ALLEEN WONDER KAN FISCHER VAN WERELDTITEL AFHOUDEN uit trainingskamp F ormule-I kansen voor s< U kunt zoveel méér doen met onze bank IOC wijzigt standpunt Rhodesië niet RaiffeisenbankQBoerenleenbank Van Lennep Él Zeilers in levensgevaar 11 Over Beverwijkse Elly Appel dient niet schertsend te worden gesproken Bedford „vluchtte” 11 WK Contender di Negeratleten uit Amerika solidair F I IBr zAn ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1972 3000 vestigingen i iO h; en n spek nieu of r Scha perd zijn toen spek har ror (Door Tim Krabbé) REYKJAVIK Bobby Fischer komt al akelig dicht bij de dubbele cijfers: na de hervatting van de vijftiende partij, die zoals ver wacht na enkele zetten in remise eindigde, is de stand 96 voor de uitdager. „Nog een partijtje of vijf” is de verwachting in Reyk javik. Spasski, met wit, heeft in de zestiende partij eindelijk eens geen grove fout gemaakt, wat niet wegnam dat de kansen voortdu rend bij Fischer zijn geweest. Mis schien wint Spasski nog wel een partij, maar Fischer heeft een zo groot overwicht getoond, dat nie mand Spasski ook nog maar schijn van kans geeft om zijn reldtitel te behouden. de bank voor iedereen Kiezen uit wel 8 spaarvormen bijvoorbeeld. Maar ook een op maat gesneden verzekering afsluiten, of een hypotheek, een Persoonlijke Lening of financiering. Of een vakantiereis boeken, buitenlands geld kopen, een safeloket huren. Om maar wat te noemen. Want bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank kunt u terecht voor alles waar u een bank voor nodig hebt. In uw zakelijke en gewone leven. Dus ook voor deskundige effektenbehartiging. En een moderne Privé- rekening voor de ontvangst van uw salaris, pensioen en andere inkomsten. Met kosteloze verzorging van al uw betalingen en gebruik van gemakkelijke betaalcheques. Of voor automa tisch sparen (om zeker te zijn dat het gebeurt.) Alle bank diensten. Onder één dak, bij maar liefst 3000 vestigingen. Dus altijd en overal dicht bij u in de buurt. Om u te dienen... 1 w Analyse ■k - 07// fWVVVW iwvwt een (schaak). 38. Kc2 807/ Elly Appel (links) verraste in de Nederlandse kampioenschappen door kampioene Marijke Schaar in de halve finales te elimineren. In deel Atletiek De Portoricaan Guillermo Gonzales heeft in San Juan op een met wa. y; ter overdekte baan tijdens atletiekwed strijden ’n 100 meter gewonnen in 10.1 se conden. ■Si? spelen wil zien moet daarvoor speciaal kaartje a 200 kronen kopen. 35e zet, in de volgende stelling: Wit (Spasski): Kc2, Dh8, Tel, Pg5, a4, c3, g3, h2; zwart (Fischer): Ka7, Td3, De jaren kwek Daum er als West- schikl gen i Leont Münc ineen het h ook z te ve: de B De r< voor dat c van achte wordi sprin; gegex naire eersti om B Afrik Bra Hj ditto len, softl in d pros kort zes club gast kra< vrij In en jare de lijst gedi UV’ Utri een lijf ED( dag ED( ve i pun mid Pur E avo ten een ren con ver din pro MÜ moge mome zullen de O Münc de ui zich i ring van i wordt voorv len. I er al natie zullen doen zo bl verlie - In de ochtenduren was het spannend op het Ijsselmeer. De wind was toen minder hard maar er werd spectaculair gezeild. De Australiër Peter Hollis, die met 1-1-2 vrijwel de alleenheerser was in het klas sement, leidde het veld van start tot fi nish. Moe, maar erg gelukkig met zijn zege keerde Hollis naar de haven terug. Aan de wal verschoot hij echter van kleur, toen hij vernam te vroeg te zijn gestart. De 27-jarige advocaat werd