d 1 BOUW GESTART VAN 93 WONINGEN Scheepvaartverkeer Amsterdam I SS Verbod haringvisserij voor deel Britse kustwateren A Aan Lodewijk van Deijssellaan in Driehuis Met drank op slingerend over de weg Twee kinderen licht gewond in verkeer voor verkoop Voorwiel van bromfiets blokkeerde Haarlem Haarlem-Noord IJmuiden HOOGOVENS IJMUIDEN Een uurtje praten Over goed werk Hoogovens maakt het u gemakkelijk Huizen bestemd IN DE VISHAL van IJmuiden H avenberichten Nadeel voor Schotse en Nederlandse vissers Meer schepen door sluizen Markt verplaatst Heükopter redt twee opvarenden van jacht Koninklijke onderscheiding voor L. E. Wortel ZAAL i WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1972 UMUTDER COURANT Knip uit of noteer datum en plaats. Donderdag 17 augustus, s avonds tussen 7 en 8 uur, in Restaurant van Aken, Baan 1/hoek Houtplein Restaurant Suisse, Rijksstraatweg 191 Hotel Royal, Kennemerlaan 93 alfa uort ebifcttafat/ Ged. Oude Gracht 19 - Haarlem Telefoon 31 13 30 Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over de mogelijkheden, over de verschillende functies, waarvoor wij u kunnen opleiden, zoals smelter, havenwerker, bedieningsman, enz. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij informeren u over de aard van het werk, salaris, arbeids voorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor indiensttreding 50 jaar. Exclusieve couture JU';; Lokaal belang ggS „DE POORT VAN VELSEN” PLEIN 1945-4 IJMUIDEN TE WwPs "1 lai»?* EfeW Wilnu, :ia 1 I 1 f 1 TEE" ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Een modern containerschip gulden: (Van een onzer verslaggevers) tot voor kort (Vervolg van pagina 1) Modehuis IJmuiden criti- atten j om pten, spro- leid” hem de s de muit oord :hip- op- De kans dat een dergelijk verzoek suc ces zou hebben, lijkt gering: de maatregel in de Britse wateren discrimineert niet, hij geldt zonder onderscheid voor alle vis sers, ook de Britse. Dat is dus een druppel op de gloeiende plaat. Voor de plaatselijke situatie is de maat regel echter wel degelijk van belang. Tot voor kort werd in het genoemde gebied nauwelijks door Britten gevist op haring, maar de lataste tijd oefenen hoofd zakelijk Schotse vissers er In toenemende mate haringvisserij uit. Drs. K. H. Postuma, bioloog van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek in IJmuiden schat de gemiddelde jaarlijkse haringvangst in het betrokken gebied op twee of hoogstens drie percent van de totale haringvangst uit de Noordzee. De haringvisserij in de Noordzee en in het Skagerak was dit jaar van half april tot medio juni, volgens internationale af spraak, gesloten; in 1973 zal een verbod gelden van 1 februari tot medio juni. VELSEN. In verband met de kermis op het Marktplein is de markt op de donderdagen 17 en 24 augustus verplaatst naar de Burgemeester Rambonnetlaan. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Jens Rand, Esbjerg; Steady, Korsor; Laila, Antwerpen, Beverwijk; Rijnborg, Delfzijl; Asta, Helsinki; Libertas, Rotter dam; Hondsbosch, Londen; Otto, Bremen; Mynias, Genua; Insulaner, Gunness; Mira, Rotterdam; Panormos, Christobal; Activi ty, Londen; Schweiburg, Kiel; Ventura, Glasgow; Norsklent; Hero; Stainless Duke, Seapsborg; Stiren, Lorient, IJmuiden: Lu- ehedeiche, Dublin; Fairplay 11, Noordzee; Standal, Kristiansand, IJmuiden. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.). loor- an- krij- ngen ver- loe- tend tter, aan r de lisa’’ :ept. nge- (Van een onzer verslaggevers) IJ- r de •ede nden et de :kers (zoen :euw elijk I 80. ters- red- ;uin- erbij jater pge- jizer :epje twij- l dit het :hip- e en ten. Lf is richt arde ’roep - ge- nam- Aan- Unc- izend bben ieuw aan land Plein 1940-1945 nr. 48 SANTPOORT Vannacht is op de Ha- gelingerweg ter hoogte van het viaduct een zeventienjarige bromfietser uit Aer- denhout over de kop geslagen. Door onbe kende oorzaak blokkeerde het voorwiel van zijn bromfiets. Met een open been- fractuur is de jongen in het Zeeweg Ziekenhuis ogenomen. VELSEN. Op de weg Amsterdam- Velsen zag vannacht de bemanning van een surveillancewagen een tamelijk slin gerende personenauto rijden. Toen de chauffeur uit eigen beweging op een par- keerstrook stopte, werd de man aange houden. Het bleek dat de man, een café houder uit IJmuiden, te diep in het glaas je had gekeken. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. dienst naar en van de USA-oostkustha- vens, dank zij American Export Lines. In de gehele wereld wordt het aanbod van containers snel groter en Amsterdam lijkt een goede kans te maken door het achterland. Container Terminal Amsterdam vooral is blij met de nieuwe aanwinst; het bete kent een toename van twaalfduizend con tainers (overslag) per jaar- Het bedrijf (CTA is eigendom van de KNSM) heeft tot dusver met verlies moeten werken, maar een dergelijk nieuw bedrijf met alle moderne faciliteiten vergt nu eenmaal een lange aanloopperiode, alvorens de investe ringskosten eruit zijn. IJMUIDEN. De heer L. E. Wortel, technisch ambtenaar D bij de afdeling Brandstoffen- en astransport van de cen trale Velsen van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noord-Holland, is bij zijn 40-jarig overheidsjubileum door H. M. de Koningin onderscheiden met de ere-me- daille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. ten, de buizen uit de categorie B maar liefst 135.080. voor uw BRUILOFTEN RECEPTIES, PARTIJEN en VERGADERINGEN. De 93 herenhuizen worden gebouwd door het aannemersbedrijf W. Thunissen n.v., uit Heemstede. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Boreas, Rotterdam; Caroline Oldendorff, Rotterdam; Hein von Bargen, Flixbo- rough. VELSEN. In IJmuiden hebben zich gisteren twee minder ernstige verkeerson gelukken voorgedaan waarbij twee kinde- ren betrokken waren. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Minerva 2, Goole Rusteringen, Londen, Poplar; IJmuiden; Opole Stettin; Berwald, Rotterdam; Brinio, Londen; Marwa, Delf zijl; Weimar, Antwerpen; Authority, Lon den; Greta Gunda, Hamburg. De breedte van een B-woning wordt zeven meter, de diepte elf meter. Ook hier is de woonkamer met de open keuken z- vormig. Verder wordt een open haard aangebracht. Op de eerste verdieping zijn vier slaapkamers waarvan één met bal kon. Op de tweede verdieping komen twee slaapkamers. Vanzelfsprekend worden ook deze huizen centraal verwarmd. In totaal worden twaalf van deze woningen neerge zet. Op de Heerenduinweg reed plotseling een zesjarige jongen op zijn fiets vanuit de bosjes langs deze weg de rijbaan op, vlak voor een auto. De chauffeur die de wagen bestuurde, kon de jongen niet meer ontwijken. Door de botsing liep de knaap een hersenschudding en een hoofd wond op. Het slachtoffertje is naar het Zeeweg Ziekenhuis vervoerd. In de Lorentzstraat stak een vierjarig jongetje plotseling de straat over. Ëen passerende politieauto kon het kind on danks krachtig remmen van de chauf feur niet meer ontwijken. Door de matige snelheid waarmee de wagen reed, kreeg de peuter slechts een flinke buil en enke le schaafwonden aan het gezicht. DRIEHUIS. Over twee jaar zal het aantal woningen in de gemeente Velsen uitgebreid zijn met 93 zogenoemde heren huizen. Deze worden gebouwd aan de Lodewijk van Deijssellaan in Drieiius te genover Huis ten Hagen en de Dammers- flat. Er komen twee categorieën huizen. De A-woningen moeten 82.500 gaan kos- sii.: Vorig jaar was het aantal schepen dat via IJmulder sluizen naar de hoofdstad voer 81.77 met een gezamenlijke inhoud van 81.697.257 kubieke meter en de ge middelde inhoud per schip was 35.28 ton. Amsterdam kreeg dezer dagen een in jectie ter opleving van het containerver voer: het heeft opnieuw een directe c- Het aantal A-woningen wordt 81. Deze worden elk zes meter breed en ongeveer acht meter vijftig centimeter diep. Bene den komt een z-vormige woonkamer waarin een open keuken i» opgenomen. Via een open hardhouten trap bereikt men de eerste verdieping, waar zich drie slaapkamers bevinden, een badkamer (met ligbad) en een toilet. Op de tweede etage treft men een grote slaapkamer aan met twee dakkapellen. Deze huizen krijgen alle een volautomatische centrale verwar ming. Bij dertien van deze woningen zul len vaste garages worden neergezet. Ten overvloede moet nog vermeld worden dat in deze nieuwe buurt nog 49 losse garages worden gebouwd. Deze zijn even eens voor de verkoop bestemd. Inmiddels heeft de Stichting van de Nederlandse Visserij aan minister Lar- dinois verzocht alles te willen doen om de Britse regering ertoe te bewegen het voor de Nederlandse