Schaken 1 Bridge Filatelie Dammen M W ll 3W fel Te hard geblazen £s. "Tf i 21 I X fes h ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1972 Erbij i n SP m. 1 De grote wind naar. ESTHER 4 y. en, -x] rte A if i \ru cK- kunt E. T. *'VUVU*AMAWAAA/VVVVVWftVVVVVVVVVVVVWVVV\AM/VlAAA/WAAAA/VlAW '7 wat man waren cxkcocxxxxxxxxjccc^jCCjQocjoocC'Cioc.cc X) <XX)OOOOCO OOOOOOOOC Het Olympische W.v.’ 0000<xxxxx>00000000000000cxxxm30000000000000000000000000< H. v. d. VOSSEN - Zeg, - zei hij tegen de grote wind. - Jij bent zo vreselijk sterk. Zou jij mij naar het haantje kunnen blazen? Maar ik wil wel weer dezelfde weg terug. Gaat dat? - Met een pluim op z’n hoed en een roos in z’n hand, reist vrolijke Frido door het hele land. Hij danst voor de mensen, hij zingt voor de dieren. Je vindt hem overal, waar iets valt te vieren. Granger-Barrett, met voorstellingen van verschillende soorten vlinders, vissen en bloemen: 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 12, 15, 20, 25, 35 en 45 c., $1 en $2. LESOTHO. Ter gelegenheid van de Olympische Spelen te München verschijnen op 1 september vier ze gels, gedrukt op papier met water merk Basutomuts: 4 c. hardloper, 10 c. kogelstoter, 15 c. hordenloper en 25 c. verspringer. 4 32 <2 H 10 4 O 9863 HB93 A V 10 8 5 B7 O B2 A 8 65 HB76 <2 AV92 O V4 V10 7 N W O Z 94 Q 8653 O AH 10 7 5 42 korte vier ter- bij: 14) 24-19 13x24. 15) 29-23 28x19 of? 16) 38-32 x29. 17) 34x5 9-14. 18) 5x30 en wit won een stuk en de partij. Huisvlijt bracht Bert de overwinning. an. 119. ed. MR. E. SPANJAARD en. OOOOOOOCOTOOOOOOOOOCOOOOOOt GLIGORIC (aan zet) De lezer met een goed geheugen zal zich misschien herinneren dat wij deze partij bespraken in ons blad van 10 oktober 1970. Gligoric vervolgde met 41) Pe2-g3 waarbij wij aantekenden: „Op deze wijze hoopt wit zowel e4 als h5 te beschermen, maar nu forceert zwart het openen van de b-lijn”. Hoe dit ging ziet u aanstonds, maar eerst de haarscherpe crltiek van Jan. 41) Pg3? Een ernstige fout, die de stelling onhoud baar maakt. 41) Th2 had moeten geschie den (wat aan de hand van enkele varian ten wordt toegelicht). Uit het vervolg ziet u waarom Th2 nodig was. 41) c5-c4! t>3xc4. 42) Tb4-b2 Deze inval, aldus Jan, is beslissend. Zwart dreigt 43) c5 en wit heeft geen spel meer. Daarom was 43) c5 nu wits enige poging, maar zwart komt dan geforceerd in een gewonnen eindspel terecht. Na 43) Tf2f. 44) Kg4 Tf4f. 45) Kh3 Th4f. 46) Kg2 Thl:. 47) Khl: Lf2! TURKS EN CAICOSEILANDEN. Met de portretten van ontdekkers en onderzoekers en voorstellingen van hun schepen verschenen vier zegels: 1/4 c. Christopher Columbus (1451-1506) e n de „Santa Maria", de „Pinta” en de „Nina"; 8 c. Sir Ro bert Grenville en de „Revenge"; 10 c. Captain John Smith (1579-1631);' en 30 c. Juan Ponce de León (1460- 1521). De zegels zijn op papier met watermerk CA Block (afbeelding). MEXICO. Ter herinnering aan de oprichting van de militaire zee vaartschool van Veracruz 75 jaar geleden werd een zegel van 40 c. in omloop gebracht. De zegel, ontwor pen door G. Gutiérrez, toont een schoolschip: de korvet „Zaragoïa”. (afbeelding). Nou, dat was een kleine moeite voor de grote wind. Nu