A< Bouwbedrif „Esro” claimt woningbouw aan burgemeester Rothéstraat bevrijd door KNZHRM B en Gemeente zit met elf jaar oude toezegging in maag BETAALBARE HUIZEN KOMEN IN GEDRANG Overleg is v< Scheidsrechters in de IJmond Onrust onder personeel van Maters in stand op Aquatech BOERDERIJ VOOR DE SPORT KGIJ hervat activiteiten verenigen zich in SVIJ Vier gewonden bij ongeval in Uitgeest Openbare Werken groeit nog gaande CPN’er vraagt (na)betaling loonverschil „Vrijheid” IJM 7 gestrand Politie-varia „Het is zoals het was” ■ii H RAADSLID C. BERGHUIS IN BRIEF AAN GEMEENTEBESTUUR: Aan de grond ter hoogte van Bloemend aal H J. P. Niesten kwart eeuw bij Gasbedrijf F tw IN a t I A i l ||g|| U wo 4 IJMUIDER COURANT WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1972 BEVERWIJK: s Te duur VE MAANDAGAVOND HOTEL „ROYAL” 3 Geen aanspraak r wr W (Van een onzer verslaggevers) IJmuiden gehouden IJmond. Het plan van Bakker n.v. zou worden behandeld in de vergadering van de ad viescommissie van de afdeling bouw en woningtoezicht op 17 november 1971. Wet houder A. Klomp en ambtenaar E. Vos- sebelt meenden toen, dat de Esro geen aanspraak kon maken op de bouwgron den. De Esro bleef vast houden aan de erkenning van de aanspraak door burge meester Bruinsma en wethouder Sigon. Wethouder Klomp zou toen hebben me degedeeld, dat de Esro maar 22 woningen in plaats van de geschetste 32 kon bou wen. daar de overige percelen enkele jaren zouden worden vastgehouden om deze voor de verkoop aan particulieren uit Wijk aan Zee beschikbaar te stellen. Bovendien zou de directeur van gemeen tewerken niet instemmen met de situatie tekening van architect Bakker uit Dor drecht. Een nieuw plan van deze Dordse architect kon opnieuw geen genade virr- den in de adviescommissie op 17 december 1971 en wethouder Klomp en ambtenaar Vossebelt vroegen dé Esro nog een blok van zes woningen te laten vallen, zodat er 16 te bouwen hulzen resteerden. een hokkerig geheel, waarin niets meer zal herinneren aan de oorspronkelijke bestemming. Dl aant: uitge huiz< Lode geno flat. De 1 IJ van Schi moe ving Maj de 1 verl S< irch opv kop (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeente Bever wijk is nog met de Esro in bespreking om de zaak tot ieders genoegen te regelen. Gemeentesecretaris J. Blok zei ons van morgen: „Het onderwerp is de laatste tijd niet in behandeling genomen. Het stand punt van Beverwijk is zoals het was.” IJMOND. De Kritische Gemeente IJ mond start zaterdag 19 augustus weer de tweewekelijkse vieringen in de Vrede- vorstkerk aan de Laan der Nederlanden in Beverwijk. In overeenstemming met de mening van de meerderheid der bezoekers van de laatste viering in het vorig seizoen blijft de aanvangstijd 19.15 uur. Ook de actiegroepen die aan de kriti sche gemeente zijn verbonden, hervatten hun werkzaamheden. Het gaat daarbij om activiteiten rond geestelijk gehandicapten, buitenlandse werknemers (onderwijspro ject), drugs etcetera. Voor 29 oktober heeft een werkgroep uit verschillende steden het initiatief ge nomen tot het houden van een Vietnam- zondag in alle kerken van Nederland. Aan- gemoedigd door het resultaat van de Unc- tad-zondag, waaraan ruim tweeduizend kerkelijke gemeenten en parochies hebben deelgenomen, zal de werkgroep opnieuw een brochure uitgeven. Deze wordt aan alle kerkelijke voorgangers in ons land toegezonden. BEVERWIJK. n.v. Machinefabriek C. Maters neemt deel aan de jaarlijkse ten toonstelling „Aquatech” in het RAI-ge- bouw te Amsterdam. Het Beverwijkse