DAT speelt in Manchester Haagse Comedie 25 jaar ZOMERCONCERTEN 1972 een hecht gezelschap van studentengroep F Black and White Minstrel Show klap op hoofd van Culturele voorkeuren I I I t I „aardige blanke” w i 1 Tot ziens! Flippen met KlopKlop Dansen in het ritme van deze tijd! Dansen geeft plezier! I I Al dansend leer je! 1 1 Z 11 JUBILEUM ZONDER VEEL OPHEF seizoen KARIKATURAAL RACISME ALS GEWETENSTOETS Dr. Jan Hulsker Pierre Brasseur overleden Limburgs Orkest in het komende met pensioen 1 13 I I RAPPORT DR. BROEKMANSTICHTING NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1972 Concertgebouw solist: JAN WIJN - piano solist: GEORGE VAN RENESSE piano solist: RENÉ RAKIER - piano Programma: Roussel - 2e suite Bacchus et Ariane; Grieg - Pianoconcert; Handel - Watermusic. Haarlem AMSTERDAM The George Jackson Black and White Minstrel Show gisteren in première gegaan in Mickery is een klap op het hoofd van elke goed bedoelende blanke, die begaan is met het lot van gediscrimineerde negers. De Pip Sim mons Theater Group uit Londen laat geen middel ongebruikt om zijn pu bliek enige hoogst onaangename stel lingen onder de blanke neus te wrij ven. Let wel: Pip Simmons’ groep is blank. (Van onze redactie in Den Haag) DEN HAAG Het is louter toe val dat de première van David Sto rey’s toneelstuk „Ter ere van” samenvalt met het 25-jarig bestaan van de Haagse Comedie. Normaal ge sproken zou het vorig jaar zijn opge voerd, maar door ziekte van Ida Was serman, die toen de zware titelrol in Edwards Albee’s ,,’t Is voorbij” ver vulde, werd het uitgesteld. Een be wijs dus dat „Ter ere van” niet moet worden beschouwd als een jubileum stuk. ■I Dirigent HANS VONK seur, en „erg veel 1 r I I STAPELSTEIGERS Zwart beeldt Zijlweg 49, Haarlem, Telefoon 023-326906 Kaartverkoop en plaatsbespreken bij het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem, van 10—3 uur, telef. 320994 van 12—3 uur. ‘donderdag 24 aug. 20.15 uur woensdag 30 aug. 20.15 uur donderdag 14 sept. 20.15 uur Programma: Beethoven - Ouverture Eg- mont; Beethoven - Pianoconcert no. 5; Mozart - Posthoorn Serenade. Entree 3,50 (a.i.) Kinderen tot 12 jaar ƒ1,-C.J.P. geldig. Programma: Berlioz - Ouverture Carna val Romain; Schumann - Pianoconcert; Tschaikowsky - 4e Symfonie. r 1 r HET IS ER DE Haagse Comedie veel aan gelegen om zo weinig mogelijk rucht baarheid aan een jubileumviering te ge ven. De toneelgroep vindt dat jubilea uit de tijd zijn: zij viert deze kwart eeuw liever door hard te werken en een goed seizoen 1972-’73 te brengen. Bovendien is de toneelsituatie in Amsterdam en Rotter dam er niet naar om uitbundig feest te gaan vieren en zich zelf op de schouders te kloppen. humanistische redenen tegen discriminatie van zwarten te zijn. Als puntje bij paaltje komt, moet ook de welwillende blanke kleur bekennen en die is niet zwart. JAN HARINGSTRAAT 60 HAARLEM Telefoon 0 23 - 25 34 56 b.g.g. 32 67 92 Verhuur Montage Demonter Dat wil zeggen, plezierig dansen (leren) op je eigen favo riete plaatjes. (Kun je aanvragen bij ons). Leuk zeg, nu je weer zo’n fijne tijd tegemoet gaat, echter je moet nog even wachten tot maandag 21 augustus. Dan zien wij je graag komen om je op te geven voor zo’n fijne dansclub AMSTERDAM. Ter gelegenheid van de World Association Youth Assembly, die eens in de drie jaar wordt gehouden, vertrekt 21 augustus een groep van 14 spelers van Dokumentair Aktueel Teater naar Manchester. 