ZIEKENHUIZEN IN IJMOND-NOORD GEZAMENLIJK NAAR NIEUWE TOEKOMST? Dokter J. Rolink: Grote vraag naar gaat echt niet meer Rode Kruis-zegels AANVULLING DRINGEND NOODZAKELIJK In de Vishal I I I I I s I I I I I St, Jozefziekenhuis wil praten over versmelting met RKZ I I I 9 9 I I I „Ieder voor zich H I I 9 9 IN HAL VAN POSTKANTOOR IN UITERSTE GEVAL SAMENWERKING G. van Zalinge MET DE ZAANSTREEK kwart eeuw bij RKZ in dienst LTB’ers vertoefden in de Biesbosch Marktberichten Nog vier dagen verkoop in KIC-familiedag in Rooswijk Volkswagen minnaar augustus ZONDAG HEEMSKERK IJMUIDER COURANT DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 6 99 Ml Binding T oekomstmuziek Hoe de Patiënt centraal Super specialisten I aiUJKE STAND duiven vlogen ilfl 1 St. Jozef ziekenhuis te Heemskerk. Rode Kruis Ziekenhuis Beverwijk. bewoners (Van een onzer verslaggevers) ners J. ROLINK De twee ziekenhuizen in Beverwijk en Met name op dinsdag kwamen zij vaak tijdens de jaarvergadering van de N.V. ziekenhuis namelijk is er voor de bewo- huis. J. S. DICKER JAN PIET STOKMAN de Van bezitten. En wij draaien pas acht jaar” (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK/HEEMSKERK In de IJmond-Noord zullen de twee ziekenhuizen met een optimale gezondheidszorg voor de dag moeten ko men. Volgens dokter Rolink bestaat er dringend behoefte aan eigen zieken huisapotheken, een pathologisch-anatomische afdeling, een afdeling car diologie, goed geoutilleerde laboratoria, een gezamenlijke verpleegoplei ding en een centrale administratie oftewel een rekencentrum. Als Rode Kruis Ziekenhuis en St. Jozefziekenhuis niet tot een verregaande samen werking kunnen komen, om wat voor reden dan ook, zal men ongetwijfeld gedwongen worden tot een andere verbintenis met alle nare gevolgen, die daaraan verbonden zijn, zo meent dokter Rolink. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De heer G. van Zalin ge, chef van de technische dienst van het Rode Kruis Ziekenhuis, viert een dezer dagen zijn 25 jarig dienstjubileum. De directie en de regenten van het ziekenhuis bieden hem vrijdag 8 september van 17.30 tot 19 uur een receptie aan in het restau rant van het ziekenhuis. Bloemen: agaphantus 40; allium 2-7; anjer 11-32; trosanjer 155-220; anthurium 40-260; aster 55-95; calla 40; chrysant 120- 160; chrysant (jaarrond) 180-225; chrysant (per stuk) 28-34; dahlia 45-95; fresia 40- 125; gerbera 20-40; gladiool 75-145; lelie 5-75; litrus 75-175; nerine 90-115; orchidee 40-110; roos 20-40; roos (per tak) 10-26; babyroos 7-20. volgen, want de zorg voor de optimale begeleiding van de patiënten staat cen traal. Met de unieke situatie in Nederland, een ziekenhuis in semi-permanente gebou wen, groeit in Heemskerk de behoefte om steeds verder uit te groeien. (Van een onzer verslaggevers) OVERLEDEN: Cornelis Smit, 62 jaar; Willem J. Ossewaarde, 65 jaar; Margare- tha A. Stokman 82 jaar, echtgenote van P. J. van der Eem. Zondagmorgen half tien beginnen de meisjes en jongens met de vijfkamp. Om 13 uur treden de dames, junioren en senioren in het veld. Ook veteranen, 35 jaar en ouder,- mogen deelnemen, want voor deze heren is er een aparte poule ingesteld. De dames voetbalwedstrijd KIC —Het Lantaarntje (Zeestraat) besluit de familedag, waarna om 17 uur de prijsui- reiking volgt. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Voetbalvereniging KIC laat zondag 20 augustus al haar leden naar het sportveld in Rooswijk komen om deel te nemen aan de grote familiedag. De opzet van deze dag is om met de gehele familie, vader, moeder, broers en zusters, té gaan strijden in de vijf- en zevenkampen. Voor de KIC-men- sen is het meedoen belangrijker, dan het overwinnen en wie dit motto onderstreept, kan er daar in Rooswijk een gezellige dag van maken. Dokter Rolink: „Dat is een opgedrongen situatie. Als wij vijf jaar geleden zouden weten wat wij nu wisten hadden wij aangedrongen op een groot IJmond-zie- kenhuis. Kijk eens hier. Het Rode Kruis Ziekenhuis bezit een rijke geschiedenis. Deze historie is er tevens oorzaak van> dat de visie van het RKZ op de gezondheids zorg in IJmond-Noord niet is los te kop pelen van die historische binding van deze inrichting met Beverwijk. Een moeilijke, en tevens begrijpelijke, materie. Het RKZ wil graag de eigen waarde handhaven. Men is zo druk bezig met die uitbouw, en de financiële opofferingen, welke hiermee gepaard gaan, dat de samenwerkingsver banden een beetje op de achtergrond raken. Wij staan fris tegenover de samen in het gezondheidszorgpakket van IJ- mond-Noord ontbreekt heel wat. ONDERTROUWD: Pieter J. Sieveking en Theodora E. J. Snelleman; Arjen Jel- lier en Joke Steigstra; Theo Mulder en Mathilda J. M. Keesom; Arie Karei en Jacoba W. M. Ooteman. handen te kort. De eerste filatelisten meldden zich reeds vroeg om een of meer series van de fraai uitgevoerde postzegels en zegels voor de eerste-dag-enveloppen te kopen. Veel aftrek vonden ook de speciaal voor het Rode Kruis samengestel de postzegelboekjes met een waarde van drie gulden. Deze boekjes bevatten vier postzegels van 20 cent en vier postzegels van 30 cent plus toeslag. Zij zijn enkel bij het Rode Kruis verkrijgbaar en worden niet aan de loketten van de postkantoren verkocht. Het was jammer, dat sommige postze gelboekjes wat onzorgvuldig waren af ge sneden, waardoor soms een deel van de roltanding ontbrak. Een aantal mensen vatte dit echter op als curiositeit. Zeker is in ieder geval, dat de zegels wel hun frankeerwaarde behouden. De serie bestaat uit postzegels van 20 en 25 cent met een toeslag van 10 cent, zegels van 30 cent met een toeslag van 15 cent en postzegels van 45 cent met een toeslag van 25 cent. Een bijzonderheid is, dat aan de serie in verband met de komende tariefsverhoging een postzegel van 5 cent zonder toeslag is toegevoegd. De gehele serie kost dus ƒ11,85. De post zegels blijven tot 6 oktober verkrijgbaar aan de loketten van alle postkantoren; de zegels zijn onbeperkt geldig. Dokter Rolink: „Dit is een bijzonder belangrijke beleidslijn, die wij volgen. Het past precies in het kader van de verho ging van de kwaliteit van de gezondheids zorg hier. De patiënt behoort centraal te staan en niet het instituut ziekenhuis als GETROUWD: Rudolf H. de Ridder en Anna M. LeekjCornelis J. van de Reep en Johanna S. M. Maalman; Jan W. Goed hart en Eugenie M. M. van Hoek; Petrus G. J. Kloes en Maria J.A Motshagen; Gerard van Egten en Veronica C. M. de Vos. BEVERWIJK-HEEMSKERK. Medi sche hulp is tegenwoordig schrikbarend duur geworden. In twee jaar tijds zijn de kosten van ziekenhuisverpleging met maar liefst 56 percent gestegen. De over heid legt voorts in toenemende mate de kosten van de gezondheidszorg, die tot nu toe door het Rijk werden gedragen, op de consument. Een rechtstreeks gevolg hier van is onder andere, dat in dit jaar van de kosten van de academische ziekenhui zen 120 miljoen gulden of 60 per ver- pleegdag meer in de tarieven van de academische ziekenhuizen worden doorbe rekend. Met andere woorden: ten laste van de patiënten komen. De medische wetenschap en de techniek staan niet stil; nieuwe behandelingen en toepassingen doen hun intrede en ook die brengen in de meeste gevallen grote kos ten voor de ziekenhuizen met zich mee. De directies en besturen van ziekenhuizen zijn wel gedwongen om de medische we tenschap en de techniek op de voet te IJMUIDEN. De aanvoer in IJmuiden bestond woensdag uit: 7 kisten wijting, 245 kisten kabeljauw, 116 kisten makreel 47 kisten schol, 19 kisten schar, 6 kisten tarbot, 15 kisten varia, 1650 kg tong. Prijzen, per kg, in guldens: tarbot 9.55- 9.39, gr. tong 9.47-9.17, mid tong 9.57-8.98, kl.m tong 9.13-7.89, tong 