be drijf laat in de stand een grote verschei denheid aan pompen zien. Aquatech wordt gehouden van 19 tot en met 23 september. brief aan de raad op 27 juni in chronolo gische volgorde heeft gezet. In 1961 werden aan de van Riemsdijk- laan te Beverwijk 224 woningen gebouwd door het aannemingsbedrijf Evelein n.v. te Beverwijk. Evelein bezat nog een schuld van 6.000 aan de Esro en daar Evelein niet wenste of kon betalen, vroeg de Esro het faillissement van de n.v. aan. In de faillissementsprocedure werd de vordering van zes mille aan de Esro toegewezen. Kennelijk in verband met de overname door Evelein door Smit’s Bouwbedrijf uiL Beverwijk werd de Esro uitgenodigd voor een bespreking in het kantoor van notaris Batenburg in Beverwijk, waar door bur gemeester Bruinsma, de heer P. Langen- dijk sr. en de Esro werd overeengekomen, dat de faillissementsaanvraag zou worden ingetrokken en de Esro in aanmerking zou komen voor de koop van een perceel bouwgrond aan de Burgemeester Rothé straat. Dit evenwel onder de voorwaarde, dat Esro genoegen zou nemen met beta ling door of namens Evelein van t 3250, in plaats van het door de rechtbank toege kende bedrag. IJMOND. Maandagavond 21 augustus wordt in hotel-restaurant „Royal” aan de Kennemerlaan te IJmuiden de oprich tingsvergadering gehouden van Scheidsrechtersvereniging Waar eens huiskamers en slaapka mers waren, worden nu kleedlokalen, doucheruimten en scheidsrechters- kamers ingericht. Aan het uiterlijk van de boerderij verandert niet zo- De eerste boerderij voorbij het kasteel Assumburg aan de weg naar Uitgeest wordt op het ogenblik geheel ver bouwd ten behoeve van de sport. De raad Beverwijk probeerde tijdens de raadsvergadering op donderdag 9 augustus iets meer te weten te komen over de besprekingen, die het college met de Esro omtrent deze zaak voert. Burgemeester J. G. S. Bruinsma vond het op dit moment nog niet gewenst de huidige stand van zaken aan de raadsleden mee te delen. De tien jaar oude zaak spitst zich toe op gedane toezeggingen en beloften, die de „Esro” n.v., gevestigd aan de burgemeester Rothéstraat, nauwkeurig in het archief blijkt te hebben opgeborgen en in een In maart 1971, toen het bestemmings plan Oldenborghweg-Dorpsduinen door GS was goedgekeurd, begon het bouw- speiietje. Architectenbureau Bakker n.v. uit Dordrecht kreeg van Esro opdracht een plan te ontwerpen, nadat burgemees ter Bruinsma en wethouder Sigon de Esro hadden verwezen naar de stedebouwkun- dige van de gemeente, de heer Zeilstra. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Het tot dusver gevoerde loonbeleid van de gemeente is in februari voor het personeel van de reinigingsdienst aanleiding geweest tot een, weliswaar niet op grootse wijze naar buiten gekomen, maar wel nadrukkelijk intern gehouden demonstratie. Het reinigingspersoneel meende indertijd, dat de gemeente in gebreke bleef de salarissen van het personeel van Openbare Werken op te trekken tot de normen van de nabuurgemeenten. In verband met toezeggingen van wethouder P. J. Si gon trok de heer C. Berghuis, lid van de CPN-fractie in de gemeenteraad, een door hem aangekondigde interpellatie in de raad in. Ondanks herhaalde navraag bij wethouder Sigon is er tot op heden geen (na)betaling geweest van het loonverschil, waarop het personeel recht heeft, zo schrijft de heer Berghuis nu aan het college van Burgemeester en Wethouders. Hoewel wethouder Sigon verklaarde, dat betaald zou worden zodra zou blijken dat de regeling van de gemeente Velsfen