Zondag met Rob Slotemaker op Zandvoort GIJS VAN LENNEP: FORMULE 5000 RA CEN IS BIJNA ECHT >8 <e ondanks overwinning op F eyenoord Borussia (3-1) nog met m topvorm It I Elly Appel drong door tot halve finales Geen verrassingen in strijd 8 om Nederlandse tennistitels Wat is Arlita? KAREL1 I i w b, m i I? Cijfers van de eerste divisie ZEILEN Hollis bleef aan de leiding Amerikaan voor Rotterdam-Zuid voor golfjeugd 20 stuks Arlita 2.80 Winst en verlies Winst Go Ahead 3 er is maar één 1' DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 (Van onze sportredactie) Snelheid Blessure Goeie vraag Het is de nieuwe Karell superlichte senoritas. O I ^V.vWVVVVWVVWVVVVVVWVVVVVVVV^A/VVVVVXAAAA/VVViAfi/VVVVVVVVVVV'^^ Gijs van Lennep: aan de bak blijven. (Van onze sportredactie) Jan Hajer: duel der sentimenten. 2-0 ADVERTENTIE de MARC SERNÉ V? en De mumaantal sets vergde was Fleury-Soe- ters (4). /an het de steun van zijn fans niet verliezen - grote aandacht moeten besteden aan zijn verdediging. Aan de gaten, die er op het ogenblik zo gemakkelijk in het defensie- blok vallen. Een analyse van het Duitse doelpunt (in de tiende minuut van de tweede helft) van de voet van Heynckes kan bij het zoeken van de oorzaken van grote waarde zijn. Toch ziet Van Lennep veel perspectief in de Formule 5000. Het verschil tussen de Formule 5000 en de Formule I wagens, .stes, isty- tele- istes, tes, ach- iers, eda- ma- ga /aar ;aan per lent. dat iw- dat ran- >aan raar uit- ®nd- 1 ge- lems ncier en. Bol- sta- ruls- 5 ge- 8. Htle U 'lijk? 'oor >gs- id- »nt at? ijk rel en, ek tr ok i In de voorhoede wordt de snelheid van Ressel en ook die van Attilla Ladinski nog te weinig uitgebuit. Het speltype van deze twee spitsen vergt een omschakeling van Feyenoords middenveld, dat gewend was de bal bijna tot in het doel te moeten brengen. Na het verdwijnen van Hasil en Jansen (Kristensen en Schoenmaker ver schenen in de middenlinie) kwamen er ook geen dieptepasses meer. Ressel: „Aan Willem van Hanegem heb ik veel steun. Hij is in staat me te lanceren. Door hem kan ik mijn snelheid volledig uitbuiten. Dat ging vanavond niet.” ROTTERDAM. De basketbalvereni- ging Transol-Rotterdam-Zuid zal in het nieuwe seizoen de beschikking hebben over de Amerikaan Tim Shea. De 23-jarige allrounder speelde als student voor het Rollins College in Florida. Coach Jan Bruin is een paar weken geleden naar New York geweest om Shea te zien spe len, nadat hij was getipt door makelaar Richard Kaner, die al eerder heeft bemid deld bij het aantrekken van Amerikaanse spelers door Europese clubs. Het feit, dat Feyenoord gisteravond dan toch maar één van de Duitse topploegen versloeg, valt natuurlijk niet weg te cijfe ren. In Borussia spelen diverse internatio nals, die er uit prestigeoverwegingen niets voor voelen te verliezen; ook al is het „maar” een vriendschappelijke wedstrijd. Feyenoord won met een ruime marge dankzij enkele flitsende momenten. Daar voor was het Rotterdamse publiek het team dankbaar, maar Feyenoord zal - wil En toch was het voor de zonnende vrij talrijke schare in Scheveningen niet helemaal een verloren dag. Immers: Hajer-Schneider, het duel der sentimen ten, uit tennis-technisch oogpunt niet op zienbarend maar wel uiterst attractief. De beide vedetten uit de zestiger jaren heb ben alle listen te baat genomen om de „broedermoord” te plegen, doch het was uiteindelijk de ambitieuzere Jan Hajer