1 10.06-8.65, tong 2 9.44-8.85, zalm 9.54. Per 50 kilogram: wijting 2 78-59, schar 78-57, kabeljauw 3 96-86, kabeljauw 4 77- 68, kabeljauw 5 65-56, schol 1 100-84, schol 2 110-97, schol 3 120-95, schol 4 90- 83, tarbot 384-236, griet 188-162, horsma kreel 16-12, rode poon 160. Besommingen: GO 12 7500, VD 9 1400, 15 3100, 75 720, 89 5600. YE 25 ƒ270, IJM 7 ƒ310, 23 ƒ870, ZL 6 f910. UK 56 en UK 200 7600, 135 en 145 6200, 196 en 234 6200. In feite werken de twee ziekenhuizen al jaren samen, maar Heemskerk vindt de tijd rijp geworden te praten over een verdergaande versmelting. „De bereidheid tot samenwerking gaat bij ons zover, dat, indien versmelting van beide ziekenhuizen wenselijk zou zijn, wij bereid zijn dit offer te brengen”, aldus dokter Rolink. Volgens de voorzitter van het zieken huisbestuur is de hamvraag deze: Willen wij in IJmond-Noord de nog ontbrekende voorzieningen tot stand bren gen, dan dient men samen te werken. Ieder voor zich is niet in staat deze geweldige taak tot een goed eind te bren gen. Alle andere problemen zijn daaraan voorlopig ondergeschikt. Zo heeft dokter Rolink het regentencollege van het Rode Kruis Ziekenhuis laten weten. BEVERWIJK. De noteringen van woensdag 16 augustus aan de Beverwijkse veilingen waren als volgt. Groenten: aard beien 360-410; andijvie 10-44; bloemkool 35-120; böspeen 38-100; doppers 180-255; groene kool 32-38; komkommer 15-42; prei 25-48; postelein 90-114; rode kool 12- 17; rode bessen 265-290; rabarber 41-54; spinazie 57-112; snijbonen 130-210; sper ziebonen 90-165; spitskool 57-66; tuinbo nen 19-72, tomaten 50-95; sla 6-20; was peen 14-52. Economisch - directeur J. S. Dicker „Samenbundeling van beide ziekenhuizen tot één is toekomstmuziek. Maar ééns dient er in IJmond-Noord naar dat ene ziekenhuis gestreefd te worden. En als je er nu niet mee begint komt er nooit iets van. Het RKZ en St. Jozef bezitten het zelfde wervingsgebied en bieden hetzelfde pakket voorzieningen. Eerst moet er ge werkt worden aan een zo hecht mogelijke samenwerking op bestuurs- en technisch niveau tussen beide inrichtingen. Na een studie op welke terreinen er gezamelijk kan worden opgetrokken kan worden na gegaan welke taken nu bij wie worden ondergebracht. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Na enig speurwerk heeft de politie in Amsterdam een 24-jarige IJmuidenaar aangehouden die ervan wordt verdacht van drie Volkswagens on derdelen te hebben gestolen. Van een nieuw exemplaar op de Wil- lemsbeekweg zou hij de voorspatborden en de lampen hebben ontvreemd, van een andere wagen in de Heidestraat de ach- terlampen en van een oude VW op een bedrijfsterrein de spanningsregelaar en de rotor. Los van deze zaak staat de diefstal van een Fiat-personenwagen in de De Noos- traat, waarover verder nog niets bekend is. Planten: achmea 580-830; begonia 90- 305; bellaperona 75; coleus 50-110; cycla men 90-490, poinsettia 310; fuchsia 55; gloxinia 310; geranium 70; hedera 80-120; hertshoorn 175-330; potchrysant 35-65; st. paulia 45-125; thunbergia 60-110; fresia 280-1100; vinca 35. In de noordelijke IJmond wonen thans ongeveer 125.000 inwoners. Over enkele jaren is dit uitgegroeid tot circa 150.000, die voor het overgrote deel zijn aangewe zen op twee ziekenhuizen: het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk en het St. Jozef ziekenhuis in Heemskerk. Het wordt te genwoordig een té kostbare aangelegen heid de allermodernste medische appara ten aan te schaffen en specialistische afdelingen te stichten, die alleen in het betreffende ziekenhuis gebruikt worden. ,Als de sterk stijgende ziekenhuiskosten een gevolg zijn van nieuwe geneesmetho den en dergelijke, dan kunnen wij daar vrede mee hebben, maar als elk dorp bij wijze van spreken een ziekenhuis moet hebben, dan is er duidelijk sprake van verspilling”, zei