IN JEUGD- EN BUURTWERK Katholieken en gereformeerden werken samen in Sao Paulo CURSUSSEN EN BIJEENKOMSTEN kerk Predikanten moeten langer op zelfde standplaats blijven Pastoraal Concilie Dromen van een Lastige bijbels „Bijbelinvoer niet onmogelijk" 14 Erbij Ar I Eli de Informatiecentrum is Al resultaat Wijk 4 de M ete Ca ths pel in de. Eén van die grote steden is Sao Paulo, een stad die wellicht een van de grootste steden ter wereld gaat worden. In 1940 woonden er anderhalf miljoen mensen, op het ogenblik zijn het er al acht miljoen en waarschijnlijk zullen het er in het jaar 2000 twintig miljoen zijn. Brazilië is een van de landen in de derde wereld, dat met on voorstelbare problemen te kampen heeft. Er heerst een grote werk loosheid en de bevolking neemt snel toe. Miljoenen zijn van het platteland waarin ze geen werk- hadden, naar de grote steden ge trokken om werk te zoeken. Maar ook daar is vrijwel geen werk voor hen. En dan ontstaan er in en bij die grote steden wijken waar men in uiterst primitieve omstandig heden moet leven, ver beneden het bestaansminimum. aangeslibd ij *^s**.. w ra* 4 „oi wa mj eei WÉ Prof. dr. Hendrik Rookmaaker IfWV^AfVVlAAAMWWWWVVVWWVVWVVVinAfVIMMVVVVWVVVIAMVVVWVVVWVVWWVWVVWVVVVWWVVVVVVWVVWVVVVVVWVI j l se WE he lal de pli di Uit de cijfers van de laatste jaren trekt de hervormde landelijke commis sie voor het beroepingswerk de conclu sie dat de mogelijkheid tot veranderen van standplaats voor veel predikanten beduidend kleiner is geworden. Dit in verband met de teruggang in het aan tal vervulbare predikantsplaatsen in de hervormde kerk. De commissie voorziet voor de eerstkomende jaren geen dwui- delijke verbetering en verwacht dat vooral de oudere predikanten de gevol gen van deze ontwikkeling zullen on dervinden. „God der levenden”, door dr. Th. C. Frederikse, bevat vijf paragrafen met aansluitende gespreksvragen, gespreks stof en een wegwijzer voor te gebrui ken literatuur. Prijs 2,75, indien be steld per postgiro 42618, ten name van de Centrale voor vormingswerk/HVD te Driebergen: 2,50. Si Ci De conclusie van de commissie is te vinden in haar jaarverslag over 1971. Aan het eind van dat jaar telde de hervormde kerk officieel 1914 predi kantsplaatsen, n.l. 26 minder dan op 1 januari 1971 (toen totaal: 1940). Van die 1914 predikantsplaatsen op 31 de- of er geen oplossingen mogelijk zouden zijn waarbij de kinderen zoveel moge lijk in het gezinsverband blijven leven. Daarbij werd gedacht aan open jeugd werk. Door het werelddiakonaat wer den de heer en mevrouw Jan en Anne ke van Bentum uitgezonden, die de opdracht kregen om dit soort moge lijkheden af te tasten. Vorig jaar is er een goed wijkcen trum gereedgekomen van waaruit het sociale werk in de wijk kan gebeuren. Er is een aantal vrijwilligers waaron der Nederlanders die in Sao Paulo werken, maar ook komen er studenten werken vanuit de school voor maat schappelijk werk, die hier een jaar stage lopen in de rauwe werkelijkheid van de buurt. Op den duur zullen zij ais Brazilianen het werk moeten over nemen. Gelukkig is het werk ook on der de aandacht gekomen van de over heid, die wat subsidie is gaan geven. Op de voorgrond de krotten in de voorstad Santo André, op de ach tergrond het pas klaargekomen sociaal centrum. prof. Van ding van de hervormde handreiking over „Leven en sterven met verwach ting”. Nadere inlichtingen bij mej. P. Klerks, conferentiesecretariaat Kerk en Wereld, De Horst 1, Driebergen, tel- 03438-2241. ni zu va h< n< VI nc la oc h ri v< v< fe 1c d t< bi t< h v. t< n d w E zi E k d n b d c X Ti II 1 1 gen 1969 werden er 250 voor het eerst gedaan en 124 herhaald; van de 229 aanvragen in 1971 waren er 151 nieuw en 78 herhaald. Hier staat een stijging van het percentage opgevolgde advie zen tegenover, n.l. 35 procent in 1971 (80 uit 229) tegen 30 procent in 1968. Om in het dagelijkse levensonder houd te kunnen voorzien, moeten zo wel de vader als de moeder proberen werk te vinden en daardoor worden de kinderen vaak aan hun lot overgelaten. Zij hebben te weinig eten, ze krijgen onvoldoende onderwijs, ze hebben geen speelruimte en iedere verdere verzor ging ontbreekt. In