gecontinueerd zou worden, en hij in de vergadering van het georganiseerd overleg van 14 juli j.l. verklaarde dat de regeling in de gemeente Velsen officieel werd bekrachtigd, blijkt echter uit een schrij ven van de directeur van Openbare Wer ken van 27 juli j.l. aan de gemeentearbei ders, dat nog geen uitsluitsel gegeven kan worden over het tijdstip waarop de loons verhoging gerealiseerd zal worden, aldus het raadslid. Hij richt zich om die reden met de volgende vragen tot het college van B. en W. 1. Is het aan het college bekend dat door het uitblijven van de inwilliging van de looneisen een gespannen sfeer heerst onder de gemeente-arbeiders?. 2. Is het college er niet van doordron gen dat door zijn manipulatiesh et nor male verzorgingspatroon van de inwoners van onze stad in gevaar wordt gebracht? 3. Waarom heeft het college geen ge hoor gegeven aan de rechtmatige loonei sen van de gemeentearbeiders, hoewel het college bekend is met de normen van de gemeente Velsen. 4. Hangt deze uitstelpolitiek samen met andere maatregelen gericht tegen de be langen van het gehele gemeentepersoneel? Met name het niet meer doen uitbetalen van overwerkuren en dirigisme t.a.v. de woonplaats van het gemeentepersoneel? 5. Is het college bereid in de maand augustus 1972, een uitkering uit té bèta'en aan de gemeentearbeiders ter grootte van het tekort betaalde, vanaf 1 januari 1972? Gezien de bij uw college gebruikelijke trage beantwoording van vragen van raadsleden verzoekt ondergetekende, indien de door de C.P.N.-fractie gevraagde uitbe taling voor 1 september 1972 niet heeft plaatsgevonden, zijn interpellatie-aan- vraag op de agenda te plaatsen van de eerstkomende gemeenteraadsvergadering. De Esro deed wat water in de wijn en was gaarne bereid een plan voor een ander type woning in te dienen en goed kopere woningen te bouwen, zo mogelijk in de huurpremiesector. De aanspraak op koop en bebouwing, zo deelt de Esro mee, wordt evenwel onverminderd gehand haafd. In de aan de raad geschreven brief van 27 juni doet de Esro een dringend beroep op de raadsleden de aan de n.v. gedane toezeggingen loyaal te honoreren. veel, maar van binnen wordt het hokkerig geheel, waarin niets (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. Bij een verkeersongeval op de provinciale weg Zaandam-Limmen ter hoogte van de Hollandse Melksuiker- fabriek zijn dinsdagavond om kwart over tien vier mensen gewond geraakt. Zij werden allen nara het ziekenhuis vervoerd. Een van de twee bij het ongeval betrok ken auto’s is totaal vernield, de andere zwaar beschadigd. Een 20-jarige inwoner van Zaandam verloor de macht over het stuur van zijn auto en kwam in de rechterberm terecht. De auto begon te slingeren, ge raakte op de linkerbaan en kwam in botsing met een uit de tegenovergestelde richting komende personenwagen, welke bestuurd werd door een 51-jarige inwoner van Heiloo. De Zaandammer liep hierbij een her senschudding op en werd met zijn even eens 20-jarige uit Zaandam afkomstige vriendin naar het Julianaziekenhuis in Zanadam gebracht. De auto werd totaal vernield. De wagen van de automobilist uit Hei loo werd zwaar beschadigd. De 51-jarige bestuurder en een inzittende uit Uitgeest werden naar het St. Elisabeth-ziekenhuis in Alkmaar vervoerd- Twee andere passa giers uit Uitgeest kwamen met de schrik vrij. Minder onfortuinlijk was ’s middags om drie uur een Duitse automobiliste uit Kiel. Zij verloor op de provinciale weg halver wege Bus en Dam en Uitgeest eveneens de macht over het stuur. Via de rechter berm kwam zij in de linkerbermsloot terecht. De auto werd zwaar beschadigd: de bestuurster bleef ongedeerd. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In het rapportenboek van de Heemskerkse gemeentepolitie staan onder meer een inbraak en een aanrijding met zware materiële schade vermeld. De inbraak werd gepleegd bij de snack bar „Zuidhoek” en de bar „Bistro” aan de Rijksstraatweg. Er werd een nog onbe kend bedrag aan geld uit de speelautoma ten ontvreemd. De ongenode gasten ver schaften zich toegang door het verbreken van een ruit aan de achterzijde van het gebouw. Op de kruising Jacob MarisstraatPie ter Breughelstraat verleende een 58-jarige inwoner van Heemskerk dinsdagmiddag om kwart voor vijf volgens de politie met zijn personenauto geen voorrang aan een 37-jarige automobiliste uit Heemskerk. De auto van de man, die geen voorrang verleende, kantelde en werd totaal ver nield. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Ter hoogte van Bloe- mendaal is omstreeks vier uur vanochtend de „Vrijheid” IJM 7, een kleine kotter, tijdens de boomkorvisserij op platvis aan de grond gelopen. Het vaartuig is door de KNZHRM-reddingboot „Johanna Louisa” losgetrokken en naar IJmuiden gesleept. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. De Esro weigerde dit pertinent, omdat directeur A. Ejjke meende dat de advies commissie gunstig had beschikt over zijn plan van 22 woningen. De huizen van de Esro kosten tussen de 47.900 en 66,390, exclusief de grondkosten, zodat de prijs ongetwijfeld op respectievelijk 57.000 en 76.000 eindigt. Op 1 maart van dit jaar schreef de gemeente, dat het plan van de Esro te duur is en derhalve niet aanvaardbaar is voor die gegadigden, waarvoor de wonin gen bestemd zijn. de De vereniging In oprichting kan al rekenen op vijftig leden: scheidsrechters, die mo menteel nog lid zijn van de Haarlemse Scheidsrechtersvereniging. Het op maandagavond te kiezen bestuur van de SVIJ ziet er als volgt uit: J. Tijms uit IJmuiden; voorzitter W. van Rijswijk uit IJmuiden; secretaris, P. A. Karsen uit Heemskerk; penningmeester, en de leden P. Rijnders uit IJmuiden, Jac de Graaff uit Beverwijk, J. Korf uit IJmuiden (trekt zich maandagavond terug) en H. Keuris uit IJmuiden. De scheidsrechters in de IJmond zoch ten reeds lang naar een mogelijkheid in de IJmond een eigen vereniging te stich ten. Velen vonden de afstand tussen Haarlem, waar alle verenigingsactiviteiten zich af spelen, en de IJmond te ver; vooral diegenen, die niet over een auto beschiken en van het openbaar vervoer gebruik maakten. De HSV verleende alle medewerking bij de oprichting van de SVIJ. Ondanks dat de Haarlemse vereniging 50 leden ziet vertrekken, willen beide verenigingen een nauwe samenwerking blijven nastreven en worden alle IJmond-scheidsrechters uitgenodigd het zestigjarig bestaan van de HSV in oktober 1973 te komen meevieren. De SVIJ gaat in de toekomst velerlei activiteiten ontplooien. Zo wil men regel matig contactavonden organiseren, tijdens welke bekende scheidsrechters worden uitgenodigd lezingen te verzorgen. Ook de training van de IJmonders is gewaar borgd, want de heer A. G. Akkermans uit IJmuiden is bereid gevonden de SVIJ- leden wekelijks op het conditionele vlak „onderhanden” te nemen. Met het bestuur van de HSV is afgesproken, dat de leden uit de IJmond, die bij Haarlem wensen te blijven geen duimbreed in de weg te leggen, hoewel de SVIJ graag alle scheidsrechters uit Heemskerk, Velsen en Beverwijk in haar gelederen