Soeverein besluit van stadhouder Willem V uit 1813 zou moeten verdwijnen Voor rijksambtenaar minder zekerheden dan vroeger Aansprakelijkheid bij aanvarings schade RUFAY Nederlandse gemeenten willen wettelijke regeling paspoort E „Vacaturekelder” voor sollicitanten I I I I I I I I d OP AANVRAAG WORDT VAAK GUNSTIG BESLIST Gastronomerie x-maai beter J Wet, recht en praktijk f I De Bokkedoorns” 9 MICHELIN WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1972 SEIZOEN 1972-1973 - Concertgebouw - Haarlem - 8.15 uur SERIE A SERIE B SERIE C (Van onze Haagse redactie) Stoel van SLAVENHANDEL =l 17 26 19 Sollicitatiesluis 9.- 95 Op AOW bekort uw bandenspecialist l dl NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST Stap uit de Zorgenwereld in een Oase van Sfeervolle Gastvrijheid bij (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken een brief geschreven waarin ze onder meer zegt dat de materie-paspoorten bij de wet moet worden geregeld. Nu maakt de minister van Buitenlandse Zaken uit wie een pas poort krijgt en wie niet. Hij doet dat op basis van een soeverein besluit uit 1813 (stadhouder Willem V was toen net terug uit Engeland, nog geen koning, maar soeverein vorst). Nederland kent nog maar heel weinig ministeriële bevoegdheden, die teruggaan op soevereine besluiten. Ze zijn beslist antiek. f9.- ONJUIST temidden van romantisch natuurschoon in het Weth. Gelukpark, Zeeweg 53, Overveen, tel.: 023-263600. Wij zijn in staat om U en Uw gasten Culinair te verwennen! Omdat wij vakbekwame medewerkers hebben die gelukkig begrijpen dat U ten volle wilt genieten van onze Culinaire schotels alsmede onze Service en Rustieke omgeving! Daarom staan wij reeds jaren bekend als een gerenommeerd Restaurant! Gelegenheid voor Recepties en Parties! Het gehele jaar geopend! DEN HAAG „Wie carrière wi1 maken als rijksambtenaar heeft meer zekerheden dan iemand die in het vrije bedrijfsleven op de ladder om hoog wil. Maar de tijd is voorbij dat een ambtenaar kan zeggen: Als ik ademhaal rol ik wel verder”. Dat zegt de heer B. Burgers, hoofd van de afdeling publiciteit en werving van de Rijkspsychologische Dienst. Jan Eshuis. 57 Jaar. Getrouwd. 5 Kinderen. 32 Jaar geleden bij bandenspecialist Rufay gekomen. Heeft ’t goed naar z’n zin. Logisch, want bij Rufay is ’t niet effe gauw een bandje monteren. Nee, Rufay monteert veiligheid. Gebruikt daarvoor de modernste apparatuur. Bovendien verkoopt Rufay alleen de allerbeste merken. Michelin bijvoorbeeld. De radiaalband met de goede ’grip’. Gaat heel erg lang mee. Toegegeven, da’s nadelig voor Rufay. Hoewel... misschien dat daarom juist zo veel toevallige kopers klanten werden. Mensen die het voordeel dat ze van Rufay kregen belangrijk vonden. Maar bovenal eisten ze ook 100% veiligheid. Michelin stelt die automobilisten niet teleur. Vandaar dat Jan Eshuis en z’n 88 collega’s graag Michelin adviseren. 6 vrijdagavondconcerten ■'W vanaf r ja i f van MR. C. A. BARON BENTINCK veiligheids vakman i i i Op het ministerie wordt erom gegrin nikt. >,Het is inderdaad wel antiek. Een siavenhandelaarsgeval is ons niet bekend- Wel hebben we zo’n vijfttien jaar het paspoort ingehouden van een Nederlander die in de Middellandse Zee aan zeeroverij deed. Hij overviel smokkelschepen. De ogenschijnlijke rariteiten staan overigens in de paspoortinstructie omdat er interna tionale verdragen over zijn.” sonen en goederen. Ook de schade, welke doo'- een botsing aan andere voorwerpen, b.v. een brug, is toegebracht, wordt als