dan ook ge diskwalificeerd. De dagzege kwam nu in handen van de Nederlander Chris Hötmer (24), die de harde wind omzette in een enorme snelheid en van de dertiende plaats fraai naar voren kwam. Dirk Jan Kann had het lek in zijn schip enigszins gedicht en bereikte met nogal wat water in zijn boot als zesde de finish. Van de beide andere topfiguren in het klassement, de Ier Craig Moffet en de Brit David Bit man, moest de laatste wegens averij opge ven en eindigde Moffet als vijfde. Na aftrek van het slechtste resultaat staat Hollis aan de leiding met drie pun ten, gevolgd door Pitman (11,4) en Moffet (16). De beste Nederlander is nu Chris Hötmer op de zesde plaats met 36 punten. een we- 14.33: Na enige tijd aan de speeltafel hebben gezeten, verlaat Spasski het podium. 14.38: Spasski betreedt ten tweede male het podium. Opnieuw applaus. Als Spasski bij de speeltafel is geko men en zijn hand uitstrekt, drukt Fi scher die, zonder op te staan. ST. MOKITZ. De Britse lange-af- standloper David Bedford, kanshebber op een Olympische medaille op de vijf- en tien kilomter, is donderdag plotseling uit het trainingskamp van de Britse atletiek- ploeg in St. Moritz „gevlucht”. Officials in St. Moritz, waar de Britse atleten zich op de Olympische Spelen voorbereiden door middel van hoogtetraining, verklaarden dat Bedford met zijn coach Bob Parker op eigen initiatief was weggegaan. De 22- jarige Bedford, houder van de Europese records op de 5000 en 10000 meter (resp 13.77,2 en 27.47,0 minuten), verkeert de laatste tijd in een labiele toestand. Door maagklachten is hij uit vorm geraakt maandag werd hij in Stockholm in een race over twee mijl slechts zesde en dit heeft zijn moraal” aangetast. Deze week in het trainingskamp kreeg hij een berisping wegens onverantwoordelijk ge bruik van een windbuks. De woordvoerder, die evenals de achttien sportlieden anoniem wilde blijven, las een verklaring voor waarin net deelnemen van Rhodesië werd veroordeeld. „Indien Rho desië toestemming krijgt aan de wed strijden deel te nemen”, aldus deze ver klaring, „zullen wij solidair zijn met onze Afrikaanse broeders”. De ondertekening luidde: „De Amerikaanse negeratleten”, zonder een verdere verwijzing naar na men van personen. Een nadere verklaring wat het solidair zijn met de Afrikaanse atleten precies zou inhouden wilde de woordvoerder niet geven. Diverse leden van de Amerikaanse ploeg betwijfelen echter ten sterkste of sprake is van eei. algemene actie. Trainer Hoover Wright, een neger, verklaarde: „Vijf jon gens hebben na het ontbijt met elkaar ge sproken, verder is er niets gebeurd. Zij hebben eenvoudig het recht niet namens de gehele groep te spreken. Nog niet de helft van onze deelnemers is bovendien momenteel in München”. 14.37: Fischer betreedt het podium. Applaus. Schmid snelt toe, maakt de enveloppen open en speelt de zet waarmee Spasski het schaak, waarin zijn koning een dag lang heeft gestaan, opheft. Fischer speelt zijn antwoord en drukt Spasski’s klok in. MÜNCHEN. Achttien negers, die uitmaken van de Amerikaanse Olympische atletiekploeg, hebben via een woordvoer der laten weten dat zjj het standpunt van de Afrikaanse landen, die bezwaar maken tegen deelneming van Rhodesië aan de spelen van München ten volle delen. ZAND VOORT. Gijs van Lennep is toegetreden tot het „Marlboro World championship team”. De 30-jarige Neder landse topcoureur zal het volgend seizoen zowel sportrenwagens als