Dumpingen van West-Duitsland GROOT GELUK BIJ ONGELUK V in Atlantische Oceaan be KAMERLEDEN ONGERUST OVER GIFLOZINGEN Moord op weduwe opgelost Rotterdam krijgt meer volmacht woningbeleid m Johnson achter McGovern Overvallers verjaagd BERUCHTE NAZI-RECHTER IN NEDERLAND GAAT VRIJ UIT Aanklacht van Wiesenthal afgewezen r „Strafrechtelijk niets aan de hand” si i in Amsterdam Jaloerse man Studentenraad VU B V HET WEER r Beslissing over toeristenbelasting tegen erepromotie Indonesiër geeft politie kopstoot uitgesteld 11 2 c Staatsloterij if DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 De Jong wist van niets 610e Rc Doodvonnis voor klap I BONN Een poging van Simon Wiesenthal de Westduitse justitie te laten oordelen over een van Hitlers meest beruchte rechters in Neder land, is definitief mislukt. Een lang durige rechtsstrijd heeft er integen deel toe geleid, dat dr. Franz Schu macher, die als „Oberfeldrichter” in Utrecht verantwoordelijk wordt ge acht voor doodvonnissen wegens on beduidende delicten, zich van alle blaam voelt gezuiverd. Geen moord DOf< (Van onze parlementsredactie) WEERRAPPORTEM (Van onze redacteur in Bonn) millibar 10» hedenmorgen 'i 16 augustus 1972 Tweede klasse 092006 092006 Een extra prijs van 100.000,is gevallen in de serie B op het nummer: en een troostprijs van 2.000,op nummer: van elk van de andere series. nummer: nummer: 051640 041900 066385 066385 Pas na dit incident legitimeerden de agenten zich en rekenden de jongeman in. Bij overbrening naar het bureau schopte en sloeg de Amsterdammer wild om zich heen. Eén van de recher cheurs moest zich daardoor onder dok tersbehandeling stellen. Op het bureau verklaarde de jongeman dat hij vrese lijk jaloers is en niet kan hebben dat men naar hem of zijn meisje kijkt. 9.35 4.58 nw nnw zzw wnw ozo zzw nw nnw wzw nw uur. uur. 0 0 0 0 0.4 0 0 0 0 0.4 2 0 0 2 0 0 0 0.1 0.1 8.5 0 4 0 0 0 0 0 14 16 1 0 0 0 4 11 0 0 Prof. De Jong geeft toe dat hij Schu macher ontving, omdat hij er geen idee van had wie er precies tegenover hem zat. Met Schumachers verleden had vooral de heer Sijes (een medewerker van prof. De Jong) zich beziggehouden, die nu zegt: „De Jong kon het niet weten, maar als ik in de gaten had gehad wie er beneden op bezoek was, zou ik hebben gezegd: ach, bent u nu meneer Schumacher, een ogen blikje graag! en ik zou de politie hebbn gewaarschuwd.” 066037 001008 098493 057094 060294 1 64 03 886 615 138 543 3497 STONEWALL (UPI). Oud-president Lyndon B. Johnson heeft zich gisteren achter de democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, George McGovern, geschaard. Dierenmishandeling. Voor een onbekend aantal Vaassense „lieverdjes” stond de vakantie in het teken van dierenmis handeling en baldadigheid. Zij hebben op zwanen en eenden uit de gracht van kasteel „De Cannenburgh” met katapul ten geschoten, maar ook hengels ge bruikt om de dieren te treiteren. Enkele dieren werden doodgeslagen. De jeugdi ge dierenbeulen voerden ook de grote karpers voedsel met spelden. Voorts zijn veel ruiten van gebouwen, fabrie ken en scholen ingegooid. Het is de politie tot dusverre niet gelukt iemand in de kraag te grijpen. in de Nederlandse samenleving mogelijk zijn. ETA actief. Terroristen hebben gisteren twee bommen tot ontploffing gebracht en in Baskenland een bureau van de WV in brand gestoken, zo heeft de politie medegedeeld. Volgens de politie is dit het werk geweest van de ETA. De bomaanslag vond plaats op een filmthe ater in Onate, ongeveer 65 km van San Sebastian. Verkeersdoden. Tijdens het weekeinde van vier dagen waarin dinsdag Maria-ten- hemelopneming viel, zijn in Frankrijk 220 mensen bij verkeersongelukken om gekomen. Verder werden bij auto-onge- lukken 2.400 mensen gewond, van wie 816 ernstig. De kaam Rabat Hass: den c Het een 1 ninkl geval noorc vlieg ten e De het stopt De 1 auto On rond Steec stellt de k escoi prin: nebc Tj vliej de 1 waa men min: gew 1 AMSTERDAM. Op het Stations plein in Amsterdam is een 18-jarige Amsterdammer aangehouden, die daar met zijn meisje wandelde. Toen zij twee rechercheurs in burger tegenkwa men die zowel naar hem als naar zijn meisje keken, bleef de jongeman vol gens de politie staan en gaf een der politiemannen plotseling een kopstoot. 