mr. C. H. Overduin, lid van de raad van bestuur van Delta Lloyd Heemskerk voeren reeds geruime tijd on- verzekeringsgroep NV op woensdag 28 juni derling overleg op technisch niveau. Een misch directeur van het St. Jozefzleken- 1 n WWV -t WWV v.w w -- *WY V’ 1Vn V 1- wwwvw I— «V I I I zodanig. In het verleden bestonden con crete plannen en zelfs statuten van een door de drie ziekenhuizen (Zeewegzieken- huis IJmuiden, RKZ en St. Jozef) op te richten stichting, die als uitvoerend or gaan ten behoeve van de deelnemende ziekenhuizen werkzaam zou zijn. De Stichting kreeg taken opgedragen door de gezamenlijke deelnemers om de gezond heidszorg in de IJmond goed te laten functioneren. De Stichting zou organen oprichten en beheren, welke dienstbaar zouden zijn aan de deelnemende zieken huizen. Nu het Zeeweg-ziekenhuis heeft gekozen voor de regio Haarlem is het toch wel mogelijk de Stichting door de twee overblijvende partners op te richten”. „De verantwoordelijkheid van het zie kenhuis ten opzichte van de patiënt is hier bijzonder groot. Waar elders, nu praten we niet over Rotterdam, vindt men een dergelijke opeenhoping van zware in dustrie in een relatief dicht bevolkte streek met moeilijke verbindingen met het achterland. Die keus tussen Haarlem en Alkmaar komt bij ons niet aan de orde. Eerst samenwerking in IJmond- Noord”. S te GEBOREN: Esther d. v. A. C. v.d. Linden en J. J. Brugman; Mina J. d. v. F. H. Jacobs en J. Beets; Astrid G. d. v. L. M. Di Niro en G. Niehot; Mariska d. v. L. A. Roozen en W. J. M. Reijer; Antonia d. v. G. Canovas Martinez en L. Garcia Martinez; Menno z. v. J. Bos en A. Eckhard; Elvira H. M. d. v. T. J. Welbo- ren en H. M. Zandvliet; Candy d. v. N. P. Groenewegen en T. M. v.d. Kooi; Orla M. d. v. P. M. Smit en A. M. Ryan; Raymond A. J. z. v. L. G. B. Heij veldt en E. M. Skotarczak; Charissa P. d. v. A. de Roo en N. Verhage. BEVERWIJK. - De welfaremedewer- kers en de colonneleden van het Rode Kruiskorps, die dinsdag en woensdag met medewerking van de directeur van het postkantoor, de heer J. Alting, Rode Kruis-zegels hebben verkocht in de kan toren aan de Laan van Meerestein en de Zeestraat en aan de Van Coevenhoven- straat in Heemskerk, hebben erg veel succes gehad. i BEVERWIJK. De afdeling Heems kerk - Beverwijk van de LTB heeft met een groot aantal leden een geslaagde ex cursie gemaakt naar de Biesbosch. Er waren bijna honderd deelnemers, die met twee autobussen de reis, die werd begun stigd door ideaal weer, naar Noord-Bra- bant aanvaardden. Op de terugweg is in Halfweg het gezamenlijke diner gebruikt. Dokter Rolink: „Ik zal mij maar beper ken tot de voor een leek zichtbare afde lingen. Dat is de apotheek. Zowel het Rode Kruis- als het St. Jozefziekenhuis beschikken niet over een eigen ziekenhuis apotheek. Gezien de moderne medische wetenschap is het onverantwoordelijk een apotheker uit het dorp met de leiding van de ziekenhuisapotheek te belasten. Die man bezit nog een winkel en zal zich ook met die beslommeringen moeten bezig houden. In IJmond-Noord is een zieken huisapotheek dringend noodzakelijk, met aan het hoofd een gespecialiseerde des kundige. Er is een pathologisch-anatomi sche afdeling gewenst, een cardiologie- afdeling, een laboratorium, geleid door een klinisch chemicus, een centrale ver pleegopleiding, een rekencentrum voor beide ziekenhuizen. Je hebt super-specia- listen nodig voor de twee ziekenhuizen. Als je dat alleen moet gaan betalen wordt het een financiële lijdensweg. De oprich ting van het brandwondencentrum van dokter Hermans in het RKZ zie ik als een stap in de goede richting”. „Dit alles wil niet betekenen, dat de gezondheidszorg in IJmond-Noord is ach tergebleven, hoewel het niet optimaal functioneert, zoals de moderne medische wetenschap dat nu eenmaal eist. ontkomen. In IJmond-Noord is de tijd nog