mocht hij eindelijk eens erg hard blazen. Hij deed precies, zoals agent Kietelaar wilde en de volgende dag liep de enige politieman van het dorpje Reuteldam in een keu rig, pasgestreken overhemd. Het over hemd en hijzelf voelden zich nog wel iets zweverig, maar deden hun werk toch uitstekend, want die dag betrap ten ze een dief, die het wasgoed, dat nog niet droog was, stal. De dief kwam in de cel en daarna voelden het overhemd èn agent Kiete laar zich weer helemaal de oude. De uitslag van de ontmoeting Provin ciale Jeugd—Jong Kennemerland werd met 14—10 door de Noordhollandse jeugd gewonnen. De gedetailleerde uitslag was als volgt: Jong KennemerlandProvinciale Jeugd: 1) H. v. d. Vossen-Th. van Wort 20. 2) T. de Haas—F. Teer 0—2. 3) J. Kal- loeCor Bejemens 20. 4) R. Adelaar F. Groot 02. 5) B. DonselaarH. Nollet 20. 6) J. GerretsenM. Horn 11. 7. H. van Warmerdam—P. Hildering 11. 8. R. SouvereinM. de Wolf 02. 9) Jan. StoopJ. Wind 0-2. 10) P. PippelW. Leune 0—2. 11) T. Smit—B. van Geel 20. 12) R. van Essen-Kruiff 0—2. Uit deze ontmoeting, op 5 augustus in Haarlem gespeeld, zijn de volgende partij- fragmenten. Stand na de 31ste zet van zwart. TH. VAN WORT ooooooooa :coooooooc zelf doen. De grote wind haalde diep adem en met volle kracht blies hij tegen de was van mevrouw Kietelaar aan. O wee, hij had wel heel erg hard geblazen, want één van de politie- overhemden schoot los en waaide met een klein windje mee. ters die de 100 m in 10 sec. lopen elke krachtmeting verliezen ajs_ mens 1- - Hij haalde vlug weer adem en pro beerde het overhemd terug te blazen. Maar in plaats van tegen de kraag te blazen, blies hij tegen de rug aan en hu, daar vloog het overhemd de lucht in. Het vloog over de bomen en over de huizen, recht naar het plein met de kerk. De grote wind probeerde het nog één keer. Hij blies.het overhemd draaide om en belandde precies om de schouders van het haantje van de to ren. Daar bleef het hangen en met geen mogelijkheid kreeg de grote wind het meer los. Er waren al een paar mensen, die het zagen. Ze moesten erg lachen. De grote wind schaamde zich vreselijk. Er kwamen hoe langer hoe meer mensen om de toren heen staan. Het hele plein stond stampvol. Dat hadden ze nog nooit gezien. Het haan tje op de toren, dat aangekleed was met een lichtblauw politie-overhemd mét strepen. De wind was ondertussen aangeko men in het dorpje Reuteldam. Hij zocht tussen alle wassen naar de was van mevrouw Kietelaar. Ah, daar zag hij de politieoverhemden al hangen. Jan de Wind had hem de goede kant opgestuurd. Nu moest hij het verder Jan de Wind had het vreselijk druk. Hij moest een heleboel winden naar alle kanten van het land blazen. Eén van die winden was een hele grote, die erg hard kon. Jan de Wind blies die naar het dorpje Reuteldam, want daar hing de was van mevrouw Kietelaar. Haar wasgoed moest altijd gauw droog zijn, want zij moest het ’s maandags avonds al strijken. Dat kwam, omdat meneer Kietelaar de enige politieagent was van het dorpje Reuteldam. Daar om keek iedereen altijd naar hem en daarom moest hij iedere dag een schoon overhemd aan. door Ivan door Milos Hij lacht, hij springt, hij maakt