15 18 19 18 20 18 19 18 18 30 17 35 25 17 24 19 17 22 20 22 21 25 23 18 27 28 28 20 25 21 22 27 22 28 21 25 25 RA jaar zijn 1 de k< van een ninkl ec V€ is. P voc ma me sta* boi Ka 1 se en sej tei ke be da bl 19’ ri v 01 k b r J S 1 12 9 8 9 10 12 12 8 14 9 12 27 18 13 11 H 10 16 11 15 12 14 11 8 20 21 17 12 17 12 10 20 13 17 6 21 15 V: ovei min geri H den Ni het bur ti f- uur. uur. AMSTERDAM. De moord op de 49- jarige Amsterdamse weuwe Bonnie Falck- Beekhuizen, die maandagmiddag dood in haar woning in de Van Ostadestraat werd gevonden, is opgelost: met de arrestaties van een 27-jarige Marokkaanse farbieks- arbeider en zijn 27-jarige landgenoot, een 37-jarige lasser, heeft de moordbrigade van de Amsterdamse politie de overtui ging de daders in handen te hebben. Hoewel elks aandeel in de moord nog niet precies vast staat is volgens commis saris W. van der Voort de fabrieksarbei der de hoofddader. De gewelddadige han delingen die tot de dood van de vrouw hebben geleid komen volgens de commis saris goeddeels voor zijn rekening. Roof is het motief van de Marokkanen geweest. De moordbrigade heeft, verdacht van heling, van uit de wonig van de weduwe gestolen goederen nog drie Ma rokkanen en een Portugese vrouw gear resteerd. De vrouw leefde met één der drie samen. zzw mist mist zzw zw z zw zzw zw zzw wnw n n wnw nw zzw zzw nno wzw ono wzw nno zw nnw no 5.000,is gevallen op het nummer: 50.000,is gevallen op het nummeri Amsterdam De Bilt Dee.len Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Ongewenste concurrentie. De plannen van de PTT om pasfoto’s en fotokopieën te laten maken op postkantoren betekenen een ongewenste concurrentie van de staat ten opzichte van het midden- en kleinbedrijf, zo heeft het Tweede-Ka- rnerlid Koningh van DS’70 gezegd in vragen aan minister Udirik van Verkeer en Waterstaat en aan de staatssecretaris van Economische Zaken Oostenbrink. Vinden de bewindslieden niet dat het particuliere bedrijfsleven zeer wel in staat is om deze service in voldoende mate te verzorgen? aldus het kamerlid zw. bew. mist mist half bew. onbewolkt mist geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. mist half bew. onbewolkt zw. bew. mist regenbui zw. bew. zw. bew. geh. bew. onbewolkt onbewolkt half bew. windst. licht bew. windst. regen half bew. regen geh. bew. licht bew. zw. bew. geh. bew. motregen zw. bew. zw. bew. Burgemeester Thomassen van Rotter dam heeft gisteren verklaard dat een goede oplossing van de woonvraagstukken in oude stadsdelen niet is te bereiken, om dat een noodzakelijk „verkooprecht” van de gemeenten een „politieke illusie” is. „Amsterdam en Rotterdam zijn links gerichte steden liggend in een rechts be stuurd land. Versterking van de onteige ning op korte termijn is in dit land nu niet realiseren”, zei de burgemeester in een radio-vraaggesprek met de VARA. De oplossingen die het gemeentebestuur vandaag in het debat over de rellen in de Afrikaanderwijk zou voorstellen, liggen volgens de burgemeester beneden het mi- minimum dat nodig is, maar het is volgens- hem het maximaal haalbare. „Wij kunnen geen oplossing geven van honderd per cent”. De burgemeester doelde op de wij ziging van de Logementenverordening en een verscherpt toezicht op de naleving van de Woonruimtewet. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG. Koel met aanvankelijk enkele buien, later meer zon. Aantal uren zon: 3 tot 10; minimum tempera tuur: 0 tot 4 graden onder normaal; maximum temperatuur: van 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 23 augustus: mini mum 14, maximum 20 graden. Zon Maan op Prijzen f Een prijs f De prijs van: MAASTRICHT Zwaaiend met een pistool hebben twee gemaskerde mannen gistermiddag in Maastricht geprobeerd een overval te plegen op een bijkantoor van de Gemeentespaarbank. Zij hadden daarbij niet gerekend op het verzet dat de 47-jarige heer J. Widdershó- ven, plaatsvervangend kantoorhouder, zou bieden. Door met kracht een stoel naar de overvallers te gooien, wist hij hen op de vlucht te jagen. Hoe de overvallers ontkomen zijn is niet bekend. Zij zouden ongeveer 20 jaar gijn. dam. tot degenen tegen wie zware be schuldigingen zijn ingebracht. Schumacher is de enige Duitse rechter wiens uitlevering Nederland na de oorlog verlangde. Hjj maakte echter een nieuwe carrière in het rechtsapparaat van de Bondsrepubliek. Drie jaar geleden werd hij als officier van Justitie gepensioneerd. de tanks en vaten beginnen door te roes ten. Het water van de Noordzee zou dan ernstig kunnen worden verontreinigd. „Het is waar, aldus de Kamerleden, dat het gaat om naar schatting 30.000 vaten chemisch afval, waaronder polyvinylchlori des, stookolie en afvalstoffen met gechlo reerde koolwaterstoffen en dat men nog geen oplossing heeft gevonden de vaten op zodanige wijze te bergen dat ze niet breken?” De twee Kamerleden willen ook weten of het de regering bekend is dat buiten, en wellicht ook binnen de Nederlandse territoriale wateren ook dumpingen heb ben plaats gevonden van explosieven en strijdgassen uit de Eerste en Tweede We reldoorlog (onder ander bij Helgoland en vóór de Deense kust), welke thans door doorroesten een ernstig gevaar beginnen op te leveren voor het milieu, vooral voor de visstand. Gevraagd wordt of de regering in inter nationaal verband gepoogd heeft om tot een oplossing van dit vraagstuk te komen. DEN HAAG. De gemeenten in het Rijnmondgebied mogen kopers van wo ningen met een huurwaarde van minder dan 220 per maand verbieden de eigen woning te betrekken. Vooral de gemeen ten Rotterdam en Schiedam kunnen met deze ontheffing van de eigenaar uit zijn recht de eigen (vaak oude en goedkope) woning te betrekken, een vuist maken tegen situaties, zoals die onder andere zijn ontstaan rond de pensions van Turkse gastarbeiders in de Rotterdamse Afri- kaanderbuurt. Minister Udink van Volks huisvesting heeft de bevoegdheid met in gang van dinsdag deze week aan de Rijnmondgemeenten gegeven. Eerste reac tie van een woordvoerder van een actie comité van buurtbewoners: „Het is wel laat, maar we zijn er toch erg gelukkig mee. Het is een stap in de goede richting”. AMSTERDAM. De Amsterdamse ge meenteraad heeft gisteravond de beslissing over het voorstel van B. en W. tot invoe ring van een toeristenbelasting van 4 percent per 1 januari 1973, tot de volgen de raadsvergadering moeten uitstellen. De reden was het staken van de stem men (2020), bij een motie van KVP en VVD om de invoering te verschuiven naar 1 april. Over de motie moet de raad in de volgende vergadering opnieuw stemmen. Daarna komt dan pas de eindstemming over het voorstel aan de orde. Het is de bedoeling van B. en W. de belasting te heffen op ovemachtigen in hotels en pensions met een „kale” logies prijs boven 7,50. AMSTERDAM. Git de studentenraad van de Vrije Universiteit in Amsterdam is fel verzet gerezen tegen het ere-doctoraat dat de senaat van de universiteit op 4 september wil verlenen aan mr. O. Noto- hamidjojo, de rector van de Universitas Kristen Satya Watjana in Salatiga, Indo nesië. Volgens de studenten is mr. Notohamid- jojo een verdediger van de „nieuwe orde”, zoals die door president Soeharto na de omverwerping van het regime-Soekarno is doorgevoerd. De studenten voeren aan dat die „nieuwe orde” steunt op een systema tische en voortdurende aantasting van de rechten van de mens. Ook houden zij de senaat voor dat het ook aan dit weten schappelijke college van de VU niet zal zijn ontgaan dat tienduizenden bij de vestiging van de „nieuwe orde” het leven hebben gelaten. In de brief van de studentenraad wordt een publikatie aangehaald van de ere- promovendus, waarin onder meer stond: „In de laatste jaren