aanvaringsschade aangemerkt. positie, waarhij hij promoties kan afspre ken. Hij heeft een eenzijdige aanstelling. Door die eenzijdige aanstelling heeft hij trouwens evenmin recht op staken. Een bezwaar van het ambtenaar-zijn is ook de kans op overplaatsing. Niet alleen de man van de rijkspolitie of de douane, iedereen, als het belang van de dienst dat vordert. Maar nu wil men ook rijksdien- sten gaan spreiden om redenen van ruim telijke ordening. ispre- u, tel. ebalie rdags trum- gbaar Haarlem-N. Dr. de Liefdestraal 14-16, 023 - 375658 - 375930 M irdi. 198,- p.w. eerste drie maanden wordt 100 percent uitgekeerd, vervolgens zes maanden 90 percent, daarna een jaar 80 percent en eventueel daarna 70 percent. De totale wachtgeldperiode wordt bepaald door de leeftijd plus het aantal dienstjaren. Is de uitkomst 60 (bijvoorbeeld 45 jaar plus 15 dienstjaren) dan geldt een verlengde wachtgeldregeling tot de wachtgelder 65 jaar is. Zijn er inkomsten uit nieuwe arbeid, dan is korting van het wachtgeld mogelijk. Ook de formele rechtspositie van de rijksambtenaar is beter dan bij het particuliere bedrijfsleven. De ambte naar heeft zijn eigen rechter. Daar kan hij ook naar toe als hij zich in zijn carrière gepasseerd voelt, hoewel bij de rijksoverheid, anders dan bij bijvoorbeeld de militairen, die toch ook bij het rijk in dienst zijn, geen recht op promotie be staat. De ambtenaar heeft geen contract- concerten f50,- (a.l.) reduktie 110,- 1 reduktie <10^ reduktie f10,- jaren ’50 was het ministerie van Finan ciën fel op deviezensmokkelaars. En wat handelaren in verdovende middelen aan gaat: we hebben op onze kosten, die ze later natuurlijk moet terugbetalen, een juffrouw uit India teruggehaald. Ze zat er zonder een cent aan de grond en had de hulp van de ambassade ingeroepen. Het Wie bij de rijksoverheid in dienst treedt moet weten dat niet zijn kwaliteiten worden betaald, maar de stoel die hij krijgt in de formatie van een dienst of van een departementsafdeling. Bij een voorlichtingsdienst zat een redacteur op een stoel die in de formaties gewaardeerd was in de rang van commies. Hij leverde werk van referendariskwaliteit. Die man was niet volgens de referendarisschaal te betalen. Er was ook geen referendarisstoel vrij, zodat hij niet kon promoveren. De man ging weg. „Er wordt wel gezegd dat ambtenaren het zo goed hebben omdat zij geen AOW behoeven te betalen. Dat is niet zo. Van daag de dag is hij er beter mee uit, maar later krijgt hij per dienstjaar geen cent AOW. eHti s twee prcent per jaar. De AOW loopt over 50 jaar. Een ambtenaar die 40 dienstjaren heeft wordt 80 percent op zijn AOW bekort. Van aanvaringsschade is echter niet sprake als een zwemmer door een schip wordt gewond of gedood. Wij denken hier aan de speedboot, die op 11 juli 1970 op het Veerste Meer bij Vrouwenpolder op Bij Buitenlandse Zaken tillen ze er niet zo zwaar aan. Wel wordt verbaasd opge keken bij de vraag waarom Buitenlandse Zaken paspoorten afgeeft en niet het ministerie van Bnnenlandse Zaken. Een paspoort is immers een identiteitsbewijs. Dat is het niet, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken. „Het is een papier ter introductie bij een vreemde mogend heid. Het is alsof de Staat der Nederlan den zegt: „Ik sta voor deze persoon in.” De soep wordt niet zo heet gegeten. Artikel 74 van de paspoortinstructie zegt: „Indien de aanvrager zich bij herhaling aan smokkelarij of deviezenfraude heeft schuldig gemaakt, of als smokkelaar be kend staat, wordt op de aanvraag afwij zend beslist.”