voor haar is het water daar in de diepte een soort sportattribuut, dat al evenmin ont kwam aan die invloeden van de tech niek. Terwijl zij daar op die eenzame hoogte staat, zorgt een simpel straaltje water - techniek behoeft niet synoniem te zijn aan ingewikkelde procedures - voor een rimpeling van het waterop pervlak, zodat zij goed kan zien waar precies dat wateroppervlak begint. Voor de één is die rimpeling van dat water een hulpmiddel, voor de ander weer een nadeel. Bijvoorbeeld voor de zwemmer, die in een niet voldoende aangepast zwembad de buitenbaan loot. Bij beweging in het water treedt golf slag op, hetgeen prestaties nadelig beïn vloedt. Vandaar in die goed geoutil leerde zwembaden de golfbrekers: weer een technisch produkt. De voorbeelden van de invloed van In plaas van arbeidsbesparing voor Isaksson dus extra trainen om in Mün chen via een hogere aanloopsnelheid - die als gevolg heeft dat de polshoog- springer de stok hoger kan vastgrijpen - weer enkele centimeters hoger te kun nen komen. Er is enom veel training voor nodig om dat katapulteffect van Ja, en in 1928 was dan Nederland aan de beurt. En weer bleek die eigen omgeving dusdanig te inspire ren, dat tal van medailles veroverd konden worden. Het werd bijna de dubbele oogst van Parijs of van Antwerpen, toen onze landgenoten tien keer op het erepodium versche- dailles moesten de sportgrootmach- ten Amerika, het voor het eerst deelnemende Rusland en Hongarije het kleine Finland toestaan. De Russen deden vier jaar later in Melbourne een geslaagde greep naar de macht De Amerikanen werden duidelijk naar de tweede plaats verwezen met op die derde plaats, het organiserende Austra lië, met dertien gouden, acht zilve ren en veertien bronzen plakken. Ook bij de laatste drie Olympi sche Spelen dat beeld van succes volle gastheren en gastvrouwen. Neem Italië, met 36 medailles in Rome, waar in I960 de Spelen wer den gehouden een eervolle vierde plaats acht ei Rusland, Amerika en Duitsland Oj in Tokio, waar Japan een zelfde klassering bereikte met een oogst van 29 medailles. Mexico kwam ook tot een ..record": zeven waar dan een passende loop wordt vervaardigd. Het lijkt misschien op het slot van een science-fiction verhaal, maar de waarschuwing mag als slot conclusie niet uitblijven: laat het nooit zover komen met de sportman of sportvrouw. serende landen. Uiteraard kon het kleine België het niet bolwerken tegen met name de Amerikanen. Toch reikten de Belgen in Antwer pen naar een verrassende vijfde plaats, dank zij een fraai totaal van maar liefst 39 medailles, waarvan 15 gouden medailles. Tot precies hetzelfde totaal kwamen in 1924. toen Parijs weer de olympische stad was, de Franse sportlieden, goed voor een tweede plaats, achter de Verenigde Staten de buitenzijde bevindende ijzeren ring en 750 gram voor het hout van de schijf. Gehrmann zag meer heil in een andere verhouding, namelijk van 1800 gram tegen slechts 200 gram. Het gevolg was, dat de nieuwe discus langer blijft draaien en daardoor een grotere afstand kan overbruggen. Gehrmann schat, dat het voordelige verschil zo’n percent of vier bedraagt. „En wanneer ik de rand uit wolfram vervaardig dan zal het verschil zeker acht percent bedragen”, aldus de Westduitser, die inmiddels zijn onkosten er al uit heeft en nu aan het verdienen is geslagen. De ver diensten kunnen wel eens flink oplopen, want inmid dels is de nieuwe discus goedgekeurd door de tech nische commissie van de IAAF, die echter bepaalde, dat deze schijf nog niet in München gebruikt mag worden, omdat er nog geen jaar mee geworpen is. Voor recordpogingen werd de Gehrmann-discus ech ter onmiddellijk vrijgegeven. schoonspringster in staat stelt zich goed te oriënteren. Of zoals dat shirt van de