KISSINGER MET GEHEIME Woedende reizigers slaan MISSIE NAAR SAIGON ruiten in op „Zanderij Kissinger Zürich Deken van Kaapstad ontslagen van rechtsvervolging democratie in Turkije Roep om I g I I I I I I I KLM weigert ruim twintig passagiers Kremlin wil met Cairo praten In de herfst conferentie in Hoofdredacteur Quick schrijft over lozing afval in zee I I Vogels als de kippen bij kazernemaal Brandt brief NIEUW VOORSTEL NOORD-VIETNAM VERWACHT Onderhandelaar van Hanoi ook naar huis Vrouw verdacht Peron terug naar Argentinië van poging tot doodslag Vandaag formeel overleg Bonn DDR in Berlijn I Wal 2 3 WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1972 ,Ondo orzichtig” Niet eerste maal Johannesburg Stakingen op til Lang haar 1 (Van onze redacteur in Istanboel) ISTANBOEL. Nog altijd hebben diegenen ongelijk, die verkon digen, dat- Turkije een militaire dictatuur is. Nog altijd is het iets tussen dictatuur en democratie in. Men kan er slechts over twisten waar het dichter bij in de buurt staat. Zeker is, dat deze zomer de „contestatie” toeneemt, dit wil zeggen invloedrijke figuren doen meer kritisch stof opwaaien dan een jaar geleden. Typerend was bijv, de reactie van de 12 maart 1971 door het leger tot aftreden gedwongen rechtse oud-premier Demirel op de plechtige „belofte” van de tegenwoordige premier Melen, dat alles zal worden gedaan om de verkiezingen volgend jaar te laten doorgaan. De hele pers was hier nogal vol van, als van een „goede tijding”, maar Demirel kwam met een veel nuchterder reactie: „Voor het houden van die verkiezingen hebben we de belofte van de heer Melen helemaal niet nodig. Het staat gewoon in de grondwet, dat zij eens in de vier jaar moeten worden gehouden en dus zullen ze ook worden gehouden, uiterlijk 12 oktober 1973”. 4. i RAIWVVWWWWWIflfMAfWMVIAfUlfWWWIfViAMfVMMMAMWWWtRMAAfWIAIIMfMfWWWVIfMMARMMfWI^^ rlog Hij zei dat Turkije alleen in naam WU^MWMWWUVWWWWkfWVVIAAftfWIAAAflAIIAAMWWMWMWVWVWVMimWWWWIAftfVWWWWMWWWMMMIi ben dat den ;zen het cht. ;len and, hu- en Ten. /oor mlp eeft die i/er- stus toor ralf irte jei- >or- Intussen handhaaft de Sovjet-Unie nog een opmerkelijk milde publiciteit rond de moeilijkheden, die tussen de twee landen zijn gerezen. Een tweede politieman zei dat hij de 19-jarige Bruce Davies had uitgezocht omdat hij lang zwart haar en een broek in camouflagekleur droeg, #n een bord De man werd licht gewond aan benen en gezicht. De vrouw werd aangehouden op verdenking van poging tot doodslag c.q. het toebrengen van lichamelijk letsel. etje ?hi- iteit lag lan- aan chi- ade nse in taat een mt- ige- idje ■ge- ten cht den on*- 29 een be- dat ird. de til- tiur er- de ind ;ijn het De ul- van :iële ind:, een ha- een aar- en- fale het on en Zijn woorden zijn ondertussen niet aan dovemansoren gezegd: Er zitten nu weer stakingen in de lucht, of lang- waarmee Tune ook dreigde, onder andere bij de spoorwe gen, die b.v. de lijn Ankara-Istanboel kunnen ontwrichten door halverwege, bij Bolu, waar geen staat van beleg heerst, te gaan staken. Een minstens even felle en eigenlijk doorlopende „contestatie” komt er van Ecevit, de nieuwe leider van de Repu blikeinse Volkspartij die, hoewel zij ook voor Stockholm waren gevraagd. De Sovjet-Unie en de meeste andere Oosteu- ropese staten, met uitzondering van Roe menië en Joego-Slavië, lieten in de Zweedse hoofdstad verstek gaan omdat Oöst-Duitsland niet air volwaardige deel nemer was toegelaten. Onder de ongeveer 100 landen, die wel kwamen, bevond zich de Volksrepubliek China. Le Due Tho keert vandaag via Moskou naar Hanoi terug. De reizen van Kissinger en Le Due Tho hebben bij waarnemers in Parijs de mening doen postvatten, dat er belangrijke nieuwe elementen naar voren zijn gekomen bij het geheime gesprek van maandag. Men neemt aan, dat deze nieu we elementen voornamelijk betrekking hebben op een politieke regeling in Sai gon, en met name het eventuele vertrek van president Van Thieu. Interessanter en pikanter is de „con testatie” van