'WW A men dat we ons verschuilen achter een soort gemeenschappelijke welwillendheid. Simmons en zijn groep proberen je te dwingen tot een persoonlijk standpunt. Bij de ene toeschouwer zal dat beter lukken dan bij de ander. Zelden zie je een show, waarin vorm en inhoud elkaar OM PRECIES TE ZIJN op 5 september 1947 speelde de Haagsche (toen nog met ,ch”) Comedie haar eerste stuk: „State of the Union’ ’van Russel Crouse en Howard Lindsay. Onder directie van Cees Laseur telde de tableau de la troupe toen indruk wekkende namen als Steenbergen, Fie Carelsen, Theo Frenkel, Piet Bron, Anton Roemer, Henri Eerens en Ida Wasser man. De allereerste wortels van wat iro nisch wel eens „de Haagse toneelstijl” werd genoemd, liggen echter nog dieper in het verleden: in 1908 de Haghespelers onder Eduard Verkade en van 1917 tot 1938 het Hofstad-toneel onder directie van Cor van der Lugt Melsert. In 1938 wordt het Residentietoneel onder Dirk Verbeek opgericht. Daaruit ontstaat in 1947 de tegenwoordige Haagse Comedie. Cees La- Vraag onze conc. offert* WETERING’S cf STAPELSTEIGER8OUW MAASTRICHT. Het Limburgs Sym fonie Orkest wil met zijn programma 1972-1973 meer naar het publiek toe spe len, zo heeft dirigent André Rieu dinsdag op een persconferentie in Maastricht ge zegd. Naast werken van Bach, Beethoven en Mozart, is plaats ingeruimd voor Gershwin en Johan Strauss. Hoogtepunt van het seizoen moet vor men de opvoering van „Die Entführung aus dem Serail” van Mozart, met solisti sche medewerking van het Duitse opera gezelschap „Düsseldorf am Rhein”. Bij gelegenheid van de tachtigste ver jaardag van de componist Hendrik An- driessen biedt het LSO hem op 14 oktober een feestconcert aan. Als gastdirigenten treden in het nieuwe seizoen op: Izaac Karabschewsky, Hubert Soudant, Paul Strauss, Hein Jordans en Gert Bahner. Bijzondere belangstelling legt het orkest aan de dag voor Limburgse solisten. Zij zullen meer dan voorheen aan de beurt komen, ter ondersteuning van de muziek cultuur in Limburg. De blanke, zo stelt Simmons’ groep, heeft de negers zo geknecht dat zij zelfs te bang zijn geworden voor de revolutie. (De show is al evenmin aardig voor Zwarte Panters). Het heeft geen zin om die in New York woonde, kwam over om het nieuwe gezelschap t e vor men. Later nam hij Paul Steenbergen in de directie op. Samen vattend valt er van het 25-jarig bestaan van de Haagse Comedie vooral te zeggen dat deze periode zich gekenmerkt heeft door „weinig vallen” en „erg veel opstaan”. Eigenlijk is de kwart eeuw HC bezaaid met een onafzienbare reeks successen van de hoge orde. Successen die door sommi gen wel eens smalend werden genoemd: toneel voor Hagenaars, die zo verrukt zijn van verfijnd en beschaafd toneel, theater voor dure opscheppers, die graag een aantal avonden per jaar in de Koninklijke cultureel onder de pannen wensen te zijn. Dat zijn vanzelfsprekend overspannen constateringen geweest, die door ware kenners en het vaste schouwburg-publiek, waar vooral de Haagse Comedie op kan bogen, al lang zijn ingeruild voor werke lijk respect voor de dikwijls uitzonderlij ke toneelprestaties van de Haagse groep. Kenmerkend voor de Haagse Comedie is dat zij in de loop van die 25 jaar alle stormen van toneelrevolutie, die in die periode door ons vaderlands bestel zijn gegaan, heeft weten te weerstaan. Sterker nog: in feite heeft de groep er nauwelijks weet van gehad, hoewel ook zij natuurlijk er door beïnvloed is. Hoe komt dat? Een vraag die wellicht enigszins te beantwoor den valt als men de deskundige wijze in aanmerking neemt, waarop de leiding steeds kans zag hoogwaardig „personeel” voor langere tijd aan te trekken. Maar wellicht ook steekt het antwoord in de afwisselende repertoire-keuze, in de goede Zij zullen er circa 5 voorstellingen ge ven van het programma „A shoe for the akter en een schaamteloze