vrolijke grappen. En met z’n dansen en zingen zal hij nooit op zere teentjes trap pen- Vrolijke Frido èn z’n gelach horen eigenlijk op ieder feest. Zeg,ben jij ook wel eens zo’n lachende, vrolijke Frido ge weest? Welke weg moet Miertje Mier lopen, om in haar holletje te komen? BRITSE SALOMON-EILANDEN. Een nieuwe definitieve serie fran keerzegels van 15 waarden werd in koers gebracht, ontworpen door R. 13” (1930) en 75 (2 maal) „Douglas DC-3” (1936). De zegels zijn door Eric Linné ontworpen en door Maj- vor Franzen gegraveerd, (afbeel ding). Nee? Kom, probeer het een keer. Doe aardig en vrolijk bij anderen. Je zult dan eens zien hoe jij met je lachen,, de mensen veranderen! De mensen, die achteraan stonden, begonnen plotseling te fluisteren: - Daar komt agent Kieleaar aan. Op zij, opzij! - Agent Kietelar had de mensen zien staan en kwam eens kij ken, wat er te beleven was. Hij dacht aan een draaiorgel maar hoorde geen muziek. Ook dacht hij aan een film ster, maar zag geen dure auto. Maar wat hij nooit had kunnen denken, hing om het torenhaantje. Toen agent Kie telaar dat zag, werd hij eerst vreselijk boos op de wind die dat had gedaan. Maar ach, hij moest net als alle men sen eigenlijk vreselijk lachen. Het was natuurlijk ook om te lachen, maar hoe kwam het overhemd weer terug? Het haantje zat veel te hoog, om er zomaar naar toe te klimmen. Nee, dat moest anders. Agent Kietelaar kon goed den ken, dus deed hij dat nu ook. Hij wist al gauw de oplossing. 48) Kg2 Lg3:. 49) Kg3: Ke4:. 50) Td6 Kf5:. Daarom is wits volgende zet, waarop Fischer een vernietigend antwoord geeft, niet als fout te bestempelen. 43) Pg3-fl Th6xh5! Hierna heeft wit werkelijk geen spel meer. De rest is eenvoudig. 44) Th5: Tf2f. 45) Kg3 Tfl:. 46) Th8 Ke4:. 47) Ta3 Tglt. 48) Kh2 Tel. 49) Ta4: Tc2f. 50) Khl e5. 51) Ta3 Kf5: en zwart won na nog circa tien zetten. We konden hier weer de fabuleuze eind- speltechniek bewonderen welke wij ook in de huidige tweekamp te zien kregen (bijvoorbeeld in de tiende en dertiende partij). Uu weet nu wat u te doen staat als u stante pede geïnformeerd wilt zijn over Fischer: Zijn persoonsstructuur, zijn levensloop, zijn chicanes, zijn interesses naast het schaken, zijn huidige tegenstan der, zijn wedstrijdsuccessen, zijn image in de Sovjet-pers, zijn beste en zijn schaarse verliespartijen, zijn toekomstplannen (on der andere een eigen huis in de vorm van een schaakkasteel!). Lees het boek: „Fischer”! B. DUKEL Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmui- den. Het bevrijdingstoernooi van damclub „Philips” wordt dit jaar op 9 en 10 sep tember in Eindhoven, Mathildelaan 81, gespeeld. Er wordt in alle klassen ge speeld; voor de jeugd is een aparte af deling. Daar aan deze internationale dam- manifestatie door vele damliefhebbers uit Noord-Holland wordt deelgenomen, is de deelneming tot 2 september opengesteld. Men kan zich opgeven bij de heer A. Greveraars. Westmall estraat 1, Eind hoven, tel. 040-410442. Er wordt voor overnachting gezorgd. De kosten bedragen vier gulden per deel nemer. In elke groep van vier spelers zijn twee prijzen te behalen. Ook zijn er schoonheidsprijzen beschikbaar