zo’n situatie is het vrijwel niet mogelijk om maar op één punt hulp te verlenen. Er moet een totale aanpak komen voor de verzor ging van de gezinnen en de wijk. De Igreja Evangelica Reformada, de gereformeerde kerk in Brazilië, vroeg het werelddiakonaat van de gerefor meerde kerken in Nederland een tijd geleden om mee te helpen bij de opzet van een internaat voor deze kinderen. In Nederland werd als voorwaarde gesteld dat eerst zou worden nagegaan cember 1971-1 januari 1972 waren er 1527 (1 jan. 1971: 1541) bezet en 387 (1 jan. 1971: 404) vacant. Bij deze cijfers merkt de commissie op dat het totale aantal hervormde predikantsplaatsen in werkelijkheid veel lager moet zijn, omdat in de kerkelijke (laagste) gemeentegroep V met 84 vacatures niet meer mag wor den beroepen (deze groep wordt als zodanig opgeheven) en een aantal ge meenten in de IVe en in de le groep niet meer beroepen kan. De commissie zelf ervaart de terug gang van het aantal adviesaanvragen, die zij ontvangt. In het „topjaar” 1968 waren het er nog 374, in 1971 was dit aantal gedaald tot 229. Uit de cijfers spreekt naar het inzicht van de com missie ten dele ook de voorzichtigheid van de gemeenten minder snel te gaan beroepen en eerst de financiële conse quenties voor de komende jaren goed te begroten. Van de 374 adviesaanvra- komen voor de vele andere wijken in de steden in dit volkrijke land. Werk als dit kost veel geld. Vanuit de Braziliaanse samenleving wordt al zoveel mogelijk inbreng geleverd, maar er is veel meer nodig om de honderden Joao’s en Sergio’s te helpen. Voor slechts 24 kan echter al een kind een maand op het semi-internaat gevoed en verzorgd worden. De in Nederland samenwerkende katholieke stichting Sao Paulo en het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken hopen dan ook op vele giften van f 24 of meer (giro 552370 van de stichting Sao Paulo te Den Haag met vermel ding „voor Joao.” In Rotterdam, Paviljoen 9, Weena, is een informatiecentrum geopend voor ontmoeting met de hedendaagse religie. Het Instituut voor Godsdienst-commu- nicatie „Inter Religio” beoogt de kennis te verruimen van hedendaagse religies, de betrekkingen te versterken tuusen vertegenwoordigers en onderzoekers daarvan en de voorzieningen van de publiciteit dienaangaande te bevorde ren. Het centrum is opgericht door het Wereldgesprek der Godsdiensten, de organisatie, die, aangesloten bij het „World Congress of Faiths” al bijna een kwart eeuw in ons land en sinds 1936 daarbuiten - meer saamhorig heid in de religies tracht te wekken en zo een wereldloyaliteit. De commissie signaleert dezelfde tendensen bij het aantal beroepingsbe- richten voorzover ze bekend worden gemaakt („lang niet elke gemeente maakt meer een uitgebracht beroep meteen publiek, om bij een reeks be dankjes niet de schijn te wekken een ongewenste gemeente te zijn!”, aldus het jaarverslag). Werden bijv, in 1967 nog 648 beroepen uitgebracht, in 1971 was dit aantal gedaald tot 415. Van deze 415 beroepen in 1971 werden er 227 uitgebracht op predikanten en kan didaten van de modaliteit van de Gere formeerde bond in de hervormde kerk, waar nog van een echt tekort van ongeveer 60 predikanten sprake is. Het sociale centrum biedt op de volgende wijze uitkomst: Er is een semi-internaat voor momenteel 200 kinderen, waar ze worden verzorgd en vooruitgeholpen in de tijd dat de moe der niet thuis is. De schoolgaande kin deren, van wie velen het tempo op school niet kunnen bijhouden, worden met thuiswerk geholpen. Er is veel vor mende vrijetijdsbesteding, zoals het le ren van allerlei creatieve handvaardig heid en er is in het gebouw een sportzaal. Daarnaast krijgen de kinde ren er te eten en worden ze medisch verzorgd. Er zijn jeugdklubs waar de oudere kinderen enkele keren per week ko men en verder worden er ook veel kursussen gegeven voor de moeders, in naaien, hygiëne en voedselbereiding. Voor de vaders moet er een werk plaats komen waar ze worden opgeleid tot timmerman, metselaar, loodgieter of elektricien. Daarnaast zijn er bijeenkomsten voor zoveel mogelijk ouders uit de wijk waar aan de orde komen: Algemene opvoeding, hygiëne, relatie man-vrouw, seksuele