die uit het vait vol topspin, tegeneffect, drop shots en merkwaardige lobs de meeste punten opdiepte: 6-4, 6-3, 6-3. Centen waren toen het grote probleem, probeerjiiteraayd wel om zoveel mogelijk Financiën vormen nog steeds Van Len- neps grote probleem. Hij stelt nuchter: „Als ik tweeeneenhalve ton meebreng kan ik nog steeds rijden waar ik wil. Maar Het zou natuurlijk erg veel van dit seizoen goed maken. Vooral ook omdat het na enkele „klappers” in 1971, zoals het winnen van de vierentwintig uren van Le ROTTERDAM Gunther Netzer had één moment de macht de vriend schappelijke wedstrijd Feyenoord Borussia München Gladbach te be slissen. Zelfverzekerd kwam hij in de tweede helft aanlopen om de door „Ausputzer” Joop van Daele veroor zaakte strafschop te benutten. 21 stond de Westduitse topploeg achter. Als Netzer Ger Reitsma zou weten te passeren, dan zou Feyenoord vrijwel zeker door de knieën gaan. Reserve- doelman Reitsma stopte de penalty van veelvoudig international Gun ther Netzer. Een ovatie daalde neer op zijn hoofd. Hij won de wedstrijd. Door hem vond Feyenoord de kracht om zich onmiddellijk los te wrikken uit de tot dan toe wurgende greep van het Westduitse middenveld. Uit een voorzet van De Jong kopte La dinski één minuut nadat Reitsma de strafschop stonte het derde doelpunt in het net achter de Duitse keeper Kleef. om daarna met de linkervoet doelman Kleef te passeren. Een juweel van een doelpunt. En ook in de achttiende minuut toen Schneider een afgeslagen aanval op ving, Hasil aanspeelde en zelf doorging. 2—0. iktie 170). hoe- a en ’68 •emt rote n in ken. mde i», s. I-circus. Wellicht vergaloppeerde men zich daarom ook in „het tientje voor Gijs”, de actie die erin zou moeten resul teren dat Van Lennep voorlopig voor één seizoen alle Grand Prix zou kunnen rij den. Bovendien had Van Lennep de pech dat het hoogtepunt van zijn autosportcar- rière tot dusver samenviel met een diep gewortelde economische recessie. Het be drijfsleven bedacht zich liever twee keer dan één keer zijn centen te steken in zoiets vaags als een Formule I coureur, die met een dreigende afschaffing van de Grand Prix van Nederland bovendien nooit op Zandvoort zou zijn te bewonde ren. HAARLEMMERLIEDE Het is voor de buitenwacht een beetje stil geworden rond Nederlands topcoureur Gijs van Lennep. Ook dit jaar sijpelden bij de publiciteitsmedia regelmatig de telexberichten over Van Lenneps activiteiten binnen die duidelijk maakten dat hij nog steeds een uiterst actief en goed in de markt liggende coureur is, maar de realiteit was dat een onbetekenend brandje, waar Van Lennep tijdens een sport wagenrace in Amerika op het circuit van Watkins bij betrokken was en waarbij zelfs ten onrechte werd gesuggereerd dat hij ternauwernood aan de dood was ontsnapt, meer publiciteit vertegenwoordigde dan zijn triom fale opmars in de Formule 5000. Met nog vier te verrijden wedstrijden staat Van Lennep op de eerste plaats en is hij zelfs de grote kanshebber voor de titel in deze vooral in de Verenigde Staten erg populaire klasse. Mans en een spectaculair Grand Prixde- buut op Zandvoort, slechts een kwestie van tijd leek voordat Van Lennep defini tief deel uit zou maken van het Formule- CRICKET. Het Australisch cricketteam heeft in Londen de vijfde en laatste testmatch tegen Engeland gewonnen met vijf wickets. De eindstand van de serie wedstrijden is nu gelijk. Beide landen hebben