voor de mooiste winst, slagzet en eindspel. Het was maandag en omdat het maandag was, was het wasdag. In het hele land hingen, zo ’s morgens na koffietijd, de pasgewassen hemdjes, broekjes, theedoeken en handdoeken buiten. „In januari 1942 kreeg ik verscheidene kinderziekten en leerde ik schaken. Ik her stelde van waterpokken en de bof zonder verdere gevolgen, maar met het schaken lag dat enigszins anders”. En: Is schaken wetenschap, sport, kunst? „Onzin, allemaal onzin. Schaken is geen kunst, geen sport, geen wetenschap. Schaken is een versla ving. „Alle schakers, zowel de wereld kampioen als het kleine clubschakertje, hebben in hun jeugd een periode meege maakt waarin ze aan niets anders konden denken. Het is verschrikkelijk Op school hoor je de lessen niet meer, van mensen OOSTENRIJK. Ter gelegenheid van de tentoonstelling „Late Gotiek in Salzburg” kwam op 14 augustus een zegel van 2 S. in circulatie. De zegel geeft een reproduktie van een detail uit een schilderij van Conrad Laib, „De Heilige Hermes” (om streeks 1449). De geldigheid voor frankering begint op 21 augusts. Oost gever, biedenzuid TOKELAU-EILANDEN. Het zilveren jubileum van de Zuid-Paci- fic-Commissie geeft aanleiding tot de uitgifte op 6 september van vier zegels: 5 c. watermolen en kaartje van het eiland Atafu, 10 c. inlander en kaartje van Fakaofo, 15 c. Neus- hoornkever (Oryctes rhinoceros) en kaartje van Nukunonu, en 20 c. de vlaggen van de bij de Commissie aangesloten landen, (afbeelding). Zwart: 2, 4, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 20, 28. Wit: 24, 26, 29, 34, 36, 38, 39, 40, 43, 47, 49. Om de voorpost 28 te beschermen vol gen offers en tegenoffers in het nu vol gende boeiende spel. 32) 47-41 28-32? Of dit het sterkste spel is? Onzes inziens is 11-17 sterker. Men ga dit na. 33) 38x27 11-17. 34) 27-22 17x28. Keurig door wit gespeeld. Opnieuw is de voorpost een zorgen kind in de zwartstand. 35) 43-38 12-17. 36) 41-37 20-25? Sterker is 16-21. Op 38-33 volgt de afwikkeling 17-22 met iets positievoordeel voor wit, maar toch houd baar spel voor zwart. 37) 38-33 17-22. 38) 49-43 8-12? Beter is 16-21 enz. enz. 39) 43-38 13-19. 40) 24x13 9x18. Nu gaat stuk verloren. 41) 37-31 4-10?? Wit ver zuimt nu direct winst door 29-23 gedwon gen 28x19. 26-21 en 38-32 met dam op 5. Wit won later weliswaar de partij, maar dat was pas na 67 zetten en voor topspel is dit wel wat te lang. De DCIJ’er Bert Donselaar won na grondige openingsstudie een stuk tegen Huub Nollet. Het ging als volgt. Bert, wit: 1) 34-29 17-22. 2) 40-34 11-17. 3) 45-40 7-11. 4) 50-45 1-7. 5) 31-26 16-21. 6) 32-28 19-23. 7) 28x19 14x23. 8) 35-30 10-14. 9) 30-24 21-27. 10) 37-31 5-10. 11) 42-37 23-28. 