opvoeding en voorlichting. Er worden bovendien in de wijk veel huisbezoeken afgelegd. Maar ook worden de ouders en de kinderen ingeschakeld om iets voor een ander te zijn, acties voor de gemeen schap of hulp aan bejaarden en zie ken. „Het is moeilijk maar niet onmoge lijk bijbels in te voeren in de Oost- europese landen”, aldus heeft Ulrich Fick, algemeen secretaris van United Bible Societies, volgens het baptisten weekblad De Christen meegedeeld naar aanleiding van de arrestatie van een Britse Pinkstervoorganger, die trachtte bijbels en christelijke lectuur Tsje- choslowakije binnen te smokkelen. „In Joegoslavië, Roemenie, Polen en Tsjechoslowakije kunnen bijbels wor den gedrukt, zelfs op drukpersen van de staat. Het smokkelen van bijbels schept alleen maar moeilijkheden voor hen die op deze wijze trachten de bijbels in te voeren en voor hen die ze op deze manier ontvangen. De landen van het oostblok zijn niet zo gesloten dat het volkomen onmogelijk is om over de invoer van bijbels te spreken. De bijbelgenootschappen hebben maga zijnen in verschillende landen achter het IJzeren Gordijn. Wat nodig is om bijbels in deze landen te distribueren is dat de plaatselijke kerken om bijbels vragen. De verspreiding kan alleen plaatsvinden met de volledige steun van de plaatselijke kerken”. Tegen Santo André is een wijk „aan geslibd" waar ongeveer veertigduizend mensen leven in de moeilijkste om standigheden. Dit deel van de stad is wat heuvelachtig en de hutjes die ge maakt zijn van allerlei afvalmateriaal, staan pal op en onder elkaar. De waterputten en beerputten liggen vlak bij elkaar en wanneer men onderaan de heuvel woont, blijkt pas goed hoe uiterst onverantwoord deze watervoor ziening is, want de inhoud van de bovenliggende beerputten sijpelt naar beneden door. Voor jongeren, die in het jeugdwerk- kader betrokken zijn of willen worden, organiseert Youth for Christ-Neder land een cursus van tien studie- zaterdagen- Deze cursus zal het karak ter dragen van een eenvoudige theolo gische cursus. Er zullen inleidingen gegeven worden in de uitleg van Oude en Nieuwe Testament, en in Kerkge schiedenis en Dogmatiek. Hieraan zal een aantal predikanten en stafmede werkers van Youth for Christ meewer ken. De cursus begint zaterdag 26 augus tus en eindigt op 19 mei 1973. Hij wordt gegeven in het gebouw van de Vrije Evangelische Gemeente aan de Ivoordreef in Utrecht-Overvecht. Spre kers en docenten zijn onder anderen Iemand wilde in een warenhuis een bijbel kopen, als kerstcadeau voor een neefje. Inderdaad niet zo’n onpassend cadeau. Maar de ver koopster zei, op de vraag waar de bijbels lagen: „Het spijt me me vrouw, de bijbels zijn opgeborgen vanwege de kerstdrukte". Aldus le zen we in het Evangelisch Luthers Weekblad. Nu was er in Santo André, een van de voorsteden van Sao Paulo, al een paar jaar een rooms-katholieke stich ting, waarmee in Nederland de zusters van de congregatie „Zusters van de Heilige Jozef” in Amersfoort en de zusters van de congregatie „Zusters van de Heilige Juliana van Falconerie” in Heiloo samen werken. In Santo André werkten er zo al vijf Nederlandse zusters ne een Nedrlandse pater, Adriaan van der Zwaan. Om te vermijden, dat er naast elkaar twee niet zo sterke centra zouden verrijzen, werd tot samenwerking besloten en werd de stichting interkerkelijk ge maakt. Met de Braziliaanse gereformeerde kerk werd overeengekomen, dat die kerk drie mensen aanwijst om in het bestuur zitting te hebben. Door het gereformeerde werelddiakonaat werden de heer en mevrouw Van Bentum ten dienste van het centrum gesteld. Zo groeit er een stuk werk, dat voor de wijk in Santo André nu al resulta ten oplevert. Kinderen kunnen weer op school mee, ziekten worden voorkomen of sneller verholpen en ook een betere voeding bevordert de gezondheid. Ook krijgen ouders en kinderen meer ge voel van eigenwaarde. Door dit werk wil men ook een voorbeeld stellen, zodat er soortgelijke mogelijkheden In samenwerking met de hervormde raad voor de katechese en de centrale voor vormingswerk/HVD gaat Kerk en Wereld te Driebergen op drie vrijdag avonden en drie zaterdagen in septem ber