zeevisserij nadelige besluit in te trekken of de voorgenomen maat regel op te schorten. Van groter belang voor de haringvoor- raden in de Noordzee is de door Noorwe gen getroffen maatregel, volgens welke vanaf 1 augustus tot eind 1972 de haring visserij voor industriële doeleinden (pro- duktie van vismeel) voor de eigen Noorse vissers verboden is. Zij mogen in deze periode alleen haring voor menselijke con sumptie vangen. Op deze manier wordt de zogenoemde industrieharing, of jonge ha ring, gespaard. IJMUIDEN. In de vroege ochtend van woensdag is ten noordoosten van Schiermonnikoog een jacht, de „Violen” in moeilijkheden geraakt. Nordeich Radio ving van een onbekend Duits vaartuig een May-Day bericht op, waarna schepen in de nabijheid verzocht werd assistentie te verlenen. Scheveningen Radio in IJmuiden be- irchtte later in de morgen, dat twee opvarenden van het jacht door een heli kopter van boord zijn gehaald. Het terrein aan de Lodewijk van Deijssellaan in Driehuis wordt momenteel gereed gemaakt voor de heiwerkzaamheden. Twaalf jaar geleden, in 1950 kwamen 4480 schepen naar Amsterdam, met een gezamenlijke inhoud van 23.212.000 kubie ke meter; de gemiddelde bruto-inhoud per schip was 1831 ton. ’I"4. i Volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek zou de goederen- aanvoer vorig jaar zijn toegenomen met 1.581.000 ton tot 17 147.000 ton; de afvoer zou zijn toegenomen met 1.146000 ton tot 6.934.000 ton. De Scheepvaart Vereniging Noord stelde echter, dat de statistiek van de gemeente Amsterdam andere cijfers gaf en gezien de terugloop van het stuk- goederenverkeer was men bepaald niet optimistisch. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Hai- thabu, Flixborough; Greta Gunda, Col chester; Stiren, Antwerpen, IJmuiden; Rona, Baye Comeau; Theodara A.S., Vigo; Astyanax, Leixoes; Weser Eporter; Ba yonne; Rusteringen, Londen, IJmuiden; xMelusine, Duluth; Authority, Ipswich; Katowice, Stettin; Minerva 2, Londen; Stainless Duke, Barrero, IJmuiden; Brigit- ta, Nornaes, Beverwijk; Marwa, Xpyla; Bawaen, Hamburg; Wega Leningrad, Zaandam; Boekanier, Maldon; Christian Mathiesen; Martha, Exmouth; Hoop, Cork; Tor Anglia, Gothenborg; Arizona, Rotterdam; Panafstar, St. Pedro; Susanne Schulte, Narvik; Wespe, Hamburg. IJMUIDEN. De aanvoer (door zestien vaartuigen) in IJmuiden was dinsdag: 108 kisten en 36 kleine kisten schelvis, 88 kisten en 73 kleine kisten, 232 kisten kabeljauw, 3811 kisten en 512 kleine kis ten haring, 182 kisten 119 kleine kisten makreel, 7 kisten schol, 45 kisten haai, 19 kisten varia, 50 stuks stijve kabeljauwen, 750 kilogram tong. Per kilogram in gulden: gr. tong 9.45-8.99, middentong 9.25-9.32, kleine m. tong 8.79-8.16. tong 1 9.87-9.32, tong 2 9.49-8.87, zalm 8.70. Per 50 kilogram: schelvis 2 41, schelvis 3 62-41, wijting 1 56-38, wijting 2 46-32, schar 30, kabeljauw 1 72, kabeljauw 2 71, kabeljauw 3 99-55, kabeljauw 4 88-46, kabeljauw 5 65-35, tarbot 237-218, haai 106-84. makreel 89-22.80, haring 1 28.40- 23.50, schol 3 110-96, schol 4 102-81. Besommingen: HD 107 5690, KW 39 5350, 121 9290, 144 5900, IJM 9 2400, 36 f 9.000. ARM 12 600, VD 9 1800, 75 900, YE 25 f 1100, IJM 23 2500, ZL 6 800, IJM 209-IJM 211 49.000, KW 206- IJM 27 45.400. SCHEVENINGEN. In Scheveningen werden dinsdag aangevoerd: 40 kisten ka beljauw en 70 kisten makreel. URK. Van 5 tot en met 12 augustus werd in Urk 415.764 kilogram Noordzee- vis, voor een waarde van f 1.196.940,79 aangevoerd. Tijdens de jubileumviering op het hoofdkantoor van het PEN vanmorgen ontving de heer Wortel deze onderschei ding uit handen van de heer W. Mensink, als wnd. Commissaris der Koningin. IJMUIDEN. De toeristenstroom naar en van Amsterdam via de IJmuider slui zen hebben we alweer gehad en de indruk is dat het sedert 1965 sprongsgewijs toege nomen zeegaand passagiersvervoer aan het eind van dit jaar een recordgetal zal laten zien. Aan de kade van het Passengers Terminal Amsterdam lag dezer dagen zo’n 78.000 cruise-tonnage: een concentratie van passagiersschepen welke na wereld oorlog II ongekend was. Maar.zal bij het opmaken van de balans op 31 december ook het goederen vervoer in 1972 toegenomen blijken? Telefoon 1 65 51 - 02550 -r ‘Ife 7 life f

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5