happening”, poor”, „een kruising van een subtiele een- zoals de auteur, Alain Teister, het om schrijft. „A shoe for the poor” werd in opdracht van het Nederlands Komitee voor Internationaal Jongerenwerk ge schreven en reeds opgevoerd tijdens een internationale conferentie over ontwikke lingshulp in Bergen (N.H.), op 23 mei jl. De auteur, die het stuk ook regisseerde, zal wegens ziekte de groep niet kunnen vergezellen. De regievoering wordt over genomen door Fons Eickholt. Naast de voorstellingen op het congres zelf op 22 en 23 augustus zal worden getracht een aantal voorstellingen te ge ven in experimentele theaters in Man chester. Een Nederlandse bewerking zal onder de titel „Een schoen voor het scho rem” binnenkort op een aantal instellin gen in Nederland worden gespeeld. gags geschminkt artiest George Jackson uit. DEN HAAG. Dr. Jan Hulsker, direc- teur-generaal voor culturele zaken van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk verlaat per 1 no vember dit departement wegens pensioen. Hij wordt opgevolgd door drs. M. R. Hotke, die thans plaatsvervangend direc- teur-generaal is voor culturele zaken. De heer Hulsker was leraar Nederlands in Den Haag voor hij in 1948 werd benoemd tot hoofd van kunstzaken van de gemeente Den Haag. In 1954 werd hij chef van de afdeling kunsten van het toenmalige ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In ’66 werd hij directeur-generaal voor culturele za ken. De heer Hulsker kreeg grote bekend heid door zijn bestseller en boek van de maand „Dagboek van Van Gogh”, dat ook in het Engels is verschenen. Over Van Gogh heeft hij veel meer geschreven. Dr. Hulsker is tevens voorzitter van het be stuur van het Nederlands Letterkundig Museum en Documentatiecentrum en se- cretaris-penningmeester van het Fonds voor de Letteren. Van zijn vele functies vermelden we nog, dat dr. Hulsker voorzitter is van het produktiefonds voor Nederlandse films. caloriearm f 1.27 per pakje leuk recept op elk zakje AMSTERDAM. In Nederland doet 27 procent van de studenten aan een of andere vorm van actieve kunstbeoefening, waarvan 21 procent op één muzisch ge bied en 6 procent op meer dan één muzisch gebied. Dit blijkt uit een lande lijk onderzoek in 1969 en 1970 onder 994 studenten met betrekking tot hun cultu rele houdingen. In opdracht van de Stich ting Werkgroep Studentenonderzoek ver werkte de dr. E. Boekmanstichting de gegevens van deze steekproef in een rap port. 71 procent. Cijfers, die aanzienlijk boven het bevolkingsgemiddelde liggen. Naar TV kijkt 53 procent, een getal dat beduidend lager ligt dan het bevolkingsgemiddelde. Dit vindt zijn oorzaak in het relatief geringe TV-bezit onder studenten. De vijf meest gewaardeerde TV-ro- gramma’s waren Hadimassa, de Europa- cupwedstrijden, Farce Majeur, voetbalre- portages en Biafra reportages. Bij de meeste gewaardeerde films komt als nummer één „Easy Rider” uit de bus, gevolgd door „Rosemary’s Baby”, „The Graduate”, „If”, „Z”, „Midnight Cowboy”, „Met jouw tanden in mijn nek”, „Butch Cassidy and the Sundance Kid”, „Repulsi on” en „Blow Up”. Van een echte top bij de muziekmani festaties was geen sprake. De meest ge noemde muziekmanifestaties waarnaar de voorkeur van studenten uitging waren: de „Matthaus Passion” van J. S. Bach, de musical „Hair”, jazz (zonder nadere aan duiding), de „Johannes Passion” van J. S. Bach, Beethoven (diverse werken) en het Concertgebouw Orkest zonder nadere aanduiding. De meest gewaardeerde auteur is Jan Wolkers hij kreeg 113 stemmen op grote afstand gevolgd door Hermans (59), Lampo (57), Vestdijk (53), Van het Reve (50), en Sartre (50). De actieve