12) 40-35 20-25. Op 18-23 wint wit. 13) 44-40 14-20? Stand na de 13de zet van wit. nz kwetsbaar. één schoppen-noord schoppen. Met open kaarten kan dit twee down. In de praktijk startte west met klaver drie ongelukkig maar niet bepaald slecht. Noord (tafel) legde klaver vijf, oost klein en (fout 1) zuid nam met klavervrouw, i.p.v. met de zeven-slecht, maar gelukkig zoals later zal blijken. NZ speelden nu tweemaal troef, eindigend in zuid (fout 2). Noord werd aan slag gebracht met kla veraas, hartenboer werd nagespeeld en west won hartenheer. West incasseerde klaverheer, waarop oost ruiten aansigna leerde -wat west niet zag. Dus (fout 3) speelde west klaverboer na, die zuid kon aftroeven. NZ hebben het contract nu in hun zak: zuid hoeft slechts hartenaas en vrouw te spelen om een ruitentje weg te gooien in noord. Daar ook harten tien valt, kunnen er zelfs twee ruitens weg en wordt het contract gemaakt met een overslag, (fout 4) Zuid zag dit niet, ging met troef naar noord en speelde harten na, waarbij hij (fout 5) met harten negen sneed. West maakte harten tien en speel de eindelijk ruiten. Dus toch nog twee down en u vraagt zich misschien af waar ik mij druk over maak alles is toch op zijn pootjes terechtgekomen?! Inderdaad, maar als dit gepresteerd wordt door goede spelers tij dens de laatste uurtjes van een Marathon, vraag ik mij af wat dit nog met bridge te maken heeft, waarom een dozijn mensen de uitslagen van zulke spellen nog moeten verwerken en waarom wij feitelijk in die uurtjes niet liever gaan kienen. Of sla pen. Zo’n wedstrijd is een excés”, zei schaak meester Jan Hein Donner toen hij zijn vrouw kwam afhalen van de Batcobridge- marathon te Amsterdam. „Maar”, zei Donner verder „daarom juist écht iets voor spélers!. Ik ben het maar ten dele met hem eens zo’n Marathon zou ik zinvol vinden wanneer men net zo lang doorspeelde tot er van de paar honderd deelnemers waar mee men begon, nog maar b.v. 8 mensen over waren die dan de prijzen wonnen. De rest zou het inmiddels hebben opgege ven, of zou aan de tafel in slaap gevallen zijn. Dat zou ik een echte bridge-mara- thon vinden, want zo’n gebeuren gaat er toch in hoofdzaak om, wie het nu feitelijk het langste kan volhouden. In elk geval heeft zo’n marathon, hoe verzot de deel nemers er ook op blijken te zijn, niets met goed wedstrijdbridge te maken. Het is inderdaad een exces, dat kennelijk aan een grote behoefte voldoet en zolang dat het geval is, zullen er méér marathons komen. Gaat men tijdens de laatste uren van zo’n uitputtingsslag het spel aan de tafels volgen, dan ziet men de meest onzinnige fouten maken. Zélfs door zeer goede spe lers een staaltje daarvan dat in Am sterdam voorkwam laat ik u zien. De namen der spelers zal ik maar met de mantel des slaaps bedekken! Wouter belandde in een Romeins legerkamp, waar hij weer heel an ders geklede soldaten zag. Zij von den Wouter ook een raar jongetje, maar hij mocht toch met ze mee eten. Een schildwacht ontdekte Wouter i bracht hem naar Claudius Civilis, s hoofdman van de Batavieren, eze dacht eerst, dat Wouter een tar verklede Romein was, waar de ataven mee in oorlog waren. Maar ’outer zei:Ik kom uit Neder- nd.” Vlug nam hij pil 2 in en- die niet kunnen schaken denk je: vreselijk voor ze”. Het eerste citaat is van Larsen en het tweede van Tim Krabbé. Ze staan in een wel bijzonder actueel boek, getiteld: „Fischer” (Arbeiderspers), dat komt alsof het geroepen is. Want zoals in 1940 één de wereld in brand zette is thans één man er de oorzaak van dat tot in de ver ste uithoeken van onze aardbol het scha ken een dagelijks gespreksonderwerp