van de Soekarno- periode was men gebonden aan de grond wet van 1945. Nu wordt van de bevrijding gebruik gemaakt om een eigen interpreta tie te geven”. De studenten noemen het gebruik van het woord „bevrijding” op die plaats „een vorm van stuitend cynisme”. Schumacher zelf, die het met-losse- hand-vellen van doodvonnissen nu nog in feite bevestigt („het gebeurde vaak om af te schrikken, maar tweederde van die doodstraffen werd niet uitgevoerd”), is er op 66-jarige leeftijd nog onverminderd van overtuigd, dat zijn optreden in Neder land correct was. Hij heeft ons land, naar zijn zeggen, sinds de oorlog zeker 20 tot 30 keer bezocht en ging zelfs op bezoek bij het Instituut voor Oorlogsdocumentatie, waar de documenten tegen hem worden bewaard. „Als ik me schuldig voelde, zou ik toch niet uitgerekend naar prof. De Jong gaan”. Nederland, aldus Schumacher, onder scheidt zich van landen als België, Luxemburg en Frankrijk dat het na tien tallen jaren nog documenten tegen Duitse juristen indient. „Dat doen zelfs de Rus sen niet meer”. En wat betreft het dood vonnis voor een oorvijg? „Och, daar is niets mee aan de hand. De jongen leeft nog, in Rotterdam”. Gisteren heeft een fortuinlijke Hage naar geen schrammetje opgelopen toen hij in Den Haag in volle vaart met zijn auto tegen een lichtmast botste. De wagen vouwde zich om de paal en werd geheel verfrommeld. Door de botsing was hij naar de rechter zitplaats gegleden. Hij glim lacht terwijl hij uit zijn wagen wordt gezaagd. De minister heeft van de verzending van een brief met bovenstaande inhoud aan het Openbaar Lichaam Rijnmond melding gemaakt in de vergadering van de bijzondere commissie voor buitenlandse werknemers, die gisteren in de Tweede Kamer werd gehouden. In het overleg met de Kamercommissie heeft minister Boersma (Sociale Zaken ook een toezegging gedaan. Er zullen stringente regelingen worden vastgesteld, dat werkgevers verplichten voor een passende huisvesting te zorgen en werknemers verplichten deze woonruimte te betrekken en te blijven bewonen. De commissie en de bewindslieden hebben het betrokken gemeentebestuur erop ge wezen, dat op dit terrein ook voor haar verantwoordelijkheid ligt. Met name voor wat betreft de huisvesting beschikt de gemeente over een aantal bevoegdhe den. De rijksoverheid zal nagaan of deze bevoegdheden „op meer punten nog ver sterkt dienen te worden”. Minister Boersma heeft ook toegezegd, dat hij nog vóór de verkiezingen eind november de memorie van antwoord op het voorlopig verslag inzake de Nota Bui tenlandse Werknemers aan de Kamer zal toesturen. Minister Engels van CRM heeft op zijn beurt gezegd dat hij contact heeft met de Landelijke Stichting Welzijn Bui tenlandse Werknemers over gerichte voor lichting. Minister Van Agt laat zich „na der informeren over de door de politie genomen maatregelen”. In hét algemeen betreurt de bijzondere Kamercommissie het dat gebeurtenissen zoals in Rotterdam hebben plaatsgevonden „Ik geloof dat de democratische partij het best de belangen van het volk behar tigt. Daarom ben ik van plan de democra tische kandidaten voor 1972 te steunen”, aldus Johnson. De oud-president, die herstellende is van een hartaandoening, zal over een week McGovern ontvangen. VRIJDAG 18 AUGUSTUS Hoog water 9.35 uur en 22.10 Laag water 4.58 uur en 17.22 VRIJDAG 18 AUGUSTUS op 5.29 uur onder 19.58 15.12 uur onder 23.16 Studentenlening. De universiteit van Utrecht heeft een Nederlandse bankin stelling bereid gevonden persoonlijke leningen aan studenten te verstrekken van f 1000 tot 1100. De universiteit is tot dit initiatief overgegaan omdat vele studenten door de verhoging van het collegegeld en het inschrijfgeld tot bij elkaar f 1100 in moeilijkheden dreigen te komen. Het aangaan van persoonlij ke leningen met deze bankinstellingen, waarvan de Utrechtse rector, prof. Groenman, de naam nog niet bekend wilde maken, zal ook voor studenten van andere universiteiten gelden. Nog in de loop van deze week zal de bank de regeling, die is getroffen, bekend maken. Vaststaat al wel, dat de per soonlijke leningen verstrekt zullen wor den tegen een lager rentepercentage dan normaal voor persoonlijke leningen het geval is. Afbetaling zal binnen 10 maanden of een jaar moeten gebeuren. Bij terugbetaling binnen vier maanden, zal het rentepercentage worden vermin derd. 