wil opnemen. Voor de oprichtingsvergadering zijn uitge nodigd vertegenwoordigers van de centra le organisatie van voetbalscheidsrechters district west 1 en het hoofdbestuur van de organisatie. Scheidsrechters in de drie IJ- mond-gemeenten, die zich als lid van de SVIJ willen opgeven, kunnen dit nu al doen via Postbus 236 te IJmuiden of telefonisch onder nummer 02550-10028. Het college van wethouders liet de Esro op 1 maart weten, niet met de bouwplannen te kunnen instemmen. Zoals bekend wil de VVD op het stuk grond woningen bouwen, die inclusief de grondkosten, uitkomen op een prtfs van rond de 48.000. Ook de KVP-Wjjk aan Zee is in de woningbouwzee gesprongen en kondigde aan reeds ge gadigden te hebben ingeschreven voor, eveneens, betaalbare badplaatswoningen. De „Vrijheid", weer vrij als een vogel, aan de kade van de IJmuider Haring- haven. De „Vrijheid” was dinsdagavond vanuit IJmuiden ter visserij gegaan. Aan boord bevonden zich behalve de 22-jarige schip- per-eigenaar Jan Wolters nog twee op stappers en de scheepshond Donald. Volgens de schipper, werd de „Vrijheid” tijdens de visserij door een voor hem plotselinge stroomverandering naar de kust gedreven. Voor men het wist, was de IJM 7 gestrand. Pogingen om het vaartuig vrij te krij gen waren vergeefs en via Scheveningen Radio IJmuiden werd om assistentie ver zocht. Het radioverkeer werd verbroken, door dat de uitstaande boomkor tegen de an tenne sloeg en deze afknapte. De Johanna „Louisa” van het KNZHRM-statiom in IJmuiden met schip per L. ’t Hart, was spoedig ter plaatse en slaagde erin de „Vrijheid” los te trekken. De schade aan het vaartuig zelf is gering, maar grote schade is aangericht aan het net. De vangst voor een waarde van 300 werd gemarkt in IJmuiden. De „Vrijheid” is bijna een kwarteeuw oud. Het vaartuig maakte oorspronkelijk deel uit van de Urker vloot, als UK 80. De Urker werd tijdens de grote waters noodramp ingezet om slachtoffers te red den, maar was hierin bijzonder onfortuin lijk: het vaartuig sloeg om en hierbij gingen mensenlevens verloren. Later maakte het, inmiddels geborgen en opge knapte vaartuig deel uit van de Enkhuizer vloot en vervolgens werd het scheepje KW 109, deel uitmakende van de Katwij- ker vissersvloot. Sedert januari van dit jaar heet de kotter „Vrijheid” IJM 7. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Een in 1961 door de gemeente Beverwijk aan het bouw- en aannemingsbedrijf „Esro” n.v. uit Wijk aan Zee gedane toe zegging grond te mogen kopen aan de Burgemeester Rothéstraat om er woningen te bouwen doorkruist nu de poging in Wijk aan Zee betaalbare woningen te bouwen. De Esro heeft middels een brief op 27 juni jl. aan de raad van Beverwijk aanspraak gemaakt op het bewuste stuk grond. De bouwmaatschappij zou aan de Burgemeester Rothéstraat woningen willen bouwen die in twee typen te koop zijn: type A kost 47.900 en type B 66.390, inclusief leges, BTW, aansluitkosten en centrale verwarming, ech ter exclusief de grondaankoop. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In het hoofdkantoor van het Gasbedrijf Beverwijk en Omstre ken wordt vrijdagmiddag 18 augustus de heer J. P. Niesten gehuldigd, die 25 jaar werkzaam is bij het bedrijf. De heer Niesten is werkzaam als commies A. De jubilaris is bijzonder actief bij diverse werkzaamheden ten behoeve van de per soneelsvereniging, medezeggenschapscom- missie en de zilveren gashouder-voetbal- tberoooien. 7 7 .7 - WH- 4 ’‘J •- «z - .4

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4