is, waarbij het opvalt dat zij die geen paard van een loper kunnen onderscheiden, alles het beste weten. Ze kunnen u precies ver tellen waar en hoe Spasski faalde en hoe veel beter zij het op bepaalde momenten zelf zouden hebben gedaan. Dat alle sprin- s er één wonder- komt “die het in 9.9 sec. kan, ver geten ze. Als u nu eens gemakkelijke en koste lijke lectuur wilt over het fenomeen Fischer, leest u dan eens de beschouwin gen van Krabbé, een goed schaker en te vens een journalist met een vlotte pen. Hij noemt het belangrijkste moment in de carrière van een schaakmeester. Het ogenblik waarop deze het spel voor het eerst ontmoet. Bij Fischer was dat in zijn zesde jaar en het duurde drie jaar voordat hij enige speelsterkte verkreeg, dus lang in vergelijking met wonderkinderen als Reshevsky en Pomar. Krabbé geeft allerlei citaten, o.a. uit een Oostduitse krant be treffende een ouderavond, tijdens welke de opvoedende kracht van het schaken werd geprezen. „De duivel in huis halen’ful mineert de fervente liefhebber Krabbé. „Weten ouders dan niet dat hun kind, als dit de pech heeft over talent te beschik ken, misschien zelfs dat tragische beroep van schaakmeester zal willen kiezen?” „Die geobsedeerde mensen die in een af gesloten wereld van gedachtenschimmen gevangen zitten, waarin ze moeten strijden voor een karig bestaan door abstracte vetes uit te vechten volgens regels die af geleid zijn uit wat de één of ander enkele eeuwen geleden in India heeft bedacht Krabbé schetst in rake bewoordingen de persoon Fischer. Is hij een genie?, de groot ste schaker aller tijden?, een wonderscha- ker? Antwoord: Ja, maar hij speelt niet perfect. Hij speelt alleen maar beter dan de mensen. Dit laatste omdat Fischer eens TSJECHOSLOWAKIJE. Ter gele genheid van het achtste Vakbonds- congres te Praag verscheen een ze gel van 30 h. met een gestileerde voorstelling van arbeiders met een rode vlag, ontworpen Strnad en gegraveerd Ondracek. (afbeelding). OOST-AFRIKA. De Spelen te München geven aanlei ding tot het verschijnen op 28 au gustus van vier zegels naar ontwer pen van G. L. Vasarhélyi: 40 c. hordenloop, 70 c. hardlopen, L/50 boksen en 2/50 hockey. INDONESIA. Gewijd aan de ruimtevaart werden op 20 juli drie zegels verkrijgbaar gesteld: 35 Rp. de weersatelliet „Essa-8”, 50 Rp. landing op de maan en 60 Rp. de Indonesische raket „Kartika-I”. OOST-DUITSLAND. In verband met het 20-jarig bestaan van de „Gesellschaft für Sport und Tech- nik" zag op 8 augustus een serie van vijf zegels het licht: 5 Pf. marskompas en patrouillerijder, 10 Pf. parachute en sportvliegtuig, 20 Pf. schietschijf en militair tijdens hindernisloop, 25 Pf. amateurzend- station en morsesleutel, en 35 Pf. zeilschip en scheepsschroef (afbeel ding). FRANKRIJK. In de toeristische reeks komt op 4 september een zegel van 2 Fr. in omloop met de afbeelding van het kasteel van Ba- zoches-du-Morvand, ontworpen en gegraveerd door Gandon. WEST-DUITSLAND. Van 1 tot 10 augustus werden dit jaar in Heidel berg de 21e wereldspelen voor ge handicapten gehouden. Naar aanlei ding hiervan zag een zegel van 40 Pf. het licht. Hierop is een verlam de voorgesteld, zittende in