links. Drie voorbeelden hiervan: in het parlement zit nog steeds de voormalige voorzitter van de Arbeiders Partij, waarvan de huidige leiders worden gevonnist. De nu partij loze Ali Aybar is vorige maand, toen de staat van beleg in elf provincies wederom met twee maanden moest worden verlegd, hiertegen fel van leer getrokken. Hij herinnerde eraan dat er ook in West-Duitsland anarchisme is, zonder dat daar de staat van beleg is afgekondigd en dat als men Frankrijk tot voorbeeld neemt wat Turkse regeringen de laatste tijd herhaaldelijk doen men toch ook de linkse partij en zal moeten toelaten. MOSKOU (UPI). Het Kremlin wil op korte termijn komen tot een Russisch- Arabische bijeenkomst „op werkniveau” om de huidige delicate sfeer rond de betrekkingen MoskouCairo te bespre ken. De bijeenkomst zou een zuiver vrij blijvend karakter moeten hebben. Hoofd thema van gesprek zal moeten zijn de achtergrond van het Egyptische besluit de Russische adviseurs het land uit te wijzen met als resultaat de verslechtering van de EgyptischRussische betrekkingen en het bekijken van mogelijke maatregelen tot het verbeteren van de eens zo hartelijke betrekkingen tussen de twee landen. MADRID. (Reuter en EFE) Ex-presi- dent Juan Peron van Argentinië die als balling in Madrid woont, zal voor het eind van dit jaar naar zijn land terugke ren, zo heeft Hector Campora, Perons persoonlijke vertegenwoordiger in Argen tinië gisteren op een persconferentie in de Spaanse hoofdstad meegedeeld. nog een democratie was en dat de militaire commandanten hun bevoegd heden te buiten gingen door zich met vleesprijzen en dergelijke bezig te hou den. Hij bracht ook de folteringen ter sprake. „Wat heeft de staat van beleg gebracht? Het heeft links geliquideerd, een integrerend bestanddeel van elke moderne democratie”. Korte tijd later kwam Halil Tunc, secretaris-generaal van de overkoepe- zaam-aan-acties, lende Federatie van Vakbewegingen en een figuur, die enigszins aan onze Kloos doet denken, met een opvallend felle verklaring, waarin hij o.a. herstel van het stakingsrecht eiste in de elf provincies, waar de staat van beleg heerst (het is in de twee provincies van Istaboel niet buiten werking gesteld, maar toch evenmin toegepast). Peron heeft Argentinië negen jaar lang dictatoriaal geregeerd. In 1955 werd hij bij een staatsgreep van hoge militairen afge zet. Hij woont nu al 12 jaar in een villa in een van de Madrileense buitenwijken. Zijn rechtvaardigheidspartij heeft hem onlangs aangewezen tot kandidaat voor het presidentschap van Argentinië. De presidentsverkiezingen zullen op 25 maart worden gehouden. De aankondiging van het Witte Huis gaf aanleiding tot speculaties dat Kissinger een nieuw vredesaanbod van de commu nistische onderhandelaars in Parijs heeft ontvangen en dat president Nixon wil dat hij daarover persoonlijk met Thieu spreekt. President Nixon zou het nu het geschikte moment achten om met presi dent Thieu de voortgang van de Parijse vredesonderhandelingen te bezien bene vens alle andere aspecten van de oorlog. Op de herhaalde vraag of er wellicht sprake is van een doorbraak van de impasse in Parijs zei Ziegler dat beide partijen zijn overeengekomen de inhoud van Kissinger’s missie naar Parijs niet openbaar te maken „we zitten in een delicate periode en het is nu niet de tijd speculaties te doen”. Na maanden van wat officieel informe le onderzoekingsgesprekken werden ge noemd, besloot het kabinet in Bonn vorige week het stadium van formeel overleg te beginnen. Het belangrijkste probleem is dat Bonn de DDR niet volledig diploma tiek wil erkennen uit vrees dat hierdoor de kans op hereniging voor goed zal zijn verkeken. In Oostduitse kringen meent men, dat men zal trachten dit probleem te omzei len en dat men zich zal concentreren op praktische kwesties als meer contacten tussen de Duitsers in de grensgebieden. met de tekst: „Sluit je bij ons aan, sla ons niet”. TILBURG Een 23-jarige vrouw uit Tilburg is gisteren aangehouden, omdat zij in .Tilburg met haar auto was ingereden op haar 41-jarige broer. Tussen de twee bestond reeds lang een vete. Het menu dat de soldaten hebben ge mist: kip, appelmoes en chocolade- pudding met slagroom. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI). President Nixon stuurt vandaag zijn adviseur dr. Henri Kissinger naar Saigon om „een algemeen overzicht te krijgen van alle aspecten van het Vietnamese vraagstuk, waarbij begrepen de onderhandelingen in Parijs”. Volgens het Witte Huis komt Kissinger vanavond in de Zuidvietnamese hoofdstad aan en zal hij vrijdagavond weer vertrekken- Woordvoerder Ronald Ziegler liet de mogelijkheid open, dat Kissinger nog elders bezoeken zal afleggen door te weigeren zijn verdere reisplannen te onthullen. In antwoord op vragen wilde hij wel vertellen dat Kissinger niet naar Parijs zal terugkeren en dat hij niet in het geheim een bezoek aan Hanoi zal brengen. Kissinger zal verslag uitbrengen van zijn besprekingen in Saigon voordat Nixon vermoedelijk volgende week dinsdag naar de republikeinse conventie in Miami Beach gaat. KAAPSTAD, (Reuter). De Angli caanse deken van Kaapstad, Edward King, is gisteren vrijgesproken van de beschul diging dat hij tijdens een studentenrei in juni een hoge politiefunctionaris zou heb ben lastiggevallen. Engeland had een dergelijke bijeen komst voorgesteld op de in juni in Stock holm gehouden VN-conferentfs inzake het leefmilieu. De regering in Londen is van plan alle regeringen uit te nodigen, die I OOST-BERLIJN. (Reuter) Functio narissen van de Bondsrepubliek en de Duitse Democratische Republiek beginnen vandaag in Oost-Berlijn hun eerste ronde formele onderhandelingen over een ver drag ter normalisering van de betrekkin gen. LONDEN. (Reuter). In Londen zal van 30 oktober tot 10 november een internationale conferentie worden gehou den tegen het storten van schadelijke afvalstoffen in zee. Desgevraagd verklaarde de KLM dat zich op 13 augustus inderdaad een geval van overboeking heeft voorge daan op de vlucht KL 770 van Para maribo naar Amsterdam, waardoor wegens plaatsgebrek een aantal passa giers moest achterblijven. „De KLM betrei rt dit ten zeerste en stelt alles in het werk om incidentele gevallen zoals dit in de toekomst te voorkomen”. Sergeant P. G. Syfert zei dat hij de 22- jarige André Conradie had gearresteerd na hem tijdens de betoging in de gaten te hebben gehouden. Conradie had een pro testbord gedragen. Syfert zei dat nadat een politieofficier de studenten opdracht had gegeven uiteen te gaan, Conradie zijn bord had neerge legd, een eindweegs achteruit was gegaan en met zijn mede-studenten op de grond was gaan zitten. Eén van de bezwaren is dat vogels de eetzaal binnenkomen en aan het eten beginnen vóór de soldaten aan tafel zijn. Ook laten de vogels resten op de voeding neer. De waarnemend kazernecommandant verklaarde: „Als ik de ramen open laat, komen de vogels uit de bossen, laat ik ze dicht dan is het te be nauwd en dat is ook in strijd met de hygiëne”. De deken, die de tenlastelegging had ontkend, werd van rechtsvervolging ont slagen. Volgens de aanklacht zou hij kolonel P. A. Crous van de politie van Kaapstad bij de deur van de kathedraal bij de arm hebben gepakt en weggeduwd onder de toevoeging dat hij er niets te maken had. In de kerk hadden studenten, die door de politie uiteengedreven waren, een heenko men gezocht. De rechter, mr. W. F. van der Merwe, zei dat vier getuigen décharge waren opgetreden die hadden verklaard dat de deken kolonel Crous weggeduwd noch aangeraakt had. Wat betreft de kolonel en zijn getuigen merkte de rechter op dat de dag voor hem en de zijnen „lang en vermoeiend” was geweest en dat hij door de spanningen en de verwarring de ene met de andere zaak kon hebben verwis seld. vijf aanwezige politieagenten konden met moeite de orde in het luchthaven gebouw herstellen. De Surinaamse premier, dr. Jules Sedney, heeft inmiddels, zo bericht hel Surinaamse dagblad „De West” de KLM-vertegenwoordiger in Paramari bo, Konings, om