tweemaal g ewonn en en eenmaal gelijk gespeeld. De scores van de vijfde en laatste wedstrijd: Engeland 284 en 356, Australië 399 en 242 voor vijf. ZANDVOORT. De Nederlandse jon gens hebben op de links van de Kenne- mer Golfclub in Zandvoort de Westduitse jeugdploeg met S’/z-S’/e verslagen. De Duitsers zegevierden wel in alle drie four somes, doch verloren vijf van de zes singles. Eén partij eindigde onbeslist. Op de banen van de golfclub Toxandria bij Breda verloren de Nederlandse meisjes met 4-5 van de Zwitserse junioren. De gasten wonnen twee van de drie fourso mes en drie van de zes singles. dat is het criterium niet. Van de twintig Formule I coureurs, waartoe ik mijzelf ook reken, die er op de wereld zijn, zijn er slechts een paar die ir. plaats van geld mee te brengen geld verdienen. In de praktijk is het zo dat bij de meeste stallen de tweede man het geld meebrengt om de eerste coureur te betalen. Er zijn er maar enkelen die echt wat verdienen. Stewart en Ickx zijn de grote jongens en in de toekomst komt daar zeker ook Emerson Fittipaldi (de man die het we reldkampioenschap in de Formule I prak tisch niet meer kan ontgaan red.) bij. Dan heb je het in feite gehad' Natuurlijk wil ik nog erg graag Formule I rijden maar het is moeilijk om er tussen te komen. Ik aan de bak te blijven-” Om die reden is het voor Van Lennep ook een teleurstellende zaak dat zijn „an dere” contract, met John Wyer, er niet helemaal is uitgekomen. Pech was een vaste metgezel tijdens de sportwagenraces van Gulf Research Racing zoals de offi ciële benaming van het team luidt. Van Lennep is ook nog niet zeker van con tractverlenging met GRR. In deze klasse staat echter alles op losse schroeven om dat het rijden met prototypes een uiterst geldverslindende zaak is. Van Lennep: „Toch is het belangrijk om ook die races te rijden. Prototypes zijn eigenlijk ver kapte Formule I wagens. Het is echt geen kinderspel. Kijk maar naar Ferrari. Daar laat men zijn prototypen berijden door louter Formule I coureurs als bijvoor beeld een Ickx, Andretti, Schenken, Reg- gazoni en Redman.” Voorlopig concen treert Van Lennep zich echter voorname lijk op de Formule 5000. Door zijn uitste kende resultaten in deze klasse is een contract bij Speed International Racing, waar ook Surtees voor rijdt, slechts een kwestie van Van Lenneps handtekening. Van Lennep: „Ik moet ja gaan zeggen. Daarom ligt dat even anders dan mijn contract met Wyer, waar zij ja moeten gaan zeggen.” die iets subtieler zijn gebouwd en derhal ve vooral op langzamer circuits door hun meer uitgebalanceerde bouw enkele se- seconden sneller draaien, is in feite gering. Daarom meent Van Lennep: „Het is bijna echt. Bovendien: als je voldoende ervaring hebt opgedaan in een Formule 5000 dan is een Formule I wagen geen probleem meer- Er komt praktisch evenveel vak manschap voor kijken om een 5000 te besturen of een Formule I”. Peter Ressel zei later: „Die Reitsma is een klasse apart. Het publiek kan wel enthousiast zijn, maar het was toch te zien dat Feyenoord niet best draaide. Zeker niet in de tweede helftDe trainer van Feyenoord Ernst Happel bracht een experimenteel elftal op het veld. Wederom probeerde hij rechtsbuiten Henk Wery op de rechtsback plaats. In de achterhoede had Joop van Daele de plaats van de geblesseerde Rinus Israel overge nomen en fungeerde aanvoerder Schnei der als voorstopper. Linksback was Theo van Duivenbode. In de middenlinie was Willem van Hanegem niet opgesteld, wel Theo de Jong, Jansen en Franz Hasil. 