toerwagens rij den. Door zijn toetreding tot het team is de kans dat Van Lennep in een Formule I-renwagen kan uitkomen in wedstrijden tellend voor de wereldtitel der coureurs aanmerkelijk vergroot. Dit gezien de bin ding met de Marlboro-BRM renstal, die bestaat uit Jean Pierre Beltoise (Fr.), Peter Gethin (GB), Howden Ganley (NZ), dr. Helmut Marko (Oost.) en Reine Wisell (Zwe.). Fred Hemmes, de man die bij de Neder landse kampioenschappen wellicht niet al tijd het meeste talent, doch wel vaak het grootste geduld demonstreerde leek zich alsnog te plaatsen voor de halve eindstrijd toen hij de donderdag wegens regen afge broken partij tegen Rolf Thung (36 2 6) in drie kwartier ophaalde tot 22. Nu kwam de regen evenwel de Hilversumse marinier te hulp, die zich volkomen had laten meeslepen in Hemmes’ sluipende speeltrant. Da5, Lb7, e6, a6. Fischer speelde hier 35- Td5, maar had moeten spelen: 35. Td8. Er volgt dan: 36. De5 (Dh4, Lc6), Da4 (schaak), 42. Kd4, Td8 (schaak) en wint, MEDEMBLIK. Op een kolkend Ijssel meer met huizenhoge golven en wind kracht acht probeerden de deelnemers aan de strijd om het wereldkampioenschap Contenderklasse vrijdagmiddag het er le vend af te brengen. Niet één zeiler be reikte zonder minstens eenmaal te zijn omgeslagen de haven van Medemblik. De ravage was enorm, evenals de schade aan zeilen en boten. De zeilers hadden uren nodig om de uitputting te boven te ko men. Deze verwarring ontstond rond vier uur in de middag toen de Contenders voor de tweede maal het water op waren gegaan om de afgelaste race van donderdag - ge annuleerd wegens te harde wind - in te halen. Er kwam echter niets van terecht. Een steeds sterker in kracht toenemende wind vaagde alle boten van het water en meer dan tien masten sneuvelden. Voor vele deelnemers is het zeer twijfelachtig of zij voor de laatste dag - zaterdag - nog hun spullen in orde zullen krijgen. Enkele zeilers, die toch geen kans meer op de wereldtitel hebben, gaan nu reeds naar huis. 14.39: Na nog ieder twee zetten te hebben gedaan, kijken de heren elkaar even aan- schudden.de hand. Remise. Applaus. Schmid snelt toe, laat ze hun formulieren ondertekenen en Fischer beent weg, na zich minder dan een minuut totaal aan den volke te hebben vertoond. Spasski blijft nog even met Schmid praten. De leiders van de Britse ploeg zeiden te hopen dat Bedford naar St. Moritz zou terugkeren of dat hij na in Engeland genezing te hebben gevonden, zich in München bij de ploeg zou voegen. Nadat Bedford in Engeland was gearriveerd heeft hij zich onmiddellijk naar een ger heime trainingsplaats begeven. Volgens vrienden van de atleet is Bedford uit St. Moritz weggegaan, omdat hij er niet meer tegen kon constant door publiek en pers te worden lastig gevallen. Ook zijn ken nissen weten echter niet of Bedford in München zal deelnemen. „Alles wat wij weten is dat hij hier hard aan het trainen is”. De vader van Bedford verklaarde met nadruk dat er geen sprake is van een ruzie tussen zijn zoon en de officials van de Britse atletiekploeg. MÜNCHEN Het IOC wijzigt zijn Standpunt niet ten opzichte van de kwes- tie-Rhodesië. De uitvoerende raad van het IOC heeft zich vrijdagochtend achter de eerder gegeven verklaring van zijn presi dent Avery Brundage gesteld. Willi Dau me, de voorzitter van het organisatie comité in München, heeft de bondsrege ring in Bonn meegedeeld dat het IOC zich houdt aan de eerder gemaakte afspraak en Rhodesië