opheldering gevraagd. In zijn protest zegt de minister-presi dent, dat de KLM geen charters wenst tussen Suriname en Nederland, maar niet in staat blijkt alle passagiers te vervoeren. Enkele politiemannen hebben gisteren voor de rechtbank van Johannesburg verklaard dat ze individuele studenten, die in juni deelnamen aan een betoging op de campus van de universiteit van Witwa- tersrand, hadden uitgezocht alvorens ze de order tot chargeren kregen. De politiemannen getuigden op het pro ces tegen 42 studenten en een fotograaf, die terechtstaan op beschuldiging van overtreding van de wet die oproerige samenscholingen verbiedt Alle beklaag den hebben ontkend. „Het is mogelijk dat de Amerikaanse president en de regering over de aard en omvang van de bombardementen zijn misleid. Ik kan nauwelijks geloven, dat een verantwoordelijk staatshoofd een be leid zou goedkeuren, dat de levens van miljoenen burgers zou kunnen kosten.” Dit verklaarde gisteren de voormalige Ier se minister van Buitenlandse Zaken Sean MacBride op een persconferentie na zijn terugkeer van een bezoek van twee we ken aan Noord-Vietnam als lid van een studiecommissie van de in Zweden geves tigde commissie van onderzoek naar Ame rikaanse oorlogsmisdaden in Indo-China. MacBride zei dat hij secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties, zou verzoeken om oprichting van een onderzoeksorgaan als de Amerikaanse re gering de bevindingen van de studiecom missie, dat in het wilde weg is gebombar deerd, zou ontkennen. Kissinger voerde maandag in Parijs ge heime besprekingen met Le Due Tho, een lid va het Politburo van Hanoi, en de Noordvietnamese onderhandelaar Xuan Thuy. Letterlijk heet het: „Wij hopen voor u meneer de bondskanselier dat uw regering met het gebeurde niets van doen heeft, De passagiers, die zondag op het vliegtuig naar Amsterdam wachtten, werden woedend toen zijn te horen kregen, dat ruim twintig passagiers ondanks eerdere toezeggingen en be vestigde reserveringen niet meekonden omdat het vliegtuig vol was. Onder de gestrande reizigers bevonden zich men sen die reeds in februari hadden ge boekt en gereserveerd. Aan de KLM- balie op Zanderij werd bekendgemaakt dat het vliegtuig teveel passagiers had uit Caracas en Willemstad. De woede werd nog groter toen de aanwezige KLM-employés niet bij machte bleken zelfs voor vervoer over de vijftig kilometer lange stoffige weg naar Paramaribo te zorgen. De ge strande reizigers werden gedwongen taxi’s te nemen, waarvoor zij honderd gulden moesten neertellen. De gestrande reizigers begonnen daarop alle aanwezige blanken uit te- schelden en hun het optreden van de KLM bijzonder kwalijk te nemen. De Uenry Kissinger, als persoonlijk ad viseur van president Nixon zeker niet minder reisvaardig dan onze oud- minister Luns, arriveerde dezer da gen in het Zwitserse Zurich, ter vie ring van het gouden huwelijksfeest van zijn ouders. Naast hem op de bank zijn dertien jaar oude doch tertje Elizabeth. Vandaag zou Kis- Vanuit Willemstad op Curasao is vernomen dat de reserveringsfouten niet in Willemstad worden gemaakt, maar in Den Haag. De boekingen ge schieden wél in Willemstad. Ook in Willemstad moesten zondag passagiers met gereserveerde plaatsen op de Al- bert-Plesmanluchthaven achter blijven Het is niet de eerste maal dat passa- >giers pas op Zanderij te horen krijgen dat zij ondanks alle verzekeringen en stempels niet mee kunnen. De vorige week bleven dertig mensen op de Suri naamse luchthaven achter omdat „er geen plaats meer was”. PARAMARIBO-DEN HAAG. Woedende KLM-passagiers hebben op de Surinaamse luchthaven „Zanderij” de ruiten van het KLM-kantoor inge gooid, waarbij een KLM-grondstewar- dess en een personeelslid van KLM- Aerocarto gewond raakten. I Tune beschuldigde de regering-Melen ervan, de deur wijd te hebben openge zet voor elke vorm van particulier initiatief met opoffering van het Ata- turkiaanse beginsel van de staatsecono mie. Hij zag geen heil in de plannen, ook het door de arbeiders