een rol stoel, bij het schieten met pijl en boog. ZWEDEN. Op 8 september wordt een nieuw postzegelboekje verkrijgbaar gesteld tegen een ver koopprijs van 2 Kr. De zegels tonen vier verschillende postvliegtuigen van oud model: 25 „Friedrichtsha- fen FF 49” (1920), 15 „Junkers Ju 52” (1930), 5 (2 maal) „Junkers F zou hebben gezegd, met zwart geen schijn van kans te maken tegen God, doch met wit wel remise te kunnen maken, hetgeen hij nota bene nog met openingsvarianten staafde! Krabbé wijst er op dat Fischer de eerste schaker is die internationaal stardom heeft bereikt, die het schaken tot kroeggesprek maakte en bewerkstelligde dat er bij een schaakmanifestatie zelfs een stinkbom werd geworpen, „een onder scheiding die tot dan toe aan vorstelijke personen „en grote politici was voorbe houden”. Over Fischers financiële eisen zegt hij: „Ik denk dat hij in de eerste plaats „zo veel geld wil hebben omdat voor hem geld meetbaar respect is”. Alexander Münninghoff, geboren in Polen, die in Lei den Slavische talen studeert, schrijft over zijn contacten met Spasski, na de politieke betekenis van het schaken voor de USSR te hebben toegelicht. Eén citaat van Spass ki: „Ik ben van nature tolerant, weinig agressief, leef graag in harmonie met de mensen en maak me zelden kwaad. Maar in een schaakpartij ben ik tot de tanden gewapend en zit soms in een paniek van angst en woede te schaken”. De technische beschouwingen in het boek zijn van Jan Timman, onze beste commentator-analyti- cus. Wij besluiten met één kort fragment uit een beroemde partij van Fischer, diens overwinning met zwart tegen Gligoric te Siegen 1970. Na 40) a5-a4 was de vol gende stelling ontstaan. FISCHER >CXX00000CO0CXXXX»0CXXXXXX)000000000000< In de rubriek van 29 juli stonden twee problemen van H. de Waard. De volgen de oplossers hebben meegeloot om het damboek van wijlen F. Raman, dat be schikbaar was gesteld door H. G. N. El- sing: G. Teeuwen, P. M. Ascota, J. C. de Vlugt, C. Boers, H. J. Out, W. Rijs, S. C. Kaptein, H. v. d. Kamp, F. Reitsma, H. de Groot, F. Lowie, A. M. C. Jansen, G. J. Fr. Groenveld, S. Toxopeus, P. Hollen berg jr, A. D. J. Boerstoel, H. G. Teu- nisse, W. Sluis, M. C. Drayer, Chr. van der Star, J. J. Gorter, G. F. Bok en J. de Vries. Winnaar werd de heer C. Teeuwen, Robert Kochlaan 220, Haarlem. Merkwaardig, dat de eindstand (twee om twee) van no één, zo moeilijk door de inzenders tot winst werd gebracht. Het offer met de 5de zet 37-31 was het strui kelblok. Dus even de stand. Zwart: 7, 36. Wit: 16,47. Zwart is aan zet. Wit wint. 1) 26-31 47-42. 2) 31-36 42-37. 3) 7-12 16-11. 4) 12-18 11-7. 5) 18- 22 en nu is het offer 37-31. 6) 36x27 7-2 winnend. De overige varianten remise. In de rubriek van 5 augustus stonden drie vraagstukken van J. A. Pennings. Goede oplossers waren: G. F. Bok, H. v. d. Kamp, C. Teeuwen, J. Vlugt, C. Malie paard en H. de Groot. De damclub Het Oosten houdt de club avond op donderdag in het Wijkcentrum, Laan van Angers 5, Haarlem (Schalk wijk). Er wordt gratis damles gegeven. Inlichtingen bij secretaris H. Mast, tele foon 332140. schrok zich

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21