dus toelaat tot de spelen onder de naam Zuid-Rhodesië. Bonn had het IOC verzocht de kwestie opnieuw te bezien. Er is vrijdagochtend geen nieuwe afmelding van een Afrikaans land bin nengekomen. Officieel geplande zaken gaan in München gewoon door, ook al groeit de berg moeilijkheden door de kwestie-Rho- desië met het uur. Zo verscheen Avery Brundage verdween. Daume verhuisde tend bij de uitreiking van het eerste Duitse en Japanse exemplaar van het boek Avery Brundage: de uitdaging." Er werden vriendelijke woorden gesproken. Brundage verdween. Daume vershuisde naar het perscentrum, waar de Duitse SCHEVENINGEN Nederland krijgt dit jaar twee nieuwe tenniskampioenen. Vrjjdag viel tijdens de nationale titelstrijd op de Scheveningse Mets-banen het doek voor Marijke Schaar en Fred Hemmes, de winnaars van het dames- en herenenkel spel in 1971. Marijke Schaar werd in de halve finale door Elly Appel weggestuurd met 62 64, Fred Hemmes kwam tegen Rolf Thung nog terug tot 2—2 in sets, maar een nieuwe onderbreking van de kwartfinale wegens regen werd nu de titelhouder fataal: 63 62 46 16 6 4 voor Thung. Elly Appel wordt zondag in het laatste bedrijf geconfronteerd met de dominerende Betty Stöve, bij de heren staan in de halve eindstrijden (zaterdag) Rolf Thung tegen Louk Sanders en Jan Hordijk tegen Marian Laudin op de baan. De Tsjech met de Nederlandse tennisnati onaliteit doorstond het kluchtige staartje van de partij tegen Jan Hajer en won met de nieuwe cijfers 61 61 61. Is dat 200 kronen waard? Dat moet ieder voor zich weten. In ieder geval is de restaurateur van de Laugardalshal zo wijs geworden zich voor zijn inko pen te laten adviseren door een schaakexpert, want als je honderd kip pen inslaat en de spelers na een mi nuut weer verdwijnen, dan moet je ze allemaal maar weggooien. En bij de voortzetting van de vijftiende partij waren er geen kippen. Tussen vrijwel alle andere grootmeesters zou de afge broken stelling zopder verder spelen remise zijn 4gegeven. Geen van beide partijen kon zonder risico nog iets ondernemen. de afgebroken stelling luidde: Wit (Spasski): Ka3, Dg5, Tb4, Pg5, a4, c3, g3, h2; zwart (Fischer): Ka7, Del, Td8, Lb7, e6, a6. De volgende zetten werden nog ge speeld: 41. Delal (schaak), 42. Tb2a2, Dalcl (schaak), 43. Ta2b2, Delal (schaak). Remise. De zestiende partij wordt zondag ge speeld. Fischer heeft dan wit. Ondertussen is bewezen dat Fischer in de eerste zitting van de 15e partij een fraaie en tamelijk geforceerde winst heeft laten liggen. Dat was op de 14.30: Schmid zet de klok van Fi scher aan. 14.31: Spasski betreedt het podium: applaus. 39. Kcl, Dd2 (schaak), 40. Kbl (tot zover had de Amerikaanse grootmees ter Larry Evans deze variant al tijdens de eerste zitting laten zien, maar hij ging hier verder met 40. -, Td5, 41. De3 (schaak), De3:, 42. Te3:, Tg5:, met redelijke, maar niet zeer overtuigende winstkansen voor zwart. Het was tot onuitsprekelijke vreugde van uw reporter dat hem in plaats van Td5 de nu volgende zeer sterke zet inviel 40. Le4 (schaak), 41. Te4:, (op Pe4: wint gewoon Del: (schaak), en op De4: wint Tb8 (schaak en mat), 41. Ddl (schaak), 42. Kb2, Td2 (schaak), 43. Ka3, Dal (schaak), 44. Kb3, Dbl, 45- Kc4, Da2 (schaak), 46. Kb4, Tb2 (schaak), 47. Kc5, Tb5 (schaak) en zwart wint de dame met aanzienlijk betere winstkansen dan in de variant bij de 40ste zet. Het uitspelen van de partij was een prachtige show, die minder dan een