namelijk op 1-2, 15-16 en 29-30 september een cursus gesprekstraining houden. De cursus is in eerste aanleg bedoeld voor allen, die op basis van vrijwilligheid gespreksgroepen en kringen leiden, die bezig zijn met ge- loofs- en samenlevingsvragen. De cur sus zal gericht zijn op de praktijk van het gesrpekswerk. Toetsing van de inhoud van bovenge noemde cursus is aansluitend mogelijk op 6-7 oktober, waarop „God der le venden” zal worden bekeken op zijn inhoudelijke en methodische vragen bij behandeling in gespreksgroepen. Dit boekje, uitgegeven door de centrale voor vormingswerk, is door dr. Th. C. Frederikse, hervormd predikant te Wassenaar, geschreven naar aanlei- prof. Berkhof, prof Verkuyl, Rookmaker, prof. Velema, dr. Vliet en dr. Ubbink. Nadere inlichtin gen bij Youth for Christ-Nederland, Weerdsingel OZ 31, Utrecht, tel. 030- 718911- De Nederlandse Zendingsraad orga niseert in het komende najaar drie interkerkelijke zendingsdagen: zaterdag 30 september in Etten-Leur, zaterdag 7 oktober in Hoogeveen en zaterdag 14 oktober in Utrecht. De sprekers zijn respectievelijk ds. R. J. van der Veen, prof. dr. J. M- van der Linde en prof, mr- dr. D. C. Mulder, die zullen spre ken over „Zending confrontatie met het evangelie wat betekent dat nu voor mensen en groepen in zes conti nenten?” Nadere inlichtingen bij de Ne derlandse Zendingsraad, Prins Hen- driklaan 37, Amsterdam, tel. 020- 717654. Het Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk organiseert op 9 en 10 september een week-end op het jongerenvormingscentrum „De Drie burg”. Dit week-end dat als thema heeft „dromen van een kerk”, heeft de be doeling een bezinning op gang te zetten over het gemeente-zijn en het samen kerk zijn. Hoe dromen jongeren van een kerk? En hoe kan die droom handen en voeten gegeven worden? Het week-end staat open voor alle jongeren die nog „dromen van een kerk”. Het jongerenvormingscentrum sluit met dit week-end aan bij het door het LCGJ vastgestelde werkplan voor dit seizoen, waarin het onderwerp „gemeente-zijn” een belangrijke plaats inneemt Verschillende „dromers in en buiten de kerk” verlenen hun medewerking aan dit weekend. Zo zullen o.a. aanwe zig zij prof. dr. G. N. Lammens, ds. Hans Bouma, industriepredikant W. Bos. de studentenpredikant J. M. van Minnen en zendingspredikant P. H. van Gilst. Zij en vele anderen zullen de deelnemers confronteren met de ver schillende functies en aspecten van de kerk, zoals zending, diakonaat, wereld diakonaat, eredienst, kerk en industrie, evangelisatie, kerkopbouw, oecumene. In het week-endprogramma is onder andere opgenomen een spel om het veelzijdige thema te verkennen, ont spanning op de zaterdagavond (op de campus die op het terrein van „De Drieburg” zal worden opgezet), een morgengebed op zondagmorgen en een evaluatie met kritische groepen en de verschillende opinieleiders. Tenslotte wordt het week-end afgerond met een agape-maaltijd en een samenvatting. Het week-end is vroeg in september 'eplaatst om jongeren gelegenheid te 'even met dit thema, dat ook in de gespreksuitgaven van het LCGJ aan de orde gesteld zal worden, uitvoerig bezig te zijn. De kosten bedragen 25,- per persoon. Informatie en opgaven: Jon gerenvormingscentrum „De Drieburg”, Postbus 112. Driebergen, tel. 03438-3193. Op 2 september vindt de tweede landelijke ontmoeting plaats van kriti sche groepen en gemeenten in het gebouw van de academie „De Horst” in Driebergen. De organisatie is in handen van een onafhankelijke werkgroep van verschillende groeperingen en perso nen, die zich kritisch opstellen in de samenleving, waaronder ook de kerke lijke. De eerste ontmoeting op 22 april ontstond uit de behoefte aan kennis making en het uitwisselen van vragen en ervaringen tussen de vele groepen, gemeenten en personen, die mede van uit de inspiratie van het evenagelie zich proberen in te zetten voor de bevrijding van individu en gemeen schap. 2 september brengt het vervolg met een wat meer gericht programma. Nadere inlichtingne op het contract- adres: De Wetstein Pfisterlaan 55, Drie bergen, tel. 03438-3204. WB Ul-I 5 i - j

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14