. Buitenlandse Zaken: „In de Wie aan zijn top zit, moet zien dat hij bij een ander departement of een andere rijksdienst komt. Er circuleren vacature- lijsten op alle departementen en diensten. De ambtenaar, die vooruit wil en daartoe de capaciteit heeft, moet zelf initiatief tonen. Maar over het algemeen zit een ambtenaar op de plaats die hem volgens zijn kwaliteiten toekomt. De departemen- talen personeelschefs zijn niet gek. De rijkssalarissen zijn niet overdreven, maar wel redelijk. Wel kan bijvoorbeeld een bedrijfsarts bij een grote onderneming misschien een ton verdienen en bij het rijk de helft. Maar als men de artsen optrekt komen oo wde economen en juris ten. Het eind is dan zoek,” aldus de heet Burgers. „Mijn eigen kinderen zou ik adviseren bij de provincie te gaan werken in plaats van bij het rijk. Bij een provincie kan men soepeler zijn met de functiewaarde ring. Want de provincie controleert de ge meenten en het rijk wordt gecontroleerd door Binnenlandse Zaken, maar wie con troleert de provincie? Het komt voor dat een rijkswaterstaatman, die aan een Rijks- brug orkt, minder verdient dan de pro vinciale waterstaatman die bij die rijks- brug bezig is met een provinciaal brugge tje. Weliswaar moet dé werkclassificatie voor rijk, provincie en gemeente gelijk zijn, maar daar zit nog veel theorie in.” haar verstrekte voorschot liep in de dui zenden. Een dag na aankomst in Neder land betaalde ze het voorschot terug. Die straatarme juffrouw Die had natuurlijk hasj gesmokkeld onder onze bescher ming” Wie als zwerver zonder voldoende mid delen van bestaan bekend staat, krijgt geen paspoort of raakt hem kwijt. Het ministerie: „Het gaat om bekend staan. We kennen een vrouw, die krijgt soms ineens de geest van Deterding over zich. Hij schijnt ervoor gezorgd te hebben dat ze nog na haar veertigste zang is gaan stude ren. Als de geest zich gemanifesteerd heeft, reist ze naar het buitenland. Op de ambassades in Parijs en Rome kennen ze haar al, want dan komt ze daar zonder geld aankloppen. Dan krijgt ze een re- tourkaartje. Van zo iemand houden we het paspoort in. Evengoed duikt ze weer elk ogenblik in Parijs op. Het gaat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten niet om dit soort zaken- De vereniging erkent beperkingen op het recht op een paspoort. Een paspoort wordt niet verstrekt aan iemand die onherroepe lijk onvoorwaardelijk is veroordeeld tot gevangenisstraf. Iemand die een onvoor waardelijke veroordeling heeft lopen, of die voorwaardelijk in vrijheid is gesteld, krijgt alleen een paspoort als justitie daartegen geen bezwaar heeft. Dat geldt ook voor iemand die een proces-verbaal heeft lopen wegens een misdrijf. Iemand die in staat van faillissement verkeert, krijgt alleen een paspoort als de rechter commissaris dat goed vindt. toepassing bij opzet of grove schuld^ van de eigenaar van het schip. In dergelijke gevallen zal een roekeloze speedbootvaar- der wegens grove schuld voor de volledige schade aansprakelijk gesteld kunnen wor den. De beperkte aansprakelijkheid geldt al leen voor aanvaringsschade. Daaronder valt de schade toegebracht aan een ander schip en de zich daarop bevindende per- Bij het particuliere bedrijfsleven kan men zo’n man misschien gemakkelijker hogger betalen dan volgens zijn rang. Bij het rijk geldt: Gelijke monniken, gelijke kappen. Dat zijn dan de stoelen, niet de mensen. De enige speelruimte is iemand, die men graag wil hebben binnen zijn rang fictieve dienstjaren