minuut duurde, voorafgegaan door het bekende verlatings-ritueel van Fischer. Ik zal even het scenario voor u op schrijven: minister van posterijen hem de eersteling’ van het nieuwe kwartet Olympische post zegels overhandigde. De minister was er trots op te kunnen zeggen, dat dank zij de toeslag op de Olympische zegels de Deutsche Sporthilfe 26 miljoen marken rijker is geworden. Daume haastte zich daarna weer weg om verder te onderhandelen met Ordia, de president van de Hoge Raad van de Sport in Afrika- 14.41: Spasski schudt de hand van Schmid, van hulpscheidsrechter Arn- laugsson, en verlaat het podium. Ap plaus. Hoewel in het Nederlandse tenniswezen over de doorbraak van de jeugd veelal niet dan schertsend wordt gesproken, dient toch te worden vastgesteld dat Elly Appel het dit jaar helemaal heeft -ge maakt”. De blondine, drie jaar geleden op een van zijn rondreizen ontdekt door bondstrainer De Smit, deed dit voorjaar bij de wedstrijden om de coupe Annie Soisbault en de Centropa-cup reeds zoveel ervaring op dat het leek of zij de partij tegen Marijke Schaar afhandelde als een routineklus. De 20-jarige Bever wijkse „Ik stond er wel onbevangen te genover, ja. Ik was minder gespannen dan wanneer ik bijvoorbeeld tegen mijn vriendin Nellemieke Brouwer had moeten spelen (een tweede talent, dat in de kwartfinales werd gewipt door Schaar). Maar het ging haast te goed en dan begin je toch te denken. Vandaar dat het in de tweede set wat minder ging, hoewel, bang hoefde ik eigenlijk niet te zijn, want Ma rijke maakte erg veel fouten, vooral als ik door het midden speelde. Dat was ook de tacktiek. Als je naar de hoe ken gaat krijg je ze net zo hard terug en dan ben je tegen haar altijd kansloos.” Elly Appel, vorig jaar niet op de „natio nale” aanwezig versloeg achtereenvolgens B-kampioene Hilda van Min (in de voor ronde), Els Veentjer, Ada Bakker en Ma rijke Schaar, van wie zij trouwens ook vorige week al won 36 63 75. Betty Stöve kende tegen Judith Salome weinig problemen. Met de score 64 62 gunde zij haar tegenstandster precies een game meer dan drie weken geleden bij de internationale kampioenschappen van Ne derland in Hilversum. Het restje van de kwartfinale Laudin-Hajer is toch nog een farce geworden. Jan Hajer: ,-Toen ik hoorde dat Laudin er nogal kapot van was dat hij die laatste games tegen mij opnieuw moest spelen ben ik naar hem toegegaan. We hebben de afspraak ge maakt dat ik alles mooi zou aangeven, zodat hij de zaak keurig kon afmaken.” De consciëntieuze Marian Laudin wist met de zaak eigenlijk niet goed raad, maar gaat nu in elk geval met de cijfers 61 61 61 (was voor het protest 61 61 64) over naar de halve finale. 14.26: hoofdscheidsrechter Lothar Schmid betreed het podium. In de zeer kille zaal zitten zo’n 300 mensen te wachten. Wie een gewoon kaartje van 450 kronen (plm. 16 gulden) heeft ge kocht, mag voor dat bedrag ook de voortzetting zien. Wie alleen het uit- of C. 40. Dd4 (schaak), Ka8, 41. Kc2, 38. Kcl, Da3 (schaak), 39. Kbl, Tb8 en wit is zonder verde diging: A. 40. Kc2, Da2 (schaak), 41. Kd3, Td8 (schaak) en wint, of B. 40 De3 (schaak), Ka8, 41. Kc2, Da2 (shaak). c 42. K3, Td8 (shaak) en wint, of C. 40. D4 (schaak), Ka8, 41- K2, Da2 Da2 (schaak), 42. Kd3, Ld5 en wit komt er niet meer uit. Deze varianten zijn van de Joegoslavische grootmeester Janosevic. 37Dal Da2 (schaak), :- om u te dienen

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 10