niet rijp voor een regionaal zieken huisbestuur. In deze sector is het vereist, dat de wensen op een rustige wijze wor den vervuld. Daarom ook kiezen wij niet voor Haarlem of Alkmaar”. Rolink: „De kern van de zaak is het tot stand brengen van voorzieningen, die het Rode Kruis en St. Jozef ieder voor zich niet kunnen stichten (laboratorium, pa thologische afdeling, ziekenhuisapotheek, enzovoorts). Het op peil houden van de kwaliteit van het ziekenhuis is geen zaak meer, die zich voltrekt binnen de volledige bescherming van je eigen identiteit. Daar zal een brokje van losgeweekt moeten worden”. Dicker: .,Wij kunnen dat pakket rede lijk verzorgen”. Rolink: „Wil het geen achtergebleven gebied worden, dan zal er wat dienen te gebeuren. Hoe dan ook. Op deze voet doorgaan is onverantwoordelijk”. werkingsgedachte: uit het niets geboren -"h (120 bedden) terwijl wij nu 250 bedd-1 "s geen regiu Dicker: „Eigenlijk is die regio-samen- verking nou niet zo verschrikkelijk be langrijk. In de IJmond bestaat de behoef te tot technische samenwerking. Dat groeit en aan samenwerking op bestuurs niveau (directie en bestuur) is niet te postduivenhoudersvereniging „De Reisduif” in Beverwijk namen 245 jonge duiven deel aan een wedvlucht van St. Dizier (Frankrijk) af over een afstand van 430 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.30 uur. Een duif van C. Castricum bereikte als eerste het hok om 12.48.06 uur; de laatste prijsduif om 13.18.08 uur. De eerste prijsduif bereikte een gemid delde uursnelheid van 68,4 kilometer; de laatste prijsduif 62,2 kilometer. In precies een half uur waren de prijzen van deze vrij langzame verdeeld. De uitslag was als volgt: C. Castricum 1, 4, 7, 9, 14, 19, 34, 38, 40, 41, G. Grapendaal 2, 8, 16, 28, 44, Th. de Winter 3, 25, 32, K. van der Reep 5, 43, J. Peereboom 6, 33, 37, 48, 49, Jac. van der Meij 11, 13, J. Scheffers 10, 20, 21, 27, 31, 39, T. Gravemaker 12, 30, A. van der Wal 15, 42, B. van Vuuren 17, 23, 29, 35, 47, H. Pruimbcom 18, 24, H. Schipper 22, P. van den Outenaar 26, G. Visser 36, C. van der Aar 45, N. Dekker 46. St. Jozefziekenhuis: een fris en jong bedrijf. Rode Kruis Ziekenhuis: een van oudsher bestaand ziekenhuis, dat in 1974, bij de afbouw van het nieuwe beddenhuis, totaal voor ƒ46 miljoen heeft ver- en gebouwd. St. Jozefziekenhuis: gehuisvest in semi- permanente gebouwen en straks, op het nieuwbouw-terrein, ruimte genoeg om aan de noodzakelijke wensen te kunnen vol doen. Rode Kruis Ziekenhuis: ingesloten tus sen woonhuizen en kantoren en nauwe lijks voldoende grond beschikbaar. De verkoop in de postkantoren van zegels en zegelboekjes door het Rode Kruis is nu beëindigd. De verkoop wordt echter voortgezet op vrijdag 18 en zater dag 19 augustus en op vrijdag 25 en zaterdag 26 augustus telkens van 10 tot 17 uur in de supermarkt van Albert Heijn aan de Büllerlaan in Beverwijk. in het werkgebied. Die hebben recht op een kwalitatief hoog staande gezondheidszorg. De twee zieken huizen proberen dan ook nader tot elkaar te komen, maar allemaal even soepel gaat dit niet het bestuur en de directie van het St. Jozefziekenhuis in Heemskerk wil len nu wel eens, ondanks het prettige contact met het Rode Kruis Ziekenhuis, haring of kuit hebben: wel of geen sa menwerking om de vele lacunes in de gezondheidszorg in IJmond-noord op te vullen. Wenst Beverwijk geen samenwerking, om wat voor reden dan ook, dan zal het St. Jozefziekenhuis naar andere partners gaan uitzien en in dit verband gaan de gedachten naar samenwerking met de Zaanse ziekenhuizen. „Ieder voor zich gaat echt niet meer”, zegt de voorzitter van het bestuur van St. Jozef, dokter J. Rolink uit Velsen-noord. Over het waar om gaat het hieronder volgende gesprek met dokter Rolink en J. S. Dicker, econo- H999 wis

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7