toe te kennen. Een havo-leerling die bij de belastingen komt, begint met iets meer dan een ma- vo-leerling. Maar hij zit dan wel eerder aan zijn eindsalaris. Een jonge boekhou der, die diploma’s haalt, komt desondanks niet op een hogere stoel als die er niet is of niet wordt „bij gemaakt.” Bin nenlandse Zaken moet voor elke forma- tiewijziging toestemming geven. Het ene departement is handiger om wijziging van formaties door te drukken dan het andere, re. Hoeveel burgerpersoneel het rijk in dienst heeft, is niet precies bekend. Het ligt er aan wie wordt meegeteld en wie niet. De militaire politie behoort niet tot het burgerpersoneel, de douane weer wel. De heer Burgers komt grof geteld op 200.000 rijksambtenaren. „Daarbij zijn zo wel vroedvrouwen grafdelvers.” Het is dan ook niet meer zo dat een ambtenaar na de vaste aanstelling vervol gens voorgoed veilig zit. Men kan om kwalitatieve redenen ontslagen worden. Het komt ook nogal eens voor dat ambte naren worden weggewerkt wegens reorga nisatie, waardoor „zijn stoel vervalt.” Maar de wachtgeldregeling van het rijk, die het bedrijfsleven gewoonlijk kent. De is vastgesteld voor motorsportboten, die een grotere snelheid dan 20 km per uur kunnen bereiken. Voor deze boten speelt de waterverplaatsing geen rol meer. Het vermogen van de motor is hier als norm genomen. Voor de minder snelle plezier vaartuigen is de waterverplaatsing als maatstaf gehandhaafd. Wel zijn de scha debedragen verhoogd. Sedert 1 oktober 1970 is de aansprakelijkheid van de ple ziervaart voor aanvaringsschade voor mo torsportboten, welke een snelheid van meer dan 20 km per uur kunnen berei ken: tot ƒ7.500 per p.k. van het motor vermogen, met een maximum van ƒ250.000; voor andere jachten en motor sportboten tot 350,per kubieke meter waterverplaatsing; voor passagiersschepen en woonschepen: tot 270 en voor alle an dere pleziervaartuigen: tot 180 per kubie ke meter waterverplaatsing. Deze beperkingen zijn echter niet van Er is geen centraal benoemingsbeleid. Elk departement maakt zelf uit wie het benoemt en waarom. De RPD is alleen solliciatiesluis. Het carrièrebeleid is per departement verschillend. Wel is er één methode van personeelsbeoordeling. Des ondanks kan een jonge ambtenaar bij het ene departement, na zijn eerste twee jaar als ambtenaar op arbeidsovereen komst of in tijdelijke dienst, de laan worden uitgestuurd, terwijl zijn collega, die precies hetzelfde werk doet en die precies dezelfde kwaliteiten heeft, bij een ander departement zijn vaste aanstelling krijgt. 6 vrijdagavondconcerten - Populaire Landenserie 13 old., 17 nov., 8 dec., 12 jan., 16 febr., 16 maart Dirigenten: Libor Petek, Yves Prin, Jerzy Katlewicz, Hans Vonk Solisten: Dubravka TOMSIC, Peter PALECZNY, Janine DACOSTA, Barbara NISSMAN - piano; Emmy VERHEY, Gijsbert BETHS - viool Abonnement 6 concerten p.p. 125,- (alles inbegrepen) 6 dinsdagavondconcerten 3 okt., 7 nov., 12 dec., 16 jan., 6 lebr., 6 maart Dirigenten: Libor Petek, Yves Prin, Jerzy Katlewicz, Hans Vonk Solisten: Gina BACHAUER, Géza ANDA, Michel BLOCK - piano; Ayla ERDURAN, Edith PEINEMANN - viool; Elisabeth STEFANSKA - clavecimbel Abonnement 6 concerten p.p. i 35,- (alles inbegrepen) 20 okt, 24 nov., 22 dec., 26 jan., 23 febr., 23 maart Dirigenten: Libor Petek, Yves Prin, Jerzy Katlewicz, Hans Vonk Solisten: Jan HESMERG, Dick de REUS, Vera BETHS-viool; Jan van den BERG-fluit; Theo BRUINS, Herman UHLHORN - piano; Sylvia VEELO - harp; Henri GOUDER DE BEAUREGARD - hobo; Wout van