kunstbeoefenaars onder de studenten, zo wordt geconcludeerd, zijn erg politiek geïnteresseerd, progressief, be horen tot de PSP, PPR en Nieuw Links, behoren tot studentenorganisaties die de revolutie in samenleving en universiteit voorstaan en zoeken bij voorkeur geen baan in het bedrijfsleven. Zij zijn vooral afkomstig uit handarbeidersmilieus en de lagere loontrekkende middenstand. Binnen de onderzochte cultuuruitingen namen belletrie en films bij de studenten de belangrijkste plaats in met resp. 72 en s® I I Dat dit zilveren jubileum toch niet in alle stilte voorbij zal gaan, daaraan is de gemeente Den Haag in feite „schuldig”. B. en W. hebben de premièreavond voor hun rekening genomen, wat zeggen wil dat zij de gasten op die eerste september uitnodi gen, waarna in het Nederlandse Congres gebouw een receptie zal worden gegeven. Het idee van de gemeente is nog vers en moet nog verder worden uitgewerkt. Recht van spreken h eeft zij natuurlijk wel, want per slot van rekening wordt door enkele nijvere gemeente-schilders de haveloze gevel van de Koninklijke E Schouwburg ter hand genomen. In „Ter ere van” worden belangrijke rollen vervuld door Ida Wasserman en Ko Tvan Dijk. Dit jaar staat Ida Wasserman (71) 50 jaar op de planken en heeft Ko van Dijk (56) een 40-jarige carrière achter de rug. Maar ook wat deze beide toneel spelers betreft liggen geen bijzondere uit spattingen in het voornemen, hoewel op de première-avond zelf beide acteurs in hét Haagse zonnetje zullen worden gezet. De enige echte tam-tam komt uit de uitgevershoek: ter gelegenheid van de 25- jarige Comedie geeft Nijgh en Van Dit- mar een paperback uit met vele foto’s, een kort overzicht van de afgelopen 25 jaar door Pierre H. Dubois, alsmede drie interviews met Ida Wasserman door Hella Haasse, Paul Steenbergen door Simon Carmiggelt en HC-directeur Carl van der Plas door Jan Paul Bresser. Tenslotte is de HC nog in overleg met het Haagse Gemeentemuseum over een tentoonstel ling „25 jaar Haagse Comedie”. In het voorwoord tot het boekje „25 jaar Haagse Comedie” schrijft burgemees ter mr. V. G. M. Marijnen dat hij het gezelschap zonder chauvinistisch te willen zijn uitroept tot beste toneel groep van Nederland. Als voorbeeld van de uitgebreide „klanten-schare”, waarover de HC heden ten dage beschikt, wijst hij de voorstelling aan ,op de avond dat de Europa-cup-topper AjaxInter Milaan werd gespeeld. De zaal was geheel uitver kocht. We zijn het met de burgemeester eens: dat wil inderdaad iets zeggen over de vermaardheid van een toneelgezel schap. Anders gezegd, in 28 „steengoeie” dansavonden leer je op een plezierige manier alle standaard en Zuidamerikaanse dansen beheersen. (Vraag maar eens aan „Griek” dansers, dat zijn er nogal wat) Klinken op het jubileum van de Haagse Comedie? Neen. Een scène uit „Ter ere van” van David Storey dat 1 september in première gaat. V.l.n.r.: Wim van Rooij, Joris Diels (staand), Enny Meunier, Ko van Dijk, Ida Wasserman, Carl van der Plas en Bas ten Batenburg. bevrijdt zich uit zijn boeien, hij uit de zak kan komen wordt hij doodgeknald. Nu ben je als welwillende blanke wel zo begaan, dat je deernis kunt opbrengen voor het hier uitgebeelde lot van de negers. Maar deze deernis is vals. Dat probeert Pip Simmons tenminste aan te tonen. De spelers zijn immers geen negers. Met hun zwarte geschminkte koppen doen ze niets anders dan het uitbeelden van negers zoals blanken die wensen te zien. Of het nu domme, dansende, biddende of verkrachtende apen zijn, dan wl agres sieve, hautaine Zwarte Panters, „de sla vernij van de negers zal nog duizend jaar duren”. Aldus de