14 et (moet u naar vragen) Hasil raakte al vlug na het begin van de wedstrijd geblesseerd aan zijn rechter arm. Toch liet Ernst Happel hem, in het kader van een kennelijk alleen op de Oostenrjjker gerichte „hardings-actie’ 'tot aan de rust in het elftal. Met Hasil en een alerte Wim Jansen in de middenlinie was Feyenoord aanvallend verfrissend, soms zelfs explosief. Zoals in de vierde minuut toen een dieptepass van Jansen door Theo de Jong met de hak werd meegenomen Daarom is het ook duidelijk dat Van Lennep in die Formule 5000 en zeker als hij dit jaar kampioen wordt voor hem als de mogelijkheid bij uitstek ziet om zijn Formule I plannen toch nog eens in een niet al te verre toekomst te' realiseren- Gezien de logische opbouw en ervaring die er in zijn raceloopbaan zit is hij de enige Nederlandse coureur die daar op dit moment recht op kan doen gelden. De naam Van Lennep vertegenwoordigt in de racerij namelijk iets. Dit zal ook de organisatoren van de Levi’s Challenge Cup, een wedstrijd die meetelt voor het Europese toerwagenkam- pioenschap, door het hoofd gespookt heb ben toen zij erin slaagden om Van Len nep te contracteren voor deze wedstrijd, die zondag op het circuit van Zandvoort wordt verreden. Als co-équipier van Van Lennep tijdens deze eerste lange afstands- race op Zandvoort (vier uur) zal slipex pert Rob Slotemaker fungeren. Zij rijden de door Alpin„ ingeschreven drie liter BMW. Geen specifieke fabriekswagen maar er zijn de afgelopen weken al zoveel modificaties aan aangebracht dat Van Lennep zich zeker niet bij voorbaat kansloos acht op een goede eindklassering. Van Lennep: „Terwijl die fabrieks-Alpi- na’s iedere week worden aangepast was aan deze wagen nauwelijks iets gedaan. Robs ’BMW is echter nu een stuk beter. De laatste races voor het Nederlands kampioenschap zal hij dan ook nog een geduchte concurrent kunnen worden. De wagen is nu echt internationaal geprepa reerd. Tot nu toe had hij alleen maar nationaal gereden en de weinige keren dat hij dan niet uitviel dan liep de wagen gewoon niet. Dat zal nu wel even anders worden. Er zit een andere motor in, de wagen heeft een kortere achteras, die oyerbrengingsverhouding is veranderd, er zitten hogere en bredere wielen onder en hij heeft andere banden. Bovendien ge bruiken wij een ander soort remmen. De wagen zal goed worden geprepareerd om dat wij ook over de Alpina-monteurs kun nen beschikken. Door al deze zaken moeten wij op Zandvoort toch in rondetijden van 1.36 terecht kunnen komen-” De Graafschap-Wageningen: 1-2 (1- 2). Hiddink 1-0 (strafschop); Roelofs 1- 1; Hazelhekke 1-2. Scheidsrechter Hoppenbrouwer (8000 toeschouwers). De Graafschap kon moeilijk zijn eenheid vinden en voet balde bovendien nadat het met 1-0 voor kwam, nogal hooghartig. Daar door leed het een verdiende nederlaag tegen Wageningen, dat in de tweede helft de voorsprong gemakkelijk con solideerde. Roda JC-Sportclub Cambuur: 3-2 (0- 0). Onsman 0-1; Van Leeuwen 1-1; Blatter 2-1 (strafschop); Van Leeuwen 3-1; Zuidema 3-2. Scheidsrechter Schouwenaars (5000 toeschouwers). Een wedstrijd waarin de defensies na rust niet meer stand konden houden tegen de aanvalslinies. Roda won dit spannende duel verdiend, omdat het een wat beter spelinzicht aan de dag legde. Heracles-Volendam: 0-2 (0-1). Sul 0-1 en 0-2. Scheidsrechter