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: van 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het 2.000,is gevallen op het 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: van 15,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallén op nummers eindigende op: 200,-- zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers DEN HAAG Tweede-Kamerleden hebben woensdag hun ongerust heid geuit over de Duitse plannen waarover wij berichtten om 2.500 vaten met sterk giftige cyanidezouten te dumpen in de Atlantische Oceaan, op 550 kilometer uit de kust. De Kamerleden Pors en Baruch (beiden DS’70) hebben de ministers Udink van Verkeer en Waterstaat, Lardinois van Landbouw en De Koster van Defensie gevraagd, of zij het lozen van die stoffen verantwoord vinden. „Weet de regering dat deze giftige stoffen voor 250 miljoen mensen dodelijk kunnen zijn?”, zo vroegen de Kamer leden. De Christelijk-Historische Kamerleden Van Leijenhorst, Tolman en mevrouw De Ruiter willen van de ministers Stuyt van Volksgezond heid en Udink, dat zij stappen ondernemen om het storten van de zeer giftige cyanidezouten te voorkomen. I De Kamerleden van DS’70 hebben bo vendien gevraagd naar de plannen van een werkgroep uit de directie Noordzee van Rijkswaterstaat om de duizenden ton nen olie en chemicaliën te bergen uit tanks en vaten uit scheepswrakken voor de Nederlandse kust. Die plannen zouden gemaakt zijn omdat gevreesd wordt dat Schumachers naam staat nog steeds op de l(jst van Duitsers, die zich naar he€ oordeel van de regering in Den Haag nog moeten verantwoorden voor hun rol in bezet Nederland. Hjj behoort, volgens prof. L. de Jong, directeur van het Rijksinsti- tuut voor Oorlogsdocumentatie in Amster- Barometerstand (765 mm). geval zal wellicht alsnog een gerechtelijke actie mogelijk zijn. Het resultaat van het onderzoek was echter, aldus Wiesenthal, dat zo’n vonnis volgens het Westduitse recht hoogstens als doorslag zou kunnen worden beschouwd en dan zou zijn ver jaard. Op dat tijdstip was overigens het verle den van Schumacher juist opgerakeld door Simon Wiesenthal, nadat de Duitser zich had uitgesproken voor vrijlating van de Drie van Breda. Schumachers meest geruchtmakende doodvonnis betrof een Nederlandse stu dent, die in het bezit was geweest van een pistool (zonder munitie). Toen het vonnis door een hogere instantie werd afgezwakt, zou Schumacher er in beroep voor hebben gezorgd, dat de jongeman, Gerard Smith, toch de doodstraf kreeg. Na de oorlog diende Smiths vader een aanklacht in tegen Schumacher. Wiesenthal heeft in 1969 de minister van Justitie in de deelstaat Hessen, waar de Duitser als officier van Justitie werk zaam was, een dossier gestuurd met docu menten over Schumachers activiteit. Hij verzocht de minister te laten onderzoeken of het vonnis tegen Smith niet als moord zou kunnen worden beschouwd. In dat Een extra prijs van f 100.000,is gevallen in de serie B op het nummer: en een troostprijs van 2.000,op nummer: van elk van de andere series. Schumacher, die er zich van bewust is dat hij voorkomt („Ik ben nummer 116”) op de lijst, die de Nederlandse regering in 1968 naar Bonn zond, toen verjaring van oorlogsmisdaden dreigde, zegt echter, dat in deze procedure zijn activiteit in Neder land nog eens is onderzocht en dat er „strafrechtelijk niets aan de hand” bleek te zijn. Op onze vraag of in feite de Nederlandse lijst door de Duitse rechter niet serieus wordt genomen, antwoordde hij: „Dat wil ik niet zeggen, maar in elk geval is er niets van waar.” v: - W

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2