baanrenner, waarvan de voor kant uit zijde bestaat en de achterkant uit wol. Een eenvoudige, maar doel treffende oplossing tegen transpiratie. Wielrennen is zo’n sport, die heel veel heeft geprofiteerd van de techni sche ontwikkelingen: via de loopfiets, de vélocipede, de trapfiets ten slotte naar de vederlichte racefietsen, die mogelijk werden door de uitvindingen van de kogellagers, de holle framebui- zen, de zijden banden enz. Of neem de roeiers, die al in 1856 konden profiteren van de eerste gladde boten, en kort daarna van de roeiriem met een gebogen blad. Enkele tiental len jaren later maakte de draaibare dol het roeien soepeler. Allemaal nog eerste stappen, die ten slotte leidden tot volledig uitgebalanceerde boten, waarmee ook nu nog veel wordt geëx perimenteerd. Met de verstelbaarheid bijvoorbeeld, met het roer, dat een zo groot mogelijk stuur- maar een zo gering mogelijk remeffect moet heb ben. Al een jaar of tien ligt de stuur man in de gestuurde twee. Het zwaar tepunt kwam daardoor lager te liggen dan bij een zittende houding van die stuurman. Het is in een andere tak van sport - het schieten - al zover, dat in verschil lende landen de munitie niet aan het geweer of de loop wordt aangepast, maar dat de munitie naar de wapenfa briek gaat met het verzoek hiervoor een zo passend mogelijke loop te fabri ceren. Sport en techniek: een terrein zonder einde. Eigenlijk ook een wat vreemd terrein, een wat vreemde com binatie. In onze eeuw is techniek synoniem aan economisch werken. De in de in dustrie toegepaste techniek moet ar beidsbesparend werken. Anders is dit alles zinloos. Maar juist in de sport ligt dit geheel anders. De overschakeling van de houten, via de bamboe en stalen polsstok naar het fiberglas (met al zijn variaties) had niet tot doel de atleet arbeid in de vorm van training te besparen. Thuis spelen is een voordeel. Bij elke tak van sport gaat dat op. Hoe voordelig die eigen omgeving en dat eigen publiek kunnen zijn, blijkt heel duidelijk uit de geschiedenis van de Olympische Spelen. Zonder enige uitzondering kwamen elke vier jaar de equipes van de organi serende landen tot record-medaille- oogsten. Vooral bij die eerste Olympische Spelen gingen de atleten van de organiserende landen rigoureus te werk. Zowel in Athene (1896), Pa rijs (1900). St. Louis (1904), Londen (1908) als in Stockholm toonden de gastheren zich niet alleen goede or ganisatoren, zij vergaten ook niet een flinke greep in de voorraad Olympische medailles te deen. Een gevaarlijke ontwikkeling, die mede een gevolg is van het door het technische vernuft opschroeven van het prestatieniveau, dat alle grenzen 3E c_3 cac C3 cj les) weer aan de beurt. Het resul taat: een imposante verzameling van 104 medailles, die de Amerika nen bestempelden als de grote favo rieten voor de Spelen van Berlijn (1936). Maar weer bleek eens die stimulerende aanwezigheid van tienduizenden supporters, die de Duitse sportlieden naar tal van tri omfen schreeuwden. Zoveel triom fen, dat Amerika de Duitsers in dat landenklassement vóór zich moest dulden. De Duitse oogst was bijnam zo groot als die van de Amerikanen vier jaar eerder, namelijk 99 plak ken. Als dat inderdaad waar is, dan moe ten we weer even denken aan dat voorbeeld van die munitie van die schutter, die naar de fabriek gaat, z z -r zz r •^zz zzz /ZZZ zz/ z z z 'z z rZz iss ss ssS plakken. gastland weer eens fiks toe. 19 me- In 1932 was Amerika (Los Ange- aan de superioriteit van de organi- heid, kracht, souplesse, timing enz. De prikkel om uit die nieuwe technieken St--': Dikwijls zijn het heel simpele zaken, zoals dat straaltje water, dat de "^'z-ZZzz/^zz^zzzz^ \rBvfe-zf. i. ■fc - S' ■hssszz - - - 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 27