in het bui tenland ingebrachte geld een half miljard dollar „volkskapitalistisch” in te schakelen voor particuliere bedrij ven. met vijf leden van haar rechtervleugel in de regering-Melen is vertegenwoor digd, tegelijk toch ook als „oppositie partij” valt te beschouwen. Ecevits laatste doelwit is de intussen reeds gesloten overeenkomst met de Ver enigde Staten betreffende aanschaffing van 40 Phantom-straalbommenwerpers, nadat Griekenland er reeds eerder 36 had af genomen. Eén zo’n vliegtuig kost vijf miljoen dollar. Ecevit verklaarde, dat er geen be hoefte was aan zulk een peperdure race tussen twee ontwikkelingslanden ten behoeve van Amerikaanse wapen fabrikanten en in een periode dat door de machtige bondgenoten ontspanning met de Sovjet-Unie wordt nagestreefd. Nu kan men zeggen dat het hier slechts gaat om mondelinge protesten, terwijl de regering gesteund door de militairen (of omgekeerd) haar gang gaat. Dat is waar, maar niet minder waar is, dat zij niet kunnen doen alsof deze contestatie waar het publiek van kennisneemt niet bestaat. In elk van bovengenoemde g evallen zijn de autoriteiten met uitvoerige tegen- verklaringen gekomen, die in het geval van de Phamtoms weer hebben geleir tot een repliek van Ecevit. Deze vorm van „polemiek op hoe niveau” gaat meer en meer de gewone journalistieke polemiek vervangen want voor de doorsnee-journalist zijr deze onderwerpen stuk voor stuk het hangijzers. Wel kunnen de kranten to nu toe de verklaringen in bovenge noemde gevallen afgegeven onder be scherming van parlementaire on schendbaarheid in extenso publier ren. hoewel wij het ons niet kunnen voorstel len.” De hoofdredacteur, Heinz van Nou- huys, kenschetst de gerechtelijke actie opnieuw als „een aanmatiging en een domheid zonder weerga”. Andere politiegetuigen zeiden dat ze hun man hadden uitgekozen aan de hand van lang haar, een baard, een bril of lengte. Het proces duurt voort. VUGHT. Dienstplichtige soldaten hebben gisteravond in de Lunetten kazerne in Vught het eten laten staan uit protest tegen de kwaliteit van eetzaal en voeding. De VVDM zegt dat 350 van de 400 soldaten niet voor de avondmaaltijden zijn ver schenen. De Legervoorlichtingsdienst geeft op 280. BONN. (DPA) De hoofdredacteur van het Westduitse blad Quick waarvan de redactielokalen een week geleden door de gerechtelijke autoriteiten werden door zocht, heeft in een brief aan bondskanse lier Brandt opnieuw betwijfeld dat de sociaal-liberale regering niets van de huiszoeking heeft geweten. De brief is in de jongste editie van het blad gepubli ceerd. De opleving die de Turkse economie de laatste maanden kent, komt volgens Tune slechts een kleine bovenlaag ten goede, de arbeiders worden er,, onder andere met bevriezing van lonen, meer dan ooit „onder gehouden”. Alles wat links is wordt voor communistisch uit gekreten. Sommigen verklaarden de felle toon van Tune’s opmerkingen met het feit, dat deze kort tevoren door de president tot senator-uit-verdienste was benoemd. H(j zou nu willen bewij zen dat hij nog geen lid van het „establishment” was geworden. Berichten uit Arabische hoofdsteden, dat partijleider Brezjnjev persoonlijk president Sadat in een brief heeft voorge steld een topconferentie te beleggen, kon den in Moskou niet worden bevestigd. De KLM zegt verder om te kunnen voldoen aan haar vervoersplicht op de route dertig percent meer capaciteit te hebben ingezet dan vorig jaar, maar noemt de ontwikkeling van het werke lijk vervoer op de diensten Suriname- Nederland de laatste tijd nogal ondoor zichtig. „De door verscheidene oorzaken mtstane plotselinge extra vervoers vraag op 13 augustus heeft, geheel buiten de schuld van de KLM-verte- genwoordiging in Paramaribo, geleid tot deze bijzonder ongelukkige samen loop van omstandigheden. Inmiddels is het hoofd van het KLM-reserverings- apparaat westelijk halfrond, naar de West vertrokken om de zaak ter plaat se te onderzoeken”, aldus de KLM. I -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3