Weerink (5000 toe schouwers). Een geflatteerde, hoewel toch verdiende nederlaag van Heracles tegen Volendam. Volendam profiteerde twee keer van zwakke momenten van doelman Van der Heide. Fortuna Vlaardingen-FC VVV (0-0). Rijgersberg 1-0 en 2-0. Scheidsrechter De Vos aan de bij tijden hard slaande Rolf Thung zijn handen meer dan vol hebben. Bij de dames drong Elly Appel door tot de halve finales. De Beverwijkse verwij derde Ada Bakker met 6-1 6-2 nogal hardhandig uit het toernooi door middel van een goede backhand, kundig anticipe ren en uitstekend voetenwerk. De blonde „coming-woman” mag het nu proberen tegen Marijke Schaar, van wie zij vorige week reeds won. De kampioene manoeu vreerde zich maar moeizaam langs Nelle- Mieke Brouwer, de tweede Revelatie van de titelstrijd. Betty Stöve (een superieure 6-0 6-0 tegen Lidy Bielefeld) en Judith Salome (een verloren eerste set tegen Nora Lauteslager) bestrijden de andere finaleplaats. MEDEMBLIK. De Australiër Peter Hollis, die in de eerste en tweede wed strijd zegevierde, is woensdag op de derde dag van het wereldkampioenschap in de Contenderklasse, dat op het IJsselmeer voor Medemblik wordt gehouden, op felle tegenstand gestoten. Hollis probeerde alles maar kon de Engelsman Davis Pitman niet passeren en moest met een tweede plaats genoegen nemen. De positie van de Australiër aan kop van het klassement is hierdoor echter niet erg geschaad want zijn grootste concurrent, de Ier Graig Moffit, zette met de grootste moeite een aanvankelijke twintigste plaats in een tiende positie op de finishlijn om. Alleen Pitman heeft zijn achterstand op Hollis iets teruggebracht. De ideale weersom standigheden, inspireerde de Nederlander Dirk Jan Kann maar weinig. Vanaf de start bleef Kann ver beneden zijn kunnen zeilen en werd dertiende. In het klasse ment is hij nu drie plaatsen gezakt naar een achtste positie. SCHEVENINGEN. Even afgezien van de spelcapaciteiten, veel lichamelijke inspanning is momenteel niet nodig om bij Nederlands beste acht tennissers te geraken. Woensdag vorderden tijdens de nationale titelstrijd op de Metsbanen in Scheveningen Jan Hordijk. Fred Hemmes, Niek Fleury, Maria Laudin, Paul van Min, Jan Hajer, Rolf Thung en Loek Sanders tot de kwartfinales. De vier eerstgenoemden geplaatst speelden daarvoor één partij, het andere kwartet hoefde tot dusver in twee optredens nog geen set af te staan. Het enige treffen in de tweede ronde dat meer dan het mini- Maar toch - ondanks acties, waarin het publiek een nieuw Feyenoord dacht te herkennen - kwam het spel van de Rot terdammers niet goed over. In de opzet van de aanvallen haperde te veel om Feyenoord dit seizoen enige kans te geven in een confrontatie met zijn rivaal Ajax. Nu duurt het nog wel even voordat die ontmoeting plaats vindt, om precies te zijn tot 17 september, maar toch moet ook de trainer van de FC Utrecht Bert Jacobs (de tegenstander van aanstaande zondag) mogelijkheden hebben gezien om de zwakheden van dit elftal uit te kunnen buiten. In de verdediging bijvoorbeeld. Doel man Reitsma was uitstekend op dreef, maar wat door het viertal voor hem (uitgezonderd Schneider) werd gedaan verdiende geen voldoende. Rinus Israel schudde na de wedstrijd zijn hoofd en zei: „Wat moet dat zondag worden? Ik heb zeker tien doelrijpe kansen voor Borussia gezien. De lekken moeten vooral op de vleugels worden gezocht. Op links zowel als rechts. Bij