WILGENBURG, Anner BIJLSMA - violoncello; Jacques van HARTEN - contrabas; NOORDHOLLANDS BLAASKWINTET Abonnement 6 concerten p.p. f 20,- (alles inbegrepen) Combinatie-Abonnement Serie A Serie B - 12 Serie A Serie C - 12 concerten 145,- Serie B Serie C- 12 concerten f35,- Passe-Partout Serie A, B en C- 18 concerten 165,- (a.i.) reduktie f 15,- Abonnementsverkoop bij het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13 HaarTem, fel. 32 09 94 Uifgebrelde prospekfus met programmagegevens verkrijgbaar bij hef Concertgebouw’ en Administratie van het N.P.O^ Lange Begijnestraat IJrd Haarlem, telefoon 32 09M-11M3* Paspoorten werden vroeger dan ook on der persoonlijk zegel van bijvoorbeeld de minister, of van een ambassadeur, ver strekt. Pas na de Eerste Wereldoorlog is het grote foliovel, dat zo’n paspoort was, vervangen door het boekje. En het heeft nog tot na de Tweede Werreldoorlog ge duurd dat er verandrring kwam in de situatie dat een paspoort een gunst was. Het was immers een aanbeveling. De paspoortinstructie 1952 zegt echter dat op een paspoortaanvraag, behoudens bepaalde uitzonderingen, gunstig wordt beslist. De VNG is dat niet voldoende. Bij een wet in formele zin zijn de rechten van de burger op het verkrijgen van een paspoort het beste gewaarborgd- De vereniging wijst daarbij op wat staat in het voorge stelde nieuwe artikel 6 van de grondwet: „Alle Nederlanders worden in Nederland toegelaten, zij kunnen niet worden uitge zet. Hun kan niet worden belet het land te verlaten dan in gevallen, bij of krach tens de wet bepaald.” Buitenlandse Zaken: „Het is een mis verstand te menen dat je een persoonsbe wijs nodig hebt om het land uit te mogen. Iedereen mag weg, ook zonder papierèn. Het is dan uiteraard wel de vraag of elk land je binnenlaat. Daarom is een pas poort in de praktijk natuurlijk wel een soort identiteitsbewijs.” Nog steeds is een paspoort bovendien een vorm van garantie dat de houder een net persoon is voor wie het buitenland niet de grens hoeft dicht te houden. Immers, indien de aanvrager van een paspoort bekend staat als zeerover, sla venhandelaar, handelaar in vrouwen en kinderen, of handelaar in verdovende middelen, wordt op de aanvraag afwij zend beslist (paspoortinstructie, art. 73). schulden en alimentatie binnen te halen. Er wordt een oneigenlijk gebruik van het paspoort gemaakt Buitenlandse Zaken: „We begrijpen de opwelling van de VNG niet zo goed. Er zijn zo’n zes miljoen paspoorten in om loop. Per jaar worden er één miljoen vernieuwd of nieuw uitgereikt. Daarop zijn slechts, gemiddeld, 200 weigeringen. En die gelden dan nog voor 70 pet. justitiële gevallen.” De VNG: „Bovendien vinden we het beroep op een weigering of intrekking van een paspoort onduidelijk geregeld. Daar zou de rechter over moeten gaan. Als een burgemeester, die paspoorten mag verstrekken, weigert, is een beroep moge lijk bij de commissaris der koningin. Als de commissaris der kongin weigert, is beroep mogelijk bij de Minister van Bui tenlandse Zaken. En die beslist dan uit eindelijk”. Buitenlandse Zaken: „De rechter? Die zou zich onbevoegd verklaren- Als de minister een paspoort weigert, kan tegen die beschikking in beroep worden gegaan bij de Kroon. Dan komt de zaak voor de Raad van State. Geheel volgens de letter van de wet Beroep administratieve beslis singen. Sinds de wet er is, is er voor paspoortzaken vier keer gebruik van ge maakt.” Het aantal vacatures ligt gewoonlijk rond de vier percent. Het is nu minder, omdat er een