opperspreekstalmeester van dit circus. Is deze stelling nu de geheime wensdroom van elke blanke of een absolute waarheid? Als een van die tolerante blanken hoop ik geen van bei den, maar na een show met zoveel over donderend geweld, ga je wel twijfelen. Een black and white minstrel show moet volgens de traditie amusement zijn. Maar het zal u duidelijk zijn, dat deze George Jackson-show verre van amusant in de leuke betekenis van het woord is. Wel levert het idee van de black and white minstrels precies de omgekeerde wereld van buiten proporties vergroot ra cisme op, die Simmons beoogt. De aanpak van de groep bestaat, zoals bij een vorige produkte als „Do it” al duidelijk was, uit een schaamteloos vrij postige benadering van het publiek. Niets blijft je bespaard. De spelers komen op je af met slagmessen en handboeien. Rotjes knallen alom. Bananen vliegen in het rond. Er wordt zelfs vuur gespuwd over het publiek heen. Vlak voor de pauze begint een slavenverkoop, die zo chaotisch verloopt, dat je voor je het weet met een „slaaf” aan je pols geboeid de foyer in gaat. En hij blijft maar doorspelen. Het ergste zijn echter de weerzinwekkende racistische moppen en crosstalks. Ik was tenminste blij, als ik af en toe de Engelse tekst, doo. gebrek aan kennis of slechte akoestiek, niet kon volgen. Deze keiharde, directe brutaliteit ge bruikt de groep kennelijk om te voorko- sfeer bij het gezelschap, in het vaste publiek, dat niet alleen uit Hagenaars bestaat. Nadat Cees Laseur, die de grote man van de Haagse Comedie was, op nieuw jaarsdag 1960 plotseling overleed, bleef Paul Steenbergen alleen achter als enige directeur, met aan zijn zijde zakelijk leidster Loes Wieringa. Sinds die dag heeft het beleid van Steenbergen voor een belangrijk deel de atmosfeer bij de HC bepaald. Die sfeer bleef eigenlijk zo, ook nadat in 1971 Steenbergen het directie- schap neerlegde en Carl van der Plas hem opvolgde. De directiewisseling ging zonder strubbelingen. Dat kwam vooral doordat Paul Steenbergen tijdig de initiatieven van de jongere generatie op hun waarde wist te schatten. Toen men met plannen voor een klein theater kwam, zette Steen bergen er zich achter en mede op gezag werkte de gemeente mee aan het HOT- theater, waar vooral eigentijds theater wordt gespeeld. Behalve Joris Diels en Helen Simonis (dramaturgie) hebben sinds enige tijd ook Wim van Rooij en Guido de Moor zitting in de artistieke leiding. Al in de vijftiger jaren traden décorontwerpers Harry Wich en Hep van Delft, muzikaal adviseur Jur- riaan Andriessen en kostuumontwerper Has Noordhoek Hegt tot het gezelschap toe. Bert Voeten is de vaste vertaler. zo zeer nodig hebben. Leuk is anders, maar je moet het wel gezien hebben. De show is twee weken in het Mickerythea- ter te zien. JAC HEIJER Op het eind van het stuk hangt George Jackson - als symbool van de Zwarte Panterrevolutie - geboeid in een verzegel de postzak een eind boven de vloer. Hij bevrijdt zich uit zijn boeien, maar voor BRUNICO (ITALIË) (AP). De Franse acteur Pierre Brasseur is maandagavond in zijn hotelkamer in Brunico in de Italiaanse Alpen overleden. Hij is 66 jaar geworden. Het Italiaanse persbureau ANSA dat de dood van Brasseur dinsdag bekendmaakte, zei dat de acteur maandagavond niet goed is geworden, terwijl hij in zijn hotel was. Hij had verzocht dat zijn diner op zijn kamer zou worden opgediend en de kel ner trof hem dood aan. Brasseur was in Brunico om een film te maken. Brasseur speelde onder meer in „Les Enfants du Paradis” en „Quai des Bru mes”. NATUURLIJK BIJ DANSCENTRUM GWW U TT.ai t*.. t

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13