Theo van Duivenbode en bij Henk Wery. Beiden hadden het voor recht een helft tegen de getructe Rupp te spelen. Rupp bedient zich al jaren van één en de zelfde schijnbeweging. Hij dreigt naar binnen te gaan, maar stapt tenslotte altijd weer naar buiten om ver volgens de bal voor te zetten. Zowel Wery als Van Duivenbode had geen ant woord op dit toch eenvoudige wapen van Rupp. DEVENTER. De wedstrijd voor de eredivisie Go Ahead EaglesFC Twente, die voor zondag 3 september op het pro gramma stond, is vervroegd naar zaterdag 2 september. De Deventer club wil, mits de tegenstander akkoord gaat, ook dit seizoen zo veel mogelijk op zaterdagen spelen. In Zutphén heeft Go Ahead dinsdaga vond een vriendschappelijke wedstrijd tegen AZC, een amateur tweede klasser met 0-4 gewonnen. Bij rust was de stand 0-2. Groenendijk (3) en Hans Bleijenberg waren de schutters. (3000 toe- schouwers). Fortuna breide voor rust I nog te veel om VVV te overrompelen.I In de tweede helft gaf de betere condi- I tie en het steunende werk van hetI middenveld de doorslag. Volewijckers-Fortuna SC: 1-2 (1-1). Fiene 1-0; Stovers 1-1; Blotenberg 1- 2. Scheidsrechter Geurens (1500 toe- schouwers). Een matige partij voetbal. I Fortuna speelde minder slordig dan het I vooral defensief onsamenhangendeI Volewijckers. Erkens (FSC) kreeg een I gele kaart. Sportclub Tilburg-SW: 2-2 (1-2). Van de Korput 0-1 en 0-2; Romeijn 1-2 (eigen doel); Hakkens 2-2. Scheidsrechter Van Gemert (3500 toeschouwers). Een meer dan verdiend gelijkspel van Tilburg, dat na rust SVV sterk terugdrong. Blaauw miste eerst nog een penalty, maar vier minu ten voor tijd maakte Hakkens toch zeer terecht gelijk. Veendam-Helmond Sport: 2-2 (2-2). Wieringa 1-0; Manders 1-1; Kreekels 1-2; Pascal 2-2. Scheidsrechter Van Dijken (4000 toe- schouwers). Een enerverende wedstrijd vooral voor rust. In de tweede helft speelden beide ploegen wat behouden- der om in ieder geval de remise vast I te houden. Heerenveen-Eindhoven: 1-0 :0-0). Henk Prinsen 1-0. Scheidsrechter Keizer (7000 toe- schouwers). Een spannende spectacu- laire wedstrijd, verdiend door Vitesse gewonnen dank zij een grotere inzet. Scheidsrechter Beek gaf de HVC’ers Van Willigenburg, Calot en Van de I Klift ten onrechte een gele kaart. PEC Zwolle-FC Dordrecht: 1-1 (1-0). Stoffels 1-0; Bentson 1-1 (straf- schap). Scheidsrechter Berrevoets (3000 toe schouwers). PEC speelde vaardiger, maar ook krampachtiger dan Dor drecht, dat vanuit een gesloten defen- sie met uitvallen PEC probeerde teI bedreigen. Invaller Roeland (Dor- I drecht) en Hogendoorn (PEC) kregen I een gele kaart. Triomfator Hajer krijgt nu te maken met Maria Laudin, de Tsjech met inmid dels de Nederlandse tennisnationaliteit. Laudin kende geen pardon met Fried Schmitz (6-1 6-1 6-1) en is met zijn degelijke, niet van vaart gespeende spel voor iedereen gevaarlijk. De als eerste geplaatste Jan Hordijk leverde uit gram schap over zijn verbanning van het cen trecourt een degelijk werkstuk af tegen Just Barth, die in aanleg zeker niet de slechtste Nederlandse tennisser is geweest. Hordijk sloeg na 7-5 krachtig door naar 6-1 en 6-2 en lijkt in deze vorm niet te stuiten. Meer moeite had Fred Hemmes: 8-6 6-4 7-5 tegen Hans Haks. Maar de titelhouder, die traditioneel op de nationa le wil „pieken” komt toch onmiskenbaar weer in oude doen, al zal hij donderdag

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13