gedeeltelijke personeelsstop is en omdat men, nu het buiten de overheid niet overal goed gaat, stoelvaster is. Wie een betrekking bij de overheid ambieert kanterecht bij de Rijkspsycholo gische Dienst, Eisenhowerlaan 132, Den Haag. Daar is een „vacaturekelder.” In bakken zitten kaarten met beschrijvingen van alle vakante ambtenarensteden, ex clusief echter de lege stoelen bij staatsbe- drijvan als de PTT en de Spoorwegen. Alleen de vacatures bij de directe rijksin- stellingen worden genoteerd. Op de vacaturekaarten staat om wat voor soort werk het gaat, welke oplei ding gevraagd wordt, wat het salaris is, wat de standplaats. Komt het tot een sollicitatie, dan moet die worden gericht aan de rijkspsychologische Dienst. Men kan zich bij de RPD ook als sollicitant laten inschrijven, zo in de trant van „als er eens een bouwkundig tekenaar nodig is, dan heb ik interesse.” Bij vaca tures worden eerst de lijsten met inge schrevenen nagekeken. Zijn er slechts twee, drie kandidaten, dan wordt geadver teerd. Bij zes ingeschrevenen wordt de keuzemogeljkheid voldoende geacht en blijft publieke werving vooralsnog uit Of in de „vacatureklder” de gegevens op de kaarten van de actuele vacatures kloppen is niet met zekerheid te zeggen. Officieel moet de zaak in orde zijn. De partementen en r ijksdiensten zijn ver plicht hun vacatures te mlden. „Gesloten benoemingen” bijvoorbeeld professoren die hun opvolger zelf uitzochten zijn bij Koninklijk Besluit verboden. Er is echter geen sanctie op overtreding van het verbod. Vandaar de advertenties als een professor nodig is of een burgemeester van een grote gemeente. Zo’n man werd vroeger aange zocht. HAARLEM. Degene, die een on rechtmatige daad heeft bedaan, is ver plicht de door zijn schuld veroorzaakte schade te vergoeden. In het algemeen geldt deze vergoedingsplicht voor de gehe le schade. De wet kan evenwel de schade- vergoedingsplicht voor bepaalde gevallen beperken. Zo heeft artikel 944 van het Wetboek van Koophandel de aansprake lijkheid voor aanvaringsschade in de bin nenvaart beperkt tot een bepaald bedrag per kubieke meter waterverplaatsing. Voor verschillende soorten van schepen zijn dus verschillende bedragen vastge- ste d, die wat de beroepsvaart betreft, sinds 1 oktober 1970 met ongeveer 80 percent zijn verhoogd. Tot die datum was de aansprakelijkheid voor passagiersschepen, woonschepen en jachten beperkt tot f 150 per kubieke meter waterverplaatsing en die voor alle andere pleziervaartuigen tot 100 per kubieke meter. De waterverplaatsing van kleine pleziervaartuigen is echter zeer ge ring. Daardoor was ook de aansprakelijk heid voor aanvaringsschade, veroorzaakt door een pleziervaartuig, bewoonlijk be perkt tot een luttel bedrag. Tegenwoordig kunnen evenwel speedbo ten en snelle motorjachten met zeer krachtige motoren een veel groter gevaar opleveren dan andere typen schepen. Dit heeft ertoe geleid dat een aparte regeling i i De VNG acht het principieel onjuist datc het instituut van het paspoort wordt dienstbaar gemaakt aan het verhalen van alimentatieschulden of schulden aan de staat. Mr. H. R. G. Veldkamp van de VNG: ,-De wet kent rechtsmiddelen om een groep van 17 zwemmers invoer. Een vrouw, moeder van zes kinderen, kwam daardoor om het leven. Zelfs indien de speedbootvaarder hier slechts geringe schuld zou hebben, zal hij toch voor de volledige schade aansprakelijk gesteld kunnen worden, daar hier van aanva ringsschade geen sprake is.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9